Wethouder Amsterdam en Zaandam willen Scholieren met boeiend volkstoneel uit Ierland toffe vishal Nappa kleding Suède- Zee-reddingen zwengelt „Nederland” open Hemspoortunnel de long Zaterdag gaan uw keuken- dromen in vervulling (nog 2 nachtjes slapen^ BOSCH stand VELDHUIS „Heffing rioolafvoerrecht voor huisgezinnen absurd Keuze uit meer dan 100 serviezen Ii M.A.N.-VELSEN IN OPEN BRIEF AAN GEMEENTE 99 KONINGIN NAAR IJmuiden Beverwijk ROMEINS WRAK 4(1 The playboy of the western world” io z 1 i Will 15 IJMUIDER COURANT 1974 MAART DONDERDAG 28 HAARLEM Grote Houtstr. 82-84 Ais u bij Vogelzang komt zult u het zelf zien Stadsschouwburg Verontrustend Kringloop HEEMSKERK BOSCH-DIENST AMSTERDAM Willem van Rijn B.V. Haarlemmerweg 475 Amsterdam 1015Tel. 020 - 18 52 22* Protesteren Luxor ADVERTENTIE (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) Films b fe Vanuit biologisch ADVERTENTIE xg:» ADVERTENTIE voor dames en heren •n Voor élke leeftijd 1 Wij voelen voor-en hielden rekening met - de moeders èn de dochters. Onze col lecties zijn echt berekend op uw aller komst. U komt toch, héJ lonkte dan misschien bij het lezen van zijn werk lijkt. Immers het verhaal van de simpele boerenjongen die door zijn omgeving tot held wordt verheven wan neer hij suggereert zijn vader te hebben vermoord die korte tijd daarna met een hoofdwond het verhaal binnenstapt ziet er op zichzelf behoorlijk onge loofwaardig uit. HAARLEM. Een Noord-Zuid-Hollandse schappij wordt op dinsdag 2 april ver toond voor de ouderenkerngroep 60-plus van het Nivon en de bezoekers van het Dienstencentrum „Binnenstad”. Ook het aanbrengen van verfijningen in het belastingtarief ten behoeve van alleenwonenden en de minstdraagkrach- tigen wijst de afdeling af. „Mensen die onschuldig zijn aan een misdaad want als zodanig moet men de moed willige vergiftiging van ons leefmilieu beschouwen behoeven ook met een lagere „straf” geen genoegen te namen”. VELSEN. Bij het zien van John overtuiging opzetten dat deze Ierse au- „The playboy of the western world”, woensdagavond door leerlingen van het Gymnasium Felisenum in de stads schouwburg, kwam bij mij sterk de overtuiging opzetten dat deze Iers au teur veel meer naar het absurdisme Volgende week donderdag woont de koningin in de Ridderzaal in Den Haag een bijeenkomst bij ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de Noord-At- lantische verdragsorganisatie. De minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel zal een der sprekers zijn, aldus rrbedelingen van de Rijks voorlichtings dienst. vervuilingsprobleem ligt voor de hand: de industriële afval- en giflozingen moe ten worden gestopt. De kosten van het onschadelijk maken van industrie-afval behoren geheel door het bedrijfsleven te worden opgebracht”. Wat het stopzetten van de lozingen betreft vindt men de medewerking van de overheid met name van Provinciale Staten en Rijks waterstaat onvoldoende. DEN HAAG (ANP). Koningin Juli ana is van plan morgenmiddag om half vier een bezoek te brengen aan het in Zwammerdam gevonden wrak van een Romeins schip dat thans voor definitieve berging gereed ligt. GETROUWD: Cornells E. Zwaan en Hiltje v.d. Ga lien; Robertus Rienstra en Sonja Tesse- laar: Dirk Willem Bakker en Johanna H. W. Kager; Egbert C. N. Steggink en Carla M. Gunst; Leendert J. Sperling en Janna Jansen; José Lopez Fernandez en Theodora M. A. Pekel. zondagmiddag in „City” „Kapitein Nemo en de onderwaterburcht” zal worden vertoond, terwijl voor de beide nacht- v oor stelling en op