PLEZIERIG OPTREDEN IN HAARLEMS CONCERTGEBOUW Winwood met Traffic y Muzikale bezetenheid bij troubadour op dood spoor a Miel Cools en trio Louis van Dijk Geslaagd afscheidsconcert van dirigent Piet Halsema actief Toelage voor Louis Ferron BILLY GRAHAM BIJ FILMOPNAME „Caecilia” Sonja Kehler voldoet aan verwachting spatroon V L Geen verrassingen in vol Concertgebouw Jeanne Oostingprijs toegekend SOCIALE, WEINIG PERSOONLIJKE EMOTIES Felix de Nobel leidt HAARLEMS KAMERKOOR ZETTE TRADITIE MET PASSIE-MUZIEK VOORT IN WAALSE KERK Griekse filmer naar Yaros verbannen „Matthaus Passion” MAANDAG 25 MAART 1974 NM 4 DDR-dichters gelijk fenomeen die geheel aan het verwachtingspatroon voldoet. T - HAARLEM Een optreden van een Oostduitse zangeres, die met het Brecht-Eisler-repertoire verge zeld naar Nederland komt, betekent in de regel veel sociale, maar wei nig individuele, persoonlijke emotie. Omdat de komst van een dergelijk fenomeen tot de uitzonderingen be hoort, wordt de nieuwsgierigheid steeds weer geprikkeld tot een na dere kennismaking. Sonja Kehler, een 40-jarige zangeres uit Berlin, Hauptstadt der DDR, is een der- AMSTERDAM Zonder daar mee aan de onderlinge technische kwaliteiten te kort te willen doen, is Traffic artistiek gezien in een doodlopende straat gereden. Er wordt nog steeds veel knap spel ge- etaleerd, maar het is juist de tech nische perfectie die met name Ste vie Winwood de kans geeft een om vangrijke ego-trip te maken. Dat was althans de belangrijkste indruk die op Traffic’s concert, zaterdag morgen in alle vroegte in een vol Concertgebouw, naar voren kwam. I KO VAN LEEUWEN (Foto Frans Verpoorten jr) B>J'' "j MIEL COOLS CEES STRAUS. P. ZWAANSWIJK CEES STRAUS. (Van onze stadsredactie) de aan Jacopone da Todi toegeschreven tekst tot uitdrukking komen. Sonja Kehler werd op deze tournee vergezeld door haar vaste begeleiders. AMSTERDAM (ANP). De Jeanne Oos ting Prijs voor de schilderkunst, groot 2000 gulden, is dit jaar toegekend aan Paul Husner. De prijs voor de aquarel- leerkunst, groot 1000 gulden, ging naar Dora Esser-Wellensiek. De Jeanne Oos ting Prijs werd zes jaar geleden inge steld en wordt jaarlijks uitgereikt. Steve Winwood, hier op gitaar, tijdens zijn optreden met Traffic in het Amsterdamse Concertgebouw. B de zate mar wek siev D. Wet het afd< Don trur den CP? mor wei) kun O grol Ken naa M een lage mae E: een ook zich E opr: de gen zich W zich auti N in 1 tig Via Bac dro als looi :1 a HAARLEM Haarlems Kamerkoor heeft zondagmiddag in de Waalse Kerk aan het Begijnhof te Haarlem een con cert gegeven. De muzikale passie-traditie werd daarmede voortgezet. In drie ach tereenvolgende jaren heeft Haarlems Kamerkoor onder leiding van zijn diri gent Piet Halsema de Matthaus-Passion van Heinrich Schütz in de Lijdensweken uitgevoerd. HAARLEM Als liedjeszanger Miel Cools na afloop van het concert, afgelopen zaterdagavond in het Haarlemse Concertgebouw, bedankt voor het applaus dat met graagte opklatert, dan staat hij doodstil, eerbiedig het hoofd gebogen. En het is of die bevroren lichte buiging de huldeblijken uit de zaal als een voorzet opvangt om door te geven aan de drie musici achter hem. Dat zijn Louis van Dijk, Jacques Schols en John Engels. Zij traden samen op met de mild ironische, maar ook actueel-lyrisch ingestelde Cools. Vier mensen die voor een avond vol muzikale warmte zorgden. Die met voelbaar plezier samenwerken en zich vanuit hun eigen kunst inleven in het creatief vermogen van de anderen. Haar concert in Haarlem, het laatste