Eindhovens concern stelt onveranderd dividend voor GS-Zuid-Holland willen betrokken worden bij spreiding Industriebond-NW wil Akzo aanpakken Bedrijven komen Confectie-atelier 4000 woningen gaat sluiten Machtigingswet na minder in aanbouw CNV-verzet tegen verhuizing van fabriek Moeilijkheden bij zuivel-cao duren voort Milieu en energie: de kleine en de grote schaal E1O 1 een miljoen gulden aan prijzen JK j I In verband met Spaanse stakers Onderzoek Loontechnische dienst: Industriebond-NKV Advies over sociaal verdrag met Joegoslavië NU OOK 1 COLA ENUP EEN HEERLIJKE CITRUSDRANK praat met Boersma i DONDERDAG 28 MAART 1974 Aantal werknemers i (Door Frans Janse) Anders 1 I Een DAF 66 SL Sedan t.w.v. 9.550,-- is de weekhoofdprijs van de 26ste puzzel van de Aktie Natuur. Aangeboden door DAF Nederland BV. Puzzel mee en win ’m voor 1,--! EINDHOVEN. Philips heeft een gunstig jaar achter de rug. De omzet is in 1973 toegenomen van 19,9 tot 22,6 miljard en de nettowinst van 717 mln tot 899 mln. Per aandeel daalde de nettowinst van 5,31 naar 5,17. Hierbij moet rekening worden gehouden met de vergroting van het aandelenkapitaal met 25 pet als gevolg van de omzetting van agio in 1973. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 1,80 er gewoon aandeel van ƒ10, waarvan al 0,60 als interim is betaald. Het slotdividend van 1,20 kan contant worden opgenomen of in de vorm van 0,40 in agio-aandelen. SPECIAAL „De prognoses over het toekomstig energieverbruik, worden ons veelal gepresenteerd onder het motto van wetenschappelijke onontkoombaar heid, tenzij we bereid zijn drastisch „de klok terug te zetten”. „Tegen zo’n voorstelling van zaken verzetten wij ons”, aldus het rapport Olie op de golven” van een PPR-werkgroep. Het rapport is een buitengewoon helder geschreven en overzichtelijke inventarisatie van ons energieprobleem en de mogelijke oplossingen daarvan. MMH - - - 4 Philips: flinke winststijging ADVERTENTIE ADVERTENTIE Olie op de golven, energiecrisis-einde of begin, Wereldvenster. Het Nederland se Waddengebied, betekenis, bedreiging, bescherming. Dr. D. Eisma/I. den Engel se. Aula-pocket. Het Spectrum). In een aantal bedrijven werd de ver plichte toeslag van tweemaal 15 niet „neutraal” verwerkt, wat tot zeer gerin ge afwijkingen leidde. Een aantal bedrij ven had deze toeslagen niet uitbetaald, omdat men een afwachtende houding had aangenomen totdat voldoende gege vens bekend zouden zijn. In de meeste UTRECHT. (ANP) Er is op geen enkele wijze aangetoond dat verplaat sing van de produktie van Muiden Che mie BV (de bekende kruitfabriek) naar Liebenau in West-Duitsland terwillc van de veiligheid noodzakeljjk is. De interde partementale commissie die dit adviseer de heeft alleen gekeken naar de kosten factor en de menseiijke belangen daar aan ondergeschikt gemaakt. Van de omzet werd 72 pet (v.j- 70 pet) gerealiseerd in Europa, 17 pet (10 pet) op het westelijk halfrond en onveranderd 11 pet in de overige landen. gevallen werd toegezegd dat nabetalin gen zouden volgen. In een enkel geval werd geconstateerd dat hoger gesalari eerd personeel vrijwillig afstand had ge daan van de verplichte toeslag. werd veroorzaakt door een grotere vraag naar bepaalde produkten dan was ver wacht. Een jaar geleden rekende Philips op een gelijkblijvend personeelsbestand. tegen 52 percent een jaar geleden. In de VS zit nu 6 percent, dat was 9 percent, in Zwitserland is 19 percent aanwezig, in Frankrijk 9 percent, in Engeland 3 per cent, in Duitsland 4 percent en elders 5 percent, dit laatste cijfer was een jaar geleden 4- En wat zullen daarvan, op de kleine schaal van het waddengebied vertaald, de consequenties worden, meneer de mi nister? van Den Haag en de Haagse agglomera tie en daarom betreuren wij het dat wij niet bij het overleg tussen een kabinets delegatie en een vertegenwoordiging van gemeente en gewest Den Haag aanwezig waren, aldus GS. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De sociale verzeke ringsraad heeft aan de minister van sociale zaken advies uitgebracht over een met Joegoslavië af te sluiten nieuw verdrag inzake de sociale verzekering. Dit verdrag zal het in 1956 gesloten verdrag vervangen. Een geheel nieuwe regeling is nodig geworden omdat het oude verdrag niet is afgestemd op de na 1956 in Nederland ingevoerde wettelijke regelingen, zoals de AOW, de AWW en de WAO. Het nieuwe verdrag is op moderne leest geschoeid en sluit ook qua termi nologie in veel opzichten aan bij de EEG-verordeningen op het gebied van de sociale zekerheid. Philips verwacht dit jaar een stijging van de omzet in guldens van 9 percent en in de omzetten in hoeveelheden van 12 percent. Ondanks de kostenstijgingen en de inflatie moet het er voor het bedrijf inzitten dat in 1974 het rentabili- teitsniveau van vorig jaar wordt ge handhaafd, toen de netto-winst 4,3 per cent (1972: 3,7 percent) van de omzet was. Aldus de president van de raad van bestuur, jhr. H. A. C. van Riemsdijk, in de toelichting op het jaarverslag 1973 voor de pers. De verkoop van kleurentelevisies heeft vorig jaar in belangrijke mate bijgedra gen tot de stijging van de winst van het Philips-concern. De Westeuropese markt steeg vorig jaar met 40 percent tot ruim 6 miljoen stuks. Dat overtrof alle ver wachtingen. Algemeen was aangenomen, dat na de Olympische Spelen van 1972 de omzetstijging zou af nemen, maar de vraag nam nog snel toe, met name in Engeland en Frankrijk. Eind vorig jaar waren er in West-Europa ruim 16 mil joen kleurenontvangers. Toen had 18 Utrecht (ANP). De Industriebond- NW heeft zijn kaderleden bij de Akzo- bedrijven in Nederland uitgenodigd voor een beraad over de houding van de directie van Akzo (multinational) en de directie van de Akzo-vestiging in Barce lona tegenover negen in november ont slagen stakers. De Spaanse rechter heeft vorige week beslist dat er geen aanlei ding was de negen Spanjaarden te ont slaan. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Er dreigen, evenals vorig jaar, weer moeilijkheden rond de collectieve arbeidsovereenkomst in de zuivelindustrie. Het gaat nu om de uit breiding van de werkingssfeer van de cao tot alle functies met uitzondering van directeuren. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gehouden in opdracht van het ministerie van economische zaken. Het verschil met vorig jaar kan wor den toegewezen aan het feit dat er minder woningwetwoningen en premie- woningen worden gebouwd (resp. 23 en 22 pet. minder dan in februari 1973). Daarentegen is begonnen met de bouw van meer ongesubsidieerde woningen (15 pet. meer dan vorig jaar). De toegekende onkostenvergoedingen bleken zich in het algemeen te bewegen op hetzelfde niveau als in november 1973. Alleen de reiskostenvergoedingen en kilometervergoedingen voor het ge bruik van een eigen auto waren aange past aan de gestegen tarieven.Dit alles gebeurde op aanvaardbare wijze, aldus de LTD. In totaal heeft de minister van sociale zaken zes verzoeken om vrijstelling en 30 verzoeken om ontheffing van de be palingen bereikt. Verzoeken om vrijstel ling kwamen onder andere van de par tijen betrokken bij de haven-cao. de metaal-cao, de schilders-, meubel- en bouw-cao en personeel van autobuson dernemingen. Voor de haven-cao heeft de minister inmiddels de vrijstelling verleend. Voor de overige aanvragen heeft hij voorna melijk advies gevraagd aan de Stichting van de Arbeid. De verzoeken betroffen vrijwel alle kleine aanpassingen aan ge groeide situaties in de bedrijfstakken. Van de 30 gevraagde ontheffingen wer den zes aanvragen toegewezen en vier afgewezen. Het betrof hier vooral reeds ver voor het van kracht worden van de Machtigingswet gemaakte afspraken. Nederlandse Waddengebied”, van dr. D. Eisma en I. Den Engelse, met als on dertitel: „Betekenis, bedreiging, bescher ming”. De werkgevers willen een jaar uitstel van de invoering van de „cao voor iedereen”- Doch de zuivelbonden willen hiervan niets weten. De werkgevers wil len hiervan niets weten. De werkgevers willen over de eis van de vakbonden eerst praten met het hoger personeel. De cao voor de bouw is bijna rond. Het gaat hier