vrijdag en zaterdag in het Kennemer Theater „Begeerte naar sex” wordt aangekondigd. Overigens, op de foto Jules Croiset en Martine Bijl in een scène uit „Help, de dokter verzuipt!” NA HET SUCCES met „The wild angels” besloot producer Donald Hen derson het verschijnsel van een losgesla gen jeugd op motorfietsen nog eens in behandeling te nemen, waar uiteindelijk de film „Bom losers” het resultaat van is geweest. Deze zal nu van vrijdag- tot en met zondagavond in de Velsense Stadsschouwburg worden vertoond. Een nieuw verhaal dus over terreur door jeugdige motorduivels in een klein stad je, omdat zij als „geboren verliezers” de samenleving willen tarten. Daarnaast wordt voor de matinee van zondag de vertoning aangekondigd van „Kara Ben Nemsi”, zoals bekend de held van de woeste Balkan, eenmaal door Karl May gecreëerd. Als de werkelijke dader van de ernsti ge watervervuiling noemt de afdeling de industrie. „Onder de afvalstoffen daar van zijn er die bijzonder agressief zijn, zwaar giftig of ziekteverwekkend”. Tot de milieuvervuilers behoren vol gens de afdeling eveneens de landbouw vergiften, de zogenaamde bio-industrie en de met water gekoelde electriciteits- centrales en atoomcentrales. Verontrustend noemde de afdeling in dit verband ook de bacteriologische wa terverontreiniging, het verschijnsel dat het vervuilde water zijn natuurlijke af weer tegen schadelijke bacteriën heeft verloren. Het gebruik van moderne fosfaatbe- vattende wasmiddelen in het huishouden verklaart men uit de enorme hoeveelhe den kalk die door de industrieën worden geloosd, waardoor met gewone zeep niet meer kan worden gewerkt. In zijn algemeenheid stelt de afdeling: „De vervuilingsramp is in feite het re sultaat van een niet onder werkelijke controle van de bevolking staande, op een verkeerd winstprincipe gebaseerde economie. De oplossing van het AMSTERDAM. Burgemeesters en wethouders van de gemeenten Amster dam en Zaanstad achten het noodzake lijk dat de thans bestaande Hemspoor- brug zo spoedig mogelijk door een tun nel wordt vervangen. Daarom verzoeken zij in een brief aan de leden der eerste kamer er bij de minister op aan te dringen dat met de bouw van de hem spoortunnel zo vroeg mogelijk in 1975 een aanvang wordt gemaakt en dat de bouw zo snel mogelijk wordt voortgezet en voltooid. sinds1876 Het achterwege blijven van een beslis sing omtrent de verwezenlijkign van de Hemspoortunnel houdt volgens de ge meentebesturen in het voortduren van planologische onzekerheden voor het zuidwestelijke gedeelte van de Zaanstad, waardoor zowel voor de ontsluiting van het daar gelegen bedrijfsgebied als voor de planologie van de binfienstad van Zaandam grote problemen ontstaan. De Hemspoorbrug werkt zowel voor het railvervoer tussen Amsterdam en een groot deel van Noord-Holland be noorden het Noordzeekanaal, als voor het zeescheepvaartverkeer van Amster dam en van Zaandam belemmerend en beperkt de capaciteit. Wanneer om streeks 1980 de overloop-operatie uit de noordvleugel van de randstad voor een deel tot stand zal zijn gekomen kan het railvervoer door deze belemmering niet de vereiste capaciteit bieden, aldus de stedelijke autoriteiten. Het technisch reeds grondig voorbereide Hemspoortun- nelplan biedt volgens hen de meeste kans omstreeks die tijd de vereiste capa citeit mogelijk te maken. Een eventuele rechtstreekse railverbinding Amsterdam CS-Purmerend zal in verband met de vele technische en procedurele moeilijk heden niet voor de negentiger jaren kunnen zijn voltooid. standpunt