Geen Chinees Shorter niet tegen badminton in Nederland Puttemans bestand Indonesiër greep zevende wereldtitel op rij VERMOEIDE HARTONO VLAMDE FENOMENAAL Wereldtitel binnen na 92 minuten tegen Argentinië h Positie van SPDRTiSSSH Jan Timman Paardekoersen Unieke prestatie op All England SKOL SCHARN WON BIJ HEILIGE BERG TABOR Dameshockeyploeg evenaarde prestatie van heren een miljoen gulden aan prijzen ?o( I MAANDAG 25 MAART 13 1974 door Pieter Mul Regoor het wereldkampioenschap werd be- Meer risico Grandioos 7. International Bier LONDEN Tranen stroomden overvloedig in de Indonesische kleed kamer toen de spanning was gebroken nadat Rudi Hartono voor de zeven de keer op een rij de wereldtitel veroverde. In een sprankelende finale te gen de Maleisiër Punch Gunalan was het uiterste van de 24-jarige bad- mintonkunstenaar gevergd, zeker op het ogenblik dat een nieuwe zege op All England verder weg leek dan ooit. Gunalan moest na een game-zege zijn 71 voorsprong in het tweede spel toch laten glippen zodat zijn laat ste optreden in de single niet met kroond. weg HM! 3Ö (Van onze sportredactie) wor- $3 t 4 .i tuMVA'iwr.*. Scholl herstelde zich door een over winning op Rob Hartoch die snel en wat nonchalant speelde. Scholl toonde uit stekend aan dat men zich dat tegen hem niet kan permitteren. Een vooral voren dat de wedstrijd niet door- Cora de Wilde op weg naar het doelpunt tegen West-Duitsland, dat Nederland in de succesvol verlopen finale bracht. 2. Leron pl. 2.90, Voor 10000 toeschouwers heeft Gerrit Wolsink in Hengelo de nationale motor cross om de coupe „Het Zand” gewon nen. De Belgische wielrenner Herman van Springel heeft zondag in Brussel de Brabantse Pijl gewonnen. De eindstand van het toernooi is: 1. Nederland, 2. Argentinië, 3. West-Duits land, 4. India, 5. België, 6. Spanje, 7. Frankrijk, 8. Oostenrijk, 9. Zwitserland. 10. Mexico. komen dat strafhoekslagen de beslissing moesten brengen. JT jr/ De uitslag is: heren: 1. Egbert Nijstad (DOS), 8000 meter in 23 minuten 19.6 seconden, 2. Bram Wassenaar (Ciko ’66) 23.37.8. 3. Roelof Veld (Daventria) 23.52.8. 4. Henk Kalf (GVAV-Rap.) 23.58.8, 5. Piet Deelstra (AV ’55) 24.11.2. Dames (3000 meter): 1. Gretha v. d. Akker (AV ’55) 11.34.0, 2. Sjoukje Dijkstra (AAC ’61) 11.52.2. 3. Lieneke Wieringa (Brunhilde) 12.57.6. 2. Kora 2.50. I X L. garet Beek en Gillian Gilks zich sterker dan het duo Sue Whetnall en Margaret Boxall (15-5 en 18-14). In combinatie met Derek Talbot verloor Gillian Gilks de mixed van Dave Eddy en Sue Whet- nall (15-5, 7-15 en 15-10). De uitslagen van de overige wedstrij den van zondag zijn: om de derde/vierde plaats: West-DuitslandIndia 2-0 (2-0), om de vijfde/zesde plaats: BelgiëSpan je 2-0 (1-0), om de zevende/achtste plaats: FrankrijkOostenrijk 1-0 (1-0). LEEUWARDEN (ANP.