vooral om secundaire arbeidsvoorwaarden omdat het loonbe- leid via een beschikking op grond van de machtigingswet reeds door het kabi net werd uitgestippeld. De zogenaamde na-indexering op de in 1973 gestegen prijzen werd in verschil lende gevallen niet toegekend, voorna melijk aan werknemers die niet onder een cao vallen. Volgens de Loontechni sche Dienst is dit niet in strijd met de richtlijnen, omdat na-indexering wel wordt toegestaan, doch niet verplicht is gesteld. DEN HAAG. Het Nederlandse be drijfsleven houdt zich over het algemeen strikt aan de maatregelen die door het kabinet-Den Uyl in het kader van de Machtigingswet zijn afgekondigd, zo blijkt uit een rapport van de Loontech nische Dienst. Er werden ruim 1400 bedrijven met ongeveer 280.000 werkne mers gecontroleerd, waarvan er 45.000 niet onder een cao vallen. percent van de Westeuropese gezinnen die binnen het bereik van een kleuren- zender wonen, een kleurentelevisie. Philips, die het eigen marktaandeel niet bekend maakt, had met leverings- problemen te kampen. Men had zich ingesteld op een gematigde ontwikkeling- Ook buiten Europa, met name in Brazi lië, nam de omzet van kleurentelevisie- toestellen belangrijk toe. '2/ Momenteel bevindt zich 54 percent van de aandelen Philips in Nederland EINDHOVEN (ANP). De Industrie- bond-NKV zal vandaag tijdens het over leg met minister Boersma over de bezet te Helmondse Usfa-vestiging aandringen op ingrijpen van de bewindsman tenein de op zo kort mogelijke termijn tot een voor beide partijen aanvaardbare rege ling te komen. Het gesprek zal namens de Industrie bond-NKV worden gevoerd door P. Brussel en J. van Nellen, resp. voorzitter en hoofdbestuurslid. Philips heeft gewei gerd samen met de vertegenwoordigers van het NKV aan het gesprek deel te nemen. Daarom zal de minister eerst spreken met de vakbond en daarna af zonderlijk met een Philips-vertegen- woordiging. De Helmondse bezetters achten het niet uitgesloten dat de minister daarna zal trachten alsnog een gezamenlijk ge sprek tot stand te brengen. Ir. W. Stoorvogel, directeur van Phi- lips-Usfa, zegt nog steeds geen enkele behoefte te hebben aan een bemidde lingspoging van wie dan ook. Daarom zal in het gesprek met minister Boersma door Philips alleen maar informatie worden verstrekt. Gisteren is de bezet ting van de Helmondse vestiging de 16e dag ingegaan. Philips heeft nog niet gereageerd op de afwijzende reactie van het personeel op het verzoek van de onderneming om in een uiterste poging toch nog tot een gesprek te komen buiten de vakbonden om. Het totale aantal werknemers zal dit jaar niet veel veranderen al kunnen per land en per bedrijfsonderdeel opnieuw wijzigingen optreden. Eind 1972 had Phi lips over de gehele wereld 371.000 perso neelsleden. Door de genoemde consolida- ties kwamen daar 11.000 bij per 1 janua ri 1973. In 1973 nam het aantal verder toe met 17.000 terwijl per 31 december nog 3000 aan het korps werden toge- voegd door enkele consolidaties van dochterondernemingen. In totaal 402.000 werknemers en werkneemsters eind de cember 1973, waarvan in Europa 318.000 (22.000 meer dan een jaar eerder) en in Nederland 97.000 (onveranderd). De au tonome uitbreiding van het personeel Zo ogenschijnlijk hebben beide boek jes weinig met elkaar te maken. Er is echter wel degelijk een belangrijke sa menhang. Het PPR-rapport gaat over de „grote schaal”, het boekje over de Wad den over de kleine schaal van onze jacht naar „meer inplaats van beter”, zoals maandblad „Plan” het kortgeleden for muleerde. De kern van het betoog van de PPR- werkgroep komt er op neer dat er weliswaar voorlopig voldoende energie- voorraden op aarde zijn, zelfs bij een stijgend verbruik, maar dat het aller minst vanzelfsprekend is dat we die voorraden dan ook maar zo snel moge lijk gaan opmaken. De kern van het betoog van Eisma en Den Engelse komt erop neer dat de aanslagen op het Wad dengebied die ook voor een groot deel te maken hebben met onze energie voorziening een ontoelaatbare versto ring van dit laatste overblijfsel van wat