EGYPTISCHE ARTILLERIE IN SINAI Demonstratie explosief is en Brief van Philips Parlementariërs mogelijk opening schenken Rumor voorUsfa-overleg vertrouwen Portugees leger in weekeinde paraat KISSINGER DEMONSTREERT ATLANTISCHE VRIENDSCHAP het kalmer aan Oproep tot isoleren junta Jobert probeert brug te slaan tussen West-Europa en Arabische wereld Pomoidou doet Omstreden bandje Bombardementstaak luchtmacht in strijd met Keerpunt Helikopter-ongeluk GEEN NEDERLANDERS BIJ INTERPARLEMENTAIRE GROEP VAN EEG Bonn „betaalt 6 miljard mark voor militairen” „LOS ANGELES TIMES”: Uitreisvergunning voor gezin van Solzjenitsin 3 MAANDAG 25 MAART 1974 Demonstratie Chili-commissie BAS DE GAAY: Stoel Generaal Tal Groep Binnenskamers Pion (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) Nixons reis „Visakte” Argwaan in Israel èenMei?'an van hiervan ZOU duizenden (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) niet helemaal (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Tegen de verwachting PARIJS Tjjdens zijn officiële, tweedaagse bezoek aan Algiers heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Michel Jobert. in het weekeinde geprobeerd een brug te slaan tussen West-Europa en de Arabische wereld (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) Het Witte Huis heeft in het weekeinde met kracht ontkend dat de president bereid zou zijn nog eens 42 geluidsband jes ter beschikking van de commissie voor justitie uit het Huis van Afgevaar digden te stellen. partijstructuur, zo be er borg voor dat de ongewijzigd blijft, wat Aan de vooravond van de grondstof fenconferentie van de Verenigde Naties in New York hebben Algerije en Frank rijk hun posities nu ongetwijfeld een eindweegs gecoördineerd. Blijft het probleem of ook de reste rende controverse over Nederland nog tijdig zal kunnen worden overbrugd. Dit hangt dan af van de vraag in hoeverre in dit krachtenspel met Amerika Neder land door Washington als pion kan wor- De PPR-leider reageerde daarmee op uitlatingen van premier Den Uyl tijdens diens wekelijkse persconferentie. Den Uyl zei toen dat hij zich niet gebonden voelt aan de defensienota van de PPR, maar slechts aan het regeerprogram. „Nu de defensienota van de regering weer is uitgesteld en er nog steeds geen fundamentele discussie is gevoerd over het veiligheidsbeleid, is het een raadsel hoe men ons nog kan verwijten dat we te vroeg met eigen visie komen”, aldus De Gaay Fortman. Zeker achtduizend demonstranten voor het regeringsgebouw in Jeruzalem eisen het aftreden van premier Meir en mi nister van Defensie Dajan. den gebruikt, waarvan sommige Fransen ons land zeker al wel verdenken. Hij heeft de stelling verdedigd, waar naar zijn Algerijnse gastheren intussen ook best oren bleken te hebben, dat het geïndustrialiseerde Europa van de negen en de olieproducerende Arabische landen elkaar wederzijds even moeilijk konden missen, zodat het moment is gekomen zonder ideologische, politieke of raciale overwegingen elkaar als handelspartners eerlijk tegemoet te treden. KIEL. (DPA) Een helikopter van de Westduitse grensbewakingsdienst is zaterdag bij een landing op het vliegveld van Kiel omgeslagen en in brand gevlo gen. De parlementaire staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, de 42-jarige Ger hart Baum, en diens dochter die beiden aan boord waren, werden gewond. DEN HAAG (ANP). De defensieno ta van de PPR is niet in strijd met „Keerpunt ’72”. Wel in strijd met „Keer punt” zijn de plannen van de regering tot het handhaven van de atoombombar- dementstaak van de luchtmacht. Dit heeft de heer De Gaay Fortman (PPR) zaterdag verklaard. HELSINKI. (AFP) De „internatio nale commmissie van onderzoek naar misdaden van de Chileense junta” heeft gisteren haar zitting in Helsinki afgeslo ten met een oproep aan de regeringen en aan nationale en internationale orga nisaties en de publieke opinie om het militair bewind in Chili te isoleren en het verzet tegen dit bewind te steunen, „om te komen tot herstel van de demo cratie en van de wettige regering”. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft zaterdag naar aanleiding van het bericht van de „Times” verklaard dat het gesprek tussen Nixon en Dean” door verschillende mensen met verschillende motieven” uitgelëgd kan worden. Te meer omdat Egypte belang heeft bij een Israelisch-Syrische regeling, wil Cairo in de toekomst verder kunnen onderhandelen met Israel over ontrui ming van de Sinaï. Daarom neemt men in Jeruzalem vooralsnog genoegen met Egyptisch-Amerikaanse beloften dat de toestand hersteld zal worden, hoewel natuurlijk met een rood licht van arg waan in het achterhoofd. „Wij zullen de berichten intern moe ten bespreken, zowel met het personeel van USFA als met de andere bonden. Philips heeft met deze brief wel degelijk een nieuw standpunt ingenomen als ge schreven wordt dat men bereid is het overleg te hervatten, ook als de be zetting zou voortduren. Philips noemt dit geen nieuw standpunt maar ik geloof niet dat wij daarover moeten vallen”, aldus Vianen, die er onmiddellijk aan toevoegde ook steeds bereid te zijn ge weest voor constructief overleg. De bezetters van de Philips-USFA-ves- tiging in Helmond gaan zelf onderzoeken hoeveel inwoners van Helmond bereid zijn om bij Philips in Helmond te sollici teren. De bezetters hopen hiermee te kunnen aantonen dat in Helmond wel voldoende potentiële arbeidskrachten aanwezig zijn om het voortbestaan van Philips in die gemeente te rechtvaardigen. marken uitsloot. De Algerijnen heb ben zich als de erkende voorvechters van de Arabische en revolutionaire een heid op dat punt nog gewonnen gegeven. ROME. (DPA) Het Italiaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 343 tegen 231 stemmen zijn vertrouwen uitgespo- ken in het coalitiekabinet van christen democraten, socialisten en sociaaldemo craten onder leiding van de christen democraat Mariano Rumor. Inmiddels heeft zo meldt het Franse perbureau AFP, een dertigtal parlemen tariërs uit zeven EEG-landen gisteren in Parijs besloten een interparlementaire groep te vormen ter bevordering van de samenwerking tussen Europa en de Ara bische landen. Het aftreden van de plaatsvervangend opperbevelhebber generaal Tal vorige week heeft mogelijk hiertoe nog bijge dragen. Tal trad af in verband met een conflict met Dajan. Autobussen vol gedemobiliseerde sol daten kwamen gistermiddag demonstre ren; uit het hele land en soms met hun hele gezin. Ook binnen de Israëlische politieke partijen broeit het. Na de kabi netsformatie is de strijd weliswaar wat geluwd, maar nog steeds is met name in de Arbeiderspartij de toestand explosief. Alles wijst erop dat Golda Meir en Mosje Dajan er in de afgelopen weken niet in zijn geslaagd het vertrouwen van de bevolking en de partij te herwinnen. de nadruk op gelegd dat daar nieuwe hotels worden gebouwd en alles in ge reedheid wordt gebracht voor de uit breiding van de plaats die in het He breeuws Ophira wordt genoemd. In de Israëlische nederzettingen op de hoogten van Golan maakt men zich intussen zeer bezorgd over de toekomst, vooral door de aanhoudende berichten dat de stad Kuneitra aan de Syriërs teruggegeven zal worden. Berichten dat mensen uit deze nederzettingen de rege ring, wat Kuneitra betreft, voor voldon gen feiten willen plaatsen, zijn snel weer ontkend, maar dat alles neemt niet weg dat de bevolking daar al het moge lijke doet om de regering onder druk te zetten de stad Kuneitra niet aan Syrië terug te geven. Zo is men daar bezig een pressiegroep op te richten tegen terug trekking uit de hoogten van Golan. Het bewuste gesprek vond vorig jaar 21 maart plaats. Naar Dean voor de senaatscommissie die de Watergate-af- faire onderzoek indertijd heeft ver klaard, heeft de president bij die gelegen heid gezegd dat het „geen probleem” was een bedrag van 2,7 miljoen gulden bijeen te brengen als zwijggeld voor de zeven mensen die bij de inbraak in het democratische hoofdkwartier betrokken zijn geweest. Nixon heeft dit tot dusver bij herhaling tegengesproken. Wel heeft hij toegegeven dat de opmerkingen die hij tegenover Dean heeft gemaakt „op