van een reeks van zeven, gaf een stan- daardvoorbeeld van wat DDR-artiesten in ons land op de Bühne plegen te doen. De sociale emotie vond haar uitweg middels liederen van eigen bodem, uit Chili en van Brecht, die immers nog voor actueel kan gelden. Is het niet in zijn eigen land, waar de problemen van armoede via sociale verworvenheden zijn opgelost, dan gelden ze wel voor andere, verre streken. ATHENE (AFP). De Griekse film regisseur Pantelis Voulgaris is naar het eiland Yaros verbannen, zo is uit zijn naaste omgeving vernomen. De jury die het voorstel tot de poëzie- toelage deed, bestond uit Andreas Bur- nier, Alfred Kossmann en Aad Nuis. De jury voor de proza-toelage werd ’ge vormd door wijlen Nico Verhoeven, Ju dith Hertzberg en W. A. M. de Moor. Bij de uitvoering, waarbij naar mijn gevoel het dynamisch niveau wat te veel werd opgevoerd en de koorklank niet steeds het verinnigde timbre had, dat bij de tekstgedachte paste, verrichtten leden van het koor als solisten al naar hun capaciteiten prijzenswaardig werk. Het koor als geheel bleek goed voorbereid en beantwoordde in alle opzichten aan de intenties van dirigent Piet Halsema, die met dit concert afscheid heeft genomen van Haarlems Kamerkoor, dat hij ruim tien jaar geleid heeft. Het begeleidende orkest heeft verdien- Het is dan even doodstil en Cools zegt: „Nou, hier staat ie dan. Die BELG Als het publiek het lachend heeft ver werkt, voegt hij er aan toe: „Van de patat”. En later zingt hij een verbroe derend lied voor Hollanders en Vlamin gen. Niet om met beide winden te kun nen meewaaien, maar omdat hij allebei die landen liefheeft. Het trio Louis van Dijk meen je nu wel te kennen. Er is een levendige afzet van de elpees die ze gemaakt hebben, maar op zo’n avond blijkt dan weer dat je ze ook moet zien. Eerlijke muziekma- kers, waarvan de gerijpte klanken steu nen op emotie. Louis van Dijk’s hele lichaam spant zich bij de felle ritmes, wanneer beide voeten de grond nauwe lijks meer raken, maar de rust stroomt weer z’n lijf binnen als er muzikaal een relevé optreedt, en zijn vingers de toet sen alleen nog maar strelen. Nu beseft ook Sonja Kehler dat je niet blijvend met Brecht kan aankomen, zodat ze zoekt naar eigentijdse liederen. Ze worden haar geleverd door een nieu we garde van schrijvers en componisten in haar eigen land, zoals daar zijn Heinz Kahlau, Georg Katzer, Tilo Medek en Peter Hacks. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De Haarlemse auteur Louis Ferron heeft van de minister van CRM een toelage voor zijn poëzie-werk gekregen. Ferron moet zijn toelage delen met W. J. Otten uit Amsterdam. Een toelage voor proza, die eveneens gedeeld moet worden, werd toegekend aan de auteurs R. M. de Jong uit Hilversum en M. ’t Hart te Leiden. Een kwintet van vijf musici in smakelo ze blauwe Mao-pakjes, die uitstekend partij gaven, al blijft het een merk waardig gezicht een drummer van het papier te zien spelen. John Engels blijft de grote zoeker achter zijn slaginstrumenten. Hij poert er als het ware in en vult z’n beide muziekvrienden aan, neemt initiatieven over, zet er eens goed de beuk in, maar altijd geïnspireerd en beheerst, jolig voor zijn publiek, immer de onafschei delijke pet op het bolle hoofd. Goedmoe dig lachend beroert Jacques Schols daarbij zijn bas en in een solo, waarbij De Amerikaanse evangelist Billy Gra ham heeft gisteren een bezoek gebracht aan het team dat momenteel bezig is met het opnemen van de film The Hiding Place naar het boek De Schuilplaats van