E Prof. dr. Pen: Kapingswapens in stofzuiger Belangrijkste punt op energiecongres D ’66 mogelijkheden voor besparingen WD wil machtigingswet alsnog gaan torpederen Jongen gestikt Te snel medische door riem van valhelm P WERKGROEP OPTIMISTISCH OVER BETERE TANDHEELKUNDIGE HULP u s< indicatie bij abortus vliegtuig binnengesmokkeld ,-Kmooog” zoek „Dwingende maatregelen niet nodig” „Bevordering Openbaar Vervoer gigantisch misverstand” □ooEnta dit iwi CPN-demonstratie: lagere prijzen en hogere lonen 11 0 Britse krant over kaping VC-10: ij Si tl Twee ton buitgemaakt bij overval op juwelier M MAANDAG 25 MAART 2 1974 (V; Ch Soort rookgordijn MINISTER VAN AGT: WEERRAPPORTEN V( UTRECHT (ANP) Op het D’66-congres over energiebesparing zaterdag in Utrecht heeft de heer A. D. Vas Nunes, directeur van de Shell, zich uitgesproken tegen „de dirigistische dwangneurose, die be wust of onbewust het energietoneel zo beschrijft en inricht, dat daaruit noodzakelijkerwijze ingrijpen van de overheid moet voortvloeien”. Waar hij meende dat de overheid een belangrijke rol heeft in de be strijding van de milieuverontreini ging, vond hij dat voor de energie voorziening niet zo’n overwegende rol voor de overheid aanwezig is. Billijker Mogelijkheden (Van onze verkeersredacteur) VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: 5 zo uur tro ste sta gel tie uit div on< koi zo ono zo n nnw o zzw no 9 14 16 15 17 20 15 17 6 18 18 6 20 17.24 13.20 34 0 0 0 Van onze graad is thans globaal 65 pet., wordt dit 75 pet. dan zou 125 mln liter motor brandstof worden bespaard, ofwel ruim 60 mln; kredietfaciliteiten van de regering voor energiebesparende investeringen; een TNO-onderzoek naar het ener gieverbruik in de bedrijfstakken met daaraan gekoppeld adviezen over bespa ringen; invoering van belasting op huis houdelijke apparaten die tot energie verspilling leiden. invoering van een progressief elek- triciteitstarief. Weer 1» binnen- en buitenland w zw nw 13 12 12 10 13 9 12 11 13 14 22 16 13 19 16 10 ve kil ge de Vol ber E ledi zaa is”, oer I gen hoo een ove zon E ver gro exe om me: actj ten me: bij wei gen mis E ver Var ged erk om ree vai mis 1 bij Cai ont mil in Br toe nat wa I het zie liil lop hui lijl I pri Sei ma we opi I ges vri gel na: ges 1 vk pei me Bo zot C kré bel list sch ont Sjs E nat mis Rist ten en nis: mil het „on era 1 ge: Al Ru kr de 1 13 de W, 7 5 4 4 6 S 6 4 6 3 11 12 2 6 7 4 3 -3 3 2 6 6 8 13 12 1 12 -5 8 6 -5 7 3 Hl 7 12 10 0 0 0 1 0 0.5 1 6 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 (Van onze correspondent) HILVERSUM. De 18-jarige scholier T. D. Kruizinga uit Harmelen is gistera vond gestikt door de riem van zijn valhelm. Hij kwam op het fietspad langs de Utrechtse Straatweg bij Hilversum nagenoeg frontaal in botsing met de tegemoetkomende bromfietser B. O. uit Hilversum. O. liep een zware hersen schudding op doordat hij geen valhelm droeg. Kruizinga had verder geen letsel. Dit meldt een Britse zondagskrant, die eraan toevoegt dat de stofzuiger op Schiphol zou zijn ontdekt, te midden van de resten van het verbrande inte rieur. Majoor Gerritsen van de Rijkspo litie dienst luchtvaart ontkent dit laatste evenwel met klem: „In de rapporten die Inspecteur W. B. Draisma van de Hil- versumse gemeentepolitie zegt naar aan leiding van dit ongeluk dat de helm was achterovergeschoven ten gevolge van de aanrijding. De riem drukte stijf tegen de keel van het slachtoffer. Omstanders hebben dat niet in de gaten gehad, maar in het ziekenhuis bleek dat er blauwe striemen waren. Een meer uniforme sluiting van de valhelmriemen is volgens hem dringend