Met 492 miljoen pond op tekort handelsbalans dreigen alweer stakingen Messmer belooft „genade- Kamer-vragen over ontslag in Kerkrade Ramp Turkse DC-10: I E1O SPECIAAL 1 „nieuw Watergate" loze onderdrukking” terreur 1 w w LATEN ZE HET NIET NOC EENS PROBEREN! Winkelier beroofd Leider kweekreactor-project Bezetting beëindigd NU OOK COLA EN UP EEN HEERLIJKE CITRUSDRANK If 3 WOENSDAG 27 MAART 19 74 I. Subsidie Geen meerderheid Luxe-belasting Niet nodig Voorsprong ^2 S, Het Britse volk krijgt de rekening gepresenteerd (Van onze redacteur in Parijs) (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIE van Shaffer is nu de eerste getuige in I DEN HAAG. De Tweede-Kamerle- den Poppe en Roethof (Beiden PvdA) willen dat de ministers van Sociale Za ken en Justitie onderzoeken wat precies de argumenten zijn waarom een jonge man uit Heerlen bij het bedrijf Teko- Electric in Kerkrade is ontslagen. Ze willen weten welke invloed het ophangen en verwijderen van een zoge naamde anti-Wiegelsticker op het ont slag heeft gehad en of een vergoeding van de kosten van de verscheurde stic ker een argument is geweest. gebied van de veiligheid (waarvoor on der meer het reactorcentrum Nederland te Petten verantwoordelijk is) deel uit maken van de research en ontwikke lingsarbeid, die in de jaren tot 1976 nog het zwaartepunt van het projekt zullen vormen. LONDEN. De achtergronden van de ramp met de Turkse DC-10 in het bos van Ermenonville bij Parijs, drie weken geleden, wijzen in Washington in de richting van een nieuw „Water gate”. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) Wat de volgelingen van Labour genoe gen moet doen, is dat Engelands natio nale symbool de fles melk door subsidie ongeveer zeven cent goedkoper zal wor den. De andere nationale drank, dat is het glas bier, gaat echter met eenzelfde bedrag omhoog. een onderzoek dat twee Amerikaanse commissies, een van de Senaat en een van het Huis van Afgevaardigden, over de gevreesde manipulaties tussen Douglas en de regering zullen begin nen. De opvolger van Shaffer, de hui dige FAA-boss Alexander Butterfield, onthulde al dat het besluit van Shaffer om de DC-10 niet naar de tekentafels terug te verwijzen was genomen „op verzoek van de fabrikant”. Terwijl een van hen de heer Lexis naar een kast lokte door hem om een bepaald merk sigaren te vragen greep de ander over de toonbank heen al het papiergeld uit de geldla. ARNHEM (ANP). Gisteravond is de bezetting van de sociale academie „Gel derland” in Arnhem beëindigd. De bezetters, die protesteren tegen de benoemingsprocedure van het stichtings bestuur, beschouwen hun actie als een eerste waarschuwing. Zij beraden zich op verdere acties. KARLSRUHE (ANP) Beweringen dat storingen in of andere ongelukken met snelle kweekreactoren, zoals er een te Kalkar wordt gebouwd, kunnen lei den tot een verspreiding van radio activiteit, zoals die bij een ontploffing van de atoombom, zijn gisteren in Karls ruhe door de leider van het Duits-Bel- gisch-Nederlandse kweekreactor-project, dr. Engelman van de Gesellschaft für Kernforschung verworpen. AMSTERDAM (ANP). Twee man nen hebben gistermiddag de 52-jarige blinde sigarenwinkelier J. Lexis in zijn zaak op de hoek van de 1ste Oosterpark- straat en de Beukenweg in Amsterdam beroofd van 700,-. De daders gingen er in een auto vandoor. Op 7 juli ’72 liet het FAA-hoofd Shaffer echter verrassenderwijs we ten dat veranderingen niet noodzake lijk waren. Kleine veranderingen werden voorgesteld, die overigens niet allemaal zouden zijn aangebracht. Dr. Engelman deed dit op de jaarlijkse bijeenkomst, waarop de aan het project „snelle kweekreactor” (SNR-300) deelne mende Duitse, Belgische en Nederlandse wetenschappelijke onderzoekcentra in Nederland: RCN en TNO) en industriële consortiums verslag uitbrengen over het bestand van het project. Hij noemde het leggen van een ver band tussen een snelle reactor en een atoombom ronduit onzinnig. Hier staat weer tegenover dat wie wel belasting blijft betalen over het basista rief nu in plaats van 30 percent, 33 percent moet opbrengen. Dan komt er nog een „luxe-belasting” waarvan de details nog nader bekend zullen worden gemaakt. Deze manipulatie betekent dat de re gering 1200 