Debuut van Van lerssel en Notten Feyenoorders verlangden na rust alleen nog maar naar eindsignaal Israel vol vertrouwen BLUNDERS VAN WEVER MAKEN AJAX’ AFGANG COMPLEET Stoop bood excuses aan Neeskens-Van Dord hadden geen kans AZ onbedreigd tegen Sparta ■r s i\ I. 7i/ 11 MAANDAG 25 MAART 1974 Knap Lamlendig Kwetsbaar Mislukt Positief 4 IW iU TL jlF (Van onze sportredactie) SPORTS TELSTAR TE LAAT BRUTAAL (Van onze sportredactie) Edström redt competitie trainer MARC SERNL Het patroon dat Rab voor ogen had kwam er dan weliswaar minder goed uit dan hem voor ogen stond. Telstar slaag de er vooral dankzij knap middenveld- spel in het na een wat moeizame start veelvuldig aanvallende Feyenoord lange tijd van scoren af te houden. Gelegenheidsspits Van Daele was na de rust overigens de enige Feyenoord- aanvaller die een paar kansen wist te creëren. Een uitstekende volley van hem werd door Van der Meeren bekwaam gestopt en bij een latere gelegenheid werd hij door André onreglementair van de bal gezet. Maar zoals Hoppenbrouwer voor rust niets van een penalty voor Telstar wilde weten, zo gedecideerd wei gerde hij ook in dit geval naar de stip te wijzen. Klaas Bijl werd, kort voordat hij het veld verliet, door Hoppenbrouwer opge schreven wegens het wegtrappen van de bal terwijl het spel dood was. BERT BREVOORD Harrie Lubse, belaagd door Van Dord, maakt hier met een kopbal voor PSV gelijk tegen Ajax. dat de beste speelt. Wie zich als zodanig aandient komt in het elftal.” mikten zij met hun hoge voorzetten op het hoofd van de steeds aanspeelbare Ralf Edström. Wat Neeskens ook pro beerde hij kwam er toch niet bovenuit. Edström kopte de ballen alleen maar door wat vaak resulteerde in hele en halve kansen, hele en halve missers ook voor de steeds maar mistastende Ajax- defensie. Vijf doelschoppen binnen vijf minuten waren ook het sprekende voor beeld dat Ajax hier geen raad mee wist. DEN HAAG (ANP) René Notten en Cees van lerssel zullen woensdag avond debuteren in het Nederlands elftaf dat in Rotterdam een oefen wedstrijd tegen Oostenrijk speelt. Wisselspelers zijn: Jan Jongbloed en Chris Dekker (FC Amsterdam), Wim Jansen (Feyenoord) en Piet Kei zer (Ajax). Ajax-bestuur vorige week maandag al aanleiding om na een gesprek met trainer en spelers nogmaals te benadrukken dat de rust was weerge keerd. Sterker nog: dat er nauwelijks moeilijkheden waren geweest. Dat het elftal pas Iaat capituleerde kwam tenslotte omdat PSV eerst nog werd gefrustreerd door een snelle ope ningstreffer van Ajax. Mulder pikte de bal op na een misverstand tussen Van Kraay en doelman Van Gerven waarna de Ajax-spits zich schitterend uit een moeilijke hoek door drie verdedigers ma noeuvreerde waarna hij de bal met een droge knal in het verlaten doel schoof. De strijd leek toen zelfs beslist want twee opgelegde kansen voor Rep om de stand op 2-0 te brengen uit Ajax-uitval- len geleid door Mulder en Keizer bewe zen dat het „blind” stormende PSV ver dedigend tegen het in die periode heer sende Ajax nu razend kwetsbaar was. Tot de mogelijkheid Edström werd ontdekt. Nog voor rust profiteerde Harrie Lubse knap van de steeds groter wordende onrust bij Ajax door de acties van de Zweed, door de bal uit een hoekschop van Van de Kerkhof hard langs de toen al aarzelende Wever te koppen. de Nederlandse pers” en ,.Ik hoef gelukkig niet te eten van de Neder landse sportpers.” Kortom: van de oefenmeester die tot voor kort nog zo veel en zinnig over voetbal kon pra ten is niet veel meer over. Knobel: „Ik heb door de schofterige manier waarop ik ben behandeld mijn lesje geleerd.” De Ajax-trainer, die door nuchter en koel te oordelen na de wedstrijd, Ajax’ afgang nog wat had kunnen afzwakken, maakte de zaak er alleen nog maar erger op. Hij had niets zinnigs te vertellen. Of het moest deze dreigende waarschuwing zijn: „Op 2 april, als de Nederlandse sportpers vergadert, dan doe ik mijn mond wel open.” zaterdagochtend afgebeld met de mede deling dat hij met veertig graden koorts op bed lag), bracht PSV op 2-1. Wever liet de bal glippen bij een corner van René van de Kerkhof waarna topscorer Van der Kuylen het laatste tikje gaf. Welgeteld 32 minuten om precies te zijn. Toen vond een voorzet van Wim Jansen, die door Theo de Jong werd gemist, de voet van Kristensen, die van dichtbij Van der Meeren kansloos liet. Daarvoor had Van der Meeren een paar maal stompend redding moeten brengen en had Jaap Zwaan een kopbal van Van Hanegem uit een voorzet van Ressel van de lijn gekopt, toen zijn doelman al was gepasseerd. Aanvallend kon Telstar nau welijks potten breken, ook al omdat Van Kooten van Ramljak geen centimeter vrijheid kreeg. Feyenoord mocht overi gens niet klagen toen scheidsrechter Hoppenbrouwer een forse overtreding van Joop van Daele ten opzichte van Willim, net binnen de beruchte lijnen begaan, niet met een strafschop, maar met een vrije schop precies óp de lijn bestrafte. Ajax probeerde na de rust de zaak nog terug te draaien. Neeskens werd weer op het middenveld gezet, iets wat in stootkracht wel het één en ander scheelt, en Van Dord kreeg Edström. Veel effect had dit allemaal niet omdat Ajax vlak daarna met „het tweede dra ma” werd geconfronteerd. Een blunder van Ajax-doelman Sies Wever, (Stuy had ROTTERDAM. De mogelijkheid dat Rinus Michels bij de eindronden van het werelkampioenschap voetbaf toch een beroep kan doen op Rinus Israel lijkt met de week groter te worden. Israel, dit seizoen geteisterd door een gigantische blessurepech, maakte gistermiddag in de tweede helft van de wedstrijd Feyenoord- Telstar zijn rentree in het eerste elftal van de Rotterdammers en hij doorstond die test goed. Ook bij de wisselspelers is een nieuweling, namelijk Chris Dekker van FC Amsterdam, die aan de groep is toegevoegd omdat Gerrie Mühren en Arie Haan blessures hebben over gehouden aan de wedstrijd tegen PSV. Indien de schouderblessure van Haan zou meevallen (Mühren kan in geen geval spelen), dan zal hij bij de groep zijn. Kan Haan niet spelen, dan wordt een andere zestiende man aan gewezen. Dé Stoop had zich in een interview zeer kritisch uitgelaten over de ver deelsleutel die was toegepast voor het Nederlands elftal in verband met de deelneming aan het wereldkampioen schap. Door zijn medebestuurslid Zwikstra, die als „minister van finan ciën” gezien moet worden in het z.g. wereldkampioenschapsbestuur, wer den deze uitlatingen hoog opgenomen en hij dreigde zelfs met uittreden indien de heer Stoop bij zijn mening bleef. Stoop heeft na lange discussie zijn verontschuldigingen aangeboden en gezegd dat hij een en ander ern stig betreurde. Commentaar van Zwikstra: „Voor mij is de zaak hier mee afgedaan”. Omdat de PSV-spits even later gebles seerd het veld moest ruimen veerde Ajax even op. Opeens deed Ajax wat het de hele wedstrijd verzuimd had. Het bewoog. Edström (wat moet Feyenoord aan de lange Van Daele toch een goede verdediger hebben om hem uit te scha kelen), was opeens een eenzame figuur in de spits en daardoor niet half zo gevaar lijk meer. Maar Ajax was te lamlendig om door te drukken. Opeens bleek weer hoe de verloedering zien heett meester gemaakt van de door alle successen zo verwende vedetten als z(j werkelijk moeten knokKen om ae zaaK nog terug te draaien. Opeens bleek ook weer iioe moeilijk net voor Knooel moet zijn om deze „vedetten” nog