Legioen Ruud Geels ontevreden Oranje MOEILIJK DEBUUT nog niet warm Duel tegen Oostenrijk toont gebrekkige voorbereiding duidelijk aan DE TIJD DRINGT Erikson: Een Jan Hordijk snel uitgeschakeld OKKER SPEELDE OP ZEKER Sterk voetbal West-Duitsland SPORT»® Timman bleef op eerste plaats gewoon team its Rh J II u i i WSb J® 25 - 1974 MAART 2 1 DONDERDAG (Van onze sportredactie) collega vervolgens, „gelooft u nu u dit vanavond ge zien heeft werkelijk dat Nederland zoveel sterker is dan Zweden Statsny nu ijzig kalm: „U zou eigenlijk moeten weten dat Nederland veel sterker is. U ver kijkt zich teveel op vanavond”. Alsof de man plotse-» ling een besmettelijke ziekte verspreid had keerde het Zweedse gezelschap zich en bloc af. Zich nu stortend op de eigen bondscoach, „Aby” Erikson. Deze droeg spectaculaider kopij voor de kolommen aan. Erikson: „Zoals Nederland vanavond voetbalde was het een middelmatig ploegje. Sterker nog; zoals Cruyff van avond speelde was hij maar een eenvoudige voetbal ler.” ROTTERDAM Lang nadat ruim 28000 teleurge stelde toeschouwers de tribunes van het Feyenoord- stadion ontruimd hadden ontspon zich een interes sante dialoog tussen de Oostenrijkse bondscoach Leo pold Statsny en een aantal Zweedse journalisten. Niet zonder leedvermaak wilde de Zweedse sportpers nu wel eens van Statsny weten wat hij eigenlijk dacht van de in hun ogen ten onrechte internationaal zo hoog opgehemelde Oranje-elf. Statsny: „Nederland blijft voor mij één van de duidelijke kandidaten voor het wereldkampioenschap”. „Maar”, waagde een Zweedse Concept Roofbouw Bundeling - h ■-J (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) MARC SERNË (Van onze sportredactie) Moskou Duitse defensie. Het Poolse elftal heeft met 1-1 ge lijk gespeeld tegen Fortuna Düsseldorf. ROTTERDAM. Debuteren in wat voor elftal dan ook, is voor iedere voet baller moeilik. Er is doorlopend de angst om te falen; genegeerd te worden door nieuwe teamgenoten. Debuteren in een elftal dat bovendien niet draait, is daarom nog moeilqker, zo niet frustrerend. Vraag dat maar aan Ruud Geels (25), spitsspeler van FC Brugge. Okker een Het Nederlandse ijshockeyteam werd op de wk met 3-5 verslagen door de Westduitsers. BS Leiden (gisteren door Raak ver slagen met 80-106) heeft de Amerikaan Royals naar huis gestuurd. LEEUWARDEN (ANP). De uitslagen van de woensdag voor de negende ronde van het Friesche Vlag Schaaktoernooi om het schaakkampioenschap van Ne derland in Leeuwarden gespeelde partij en zijn: Van DopTimman 0-1, Ligterink Hartoch 0-1, LangewegScholl 0-1, En- klaarDonner 1-0, VogelSosonko Vz-Vz, BaljonRee 0-1. Stand na 9 ronden: 1. Timman 7*/z, 2-3. Ree, Sosonko 5'/2, 4-6. Van Dop, Volgel, Scholl 5, 7-8. Donner, Hartoch 4'/z, 9-10. Enklaar, Ligterink 3J4, 11. Langeweg 3, 12. Baljon V/2. Het frappante van de situatie was dat beide bondscoaches het volste recht van spreken hadden. Qua voetbalpotentieel moet Nederland, zelfs na de zoveelste wanvertoning van gisteravond tegen een internationaal nauwelijks aansprekende opponent als Oostenrijk, zonder meer tot de gevaarlijke outsiders van het wereld- toernooi wordei. gerekend. Maar gistera vond werd opnieuw pijnlijk duidelijk dat zelfs een geïmproviseerd en gehandi capt Nederlands elftal niet eens een zwak extract vormt van een Ajax, maar ook Feyer.oord in zijn beste dagen. Iets waar andere spelers maar weinig voor voelen. Johan Cruyff, hij is het voetballen nog niet verleerd maar speel de gisteravond alleen maar bij vlagen opvallend, bijvoorbeeld: „Er zal voor één concept gekozen moeten worden. En dat zal volgens mij toch het Ajax-concept moeten zijn. Nu waren er teveel misver standen omdat iedereen maar voet balde hoe hij het bij zijn club gewend is.” Iets wat Schrijvers weer bevestigde: „Bij ons speelt bijvoorbeeld een Notten bijna niet in de mandekking. Omdat