IN MEMORIAM P. W. PEEREBOOM Vel Actief in vele organisaties Minister Van Doorn bij aanbieding in voormalige kerk Alternatief „bestemmingsplan” Ruigoord is lief voor bloemen, vogels en kinderen I 4 dins Hinderwetprocedure voor Mekog en Succes FIETSER BOTST TEGEN AUTO Gevonden voorwerpen in Velsen 4 2 6 DINSDAG MAART 1974 (Var T afelpraeses Andere functies Ander streven Verdrevenen Van Doorn Overdreven IJM vrager moest maand Jeugdl aan, d mocra' komst voorzii bewijs deze Roozei Dis, Noord straat, telijke genoeg schikk voorzi J. J. J voorzi echter om zc aan he Jeugd Heuvelrug (Van een onzer verslaggevers) RUIGOORD De fraaiste bloemen bloeien soms op de vuilnisbelt. Ook op de vuilnisbelt, die van Ruigoord is geworden, zouden die bloemen een kans moeten krijgen. In Ruigoord zou plaats moeten zijn voor een manier van leven, die anders is dan gewoon, die elders niet wordt geaccepteerd en die binnen de bestaande maatschappelijke structuur geen kans van sla gen heeft. Laat dus duizend bloemen bloeien. Met woorden van ongeveer die strekking is gistermiddag een alternatief bestemmingsplan voor Ruig oord en omstreken gepresenteerd. Een gebeurtenis die past in het kader van de grote culturele revolutie, die daar plaats vindt. HAARLEM „Pieten Willem Peereboom was de meest humane directeur, die Haarlems Dagblad heeft gekend. Was zijn vader een regeerder van de oude stempel, die met straffe hand commandeerde, zijn zoon hield bij alles wat hij ondernam de belangen van het personeel sterk in het oog”. Deze korte typering gaf een van Peerebooms naaste medewerkers, W. van Ommen, sinds 1914 bij Haarlems Dagblad werkzaam, van 1925 tot zijn pensionering in 1958 als procuratiehouder, over de man. die meer dan 45 jaar aan het roer stond van dit blad. t F St* P. W. Peereboom dienstbaar aan (Vervolg van pagina 1) van Namens allen van Damiate Pers B.V., J. L. LODEWIJKS (Van een onzer verslaggevers) 16 (Van een onzer verslaggeefsters) een leven lang het krantenbedrijf werden gevoed, nog zonder dat het stre ven daarop bewust was gericht”. MET PIETER WILLEM PEEREBOOM is een markante, eerbiedwaardige telg van de krantenfamilie Peereboom heen gegaan en niet alleen in Haarlem, maar overal in den lande zal dat bericht met deernis worden vernomen. (Van een onzer verslaggevers) „Het bestemmingsplan wil dit gebied doen aansluiten op het recreatiegebied Spaarnwoude en er bovendien levensmo gelijkheden crëren voor enkele duizen den mensen, die zich onder de huidige omstandigheden om economische rede nen onmogelijk op het platteland kun nen vestigen, omdat zon, natuilr en lucht steeds meer een speculatie-object voor de meer kapitaalkrachtigen dreigen te worden”, meldt nummer vijf van de Ruigoorderdorpsbode (een onregelmatig verschijnend weekblad) waarin het be stemmingsplan wordt uitgelegd. „Talloze individuen en groepen, die in de stad niet tot ontplooing kunnen ko men, hebben geen enkele mogelijkheid zich elders te vestigen. Juist aan hen zou de zandvlakte, die met gemeenschapsgel den is opgeworpen, ten goede moeten komen.” Op een opmerking in de toelichting, dat voor experimentele woningbouw en levensvormen in Nederland tot nog toe nauwelijks een mogelijkheid was ge schapen, haakte burgemeester IJsselmui- den in. De burgemeester wees er op dat in dezelfde gemeente als waarin Ruig oord ligt, pas een „experimenteel” wo- ningbouwplan was gelanceerd: het plan van de stichting Nieuwe Woonvormen voor een wijk in Spaarndam. De b: voorzitl