Boersma spreekt met delegaties over vorming Extra mogelijkheden voor vormingswerk Meer toezicht op reclame Groenevelt valt CNV aan Weinig hulp voor allerarmste slachtoffers van oliecrisis Bouw-cao Wel eens een Caballero filter geproefd? bijna rond i. 1 Staatssecretaris Meijer kondigt aan: Arabieren niet scheutig met meer-inkomsten Conflict rond zuivel-cao 1 WOENSDAG MAART 2 7 1974 17 Onderzoek fe3 DEN HAAG Ruim drie maanden nadat de olieproducerende landen van de OPEC besloten hun olieprijs op te schroeven, zijn prof. dr. H. J. Witteveen, directeur van het Internationale Monetaire Fonds, en Robert S. McNamara, directeur van de Wereldbank, er nog niet in geslaagd de financiële middelen te vinden om de armste ontwikkelingslanden die olie moeten invoeren (India, Pakistan, Bangladesj en een groot aantal Afri kaanse staten) bij te staan bij hun soms catastrofale betalingsbalanspro blemen. DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken wil voorkomen dat werkgevers weigeren 15-jarige werkende jongeren, die vanaf 1 augustus verplicht twee dagen per week vormingsonderwijs te volgen, in dienst te nemen. De bewindsman deelde dit gisteren mee in een gesprek met een delegatie van werkende jongeren uit Leiden en Haarlem. Fantastische bedragen i Minister wil werkgelegenheid voor jongeren veilig stellen (Van onze parlemetsredactie) Jeugdorganisatie (Van onze redactie economie) ENSCHEDE. net (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIE tó. Laurens Continental •w Een man kan toch geen filter roken? De voorzitter van Arie De bewindsman bestreed overigens dat er sprake is van een grote werkloosheid Dag vrij bij 25- en 40-jarig huwe lijksfeest van de werknemer. van hun *efr De werkgevers willen wat het eerste punt betreft een jaar uitstel, onder meer omdat ze eerst de betrokken werkne mers willen polsen. De heer C. Schel ling, secretaris van de vakgroep zuivel bedrijf van de Agrarische en voedings bedrijf sbond NVV, noemde dit gisteren in Utrecht op de voorjaarsvergadering van de vakgroep in Utrecht een schijn heilig argument: „de werkgevers regelen allerlei andere belangrijke zaken ook over de hoofden van deze personeelsle den heen”. Uitspraken dat het NVV niet zou wil len dat honderdduizenden christelijk ge organiseerd zijn en dat het CNV van het NVV zijn standpunt niet zou mogen toetsen aan het evangelie, doen het in eigen kring misschien bijzonder goed, maar komen heel hard aan bij de leden van het NVV en de Industrie-bond- NVV aldus voorzitter Groenevelt in een open brief aan de Industriebond-CNV. AMSTERDAM (ANP). De Recla me-codecommissie heeft een grotere be voegdheid gekregen en wel door uitbrei ding van de gedragsregelen van de Ne derlandse code voor het reclamewezen en door een verbreding van haar taak en werkwijze. UTRECHT. (ANP) Bij het overleg over de zuivel-cao zijn tussen werkge vers en werknemers meningsverschillen ontstaan over twee vakbondseisen: uit breiding van de werkingssfeer .tot alle functies met uitzondering van directiele den. en een verhoging van de bijdrage aan de vakbonden. Minister Boersma raadde de werkende jongeren aan zich op grotere schaal te organiseren in vakbonden. Alleen dan is er een krachtige vuist te maken. Hij vond het opmerkelijk dat juist in de bedrijven waar werkende jongeren wer ken de arbeidsomstandigheden zijn ach tergebleven bij die van andere bedrijf stakken (bouw,metaal) waar de organi satiegraad veel groter is. Prof. Witteveen zei onlangs dat som mige landen „zeer snel” hulp nodig heb ben om niet in onoverkomelijke moei lijkheden te geraken. McNamara, wiens Wereldbank het belangrijkste orgaan is voor financiële hulpverlening aan ont wikkelingslanden, zei het afgelopen week einde dat slechts twee olielanden, Vene- guela Iran, voor een totaal van vijftig miljoen dollar aan fondsen voor de bank hebben bijgedragen. Hij zei voorts te vermoeden dat som mige andere olielanden liever zelf geld zullen uitlenen aan ontwikkelingslanden dan geld voor de Wereldbank of andere internationale hulporganisaties beschik baar te stellen. Prof. Witteveen is in januari vergeefs langs een aantal Arabische hoofdsteden gereisdhet naar hem genoemde plan om de olielanden een deel van hun