eens één aaneengesloten stuk Noordwest- Europees waddengebied was, ten gevol ge zal hebben. Voor het hele waddengebied zijn ex- ploratievergunningen uitgegeven en voor een groot deel winningsconcessies. Ver der bestaat ’t gevaar dat door industria lisatie met vervuilende industrie rond het waddengebied catastrofale verander ingen zullen gaan optreden. Het PPR-rapport is er heel duidelijk over. Er zijn op het ogenblik in versneld tempo onderzoekingen gaande naar an dere vormen van energie dan de ..eindi ge” vormen, die we nu op grote schaal uit de aarde halen. De kansen dat we op tijd een goede en onschadelijke bron van energie zullen hebben zijn bijzonder groot. Het is natuurlijk wel verdrietig, dat het PPR-rapport constateert, dat één van die bronnen, de geothermische ener gie, de aardwarmte, in Nederland het beste gewonnen kan worden in.-, het waddengebied, omdat daar de aardkorst ’t dunst is. Gelukkig vindt er onderzoek naar vele andere bronnen plaats, onder zoek, dat op een gegeven ogenblik wel een oplossing zal bieden. Ondertussen, zo constateert het PPR-rapport, mogen we best zuinig blijven met energie en vooral op ons milieu. Dat vinden Eisma en Den Engelse ook en zij pleiten er dan ook voor de relatief geringe aardgasvoorra den in het Waddenzeegebied voorlopig maar te laten zitten, omdat we in ieder geval tot 1990 genoeg hebben en moge lijk voor nog veel langer, omdat nie mand in ons land weet te vertellen over welke hoeveelheid aardgas we nu wer kelijk kunnen beschikken. De industrie is een andere aanslag-op- de-kleine-schaal van het boekje over de Waddenzee op het milieu op de grote schaal van het PPR-rapport dikwijls een energieverslinder ten behoeve van de produktie van vaak nutteloze artikelen. Wel meer, maar niet beter dus. En met dat betere wordt dan vooral bedoeld de kwaliteit van het menselijke leven, zowel in directe biologische zin als in sociaal-psychologisch opzicht. i DEN HAAG (ANP). Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben er gis teren in een brief aan minister Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning) op aangedrongen dat ook zij bij het overleg over de spreiding van de rijksdiensten betrokken worden. De spreiding is van directe invloed op ons beleid ten aanzien van de ontwikkeling (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Het confectie- atelier Mackintosh in Bergen op Zoom wordt binnenkort gesloten. De ongeveer vijftig, voor het merendeel jeugdige mo- dinettes, zijn op de hoogte gesteld. Hun is verzocht naar een andere werkkring uit te zien. Er is goede hoop dat het merendeel van het personeel op korte termijn elders kan worden onderge bracht, voor de overige is er een afvloei ingsregeling getroffen. De sluiting is te wijten aan de te kleine bezetting waarmee de vestiging in Bergen op Zoom de laatste jaren moest werken en de kostenstijgingen in deze branche. Daardoor werd er in 1973 een aanzienlijk verlies geleden. Mackintosh, die haar hoofdzetel heeft in het Limburgse Stein, heeft 20 vesti gingen in Nederland, waar in totaal 4500 mensen werken. Bij de overige bedrijven zijn geen maatregelen te verwachten. Of zoals minister Lubbers, die door de PPR-mensen werd geïnterviewd het zei: ,.er is in december en januari veel minder energie verbruikt en toch kun nen we niet zeggen dat de welvaart in die maanden is afgenomen. Vroeger zei den de mensen: de groei van het ener gieverbruik, thuis en in de auto, dat zit in het consumptiepatroon ingebakken, dat kun je niet veranderen. De mensen kijken daar nu anders teen aan. (...)Ik denk dat er toch geleidelijk een zekere ombuiging zal plaatsvinden, niet alleen in Nederland overigens.” „Langzaam maar zeker zullen we toe groeien naar een maatschappij, waarin toch weer iets meer rust en stabiliteit in de levensgewoonten komt- Zo zou ik het willen zeggen: lange tijd waren de be grippen produktie en consumptie tradi- oneel. Daarna explosief. De produktie en de consumptie groeiden enorm, als je maar geld had kon je alles kopen. Dat gaat nu weer veranderen. Industriebond-NW