Leiders Amerikaanse congres en aanhangers president: ECONOMIE FRANKRIJK ONTWRICHT Breznjev liet Kissinger zes in uur wachten Britse vakbond roept leden op tot actie Hanoi kan Drie doden bij frontale botsing Inzameling van oude medicijnen werd succes nog veel hulp gebruiken Situatie Ethiopië verslechterd Grotere opstand Portugal verijdeld LISSABON (ANP). De opstand van een deel van het garnizoen van Caldas de Rainha dat op 16 maart oprukte naar Lissabon, maakte deel uit van een veel groter plan dat de opstand van verschei dene garnizoenen in Portugal omvatte. Dit is uit goede bron in Lissabon verno men. WbjlR PROF. GOUDRIAAN OVERLEDEN Plan muiters ontdekt Kranslegging bij Fort Breendonck Geen hulp voor Chili van Engeland R I 1 1 1 DONDERDAG MAART 28 19 74 3 Proces Kritiek Veiligste (Van onze redacteur in Hongkong, Christian Roll) Hoop op hulp Geen dollar Landbouw HONGKONG Met het herstel van de economie in Noord-Viet- nam, die zwaar heeft geleden van de Amerikaanse bombardementen, zijn opmerkelijke vorderingen gemaakt. Tijdens de vierde zitting van de nationale vergadering in Hanoi verklaarde de plaatsvervangende minister-president Le Thanh Nghi, dat sinds de wapenstilstand alle belangrijke vervoerswegen gerepareerd zijn en weer voor het ver keer vrijgegeven. Ook de belangrijkste bruggen, in Long Bien, Han Rong, Phoe Luong, Lai Vu, Hoang Mai en Viettri, die ernstig waren beschadigd, zijn hersteld. L i K. - ■h - ■B Hr J Richard Nixon in agressieve stemming. De afgelopen weken hebben James St. Volgens genoemde bron verliepen de n n o tl I nto en aal lip i i De boycot van overwerk zal vol gens de vakorganisatie duren totdat de werkgevers een bevredigend aan bod hebben gedaan. De eisen van de metaalarbeiders zullen vermoedelijk op de agenda staan wanneer het bestuur van het TUC, het overkoepelende Britse vak- bondsorgaan, besprekingen met pre mier Harold Wilson voert. De vak bondsleider van de metaalbewerkers, Hugh Scanlon, maakt deel uit van het TUC-bestuur. Op het laatste ogenblik echter merk ten de initiatiefnemers van het plan dat zij ontdekt waren waarop zij besloten de operatie te annuleren. Zij stelden de ver schillende eenheden hiervan telegrafisch op de hoogte, maar alleen het garnizoen van Calduas de Rainha ontving het tele gram niet en begon de mars naar Lissa bon. De ijzer- en staalfabrieken in Thai Nguyen hadden hun planning voor 1973 op 29 november van het vorige jaar al overtroffen met 21 percent. Eén van de belangrijkste zaken in de opzet van de economie van Noord- Vietnam is de zekerheid zichzelf te kunnen onderhouden wat de levens middelen betreft Van de totale op pervlakte van Noord-Vietnam is tot nu toe maar dertien percent ontgon nen- OOK DE landbouwproduktie zal de verwachting voor 1973 hebben over troffen, hoewel juist vorig jaar grote delen van het land werden geteisterd door tyfonen. Hoewel vorig jaar de bebouwde oppervlakte ten opzichte van 1972, na voor nog Steeds meer wordt dit gezien als de veiligste aanpak voor afgevaardigden die in hun kiesdistrict slechts over een ge ringe meerderheid beschikken. Een over wegende rol in deze gedachtengang spe len daarbij de opiniepeilingen die nog nooit zo ongunstig zijn geweest voor de president en diens geloofwaardigheid. ADDIS ABBEBA (AP). In de Ethio pische hoofdstad Addis Abbeba en de door rebellen bezette stad Asmara in het noorden van het land is de spanning gisteren gestegen toen een groep legerof ficieren bekend maakte dat de strijd krachten de burgerbevolking tegen mas sale moordpartijen zullen beschermen. De rebellen, die