wij met Twente vaak toch sterker zijn dan de tegenstander kunnen wij dat ook zo spelen. Bij Ajax spelen een Krol en Suurbier, als de tegenstander in het bezit van de bal is, altijd op de man. Die volgen ze desnoods over het hele veld. Ajax voetbalt op die punten toch net weer iets anders dan wij of Feye- noord. En zoiets leer je die jongens niet gemakkelijk meer af omdat het ze met de paplepel is ingegoten.” Ook daarom lijkt het met een veel voud van Ajacieden in de selectie lo gisch dat voor he>t zogeheten Ajax-con cept wordt gekozen. Michels: „Ik ben geen tovenaar. Ik kan alleen maar wer ken. En dan weet iedereen dat de voor bereiding zoals wij die nu hebben alles behalve ideaal is. Het heeft geen zin om daar verder over te praten want dat was ingecalculeerd. Het is ook nog niet het elftal dat ik voor ogen heb. Tenslotte zijn een aantal spelers die hun vaste plaats in het elftal hebben door blessu res niet beschikbaar. Die blessureproble- men nemen ook eerder toe dan af omdat zelfs geblesseerde spelers iedere week moeten spelen omdat de competitiebe- langen nu zwaarder dan ooit tevoren wegen.” Johan Cruyff tracteerde het publiek soms op technische snufjes. Bij deze actie tegen zijn vaste man Krieger kwam hij daar niet aan toe. Sterk serverend nam Okker snel een riante 3-0 voorsprong in de eerste set. Pas in de laatste game van die set kreeg hij even een lichte terugslag, maar hij slaagde er uiteindelijk toch nog in de game en de set voor zich op te eisen (6-3). In de tweede set moest Okker enkele kritieke momenten doorstaan- Met een verrassende service-break kwam Estep plotseling op een 3-1 voorsprong. In de Okkers neiging tot pessimisme behoedt hem altijd voor één gevaarlijke fout: onderschatting van de tegenstander. Ook het duel tegen de Texaan Estep zag Okker niet zonder zorgen tegemoet, om dat hij zijn tegenstander enige tijd gele den in Miami met grote moeite de baas was gebleven. Daarom reageerde hij na afloop enigszins opgelucht: „Als je slecht speelt, kun je van zo’n jongen gemakke lijk op je gezicht krijgen. Maar hij speel de nu slechter dan destijds in Miami”. De omstandigheden werkten in het voordeel van Okker. In tegenstelling tot de snelle baan in Miami wordt in Rot terdam op aanzienlijk trager materiaal gespeeld. Het op kracht gebaseerde spel type van Estep had daar veel onder te lijden. Bovendien was Okker zo verstan dig om voortdurend de zwakke back hand van Estep te bestoken. Okker: „Hij heeft een goede forehand, maar zijn Gestart in zijn eerste A-interland met de wil te slagen, moest Geels tot zijn teleurstelling constateren, dat het grootste deel van de ploeg rondom hem vast zat. Het pleit voor Geels dat hij zich boven zijn teleurstelling uitvocht en, samen met invaller Wim Jansen, uitgroeide tot de meest opvallende speler in positieve zin van een matig voetbalavondje. In de beginopstelling (4-2-4) speelde Ruud Geels in het centrum van de aanval en in die positie kan het Nederlands elftal nog het meeste plezier van hem beleven. In het eerste half uur, toen Oranje tevergeefs de Oostenrijkse muur trachtte te doorbreken, onderscheidde eigenlijk alleen Geels zich. Dat sterke begin kwam tot uiting in een schot net over het Oostenrijkse doel na een teruggekopte bal van Cruijff; een kopbal langs de verste paal en een schot van 35 meter, dat verraderlijk stuiterde, maar door de goed spelende doelman Rettensteiner knap werd gepakt. Toch, zo stelde Geels het na afloop zelf ook, kwam het er niet helemaal uit in die eerste helft. Geels. „We moesten pressie uitoefenen, veel achter de bal aanjagen. Dat kost handen vol kracht en je spel lijdt daar ook onder. Zeker mijn spel zoals ik het bij Brugge gewend ben te spelen. In België krijg ik nooit opdrachten, behalve doelpunten maken natuurlijk”. Opstellingen Nederland: Schrijvers - Notten, Van