en ook als voorzitter van de wereldraad van chemie- en in- dustriearbeiders, aangesloten bij het IVW. Ongeveer tegelijkertijd verscheen >,Het GS hebben ernstige kritiek op het spreidingsbeleid, zo schrijven zij. Zij verwijten de regering het spreidingsbe leid niet gebaseerd te hebben op selec tiecriteria, afgeleid uit een gewenst regi onaal ontwikkelingsbeleid voor het Haagse stadsgewest. Ook bestaat volgens GS onvoldoende inzicht in de gevolgen van het spreidingsbeleid voor zowel Den Haag en de Haagse agglomeratie als voor de te stimuleren gebieden in het noorden en zuiden van het land. Zij stemmen in met de toezegging van de kabinetsdelegatie, gedaan in het eer ste overleg met het gewest Den Haag, om de gevolgen van overplaatsing van de centrale directie der PTT uit Den Haag nog eens te onderzoeken. GS wil len bij dit onderzoek betrokken worden. De regering had volgens GS ook het spreidingsbeleid moeten aanpassen bij de ontwikkeling dat de werkgelegenheid in de Haagse agglomeratie in de laatste jaren een dalende tendens vertoont. Toen het spreidingsbeleid van de rege ring werd ontwikkeld was er nog sprake van een tamelijk sterke groei van het aantal arbeidsplaatsen in het westen van het land en in het bijzonder in de Haagse agglomeratie. De verandering in de werkgelegenheid en het feit dat de Nederlandse bevolking minder snel is toegenomen dan in de> tweede nota ruimtelijke ordening was voorzien, hadden tot een herontwikke- ling van het spreidingsbeleid moeten lei den, vinden GS. Geleidelijk aan zullen er in meerdere mate normen gaan groeien over wat normaal is.” DEN HAAG (ANP). Vorige maand is in Nederland begonnen met de bouw van 8359 woningen, ongeveer 4000 min der dan in februari 1973. Het aantal voltooide woningen was 10.525 tegen 11.280 een jaar geleden. Volgens de heer J. de Jong, bestuurder van de Industriebond-NW, weigeren Akzo en de Akzo-directie in Barcelona vooralsnog te voldoen aan het verzoek van de Industriebond-NW en van de internationale federatie van werknemers in de chemie en industrie de betrokken werknemers te vragen hun werkzaam heden te hervatten. Het beraad van de kaderleden is volgens de heer De Jong bedoeld om na te gaan hoe de werkne mers van Akzo-Nederland zich hier te genover dienen op te stellen. Nader con tact met de zusterorganisaties in landen waar Akzo vestigingen heeft acht de heer De Jong daarna niet uitgesloten. In november 1973 gingen de 2200 werknemers van ,.La Seda” in Barcelona (Akzo bezit een meederheidspakket aan delen) in staking, omdat de plaatselijke directie niet wenste te onderhandelen over een cao. De heer De Jong deed daarop een beroep op de directie van Akzo om invloed aan te wenden de onderhandelingen toch op gang te bren gen. Hij deed dat als secretaris van de Dit stelt de heer S. Weidenaar van de Industriebond-CNV, die ook te kennen geeft dat de aanbevelingen van de inter departementale commissie aan de minis ter lijnrecht indruisen tegen de „vrij objectieve inventarisatie, zoals die in het rapport voorkomt en het afwegen van alternatieven”. De kosten van de verplaatsing naar Liebenau worden getaxeerd op 8 mil joen, de kosten van het sociaal plan op twee miljoen. Van de 140 werknemers in Muiden zijn 30 gastarbeiders, voor wie de mobiliteit niet teveel problemen zal opleveren. Uit de sector kantoor, labora torium en bedrijfsleiding- zal een deel (totaal 45 werknemers) mee moeten naar Liebenau om de know how te bewaren. Zowel vakbonden als ondernemings raad waren niet tegen het alternatief om de kruitfabriek te verplaatsen naar de zuidelijke IJsselmeerpolders, waardoor de werkgelegenheid op pendelafstand zou kunnen worden behouden. De heer Weidenaar meent, dat er slechts één motief is aan te voeren waarom de interdepartementale commis sie dit alternatief tegen de uitdrukkelij ke wens van vakbonden, ondernemings raad, kamerleden en directie van Mui den Chemie heeft losgelaten en wel terwille van de kosten, die geraamd worden op circa 50 miljoen gulden.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23