CONCLUSIE VAN BRAAM-RAPPORT OVER FUNCTIONEREN COLLEGE B. EN W. loodswezen to cte vishal Heerlijk om ridder te zijn in een echt oud kasteel Cliëntèle schonk NMB aquarium „Koerswijziging noodzakelijk” Scholieren met project „Leven op kastelen” ta 1 ZATERDAG 23 MAART 1974 IJMUIDER COURANT 5 door Ton Kors jr. Vijfde wethouder Inspraak Inspiratiebron Vereniging in rapport aan minister VELSEN Het gemeentebestuur van Velsen zal meer planmatig te werk moeten gaan en zich minder moeten bezig houden met routinekwes ties en detailzaken. Door een onderlinge taakverschuiving kan het college van B. en W. komen tot een evenwaardige portefeuilleverdeling. Persoon lijke werkmethoden van de bestuurders zijn nog voor verbetering vatbaar en in het bestuursapparaat zijn nog mogelijkheden verscheidene werk zaamheden over te dragen aan het ambtelijk apparaat, commissies, particu liere instanties of semi-overheidsinstellingen. De gemeentesecretaris zou meer tijd moeten vrijmaken voor beleidsvoorbereiding en -coördinatie, terwijl het op den duur wenselijk is het aantal gemeente-afdelingen terug te brengen tot vijf of zes. Een vijfde wethouder is nog niet nodig. s Pd '7 Velser gemeentebestuur voor verbetering vatbaar (Van een medewerker) BURGEMEESTER DRS. J. REEHORST (Van een onzer verslaggevers) momenteel s VLISSINGEN. De organisatie van Nederlandse loodsen heeft minister Vre- deling (Defensie) in een rapport meege deeld dat een „drastische koerswijziging” bij het Loodswezen noodzakelijk is. Mi nister Vredeling heeft het loodswezen in zijn takenpakket, omdat dit onder de Koninklijke Marine ressorteert. door de jaren terug tot aan de Midde leeuwen. Het kleurig geheel werd ge vormd door een bonte allegorische kin derstoel. Een kasteelheer en zijn vrou we, omringd door edelen.Herauten met schalmeien en tromgeroffel maakten vergeten dagen wakker in de oude roes tig bruin ogende Ruïne, die nog niet geheel uit de winterslaap lijkt te zijn ontwaakt. Zelfs een minstreel kweelde zijn lied en een marskramer verlakte de burchtheer met zijn kwakzalverijen. Kortom, een heerlijk gebeuren dat voor de kinderen een feest moet hebben betekend. Wat wil je nog meer, ridder zijn en dan nog in een echt oud kasteel, al zijn de plafonds dan niet meer in uitmuntende staat en tochten de ramen ietwat. Van Braam zegt in zijn rapport dat de bestuurders hun taken in de toekomst aanzienlijk verzwaard zullen zien. Een van de oorzaken is de schaalvergroting door het toenemend intergemeentelijk overleg, de gewestvorming en de ont wikkeling van recreatie- en industrie- schappen. Van Braam vindt overigens dat Velsen nog onvoldoende is aangepast aan deze schaalvergroting. Door deze verdeling ontstaat volgens Van Braam een evenwaardige porte feuilleverdeling. Daarom vindt hij een vijfde wethouder niet nodig. „Dat vinden gedurende de afgelopen jaren gedeelte lijk zijn uitgevoerd. In het vraag- en antwoordenspel rond de afgelopen begro ting is het college hierop al ingegaan. Er zijn incidentele maatregelen genomen, die het contact tussen college en ambte naren verbeterd hebben. Zo worden de ambtenaren meer en meer betrokken bij de beleidsbesprekingen en andere be- stuursactiviteiten. Dit rapport is een aanzet geweest en blijft een inspiratie bron. Het verdwijnt niet in de la, maar zal telkens gelezen en bestudeerd wor den om te kijken of we met het bestu ren van de gemeente Velsen op het goede spoor zitten.” Lezing In gebouw „Wijkerbaan”. President Kennedyplein 3a, organiseert het NIVON afdeling Beverwijk woens dag 3 april een dia-avond met lezing. De heer E. J. Kortenoever spreekt die avond over een uniek stukje duinreservaat. De dia-avond sluit