zorgvuldig verworven economische en culturele identiteit Deskundig Palestijnse voorwaarden voor overleg Western Union uitgezongen belang voor EEG Portugal vecht zich arm Visprijs maakt de olieprijs niet goed I „Kernenergie van „Nieuw nationalisme" zaterdag PLAN EURO-COMMISSIELID SIMONET: Voorzitter produktschap: Bruce weer in Peking Veluws landschap niet meer te redden 3 MAART 1974 2 3 (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) t t t 1 Vernedering WASHINGTON Op zijn recente vraag en antwoord-bezoeken aan conservatieve gezelschappen in Chicago en Houston gebruikte president Nixon eenzelfde term om Amerika’s ongenoegen over de houding van de EEG aan te duiden. Beide keren zei hij dat de EEG politiek en economisch gebied een jegens de Verenigde Staten op „vijandig” beleid voert. Offers Oppositie Debat Onzekere uitslag TEL AVIV (Reuter en AFP) Israel heeft zijn ambassadeur bij de Verenigde Naties gisteren opgedragen onmiddellijk een klacht in te dienen bij secretaris-generaal Kurt Waldheim. De klacht is gedaan nadat „Sy rische artillerie voor de elfde achtereenvolgende dag had geschoten op Israëlische stellingen in de heuvels van Golan”. VN-vertegenwoordiger Tekoah zal ook bij de overige VN-leden pro testeren. Voorspellingen X gevolg van vervreemding Atlantische malaise is i Tegelijkertijd ontwikkelde zich wat Israëlische klacht bij de Verenigde Naties 1 DEN s vernielde BRUSSEL. In 1985 mag de Europe- t 1 (Van een speciale medewerker) met sen. 1 i i i i i i i 1 1 t t i 1 1 i ring de aanvoercijfers over februari had voorgelegd. De afgelopen twee weken zijn aan het Golan-front drie Israëlische soldaten ge dood en elf Israëliërs en twee waarne mers van de Verenigde Naties gewond. Premier Chaled Fahoum van de Voor lopige Palestijnse Regering heeft drie voorwaarden genoemd waaronder de Pa- lestijnen willen deelnemen aan de vre desconferentie van Genève, zo meldt het Egyptische blad „Al Achram” gisteren. Onze redacteur in Jeruzalem, mr. J- van Wesel tekent hierbij aan: Caetano geloven, Caetano geloven, zo'n 300 De oorlog tegen de guerillastrijders in Angola, Mozambique en Guinee- Bissau woedt nu al vele jaren. Meer De Gazastrook, die ook voor 1967, toen hij onder Egyptisch beheer stond, nooit formeel door Egypte is geannexeerd, zou ofwel bij Jordanië gevoegd moeten wor den, ofwel deel moeten uitmaken van een te stichten Palestijnse staat. Theodore National de in terale beslissingen en het loslaten van vastgestelde wisselkoersen. i i I (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) De grootgrondbezitters willen hun plantages in Afrika niet verliezen en de uiterst rechts georiënteerden onder de generaals staat een overgave aan de ongeregelde inheemse verzetstrij ders als een ware vernedering voor ogen. Van deze zijden wordt daarom sterke druk uitgeoefend op Caetano om de strijd voortgang te laten vin den. Waar het Geiger met zijn progno ses om gaat, is de kwestie dat Wegt- Europa, wanneer het niet tot een politieke unie zou komen, opnieuw van Amerika afhankelijk zal worden, zoals vlak na de tweede wereldoorlog. PEKING (AFP). David Bruce, hoofd van het Amerikaanse verbindin^s- bureau in Peking, is gisteren in de Chi nese hoofdstad teruggekeerd. Generaal Antonio de Spinola heeft kort geleden een politieke bom laten ontploffen. Want zo mag men het wel noemen wanneer in een land, waar de oppositie desnoods met ge weld tot zwijgen wordt gebracht, nie mand meer of minder dan de plaats vervangend chef-staf van de geza menlijke land-, lucht, en zeemacht openlijk het zeer belangrijke facet van het regeringsbeleid ten aanzien van de gebiedsdelen in Afrika bekriti seert. dan honderdduizend Portugese solda ten vechten er tegen een moeilijk te bestrijden tegenstander en er behoeft niet aan te worden getwijfeld dat de grote meerderheid van hen hartstoch telijk naar huis verlangt. Duizenden jonge