Corrie ten Boom. Graham is voor enkele dagen in Europa, waar hij de afgelopen week een conferentie in Zwitserland bij woonde. Voor hij vandaag in Parijs gaat onderhandelen over een crusade in het zuiden van Frankrijk wipte hij even over naar Nederland om te kijken hoe de opnamen voor de door zijn organisatie gefinancierde film verlopen. Graham toonde zich plezierig verbaasd over de belangstelling, die er in de hele wereld voor de film is ontstaan. Gistermorgen bezocht hij het tijdelijk als produktie- kantoor ingerichte pand aan het Don kere Spaarne waar hij met opnamelei der Basil Appleby en andere medewer kers sprak. Later op de dag ging hij nog op bezoek by mevrouw Corrie ten Boom met wie hij zie foto een kijkje ging nemen aan de Lange Begijnestraat. waar een deel van de opnamen plaats vindt. HAARLEM. Het koninklijk man nenkoor „Caecilia” verleent op 25 april medewerking aan een jubileumuitvoe- ring van het vrouwenkoor ZIGEA in de R.-k. kerk aan de Nieuwe Groenmarkt in Haarlem. stelijk werk geleverd, evenals de orga nist Stuifbergen, die vaardig een kabinet- orgel bespeelde. Voor een passend instrumentaal inter mezzo zorgde Piet Halsema nog met een degelijke, goed geregistreerde vertolking van de Koraalvariaties over de melodie van „Jesu meine Freude” van Johann Gottfried Walther op het Friedrichs- orgel van de kerk. Zouden voor dit concert de eerste regels opgaan van Traffic’s song Unin spired: Sometimes I feel uninspired, so metimes I feel tired? Die harmonie is de uitkomst van een bezetenheid van de kunst die deze men sen bezig houdt, vermenigvuldigd met vakmanschap en een groot muzikaal talent, dat bij alle vier aanwezig is. Bij Miel Cools is dat niet alleen het sonor articulerende stemgeluid dat de gezon gen tekst zo trefzeker plaatst. Nee, daar naast is hij een gitarist waarvoor het fraaie instrument alle geheimen heeft moeten prijsgeven. „Merkwaardig hoe snel je je toon aanpapt bij de akoestiek van deze kerk”, zegt Cools, wanneer hij heeft ontdekt dat zijn geluid wat galmend in de zaal fladdert. Het komt doordat hij wat ver naar voren zit, maar de op zich toch rake opmerking levert hem applaus op. Cools is een zanger die het Nederlands talige lied liefheeft als misschien geen ander. Die liefde spaart hem voor obli gate teksten en clichés. Een moralist is hij zeker, al komt die moraal terugge houden over. Hij levert aangename uren, maar weet het toch te vermijden dat hij blijft steken in vrijblijvendheid. Een mooi voorbeeld is het ontroerende lied over de zeven zwanen op een meer van tranen en het lied „De jongen die niet griezelen kon”. Twee bijdragen die wel degelijk verwijtend gericht zijn tegen de wereld zoals de mensen die verknoeien. Ver doorgevoerde zelfspot, zo ver dat de ironie een klankbord voor zichzelf vormt, is een kolfje naar Cools hand. Onverwacht ook durft hij aan te vallen als hij na enkele liedjes te hebben gezongen zich naar het publiek keert. AMSTERDAM (ANP). In verband met ziekte van Ferdinand Leitner zal Felix de Nobel de leiding aver- nemen van de uitvoeringen van Bachs „Matthaus Passion” door het Concertge bouworkest. Deze zijn op 28, 29 en 31 maart in het Concertgebouw in Amster dam. Traffic is Winwood. Dat houdt in dat de pianist-zanger-gitarist een stevige greep op het uiteindelijke resultaat van de groep heeft en als zodanig er ook voor verantwoordelijk is. Er is in be perkte mate voor de anderen ruimte voor solistische inbreng, waarvan Chris Wood op fluit en tenorsaxofoon het grootste deel neemt. Terwijl