AR-Kie gastspr zijn op eerste voren. Evange bron v< lijke a< weer vi laden, de heei wil zijl polarise linksen van he en wor al ome aan de zo ve een uit spiegel i prograr kader s begeleii Alkma; begeleii gen vai den, w moet v provine het rijl maatre CDA d doende doel so slissing heer R Drs. van P zwart® worden daarop confess zij woi „men” afzettei gebruil al is ei merkb; De s] bij he boodscl boodsc steund die zv omdat men ol overal eigen eigen dragen stelt d leid r laatste ergens laakte en D’ noemd' Drs. belang cie af Noordz en de hol, S< Het Is er toch nog hoop voor Ruigoord? Mi nister Van Doorn van CRM (geheel rechts in de bidbank) luistert naar een uiteen zetting van zijn bidbankbuurman burge meester IJsselmuiden. vallig verborgen hield: zijn lyrische aan leg, die welhaast een familie-aanleg van de Peerebooms moet zijn geweest. Hij schreef namelijk jarenlang ietwat filoso fisch getinte nieuwscommentaren in dichtvorm onder het pseudoniem P. Ga- sus, een schuilnaam die niet toevallig gekozen werd: op het ros Pegasus ont vluchten de dichters voor een korte tijd de werkelijkheid, om op te stijgen naar de zon en in romantisch licht de aarde in haar werkelijke schoonheid te zien. Piet Peereboom was in zijn hart een romanticus en tegelijk een aan de krant ook aan de journalistiek ver knochte man, die echter de onromanti- sche kant van het bedrijf, de commer ciële en technische, met volledige inzet en groot plichtsbesef behartigde. Zijn gedichtjes gaven hem, en vele lezers, een grote voldoening en het is eigenlijk jam mer dat deze bevallige vorm van jour nalistiek goeddeels is uitgestorven. Mis schien ook is Piet Peereboom er te vroeg mee opgehouden, want hij was een be scheiden mens. Maar wie met hem sa menwerkten in het bedrijf van Damiate, leerden hem vaak plotseling kennen als Pegasus”, als de man met diepe mense lijkheid en grote belangstelling voor ook andere dan harde commerciële of tech nische dingen. Als leider van een bedrijf werd hij vooral om deze eigenschappen door zijn personeel geliefd, wat bij her- denkingsdata en bij zijn afscheid in 1964 treffend bleek. Pieter Willem werd geboren op 31 mei 1894 in Haarlem als zoon van Jan Cor nells Peereboom en Agatha Adriana Buys. Zijn jeugd stond al sterk in het teken van de krant, die zijn vader tot bloei bracht als directeur-hoofdredac- teur. Over die jeugd schreef Pieter in 1956, ter gelegenheid van een „in memo riaal" over zijn broer Robert W. P. Peereboom, die hoofdredacteur en mede directeur was: Het plan wil de al bestaande niveau verschillen in het landschap accentue ren, door het opwerpen van heuvels en het graven van poelen en meertjes. „Door inzaaing en beplanting kan hier een golvend, bebost landschap ontstaan, afgewisseld door heide en zandverstui vingen, poelen en vennen”, staat in een toelichting op het alternatief- Om het voormalige eiland Ruigoord moet een ring van water komen. Langs de Velserweg zou een heuvelrug moeten worden opgeworpen, zowel uit geluidwe- rend, beschermend, als esthetisch oog punt. Langs de zuidelijke voet zou een kronkelende waterweg moeten worden gegraven. Het dorp Ruigoord zou een Hoofdredacteur Robert W. P. Peereboom (links) hangt zijn broer een krans om bij diens 30-jarig directeurschap in 1953. BEVERWIJK. Een 10-jarig jongetje uit Heemskerk is gistermiddag op de Kuikensweg met zijn fietsje tegen een auto gebotst. Het jongetje is met ver wondingen aan het gezicht en inwendige kneuzingen in het Beverwijkse