aan bij de op 31 mei te houden „Nachtegalentocht”. Daarom is het volgens burgemeester Reehorst niet juist deze aanbevelingen te iatepreteren als „harde adviezen”, die zo snel mogelijk opgevolgd moeten worden. ..Dat is geloof ik niet de bedoeling geweest van Van Braam. Het rapport is tot stand gekomen door veel gesprekken met zowel de leden van het college, als de hoofden van afdelingen. Al pratende zijn ideeën naar voren gebracht, die De menselijke aspecten, de dienstver lening aan de schepen en de veiligheid van de scheepvaart zijn volgens de lood sen in het gedrang geraakt door de reorganisatie die enkele jaren geleden is ingezet. Er is bezuinigd op loodsen en varend personeel. Het walpersoneel, om de loodsen te controleren, te administre ren en te onderzoeken „of het nog goedkoper kan”, is sterk uitgebreid, al dus de Vereniging de Nederlandse Loods. De loodsen zeggen ,dat ,4® dicbsjvege- lingen en andere werkomstandigheden ingrijpend zijn veranderd, zonder dat de dienst advies heeft ingewonnen van een medicus en een socioloog. Op deze wijze economie bedrijven is, zo zeggen zij in hun rapport, een heel gevaarlijke ma noeuvre. Het doel van het loodswezen is altijd geweest het bevorderen van veilige navi gatie, de bescherming van kades, brug gen en gebouwen en het milieu aan de kust en in de binnenwateren. Dit is te bereiken door zeeschepen op elk gewenst moment te voorzien van een bekwame rijksloods. De reorganisatie met be zuiniging op loodsen en varend personeel heeft op dit punt een radicale omme zwaai teweeg gebracht, aldus de Vereni ging de Nederlandse Loods in het rap port aan minister Vredeling. De gehele afgelopen week waren op school in de klas voorbereidingen getrof fen. Oude geschiedenissen waren opge haald en lectuur over vroeger eeuwen had de leerlingen en docenten-in-spé wegwijs gemaakt. Films en dia’s hadden de zaak verder ondersteund. Er is zelf een rollenspel geschreven, dat naar vrije interpretatie vrijdagmiddag in en om de Ruïne werd gespeeld onder het beminne lijk’ toeziend oog van fotograferende ou ders en onderwijspersoneel. Er werd ge danst en speciaal geschreven liederen klonken door de verwachtingsvolle voor jaarslucht. In schitterende zelf gemaakte kos tuums, die met veel vindingrijkheid en liefde voor de goede zaak in elkaar gezet waren, dartelde de Santpoortse jeugd wij zelf ook”, zegt burgemeester Ree horst, hoewel hij zich kan voorstellen dat een vijfde wethouder wel eens een poli tieke zaak kan worden. „Dan moet het gemeentebestuur Gedeputeerde Staten van deze noodzaak overtuigen. We zijn wettelijk gebonden aan het aantal van vier wethouders en een vijfde kost nog altijd zo’n honderdduizend gulden”. Ook over de gemeentesecretarie en de verschillende afdelingen heeft Van Braam zich gebogen. Hij vindt zoals reeds gezegd dat de gemeentesecretaris zich meer bezig moet gaan houden met beleidsvoorbereiding en -coördinatie. Aan een eventuele overdracht van werk naar de afdelingshoofden dient wel een voldoende organisatie en personeelsbe zetting van de gemeentesecretarie vooraf te gaan. Het ambtenarenapparaat zou boven dien beter functioneren als in de verre toekomst het aantal afdelingen terugge bracht zou worden tot vijf of zes, zodat elke portefeuillehouder slechts met één afdeling te maken heeft en andersom. Burgemeester ziet op dit vlak alleen problemen bij de eerste afdeling, waar van de verschillende bureau’s met alle portefeuillehouders samenwerken. Nog eens terugkijkend concludeert burgemeester Reehorst dat veel in het bestuursapparaat in aanmerking komt voor een geleidelijke verandering en aanpassing. Niettemin zegt hij tevreden te zijn over het huidig