verschillende manieren” geïnterpreteerd kan worden. WASHINGTON (AFP en DPA). Het geluidsbandje van een gesprek tus sen Nixon en zijn voormalige juridische adviseur John Dean over het betalen van zwijggeld in het Watergate-schan- daal is, zo heeft het blad „Los Angeles Times” zaterdag gemeld, „explosief”. Het toont duidelijk aan dat Dean over de inhoud van dit gesprek de waarheid heeft gesproken. In Jeruzalem is het bijna een ver trouwd beeld geworden: een grote me nigte op de been om te demonstreren tegen Mosje Dajan en Golda Meir. mische samenwerking en Midden-Oosten te confereren, heeft Amerika’s minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissin ger, in Bonn met Brandt en Scheel een demonstratie van Atlantische vriend schap gegeven. Voor Amerika blijft de samenwerking binnen de NAVO de BONN. Enkele uren voordat hij gistermiddag in Moskou aankwam, om er drie dagen over ontspanning, econo- De commissie bestaat uit ruim vijftig leden uit 30 landen. Ze zal haar werk zaamheden voortzetten „zolang dat nodig is”. Een tweede zitting wordt in septem- oer in Kopenhagen gehouden. In Helsinki heeft de commissie getui gen, waarnemers en deskundigen ge hoord over de gebeurtenissen in Chili en een groot aantal inlichtingen verzameld over martelingen, terreur en executies zonder voorafgaand proces. De commissie constateert dat onder verantwoordelijkheid van de junta op grote schaal willekeurige arrestaties en executies zijn verricht, met de bedoeling om de bevolking te terroriseren. Veel mensen, ook personen die politiek niet actief waren, zijn ondervraagd en gefol terd, vaak tot de dood erop volgde. Veel mensen zijn gedwongen aanwezig te zijn bij de foltering van hun familie. Vrou wen zijn gemolesteerd en kinderen weg genomen bij hun ouders, aldus de com missie. De junta heeft alle politieke activiteit verboden, de vrijheid van informatie en Van de vakverenigingen is volledig teniet gedaan en zelfs het recht op werk niet erkend, door op grote schaal arbeiders om politieke motieven te ontslaan. Deze reeks feiten herinnert aan „de opkomst van het Duitse fascisme”, zo is de com missie van mening. JERUZALEM Israel ver trouwt erop dat Egypte de artillerie stellingen, die in strijd met de be- standsovereenkomst in de Sinai zijn gelegerd, terug zal trekken. In poli tieke kringen acht men het vrijwel uitgesloten dat Egypte in dit sta dium op een toch betrekkelijk ondergeschikt punt de overeen komst zal schenden. Nederland lijkt nu dus het voornaam ste obstakel te zijn geworden voor een vrijmoediger samenwerking of althans dialoog tussen de Arabische en Europese landen. Het is duidelijk dat Frankrijk zijn voorrechtspositie in Algiers en in het algemeen bij de Arabieren nu wil exploiteren om de Europese landen ach ter zich te krijgen voor een energiepoli- tiek op lange termijn. Niet minder dui delijk is dat de Verenigde Staten deze plannen van Parijs met zeer bescheiden geestdrift begroeten en weinig zullen nalaten om ze te torpederen. Of de veelbesproken reis van president Nixon naar West-Europa doorgaat, hangt nog altijd af van de ontwikkeling in de betrekkingen. Morgen legt de premier zijn program voor aan de senaat. Het is de 36ste regering van Italië sinds de val van het fascisme. Drie weken geleden kwam het vorige kabinet ten val doordat de repu blikeinen zich er uit terugtrokken. De nieuwe regering kan wel op de parle mentaire steun van de republikeinen rekenen. hoeksteen van zijn buitenlandse politiek, aldus Kissinger. Na zijn laatste operatie in het Midden- Oosten maakte de Amerikaanse minis ter ook al een tussenlanding in Bonn. Dat hij nu opnieuw de stevige bondge noot in West-Europa vier uren lang consulteerde, was voor de Westduitse regering reden tot grote tevredenheid. Bondskanselier Brandt haastte zich om, tegen de afspraak in, ook van de partij te zijn. Voornaamste onderwerp van gesprek was de spanning, die tussen de Verenig de Staten en de Europese Gemeenschap is ontstaan. Kissinger herhaalde nog een dat zijn land die Gemeenschap in haar economische, maar ook in haar