miljoen pond per jaar meer moet betalen voor de verhoogde pensioe nen, dat ze 500 miljoen pond verliest aan de belastingvrijstellingen, maar dat ze 800 miljoen pond meer krijgt door de belastingverhogingen. De omstreden bouw van de Concorde zal „niet worden uitgebreid buiten het Denis Healey, Britse minister van Financiën. De begroting van minister Healey kon geen uitgesproken Labourbegroting wor den, omdat de regeringspartij niet over een meerderheid in het Lagerhuis be schikt. Verdergaande plannen dan de huidige zouden ongetwijfeld een einde van de drie weken oude regering-Wilson betekend hebben. Men gokt nu onge twijfeld op de herfst als de mogelijkheid zich wellicht voordoet nieuwe verkiezin gen uit te schrijven met een grotere kans op een absolute overwinning van Labour. Woensdag zijn de aanvoerders Geheel zonder aanleiding sprak de premier die boze woorden zeker niet. Bij zijn aankomst werd hij, zoals reeds ge meld, onmiddellijk al op een traangas- bom vergast die een plotseling waanzin nig geworden lid van zijn eigen orde- wacht in zijn richting had geworpen. En tijdens de eerste nacht die de regerings chef gisteren op het eiland doorbracht, werd de landelijke stilte hardhandig verbroken door de explosie van een plasticbom die niet onaanzienlijke scha de aanrichtte in de onderprefectuur van Bastia. Toch heeft Frankrijks minister-presi dent in Corsica ook nog wel uit een vriendelijker vaatje getapt door, als een verlaat kerstmannetje, onder zijn gehoor allerlei beloften uit te delen. Zo zullen vliegtuigfabriek was sinds 1970 Eventueel ook bij de zaak betrok ken is, volgens de Sunday Times, de huidige Amerikaanse ambassadeur in Rome, Volpe. Hij was in 1972 minis ter voor transport en hij was de man die het hoofd van de FAA, Shaffer, de bevelen gaf. In die jaren was Volpe intensief betrokken bij de Amerikaanse luchtvaartpolitiek, aldus het Britse zondagsblad. Ambassadeur Volpe liet in Rome weten dat hij niets over de zaak wilde zeggen zo lang niet eerst oud-FAA-chef Shaffer zou zijn verhoord. bestaand programma”, het eveneens om streden derde Londense vliegveld gaat voorlopig niet door en wat de tunnel onder Het Kanaal betreft, hierover wil de minister eerst „nadere rapporten” af wachten. De eerste spade voor het gra ven van een tunnel werd echter enige weken geleden in de buurt van Dover in de grond gestoken. De defensiebegroting wordt met 50 miljoen pond per jaar gekort. Na de mislukte poging om haar en haar echtgenoot Mark Philips te ontvoeren verleden week, schijnt prinses Anne van Engeland geen risico’s meer te willen nemen. Ze bestuurt hier een „Scorpion”- verkenningstank, terwijl haar „bij rijder”, sergeant-majoor Boyle, zich wat van de grote vakbonden bij premier Wilson om hun mening over de begro ting ten gehore te brengen. Twee Labour-beloften aan de vakbon den zijn door minister Healey ingelost: de verhoging van de pensioenen en een subsidiëring van de omhoog schietende voedselprijzen met ongeveer zes percent. Of dit in het totaalbeeld voldoende zal blijken om de vakbonden tevreden te stellen, staat echter te bezien. De mach tige vakbond van de technici, aange voerd door de in de begroting teleurge stelde Hugh Scanlon, dreigt al met een actie om geen overwerk meer te ver richten. Ook de roerige wagenvoerders van de spoorwegen beginnen weer met stakingen te dreigen. En geen mens kan ontkennen dat de verhoging van drank, sigaretten en benzine de man in de straat ertoe zal brengen meteen om opslag te gaan vragen. Dan is Healey weer even ver, zo niet verder van huis. De toekomst van het Verenigd Konink rijk is er door het bliksembudget van gisteren dan ook beslist niet rooskleuri ger op geworden. In het voorjaar van 1973 is met de bouw van de reactor in Kalkar begon nen en als alles volgens plan verloopt zal de reactor in 1978 kritisch worden en zei einde 1979 de centrale aan de gezamenlijke elektriciteitsindustrieën van Rijnland/Westfalen, Nederland en België kunnen worden overgedragen. tegen concurrenten als de Lockheed en de Tri-Star. Het financiële debacle bij Rolls-Royce en bij Lockheed ga ven de Amerikaanse firma een wel kome voorsprong. Er moesten in eer ste aanloop op zijn minst tussen de 350 en 400 