functioneren van de gemeentelijke top. „Maar ja”, besluit hij, „in elke organisatie valt wel iets te verbeteren en we moeten vooral niet vergeten dat elk gemeentebestuur het altijd moeilijk heeft en spanningen kent omdat het aan de ene kant een bestuurs apparaat en aan de andere kant een politiek bestuur is”. Een lastenverzwaring is ook het ge volg van wat Van Braam noemt „demo- cratiseringstendenties”. Burgemeester Reehorst: „Heel de inspraaksituatie is de laatste jaren enorm snel veranderd. Er worden meer dan ooit hearings gehou den, steeds meer mensen komen op de spreekuren, er is een nieuwe wetgeving op het gebied van de ruimtelijke orde ning, het probleem van de woonruimte verdeling vraagt bijzondere aandacht. Dat vergt enorm veel tijd en begrip. Vooral de contacten met actiegroepen vragen veel. Die jongens zeggen de din gen vaak keihard en dat kan een be stuurder nog wel eens psychisch belas ten”. Van Braam vindt dat ook en zegt: „Toenemende democratisering betekent toenemende bestuurslast”. Verder is deze van mening dat Velsen het in de toekomst zonder wetenschap pelijke ondersteuning niet zal kunnen stellen. De schaalvergroting, de gewest vorming en intergemeentelijke samen werking stellen steeds hogere eisen aan inzicht én viste van de bestuurders. Bur- De heropening van de drastisch uitge breide Nederlandse Middenstandsbank aan Plein 1945 is vrijdagmiddag op zeer stijlvolle wijze verlopen. De officiële openingsceremonie werd verricht door burgemeester drs. J. Reehorst, die door het indrukken van een schakelaar een aantal suggestieve lichtbakens ontstak. Tevoren had de burgemeester in een uitvoerig betoog de betekenis van het bankwezen in het licht der schijnwer pers geplaatst en lovende woorden ge richt aan het adres van beide directeu ren, de heren Van der Kroft en Harlaar, waarvan eerstgenoemde het aanvankelij ke mini-bankschap aan de Oosterduin- weg in 1946, heeft zien groeien tot een maxibank aan Plein 1945. Namens de NMB bood de heer Harlaar de burge meester een cheque aan te besteden voor een doel, door de gemeente te bepalen. Namens de clièle sprak de heer J. F. van Draaijen uit Santpoort. Hij bood een mini-kluis aan, met daarbij het kleinst denkbare aquariumpje, waarin een goudvisje. Het gold hier de symbolische overdracht van een zee-aquarium, dat een plaats in de ontvangsthal moet krij gen: een cadeau van de cliëntèle, die hiervoor tot dusver zesduizend gulden hadden bijeengebracht. Namens de colle- ga-bankdirecteuren in Noord-Holland offreerde de heer J. Willems uit Bever wijk een tweetal gravures. Het personeel schonk bij monde van de heer Meijers een baro-, hygro- en thermometer in één stuk. taken afgestoten kunnen worden aan particulier ot semi-overheidsinstanties, stichtingen enzovoorts. Als voorbeeld noemt hij het gemeentelijk woonbeheer. Burgemeester Reehorst is het met dit laatste totaal oneens. Hij prijs zich gelukkig dat de gemeente zelf kan be schikken over een eigen woningbestand en bij de ontruiming van Sluiswijk en het Rode Dorp niet hoeft te bedelen bij woningcorpor aties. Na een diepgaande analyse komt Van Braam tot een nieuwe verdeling van taken onder de gemeentebestuurders. Zo wordt het gehele economische beleid naar de portefeuille van de burgemees ter overgeheveld; de personeelszaken naar de wethouder van financiën, de sportzaken en cultuur naar de wethou der van onderwijs en de reiniging en plantsoenen naar de portefeuille van openbare werken. Burgemeester Ree horst gelooft dat het zaak is na de gemeenteraadsverkiezingen hierover met een nieuw college te beslissen. Aan de vrijdagmarkt werd in IJmui- den aangevoerd: 7175 kg tong; 31 kisten tarbot