conga-be- speler Reebop Kwaku Baah en drummer Jim Capaldi al veel meer bescheiden zijn, speelt bassist Rosko Gee, recente lijk bij de groep gekomen, zeer terugge trokken. Eigenlijk ligt daar het grootse manco, want in het bijzonder op de momenten dat Winwood achter de piano zit, mist het geluid dan net de verrassing die een gitarist zou kunnen leveren. Wat dan te beluisteren valt, is wel heel erg cerebraal en intelléctueel-aandoend. Aan de verrassingen ontbrak het de groep volkomen. Ieder nummer bracht al in het begin een aantal voorspelbare patronen die geheel volgens het Traffic- boekje werden uitgewerkt. Winwood c.s. zijn daar zoals gezegd erg knap in. Steve’s pianospel dat naar popmaatsta- ven heeft opengestaan voor veel experi menten (hij neigt soms naar het jazzma- tige) is van schitterende kwaliteit, ook vokaal weet hij veel uit te drukken. Een voorbeeld waarin Winwood zijn hele kunnen inbracht was Something New, een van zijn nieuwe songs. Met Heaven’s in your mind en The Dreams Gerard werden het de aardigste num mers van het concert. Sonja Kehler heeft zich in een inter view met een onzer redacteuren er over beklaagd dat de DDR-dichters niet bekend zijn in het Westen, waarbij ze van Maurer uitging. Het laat zich aan zien in hoeverre dat terecht is, maar wel is bij het beluisteren van hun liederen merkbaar hoe trouw ze soms in het spoor van Brecht zijn gebleven. Wie er van uit gaat dat originaliteit immer door zijn verschijningvorm wordt opgemerkt, trekke zijn conclusies. Gelukkig zat een groot aantal liederen vol met subtiele humor wat toch de nodige hoop mag geven. Voor het concert van zondagmiddag echter was andere passie-muziek geko zen, namelijk een werk van Schütz, dat de zeven kruiswoordoen als kerngedach ten voor een religieus-muzikale overden king bevat en voorts een „Stabat Mater” van de Italiaanse componist Emanuele d’Astorga. De compositie van Schütz werd ge schreven in 1645 en droeg als titel „Die sieben Worte unsers lieben Erlösers und Seeligmachers Jesu Christi so Er am Stamm des Heiligen Creutzes ge- sprochen, ganz beweglich gesetzt van Herrn Heinrich Schützen, Chur-Sachsi- schen Capellmeistern”. De muziek wortelt ten dele nog in de middeleeuwen, maar de Renaissance laat zich reeds gelden. Het werk lijkt een tussenfase te vertegenwoordigen in de ontwikkeling van het passiedrama en het passie-motet naar het passie-oratori- um. Er is bij Schütz ook sprake van dramatisering voor wat de woorden van Jezus en de moordenaars betreft. De evangelietekst is echter niet gereserveerd gebleven voor één zanger, die de taak van de „Evangelist” vervult, maar zij is ook verdeeld over andere solo-stemmen en zij is zelfs aan een kwartet toever trouwd. Twee keer is een symfonia voor strijkorkest in het werk gevoegd en de recitatieven worden door een continuo- groep (een organist en strijkers) bege leid. Deze passie-compositie van Schütz kenmerkt zich door een grote eenvoud, maar ook door een intensieve bewogen heid. In deze zin heeft Piet Halsema „De zeven kruiswoorden” treffend doen uit voeren, waarbij hij in alle opzichten heeft kunnen vertrouwen op een grote vereenzelviging met het werk door de vocale solisten, het koor in zijn geheel de leden van het begeleidende orkest en de organist Lourens Stuifbergen. Emanuele d’Astorga, de componist van het uitgevoerde „Stabat Mater”, was een tijdgenoot van Giovanni Battista Pergo- lesi, de geniale componist van een ander „Stabat Mater”, d’Astorga heeft Pergole- si niet kunnen evenaren, maar toch