HOLLAND PEARL lokte Duitse toeristen naar Nederland Afdeling van Milieu-Defensie richt kerngroep IJmond op Ophokplicht voor duiven van 30 maart tot 25 mei Actie tegen huurverhoging Twee bekeuringen voor fietser „HOLLAND 1ST DA!” SCHAAKSTRIJD BIJ „LASKER" i-ü fa ■’4 1/ I ila lik 7 met nico scheepmaker Automobilist werd Weer bloemenzaak in Velsen-Noord ter ontnuchtering ingesloten 1 MAANDAG 25 MAART 1974 6 TIJDENS LEDENVERGADERING IN VELSEN-NOORD (Van een medewerker) Duitsland Pony’s Geslaagd IJMUIDEN Verleden week vrijdag betekende een mooie lading schelvis van drie schepen de afslui ting van een betrekkelijk royale aanvoer van de laatste tijd. Mede door de prima kwaliteit is men hier in IJmuiden bijzonder gelukkig mee geweest, omdat sindsdien geen voorraad schelvis van betekenis meer werd afgezet. De drie trawlers voor de maandagmarkt beschikten wel over flinke partijen koolvis, maar de bijvangsten bleken schaars, hetgeen ook met de drie trawlers voor de dinsdagmarkt het geval is geweest. Daarop werd woensdag nog een kleine hoeveelheid schelvis aangevoerd door de KW 171, welk schip zijn overige lading in een der Noordduitse havens had gelost, evenals de IJM 36. Donderdag is men hier weer geheel van schelvis verstoken geweest. VELSEN Vrijwel geheel on opgemerkt door de verschillende publiciteitsmedia is verleden week een gezelschap vertegenwoordigers van ondernemingen en recreatie oorden van een reis door West- Duitsland teruggekeerd, waar men onder het motto „Holland ist da!” heeft getracht zoveel mogelijk Ne derlandse toeristische attracties aan de Duitse vakantiegangers te „ver kopen”. Hierbij bevonden zich ook enkele V.V.V.-directeuren, onder wie de heer A. Toonen uit Vel sen, die halverwege de reis in Frankfurt door zijn Haarlemse col lega, de heer J. A. Schipper werd afgelost. Beiden vertegenwoordig den de V.V.V.’s Aalsmeer, Amstel veen, Haarlem, Velsen en Zand voort, inmiddels gecoördineerd als streek-V.V.V. f - J J I (Van onze correspondent) 3 de j ir' (fe losplank van (Van een onzer verslaggevers) l Met het oog op een zo intensief moge lijke propaganda voor toeristisch Neder land, waren aan de boegzijde van het schip eenentwintig stands ingericht, die onder meer werden ingenomen namens het „Evoluon” uit Eindhoven, de „Keu kenhof”, „Madurodam”, hotel „Bouwes” uit Zandvoort, een aantal V.V.V.’s en de Aalsmeerse bloemenveiling. Deze laatst genoemde stand bevatte nog een voor de Duitse bezoekers bijzonder attractief on derdeel in de vorm van een miniatuur- veilingklok, welke door hen ook kon worden bediend. Op deze wijze konden zij in het bezit komen van bloemen, groente en fruit, terwijl de organisato ren tijdens de reis nog een vijftigtal kisten met deze produkten bij bejaar denhuizen en andere instellingen lieten bezorgen. Trouwens, de spreekwoordelijke Hol landse zuinigheid werd op de „Holland Pearl” allerminst in toepassing gebracht. De fraaie „Holland Pearl” van de „Holland River Line”, door het Ne derlands Bureau voor Toerisme ge charterd voor propaganda in West- Duitsland (foto „Fotorama”, Rotter dam). VELSEN-Noord. Het buurtcentrum „De Mei” in Velsen-Noord heeft in sa menwerking met het Milieu Aktiecen- trum Nederland (MAN) en de Bond van Huurders en Woningzoekenden (BHW) aan alle inwoners van Velsen-Noord een circulaire gezonden met betrekking tot weigering van de huurverhoging per 1 april. Voorlopige kontaktadressen zijn: Mo- zartstraat 46, (telefoon 35318) en Schel- destraat 10 (telefoon 37267) in Heems kerk. IJMUIDEN. Op de kruisdng Ka- naalstraat-Kerkstraat reed een 51-jarige automobilist uit Heemskerk in de nacht van zaterdag op zondag tegen een ande re auto op omdat hij geen voorrang verleende. De man bleek alcoholhouden de drank gebruikt te hebben en is ter ontnuchtering door de politie ingesloten. Herman van Veen, die we tevoren op film in enkele nummers bezig hadden gezien, knikte terwijl Wim Kan sprak, en toen hij na het gesprek nog even met Elisabeth Andersen erover napraatte, merkte je dat alles wat Kan gezegd