STILTE ROND MOEILIJKHEDEN IN BLOEMBOLLENVAK Roozen weer lijsttrekker PvdA-kandidaten in Beverwijk Met Vera Beths en Emmy Verhey Gymnastiekevenement bij ,Velsen’ had sportief en spannend verloop Onbekende ramde gepar- keerde auto kastje kijken Uitzonderlijke vioolavond in Velser Stadsschouwburg 3SJ met nico scheepmaker Bloemenkwekers bespraken positie bloemisterij Vrijdag crematie P. W. Peereboom 13 WOENSDAG 27 MAART 19 74 (Van een onzer verslaggeefsters) Protocol 'T Massa-toerisme i Meer dan 250 deelnemers in Kennemerzaal HIPS LISSE De aandacht van de ge nodigden bij de opening van de 25ste Keukenhoftentoonstelling gis teren werd vooral geleid langs de geschiedenis, van de Keukenhof als expositie, de toeristische aspecten van dit lentegebeuren van nationale en internationale faam en economi sche betekenis en de optimistische toekomstverwachting voor de tuin zelf. Het uitgebreide paviljoen dat de naam van koningin Juliana heeft gekregen en waar nu ruimte is voor binnen-exposities en bloemschik- cursussen, de onlangs voltooide ericatuin en de directeur van het eerste uur Willem van der Lee die zijn functie na deze zilveren ten toonstelling neerlegt, stonden in het middelpunt van de belangstelling. Onopvallend? i Koningin opent jubileum-Keukenhof (Van een onzer verslaggevers) Al (Van een medewerker) opus (Van een medewerker) ADVERTENTIE EMMY VERHEY op (Van een onzer verslaggevers) om- P. ZWAANSWIJK Hij deed het goed en minder omslach tig formulerend dan hij vroeger plachtte te doen. In een verstaanbare taal boven dien, die overeenstemde met „het kabi net zonder pracht en praal”, zoals hij zijn kabinet omschreef. Over al dan niet machtsmisbruik van dit kabinet zei hij bijvoorbeeld: „Het zit. niet in m’n pak- kie”, een typische uitdrukking neem ik aan, van de „sappelende middenstand” waaruit hij is voortgekomen. Over de wereld daarachter, de werke lijkheid van de bloembollentelers met een al enige jaren niet meer groeiende afzet, dalende inkomens en een bollen overschot als in het laatste seizoen werd met geen woord gerept tijdens het jubi leum waarbij deze zelfde kwekers hun honderden tulpensoorten, narcissen, hya- cinthen, amaryllis en erica tonen. Een van Keukenhof-tuinen met narcissen op de voorgrond tegen (nog) kale bomen. Niet voor niets werd hij daarom door een (kennelijk Spaanse) gastarbeider op de tribune schertsenderwijs aangespro ken met „companero Den Uyl”, want iemand die zijn salaris tot 110.00 gulden terugbrengt inplaats van het te laten meedrijven naar de plusminus 140.000 gulden die het anders geweest zou zijn, is natuurlijk een „kameraad” par excel lence. Den Uyl was overigens heel open hartig over zijn salaris, een ongebruike lijk trekje in een Nederlander en hij zei het ook billijk te vinden dat „mensen die veel verdienen zoals ik” de grootste veren moeten laten. Ondertussen is het natuurlijk wel zo, dat we gisteren de bazen van de grote partijen te zien hebben gekregen, en niet de zetbaasjes die we de volgende dag in de provinciale staten moesten kiezen. Al had ik' er maar eentje gezien, door loting of onderlinge verkiezing uitverkoren om symbool te staan voor een „lid van de provinciale staten”, zoals je ook „de onbekende soldaat” hebt die symbool staat voor alle gesneuvelde onbekende soldaten, dan was ik al tevreden ge weest. Maar nee, niet eentje. Wat pro beert men eigenlijk voor ons verborgen te houden? Volgens mr. Teunissen, net terug van een bijeenkomst in Utrecht waar circa vijfhonderd glaskwekers in het bijzijn van de minister van landbouw het olie- vraagstuk bespraken, zal de regering de stook glaskwekers de reddende hand moeten reiken. Anders, aldus de heer Teunissen, zullen velen hun bedrijf moeten sluiten, daar de