politieke ontwikkeling steunt en wil blijven steunen. Hij verlangt echter een betere consultatie. De Westduitsers heeft hij, naar zijn zeggen, „groen licht” gege ven om hun opvattingen daarover te bespreken met de Europese partners. HELMOND. (ANP) John Vianen, districtsbestuurder van het NKV en ac tief betrokken bij de bezetting van de Helmondse USFA-vestiging. noemt de be richten die Philips vrijdagavond heeft verstuurd aan alle vakbonden een moge lijke opening voor een gesprek. Aan de vergadering in Parijs is deel genomen door drie Belgische parle mentsleden, vijf Fransen, vier Ieren, zes Denen, vijf Britten, zes Italianen en vier Westduitsers. In deze opsomming ontbre ken parlementsleden uit Nederland en Luxemburg. Het besluit werd gisteren meegedeeld in een communiqué van twee van de deelnemers, de Franse gaullist Raymond Offroy en de Britse socialist Christop her Mayhew Vandaag zouden op een persconferentie nadere bijzonderheden worden gegeven over de doelstellingen van de groep. LISSABON (UPI). Uit Portugese militaire kringen is gisteren vernomen, dat voor het weekeinde paraatheid 1 gelden voor de helft van de Portugese strijdkrachten. Van Algerijnse zijde heeft het rege- ringsblad „El Moudjahid” de Franse mi nister een eresaluut gebracht voor zijn „profetische visie op de economische en energieproblemen van deze tijd”. Jobert heeft in Algiers ook een lans gebroken voor ons land, door op te merken dat een realistische benadering van de Euro- pees-Arabische belangen discriminatie van sommige Europese landen zoals Nederland en, in mindere mate, Dene- Nixons woordvoerder Ronald Ziegler verklaarde dit naar aanleiding van het bericht in de „Los Angeles Times”. Hij herhaalde dat het Witte Huis nog steeds bereid is tot een gesprek en samenwer king met de commissie. „Maar, aldus Ziegler, wij vinden het nodig dat de commissie eerst met een omschrijving van de beschuldigingen komt en ons piecies opgeeft welke documenten en geluidsbandjes men nog meer wil heb ben en waarom. Nixon heeft eerder al verklaard dat ingaan op het verzoek van de commissie zou neerkomen op het uitgeven van „een visakte” om in ver- tiouwlijke dossiers op jacht te gaan. Het Witte Huis heeft de commissie tot dusver negentien geluidsbandjes, 700 do cumenten en een grote hoeveelheid an dere stukken overhandigd. Bij de 42 bandjes die de commissie verder nog wil hebben is ook het bandje met gesprek tussen Nixon en Dean van 21 maart 1973. in heeft president Pompidou na het laatste ziektebulletin, dat vrijdag van een pijn lijke aambeienontsteking repte, het afge lopen weekeinde niet in in zijn buiten huis doorgebracht, waar hij aanvanke lijk wat rust had willen nemen. Hij is zaterdag en zondag in zijn privé-appartement met uitzicht op de Seine gebleven. Bovendien is bekendge maakt dat het Franse staatshoofd zijn werkschema voor de komende weken opnieuw heeft moeten herzien. Een diner ter ere van de in Parijs geaccrediteerde ambassadeurs, dat voor vrijdag op het programma stond, is af gelast, terwijl zijn voorgenomen reis naar Japan voor onbepaalde tijd is uit gesteld. Het Elysee houdt zich eveneens op de vlakte ten aanzien van de eerstvolgende periodieke Frans-Duitse topconferentie met kanselier Willy Brandt, die volgens Bonn niettemin op 4 en 5 april plaats zou moeten vinden. Het mooiste voorbeeld hiervan was een demonstrant die een plastic stoel had meegenomen met het opschrift dat de stoel in de Israëlische politiek het belangrijkst is. Zij die eenmaal op een machtszetel zitten, zijn er niet vanaf te krijgen. Het leek na de langdurige en chaoti sche kabinetsformatie of het volk zou berusten in de nieuwe regering, berusten in het feit dat er nu eenmaal geen alternatief is voor Israels starre politieke realiteit. De verwachting was dan ook dat deze demonstratie niet veel aandacht trekken. Er was weinig aandacht aan besteed in pers, radio en tv. Maar het lijkt erop dat de onvrede heel diep zit. De laatste weken zijn soldaten teruggekeerd van het front. Ve len zijn er diep van doordrongen dat Israel meer rampen