dienstplichtigen en hun familie zien ieder jaar in angst de dag nade ren, waarop het avontuur in donker In Chicago doelde Nixon daarmee vooral op de EEG-landen die indivi dueel met de Arabieren onderhandel den onderhandelingen die volgens Washington de Amerikaanse vredes- strategie in het Midden-Oosten door kruisten. In Houston legde Nixon echter het accent van de Amerikaan se grieven op het feit dat de EEG onvoldoende overleg pleegde met de Verenigde Staten een klacht die de EEG ook jegens de VS heeft. malaise het gevolg van een Transat lantische vervreemding. Egypte zou anderzijds akkoord moeten gaan met een tijdelijke Israëlische aan wezigheid in een bufferzone in de Sinai langs de Israëlische grens van 1967. Het gaat hier om een strook van ongeveer 100 kilometer van de Gazastrook tot de Rode Zee en van daar naar het zuiden, naar Sjarm-el-Sjeik. Zoals bekend wil Israël ook dit gebied bij een definitieve regeling met Egypte om strategische re denen behouden. Volgens het Amerikaanse plan zal Is rael geen stad mogen bouwen in het gebied ten zuiden van de Gazastrook nabij Rafiach, zoals voor de oktober- oorlog de bedoeling was en waar minis ter van Defensie Dajan ook nu nog aan vast wil houden. In dat geval voorziet Geiger echter dat de Amerikaanse hulp niet on baatzuchtig meer gegeven zal worden, zoals met het Marshallplan, maar een instrument wordt van een nieuwe Amerikaanse hegemonie over West- Europa. kabinet werkelijk de arrestatie van kabinet werkelijk de arrestatie van DEN HAAG (ANP). Het laat zich aanzien dat de visserij de stijging van de oliekosten niet terug zal vinden in de opbrengst van de vis. meeste Westeuropese landen kunnen worden overgenomen door ultralinkse groeperingen, die nog ingrijpender maatregelen zullen invoeren dan tot nog toe zijn geïntroduceerd (daarbij, zegt Geiger, zou de Sovjet-Unie mis schien in de verleiding kunnen ko men om als beschermheer van deze regeringen op te treden); 3. Gaat het om de langere periode van vijf tot zes jaar, zegt Geiger, dan zullen deze ultralinkse regeringen ten val ge bracht kunnen worden door op zijn best rechtsliberale groeperingen in landen als Nederland en Engeland. In Frankrijk en Italië sluit hij in dat geval een rechtse of militaire dicta tuur niet uit. Maar nu heeft dan, als een donder slag bij heldere hemel, een ander geluid geklonken en dat nog wel vanuit de allerhoogste gelederen van de militaire hiërarchie. Antonio de Spinola, een uiterst ervaren top-offi- cier, heeft (en dat had hij ook in Bissau al meerdere malen gedaan) een menselijk gezicht getoond. Caeta no is er waarschijnlijk niet mee klaar als hij dat gezicht nu zonder meer van het toneel laat verdwijnen. een uitvinding van de telegraafmaatschappij Western Union, die in 1933 met het zingend doorbellen of afleveren aan huis begon. Miljoenen zonden hun familie of vrienden een dergelijke telegrafische zanghulde. Later nam de belangstelling ervoor af en heeft het zingende telegram nooit de vooroorlogse populariteit Weten terug te winnen. De nieuwe, door Vietnam geharde geheratie is minder romantisch ingesteld en daar om heeft men de minstreelafdeling enkele dagen geleden maar opgehe ven. De opvattingen van generaal De Spinola, dat de onmogelijke strijd moet worden beëindigd om daarna te komen tot de vorming van een fede ratie, waarbinnen Portugal, Angola. Mozambique en Bissau ongeveer ge lijke rechten zouden krijgen, is nie.t alleen koren op de molen van vele dienstplichtige militairen en hun ge zinnen. Zij zijn ook met enthousias me begroet door de kleine' minder heid van ontwikkelde Portugezen die zich ervan bewust is, welke onver antwoord grote offers het land zich moei getroosten om de strijd in Afri ka draaiende te kunnen houden. Volgens de Israëlische lezing opende Syrische artillerie in de noordelijke sec tor van het front gisteren opnieuw het vuur. Een Israëlische soldaat