te motiveren. De bereidneid om voor elkaar te gaan bleek alwezig, het voetballen zonder bal deed Ajax nooguit maar tien minuten en zelfs een nooit opgevende voetballer als Nees kens stopte op een gegeven moment zijn tegenstander niet eens meer af. Een ongekende gewaarwording, die de 3-1 neuenaag aneen nog maar begrijpelijker maakte. Feyenoord, dat de wedstrijd begon zonder de tegen Ruch geblesseerd ge raakte Lex Schoenmaker en Wim Rijs- bergen (Henk Wery en Johan Boskamp waren hun vervangers) wijzigde zijn op stelling na de hervatting tamelijk dras tisch. De licht geblesseerde Ressel, wiens snelheid de Velser achterhoede voor de rust nogal wat problemen had bezorgd, maakte plaats voor Israel, die op zijn „oude” stek terechtkwam, waardoor Van Daele naar de spits van de aanval werd gedirigeerd. In de aanvalslinie van Tel star maakte Wytze Couperus plaats voor Co Stout. Rab over dié wissel: „Ik vond Couperus vanmiddag niet agressief ge noeg. Bovendien bleef hij wat teveel in de buurt van de zijlijn hangen.” Al die wissels hadden overigens allesbehalve een positieve impuls van het wedstrijd- verloop tot gevolg. Verre van dat, Feyen oord, dat in de eerste helft gebrand leek op een goede opvoering (bij de Rotterdammers leefden per slot van re kening nog de nodige wraakgevoelens ten opzichte van de nederlaag die zij eerder dit seizoen in Velsen leden), zakte ver terug, maar Telstar bleef zich tame lijk behoudend opstellen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Diverse spelers van Telstar waren het er na afloop van de met 10 verloren wedstrijd tegen Feyenoord niet met zichzelf eens over de vraag of er nu wel verstandig aan was gedaan om tot een zeer laat stadium van het duel te wachten met een slotoffensief. De mogelijkheden daartoe leken al veel eerder voorhanden, want een groot deel van de tweede helft deed Feyenoord tot ongenoegen van zijn aanhang weinig anders dan zichtbaar naar het eindsignaal, dat tenslotte twee minuten te vroeg kwam, verlangen. De verbittering was des te groter om dat Ajax zich juist op dit zwakke punt extra had voorbereid. Bij afwezigheid van de langzaam herstellende Hulshoff zou niet Van Dord maar Neeskens zich met de uitschakeling van de gevaarlijk lange Edström belasten. Daardoor moest Knobel zijn eerste aanvechtbare beslis sing nemen. Van Dord, Ajax minst ge routineerde verdediger, moest door de absentie van de geblesseerde Mühren, die werd^ vervangen door zijn broer Arnold, nu op het middenveld Harry Lubse afstoppen. Een onmogelijk karwei voor Van Dord want Lubse, die op deze plaats al weken opvallend loopt te voet ballen, was geen partij voor de jeugdige Ajacied. De opstelling van het Nederlands elftal is: Doel: Piet Schrijvers (FC Twente); achter: René Notten en Cees van lerssel (FC Twente), Johan Neeskens en Ruud Krol (Ajax); mid den: Theo de Jong en Wim van Hanegem (Feyenoord); Voor: John Rep (Ajax), Ruud Geels (FC Brugge), Johan Cruyff (CF Barcelona) en Rob Rensenbrink (Anderlecht). De opstellingen: Feyenoord: Treytel, Jansen Van Daele, Ramljak, Vos; Boskamp, De Jong, Van Hane gem; Ressel (Israel), Wery, Kristensen. Telstar: Van der Meeren; Driesen, André, Zwaan, Bischot; Jonker, Bijl (Fens), Helling; Willim. Van Kooten, Couperus (Stout). Scheidsrechter: Hoppenbrouwer, toeschou wers; 29.000. Maar het was nog niets vergeleken met het afgrijselijk mislukkende experi ment Neeskens. Het moet schokkend voor bondscoach Fadrhonc zijn geweest hoe een wereldverdediger van het kali ber Neeskens in de kopduels volkomen kansloos was tegen Ralf Edström. De aanwezige Zweedse bondscoach Eriksons moet op eens weer wat vertrouwen in de goede afloop hebben