olieprijzen vaak verdrievoudigd zijn en de aanleg van gasleidingen in de zogenoemde onrenda bele gebieden meestal onbetaalbaar zijn. Voorts werd gesproken over de con currentiepositie van de Nederlandse kweker ten opzichte van zijn buiten landse collegae en hield men zich bezig met het vraagstuk van de afzetstructuur. Van de Top Drie in Brandpunt ge bruikten Van Thijn en Andriessen de meeste woorden, voor eenzelfde rende ment als Wiegel met minder woorden bereikt. Wiegel steekt meer bochten af als hij betoogt, bovendien praat hij wat slordiger, maar minder op één toon dan Andriessen en Van Thijn. Wiegel spreekt ritmisch, zou je kunnen zeggen, en Van Thijn en Andriessen metrisch. Boven dien heeft Wiegel iets meer gevoel voor humor, hoewel Van Thijn en Andries sen vaker lachen. De indrukwekkendste metafoor kwam overigens van Ed van Thijn, die zei dat de hogere inkomens „pas op de plaats moeten maken althans de dans niet mogen ontspringen”. An driessen gooide hoge ogen met de uit drukking „een stuk rust”, maar werd toch nog door Wiegel overtroffen met „een stuk verschil”. De hoogste top op dit gebied, afkomstig van Kees en Wim, te weten: „Een stuk brokstuk”, zullen zij echter nooit kunnen evenaren. Achter het nieuws pakte het anders aan: Joop den Uyl zat als het orakel van Den Haag klaar om van het zaalpu- bliek en de telefoonbezitters in den lan de de meest uiteenlopende vragen te beantwoorden, van abortus tot Guinee- Bissau, van defensie tot de zelfontplooi ing van de vrouw. Overigens was de koningin niet de eerste die de Keukenhof bezocht, enige dagen stonden de bloemen in de tuin mooi te zijn, zij het niet geheel uit zichzelf, er zijn wel wat kasbloemen in de grond gezet vóór de opening. Ver schillende buitenlanders, speciaal voor de Keukenhof gekomen en onwetend van de openingsdatum, hadden al een voor proefje gekregen. Vanaf vandaag kan het massa-toerisme de tuin weer in bezit nemen om de exploitatie rond te maken. Tijdens de rondgang door een der kassen van de Keukenhof raakte de koningin onder de indruk van een van de vele heesters. Zij bestelde er een exemplaar van voor haar tuin. Voor de kenners, het was een salix cparia pendula, links op de Tijdens de maaltijd aan het begin van de middag was het weer even schrik ken. Na de eerste gang van het koud buffet, verrees Hare Majesteit plotseling van haar stoel. De laatste hap wegslik kend stond prompt de hele zaal vol tafelende notabelen overeind. De recher cheurs struikelden bijna over de drem pel om zich op tijd buiten te kunnen verschansen en voor een auto te zorgen, één van hen vergat nog bijna de gram mofoonplaat van de politiekapel die aan zijn zorgen was toevertrouwd. De konin gin wandelde echter rustig naar de koks om de copieuse maaltijd waaraan twee dagen was gewerkt, een tweede maal eer aan te doen. Verlegen met zijn houding zeeg het hooggeëerd publiek neer en de rechercheurs haastten zich weer even snel naar binnen. „Het hele protocol loopt in de soep”, mompelt het hoofd voorlichting. Toen het dan uiteindelijk zo ver was dat de koningin afscheid nam, werd zij slechts door haar commis saris Vrolijk en Lisse’s burgemeester Be rends tevens voorzitter van de Keuken hof, uitgewuifd. Het bloemstuk dat zij bij haar aankomst kreeg en dat tussen tijds op de grond bij de toiletten gesig naleerd kon worden en vervolgens weer op de koninklijke eettafel belandde, bleef daar achter bij de genodigden die zich op voorbeeld van de koningin ver der te goed deden aan de zalm, paling en vruchten. Zij hadden trouwens ook hun eigen tuiltjes bloemen gekregen, volgens de bloemenkoopman „voor een prikkie”. (Van onze stadsredactie) HAARLEM- Op vrijdag 29 maart zal in het crematorium in Velsen na aankomst van trein 