lersel, Neeskens (Dekker), Krol - De Jong, Van Ha- negem, Rep (Jansen), Geels, Cruyff, Rensen- brlnk. Oostenrijk: Rettensteiner - Kriess, Horvath, Schmidratner, Eigenstiller - Krieger, Hiekers- berger, Hof - Kreutz, Krankl, Köglberger. Willy Kreuz uitvocht, en niet op het middenveld, wat aanvalskracht scheelde. Ook verliep de samenwerking met Not ten en vrije verdediger Van lerssel al lesbehalve ideaal. Oostenrijk kreeg er drie levensgrote scoringskansen door, die door de attente Schrijvers toch weer onschadelijk werden gemaakt. Neder land, dat wel bleef drukken, stelde daar een veelvoud aan mogelijkheden tegeno ver zonder ooit echt te imponeren. Er lag een matheid over het elftal dat de zaak er niet aantrekkelijker opmaakte. Ondanks het harde werken van sommige spelers was Nederland zoals Erikson te recht vaststelde een middelmatig ploeg- je- Iets waar Michels ook wel weer posi tieve kanten in zag. Michels: „Ik heb tot nu toe niets anders gehoord dan dat er wel tweehonderd spelers dachten dat zij geschikt zouden zijn om straks mee te gaan naar Duitsland. Ik hoop dat vanavond tenminste geleerd heeft dat we zover nog lang niet zijn.” Michels is vandaag weer naar Barcelona vertrok ken. Hoe moeilijk de omstandigheden voor hem zijn mag ook blijken uit het feit dat hij nu nog niet eens weet of hij de beker topper AjaxPSV wel kan bij- wonen. Daarom: Alles zal straks van die hele korte voorbereidingsperiode, waarin nog een vijftal oefenwedstrijden wordt gespeeld, in Zeist afhangen. Men mag er na het duel tegen Oostenrijk voorlopig nog geen wereldwonderen van verwach ten. FRANKFORT (SID). Het Westduit- se voetbalelftal heeft woensdagavond in het Waldstadion van Frankfort voor ruim 62.000 toeschouwers een overwin ning van 2-1 behaald op Schotland. Bij de rust was de stand 2-0 voor de Westduitsers. Aanvankelijk leek West Duitsland op een grote winst af te gaan. Met glanzende combinaties werd de ver dediging van de Schotten onder de voet gelopen, maar de juiste precisie ontbrak. Na een half uur kreeg de equipe van Schön loon naar werken. Een pass van Herzog bereikte Wimmer, die in het strafschopgebied door Stanton hard ten val werd gebracht. De Oostenrijkse scheidsrechter Schiller wees naar de strafschopstip en Breitner faalde niet: 1- 0. West Duitsland ging onmiddellijk door en twee minuten later lag de bal door Grabovski wederom aehtér doelman Al lan. van „hun” publiek snerpend fluitconcert hun gang naar de Enith Brighita zwom in 2.28.2 op de 200 meter rugslag. Gerben Karstens won de derde de- tappe van de Catalaanse Week. Cees Bal bleef algemeen leider voor Lasa, Merckx en Zoetemelk. In de tweede helft moesten de Schot ten zich werderom tot verdedigen beper ken, omdat het middenveld van de Duit sers, met de uitblinkende Wimmer, er voor zorgde, dat de Schotten nauwelijks een redelijke aanval konden opzetten. Toch werd het 2-1, omdat Dalglish pro fiteerde van een onoplettendheid je in de Eén van die spelers waar de laatste maanden vrijwel constant roofbouw op wordt gepleegd is Johan Neeskens. Hij is in feite nog steeds geblesseerd maar voetbalde ook gisteren tot een kwartier in de tweede helft toen hij werd ver vangen d oor Chris Dekker. Bovendien speelde Neeskens weer als voorstopper, waar hij een harde strijd met Sparta’s volgende game trok Okker de zaken echter ogenblikkelijk weer recht. Beide spelers zouden nog eenmaal eikaars ser vice-game aftroggelen, voordat ten slotte bij 5-4 de partij naar voorspoedig einde serveerde (6-4). In de volgende ronde ontmoet Okker de 26-jarige Fransman Georges Go- ven, een speler uit de middenklasse die geen obstakel van betekenis hoeft te vormen. Mogelijk stuit Okker vervolgens op zijn vriend Marty Riessen die giste ren ondanks hoge koorts de Fransman Chanfreau weerstond. Okker toonde zich overigens niet gelukkig met de vroege