gewenst. Wanneer dat het geval zou zijn ge weest was de scholier niet gestikt. Wiegel uitte ook felle kritiek op de plannen van het kabinet een districten stelsel in te voeren en de formateur rechtstreeks te laten kiezen. Hij noemde de plannen „een kunstgreep”. „Kleine partijen met een eigen inzicht en voor treffelijke politici als die van SGP en GPV zullen verdwijnen. Onder het thans geldende kiesstelsel zullen PPR, D’66 en de hele verdere reutemeteut vanzelf wel verdwijnen”. Bij de bespreking op het tweedaags congres van het beleid van de liberale fracties in beide kamers werd ernstige DEN HAAG. Wapens en explosie- ven voor de kaping van het Britse vliegtuig op zondag 3 maart blijken in Beiroet verpakt in een stofzuiger, door een Libanese schoonmaker aan boord van de latere gekaapte VC-10 te zijn ge bracht. Het toestel dat van Beiroet naar Londen zou vliegen, landde kort na zes uur ’s avonds op Schiphol, waar de twee kapers zich zoals bekend hebben overge geven. Enkele duizenden mensen hebben za terdagmiddag in Amsterdam deelgeno men aan een door de CPN georganiseer de demonstratie voor lagere prijzen en hogere lonen. De betoging eindigde met een bijeenkomst op het Beursplein. Daar spraken Marcus Bakker, fractieleider in de Tweede Kamer, en de CPN-lijstaan- voerder voor de Statenverkiezingen, Ri- nus Haks, de demonstranten toe. Op de foto: een overzicht van de betoging. Hoog water Laag water DINSDAG 26 MAART Tamelijk zonnig, droog en vrij zacht weer. Aantal uren zon: 3 tot 10. Minimum tempe ratuur: omstreeks 6 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder half bew. Rotterdam Twente Vllssingen - Z.-Limburg Athene 1 Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel aantal vestigingen het aantal praktijk- beëindigingen in de komende jaren met gemiddeld 150 zal overtreffen. Dit jaar zullen naar verwachting 210 tandartsen afstuderen, in 1975 zullen het er 280 zijn, in 1976 220, in 1977 240, in 1978 270 en in 1979 290. Dit houdt in dat er in 1979 ongeveer 4950 tandartsen in Neder land zullen zijn, waarmee een verhou ding van één tandarts op 2950 bewoners zal zijn bereikt. De secretaris-generaal van de Itali aanse consumentenbond is zaterdag ge arresteerd op verdenking van corruptie en afpersing. Hij zou in ruil voor steek penningen van enkele olijfoliefabrikan- ten van de gewone soort olijfolie hebben verklaard dat deze kankerverwekkend was. De werkgroep zegt het zo: Men moet namelijk beseffen dat de vaststelling van een noodgebied geenszins een aantrekke lijkheid tot vestiging inhoudt. Er zijn re denen die de afstuderende tandartsen ervan weerhouden zich in die gebieden te vestigen. E>e werkgroep vindt het op merkelijk dat er thans onder de tand heelkundige studenten steeds meer stem men opgaan om zich wel in noodgebie- den te vestigen. «a B« 0.1 3 0 0 0.1 0 4 0 0 o o 0.1 o o o 0.1 UTRECHT (ANP). De werkgroep Noodgebieden Tandheelkundige Hulp Ziekenfondsverzekerden zegt in een rap port aan de Ziekenfondsraad dat er mogelijkheden zijn met kracht te stre ven naar opheffing van lokale noodsitu aties, waar patiënten niet of nauwelijks tandheelkundige hulp kunnen krijgen. Hiervoor hoeven naar het oordeel van de werkgroep geen dwingende maatrege len te worden genomen. Als in de nood gebieden de daar werkende tandartsen in samenwerking met elkaar en bijvoor beeld de gemeente en de ziekenfondsen bereid zijn de situatie onder ogen te zien en er naar te handelen ,en als het lukt jonge, pas afgestudeerde tandartsen te bewegen (eventueel met een materieel steuntje in de rug) zich in deze gebieden te vestigen, dan is een