11.56 uur de crema tie plaats hebben van de gisteren overle den oud-directeur van Damiate Pers, de heer P. W. Peereboom. BEVERWIJK. De afdeling Bever wijk van de PvdA gaat donderdagavond 4 april beslissen hoe de definitieve volg orde van de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen op 29 mei er uit komt te zien. Op de lijst komen in willekeurige volgorde de volgende na men voor: J. Davidson, J. van Dijk, B. Heinhuis, J. Mol (afdelingsvoorzitter), C. Bodewes (Wijk aan Zee), mevrouw J. de Hen-Brand, M. F. Menist. K. Vermeulen. H. M. Jansen, F. Kaebisch jr„ J. Jurriën, M. Prijden, H. Witteman, mevrouw W. Albrecht, P. Over, mevrouw E. van Don gen, A. v.d. Koek, J. Sipkes, E. Holleman en R. Rentenaar. Of dit, voor mensen die ook een bruine effen das dragen voldoende moti vatie is om dan ook maar PvdA te stemmen, betwijfel ik. Misschien wordt hun keus bepaald door de wijze waarop deze voormannen zich uitdrukken, hoe wel het een bittere ontgoocheling moet zijn voor de mensen die vandaag KVP gestemd hebben omdat Andriessen zo’n leuke nasale stem heeft, als ze morgen merken dat Andriessen gewoon in de Tweede Kamer is blijven zitten 'en zijn post in de provinciale staten niet heeft ingenomen. Vera Berths en Emmy Verhey begin nen de avond met het vioolconcert van Bach, dat reeds vaak door deze twee talentrijke kunstenaressen met groot succes werd vertolkt. De basis voor hun interpretatie werd gelegd voor wat Vera Beths betreft door de meester-viol 1st Herman Krebbers, onder wiens leiding zij na de veeljarige studie bij haar vader Gijs Beths sr. haar technische en artis tieke vorming voltooide. VELSEN. Het afgelopen weekeinde hebben in de Kennemerzaal aan het Moerbergplantsoen 267 leden van de gymnastiekvereniging „Velsen” deelgeno men aan het jaarlijks terugkerende gymnastiekevenement. Dit groot aantal deelnemers was bij de onderlinge wed strijden verdeeld in 24 groepen. Misschien wisten vandaag niet alle Nederlanders dat ze heden, woensdag, mochten stemmen, maar ik kan me nauwelijks voorstellen dat niet alle tele visiekijkers het geweten hebben. Brand punt was geheel aan de verkiezingen gewijd, met de Top Drie van de Top Drie in de studio, en Achter het Nieuws van de VARA had kans gezien (zullen we dan maar zeggen) premier Den Uyl te strikken, ondanks diens drukke werkzaamheden Emmy Verhey ontving eveneens de eerste lessen van haar vader en daarna van de befaamde vioolpedagoog Oskar Back, die haar tot 1963, het jaar van zijn overlijden, onder zijn hoede heeft gehad. Daarna werd Herman Krebbers ook haar leraar. Door hun concerten BEVERWIJK. Voor een groot aan tal Noordholfandse bloemenkwekers heeft de voorzitter van de Nederlandse Bloemisterij, mr. P. P. A. Teunissen. gisteravond op uitnodiging van de Be- verwijkse Bloemenveiling actuele vraag stukken de bloemisterij betreffende be sproken. Deze bijeenkomst sloot een vijftiental lezingen af, die de bloemen veiling de afgelopen maanden voor haar kwekers heeft georganiseerd. U zult niet van mij verwachten (en als u het niet van mij verwacht, dan doet de hoofdredacteur het zeker niet) dat ik hier in ga op het grotere of kleinere gelijk van de heren artiesten die in Brandpunt hun standpunt verde digden. Ik beperk mij wijselijk tot „de manier waarop”, en dat strekt van de das die men droeg tot de wijze waarop men argumenteerde. De das van Wiegel was blauw en schuin gestreept, de das van Andriessen was blauw met witte stippeltjes, en de das van Van Thijn was bruin en effen. De afgelopen maanden met aanslagen en bommeldingen zullen er wel debet aan zijn geweest dat er opvallend veel „stille” rechercheurs opvallend onopval lend liepen te doen. Al tijdens de toe spraken na de ontvangst van de konin gin