eliminatie van Nastase: „Daardoor krij gen de spelers in de andere helft van het toernooischema het veel gemakkelij ker”. Voor de Nederlandse kampioen Jan Hordijk viel gisteren snel het doek. Aanvankelijk gaf Hordijk de jonge Amerikaan Eric van Dillen goed partij: 1-6, 4-7 in de eerste set leek zelfs perspectieven te openen op een nieuwe opzienbarende triomf van een Nederlan der. Zolang Hordijk in de aanval kon blijven, leek er niets voor hem aan de hand. Maar toen Van Dillen zijn passie ve houding liet varen, was het snel met de Nederlander gebeurd. Met uitstekend volleerwerk aan het net zette Van Dil len zijn tegenstander onder grote druk. Hordijk begon noodlottige foutjes op belangrijke momenten te maken en moest de volgende twee sets snel uit handen geven (3-6, 2-6). Het Oostduitse voetbalelftal heeft met 1-0 gewonnen van Tsjecho-Slowa- kije. de sterksten kans hebben om het te overleven. Dat wordt nog niet voldoende onderkend. Piet Schrijvers bijvoorbeeld: ..Straks moet je wedstrijden gaan beslis sen met counteren. Maar wanneer kun je pas goed gaan counteren? Als je met 10 voorstaat. Daarom was het niet gek om een aanvallend concept uit te probe ren tegen een tegenstander waarvan je van tevoren wist dat hij zou gaan ver dedigen.” Maar zoals Nederland gisteravond voetbalde zullen er in West Duitsland maar erg weinig landen zijn die zich tegen Nederland tot verdedigen zullen bbeperken. In een periode dat praktisch ieder land zich via series oefenwedstrij den intensief voorbereidt is Nederland nu voorlopig al uitgespeeld. Terwijl in de meeste landen de tweeëntwintig na men die de reis naar Duitsland zullen meemaken wel bekend zijn is dit in Nederland nog lang niet het geval. En er is nog maar weinig tijd om iets uit te proberen. Schrijvers bijvoorbeeld: „Toch moet het lukken om straks tijdens de voorbereidingsperiode Zeist die wij nog krijgen tijdens een aantal wedstrijden van allerlei „mootjes” één geheel te maken.” backhand probeert hij steeds te ontlo pen. Hij heeft dan ook vrijwel niet met die backhand gescoord”. Doelman Rettensteiner heeft de bal onder toeziend oog van Schmidratner wegge stompt. De Jong en Van Hanegem (links) komen te laat. ROTTERDAM. De organisatoren van het Rotterdamse Prof-tennistoernooi konden woensdagavond opgelucht adem halen. Het drama van de avond tevoren rond trekpleister Ilie Nastase kreeg geen pijnlijk vervolg. Okker, de voornaamste troef in Rotterdam, bleef in de eerste ronde kaarsrecht overeind tegen de ge blokte Amerikaan Mike Estep (24) die een te simpele tennisser bleek om zijn tegenstander ernstig te kunnen veront rusten. Met 6-3, 6-4 realiseerde Okker een regelmatige zege. Normaal gesproken zou een bundeling van krachten van de beste spelers die nu op clubniveau al jarenlang de Euro pese velden hebben beheerst een dyna misch Nederlands elftal moeten opleve ren. Vergeet het maar. Het beste van Ajax, Feyenoord en Twente, aangevuld met de „Belgen” Rensenbrink en Geels leverde een chaos op. Verdedigend ram- rammelde het elftal met uitzondering van de zeer sterke Krol aan alle kanten, op het middenveld werd na de rust haas tig van 4-2-4 op een 4-3-3 concept over geschakeld en in de spits konden de enkele briljante momenten van Cruyff en Ren senbrink toch niet het onvermogen ca moufleren om openingen te forceren. De sterk verdedigend ingestelde Oos tenrijkse equipe ving een nauwelijks jagend en geforceerd voetballend Neder land vrij simpel op. Er zat vaak geen enkel verband in het steriele voetbal van Oranje, dat zelfs via Krankl (die via het lichaam van Krol inschoot) op een 10 acherstand werd gezet, voordat Krol zelf enkele seconden voor rust uit een afgeslagen corner van Cruyff de bal hard langs doelman Rettensteiner ver lengde en daarmee de balans weer rechttrok. Een resultaat waar Oostenrijk erg te vreden mee was