zich „de strijdkrach ten van het noorden” noemen, hebben door het radiostation van Asmara hun eisen bekendgemaakt. Zij willen onder meer dat hoge leger- en regeringsfuncti onarissen van het kabinet dat in februa ri ten val werd gebracht, wegens cor ruptie berecht zullen worden. P e n n een 19 CADIER EN KEER (ANP). Een frontale botsing tussen een personenauto en een vrachtwagen heeft gisteren aan drie inzittenden van de personenauto het leven gekost. iti- rg, ist, lag d- zal in on) iet de □te •C- in ra ra ie if on :rd lar oor rdt ras :en o. g n is P <e ra et s- in an le- ie- >M ve ir- Ze lij :al ht in ng in n- an ur jk a- >1- ie le en 1U en ika Te ge- at- m- ?en iree •als is. i i. 1 ika de ?e- ka. lo- id- ?e- oer Der ran ur, e- e- k- Intussen neemt de druk op de presi dent om af te treden toe. Volgende maand zal, naar men verwacht, de con grescommissie die de belastingzaken an de president onderzoekt, aanbevelen het staatshoofd een navordering van circa 350.000 dollar te sturen in verband met manipulaties met een schenking van de documenten uit de tijd dat hij vice- president was, aan de staat. De Senaats commissie die zich met de zaak-Water- gate bezig houdt, wil op 28 mei haar ver slag publiceren. Dit verklaart ook de geruchten die op 16 maart in Lissabon circuleerden inzake opstandige bewegingen in Viseu. Lame- go. Santarem e.d. Er heerste inderdaad grote opwinding onder de eenheden in Viseu en Lamego, in het Noorden, maar daar de alarmtoestand was afgekondigd verlieten deze eenheden de kazernes niet. In Lamego ontplofte een granaat waardoor twee soldaten omkwamen en 15 werden gewond. Volgens de officiële lezing gebeurde dit per ongeluk tijdens een oefening. De radio leverde geen commentaar op de verklaring die werd toegeschreven aan officieren van de pantser strijd krachten, de luchtafweereenheden en de legervliegdienst. ENSCHEDE. (ANP) De proef met de inzameling van overtollige medicijnen in Enschede is na drie maanden een groot succes gebleken. Nadat vanaf 10 december j.l. het publiek via adverten ties in de plaatselijke pers was opgeroe pen de medicijnkastjes na te kjjken en alle overtollige pillen en poeders in te leveren, zijn bij de tien apotheken die aan de actie meedoen ruim twaalf olie vaten met een gezamenlijke inhoud van ruim 2500 liter gevuld. DEN HAAG (ANP). Op de begraaf plaats Westerveld is het stoffelijk over schot ter aarde besteld van prof. dr. ir. J. Goudriaan, oud-president van de Ne derlandse Spoorwegen en oud-hoogleraar die vrijdag op tachtigjarige leeftijd is overleden. De Noordvietnamezen, die zoals al le Vietnamezen een groot improvisa- tietalent bezitten en zich bovendien zeer makkelijk aanpassen, zullen ook de tegenwoordige moeilijkheden over winnen, al blijft de broekriem voor lopig strak aangehaald. In eerste instantie betrok een sterk contingent van de republikeinse garde stellingen bij de militaire academie waar de opstandige officieren bjjeen wa ren. Deze merkten toen dat het komplot was ontdekt en dat de regering krachtig zou optreden. Zij besloten hun actie op te geven. gebeurtenissen als volgt: Een aantal of ficieren, leden of aanhangers van de „beweging van kapiteins”, kwam in de nacht van 15 op 16 maart op de militai re academie bijeen om de laatste bijzon derheden te bespreken van de voor 16 maart georganiseerde opstand. De rege ring was echter ter ore gekomen wat er gaande was. Ministers en hoge militairen bespraken tot vroeg in de ochtend welke maatregelen genomen moesten worden. De Huiscommissie heeft 30 april als streefdatum gesteld voor