nieuw-verdiende geld te laten beleggen in de Speciale Trekkingsrechten van het IMF (het zogenoemde papiergoud dat op zijn beurt weer i s verankerd in de valuta van de veertien belangriikste Westelijke landen) viel bij de Arabieren niet in goede aarde. De Arabische reactie was begrijpelijk: In de zeer nabije toekomst zal de mogelijkheid bestaan binnen vier weken in beroep te komen op een uitspraak van de Reclame-codecommissie bij een daartoe in het leven te roepen college van beroep. de Industriebond-NVV, Arie Groenevelt wijst er in het bondsorgaan WIK van deze week op dat wanneer NVV en NKV tot een federatie besluiten er gren zen getrokken zullen worden tussen de nieuwe federatie en het CNV. DEN HAAG. Staatssecretaris W. Meijer van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk Werk heeft een aantal maat regelen genomen ter verruiming van de voorzieningen voor de Werkende Jonge ren Organisaties, te weten De Katholieke W'erkende Jongeren in Nederland, het NVV Jongeren Contact en de Chri«te11.ik Sociale Jeugdorganisatie Werkende Jeugd. Deze organisaties spannen zich in om de werkende jongeren zelf te mobilise ren, hen voor hun eigen zaak te laten opkomen en hen te betrekken bij de maatregelen, waar zijzelf het meest bij betrokken zijn. De maatregelen zijn neergelegd in een Nota „Werkende Jon geren Organisaties” van de afdeling Jeugdzaken van het departement van CRM. De nota is gisteren ter kennis gebracht aan de leden van de vaste CRM-Tweede-Kamercommissie. alsmede aan de provinciale en gemeentelijke overheden. De tien maatregelen, die staatssecreta ris Meijer heeft genomen, zijn deels gebaseerd op de aanbevelingen van de Raad voor de Jeugdvorming, deels op het overleg met de drie betrokken orga nisaties zelf. De maatregelen zijn niet steeds in overeenstemming met de aan bevelingen van de Raad en met de wensen c.q. claims van de drie organisa ties. De maatregelen zijn weloverwogen ge plaatst in het door de staatssecretaris te voeren jeugdbeleid en passen in het totale regeringsbeleid, zoals dat tot ui ting komt in de Memorie van Toelich ting bij de begroting van CRM voor 1974. Het gaat daarbij in de eerste plaats om het opheffen van de ongelijkheid en achterstelling voor wat betreft kennis, Die grenzen zullen ook bepalend zijn voor de mate waarin de contacten tus sen de Industriebond-NVV en de Indus triebond-CNV onderhouden kunnen worden. Groenevelt wijst erop dat die grenzen nauwer zullen worden, en dat de samenwerking moeilijker gaat wor den als de Industriebond-CNV dorgaat met in eigen kring stemming maken tegen het NVV. In een petitie die zij aan minister Boersma en zijn ambtgenoot van Onder wijs Van Kemenade aanboden, eisen zij dat de werkgelegenheid van de „school verlaters” gewaarborgd blijft, dat er een goede loonregeling voor gedeeltelijk leerplichtigen komt en dat werkende jongeren vanaf 18 jaar recht hebben op het minimumloon (is nu 23 jaar). (Van onze Haagse redactie) Amerika verkondigde ter zelfder tijd dat de olieprijzen naar beneden moesten. En Kissinger nodigde dan ook het IMF niet uit op de energieconferentie die in fe bruari in Washington tussen Amerika, Westeuropese landen en Japan werd ge houden. Het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York heeft inmiddels bevestigd dat de olielanden ver achter blijven in hun bijdragen aan verschil lende VN-programma’s, terwijl ze daar zelf ook in belangrijke mate van profi teren. Dat geldt voor UNICEF het fonds voor de kinderen en met name voor de UNDP, het ontwikkelingspro gramma van de Verenigde Naties. De twaalf olielanden van de OPEC krijgen dit jaar 32,7 miljoen dollar in het kader van UNDP-programma’s, ter wijl ze zelf maar 4,85 miljoen dollar bijdragen. Saoedi-Arabië, het rijkste olieland, dat dit jaar naar schatting 20 miljard dollar aan zijn olie-export ver dient, krijgt twee miljoen dollar in het kader van UNDP-nrogramma’s, terwijl het maar 450.000 dollar aan het fonds heeft verstrekt. Wereldbankdirecteur McNamara is de ze week in Algerije, dat dank zij het voorzitterschap van de groep van 80 niet-gebonden landen uit Afrika. Azië en Latijns Amerika en vanwege zijn sleu telpositie in de Arabische wereld een toonaangevende rol in de