raakte daarbij gewond Het schieten breidde zich later uit tot de zuidelijke sector en toen ook Syrische tanks gingen schieten, beantwoordden de Israëliërs het vuur. Deze voorwaarden zijn: Volwaardige deelneming van de Pa lestijnse bevrijdingsbeweging als verte genwoordigster van het Palestijnse volk. Verwerping van de Israëlische inter pretatie van de resolutie van de Veilig heidsraad. De conferentie moet de legi tieme rechten van het Palestijnse volk onderzoeken volgens de interpretatie van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. Steun van Egypte, Syrië en de Sov jet-Unie op de conferentie. teem dat de vorige premier, Salazar, tijdens de bijna veertig jaar van zijn bewind met ijzeren hand in stand heeft gehouden. De regering is alleen maar verantwoording verschuldigd aan de president. De leden van het parlement uit de bevolking worden slechts door een kleine minderheid gekozen. Ruim 70 percent van de Portugezen staat niet als kiesgerech tigd ingeschreven, omdat de kleine man met zijn geringe schoolopleiding onvermijdelijk in de knoop raakt met de in zware ambtelijke taal gestelde registratie-paperassen. Bijna de helft van het totale bud get wordt voor dit doel opgebruikt, waardoor er voor produktieve inves teringen, modernisering van het kra kende overheidsapparaat en voor voorzieningen op het gebied van het onderwijs en de gezondheidszorg on voldoende geld overblijft. Portugal NAVO-bondgenoot heeft in West-Europa het grootste percentage analfabeten en het eens zo rijke land geniet tevens de reputatie ook één van de armste gebieden van Europa te zijn. Als gevolg van de lage lonen en slechte werkomstandig heden heeft Portugal bovendien een aderlating ondergaan door een massa le uittocht van arbeidskrachten, die in andere Westeuropese landen em plooi gingen zoeken. Daarbij was ook een klein, maar toch niet te verwaar lozen aantal jongere intellectuelen, dat op deze manier aan de militaire verplichtingen in de koloniën wilde ontkomen. In Portugal kan men al sinds lang stemmen beluisteren die pleiten voor een beëindiging van de miljoenen guldens en duizenden mensenlevens eisende oorlog in de Afrikaanse ge biedsdelen. Maar de oppositie be schikt niet over de politieke middelen om haar zienswijze in het regerings beleid verwerkelijkt te krijgen. Het zijn nog altijd zo’n honderd families uit de landadel die de macht in handen hebben, dank zij een sys- Het is duidelijk dat Simonets plannen het nodig zullen maken in een zeer versneld tempo de kernenergiewinning tot ontwikkeling te brengen. Tegen 1985 moet de opbrengst daarvan gelijk zijn aan het equivalent van 260 miljoen ton olie. De oorspronkelijke schattingen van de commissie spraken nog van 160 mil joen ton. TYPEREND voor deze vervreem ding in de afgelopen Vietnam-jaren was de uitdaging van de Zweedse premier Olof Palme aan Nixon om naar aanleiding van het Amerikaanse Vietnam-beleid in debat te treden over de betekenis van het begrip „democratie”. Volgens voorstellen van Kissinger zal Israel in de volgende stadia van de Egyptisch-Israëlische onderhandelingen uiteindelijk de Egyptische soevereiniteit moeten erkennen over het gehele Sinai- schiereiland, met uitzondering van de Gaza-strock. ER WAS, met andere woorden, geen sprake meer van die polariteit (Sovjet-Unie en Verenigde Staten), maar van een groeiende multipolari- teit met een onzekere uitslag. Deskundigen bekijken de spoorlijn bij de Zuidfranse stad Biarritz, die werd opgeblazen door Baskische „guerrilla’s”. Het treinverkeer tussen Parijs en Spanje dat mede via deze lijn wordt onderhouden werd gisteren lange tijd gestagneerd. De voorzitter van het produktschap voor Vis en Visprodukten, de heer B. A. de Jonge, deed in de bestuursvergadering deze voorspelling, nadat hij de vergade- J u 4? rs *-i rx UTRECHT. Dr. José das Neves Alves Caetano, premier van Portugal, beleeft moeilijke