Rode Kruis ziekenhuis opgenomen. Minister Van Doorn, die bekende voor het eerst in Ruigoord te zijn, wees er op dat de problematiek van ruimtelijke or dening niet op zijn terrein lag, maar op dat van zijn ambtgenoot Gruijters. Hij beloofde echter zijn collega op de hoogte te stellen van de plannen en inzichten van de stichting Ruigoord. De minister zei, dat een en ander hem wel aansprak. Er zouden naar zijn me ning plaatsen moeten worden bepaald, waar het mogelijk zou zijn op minder conventionele wijze met elkaar samen te leven. De minister kon echter niet zeg- BINNEN EEN TIJDSVERLOOP van enkele dagen hebben directie en mede werkers van Damiate Pers B.V., de uit geefster van onze bladen, opnieuw het heengaan te betreuren van een man die voor het bedrijf van groot belang is geweest. Vorige week stierf plotseling de heer D. A. J. Spek, voormalig procura tiehouder van Damiate, die een veertig tal jaren zijn beste krachten aan de onderneming had gegeven alvorens hij tot wethouder van Financiën van de gemeente Haarlem werd benoemd. Nu is aan Damiate ontvallen de oud-directeur en commissaris P. W. Peereboom, die van 1919 tot enkele jaren geleden aan het krantenbedrijf verbonden was en wiens naam nog steeds bij de oudere generatie in één adem met die van de krant genoemd wordt. „Op hoop van zegen”. Op 5 april organiseert de invalidevereniiging „Op hoop van zegen” een kienavond ten bate van het recreatiewerk voor gehandicap ten in Beverwijk en omgeving. De kien avond wordt in gebouw „De Hoop”, Populierenlaan 41 gehouden. Aanvang 20 uur. Datzelfde is het geval met de aanvra gen van „Succes” B.V. uit de IJmuidense Ampèrestraat. Dit bedrijf heeft vergun ning gevraagd voor installaties die ge bruikt kunnen worden voor het bewer ken vn chemische producten. Deze werkzaamheden houden onder meer in het mengen en vullen van synthetische en natuurlijke reinigingsmiddelen. Voor de aanvragen van beide bedrij ven zal op woensdag 10 april aanstaande om elf ’s morgens op het Velsense stadhuis een hoorzitting worden gehou den, waarop mondeling bezwaren kun nen worden ingediend. Tot 5 april be staat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te dienen bij het gemeentebestuur. De aandacht van de inwoners van deze gemeente wordt er nog eens op geves tigd dat zij slechts dan tot beroep ge rechtigd zijn, indien zij op de hoorzitting van 10 april verschijnen om hun bezwa ren mondeling toe te lichten. In het gebrandschilderd licht van de oude nog niet onder het zand gespo ten tempel van Ruigoord, verschenen gistermiddag CRM-minister, mr. H- W. van Doorn en drs. F. J. A. IJsselmuiden- burgemeester van de gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude, voor het al taar. De bewindslieden, gezeten in een bidbank, lieten zich daar inlichten over het hen aangeboden bestemmingsplan. Bij de plechtigheid waren verder aan wezig Roel van Duin, Peter Lankhorst van de PPR-Amsterdam, Gerben Hellin- ga en Hans Plomp van de stichting Ruigoord en enkele gemeenteraadsleden. In de kerk brachten meisjes, als pries teressen in lange gewaden gestoken, de gasten thee en kinderen overhandigden iedereen een koekje. Een gewijde en vriendelijke sfeer, kortom. Een sfeer, die ook uitging van het plan, dat werd uitgelegd: vriendelijk voor bloemen, vo gels en kinderen. van de woonkernen moeten worden langs de rand van het natuurgebied. In het plan is de mogelijkheid open gelaten voor de zelfbouw van huizen. langrijk ook, het argument