had (en dat was niet weinig geweest, het waren ook geen praatjes voor de vaak, want die houdt Wim Kan niet) nogal wat indruk op hem had gemaakt. Toen Elisabeth Andersen daarna zei, dat hem wel eens verweten werd dat hij niet geëngageerd was, maar dat hij toch veel voor de Unicef deed, toen viel vermoe delijk de toren van opgestapelde emoties om en kwamen de tranen te voorschijn. Herman van Veen zei toen nog zo iets, dat het niet te pas kwam voor een man, Elisabeth zei haastig dat het onzin was, en Herman van Veen begon toen met betraand gezicht en met een soort ver betenheid „het verhaal van God” te vertellen, een prachtig miniatuurtje, qua taal en toon met uiterste precisie in elkaar gezet, en een zeer passend slot van een interessant interview met ie mand die op en achter het toneel alleen maar bereid lijkt het „totale voetbal” te spelen. Iemand die zich ook overal „totaal” ingooit, is Linda van Dijck, die in de Waaldrecht-aflevering „Spreken is goud” de rol speelde van het inpakstertje op het confectie-atelier dat hoofdrolspeler Felix (een uitstekende rol van Theo Pont) het hoofd op hol brengt. In het begin wat „overexposed”, speelde zij dit meisje in deels geïmproviseerde scènes als een soort jeugdige, Nederlandse ver sie van Anna Magnani. OVERIGENS IS het nog niet duidelijk geworden of de berichten over sterk teruggelopen koolvisvangsten hier debet aan zijn geweest. Wel ontving men mel dingen over mooie trekken schelvis en wijting, zodat volgende week in dit op zicht wel weer het een en ander kan worden verwacht. Wanneer tenminste niet naar een Noordduitse haven wordt uitgeweken. Ook het bovendek was in dienst van de propaganda gesteld, doordat hier de aandacht werd gevestigd op het werk van de klompenmaker en de diamants lijper. Het beroemde Delfts blauw mocht hier evenmin ontbreken, terwijl de be zoekers bovendien in de gelegenheid werden gesteld te proeven van de Hol landse kaas en sprits. En voor de dames was voorts geregeld een bosje tulpen of narcissen voorhanden. Van „Een klein uur U” heb ik, door Herman van Veen, maar de helft gezien, maar het feit dat ik over de prikpil, de minipil en morning-after-pil toch nog heel wat dingen hoorde die ik niet wist (bijvoorbeeld dat er geen enkel gevaar bestaat om de pil gewoon door te ge bruiken nadat de cyclus van 22 ver bruikt is), zegt in mijn geval natuurlijk niets, want ik gebruik altijd mijn her sens. Maar het zal ongetwijfeld een zeer nuttige en leerzame uitzending zijn ge weest, anders was Koos Postema er niet eens aan begonnen. De reden van die tranen was ook niet goed naspeurbaar. Elisabeth Andersen, die hem in Bellevue interviewde, had even tevoren Wim Kan aan de telefoon gehad, die zich bijzonder lovend over Herman van Veen had uitgelaten- Hij waardeerde het in hem dat hij, op zijn leeftijd, nog zoekende was, naar de een of andere „verstilling” naar het schijnt, maar hij hoopte wel dat hij uiteindelijk toch terug zou keren naar dat eigenzin nige soort gevoeligheid dat hij een paar jaar geleden op de planken bracht en waarin hij (zei Wim Kan) niet alleen uniek in Nederland, maar in de hele wereld is. Moge er een groot verschil zijn alleen al in opkomst tussen de jaarlijkse vier- kamp-schaaktoernooien van Lasker in Uitgeest enerzijds en het Hoogovenschaaktoer- nooi aan de andere kant: zij hebben één ding volledig gemeen en dat is dat sfeertje dat men overal aantreft, waar schakers van allerlei formaat bijeenkomen om de strijd op de 64 velden tegen elkaar aan te binden. Beide toernooien genieten ook een grote response uiteraard als gevolg van de bekendheid welke zij hebben gekregen. Zater dagmiddag half drie begon in „De Ooievaar” in Uitgeest dit korte schaakfestijn weer met 96 deelnemers. Er traden heel wat zeer sterke schakers aan waarbij opvallen de namen van Theo de Vries, Piet Zwart, Gerben van Manen en Kees Dubbeldam. Maar er zijn ook heel wat kleiner-formaatschakers en -schaaksters aangetreden die zater dagmiddag. Waaronder zelfs, die voor het eerst aan een toernooi