uren. Mui.teriij in de strijdkrachten is voor ieder land een onduldbare aangelegenheid, maar in een totalitair geregeerde staat, die bovendien ook nog een oorlog voert, mag er geen enkele twijfel aan de betrouwbaarheid van het leger be staan. Berichten uit Lissabon melden weliswaar dat ’t na de opstand van officieren in drie garnizoenen nu al thans uiterlijk overal rustig is, maar het valt nauwelijke aan te nemen dat en zijn da.t met en zijn dat met militairen de onrust defini tief is bedwongen. OVER DEZE onzekere internatio nale samenhang van belangen geeft Geiger de volgende voorspellingen in een artikel in het orgaan van de „National Planning Association”: 1. Wanneer de huidige te verwach ten economische recessie gedurende de komende 12 tot 15 maanden door zet, kunnen de gevolgen ervan wat de EEG betreft alleen worden opgevan gen door een gemeenschappelijk be leid, waarin hulp wordt verleend aan die landen die in ernstige economi sche moeilijkheden raken. Wanneer deze gemeenschappelijkheid niet kan worden opgebracht, is te verwachten dat de hoeksteen van de Europese eenheidsbeweging, de douanie-unie, ernstig wordt ondermijnd. Engeland, en misschien nog andere EEG-landen zullen zich in dit stadium losmaken van het gemeenschappelijk land bouwbeleid; 2. Gaat het om een Pe riode van twee tot drie jaar, dan zullen aanhoudende economische pro blemen leiden tot ernstige politieke problemen. Geiger voorziet in dat ge val dat de huidige regeringen in de se Gemeenschap nog maar voor 43 per cent afhankelijk zijn van geïmporteerde energie (momenteel wordt nog 60 per cent van het energieverbruik uit invoer gedekt). Bovendien moet de EEG ervoor zorgen dat het een zó gespreid gebruik maakt van de diverse energiebronnen, dat de stabiliteit van de voorziening door het wegvallen van bijvoorbeeld olie niet meer i n gevaar kan worden ge bracht. Even typerend was Washingtons reactie daaropx om paternalistisch Palme’s majesteitsschennis te straffen met een weigering om ambassadeurs met Zweden uit te wisselen. Deze vervreemding kreeg zijn be slag in 1968 toen de Amerikanen de conservatieve Nixon als president ko zen, terwijl West-Europa zich in te genovergestelde richting bewoog. Wan neer Nixon zich nu dan ook over het „vijandige” politieke en economische beleid van de EEG beklaagt, dan is dit de klacht van een ouder, die niet mee geëvolueerd is met zijn kinderen en zich bedreigd voelt. Dat is de ideologische achterkant van de malaise. Nu een paar kale feiten. Zowel de Sovjet-Unie als de Verenigde Staten, die zich tot voor kort de spil achtten waar het in de wereldpolitiek om ging, ontdekten aan het eind van de jaren zestig dat hun «nacht werd beperkt door de toenemende invloed en economische aanwezigheid van China, Japan en de EEG. Tegelijkertijd verslapte hun greep op de „derde wereld”: Azië, Latijns-Amerika en Afrika. HAAG-WASHINGTON. Wat zou u ervan zeggen, wanneer op uw verjaardag of op een ander vierenswaardig moment een postbode bij u aan de deur kwam, om in een juichend „Lang zal je leven” of ander toepasselijk lied uit te barsten? Sinds 1933 was het „zingende tele gram” in Amerika de gewoonste zaak van de wereld. Het werd de feestvie rende ontvanger meestal via de tele foon door een aardig meisje, maar ook vaak door een telegrambesteller met een goede stem, in levende lijve toegezongen. Er werden zelfs zingende telegram men aan Pekineesj es en andere trou we hondemakkers geadresseerd, die er dan met blij geblaf op dienden te reageren. Het was particuliere Geiger, directeur van Planning Association Washington, het „nieuwe nationalis me” noemde. Geiger formuleerde dit nationalis me als „de naam van de huidige periode, omdat uiteenlopende natio nalistische tendensen een steeds be slissender invloed hebben op het in ternationale systeem”, Geiger zegt na drukkelijk dat dit nieuwe nationalis me niets te maken heeft met