van de werkgelegenheid werd schromelijk over dreven, vond men. De stichting stelde, dat men er niet goed aan deed werkge legenheid te scheppen voor mensen van buiten Amsterdam. Dat werkt forensen dom in de hand. Thans zou de nadruk, volgens de ont werpers van het alternatieve plan moe ten liggen op de woningbouw en speci aal op de sociale woningbouw. De men sen. die in het noordzeekanaalgebied werken, zouden dicht bij hun werk een huis moeten kunnen vinden. Deze men sen worden volgens de bestaande plan nen verdreven naar Purmerend, Hoorn en Almere („Uitstraling” o f „overloop” heet dat in planologisch jargon) de Stichting is daar tegen. Zoals bekend is op de zandvlakte rond om Ruigoord langzamerhand een eigen planten- en dierenwereld gegroeid. De stichting wil dit prille leven verdere kansen geven. In de meertjes, die zich in de zandvlakte hebben gevormd, broeden zwanen en zeldzamere watervogels, zijn valken, sperwers, kiekendieven uilen waargenomen. Vooral de verdreven mensen uit Am sterdam-West en de verdrevenen uit Ruigoord en de omliggende polders zou den in de gelegenheid moeten worden gesteld in het plangebied te wonen. De energie-opwekking in het gebied zou kunnen geschieden door windmolens. In de toelichting wordt bovendien de toe passing van waterkracht (witte steen kool) als mogelijkheid genoemd. Ook aan opvangmogelijkheden voor stadskin deren zal aandacht worden gegeven. Er komt ruimte voor kindertehuizen en kinderboerderijen, tuinen en vruchtbo- menbossen (uiteraard niet bespoten). In dit blad schreef H. Dikkers bij het afscheid van Peereboom als directeur onder meer het volgende: „Overal waar de NDP iets buitenge woons moest doen, werd op Peereboom nooit tevergeefs een beroep gedaan. Hij is niet iemand die zich gaarne op de voorste plaats ziet staan, maar achter de schermen heeft hij zich in de loop van 35 jaar enorm verdienstelijk gemaakt. Dank zij zijn minutieuze voorbereidin gen zijn de grote manifestaties van de NDP op nationaal plan evenzovele suc cessen geworden. Ik herinner hier aan de viering van ons 50-jarig bestaan in 1958 met prins Bernhard en minister president Drees, waar hij als tafelprae- ses geestig, beschaafd en doeltreffend de leiding vóór de schermen had.” De heer Peereboom vervulde van 1959 tot 1962 voorts het voorzitterschap van de GPD (Grote Provinciale Dagbladen, nu Gemeenschappelijke Pers Dienst). IJMUIDEN. De Mekog in IJmuiden wil een aantal installaties uitbreiden en heeft daarvoor toestemming gevraagd aan de overheid. Het betreft hier de installaties voor het zuiveren van water, het comprimeren van lucht met stikstof, het opslaan van salpeterzuur en het maken van stoom. De verzoeken van de Mekog liggen compleet met bijlagen voor een ieder ter inzage op het stadhuis van Velsen, afdeling 4. VELSEN. In het tijdvak van maart tot en met 22 maart 1974 werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Reistas, portemonnee, parkiet, porte monnee met inhoud, paar dames hand schoenen, vlag en stok, hond, jas, bank biljet, hond, vulpen, aantal reclamepla ten, schapenvacht, hond, autosleutel, Lipssleutel, rokje, 3 autosleutels, 3-wielig kinderfietsje, verz. plaatje bromfiets LHT 732, muntbiljet, ring met 3 sleutels, Lipssleutel aan hanger, rekenboek, hangslot, rol behang, Frans zakwoorden boekje, herenportemonnee met inhoud, etui met 3 sleutels. Inlichtingen betreffende deze gevon den voorwerpen zijn te verkrijgen dage lijks aan het hoofdbureau van politie Velsen. De