gekregen van de wedstrijd die Zweden straks tijdens de wereldkampioenschappen tegen Neder land moet spelen. Tenslotte speelt Nees kens, door de problemen in Oranje’s centrum, ook tegen Oostenrijk als voor- stopper- Een plaats waar hij niet half zo tot zijn recht komt als op het midden veld. Neeskens: „Alle spelers hadden ge vraagd of ik Edström wilde uitschake len. Dit was in het belang van het elftal. Daarom heb ik mij tenslotte laten over halen.” Een misrekening van de eerste orde. Want PSV volstond na een snel opgelo pen achterstand met eeii uiterst simpel, maar effectief, voetbalspelletje dat de Ajax-defensietotaal desorganiseerde. Van der Kuylen, René en Willy van de Kerkhof, Lubse en Deijkers, allemaal Dick Helling, die als waakhond van Willem van Hanegem een sterke wed strijd achter de rug had, formuleerde het zo: „Je kunt je inderdaad afvragen of we niet eerder hadden moeten gaan drukken. Maar doe je dat, dan is er natuurlijk wél het risico dat je toch nog één of meer doelpunten achter je kiezen krijgt”. Dat risico nam Telstar pas in de laatste tien minuten, waarin de Velsena- ren overigens nauwelijks gevaarlijk konden worden. Want niet alleen Feyen oord toonde vermoeidheidsverschijnse len (trainer Coerver: „Wat wil je dan na zo’n slijtageslag als woensdag tegen Ruch Chorzow”), ook Telstar had in de slotfase niet meer de kracht om voor de Rotterdammers noodlottige acties uit te voeren. Klaas Bijl, die 25 minuten na de rust volkomen leeggespeeld was en ver vangen werd door Tonnie Fens: „In de eerste helft hebben we ons op het mid denveld wezenloos gelopen. Dat kwam omdat wij het speelveld wat te langge rekt hielden”. Wat door trainer Jan Rab werd onderschreven. „Onze bedoeling was om vanuit het achterveld veelvuldig gebruik te maken van de dieptepass. Woensdagavond héb ik gezien hoe Ruch Chorzow dat tegen Feyenoord deed en dat vond ik verdomd knap.” Weliswaar werd Israel door de Tel- star-voorhoede niet al te zeer op de proef gesteld, maar wanneer het no dig was greep hij afdoende en zonder terughoudendheid in en bovendien vertoonde een groot aantal van zijn passes weer de ooit vanzelfsprekende accuratesse. Israel: „Ik geloof er weer helemaal in. De laatste tijd train ik weer volop en met plezier. Sinds een week of zes, zeven heb ik geen last meer van vochtafzetting en dat is niet alleen in fysiek opzicht belang- rijk, maar het heeft me in mentaal opzicht ook een enorme stimulans gegeven. Aan de wereldkampioen schappen durf ik nog niet te denken, al is het wel zo dat ik zowel zaterdag als vorige week door een van de bondscoaches bekeken ben. Mocht ik toch nog bij de selectie komen, dan zou dat natuurlijk een geweldige be kroning zijn van dit voor mij ramp zalige seizoen. Maar ik reken uiter aard nog nergens op.” EINDHOVEN. Niet Harry Lubse, Willy van der Kuylen of René van de Kerkhof, de drie respectieve doelpunten makers voor PSV in de wedstrijd tegen Ajax, maar de Zweedse spits Ralf Edström is er de oorzaak van geweest dat de Nederlandse voetbalcompetitie toch nog een ongekend sensationele wending heeft genomen. Als elf geslagen honden dropen de Ajacieden tenslotte van het Philips-sportpark af. Elkaar niet begrijpend aankijkend. Hoe lang was het tenslotte niet geleden dat de eens zo trotse ex-wereldkampioenen in een wed strijd zo waren afgegaan als uitgerekend in het sleutelduel tegen PSV- Het had wel eens tegengezeten, maar Ajax was toch nog nooit zo nadrukkelijk en zo langdurig vooral verdedigend kwetsbaar als zaterdagavond in Eind hoven. En hoewel een complex van factoren het uiteindelijke Ajax-debacle inleidden analyseerde de teleurgestelde Jan Mulder terecht: „Als je verdedigend