doorliepen zij de de bosjes langs de daarna te bewandelen route. (Toespraken overigens waarbij vele stoelen onbezet bleven, zodat voor de „wegens-ruimtege- brek” niet uitgenodigde VVV’s nog ruim voldoende plaats was geweest). Op de wandeling door één van de speciaal voor het koninklijk bezoek ingerichte kassen met de pas schoongeschrobde potten en extra mooi geharkte paden, keken zij alle genodigden nog eens goed recht in de ogen, wierpen blikken achter de schil derijen, hielden ondernemende wande laars op het rechte pad en veegden met hun vingers over het tafelblad van het speciaal neergezette tuinzitje; kortom zij keken nogal duidelijk langs de bloemen heen. Eén maal op de wandeling slaagde een rechercheur er zelfs in lichte paniek te zaaien door ineens hard in tegengestelde richting tussen de zich aangenaam ver pozende gasten door te rennen en even later weer terug te rennen. Heel even was Hare Majesteit ook nergens te zien, maar gelukkig was de rust snel hersteld. Ook de handelingen van de koningin bij het onthullen van de naam van het nieuwe paviljoen die in een eerbiedige stilte waren gepland, werden verstoord Jansen, Karin Kope, Wim Adrichem, Pe ter Mooij, Kees Visser, Rob Arisz, Caro- la Heeremans en Corry van Haaster. Uitslag keurgroepen: Meisjes: 1. Mia Hamers, 2. Karin Wigherts, 3. Joland Bakkum. Jongens: 1. Rob Weber, 2. Jos Lammers, 3. Jan Visser. Gedurende zes ronden werd sportief gestreden, waar ook het groot aantal bezoekers veel plezier in had, vooral tijdens de zesde en laatste ronde toen de beste jongens en meisjes uit de keur groepen in het strijdperk traden voor de wisselbeker. De keurgroep jongens, die hoge toestel len als brug, rek, maar ook mat en paard gebruikte, was gelijkwaardig opgebouwd, zodat het verrassingselement bewaard bleef. Zo werd favoriet Jan Visser, die vorig jaar als nummer één eindigde, verslagen door Rob Weber. Deze won met een halve punt verschil van num mer 2 Jos Lammers. Ook de keurgroep meisjes, waarvan de deelneemsters uitkwamen op de even- wichtsbalk, brug met ongelijke leggers, lange mat en paard, lieten een goede strijd zien. Mia Hamers toonde oefenin gen die bij nationale wedstrijden hoge punten zouden scoren. Zij nam dit jaar evenals in 1973 de wisselbeker mee naar huis. De besten van alle 24 groepen zijn: Gea Laan, Pien Boon, Janette van Veen, Brigitte van Aalsburg, Gea Böhm, Caro- lien van Kilsdonk, Trudy van den Berg, Antoinette Leurs, Rita Tervoort, Jannet Boot, Kitty Heeremans, Karin Veres, Karin Rutte, Margo van Dijken, Ingrid LMAsi-, foto te zien. De koningin kreeg van liet bestuur van het tentoonstellingspavil- joen nog een cheque met het verzoek die ter beschikking te stellen van een door haar te bepalen liefdadig doel. VELSEN. In de Stadsschouwburg zal op donderdag om 20.15 uur een zeer bijzonder concert gegeven worden. Op deze avond zal het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest tezamen met de jon ge Nederlandse violistes Vera Beths en Emmy Verhey drie meesterwerken uit de muziekliteratuur voor viool spelen, namelijk het Concert voor twee violen en orkest in de kleine terts van Johann Sebastian Bach, het Vioolconcert in D grote terts, opus 61 van Ludwig von Beethoven en het Vioolconcert in D grote terts, opus 77 van Johannes Brahms. HEEMSKERK. De groslijststem- ming van de KVP in Heemskerk heeft dinsdagavond tot resultaat gehad, dat de heer H. J. M. Roozen als nummer één op de KVP-kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen is geplaatst en mr. drs. H. G. van Beek naar de tweede plaats werd verwezen. De belangstelling vooor recreatie in de stille en ongerepte natuur mag zich de laatste jaren in een toenemende belang stelling verheugen. Van de veel geroem de