— In de zesde ronde van het toernooi om het schaak kampioenschap van Nederland heeft Jan Timman zijn voorsprong vergroot door een magistrale overwinning op Jaap Vo gel. Hoewel achter hem Donner en Ree zich (eindelijk) opmaken voor de achter volging is het de vraag of het al niet te laat is, want met nog vijf ronden te spelen heeft kandidaat-grootmeester Jan Timman een comfortabele voorsprong van anderhalf punt opgebouwd. LONDEN. Spelen tegen China of niet, het vertrek van administra teur Regoor en de zaak van het niet gepubliceerde stuk van bestuurslid Ed Verhoeven zijn de belangrijkste on derwerpen op de vergadering (aan staande vrijdag) van het hoofdbe stuur van de Nederlandse Badminton Bond. De langdurige omhelzingen van Harto no met de diverse officials waren de uitlaatklep voor de enorme druk waar onder de hele afvaardiging de voorbije weken moet hebben geleefd. Verlies voor Hartono zou niets minder dan een nationale ramp betekent hebben, aange zien badminton in Indonesië maar daar niet alleen een plaats bekleedt die minstens geljjk is aan die van het voetbal in Europa en Zuid-Amerika. Verhoeven die sinds de Internatio nale ziek is geweest, maakt voor het eerst sinds weken weer een vergade ring mee en zal niet zomaar genoegen nemen met de handelwijze van zijn collega’s. De Asopos-Nautilus combinatie heeft op overtuigende wijze de Heineken-roei- vierkamp gewonnen. omdat een van zijn armen nog niet van een breuk is hersteld) al tweemaal win naar, kon het samen met Sumirat niet bolwerken tegen Tjun Tjun en Wahjudi (15-10 en 15-6). Egbert Nijstad van de atletiekvereni ging DOS uit Dwingelo heeft zaterdag in Groningen de Martini-parkloop over 8000 meter gewonnen. De tweede plaats was voor Bram Wassenaar, vorige week bij de Cross des Nations in Monza de beste Nederlander. O Tom Okker is er niet in geslaagd de finale van het internationale toernooi van Tucson binnen te stappen. Hij ver loor kansloos met 16 en 46 van Arthur Ashe. „Het is mijn eerste toernooi en het is een geweldige ervaring geworden”, meende de Bosschenaarse na afloop. Zaterdag had Nederland zich voor de finale geplaatst door een overwining met 1-0 op West-Duitsland. Vorig jaar ging tijdens tijdens het jubileumtoernooi in Amstelveen de ontmoeting tegen de Duitse dames verloren met dezelfde cij fers. De totaalzege ontging Oranje daar door ook. Doch nu was het weer de beurt van Nederland: Cora de Wilde scoorde de winnende treffer, op aange ven van Nel van Kollenburg, die inder daad kan terugzien op een uitzonderlijk toernooi. Uit de Unieraad, het parlement van de KNAU, kwam felle kritiek op de natio nale technische commissie voor senioren (NTC-S) inzake de voorbereiding op de Europese kampioenschappen, die van 1 tot en met 8 september in Rome worden gehouden. De heren Brabers en Nusse verweten de NTC-S dat de namen van de voorlopige kandidaten nog niet eens bekend zijn, waardoor er van een ge richte voorbereiding geen sprake kan zijn. NTC-S-voorzitter Grewer zegde daarop toe dat er zeer binnenkort een lijst van kandidaten voor Rome gepubli ceerd zal worden. De Nederlandse lichtgewicht Joop Koning is tijdens een internationaal ju dotoernooi in Potsdam eerste geworden. De eerste game was met 11-6 voor Yuki, die deze voorsprong via 5-2 en 9-4 bereikte. Gilks deed daarna wat zij moest doen: aanvallen. Na 4-4 nam ze met 7-4 afstand na een paar fouten van Yuki, die in rally’s schitterend loopwerk liet zien. In de verlenging met drie punten (via 7-7 en 9-9) kwam Gilks zelfs met 2-0 voor, maar twee smashes buiten de lijnen verknalden haar kan sen. Met 12-11 besteeg Yuki de troon die zij vijf jaar geleden ook al eens had bezet. De Britten in Wembley Pool moesten het verder doen met de finales dames- dubbel en gemengd dubbel, waarin