het afsluiten van haar onderzoek. Waarnemers zijn van oordeel dat het merendeel van de 21 Democraten in de commissie en mis schien ogeveer de helft van de 17 Repu- Het standpunt van het Witte Huis in de kwestie van de 42 bandjes was dat de commissie al een grote hoeveelheid ma teriaal heeft gekregen en dat zij eerst die stukken moet bestuderen en vervol gens precies opgeven wat zij verder nodig denkt te hebben. ZELFS AL zou de Noordvietname- se economie in de toekomst ook weer voor het grootste deel zijn gebaseerd op zelfstandigheid, dan is het zijn wederopbouw echter toch aangewezen op de hulp van het bui tenland. Tot nu toe kwam die hulp voornamelijk uit de Sovjet-Unie, de Volksrepubliek China en de Oosteu- ropese landen. Zolang er echter in Zuid-Vietnam nog oorlog wordt gevoerd, zullen de Verenigde Staten nauwelijks bereid zijn economische hulp aan Noord- Vietnam te geven. Onder de leden van de Huiscommissie voor justitie zouden er zeker enkele zijn die weliswaar tegen een in staat van beschuldiging stellen van de president zijn, maar die wel zouden willen aanbe velen de kwestie in het 435 leden tellen de Huis van Afgevaardigden te behande len- Andere afgevaardigden zeggen bin nenskamers dat het wellicht het beste zou zijn, dat het Huis zich voor „im peachment” uitspreekt, zodat zij tegenover hun kiezers kunnen zeggen dat zij er voor gezorgd hebben dat de president de kans krijgt op een eerlijk proces in de Senaat. De „1 Mei-machinefabriek” bereikte het geplande voor 1973 al 37 dagen voor het einde van het jaar. De chemische industrie wil, wat vijftien belangrijke produkten betreft, het ge plande al op 14 december bereikt hebben. Een kranslegging bij de 10 executie-palen van Fort Breendonck bij Antwerpen het enigste concentratiekamp uit de tweede wereldoorlog in België vond gisteren plaats tijdens het bezoek van de Westduitse president Heinemann die momenteel met zijn vrouw in België ver toeft. Het ongeluk gebeurde op rijksweg 78 ter hoogte van het Limburgse plaatsje Cadier en Keer toen de personenauto tijdens een inhaalmanoeuvre op de lin- kerweghelft reed- De slachtoffers zijn de 53-jarige me vrouw B. Hendriks uit St. Maartens Voren (België), het tweejarige meisje L. Mullenders uit Margraten en de 32- jarige mevrouw I. Mullenders-Kerff uit Margraten. De twee eerstgenoemde slachtoffers overleden ter plaatse. Me vrouw Mullenders overleed gisteravond in een ziekenhuis in Maastricht. De chauffeur van de vrachtwagen is ge wond geraakt. LONDEN (AFP, UPI en Reuter). De Britse regering heeft gisteren mee gedeeld dat zij de economische hulpver lening en wapenverkopen aan Chili op schort ten teken van afkeuring van het militaire bewind. De minister van bui tenlandse zaken, James Callaghan, maakte dit in het parlement bekend. Hij zei „Ons beleid jegens de junta zal beheerst worden door de wens de demo cratie hersteld en de mensenrechten vol ledig geëerbiedigd te zien in Chili”. De opstandige beweging was in de kiem gesmoord en de regering was de situatie meester. Maar waarnemers vra gen zich af wat er zou zijn gebeurd als de zaak niet was uitgelekt. De officieren klagen overigens over de houding van generaal de Spinola. Deze heeft totaal niets gezegd of gedaan waaruit men zou kunnen opmaken dat hij hun actie steunt. Steeds handhaafde hij de hou ding van de gedisciplineerde militair die hij sedert zijn ontslag als staf-chef van de strijdkrachten enkele dagen tevoren strikt in acht nam. MOSKOU (UPI). De Russische lei der Leonid Breznjev heeft gisteren de besprekingen met zijn Amerikaanse gast