te wachten staan als er niet grondig iets gaat veranderen. Ongeveer 8000 mensen waren gister middag verzameld bij het kantoor van premier Meir, waar de wekelijkse kabi- netszitting aan de gang was. De organi sator: reserve-kapitein Mottie Ashkena zy, de man die een aantal weken naar het leek met succes tegen Dajan demon streerde en die nu samen met andere gedemobiliseerde soldaten het aftreden van de regering eist en in het bijzonder van Meir en Dajan. Geen demonstratie meer van een een ling, maar als vertegenwoordiger een grote groep ontevredenen die terug gekomen uit de oorlog ingrijpende wijzi gingen eisen in de Israëlische samenle ving. Woensdag richtten deze reserve- officieren, onder wie behalve Ashkenazy parachutisten en tankcommandanten, een politieke beweging op, die boven op haar lijstje heeft staan: aftreden van de regering, die voor het grootste deel de zelfde regering is als welke verantwoor delijk was voor het verloop van de oktoberoorlog en verder democratisering van de Israëlische partijen en wel in het bijzonder de leidende Arbeiderspartij. De ondemocratische togen Zij, staat politieke leiding er ook gebeurt. „In principe is er niets tegen, maar wij wensen een concrete basis”, aldus de Amerikaan van Duitse afkomst in voor treffelijk Duits. Zijn collega Walter Scheel beklemtoonde de persoonlijke vriendschap door hem voor het oog van de tv-camera’s eenvoudig met „Henry” aan te spreken, een voor Bonn hoogst opmerkelijk feit. Het blad „Welt am Sonntag” wist gisteren uit Amerikaanse bron te melden dat de Bondsrepubliek en Amerika het eens zijn over een nieuwe betalingsrege ling voor het stationeren van de Ameri kaanse troepen (ongeveer 190.000 man) in Europa. Deze zou erop neerkomen dat Bonn voor de periode die loopt van midden ’73 tot midden '75 zes miljard mark beschikbaar stelt in de vorm van deviezenhulp. Het grootste deel van dat kapitaal zou worden gebruikt voor de aankoop van Amerikaanse wapens. Een Algerijnse woordvoerder heeft Nederland beschuldigd, in tegenstelling tot West-Duitsland en Italië, nog altijd te weigeren zich publiekelijk uit te spre ken voor een ontruiming door Israel van alle bezette Arabische gebieden. Binnenskamers erkent Den Haag, vol gens die zegsman de i iistheid van de Arabische eisen, maar uit vrees voor repercussies op de b'nnenlandse politiek weigert Nederland officieel zich nog steeds aan een duidelijke belofte te ver binden. Overigens wordt in Jeruzalem met kracht ontkend dat er al Israëlische beloften zouden zijn voor verdere Israë lische terugtrekking, zoals in de Egypti sche pers is gemeld. Met name wordt ontkend dat Israëlische bouwplannen in Sjarm el Sjeik zijn stopgezet. Er wordt MOSKOU (DPA). De leden van het gezin van de Russische schrijver Alexander Solzjenitsin hebben van de Russische autoriteiten toestemming ge kregen het land te verlaten om zich bij de auteur in Zwitserland te voegen. Dit heeft de schoonmoeder van de op 13 februari uitgewezen schrijver meege deeld aan de correspondent van het Westduitse persbureau DPA. Het vertrek naar Zwitserland wordt vertraagd doordat een van Solzjenitsins kinderen ziek is. Men verwacht dat het gezin niet voor het einde van de komen de week Moskou zal kunnen verlaten. Volgens Solzjenitsins schoonmoeder heb ben de autoriteiten bijzonder snel de "'treisformaliteiten afgehandeld. Het vorige weekeinde gold paraatheid voor alle troepen toen volgens officiële cijfers 33 officieren en honderd man schappen een „mars naar Lissabon” or ganiseerden uit solidariteit met generaal Antonio de Spinola, die op 14 februari werd ontslagen als plaatsvervangend voorzitter van de commissie van chefs van staven. Dit ontslag volgde na kritiek van Spinola op het militaire optreden van de Portugese regering tegen onaf hankelijkheidsbewegingen in de Portu gese gebieden in Afrika. De deelnemers aan de mars naar Lis sabon maakten vlak voor Lissabon rechtsomkeert en gaven zich over in hun garnizoen te Caldas da Rainha- Er werd geen bloed vergoten. J!

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3