uit sluitend landgenoten figureerden. Net als op de Gemenebest Spelen toonden Mar- Achter een eventuele ontmoeting met spelers uit de Chinese Volks republiek steekt een politiek spel. In juli vergadert het bestuur van de Internationale Badminton Federatie ondermeer over een vraag van Pe king lid te mogen worden. Op zich geen probleem ware het niet dat de Chinezen zeggen dat Taiwan (Formo sa) tot het vasteland behoort en dat die „provincie” dus uit de IBF moet worden gestoten. De stand: 1 Timman 5; 2-6. Donner, Vogel, Sosonko, Van Dop ,Ree 3-'/a; 7. Scholl 3; 8-9 Ligterink en Langeweg 2- '/a; 10. Hartoch 2-'/»; 11-12. Baljon, En- klaar l-1/» Een hartig woordje zal zeker den gesproken over de hb-beslissing een artikel van Verhoeven over de controverse Drop Shot-district Zuid Holland niet in Badmintonnieuws op te nemen. Verhoeven was als bemid delaar bij het conflict betrokken en schreef het verhaal (een besluit van het hb) om de slepende affaire uit de wereld te helpen. Voorzitter Reynen greep persoonlijk in om publicatie te voorkomen. „De andere bestuursleden wilden het artikel eerst lezen”. Jan Aling heeft zaterdag de dorpen omloop van Drente gewonnen, een wie lerwedstrijd over 165 kilometer voor amateurs met start en finish in Assen. Een afgang leek voor de Indonesiër in het verschiet, toen Gunalan daarna met 7-1 voorkwam. Vanaf die fase in de strijd werd duidelijk dat de Maleisiër de druk op Hartono moest verminderen, omdat zjjn conditie ontoereikend was. „Ik moest Rudi in het defensief houden, want als hij aanvalt is het met je gebeurd. Ik wilde echt wel blijven smas hen, maar ik had de kracht niet meer”. Bij de dames ontbrak de officieuze wereldkampioene Paola Cacchi-Pigni (Ita.) wegens griep. De wedstrijd leverde een overwinning op voor de Engelse Rita Ridley, die voor de 4000 meter 18 minuten en 30.4 seconden nodig had. MANDELIEU (Reuter-AFP). Voor de tweede keer maar voor de eerste maal officieel heeft de Nederlandse Dames-hockeyploeg beslag gelegd op de wereldbeker. Zondag eindigde de finale van het toernooi in Mandelieu (Frank rijk) tegen Argentinië in een overwin ning, van 1-0. Na het succes van de heren, vorig jaar in Amstelveen, kan Nederland zich met recht ’s werelds hockeynatie nummer één noemen. Gillian Gilks kon in het damesenkel- spel de vijfduizend toeschouwers (NB alle finales waren rechtstreeks op tv) niet het plezier van een zege schenken, zoals Margaret Beck in ’73 deed. Ook Gilks was niet opgewassen tegen het degelijke geweld van Hiroe Yuki, die alleen aan het net in de Engelse haar meerdere moest erkennen. Gillian Gilks was bereid meer risico te nemen en die speelwijze reeg schitterende slagen aan geweldige missers. Tijdens de jaarvergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie, die zaterdag in Utrecht werd gehouden, heeft Hans Koomen (in 1972 chef d’e- quipe van de Olympische atletiekploeg) de positie van het Nederlands Olympisch Comité ter discussie gesteld. „De Nederlandse sportwereld zal met het NOC tot een discussie moeten ko men over de plaats van het Olympisch Comité in het nationale sportgebeuren. Bij de selectie van deelnemers aan de Olympische Spelen ontstaan er elke keer problemen. Er komen frustraties door het niet verkiezen van sportlieden, die eigenlijk