moet zijn „Stabat Mater” geroemd wor den om de fijnzinnigheid en de gevoels inhoud van zijn eerlijke muziek, waarin toch alle facetten van bewogenheid van Voulgaris won de eerste prijs voor regie van het filmfestival 1973 van Salo- niki. Op 9 februari werd hij door de miilitadre politie gearresteerd wegens het filmen van de ongeregeldheden op de technische hogeschool in Athene in no vember vorig jaar en het zenden van deze film naar Wenen. Het aantal perso nen dat naar Yaros gedeporteerd werd, bedraagt thans een honderdtal. Van Dijk en Engels summier als begelei ders aanvullen, bewijst Schols voor de zoveelste maal weer eens dat dit uit de kluiten gewassen instrument volwaardig prachtig klinkt. Maar het zijn ook de handen van Schols die aan de snaren rukken. Voor het najaar heeft „Caecilia” nog een concert voor mannenkoor op stapel staan. Bij gelegenheid van de jaarvergade ring die „Caecilia” vorige week hield, merkte voorzitter W. J. Lingeman op, dat het Haarlemse koor in het afgelopen jaar weinig als mannenkoor zelfstandig naar buiten was getreden. In Koorunie- verband werden evenwel grote werken uitgevoerd. Binnen dit verband kan Cae cilia zegt het koor zelf met be houd van eigen zelfstandigheid traditio nele beperkingen doorbreken, waardoor zich een wereld van muzikale mogelijk heden opent voor spontane amateur- musici. Belangstellenden voor het koor kuninen bellen op het nummer (023) 263179 of een briefje schrijven aan het adres Zaanenlaan 147 in Haarlem. zonder Cools. Enkele malen wordt de zanger door het trio begeleid, wat een heerlijke combinatie blijkt en verder werkt Miel Cools zijn repertoire alleen af. Een concert van Sonja Kehler laat zich onweerstaanbaar vergelijken met dat van Gisela May, nog niet zo lang geleden in Den Haag. Een vergelijk op punten zou dan best eens in het voor deel van Sonja Kehler kunnen uitvallen. Natuurlijk brengt Gisela May een rui mere ervaring en routine in, maar haar stem is ontegenzeglijk vlakker en mist de expressie die Kehler vooral in de lage registers weet te bereiken. Meer emotie zou het optreden van de Berlijnse bij kans perfect maken. Een ander, minstens even groot ge brek, was het feit dat Winwood aan zijn optreden alle gevoel voor dramatiek onthield. Die dramatiek, voortkomend uit het gegeven, dat Traffic in vrijwel iedere song altijd veel te vertellen heeft gehad, is juist het wezenlijke in hun totaalsound geweest. Het zou gezien kunnen worden als de drijvende kracht achter hun werk. De kwaliteit van Cools zingen en spe len gaat gepaard aan die van de meeste teksten van z’n liedjes, Nederlandstalige chansons, zou je het best kunnen zeggen, want liedjes klinkt te simpel. De meeste teksten zijn van Ed Leeflang, een leraar Nederlands, zo leert het programma boekje, die in Zeeland werkt. Hij leeft dus midden tussen de Vlaming Cools en het Holland dat de zanger bemint. Ongeveer de helft van de avond wordt gevuld door het trio Louis van Dijk, Ruim vierhonderd personen waren voor deze ontspannende avond naar het Concertgebouw gekomen. Gelukkig een zeer redelijke opkomst, want deze kun stenaars verdienen het. Het mannenkoor is tevens druk doen de met repetities voor een uitvoering die op het programma staat voor 11 juni. Onder leiding van dirigent Anton de Beer worden dan in Koorunieverband met solisten van naam, met groot orkest en orgel gebracht de „Missa di Requiem” van Don Lorenzo Perosi en (door ge mengd koor) het „Stabat Mater” van Dvorak-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4