Henry Kissinger zes uur opgeschort om met de andere leden van het politbureau te spreken. Dit hebben diplomatieke kringen in Moskou gezegd. Tijdens de onlangs bekendgemaakte begroting werd door minister van Financiën Denis Healey gezegd dat de staalprijzen met 25 percent ver hoogd moesten worden. De opstandelingen in Asmara willen ook dat de omsingeling door regerings getrouwe parachutisten van muitende eenheden op de luchtmachtbasis Debre Zei wordt opgeheven- De zes spoorlijnen, die samen een lengte van duizend kilometer hebben, worden ook weer gebruikt. Men zest dat het vervoer en verkeer in de rivier- en zeehavens weer normaal plaatsvindt. Fabrieken, die tijdens de oorlog waren verplaatst, zijn weer overgebracht naar hun oorspronkelij ke plaats. De regering heeft nu echter de wederopbouw van het door de oorlog verwoeste land voorrang gegeven bo ven de realisatie van politieke doel einden. Er zijn steeds meer aanwijzingen dat de stemming in het Congres zich tegen Nixon keert. Oorzaken hiervan zijn o.a. aanvallen van het Witte Huis op de commissie voor justitie uit het Huis van Afgevaardigden, die op het ogenblik de zaak-Watergate uitzoekt, en de weige ring van Nixon om meer materiaal aan deze commissie af te staan. Intussen is het Franse luchtverkeer eveneens weer voor een deel in het honderd gelopen vanwege een staking van de piloten. Hun staking houdt dit keer echter nu eens geen verband met hun tractementen, maar met het feit dat het nieuwe vliegveld Charles de Gaulle, 30 kilometer ten noorden van Parijs, naar hun smaak te ver van hun respectieve woonplaat sen is gelegen. Clair, de voornaamste raadsman van Nixon in de zaak-Watergate, en andere functionarissen van het Witte Huis her haaldelijk besprekingen gevoerd met de Republikeinse leiders in het Huis en de Senaat. missie richtte, viel slecht bij een van de conservatieve democratische leden van de commissie, Walter Flowers uit Alaba ma. „Aan de ene kant horen wij op de televisie praten over volledige samen werking en een verlangen naar een uitvoerig onderzoek, maar tegelijkertijd worden wij geconfronteerd met ingewik kelde manoeuvres om deze toezegging te beperken en de kwestie te vertroebelen”, aldus Flowers. Muitende soldaten hielden Asmara, de op een na grootste stad van het land, voor de tweede achtereenvolgende dag nagenoeg afgesloten van de buitenwe reld. De luchthaven is gesloten en rond de stad zijn op alle wegen versperringen door de rebellen opgeworpen. De toestand in Addis Abbeba is nor maal. Er waren geen militairen op straat, maar wel deden geruchten de ronde dat een militaire staatsgreep op handen was. Omdat deze week de meeste maandsalarissen en ook de uitkerin gen en pensioenen voor de bejaarden moesten worden overgemaakt, heeft de minister een klemmend beroep op de vakcentrales en de bankdirectie gedaan de strijdbijl eindelijk te be graven. Ook vele exporteurs hebben al veel van deze staking te lijden gehad doordat de Franse douane aan de grens betaalbewijzen van hun ex portartikelen verlangt die de banken dus niet meer konden leveren. Op 11 mei 1945 trad hij weer in functie bij de N.S., maar in juni van dat jaar werd hij eervol ontslagen. In 1949 werd hij benoemd tot hoogleraar in de bedrijfseconomie aan de universiteit van Pretoria. Er waren geen aanwijzingen dat de onverwachte vergadering van het polit bureau verband hield met kwesties die tijdens het overleg KissingerBreznjev aan de orde zijn geweest. Sommige diplomaten menen dat het politbureau bijeen was geroepen om het verslag aan te horen van minister van