wel voor uitzending in aanmer king hadden moeten komen. De positie van het NOC in het nationale sportge beuren berust op traditie en bepaalde administratieve situaties uit hetverle den. Mede daardoor heeft het NOC het recht gekregen de deelnemers aan te wijzen voor Olympische Spelen”. De heer Koomen haalde het voorbeeld aan van vijfkampster Miep van Beek, die niet voor München werd aangewe zen en daarna met de beoefening van topsort stopte. Hij pleitte voor de instel ling van een onafhankelijke commissie van deskundigen, die uiteindelijk zal moeten beslissen over de uitzending. „Je krjjgt daardoor in el kgeval de situatie da.t echte deskundigen de kwaliteiten van etn topsporter beoordelen”. Haico Scharn van de atletiekverenigng Ciko ’66 uit Arnhem heeft zaterdag in Nazareth (Israel) een veldloop over 11 kilometer in de nabijheid van de heilige berg Tabor gewonnen. De tijd van de Nederlander was 39 minuten en 9 secon den. De tweede plaats was voor de Israëliër Zion Hezroni in 39.50 Er namen ruim 3500 lopers en loop sters aan de wedstrijd deel. Grootmeester Donner boekte zijn eer ste overwinning en wel tegen de jonge Delftse student Arend van Dop, die tot dan toe ongeslagen was. Ook Ree kwam tot de volle winst, maar hij dankte dit aan een aanval van schaakblindheid van Langeweg, die met zwart een sterke stelling had opge bouwd. Hij schoot op de 25 ste zet een afschuwelijke bok, die hem de partij kostte. Wat er met Enklaar aan de hand is, is duidelijk. In deze ronde waagde hij te veel tegen de jonge Baljon, die daar zonder pardon van profiteerde. De Nederlandse kampioen Sosonko zat er mistroostig bij. Hij kwam tegen Lig terink niet verder dan remise. Het laatste jaar probeert Peking steun voor zijn standpunt te krijgen door het spelen van onofficiële wed strijden in West Europa. Zo hebben o.a. in Engeland en Westduitsland ontmoetingen plaatsgevonden. Een optreden in Nederland zou in mei gebeuren maar de NBB heeft nog geen standpunt bepaald. Vice-voorzit- ter Vic Dumas: „We moeten dat zo maar uit het losse handje doen, het moet goed worden aangepakt. De be slissing valt vrijdag”. Maar secretaris Ed Verhoeven (privé in de Engelse hoofdstad): „Dat is wel juist maar we hebben wel een brief van de Chinese ambassade gehad waarin naar kwam ging.” Hij mepte driemaal op rij in het net en twee keer uit- Toen stond er weer 7- 7 op het scorebord en was het Hartono die het initiatief kreeg. Via 15-9 was de strijd opnieuw open. Zij het in theorie, want al snel bleek dat Gunalan de zaak niet meer in eigen hand had. Hartono werkte zich middels 4-0 naar 11-6. De laatste krachtinspanning van de Malei siër was goed voor 11-10, maar Gunalan vloerde zichzelf met enkele duidelijke fouten. „Het was voor het laatst dat ik in de single heb meegedaan, van nu af aan gaat mijn maatschappelijke carrière voor.” De finale herendubbel was een geheel Indonesische aangelegenheid. Christian, met Ade Chandra (die niet meespeelde De Oostduitse zwemster Ulrike Tau ber heeft bij wedstrijden in Maagden burg een nieuw Europees record geves tigd op de 200 meter rugslag. Met een tijd van 2.21.12 verbeterde zij de toptijd van de Hongaarse Andrea Gyarmati, die op 2.21.66 stond. duidelijke zaak derhalve en voor de spelers een gemiste kans omdat ploegen