bevredigende verbetering van de situatie volgens de werkgroep reeds grotendeels bereikt. Noodzakelijk is, aldus de werkgroep, een billijker verdeling van de beschikba re tandheelkundige hulp over ons land. Er zijn gebieden waar „te veel” tandart sen zijn, elders is een groot tekort. De problemen spelen vooral voor zieken- HENGELO. (ANP) Minister Agt vindt de abortusexplosie in samenleving zorgwekkend. Hij zei dit zaterdag op een verkiezingsbijeenkomst van de KVP in Hengelo. De abortuswet is volgens minister Van Agt een over blijfsel uit het eind van de vorige eeuw. Alleen medische indicatie voorkwam to.t dusver strafvervolging. Een groot deel van de Nederlandse artsen is, volgens minister Van Agt, bereid een ruimere inhoud te geven aan het begrip medische indicatie. Bij een eventuele strafvervolging vindt een arts gemakkelijk collega’s die met hem wil len getuigen dat het begrip medische indicatie op zijn plaats was. Minister Van Agt vindt dat op het gebied van de abortus een herbezinning in de Nederlandse samenleving moet plaats hebben en verder is hij voorstan der van een wijziging van het wetsont werp. Hij deelde mee, dat KVP en ARP hier binnenkort meer over zullen mee delen. ik over deze zaak heb gelezen en alle gesprekken die ik erover heb gehad, is het woord stofzuiger niet voorgekomen”. Majoor Gerritsen houdt het echter niet voor onmogelijk dat de stofzuiger voor dit doel is gebruikt. „De kapers hebben verklaard niet te weten hoe de wapens aan boord van het vliegtuig zijn gekomen, alleen dat zij ze vonden op de plaats die hun was verteld: onder de stoelen en in de rugzakken van de stoelen vóór de kapers”. De stofzuiger als wapentransportmid- del zou zijn ontdekt door mensen van British Airways, die onmiddellijk na de kaping naar Beiroet zijn vertrokken. British Airways heeft korte tijd later ernstige krtiek geuit op de luchthaven autoriteiten van Beiroet, die zij verwe ten niet alle noodzakelijke controles te hebben gehouden. De maatschappij heeft direct na deze ontdekking nieuwe voorzorgsmaatregelen genomen die binnen het bereik van de maatschappij zelf lagen. Zo is de voed sel- en drankvoorziening van het vlieg tuig, de zogenaamde catering, op de luchthaven Beiroet stopgezet voor zover het Britse toestellen betreft. Wellicht is het hieraan te danken dat anderhalve week geleden de kaping van een KLM- Boeing kon worden verijdeld. Toen werd gepoogd wapens en explosieven verpakt in voedselpakketten aan boord van het toestel te brengen. onder 19.03 uur onder 23.57 uur (Van onze parlementsredactie UTRECHT. De VVD-fractie in de Tweede Kamer zal binnenkort in het parlement proberen de Machtigingswet van het kabinet-Den Uyl alsnog te tor pederen. VVD-fractievoorzitter Wiegel zei dit zaterdag tijdens de voortzetting van het VVD-congres in Utrecht. Zon op Maan op Van groot belang is volgens de werk groep dat deze toeneming ten goede komt aan de noodgebieden. De werk groep blijkt gematigd optimistisch over een zekere verschuiving in de bereidheid van aankomende tandartsen zich in noodgebieden te vestigen. Prof. Pen noemde het onvoldoende alleen via het prijsmechanisme de ener- Mr. Vas Nunes zei het eens te zijn met conclusies in het D’66-rapport „Energie op een laag pitje” aangaande de noodzaak tot het tegengaan van energie verspilling. Niet akkoord ging hij met sombere prognoses over de beschikbaar heid van fossiele energiereserves, zoals olie, gas en vooral, kolen. De Groningse econoom prof. dr. J. Pen noemde de noodzaak van bevordering van het openbaar vervoer „een gigan tisch misverstand”. Hij vond dat men niet rigoreus de economische