deelnemen, ofschoon naar eigen zeggen hun prestaties totaal in het niet vallen bij die van de daar vóór genoemden. Maar de pret welke zij aan deze vierkamp hebben beleefd is naar alle waarschijnlijkheid nog groter. Wij denken aan de vierkampgroep gevormd door de public relationsgroep van Hoogovens, waaraan deelnamen mejuffrouw Elly Nol, ie bekende secretaresse van het Hoogovenschaaktoernooi en verder Mari van de Vlis, .eo van der Maarel en Ad. Bastiaan, welk viertal op de onderste foto te zien is. Op de bovenste foto de officiële openingszet door de zevenjarige Thimo de Nijs, zoon van burgemeester H. J. de Nijs van Uitgeest. Hij deed e4 aan het bord van Piet Zwart en Gerben van Manen. Piet Zwart wisselde de zet in en speelde als openingszet b3-b4, waarop Van Manen het antwoord overigens niet lana schuld.ia bleef. Mar ja Habraken was goed als de psy chologe, die van Luma-confectie BV wel erg de tijd en vrije hand kreeg om zich bezig te houden met de magazijnbedien de Felix, die in zijn privé-leven wat problemen had gehad. Het was niet de slechtste aflevering van Waaldrecht, ook een betere «tan Quintana in de beginperiode van Waal drecht afleverde, met dat garagepro- bleem en Gerard Cox en Paul van Vliet als jongens van de penose. Ook in deze aflevering zat weer een cabaretier, te weten Sieto Hoving als de heer Stem pels, een afgemeten rolletje dat hem goed afging. Dat de verhouding tussen Eva en Ivo op een gegeven moment stuk liep, verbaasde me overigens niets. Dat krijg je ervan als je met je kleren aan met elkaar naar bed gaat! MET DE VANGSTEN van de kotter- vloot is het weer geheel anders gesteld. Van de grootste tot de kleinste zijn deze namelijk bedroevend, zodat reeds bij trawlerschippers naar betere visgronden werd geïnformeerd. En met de platvis zien de kotters het ook al niet meer zitten, zoals dit heet. Weer terug in Nederland meende de heer A. Toonen alle reden te hebben zich optimistisch over de resultaten van deze reis uit te laten. In de eerste plaats kon op deze wijze in West-Duitsland immers voor de Nederlandse toeristische attracties een doelmatige propaganda worden gemaakt, waar ook in de pers ruime aandacht aan werd besteed. Voor al omdat Johan van Minnen in Bonn een uitzending voor de Duitse televisie wist te „versieren”. Zelfs mocht de heer Toonen voor IJmuiden reeds de eerste reactie ontvangen, in de vorm van in lichtingen over een jeugdreis naar Ne derland. In verband hiermee is er voor dinsdag avond 26 maart om acht uur in „De Mei” een protestbijeenkomst georgani seerd, waarin als spreker optreedt de heer Herman Lamers. In de circulaire wordt er op gewezen dat men niet verplicht is de huurverho ging te betalen, als de verhuurder wei gert ernstige mankementen aan de wo ning te herstellen of de huurders voor noodzakelijke reparaties aan het lijntje houdt. De protestbijeenkomst stelt de huur ders in de gelegenheid om samen iets te ondernemen tegen ongewenste praktij ken van sommige verhuurders, die het veelal laten afweten om reparaties ten gevolge van lekkages, verrot houtwerk, scheurvorming, slechte riolering en ge vaarlijke electrische bedrading te laten uitvoeren. In dat geval wordt door de actiegroe pen opgeroepen de huurverhoging te weigeren. HET BETEKENDE vrijdag voor de handel dan ook een plezierige verrassing toen er een noordboot arriveerde, die in plaats van koolvis als hoofdlading een mooie partij schelvis en wijting in de ruimen had. En van een uitzonderlijk goede kwaliteit nog wel! VELSEN-NOORD De afdeling IJmond van de - Vereniging Milieu-Defensie heeft haar eigen voorlopige kern groep. Zodra de verschillende werkgroe pen van start gaan zal de kerngroep definitief worden samengesteld. Dit is het resultaat van de ledenverga dering van de afdeling in buurtcentrum „De Mei’ te Velsen-Noord. Met de op richting van de kerngroep IJmond is de groep Leefbaar Milieu IJmond opgehe ven. Dat was een merkwaardig gezicht: Herman van Veen opeens in tranen op het scherm. Je ziet wel vaker mensen op de tv in tranen