Derde Wereld speelt. Het was ook Algerije dat ver zocht heeft om de op 9 april beginnende speciale zitting van de Assemblée van de Verenigde Naties, die gewijd is aan het probleem van de grondstoffenexport en het ontwikkelingsvraagstuk. De financiële hulp, ook door de rijke olielanden (waartoe Algerije zelf overi gens niet behoort) staat bovenaan de agenda voor de besprekingen tussen McNamara en de leiders in Algiers. Er worden fantastische bedragen ge noemd als men spreekt over de moge lijkheden van landen als Saoedi-Arabië om hun arme broeders te helpen. Daar past wel een kanttekening bij. Saoedi- Arabië, Aboe Dhabi, Libië, Koeweit en Quatar zullen gezamenlijk in 1974 een bruto nationaal produkt van 30.000 mil joen pond sterling hebben. Als ze het VN-doel van 0,7 percent van het bruto-nationaal-produkt aan ontwikkelingshulp zouden besteden, dan zou dat neerkomen op 200 miljoen pond. En dat is maar één zestiende deel van de hulp die de zestien rijke Westelijke landen (verenigd in de OESO, de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) dit jaar zullen geven. McNamara en Witteveen zijn dan ook veel meer bezorgd over de hulpverlening door de Westelijke landen. Vooral Ame rika. het rijkste land ter wereld dat nu op de 14e plaats staat (ver na o.m. Frankrijk en Nederland) slaat een slecht figuur; in januari weigerde het Huis van Afgevaardigden met overweldigende meerderheid in te stemmen met de Amerikaanse bijdrage van 1,5 miljard dollar ten behoeve van de IDA (Interna tionale Ontwikkelingsorganisatie), een „tak” van de Wereldbank die ontwikke lingslanden op„zachte” voorwaarden fi nanciële hulp biedt. Kissinger en zijn collega van financiën Shultz proberen het Congres over te halen alsnog in te stemmen met deze bijdrage aan de IDA, een derde van de 4,5 miljard die het fonds dit jaar meer dan ooit minimaal nodig heeft. Als de Amerikaanse bijdrage uitblijft, kan de Wereldbank omstreeks juli geen geld meer verschaffen aan de ontwikkelings landen, die juist dan de gevolgen verhoging van de olieprijzen in volle omvang beginnen te voelen. Het advies van de Sociaal-Economi- sche Raad heeft naar zijn oordeel weinig bijgedragen tot een oplossing van deze kwestie. Hij achtte het onmogelijk met. name kleine werkgevers te dwingen werkende jongeren, die een of twee dagen per week leerplichtig zijn, in dienst te nemen. Binnen het kabinet zou worden gedacht aan belastingfaciliteiten of een steunfonds, waaruit werkgevers premies zouden moeten ontvangen voor elke in dienst te nemen gedeeltelijk leerplichtige werknemer. Van een wette lijke maatregel voor deze kwestie zei drs. Boersma niet veel te verwachten. Artikel 7 van de gedragsregelen, waarin de misleiding is geregeld, is zo danig aangevuld, dat nu ook een recla- me-uiting die naar het oordeel van de Reclame-codecommissie niet volledig is en daardoor misleidend, kan worden stopgezet. Een nuancering hierbij is, dat de commissie bij haar oordeel kan letten op het inzicht dat men verwacht van de doelgroep waarop de betrokken reclame- uiting zich richt. De Reclame-codecommissie kan nu ambtshalve, dus zonder dat een klacht is ingediend, reclame-uitingen toetsen aan de gedragsregelen van de code, en over tredingen in behandeling nemen. Aan de hand van vast te stellen richtlijnen zul len steekproefsgewijze alle reclame-ui tingen, dus niet alleen advertenties, wor den onderzocht op mogelijke overtredin gen van de code. De mogelijkheid van het indienen van klachten door derden blijft uiteraard bestaan. De voorzitter van de Reclame-code commissie is bevoegd naar zijn mening vereiste maatregelen te nemen om recla me-uitingen waarvan het vermoeden be staat, dat de gedragsregelen worden overtreden, stop te zetten. De Reclame codecommissie zal dan wel binnen 14 dagen een uitspraak terzake moeten doen. De Reclame-codecommissie kan voort aan ook in een aanbeveling opnemen dat reclame-uitingen voor een bepaalde tijd niet mogen worden gepubliceerd zonder voorafgaande goedkeuring door de commissie. Dit kan onder andere gebeuren indien een adverteerder reeds eerder door de commissie is veroordeeld. UTRECHT. De onderhandelingen over de nieuwe CAO voor het bouwbe drijf zijn bijna voltooid. Over