maar aan Nederlandse zijde teleurstellingen had veroorzaakt. Als zelfs een tegenstander als Oostenrijk niet met een aanvallend concept op afstand kan worden gezet hoe moet dat dan straks in Duitsland. Teveel onder schatten de spelers ook de problemen die op hen wachten, zo lijkt het. Het wereld toernooi is een jungle waar alleen ROTTERDAM. Maarten van Wamelen, het brein achter de acties rond het Nederlands elftal, kan moei lijk iets verweten worden. Al lang voor de wedstrijd had hij geprobeerd de 28.308 betalende bezoekers in De Kuip in de stemming te brengen. Op de middenstip liet hij zelfs een vijf meter hoog konijn plaatsen, terwijl de muzikanten van de Spoorwegen hun uiterste best deden om de schrij nende aanblik van de lege plekken op de tribunes met klanken wat te ver zachten. Hoogtepunt van deze proloog had de entree van supportersclub - voorzitter Willem Duys moeten wor den. Maar de officiële overhandiging van de Oranje-mascotte aan Willem werd slechts opgemerkt door de hem omringende fotografen. Hét was alle maal erg lauw en zo zou het de hele avond blijven. Ook de elf Oranje mannen op het veld slaagden er niet in om de geslonken aanhang enthou siast te maken. Al kan de toeschou wers in het Feyenoord-stadion geen gebrék aan goede wil verweten wor den. Zij wachtten zelfs niet minder dan 61 minuten alvorens met slow- clapping en minder opwekkende deuntjes van hun afkeuring blijk te geven. Clubvoorzitter Willem Duys, na af loop nog steeds gesierd met een fel oranje das, kwam er rond voor uit dat het hem allemaal erg tegengeval len was. „Uit publicitair oogpunt”, aldus Willem, „is dit het ergste wat had kunnen gebeuren. Wij doen ons best om de mensen achter Oranje te krijgen en als ze dan komen zien ze dit. Dit was niet het echte Nederlands elftal, maar noodgedwongen een sa menraapsel van allerlei spelers.” Niettemin slaagden de onvermoei bare KNVB'ers er tijdens de wed strijd in 3500 nieuwe leden voor de supportersvereniging aan te trekken, waardoor het totaal tussen de tien en vijftienduizend kwam te liggen. Bepaald geen denderend succes, wan neer men weet dat bij de start een half miljoen als streefgetal werd op gegeven. „Hadden we hier met 5-1 gewon nen, dan waren er zeker 20.000 bijge komen” merkte KNVB-perschef Evert Grifhorsth met een cynisch on dertoontje op. Niets is minder waar. Want Van Wameïèn c.s. kunnen nog zoveel acties op touw zetten, met exhibities zoals die van gisteravond zal men het Nederlandse publiek nooit warm kunnen laten lopen. En dan te bedenken dat de wedstrijd tegen Oostenrijk de laatste gelegen heid was om het team aan het eigen publiek te tonen, vóór de selectie drie weken voor de wereldtitelstrijd in trainingskamp gaat. Voorlopig is het laatste wat de Oranjemannen hoorden een dat hun op kleedkamer begeleidde. ~Ik ben blij dat we de wedstrijden voor het we reldkampioenschap tenminste niet in Nederland voor <Z|t publiek hoeven spelen”, merkte aanvoerder Johan Cruyff daar na afloop over op. De ster van Barcelona is bij zijn nieuwe club meer gewend. Het Spaanse en Nederlandse publiek is echter even onvergelijkbaar als de spelers uit bei de landen. Na gisteren zal er heel wat moeten gebeuren wil men ook bij Oranje op een hysterische aanhang van 80.000 man kunnen rekenen. Nog geen hon derdduizend konijnen zullen de Ne derlandse supporters kunnen doen vergeten dat Oranje ze voor de zo veelste keer in hun hemd liet staan. Uit dat oogpunt bezien is het mis schien wel beter dat het onbesliste duel tegen de Oostenrijkers, die slechts hier waren gekomen met het idee de nederlaag enigszins draaglijk te houden, voorlopig het laatste was. THEO KLEIN Manchester City won de competitie wedstrijd tegen Newcastle met 2-1. Wim Roest is toegevoegd aan de volleybalselectie. w - •H 5W

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25