gedeponeerde voorwerpen zijn te verkrijgen elke dinsdag en vrij dag van 16.30 uur tot 17.30 uur aan het hoofdbureau van politie. boom heeft in de meer dan 45 jaar waarin hij de onderneming heeft geleid en gediend, zijn beste krachten gegeven aan onze vennootschap (Grafische Be drijven Damiate N.V.), de door ons uit gegeven dagbladen en allen die er aan hebben meegewerkt. Hij heeft op voor treffelijke wijze een vast en wijs beleid gevoerd, dat gekenmerkt werd door in tegriteit en begrip voor menselijke ver houdingen.” Na zijn aftreden werd de heer Peere boom commissaris, in welke functie hij steeds voor de vennootschap in de bres is blijven staan en werd hij tevens adviseur van de directie van Damiate. Naast zijn directeurschap verdient zijn redactionele bijdrage als gelegenheids dichter onder het pseudoniem P. Gasus vermelding. Vóór de Tweede Wereldoor log commentarieerde hij als zodanig in versvorm actualiteiten van allerlei aard. Buiten het bedrijf was de naam P. W. Peereboom ook een begrip. Een grote reeks organisaties werd mede door hem geleid. Hij was een van de mede-oprich- ters van het ANP (in 1935 gesticht). In 1962 werd hij benoemd tot vice-voorzit- ter van de raad van beheer. Voorts was hij van 1931-1936 en van 1954-1959 be stuurslid van de NDP (Nederlandse Dag blad Pers). Van 1923 tot 1931 was hij actief als lid van de commissie tot leerlingenopleiding, van 1955 tot 1957 maakte hij deel uit van de onderhande- lingscommissie inzake de herziening der Regelen, van 1950 tot 1954 was hij lid van de Centrale Commissie, het hoogste rechtsprekende orgaan in de grafische bedrijfstak. Ook had hij enige jaren zitting in de zogenoemde „papiercommis- sie”. Van 1952 tot 1964 was hij plaats vervangend lid van de ROTA (Raad van Orde en Tucht voor het Advertentiewe- zen). Van 1950 tot 1959 voerdte hij de redactie van het orgaan ..Mededelingen van de NDP”. Het terrein, waarvoor het bestem mingsplan bedoeld is, is ongeveer 400 ha. groot. Zoals bekend loopt er over het gebied thans een procedure bij de Kroon. Daarin zijn partij de gemeente Haarlemmerliede en Spaarndam ener zijds en de provincie Noord-Holland (met Amsterdam) anderzijds. Amsterdam heeft op het terrein 16,5 miljoen kubieke meter zand opgespoten, een miljoenen investering- De gemeente Haarlemmer liede en Spaarnwoude is van mening dat Amsterdam daarmee clandestien heeft gehandeld. WIE HET NU nog heeft over „de krant van Peereboom” denkt aan de stoere, imponerende figuur van J. C. Peereboom, vader van de thans overle dene, maar ook aan diens beide zoons Robert-en Piet, die na hun vaders dood de directionele en redactionele leiding van de krant voerden. Robert als direc- teur-hoofdredacteur, Piet als directeur, leden van een echt courantiersgeslacht, de goede traditie van het dagblad in Haarlem voortzettend en het achter de krant verscholen bedrijf uitbouwend tot een goed geoutilleerde technische onder neming. PIETER WILLEM PEEREBOOM, op bijna tachtigjarige leeftijd in de nacht van maandag op dinsdag overleden, heeft zich in zijn werkkring en in vele nevenfuncties ontelbare vrienden en verdiensten verworven. Slechts in één van de vele bezigheden die hij naast die van directeur en organisatieman ver richtte, kwam een eigenschap tot uiting die hij in het commerciële werk angst- In Haarlem maakte hij zich voorts verdienstelijk als bestuurslid van de verzekeringmaatschappij „De Onderlinge van 1719”, ofwel begrafenisbos De Vrij willige Liefdebeurs (sinds 1932). Ook had hij sinds 1934 zitting in het dagelijks bestuur van de Nutsspaarbank Haar lem; in 1955 werd hij vice-voorzitter, in 1958 voorzitter. Bij het 150-jarig bestaan van de bank, in 1967, trad hij terug uit het bestuur. Voorts was hij commissaris van de Haarlemse Hulpbank. Sinds 1958 was hij lid van Rotary International, afdeling Haarlem. Vanaf 1939 vervulde hij bestuursfuncties in de sociëteit „Trou moet blijcken”. Als factor schreef hij vele jaren de traditionele jaarzang. Peereboom heeft voorts zijn gehele leven een grote belangstelling voor sport getoond. Hij was vele jaren actief zwemmer en waterpoloër, speelde voet bal voor HFC (zeer vele jaren was hij redacteur van het clubblad van deze vereniging) en was ’s zomers een trouw bezoeker bij de wedstrijden van de cric- ketvereniging Rood en Wit. Bij de viering van het feit dat hij 30 jaar directeur was, in 1953, werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranj e-Nassau. watervogels. Er Bij Pieter was het streven aanvanke lijk heel anders gericht. Om internatio nale ontwikkeling op te doen, ging hij werken bij het Nederlandse consulaat in Glasgow (1912-1913), later bij de Neder- landsche Handel-Maatschappij (1914— 1919), waarvoor hij in Nederlands-Indië en Birma werkzaam was. In 1919 kwam hij in dienst bij Lou- rens Coster N.V., de toenmalige uitgeef ster van Haarlems Dagblad. Blijkbaar had zijn vader hem toch weten over te halen om bij dë krant te komen. Op 12 april 1923 werd hij directeur naast zijn vader. Hij vervulde deze functie tot zijn aftreden op 22 september 1964. Bij die gelegenheid schreef de Raad van Com missarissen over hem: „De heer Peere- De stichting Ruigoord wil niets weten van industrie op het ondergespoten ge bied. Men wil er een ruig oord van maken, een wild natuurreservaat. De stichting was van mening, dat vast stond dat Amsterdam er voorlopig niet - r»' «iiMMên het ondergespoten stuk te vullen. Hoe be- gen of dat in Ruigoord kon worden verwerkelijkt. En bij het afscheid van directeur Peereboom, in 1964, gaf de toenmalige procuratiehouder, de vorige week over leden oud-wethouder D. A. J. Spek, een schets van dezelfde strekking: „Vooral de belangstelling en het medeleven van de directeur voor zijn mensen hebben in de loop der jaren een samenwerking gesmeed die basis en inspiratie tot het journalistieke en commerciële succes is geworden en gebleven.” „Over onze jeugdjaren valt niet veel te zeggen. Het gezinsleven was voor ons rustig en harmonisch, met de altijd on belangrijke en spoedig weer geluwde ruzietjes die er onder kinderen bij ho ren, de scholen werden door de jeugdige slachtoffers als een noodzakelijk kwaad beschouwd, verscheidene takken van sport vormden een welkome verademing. Door die gebruikelijke kindérlijke bezig heden heen oefende de sfeer van de krant Haarlems Dagblad, waarvan onze vader directeur-hoofdredacteur was, reeds vroeg haar invloed uit. Het was in de tijd, dat de leider van een bedrijf na het eten een poosje in een ge makkelijke stoel mocht gaan zitten, maar dan spoedig weer enkele avondu ren op zijn kantoor ging doorbrengen, terwijl hij elke zondagochtend toch op z’n minst nog een uurtje daarheen ging om de post door te kijken. Ik wil met deze opmerkingen in de eerste plaats duidelijk maken hoe in het ouderlijk gezin de belangstelling voor de krant en het besef van haar belangrijkheid intens >-■ «r ■S"?: W ÏÖB «4

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4