uit de landen waar China wel speelde in de ko mende maanden naar China zullen reizen. MILAAN (ANP). Miel Puttemans, die zich vorige week afzijdig hield van de Cross des Nations in Monza hij had zich in de winter voornamelijk toe gelegd op de indoor atletiek heeft zondag in Milaan laten zien dat het „zware” werk hem geen problemen ople vert. De Belg zegevierde in de 9400 meter lange cross van de Vijf Molens met een voorsprong van bijna elf secon den op de Olympische marathonkampi- oen Frank Shorter (VS). Puttemans liet een tijd van 31 minuten en 8.6 seconden afdrukken- Uitslagen Dulndigt: Duinhorstprijs 2040 m autostart: 1. La Vlctoire (J. van Dooyeweerd), Areta, 3. Marcel Regina. Winn. 6.90. 5.20, 2.20; kopp. 7.50, trio 484.40. Stormkleeprijs 1900 m (ren): le afd.. 1. Ebeltoft (A. Treanor), 2. Callaboc- co, 3. Bearly; winn. 2.90, pl. 1.70, 2.30, kopp. 6.80. Voorllndenprijs 2040 m autostart: 1. Lance Areta (R. v. d. Lubbe), 2. Longshot, 3. Jamaica du Bois. Winn. 8.90, pl. 2.80, 11.10, 3.50, kopp. 9.20. trio 2.854.80. Duindalprijs 1600 m autostart: 1. For Ever (H. Pools). 2. Marzfuchs, 3. Foxtrot. Winn. 1.60, pl. 1.10, 1.70. 1.80. kopp. 6.10. Groenendaalprijs 2040 m autostart: 1. Lolo Buitenzorg (P. Koppejan), 2. Joseva Carbonari 3 Jodney B. Winn. 4.20, pl. 2.00, 4.80. 1.90, kopp. 9.40, trio 1.126.40. Generaal G. J. A. A. baron van Heemstra- prijs 1800 m (ren): 1. Stormklee (P. Hallum). 2. Elder Statesman, 3. Jewel. Winn. 4.00, pl. 1,50, 1.70, 2.20. kopp. 6.30. Duingheestprijs 2140 m. 1. Januska D (W. van Dalen), 2. Jan de V, 3. Jonker Victoria. Winn. 5.00, pl. 1.90, 9.10, 2.40. kopp. 13.30, trio 1.152.20. Stormkleeprijs 1900 m (ren) (2e afd.): 1. Florian (A Treanor), 2. Bourgogne. 3. Tudor Roussi S. Winn. 6.80, pl. 3.30, 2.60, 2.40, kopp. 25.80. Raaphorstorijs 2040 m autostart: 1. Kora Marijke (A. Knijnenburg), 2. Princess. 3. Larens Trots. Winn. 6.70, pl. 2.80. 3.80, kopp 11 40. trio 704.50. Meyendelorins 25020: 1. Inn Sprookjeshof (W. Hauber), 2. Kolja T, 3. Gerardus O Winn. 5.20 pl. 3.80, 1.50, kopp. 5.40 Totalisator-omzet f 470.388,—. Hartono, in zijn land gevierder dan Cruyff in Spanje, was de laatste drager van de Indonesische eer na de eliminatie van Tjun Tjun en Christian in de kwartfinale. De verdediging van die eer is een zaak die hoogst serieus wordt genomen. Na de tientallen uren per week die de topspelers gewoonlijk al maken volgde voor het vertrek naaf Europa een trainingskamp van maar liefst een maand in Bandoeng. De zeld zaam begaafde Hartono leeft in feite voor badminton en het is twijfelachtig of hij daarover zelf beslissen kan. Hij antwoordt niet direct op de vraag of hij zich niet liever uit de sport terugtrok, zoals hardnekkige berichten willen. „Het is wel waar dat het badminton me soms enorm verveelt. Om voor het zoveelste jaar aan de top te blijven is erg moei lijk, voorlopig doe ik er niets meer aan. Maar ik hoop dan weer langzamerhand te beginnen met het voorbereiden van All England ’75.” En vervolgens kregen de emoties weer de overhand toen hij in een bandopname voor de Indonesische radio iedereen, maar vooral zijn ouders hartelijk dankte. Gevoelensdie er ook waren toen Hartono een vreugdesprong maakte bij de beslissende laatste fout van Gunalan. Een van de spaarzame ogenblikken