Bedoeling van staatssecretaris Polak: CLAUS VOLGT Nieuwe politieke OUD GEBRUIK partij in Israel maximum WAT NU? Van college voor ziekenhuisvoorzieningen Nationale Ziekenhuisraad niet achter rapport Korte termijn’ MIJN HOND BLAFT! WILHELMUS Proefproces over snelheid KLM: meer jumbo-jets Zeer beperkt aantai gegevens in op lange afstanden 4 4 H is n ver. „oEnta dit» o 15 2 VEEL DODEN DOOR Rioolslib als mest OVERSTROMINGEN voor rozenstruiken RECHTSGROND AANGEVOCHTEN DONDERDAG 28 MAART 1974 1 Privacy Misbruik BEZWAAR Tot 4 april UTRECHT (ANP) Het bestuur van de Nationale Ziekenhuisraad heeft het College voor Ziekenhuis voorzieningen meegedeeld, dat het geen medeverantwoordelijkheid kan dragen voor het rapport „Korte Termijn” dat het College als advies heeft aangeboden aan de staatssecretaris van Volksgezond heid. centrale personenadministratie en een ADVERTENTIE Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. I nw o zw nnw z n ono nno 15 16 9 15 18 7 16 8 15 16 17 17 21 10 6 18 11 18 8 20 15 12 10 17 19 9 21 18 19 5 4 3 4 6 6 3 7 5 7 2 11 9 2 7 7 9 4 1 10 5 9 6 11 6 10 0 8 11 9 7 9 3 15 13 uur uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o De gegevens, welke in het kader van de proef in gemeenten van verschillende grootte worden opgeslagen, komen niet naar buiten. Zij worden in het geheel niet gebruikt, aldus de bewindsman. Voorts wordt in een recht van correc tie voor de burgers voorzien, met een beroepsmogelijkheid op de rechter. Kantonrechter mr. H. F. Oosterhuis was blij met het verzoek van de raads man om in deze principiële zaak schrif telijk vonnis te wijzen. Hij heeft nu nog tijd tot 4 april. Wat vervelend, meneer O. te B., moet u dan elke keer gaan staan? Mocht u overigens ook wat willen weten overz’n eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen VLEESDINER ’’julienne", een nieuwe komplete puur-natuur maaltijd.Met 2x zoveel vlees - brokken als andere diners. Vorstelijker kan het niet De inspecteur van de drankwetge ving in Groningen heeft beroep aangete kend tegen het verlenen van een drank- vergunning aan een sexclub in Termun- ten. De inspecteur vindt dat dergelijke clubs een drankvergunning moet worden geweigerd. GS van Groningen zullen het beroep behandelen. Wanneer GS beslis sen ten gunste van de inspecteur, bete kent dat dat ook de andere sexclubs in Groningen een moeilijk bestaan zullen krijgen. Weer ia binnen- en buitenland ono w no ver. no nnw zw w 11 22 22 no n ozo De NZR heeft vooral bezwaar tegen het feit, dat in het rapport een uitge werkt stelsel van normen, richtlijnen en toetsingscriteria is opgenomen, terwijl de o o o 7 o o 0.2 o Het NZR-bestuur zegt, dat het beseft dat het een ernstige zaak is dat de NZR, die in de werkzaamheden van het Colle ge participeert, in een belangrijke alge mene beleidskwestie als deze een afwij kend standpunt inneemt. Het bestuur betreurt het, dat in de commissie die het rapport heeft voorbereid geen van de door de NZR voorgedragen collegeleden zitting had. Als dat wel zo was geweest, zou er waarschijnlijk tussentijds overleg zijn gevoerd. Prins Claus heeft gisteren in Sneek de nieuwe fabriek voor het vervaardigen van apparatuur voor zuiveringsinstalla ties „Landustrie” geopend. Mr. Aboe- Goelal, zaakgelastigde in Bagdad bood de prins namens zijn regering een met de hand vervaardigde zilveren degen aan. Volgens oud oosters gebruik gaf de prins een munt (in dit geval een dubbeltje) terug. Dit als gevolg van een volstrekt ge brek aan interne democratie waaraan deze partij ten onder dreigt te gaan. Aan de andere kant is de Likoed geen alter natief, aangezien dit geen partij van het centrum is, maar een ultra-rechtse chauvinistische partij. Het hiaat tussen de Arbeiderspartij en de rechtse opposi tie hoopt deze nieuwe centrumpartij, op liberale sociaal-democratische grondslag, op te kunnen vullen. De bewindsman heeft dit meegedeeld in een gespek met de vaste Tweede- Kamercommissie voor binnenlandse za ken over de pfannen voor de centrale personenadministratie. Tegen het einde van dit jaar wordt overwogen of een definitief wetsontwerp over deze admi nistratie bij de Tweede Kamer zal wor den ingediend. wet ziekenhuisvoorzieningen nog niet in werking is gesteld voor wat betreft de vaststelling van een nationaal ziekenhuis plan waarin de behoefte aan ziekenhui zen is aangegeven en de manier waarop daarin kan worden voorzien. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM In Israel rijzen de politieke partijen als paddestoelen uit de grond. Na de aangekondigde protestbe weging van gedemobiliseerde soldaten, die zondag in Jeruzalem massaal demon streerden, is in Tel Aviv een nieuwe partij opgericht. paald artikel verbindend te verklaren. Versnelde invoering vond terwille van de verkeersveiligheid plaats tijdens de benzineschaarste. In feite zijn daarmee inderdaad twee vliegen in een klap ge- slagen, maar het ging volgens mr. Buijs primair om de verkeersveiligheid. uur 1.06 uur Subsidiair stelde hij dat de overtre ding van zijn cliënt op 6 februari niet strafbaar kan worden gesteld omdat de regeringsmaatregel pas op 8 maart in het staatsblad werd gepubliceerd. De officier van justitie mr. D. J. Buijs gaf te kennen dat de zaak juridisch- schematisch vrij ingewikkeld is, maar vaststaat dat de regering allang van plan was grenzen te gaan stellen aan de minimum en maximum snelheden op wegen, zulks in het belang van de ver keersveiligheid. De mogelijkheden daar toe waren in de wegenverkeerswet al genoemd. Het ging er nog slechts om, een be- Overleg is momenteel gaande tussen de departementen van Binnenlandse Za ken, Justitie en Economische Zaken over een voorontwerp van wet. Daarna wordt advies gevraagd aan de staatscommissie, die zich bezig houdt met de studie van de mogelijkheden om de privacy, wat betreft de persoonsregistratie, te be schermen. Vervolgens komt het stuk in de openbaarheid, zodat zowel belangheb bende organisaties en instellingen als particulieren commentaar kunnen leve ren. (Van onze verkeersredacteur) Door de initiatiefnemer, prof. Amnon Rubinstein, wordt de partij als een cen trumpartij omschreven, „als alternatief voor de ondemocratische heersende par tijen, met een program dat op democra tisering van de Israëlische samenleving en een redelijk compromis met de Ara bische landen baseert.” Naar het zuiden van Zuid-Amerika (Brazilië, Argentinië, Chili) wordt de tussenlanding niet meer in Lissabon ge maakt, maar in Monrovia, West-Afrika. Hier wordt meestal met een DC-8 gevlo gen. Op alle andere trajecten naar Zuid- Amerika worden DC-10 toestellen inge zet. Paramaribo wordt driemaal per week aangedaan, Curacao vijfmaal per week en Aruba eenmaal. De reistijd van Amsterdam naar Lima wordt 22 uur, twee uur minder dan thans. Amsterdam onbewolkt De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder onbewolkt Rotterdam Twente i Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene i Barcelona Berlijn i Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbrück i Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Mr. Buijs was het nieit eens met de raadsman, dat hij de doelstellingen van de wetgever heeft gescheiden, terwijl hooguit sprake kan zijn van het onder scheiden ervan. Alle waarborgen die de wet nodig acht (inspraak, openheid en beroepsmo gelijkheid) voor het totstandkomen van een nationaal ziekenhuisplan, ontbreken volgens de NZR in het rapport van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen. Het bestuur vindt het uit een oogpunt van rechtszekerheid onaanvaardbaar, dat op deze manier buiten de wet om wordt ingegrepen, niet alleen in iedere bouw activiteit, maar