Defensie Gretsjko, die dinsdagavond laat, een dag eerder dan was gepland, van een bezoek aan Irak was teruggekeerd. Na afloop van de besprekingen die gisteravond bijna vier uur duurden, werd in een kort communiqué gezegd dat zij „zakelijk en constructief” zijn geweest. Kissinger zal vandaag naar Washington terugkeren. WASHINGTON (ANP). Leiders van het Amerikaanse Congres, met inbegrip van aanhangers van president Nixon, zijn nu van mening dat het vrijwel een uitgemaakte zaak is, dat het Huis van Afgevaardigden de president wegens het Watergate-schandaal in staat van beschuldiging zal stellen. Eind 1937 werd hij aangezocht voor de functie van directeur van de Nederland se Spoorwegen. Hij werd een jaar later president van de N.S. en bleef dat tot hij in oktober 1940 door Seyss-Inquart werd ontslagen. Hij werd als gijzelaar opgesloten in de kampen Haaren en St. Michelsgestel in Noord-Brabant en in het concentratiekamp Buchenwald in Duits land. Vorig jaar zouden meer dan zeven tig nieuwe fabrieken zijn gebouwd, die hoofdzakelijk bouwmaterialen vervaardigen. De elektriciteitsproduk- tie zou het peil van voor de oorlog hebben bereikt, nadat alle bestaande elektrische warmtecentrales de pro- duktie weer hebben opgenomen. „Impeachment Nixon is De medicijnen zijn door de apotheken in speciale verzegelde zakken gedaan en gisteren met een containerwagen op gehaald. De inhoud wordt vandaag in een verbrandingsoven in het Rijnmond gebied vernietigd. De actie zal worden voortgezet. In andere delen van het land zijn inmiddels soortgelijke acties van start gegaan. Kwik- en arseenhoudende medicijnen zijn van de actie uitgesloten. Deze wor den op een andere wijze vernietigd in verband met hun voor het milieu scha delijke karakter. OOK WAT de woningbouw betreft, spreekt men van goede resultaten. Vorig jaar zou er in totaal een woon ruimte zijn gecreëerd van 60.000 m2 aan bamboehutten. Het merendeel van de Vietnamezen, vooral op het platteland, leeft in eenvoudige bam boehutten, die vlug worden gebouwd. Vorig jaar overtrof men het door de bouwindustrie geplande met 3,3 percent. Totaal werden er vijftig mil joen bakstenen en vier miljoen dak pannen geproduceerd. Het ziet ernaar uit dat talrijke fabrieken vorig jaar hun geraamde produkties voortijdig bereikt en overtroffen hebben. In de ijzer- en staalfabrieken in Thai Nguyen, die ooit met Chinese hulp werden opgezet, in de papierfabriek in Viettri en in de cementfabriek in Haifong draait, volgens zeggen, de produktie nu weer op volle toeren. De hulp van de Sovjet-Unie aan Noord-Vietnam bedroeg de laatste ja- ren 600 miljoen dollar per jaar, ter wijl de Volksrepubliek China jaar lijks 240 miljoen dollar ter beschik king stelde. De Sovjet-Unie zal Noord-Vietnam hulp garanderen bij de wederopbouw van de door de oorlog verwoeste industrieën en bij de vestiging van nieuwe fabrieken. Dit jaar zal de Sovjet-Unie ook grotere hoeveelheden levensmiddelen en consumptieartikelen aan Noord- Vietnam leveren. De hulp voor de wederopbouw uit de kapitalistische landen, die Noord-Vietnam zal aan- het herstel van de gronden die tij dens de oorlog braak lagen, met 12 percent kon worden verhoogd, liet de produktie nog te wensen over. Noord- Vietnam werd vorig jaar geteisterd door zware overstromingen, die klaarblijkelijk niet tot staan konden worden gebracht door de na de Ame rikaanse bombardementen slecht en vlug gerepareerde dammen en dijken. Noord-Vietnam moest al vanaf het begin van de Amerikaanse luchtaan vallen rijst uit China invoeren om zijn bevolking te voeden (China