waarop badmintonvirtuoos Rudy Hartono in het openbaar van zijn vreugde blijk geeft. Na zijn zege op Punch Gunalan is de loodzware last opnieuw te moeten winnen van zijn schouders gevallen. Het derde wereldbekertoernooi hoc key voor herenploegen zal in februari 1975 worden gehouden in Maleisië’ en niet, zoals aanvankelijk was geprogram meerd, in Bombay. West Duitsland en Spanje zijn win naar geworden van een internationaal hockeytoernooi in Londen. Duitsland versloeg Ierland en Spanje won van Engeland (21). Iedere week kunt u een half jaar SKOL-bier winnen door deel te nemen aan de puzzel Aktie Natuur in deze krant. De 26 weken Skol-bier (iedere week een kratje) werden u aangeboden door de SKOL-brouwerijen NV, Breda. Vermoeidheid veroorzaakte een afne mende controle bij de populaire Malei siër, die in de derde game nogal wat netfouten maakte. In de eerste games zaten echter talloze grandioze ogenblik ken. „Het technisch en atletisch kunnen van beide spelers, gepaard aan een fabel achtige reactie, zorgde voor een spran kelende eindstrijd. De eerste game was voor Gunalan, die na 7-7 met vlammen de smashes en zijn bekende schijnbewe- ging-uit-de-pols Hartono de eerste schrik bezorgde. Doch evenals de mannelijke collega’s hebben de Oranje-dames hun supporters lang in het onzekere gehouden. Pas kort voor het einde van de tweede verlenging (na in totaal 92 minuten spelen) brak Nel van Kollenburg het Argentijnse ver zet. De onderwijzeres uit ’s Hertogen- bosch, die haar eerste belangrijke toer nooi speelde scoorde na een korte, maar buitengewoon krachtige solo met een hard schot. Nederland, dat in het toernooi van Mandelieu (drie jaar geleden speelde het evenement zich af in Auckland, Nieuw Zeeland) slechts één nederlaag incas seerde in de groepswedstrijden tegen India dankte de overwinning aan een betere beheersing van de techniek. Qua snelheid en uithoudingsvermogen waren de Zuidamerikaansen zonder meer supe rieur, doch tegen de solide Nederlandse defensie was meer nodig dan fysieke kwaliteiten. Beide ploegen probeerden herhaaldelijk door het centrum te breken. Op de vleugels was er opvallend weinig actie. Officieel heeft administrateur Mat- thieu Regoor zijn ontslag aange vraagd, ingaande per 1 mei of 1 juni. In feite komt het erop neer dat de meerderheid in het hoofdbestuur die aanvraag heeft uitgelokt omdat de krachtige persoonlijkheid die Regoor is, nogal weerstanden opriep. In het machtsvacuüm binnen de bond is Re goor vaak eigenmachtig te werk ge gaan en dat heeft hem zeker niet alleen vrienden opgeleverd. Secretaris Verhoeven is niet erg enthousiast bij Regoors vertrek: „Hij weet enorm veel, verzet ’s avonds en in de weekends bergen werk en heeft uitgebreide internationale contacten. Als ik hem zou vragen zes maanden langer te blijven - al was het maar om zijn opvolger in te werken - zou hij dat zeker doen”. Voor de open plaats zijn momenteel drie man kan didaat. De uitslag was in zoverre tegen de verhouding in» dat Argentini in totaal 13 korte hoekslagen kreeg te nemen, tegen Nederland slechts drie doch Nel van Kollenburg, die onlangs in de met 2-0 gewonnen wedstrijd tegen Engeland als international debuteerde, brak de ban, zodat nog juist werd voor-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13