groei moet afremmen, maar dat selectief de meeste energieverslindende economische secto ren dienen te worden afgeremd. Tot die sectoren behoren volgens hem het ver voer, inclusief het openbaar vervoer, in dustrieën die erg veel elektriciteit ge bruiken (hij noemde de aluminium-in- dustrie als voorbeeld) en ook een even tuele tweede internationale luchthaven in Nederland. gieconsumptie te remmen. Hij meende dat ook contingentering van produktie nodig is met als onvermijdelijk gevolg inperking van de consumptie door het individu. Hij stelde dat zonder harde maatregelen, ook tegenover de consu ment, niets kan worden bereikt op dit gebied. „Streven naar mentaliteitsveran dering via het onderwijs” bleek hij te beschouwen als een soort rookgordijn om het probleem te verdoezelen. Staatssecretaris van Buitenlandse Za ken Brinkhorst wees op de noodzaak op korte termijn de ontwikkelingslanden, „die door de recente oliecrisis tot gigan tische extra-uitgaven zijn gedwongen”, te helpen bij hun energieproblemen. De heer Brinkhorst meende dat de Europese Gemeenschap in deze kwestie haar me deverantwoordelijkheid dient te aan vaarden. „Nederland moet hierbij een actieve rol spelen”, zei hij. Fractieleider in de Tweede Kamer Jan Terlouw zei over hef gebruik van de fossiele brandstoffen en de kernenergie, dat in de eerstkomende tien jaar hier voor geen enkel ander alternatief be schikbaar is. De ontwikkelingstijd van alternatieve energiebronnen wordt vol gens hem zowel wat de kosten als de techniek en de economische mogelijkhe den betreft, ernstig onderschat. Hij be pleitte vooruit denken tot voorbij de „magische planningsgrens van het jaar 2000”. Energie uit uranium (de kernsplij ting) vond hij „uitsluitend tijdelijk en op marginale schaal aanvaardbaar”. In het discussiestuk dat D’66 voor het congres had opgesteld, worden enkele punten genoemd, die de Nederlandse re gering bij het internationaal overleg aan de orde zou moeten stellen: harmonisatie van maatregelen die leiden tot een zo groot mogelijke ener- giebeperking door een zo groot mogelijk aantal landen; harmonisatie van normen voor energie verbruikende apparaten ter ver hoging van het rendement; internationale samenwerking op het gebied van research en ontwikkeling van alternatieve energiebronnen. 5.08 uur en 0.59 uur en fondsverzekerden. Veelal kunnen zij geen tandarts vinden die hen als zieken fondsverzekerde wil helpen. „Geconsta teerd kan worden”, aldus de werkgroep, „dat er verscheidene gebieden zijn waar geen enkele tandartsenpraktijk voor zie kenfondsverzekerden geopend blijkt te zijn”. De situatie is daar zo, dat wanneer gesaneerde verzekerden door verhuizing van elders komen of wanneer kinderen na het verlaten van de lagere school van de schooltandverzorging naar de huis- praktijk moeten overgaan, zij geen tand arts kunnen vinden. Wanneer boven dien in zo’n gebied een tandartspraktijk wordt gesloten door ziekte, overlijden, verhuizing of pensionering, vinden ook de gesaneerde patiënten van de betref fende tandarts geen nieuwe tandarts”, aldus de werkgroep. De werkgroep noemt als mogelijkheden: den zo snel mogelijk een overlegsituatie moet ontstaan, waarbij de tandartsen uit het betreffende gebied bereid zouden moeten zijn tot een aantal maatregelen. De werkgroep noemt als mogelijkhede- er wordt meer behandeltijd be- 6.30 uur 7.01 uur M o o o ono o o o ono ono o nnw o o ono o no wnw wzw bew. windstil 19 ono o ozo ono DEN HAAG (ANP). Twee mannen hebben zaterdag een overval gepleegd op een juwelierszaak aan het Spui in Den Haag. Hun buit heeft een waarde van zeker twee ton. Een