uitbarsten: actrices, omdat dat zo te pas komt in het stuk, kinderen om de meest uiteenlopende re denen, huilende mensen die zich een weg zoeken tussen platgebombardeerde huizen in het journaal, een zwemster op het hoogste platform, maar een cabare tier, zo maar midden in een gesprek zonder dat Wim Sonneveld zelfs maar ter sprake was gebracht: dat is zeld zaam. IJMOND. Ter voorkoming van door postduiven aan te richten schade aan land- en tuinbouwgewassen heeft, even als in voorgaande jaren, overleg plaats gevonden tussen de Nederlandse Post duivenhouders Organisatie, de Consulent voor de Akkerbouw in Noord-Holland, de Gewestelijke Raad voor Noord-Hol land en het Landbouwschap en de Di rectie Faunabeheer van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Het resultaat van dit overleg is dat voorlopig van 30 maart tot en met 25 De postduiven mogen wel deelnemen aan de wedvluchten en africhtingen, doch na aankomst moeten zij worden opgehokt tot 17.30 uur. Postduiven, die zich tijdens deze peri ode en vóór het aangegeven uur, toch op het veld bevinden lopen een zeer grote kans ten offer te vallen aan de maatre gelen, die noodzakelijkerwijs getroffen zullen worden ter bestrijding van wilde en verwilderde duiven. In het belang van de postduivenhou ders en van de landbouwers dringen de Nederlandse Postduivenhouders Organi satie en de Gewestelijke Raad voor Noord-Holland van het Landbouwschap er met de meeste klem op aan zich strekt aan bovenstaande afspraak te houden, hetgeen betekent dat landbou wers zich na 17.30 uur zullen dienen te onthouden van een bestrijding der dui ven, terwijl voorts in geen geval mag worden geschoten op overvliegende post duiven. De postduivenhouders moeten Zich strekt houden aan de ophoktijden. De landbouwers kunnen bij beteke nende schade aan hun gewas, veroor zaakt door duiven, dit direct te melden aan de heer C. Schoen, ambtenaar van de buitendienst van de directie Faunabe heer, Sifriedstraat 26 te Bakkum (tele foon 02518-54544). IJmond-afdeling met ruim honderd leden verspreid over Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest, Wijk aan Zee en Castricum. Zaken die de aandacht van de afde ling hebben zijn onder meer de plannen rond de Buitenhaven en de vijftig Hin derwetvergunningen van Hoogovens. De vergadering uitte de wens om, bijvoor beeld via Openbare Werken, zoveel mo gelijk informatie over milieuzaken te verzamelen. Inmiddels worden kontakten gelegd met het onderwijs. Onder de IJmondle- den zal een enquête worden gehouden over de inhoud die men aan de werk groepen wil geven en over de voortgang van de kerngroep. In de kerngroep heb ben voorlopig vijf leden zitting. Daar naast is iemand aangetrokken die de publiciteit voor de afdeling gaat verzor gen. BIJ DIT ALLES is gebleken dat men ook in Duitsland de koolvis bijzonder weet te waarderen. Zo wisten de reeds genoemde KW 171 en IJM 36 in Noord duitse havens maar liefst 134.000 en 145.000 te besommen, waar de diepge vroren via nog niet eens bij was inbe grepen. DE GROTE waardering hiervoor kwam onmiddellijk door de prijzen tot uitdrukking, zodat voor schelvis een, twee en drie graag van 94 tot f 86 werd betaald per bak van veertig kilo gram. De schelvis vier in premiekistjes werd opgenomen voor een gemiddelde van 39. terwijl men voor de veertig kilogram-bakken ook bereid was van 58 tot f 55 te betalen. En de meege brachte koolvis, eveneens prima ver zorgd, werd per 125 kilogram opgeno men voor ongeveer f 160, terwijl de veertig kilogram-bakken voor bijna 60 werdeh verkocht. Zowel de binnenlandse handel als de export hebben voor deze koolvis dan ook een grote belangstelling »an de dag gelegd. DEZE KLEINE spannen hebben don derdag ongeveer driehonderd bakken ha ring afgeleverd, plus ongeveer tachtig bakken gul. Hiervan werd de haring drie, vrij gering van afmeting dus, opge nomen voor 35 per bak, hetgeen voor dit span een gunstig resultaat opleverde. Als enige weliswaar. VAN DE KOTTERS die zich bezig houden met het vissen op gul en kabel jauw zijn de reizen nauwelijks lonend, omdat van hen geen enkel „vangetje” kan worden gemeld. Dit is ook het geval met de trawlers die tussen de zogenoem de „ruggen” op zoek zijn naar kabel jauw. Tot nu toe bevatte het net dan ook slechts een geringe hoeveelheid klei ne schelvis en wijting. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Een inwoner Velsen zal twee bekeuringen thuis ge stuurd krijgen. Zaterdagavond snapte de politie hem, toen hij zonder verlichting op de Velserweg fietste. De man gaf de De kerngroep IJmond is de tiende van de Vereniging Milieu Defensie in het gehele land. Een dergelijke groep is samengesteld uit afgevaardigden van werkgroepen. Voor de IJmond zullen werkgroepen zich gaan bezighouden met onder meer wegenbouw, vuilverbran ding, duinenrij en Hoogovens. Gespreksleidster Els Baars, van het verenigingsbureau in Amsterdam, wees op de wenselijkheid van decentralisatie van bestuursvormen binnen de vereni ging. Ze toonde zich dan ook bijzonder verheugd over de oprichting van de Zo had het „Shetland Ponypark” uit Slagharen drie van deze dartele paardj es meegegeven, die voor Duitse kinderte huizen waren bestemd. Vergezeld van de invitatie om in het voorjaar dit ponypark gratis te komen bezoeken, van welke uitnodiging reeds door een tehuis een dankbaar gebruik zal worden gemaakt. Overigens was deze reis uitstekend georganiseerd. De komst van het schip werd overal tijdig aangekondigd, zodat in elke stad direct kon worden begonnen met een persconferentie. Daarna was het de beurt aan autoriteiten en vertegen woordigers van scholen, verenigingen en culturele instellingen, waarbij het balie- personeel van de plaatselijke reisbu- reau’s ook nimmer werd overgeslagen. De geselecteerde bezoekers werd nog een plastic „Tüte” meegegeven, uiter aard royaal gevuld met folders en ander kleurig propagandamateriaal. Hierbij werd tevens de aandacht gevestigd op de DOOR DIT alles, ook wegens de slechte tongvangsten, kan de laatste tijd geen reis meer lonend worden gemaakt, zelfs niet door de hoge scholprijzen. Dit geldt ook voor de in span vissende kleinere eenheden, waarvan de activiteiten bo vendien door d'e minder gunstige weers omstandigheden sterk werden belem merd. mei in Noord-Holland iedere dag postduiven door de postduivenhouders worden opgehokt tot des namiddags 17.30 uur. Ook zaterdags en zondags bestaat de ophokplicht. binnenkort in het Haarlemse Frans Halsmusseum te houden tentoonstelling „Tulpomania”. VELSEN-NOORD. Sinds zaterdag kan men in Velsen-Noord aan de Wij- kerstraatweg weer over een bloemen zaak beschikken, doordat de voormalige banketbakkerij van „Bakker Winkel” thans in gebruik is genomen door Dek kers Bloemenhandel. Op deze wijze is nu voorzien in een hiaat, ontstaan door de opheffing van de bekende bloemen zaak van de overleden heer Jac. Groot Tevens wist de heer Dekker het aanzien van deze weg te verhogen door de oude winkel ten dele voor dagruimte in te richten, waarbij in het voorste deel al lerlei fraaie en fleurige bloemstukjes zijn geëtaleerd. Voor deze nieuwe bloe menhandel bestond zaterdag al direct een bevredigende belangstelling. Bovendien bevond zich het trio „The Shepherds” uit IJmuiden aan boord dat de gehele reis heeft meegemaakt. De leden daarvan traden driemaal per dag op en zorgden aldus telkens voor een kennefijk bijzonder gewaardeerd diver tissement. Het was een propagandareis, georgani seerd door het Nederlands Bureau voor Toerisme dat voor deze gelegenheid de „Holland Pearl” had gecharterd, een der fraaie cruiseschepen van de „Hol land River Line” uit Rotterdam. Voor deze reis werd namelijk de Rijn beva ren, waarbij achtereenvolgens de steden Duisburg, Bonn, Mainz, Frankfurt, Keulen en Düsseldorf werden aange daan. politieagenten een naam op, maar ach teraf bleek, dat het een valse naam is geweest. Binnenkort kan hij dus een boete wegens het rijden op een fiets zonder verlichting en het opgeven van een valse naam thuis verwachten. W -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7