DC-10’s verkocht worden. Begin ’72 waren er al 149 orders geplaatst. De Kamerleden willen van de minis ters ook weten of er gevallen bekend zijn dat werkgevers effectief bezwaren bleken te hebben tegen politieke propa ganda binnen het bedrijf. De beide PvdA’ers dringen voorts aan op wettelij ke garanties voor de vrijheid van me ningsuiting binnen de bedrijven. De ramp, die aan alle 346 inzitten den het leven kostte, had kunnen worden voorkomen als de maker van de DC-10, de firma McDonnell Doug las, een bevel had opgevolgd van de Amerikaanse luchtvaartraad om het toestel van de grond af aan te her zien. Omdat dit de ondergang van McDonnell Douglas had betekend, wist de firma via relaties bij de regering- Nixon dit bevel ongedaan te maken. Zelfs de drie voorgestelde verbeterin gen aan de staart en aan de bagage- deur werden niet allemaal aange bracht. Het is de Londense Sunday Times die met deze voorstelling van zaken kwam. In een artikel wordt verteld hoe de eerste ramp met de toen gloednieuwe DC-10 in juni 1972 plaatsvond. De bagagedeur vloog er midden in de lucht uit net als gebeurde bij het Turkse toestel na de De befaamde McDonnell Douglas met zijn nieuwe DC-10 in de weer geweest. De strijd ging voornamelijk (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN De drie weken oude Labourregering presenteerde gisteren zijn eerste begroting, die een rechtvaardiger verdeling van de inkomens beoogt. Vakbondsaanvoerders vonden echter gisteravond niets terug van een rechtvaardiger inkomensverdeling in de begroting van minister van financiën Denis Healey. In het geldcentrum van New York, Wall Street, luidde het oordeel: „Engeland is bankroet en het zal dat ook na deze be groting blijven. Het is een lappendeken die niet tot de oplossing van het Engelse probleem bijdraagt”. Een special DC-10, Friendship ’72, maakte juist in die periode van de eerste ramp een wervingsreis door de wereld. Op deze reis deed de Friend ship ’72 Istanboel aan, waar de Turkse regering drie toestellen van het type kocht. De eerste werd in het type kocht. De eerste werd in december van hetzelfde jaar aan de Turken afgeleverd. De lastige FAA had intussen zijn stekels weer inge trokken en van een terugkeer naar het tekenbord werd niets meer ge hoord. Het was overigens hetzelfde Turkse toestel dat drie weken geleden ten noorden van Parijs uit elkaar spatte. Opnieuw had het vrachtluik het begeven. Het officiële aantal slachtoffers bedroeg 346. De Franse politie meent dat er echter meer zijn. Het zoeken naar nog meer gegevens, ook in Ermenonville, gaat onvermin derd voort. Wat blijft er dan nog, na deze La- bourregelingen, voor de volgelingen van premier Wilson te juichen over? In de eerste platas gaan de schandalig lage Britse staatspensioenen omhoog. Ze klimmen nu tot het toch nog niet indurk- wekkende bedrag van een kleine 70 gulden per week voor een alleenstaande en 112 gulden voor een echtpaar in de week. Ook wordt de grens opgetrokken waaronder geen belasting behoeft te worden betaald. Een alleenstaande be taalt geen belasting tot ongeveer 4300 gulden per jaar, een echtpaar tot ruim 6000 gulden per jaar. Van deze regeling zullen ongeveer een miljoen Britten pro fiteren. „Kalkar is geen atoombom PARIJS. Tijdens de tweede en laatste dag van zijn werkbezoek aan Corsica heeft de Franse premier Pierre Messmer gisteren zwaar uitgehaald te gen de Corsicaanse autonomisten. Iedere aanslag op de eenheid van de republiek is onaanvaardbaar, zo waarschuwde hij en elke uiting van geweld zal genadeloos worden onderdrukt. Messmer kondigde ook aan dat de politie op het eiland krachtig zal worden versterkt om de veiligheid van burgers en eigendommen te kunnen beschermen. angstvallig lijkt vast te klampen. Het ritje vond plaats tijdens de tweede dag van prinses Anne’s bezoek aan de Ko ninklijke Huzaren in Herford, West- Duitsland. Extra veiligheidsmaatregelen werden voor het bezoek genomen. de tarieven voor de bootverbinding met het vasteland flink worden verlaagd, terwijl Pierre Messmer ook nog de op richting van een universiteit in het vooruitzicht stelde. De bedoeling van de komst van de regeringschef was dan ook de zeer ver hitte gemoederen van de zich veronge lijkt