zo zwak bent in de lucht als wij, dan blijf je toch helemaal nergens.” Des te onbegrijpelijker was het dat Knobel, uiteraard teleurgesteld, na PSV-Ajax commentaar weigerde op enkele concrete vragen. Toen hem door enkele journalisten werd verwe ten dat hij op grond van één bij hem verkeerd gevallen artikel niet kon gaan generaliseren wat de sport pers betreft reageerde Knobel uiterst ongenuanceerd met uitspraken als: „Ik laat mij niet slachtofferen door Hans Driesen (links) en Johan Boskamp verwikkeld in eea duel, waar meer dan alleen het voetenwerk aan te pas komt. ALKMAAR (ANP) AZ’67 heeft een volkomen regelmatige zege behaald op Sparta, dat in Alkmaar nauwelijks kon imponeren. De Rotterdammers hebben weinig echte k’ansen kunnen scheppen en vonden daarbij bovendien de uitste kende doelman Vooys op hun weg. Vooral toen Nygaard uit een vrije trap had gescoord verdween het laatste res tant coördinatie in de ploeg. AZ’67 bleef rustig doortikken, maar vond vooral in paal en lat dode elementen in de doel- puntenjacht. ZEIST. Tijdens de vergadering van het bestuur betaald voetbal, die zaterdag in Zeist is gehouden, is ook de „kwestie Stoop” aan de orde ge weest. Tenslotte verraste René van de Kerk hof Blankenburg met een sprintje maar hij senoot nait in de grona. Toen ver dween het boogbaiietje uiterst simpel over de opnieuw verkeerd opgestelde en nauwelijks reagerende Wever. Rijvers: „Je kunt dan wel gaan stellen dat Ajax nuisnoti miste maar dan hebben wij dat wel goed uitgebuit. De kansen die er tegen Feyenoord en Twente niet werden ingeschoten door ons zijn nu wel benut. PBV doet nu nog op twee fronten mee. Voor de UEFA-cup en voor de beker”. Zaken die Ajax ook binnen bereik heeft, maar de Amsterdammers nauwelijks in teresseren. Ajax wil alleen maar de landstitel. En die komt met de nuidige mentaliteit van de Ajacieden steeds meer in gevaar. Opstellingen: PSV: Van Gerven Van de Dungen, Nordqvist, Van Kraay (Krijgh), Deljkeis w. V. d. Kerkhof, Strik, Lubse, R. v. u. Kei „nul, Edström, Van der Kuylen (Kempen. Ajax. Wever Suurble,Blankenburg, Neeskens, Krol Van Dord, Haan, A. Mühren Rep (Varga), Mulder, Keizer. 18.000 toeschouwers. Scheidsrechter Boosten. EINDHOVEN. De schuwe hou ding van Georg Knobel tegenover de Nederlandse sportpers is voor het Ajax-bestuur aanleiding om deze week eens in een rustig gesprek met haar oefeneemster orde op zaken te stellen. Ook na PSV-Ajax liet trainer Knobel zich tot een emotioneel be toog verleiden over een artikel na de bekerwedstrijd AZ’67-Ajax in het dagblad De Tijd. Hierin stond on dermeer dat de Ajacieden in hoog tempo het vertrouwen in Knobel ver liezen en dat zijn positie bij Ajax sterk ter discussie staat. Deze en andere publikaties vormden voor het Georg Knobel: „Ik ben schofterig behandeld” Toen na rust Kist AZ’67 met een schitterende goal aan een 20 voor sprong had geholpen was het gebeurd met Sparta, dat wel veel aan de bal was, maar weinig positiefs uitrichtte. De beste kansen waren in feite nog voor het wat teruggetrokken AZ’67. Van der Veen van Sparta kreeg de gele kaart omdat hij een tegenstander (Frank) onbeheerst had bejegend. Feyenoord’s trainer Wiel Coerver: „Dat snapte ik niet van die gasten. Ook toen wij ver terugvielen, een kwestie van vermoeidheid, kwamen ze nauwe lijks tot de zestienmeter-lijn. In ieder geval was voor mij de rentree van Israel een positief punt van de tweede helft. Ik sluit de mogelijkheid niet uit, dat hij er komende zondag tegen FC Den Haag de hele wedstrijd bij is. Of dat problemen geeft ten opzichte van Van Daele? Waarom? Ik ga van het standpunt uit <4

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11