de isolationistische of politiek-expansieve ideologieën van de 19e eeuw en het begin van de 20e eeuw, maar met een zorgvuldig verworven economische en culturele identiteit. De multipolarisatiie heeft onder an dere als gevolg gehad dat een econo mische integratie tussen Japan, de Verenigde Staten en de EEG zijn be slag niet krijgen kon. Men was er in eerste instantie op uit de binnen de eigen groepen bereikte economische resultaten veilig te stellen als het moest door middel van beperkingen op de handel, of door discriminerende fiscale maatregelen. Om die reden mislukte ook de poging om de mone taire afspraken van Bretton Wood te herzien, hoewel het monetaire sy steem zichzelf corrigeerde door unila- APELDOORN (ANP). Het oude Ve- luwse landschap is niet meer te herstel len, daarvoor is het proces van verval reeds te ver gevorderd. Dit zegt dr. ir. F. de Soet, verbonden aan het Rijksinsti- tuut voor Natuurbeheer, in een artikel in het tijdschrift „Natuur en Land schap”. Volgens hem is de Veluwe voor velen een dunbevolkte strook niemandsland tussen Noord- en Zuid-Nederland. Dat beeld is echter ten dele reeds verdwenen en het verdwijnt steeds meer. Volgens hem moeten thans alle krachten op planologisch bestuurlijk, financieel en wetenschappelijk gebied worden gebun deld. Er moet een beleid worden ont wikkeld op basis van behoud en rehabi litatie van de Veluwe. Om dat goed te doen zal echter veel tijd nodig zijn, aldus dr. De Soet. Na zijn aankomst vroeg men hem wat er waar is van de berichten dat er een zekere „verkoeling” is ingetreden in de betrekkingen tussen de VS en China. Bruce antwoordde dat hem „van een verkoeling niets is gebleken”. Hoe terecht o f ten onrechte deze wederzijdse klachten en beschuldigin gen ook mogen zijn, de door Nixon gebruikte term „vijandig” heeft een onbedoeld diepere dimensie, waarin het woord vijandig vervangen kan worden door „vervreemding”. Want in de diepste zin is de Atlantische Dit zijn twee belangrijke punten uit een plan dat het Europese-Commissielid Simonet heeft ontwikkeld voor de her structurering van de Europese energie voorziening. Deze basis voor een Europe se energiepolitiek, waarop al jaren wordt gewacht, zal in april aan de ministerraad worden voorgelegd. Hoewel het plan zich op lange termijn tot doeleinden voor het jaar 2000 uit strekt, legt het toch voornamelijk na druk op de omstandigheden die anno 1985 moeten zijn verwezenlijkt. Simonet heeft zich gebaseerd op de gedachte dat rationalisering en economische maatre gelen de groei van de jaarlijkse energie behoefte kunnen beperken van de voor ziene 5 percent tot 4 percent. Dit betekent dat het geschatte ver bruik voor de jaren van 1973 tot 1985 met niet minder dan tien percent kan worden teruggebracht. Het energiever bruik in de EEG bedroeg (uitgedrukt in tonnen olie) 922 miljoen ton in het vorig jaar- Tegen het jaar 2000 moet dat 1500 miljoen ton worden. Dit is 160 miljoen ton minder dan vorig jaar nog werd aangenomen. De beveiliging van de energievoorzie ning moet worden bereikt door het ge bruiken van vaste brandstof, aardgas en, vooral, kernenergie. Daarmee kan de betekenis van de olie als energiebron en als bron voor chantage worden beperkt. Tegen het jaar 2000 moet 50 percent van de energiebehoefte met kernenergie worden gedekt en bijna dertig percent uit aardgas. Het aandeel van de olie, nu nog 58,5 percent, wordt daarmee tot circa 20 percent teruggebracht. Afrika moet beginnen. Wanneer dan een generaal, die zelf een jaar tevoren, voorzien van de fraaiste onderscheidingen uit die we reld van gevaren terugkeerde, in bre de kring beweert dat de strijd niet wapens is te winnen, kan dat eenvoudig zijn uitwerking niet mis sen. „Vele jonge Portugezen sterven daarginds, opdat er morgen nog meer hun leven kunnen geven”, schrijft De Spinola in zijn boek.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3