en griet; 639 kisten kabeljauw; 924 kisten koolvis; 306 kisten schelvis; 785 kisten wijting; 55 kisten schol; 27 kisten schar; 5 kisten haring; 142 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: Tarbot 11,30-10,12, grote tong 6,09-5,85; grootmiddel tong 9,65- 9,22, kleinmiddel tong 9,41-9,02, tong één 9,28-9,06, tong twee 9.18-9.89. Per 40 kg: Tarbot 343-227, griet 210- 158, kabeljauw één 90-86, kabeljauw 'twee 124-84, kabëlj'attw drie 108-77, ka beljauw vier 94-71, kabeljauty vijf 86-57, koolvis ééri 54-52, koolvis twee 53-50, koolvis drie 60-51, koolvis vier 58-46, schelvis één 90-60, schelvis twee 94-60, schelvis drie 90-50, schelvis vier 58-41, schol één 73-57, schol twee 82-69, schol drie 88-72, schol vier 80-60, wijting twee 55-50, wijting drie 64-43; wijting vier 65- 60, haring twee 52.40; haring drie 36, schar 102-60, grote hake 162, hake één en hake twee 144; hake drie 104; leng 67-58, lom 59, ham 182. De besommingen waren: VL 1 f 66.300, KW 153 47.900, 210 7200. VD 243 14.000, 25 2900, 89 7500, 115 2000. EH 7 ƒ5100, Um. 15 3600, 23 760, 44 12.600. Spanvissers: UK 54-UK 208 1350, 135-145 f 18.000, VD 9-VD 19 5500, 46-115 4000. Dit zijn enkele aanbevelingen van professor dr. A. van Braam, hoogleraar in de bestuurskunde, die voor de ge meente in de jaren 1971 en 1972 het functioneren van het Velsense bestuurs apparaat bestudeerde en hierover een rapport opstelde. Door deze adviezen wordt de indruk gevestigd dat het ge- mentebestuur niet naar behoren functi oneert en dat er zonder iemand bij raam te noemen scherpe kritiek wordt uitgeoefend op de bestuurstop van Vel- ten. Burgemeester J. Reehorst, die bij zijn ambtsaanvaarding het Van Braam-rap- pert op zijn bureau aantrof is het daar mee niet eens. „Toen het toenmalige college de opdracht voor deze bestuurs- doorlichting gaf, was er sprake van een aantal onzekere factoren. De Tweede Kamer had zich nog niet uitgesproken over een fusie, er was een tijdelijk benoemd burgemeester, een van de wet houders overleed en een ander trok zich terug. Het college was jong, nauwe lijks ingewerkt en wilde daarom wel eens weten hoe het functioneerde en of er redenen waren om veranderingen aan te brengen in de wijze van besturen. Ik vind zoiets een moedige stap! Er is inmiddels veel veranderd. De Kamer heeft zich uitgesproken, er is nu een definitieve burgemeester, terwijl de laat ste jaren veel tot stand gebracht is, bijvoorbeeld op het gebied van de wo ningbouw, het onderwijs, de infrastruc tuur voor de wegen, recreatie, sport enzovoorts.” SANTPOORT. Een alleraardigst ouderwets kinderspel viel vrijdagmiddag te beleven op de Ruïne van Brederode, waar de leerlingen van de vijfde klas van de Adoft van Nassau.school uit Santpoort dapper rondhuppelden, in de waan verkerend ridder te zijn, ofwel een ander personage uit lang vervlogen tij den. En dat gebeurde op initiatief van vier studenten van de Pedagogische Academie uit Haarlem. De studenten, die e lopen op de Santpoort- »e basisscho"'’, hadden met de vijfde- klassertjes een project voorbereid dat zij «Leven op kastelen” hadden genoemd. gemeester Reehorst merkt hierbij op dat Velsen de laatste jaren zes academici in dienst heeft genomen die voor deze we tenschappelijke ondersteuning zorg dra gen. „Ik geloof werkelijk dat we van voldoende steun verzekerd zijn. Boven dien vragen medewerkers met een aca demische opleiding veel geld en moeten we er voor zorgen dat er niet alleen rapporren opgesteld worden om het op stellen zelf” Van Braam stelt verder dat de ge meente zich steeds moet blijven afvra gen of door veranderde omstandigheden V

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5