van de mannen schoot enkele malen met een alarmpis tool, waarna de beheerder van de juwe lierszaak zeven schoten met zijn pistool op de overvallers afvuurde, echter zon der hen te raken. Terwijl de ene overvaller de beheer der van de zaak en een verkoopster in een kantoortje achter de winkel bedreig de en zijn alarmpistool af vuurde, wist de andere de etalagevitrine open te bre ken en daaruit de kostbaarste sieraden te pakken. De overvallers vluchtten in een gesto len sportwagen, die later elders in Den Haag is teruggevonden. Als verontschuldiging voerde de man aan dat hij de poes, een Cyperse straat- kat met de naam „Knipoog”, thuis had willen reinigen. Een Hof van Beroep in arbeidszaken maakte het ontslag niet ongedaan, maar kende de kantoorbe diende wel een schadevergoeding van circa duizend gulden toe. LONDEN. (Reuter) In Londen is een kantoorbediende ontslagen omdat hij zonder toestemming de kantoorkat mee naar huis had genomen, waarna het dier spoorloos is verdwenen. schikbaar gesteld voor ziekenfondsverze kerden, de behandelmethodiek voor parti culieren en voor ziekenfondsverzekerden wordt aangepast, er wordt, althans voorlopig, een noodoplossing gezocht, er worden nieuwe vestigingen be vorderd, waarbij onder meer moet wor den bezien of de stichting van een groepsparktijk of het onderbrengen van verschillende praktijken in een centrum versnellend kan werken bij de oplossing van de noodsituatie. Structureel zullen, aldus de werk groep, maatregelen moeten worden ge nomen die op landelijk niveau de situa tie moeten kunnen verbeteren. Genoemd worden de tandartsspreiding, maatrege len van sociaal-tandheelkundige aard, maatregelen met betrekking tot de op leiding, maatregelen van tandheelkundi ge aard en tenslotte spelen ook financiële aspecten een belangrijke rol. „Juist het ontbreken van maatregelen als hier ge noemd, heeft er mogelijk toe geleid, dat in Nederland zulke duidelijke noodsitua ties konden ontstaan”, aldus de werk groep. Positief vindt de werkgroep, dat het In de VS bestaat een tekort aan toiletpapier. De verkoopleider van de grote papierfabrikant Scott Paper Co. is het niet eens met de verklaringen van vertegenwoordigers van andere papier concerns dat het tekort te wijten is aan paniekinkopen door het publiek. Als de produktie niet kan worden opgevoerd, zal er in de VS dit jaar een tekort van 2 pet aan toiletpapier zijn- Politie en militairen bewaken sinds zaterdag een schip in de Ierse Republiek, waarvan vermoedt wordt dat het be trokken is bij wapensmokkel naar de Ierse Republiek. De lading van het schip, de Owen Kersten, wordt door zocht, net als die van het schip Die Vaterland. Het doorzoeken van beide schepen kan dagen duren. De Ierse auto riteiten vermoeden dat de schepen ont plofbare stoffen aan boord hebben. Het aantal ongehuwde moeders van 12 tot 15 jaar is in Limburg sinds 1969 van vijf zestiende percent gestegen tot elf zestiende percent. Het totaal aantal ongehuwde moeders is in die periode teruggelopen. In 1969 waren het er in Limburg nog 213, vorig jaar 168. De meeste meisjes zijn 16 en 17 jaar. Minister Van Agt heeft zaterdag op een verkiezingsbijeenkomst gezegd dat hij geen voorstander is van strafkampen of zwaardere straffen om de gestegen criminaliteit de kop in te drukken. Hij noemde de situatie wat betreft de crimi naliteit in Nederland gunstig in vergelij king met het buitenland. Van Agt deelde verder mee dat de rijks- en gemeentepo litiekorpsen met ingang van volgend jaar uitgebreid zullen worden. De heer P. Jongeling zal eind maart wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd het hoofdredacteur schap van het Nederlands Dagblad (eer der Gereformeerd Gezinsblad) neerleg gen. Hij is 37 jaar in de journalistiek werkzaam geweest, waarvan ruim 25 als hoofdredacteur van het Gereformeerd Gezinsblad, dat onder zijn leiding uit groeide tot een dagblad met meer dan 20.000 abonnees. In Nederland zelf kan, aldus het dis cussiestuk, ook veel worden gedaan aan energiebesparing. Als voorbeelden wor den genoemd: standaardnormen voor centrale- verwarmingsketels, die door slecht on derhoud een soms met de helft vermin derd rendement hebben; het afraden van koken op elektri citeit, omdat koken op gas 1,8 maal zo zuinig is; scherpere eisen ten aanzien van de warmte-isolatie van woningen; opvoeren beladingsgraad van het beroepsgnederenvervoer. De beladings- ongerustheid uitgesproken over het voorgenomen spreidingsbeleid. Het eerste kamerlid mr. H. van Riel zei de indruk te hebben dat in het bijzonder voor Den Haag een zeer bedreigde toestand dreigt. Het Tweede Kamerlid Van Aardenne noemde voorzichtigheid terzake gebo den. De voorgenomen „bloedtransfusie voor de regio” mag, zo zei hij, niet gaan ten koste van de „donor”. Het sprei dingsbeleid moet bijzonder goed worden afgewogen en worden gefundeerd, reden waarom hij aandrong op goed overleg met de betrokken organisaties. Het op treden van het kabinet Den Uyl terzake vergeleek hij als het stappen van een olifant door een porceleinkast. Het liberale kamerlid Berkhouwer, te vens voorzitter van het Europees parle ment, bepleitte uitbreiding van de be voegdheden van het Europees Parle ment. Hij toonde zich voorstander van rechtstreekse verkiezing van de leden van dit parlement. Daarvoor, zo merkte hij op, zal „nog heel wat” moeten ge beuren. Oud-minister De Koster concludeerde, dat minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) „in grote lijn” het beleid van de vroegere minister Luns voortzet. Op het congres werd meegedeeld, dat het WD- kamerlid Koning een initiatief-wetsont- werp zal indienen, waarin wordt voorge steld te komen tot een pensioenregeling voor die verzetsmilitairen, die krijgsge vangen zijn geweest. De moeder van de tot dwangarbeid veroordeelde Russische „andersdenken de” Vladimir Boekovski heeft zaterdag in een telegramm aan president Podgorny gevraagd de plaats van haar „stervende” zoon achter het prikkeldraad te mogen innemen „wanneer een menselijk offer noodzakelijk is”. Vladimir Boekovski is volgens zijn moeder op verminderd rantsoen in een strafcel geplaatst. Hij mag geen bezoek hebben, ook niet van zijn advocaat of van zijn moeder. Boe kovski lijdt aan een ernstige hartkwaal en zijn lever is beschadigd. Het gewoonlijk goed ingelichte Spaanse tijdschrift Fomento dé la Pro duction zegt in zijn nummer van zater dag dat de Spaanse ministerssalarissen onlangs met maar liefst driehonderd percent zijn opgetrokken- Onbekenden hebben gisteren het Chi leense consulaat aan de De Lairesse- straat in Amsterdam volgeschilderd met hakenkruisen. Volgens een anoniem tele foontje aan het persbureau ANP zijn meer van dergelijke gevallen tegen de Chileense junta gerichte acties te ver wachten. Amsterdam onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist licht bew. regen onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. half bew. zw. i onbew. regen zw. bew. mist regen windstil 17 geh. bew. geh. betv. mist licht bew. licht bew licht bew. geh. bew. windstil 19 zw. bew. licht bew. half bew. mist windstil regenbui zzw 15 mist no 13 Las Palmas licht bew. windstil 20 Tunis onbewolkt zo 19 DINSDAG 26 MAART

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2