gelegenheid om in alle stilte en rust te genieten van de schoonheid van het park en de bloemen, om de zwanen, eenden, flamingo’s, andere vogels en eekhoorns waar te nemen, kwam voor Hare Majesteit Koningin Juliana, die zoals gemeld de expositie opende, echter niet veel terecht. De kleurige velden bloemen werden bevolkt door zwarte en donkerblauwe pakken en de vogels overstemd door de eveneens 25 jaar be staande rijkspolitiekapel die aankomst en rondwandeling begeleidde. De konin gin kreeg nog een plaat als aandenken aan deze vrolijke voorjaarsgeluiden van de Keukenhof. Overigens is de directie kennelijk van plan dergelijke initiatie ven voort te zetten in de vorm van regelmatige concerten in de muziektent. door wat al te luid krakende en mor rende walkie-talkie’s. IJMUIDEN. Dinsdagmiddag streeks vijf uur werd de op de Trawler- kade geparkeerd staande auto van een 41-jardge Amsterdammer aangereden. De voorzijde van de wagen werd zwaar beschadigd. Degene die de aanrijding veroorzaakte kon nog niet worden aan gehouden. met vele orkesten in binnen- en buiten land en viool-recitals, ook voor radio ën televisie hebben beide violistes spoedig veel naam gemaakt. Op het congres in Vejsen zal Emmy Verhey Beethovens vioolconcert uitvoe ren. Vera Beths besluit de avond met de vertolking van het vioolconcert van Brahms. Als bijzonderheid valt te vermelden, dat de muzikale leiding van het concert berust bij de jonge dirigent Maarten Smit. Hij is de zoon van de solo- klarinettist van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest en werd geboren in Zwijndrecht. Maarten Smit kwam jeugdige leeftijd naar Haarlem, studeer de klarinet bij Bram de Wilde, solo- klarinettist van het Concertgebouwor kest. Sinds 1967 kreeg hij een opleiding voor dirigent bij Hans Vonk en Peter Eros. Ook volgde hij dirigentencursussen in Italië, Amerika en Oostenrijk. In september 1973 werd hij vaste diri gent van' het Nationaal Ballet en op 1 januari van dit jaar werd hij tot diri gent van het Nederlands Studentenor kest benoemd. (Van een onzer verslaggeefsters) Bij de groslij ststemming kreeg de heer Roozen 44 stemmen en de heer Van Beek 16. Er werden 63 stemmen uitge bracht, waarvan er één ongeldig moest worden verklaard. Eén stem werd uitge bracht op mevrouw Smulders en één op de heer Gouweleeuw. Een door de leden ingestelde advies- scommissie had de heer Van Beek als nummer één op de lijst geplaatst en het bestuur van de KVP nam dat advies over. De leden ontvingen dus een stem biljet met de heer Van Beek op de eerste plaats en de heer Roozen op de tweede plaats, maar want daar dien de het stembiljet voor met de moge lijkheid om een wijziging in de volgorde van de kandidaten aan te brengen. Van die mogelijkheid is mede op instigatie van een reglementair opgericht kiescollege, waarin onder meer de heren A. F. M. van Herpen, H. J. Boeree en J. Beemsterboer zitting namen een ruim gebruik gemaakt, gezien de thans be kend geworden uitslag. KVP-bestuur heeft zonder meer de uitspraak van de leden als bindend be schouwd en op de definitieve kandida tenlijst van de KVP zal de heer Roozen dus op de eerste plaats staan. Dat houdt automatisch in, dat de heer Roozen lijst trekker wordt op de CDA-kandidaten- lijst, waarmee KVP, AR en CHU geza menlijk de gemeenteraadsverkiezingen ingaan. Ruim 50 percent van alle KVP-leden heeft deelgenomen aan de groslijststem ming en dat is een hoog percentage. Plezierig voor alle partijen is, dat de procedure volstrekt reglementair is toe gepast. Het KVP-bestuur heeft verklaard, van harte achter lijsttrekker Roozen te staan in de hoop op een CDA- verkiezingssucces. de vele uitzichtjes op de n w i jgg.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13