heeft de laatste jaren rond 1 miljoen ton rijst per jaar geleverd). In 1960 be stond de rijstproduktie van Noord- Vietnam uit 4,2 miljoen ton, maar die moet de laatste jaren achteruit zijn gegaan. Een paar weken geleden vertrouwde het Witte Huis er nog op, dat het zou kunnen voorkomen dat het Huis zich voor „impeachment” uitspreekt. Daar voor is een eenvoudige meerderheid noodzakelijk. Nu zou het Witte Huis er voor ijveren dat er in de Senaat niet een meerder heid van twee-derden ontstaat die nodig is om de president schuldig te verklaren en af te zetten. blikeinen tot de conclusie zullen komen dat er tenminste waarschijnlijk grond is voor „impeachment”. Wellicht kan 15 maart als het keer punt worden beschouwd. Op die dag waarschuwde de Republikein Lawrence Hogan uit Maryland, dat de weigering van het Witte Huis om nog 42 bandop namen af te staan en de aanvallen van Nixon op de Huiscommissie nadelig voor de president zouden zijn. Hogan die in het verleden de president had gesteund, zei dat Nixon dreigde ook de steun te verliezen van die commissieleden die kritisch stonden tegenover een „im peachment”. De verklaring, die door het radiostati on van de regering in Addis Abbeba werd uitgezonden, is de eerste aanwij zing dat de tweede crisis die binnen een maand in Ethiopië ontstaan is, tot ge welddadigheden op grote schaal zou kunnen leiden vaarden, heeft tot nu toe echter op zich laten wachten. Noord-Vietnam zou voortaan liever niet meer alleen van de Sovjet-Unie en China afhan kelijk zijn, om niet verwikkeld te raken in het conflict tussen Moskou en Peking. Zweden heeft hulp toegezegd voor de ontwikkeling van de bosbouw en de bouw van ziekenhuizen. Japan zal in Hanoi een modern hotel bouwen en in de golf van Tonkin p naar olie boren. Japan hoopt dit jaar ook 500.000 ton antraciet van Noord-Viet nam af te nemen. De uitvoer van antraciet naar Japan was afgeno men van 600.000 ton in 1961 tot 60.000 ton in 1972. Australië heeft ijzeren golfplaten en wol voor dekens gele verd en verdere hulp ter grootte van vier miljoen dollar toegezegd. De kritiek die Nixon tijdens vraaggesprek voor de televisie op maart aan het adres van de Huiscom- LONDEN (Reuter). De vakbond van Britse metaalbewerkers heeft zjjn twee miljoen leden opgeroepen met ingang van 15 april geen overwerk meer te verrichten. De metaalbewer kers eisen een loonsverhoging van erica tien pond (65 gulden) per week. (Van onze redacteur in Parijs, F. Onnen) PARIJS. De Franse minister van Financiën Giscard d’Estaing heeft gisteren zijn persoonlijke bemiddeling aangeboden om te pogen een einde te maken aan een staking in de banken die nu al 18 dagen voortduurt. Die staking begint dan ook een steeds gevaarlijker bedreiging te vormen voor de nationale economie alsook voor de miljoenen werknemers die met bankcheques plegen te worden uitbetaald. Een vooraanstaande senator die aan dit overleg heeft deelgenomen, verklaar de nu het gevoel te hebben dat het tot een proces tegen Nixon zal komen, ter wijl hij enkele weken tevoren dit alleen maar als een mogelijkheid had be schouwd. NOORD-VIETNAM beschouwt „et voor de Verenigde Staten als een verplichting tenminste 2,5 miljard dollar beschikbaar te stellen voor het herstel. Hier is echter tot nu toe -•iets van te zien- Hij werd in 1926 buitengewoon hoog leraar aan de toenmalige Nederlandse Handelsschool in Rotterdam. Hij trad in 1928 in dienst van de N.V. Philips in Eindhoven. In 1933 werd hij onderdirec teur van deze onderneming. uitgemaakte zaak”

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3