ook in de hele zieken huisdienst. Tevens is de proef van belang voor de beveiligingsaspecten, in het bijzonder ook voor het onbereikbaar maken van gegevens voor instellingen, die tot het gebruik niet gerechtigd zijn. Het is de bedoeling van de staatssecretaris in het wetsontwerp te laten vastleggen, dat een overheids- of semi-overheidsinstelling uitsluitend voor de gevens die haar in tiet bijzondere aangaan toegang tot de centrale personenadministratie zal kun nen krijgen. RIO DE JANEIRO (Reuter). Zware overstromingen in liet zuiden van Brazi lië in de stad Tubaro hebben een groot aantal mensen het leven gekost. Het blad Estado de Sao Paolo stelt het aantal doden op meer dan duizend en schrijft dat 60.000 van de 70.000 inwo ners dakloos zijn geworden. Het doden tal zou mogelijk tot meer dan 1500 stijgen. Minister De Gaay Fortman van Bin nenlandse Zaken voelt niets voor pre ventief toezicht wat betreft uitlatingen van ambtenaren over het beleid van de regering. „Er is alleen optreden achteraf mogelijk”, zei hij in de Tweede Kamer. Het LOP, waarin groepen van stu denten in de psychologie van alle subfa culteiten in ons land samenwerken, heeft zich opgesteld tegen iedere poging om studentenstops in te voeren aan welke subfaculteit psychologie in ons land dan ook. Zonodig zal het LOP acties voeren. Verder stelt het NZR-bestuur. dat ook aandacht moet worden geschonken aan het feit dat veel ziekenhuizen een con fessioneel karakter hebben waarvan het behoud door velen op prijs wordt ge steld. De staatssecretaris deelde de commis sie mee, dat hij de spoedige totstandko ming van een algemene wet op de bescherming van de persoonlijke le venssfeer van zeer groot algemeen belang acht. Deze wet is eigenlijk een veel dringender aangelegenheid dan de waar borgen, welke in de wet op de centrale personenadministratie moeten worden opgenomen tegen onjuist gebruik van de in die administratie op te nemen uiterst simpele persoonsgegevens. VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Overwegend droog, nu en dan zon en weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 1 tot 8. Minimum tempe ratuur: omstreeks 5 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van ten mmste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. WEERRAPPORTEN Prof. Rubinstein zei op de oprichtings- bijeenkomst dat wel aangetoond is dat de Israëlische Arbeiderspartij niet van binnen uit is te veranderen, al zijn op papier haar idealen nog niet zo kwaad. Het land wordt geleid door een groep ouden van dagen, beroepspolitici, die blijkbaar voor hun leven de natie me nen Ie moeten voorgaan. DEN HAAG. De KLM zal met ingang van 1 april, wanneer de tot 31 oktober durende zomerdienstregeling van kracht wordt, nieuwe verbindingen Twee souteneurs hebben vannacht de inventaris van een homofielenbar in Groningen in elkaar geslagen. Het ging waarschijnlijk om een „strafexpeditie” in het oorlogje dat in de Groninger binnen stad woedt om de totstandkoming van een „eroscentrum”. Het stadsbestuur heeft de plannen voor een dergelijk centrum al van tafel geveegd. De initia tiefnemers zijn daarover uiterst verbol gen. Andere souteneurs delen echter de mening van het gemeentebestuur. De initiatiefnemer van het plan voor een eroscentrum zou eigenaar zijn van de nu verwoeste bar. Het hoofdbestuur van de WDM in Utrecht heeft bij het ministerie van Defensie geprotesteerd tegen de plotse linge overplaatsing van twee districtsbe- stuurders van de vereniging. De WDM ziet in de overplaatsingen „een nieuwe tendens tot tegenwerking van het nor male vakbondswerk van de VVDM”. Ze verwacht van minister Vredeling dat hij aan de overplaatsingen paal en perk zal stellen. Op de routes naar Noord-, Midden- het noordelijk deel van Zuid-Amerika worden alleen toestellen van het type Boeing-747 (Jumbo-jets) en DC-10 inge zet. Tussen Amsterdam en Londen-Gat- wiek en tussen Rotterdam en Londen- Heathrow wordt op de vijf werkdagen de frequentie weer opgevoerd van twee tot vijf retourvluchten per dag, zoals ook voor de energiecrisis het geval was. Na een onderbreking van tien jaar zal op de route naar Djakarta ook weer in Colombo op Sri Lanka (vroeger Ceylon) een tussenlanding worden gemaakt. Vier van de zes wekelijkse diensten die de KLM en Garoeda samen op deze route vliegen, worden uitgevoerd met een DC- 10- UTRECHT. (ANP) De Aalsmeerse dagbladredacteur J. Olde Kalter heeft gistermiddag in een proefproces voor de kantonrechter in Utrecht de rechtsgrond van de 100 km maximumsnelheid op auto-snelwegen aangevochten. Hij liet zich tweemaal opzettelijk verbaliseren wegens overschrijding van de maxi mumsnelheid: op 6 februari bij Maars- sen op een autoweg en vrijdag j.l. bij Bunnik op een auto-snelweg. De journalist vindt dat de minister Zon op Maan op DEN HAAG (ANP). In de centrale personenadministratie, zoals deze staatssecretaris Polak van Binnenlandse Zaken voor ogen staat, zullen aanzienlijk minder gegevens worden opgenomen dan in de huidige bevol kingsregisters zitten. Die administratie zal alleen bevatten de namen, adressen en enkele andere basisgegevens (geboortedatum, gehuwd-onge- huwd, aantal kinderen) van alle Nederlandse ingezetenen. Het bestuur van de NZR heeft over wegende bezwaren tegen de stellingen over een minimaal toelaatbare omvang als uitgangspunten voor het vergunnin genbeleid. Dit mede gezien de discussie in de Tweede Kamer over de rechtsze kerheid die ook de kleinere ziekenhuizen toekomt, en het onderzoek dat op initia tief van het college voor ziekenhuisvoor zieningen over deze problemen nog gaande is. dat iedere erkenning ontbreekt van een eigen positie van bestaande instituten. Het is in een rechtsstaat als de onze gebruikelijk, dat bij het opstellen van regels voor de toekomst afzonderlijk aandacht wordt besteed aan „verkregen rechten”, aldus de NZR, maar het rap port scheert oud en nieuw over één kam. Als een bestaand instituut niet aan alle eisen beantwoordt, dan komt het niet voor vernieuwing in aanmerking en dan is het gedwongen, binnen afzienbare tijd zijn poorten te sluiten. van Verkeer en Waterstaat met die snel heidsbeperking buiten zijn boekje is ge gaan. De algemene maatregel van be stuur had naar zijn mening geen basis mogen vinden in de wegenverkeerswet, maar in de distributiewet, omdat de maatregel primair een beperking van het benzineverbruik beoogde. De bevor dering van de verkeersveiligheid speelde pas daarna een rol. De journalist, die twee maal een boete van elf gulden tegen zich hoorde eisen, zei het met de inhoud van de maatregel wel eens te zijn, maar niet met de manier, waarop deze tot stand is geko men. Zijn raadsman mr. J. Bouwman uit Amsterdam somde een reeks bezwaren op. In de eerste plaats sprak hij er zijn bevreemding over uit, dat bij de algeme ne maatregel van bestuur en passant de autosnelweg tot juridisch begrip is ver heven. terwijl er voordien alleen auto- en andere wegen bestonden. 7.01 uur en 2.40 uur en Als maatregel is de maximumgrens volgens de raadsman in strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur. Het was een distributiemaatregel en de over heid heeft misbruik van macht gemaakt en een distributiemaatregel genomen op basis van een wet die daarvoor niet is bedoeld. Mr. Bouwman oordeelde dat de rechter daarom deze algemene maatregel van bestuur mag toetsen. VRIJDAG 29 MAART Hoog water 7.01 uur en 19.26 Laag water 2.40 uur en 15.06 VRIJDAG 29 MAART 6.23 uur onder 19.08 0.01 uur onder mist mist windstil 19 onbewolkt mist Bij de rijksoverheid en bij lokale overheden, en nog meer bji particuliere instellingen, liggen langzamerhand zeer omvangrijke bestanden van allerlei ge gevens opgeslagen. openen tussen Amsterdam en Toronto (vijf maal per week met een DC-10) en tussen Eindhoven en Hamburg (vijfmaal per week met een Fokker Friendship van de NLM). mist onbewolkt mist mist mist onbewolkt windstil 16 n o wnw ver. ono w wnw ono ono no no Bij een ongeluk met een bus zijn gisterochtend vijf passagiers gewond ge raakt. In dichte mist botste de bus van Zuid-Beijerland naar Numansdorp op een dijkweg tegen een vrachtwagen De bus viel van de dijk en de vrachtwagen kantelde. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. GS van Utrecht zien niets in een algeheel verbod van zgn. autopuzzelrit- ten omdat het dan „zwarte rally’s” vreest. Wel zullen GS zeer zuinig zijn met het verlenen van vergunningen. Mr. H. Polak is benoemd tot voor zitter van het College van Bestuur van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Hij volgt mr. B. de Boer op, aan wie op eigen verzoek eervol ontslag is verleend. De benoeming gaat op 1 juni in. Van 1966 tot 1970 was de heer Polak wethou der van Statdsontwikkeling, Verkeer en Volkshuisvesting in de Maasstad en sinds 1970 van Openbare Werken. Er zijn ernstige verdiepingen opge merkt bij de pijlers van de Zeelandbrug. Peilingen hebben uitgewezen dat er van af pijler 34 in noordelijke richting ver diepingen zijn opgetreden. Tussen de pij lers 4 en 1 is het bodemprofiel zelfs aanmerkelijk afgenomen. Aan de noord zijde van pijler 4 blijkt het zinkstuk met randbestorting te zijn aangetast. Als die aantasting doorgaat, zullen maatre gelen worden genomen. 0 o o o o o o o 0.1 0.1 o o o o 17 o Het rapport wekt de Indruk, aldus de NZR, dat het College zich geroepen acht te oordelen over het geheel van de ziekenhnisdienst. terwijl de wet zieken huisvoorzieningen een wet is die is ge richt op de behoeftebepaling, ziekenhuis- bouw en voorzieningen daarvoor. „Hei rapport treedt op tal van plaatsen zon der enige reserve in de beoordeling en normering voor de ziekenhuisdienst zelf.” Het NZR-bestuur voegt hieraan toe, „Waarborgen tegen een onjuist ge bruik daarvan, neer te leggen in een algemene privacywet, zijn goed be schouwd harder nodig dan een wettelij ke regeling die zich beperkt tot hetgeen eventueel aan gegevens in een centrale personenadministratie zal worden opge nomen”, zei de bewindsman. Deze procedure zal tegen het einde van 1974 afgesloten kunnen worden. On dertussen wordt in een aantal gemeen ten met in totaal 200.000 inwoners een proef genomen om de technische moge lijkheden van het verwezenlijken van de centrale personenadministratie na te gaan. GELDERMALSEN (ANP). De dienst gemeentewerken van Geldermal- sen heeft alle rozenstruiken in de ge meente bespoten met rioolslib, dat af komstig is uit de zuiveringsinstallatie. Het betreft een proefneming om te zien of dit slib ook kwaliteiten heeft als meststof. De resultaten van het experi ment worden met belangstelling tege moet gezien. zw. bew. onbewolkt mist mist zw. bew. zw. bew. onbewolkt onbew. half bew. geh. bew. mist regen windstil 16 geh. bew. half bew zw. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. half bew zw. bew. onbewolkt windstil onbewolkt z Casablanca geh. bew. windstil 19 Istanboel onbewolkt Las Palmas half bew. T’ mis onbewolkt De vluchten via Montreal en Houston naar Mexico zullen worden uitgevoerd met een Boeing-747. Op de route naar Chigago wordt de DC-10 vervangen c’.oor een Boeing-747. Naar New-York wordt tweemaal per dag gevlogen, eveneens met een Boeing-747. Extra vluchten worden hierdoor overbodig. Bremen is niet langer een tussenstati on op de route Amsterdam-Hamburg, maar wordt een afzonderlijke dienst, waarop van maandag tot en met vrijdag tweemaal per week een Fokker Friend ship van de NLM wordt ingezet. W:

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2