voelende Corsicanen weer wat tot rust te brengen. De toekomst zal nog moeten leren of de premier in die opzet is geslaagd. Doch de vrees is wel groot, dat de autonomisten die voortdurend sterkere aanhang winnen, zich niet ge makkelijk zullen laten paaien door toe zeggingen waardoor, in hun ogen, in het beste geval nog maar weinig zoden aan de dijk kunnen worden gezet. De Labourregering zag ondanks dat kans de grootste lening uit haar historie te sluiten, namelijk 2500 miljoen dollar over een periode van tien jaar, aldus maakte minister Healey gisteren in het Lagerhuis bekend. Tegelijkertijd werden de cijfers van de handelsbalans over afgelopen februari openbaar gemaakt. De cijfers tonen een record. Het grootste tekort dat ooit was vertoond, ter hoogte van 429 mijoen pond. Ondanks het geringe effect op grote schaal, met een werkloosheid van bijna een miljoen tegen de herfst, zoals ex perts voorspellen, houdt Healey’s begro ting enige onaangename zaken voor de Britten in, die er overigens al sinds de afloop van de Tweede Wereldoorlog een masochistisch genoegen in scheppen zichzelf te plagen met maatregelen die de aangename dingen van dit leven onbereikbaarder maken. Elektriciteitstarieven 30 per cent omhoog; spoorwegen ver hogen prijzen met 12,5 percent; benzine kost 5 percent meer; verder gaan prijzen van kolen, snoep, sterke drank en post- tarieven ook omhoog. In augustus zullen bovendien de stroomrekeningen. d.w.z. de elektrici teitsrekeningen, met 30 percent omhoog gaan dat gaat dan ongemerkt als toch bijna niemand stroom gebruikt en later in de herfst gaan ook de kolen en vanzelfsprekend he.t gas omhoog. De posttarieven gaan omhoog en de spoor- tarieven met 12,5 percent. Op sterke drank en wijn zal anderhalve gulden per fles meer moeten worden betaald. Ook snoep en de Engelsen snoepen meer dan enig ander volk gaat met 10 percent omhoog. Op de benzine komt 5 percent extra-belasting en sigaretten zullen per pakje 35 percent meer gaan kosten. De leider van het project zette uiteen, wat er wel kan gebeuren: bij het ergst denkbare ongeluk, dat echter zeer on waarschijnlijk moet worden geacht, zal zich een ontwikkeling voordoen, die niet met een explosie vergelijkbaar is. omdat het ongeluk veel langzamer verloopt en het „brisant-effect” daardoor veel gerin ger is. Niettemin komt er in dat, volgens de project-deskundigen, uiterst onwaar schijnlijke ongeval energie vrij. Deze energie zal echter niet groter zijn dan één miljoenste van de energie, die bij atoombom-explosie op Hiroshima vrij kwam. Dit energie-eff^ct zal dan ook beheerst worden door de reactor-con tainment, de ommanteling van de reac tor, aldus dr. Engelman. Ook over het „ongeluk”, dat onlangs is gebeurd in de snelle kweekreactor, die de Russen aan de Kaspische Zee hebben gebouwd en die al in bedrijf is, werden geruststellende woorden gesproken. Er zijn in kranten (in Europa en eerst, enige weken geleden, in de Britse Guar dian) berichten verschenen, volgens wel ke Amerikaanse spionage-satellieten een enorme explosie in dit onderzoekcen trum zouden hebben waargenomen. De boel zou uit elkaar zijn geklapt en er zou veel radio-activiteit zijn vrijgeko men. Van al deze verhalen over een catastrofe is geen woord waar, verklaar de in zijn inleiding dr. Traube, directeur van het Duitse consortium Interatom, dat aan het project deelneemt. Inmiddels blijven onderzoeken op het start van het Parijse vliegveld Orly en door de luchtdrukverschillen binnen en buiten het toestel was er een explosie. Door een wonder wist de piloot het toestel aan de grond te brengen. Niemand kwam bij de ramp om het leven. De toenmalige voorzitter van de Federal Aviation Administration (FAA) was een gepensioneerde lucht- machtkolonel, John Shaffer, in 1969 door president Nixon benoemd. Nadat het eerste ongeluk op 12 juni ’72 had plaatsgehad, stond de FAA binnen drie weken op het punt de fabrikant McDonnell Douglas te bevelen de DC-10 terug te brengen naar de te kentafels. Experts zijn het erover eens dat er in dat geval van de DC- 10 niets zou zijn overgebleven en dat er in feite een geheel nieuw toestel "ou zijn geboren, de DC-11. '’Wi.wt,;,! M

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3