de verbe teringen in de secundaire arbeidsvoor waarden bestaat overeenstemming. Over de lonen moet nog nader worden onder handeld op basis van de door de rege ring getroffen loonmaatregel in het ka der van de Machtigingswet. Dit geldt ook voor de andere sectoren van de bouwnijverheid, zo hebben wij van de Bouwbond-NVV vernomen. Overeenstemming bestaat over de vol gende punten: Uitbreiding vakantie voor alle cate gorieën met een dag. Invoering 40-urige werkweek per 1 december aanstaande. Verhoging vakantietoeslag met 0,2 pet. Verhoging diplomatoeslagen tot 5 ptc. Invoering langere opzegtermijn. Faciliteiten voor bezoek aan huis- en tandarts. Minister Boersma zei te vrezen voor de consequenties van de invoering van de tweede dag verplichte vorming voor 15-jarigen. Vooral de zwakkere bedrij ven zullen zijns inziens geneigd zijn gedeeltelijk leerplichtige werknemers wegens hoge kosten (minimumjeugdloon) en ongemak (twee dagen per week niet beschikbaar voor het bedrijf) niet aan te stellen of te ontslaan. Zij zullen de voorkeur geven aan werknemers en - neemsters vanaf 18 jaar, die geen vor mingsonderwijs meer behoeven te vol gen- macht en ontplooiingskansen van wer kende jongeren. Voor de financiering van de maatrege len heeft staatssecretaris Meijer besloten om naast de thans beschikbare middelen (2,68 miljoen) en naast de algemeen voorgenomen structurele verbeteringen in de subsidiëring en het algemeen toe- gestane accrès (1 miljoen), voor dit jaar 1,27 extra beschikbaar te stellen. Deze extra-middelen zullen in hoofdzaak worden aangewend voor personeelsuit breiding, extra subsidiëring van het vor mingswerk zoals dat wordt uitgeoefend in het kader van de Werkende Jongeren Organisaties en voor subsidiëring in de verletkosten van werkende jongeren, die aan vormingsactiviteiten, georganiseerd door de drie organisaties, deelnemen. De door de staatssecretaris voorgestel de maatregelen maken het mogelijk dat de Werkende Jongeren Organisaties hun taken op het gebied van bewustmaking, vorming, voorlichting en belangenbehar tiging ten behoeve van de werkende jongeren in ons land beter kunnen ver vullen. De subsidiepercentages worden voor deze speciale organisaties voor werkende jongeren op landelijk niveau gesteld op 90 percent van de subsidiabele perso neelskosten, op 80 percent van de subsi diabele huisvestingslasten, op 80 percent van de in overleg met de staatssecretaris vastgestelde en goedgekeurde organisa tiekosten en activiteitenlasten en op 100 percent van de goedgekeurde lasten van vormingsactiviteiten. De activiteiten, waarop de verletkos tenregeling (bij loonderving) kan worden toegepast, betreffen bestuurlijke en or ganisatorische werkzaamheden, voorzo ver die activiteiten in werktijd moeten plaatsvinden en de werkgever het loon niet doorbetaalt. Verplichting tot overleg met de werknemers over overwerk en bij weer waarbij niet gewerkt kan worden. Bepalingen over procedures bij fu sie. bedrijfsoverdracht en bedrijfssslui- ting. onder werkende jongeren. Informatie bij de gewestelijke arbeidsbureaus had vol gens hem aan het licht gebracht dat deze werkloosheid in ieder geval onder het landelijk totaalgemiddelde ligt. Hij zei er voorstander van te zijn dat er een onderzoek naar de werkgelegenheid in kleine bedrijven wordt ingesteld. Minister Van Kemenade zei het een zeer slechte start te vinden als door de invoering van de tweede dag vormings onderwijs ontslagen onder de 15-jarigen zouden vallen. Het streven van de rege ring is erop gericht de onderwijsplicht in Nederland uit te breiden tot 18 jaar Als dit streven inderdaad wordt uitge voerd, zijn er over een aantal jaren geen werkende jongeren meer en is de huidi ge gedeeltelijke leerplicht in feite een overgangsmaatregel te noemen. Van Kemenade achtte de tweede dag vorming van geweldig groot belang om de jongere werknemers in te lichten over hun eigen situatie. Hij verklaarde dat de betrokken vormingsinstituten vol ledig zijn ingesteld op de uitbreiding van de partiële leerplicht. Het onderwijs zal vooral informatie over zaken als ar beidsloon, vakbond en rechten en plich ten bij ontslag moeten geven. van 4

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17