be- film van de Reddingsmaat- Een medewerker van de maatschappij zal de film van een toelichting voorzien- Aanvang twee uur in de zaal aan de Nieuwe Groenmarkt 10, toegang een gulden. Ook belangstellende leeftijdge noten zijn welkom. GEBOREN: Marcellus R. J. z.v. J. J. Dijkhuizen en I. J. M. Morcus; Jacobus J. D. z.v. P. N. J. Cools en H- W. v.d. Zee; Timotheus F. z.v. G. F. Zoetmulder en A. A. v.d. Veer! Cindy d.v. A. D. Bos en F. v.d. Leer; Chantal d.v. A. D. Bos en F- v.d. Leer; Martijn z.v. G. A. M. Rood en G. C. M. Vos; Barbara C. E. d.v. B. Schulenberg en C. M. Stengs; Marijke d.v- K. Bosman en M. A. H. Koelemeijer; Miranda M. C. d.v. N. M. de Ruijter en M. J. C. Niesten; Tamara G. J. d.v. I. H- Vooren en M. A. Beentjes; Dennis z.v. J. de Haan en Y. van Opbergen; Friso z.v. K. Schmalz en M. Mulder; Angélique J. d.v. T. A. Niekoop en C- E. M. Schagen; Patrick z.v. A. Begrijn en J. F. E. Edel; Petra M. C. d.v. P. A. L. C. v. Overveld en M. C. P. de Beer; Esther G- C. M. d.v. T. J. Dam en A. C. Denneman; Adrianus F. z.v. F. J. Twisk en M. M. Meuleveld. schouwd, acht de afdeling het onjuist het via gootsteen en w.c. afgevoerde water afvalwater te noemen”. Door haar samenstelling, bestaande uit o.a. afgiet- water van aardappelen, kooknat en af- waswater van groenten en faecaliën, vormt het een rijke meststof die de noodzakelijke kringloop van de natuur helpt instandhouden”. De afdeling wijst erop dat de reini gende werking van het oppervlaktewater kort na de oorlog ruimschoots voldoende was voor het biologisch zuiveren van het rioolwater van de destijds aanwezige 9 miljoen Nederlanders. „Thans zijn er ongeveer 13 miljoen Nederlanders. Het rioolwater van 4 mil joen van deze landgenoten wordt mo menteel reeds door middel van zuive ringsinstallaties gereinigd. Het afvalwa ter van de overblijvende 9 miljoen wordt dus nog steeds normaal op het open water geloosd. Dit aantal van 9 miljoen „vervuilers” is dus nagenoeg gelijk aan het landelijke inwonertal van even na de oorlog”. M.A.N.-Velsen-Noord hoopt dat het gemeentebestuur haar inzicht zal delen en haar streven zal steunen. „Waarbij wij verwachten dat u in Den Haag krachtig zult protesteren tegen de ver ontreinigingsheffing, dit als eerste aanzet om te komen tot een verantwoord mi lieubeheer”, aldus de afdeling. „Dit heb ik nog nooit gedaan”, zei wet houder C. Ockeloen (middenstandszaken) gistermiddag, even voordat hij door twee forse zwengels aan het kasregister de ge heel vernieuwde speciaalzaak van Wo ninginrichting Nederland aan het Markt plein in IJmuiden opende. Met die han deling opende hij tevens het bewuste kasregister waaruit prompt een checque ter waarde van vijfduizend gulden te voorschijn kwam. Dit bedrag, bijeenge bracht door relaties van de directie ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van Woninginrichting Nederland, wer<l door de wethouder overgedragen aan de heer J. Doeve, secretaris van de Algemene Hulpdienst Velsen. Dit op verzoek van de directie die de gemeente had gevraagd het geld dat normaal aan bloemen en ge schenken wordt uitgegeven te bestemmen voor een instelling van algemeen belang. De Algemene Hulpdienst beoogt opvang en dienstverlening voor iedereen die, zo als wethouder Ockeloen het uitdrukte, „buiten alle vakjes valt”. De vernieu wing van de vestiging aan het Marktplein houdt in dat de meubelen die daar tot voor kort te bezichtigen waren zijn over gebracht naar de Meubeldrive-in te Beverwijk, zodat de gehele ruimte (1.300 vierkante meter) nu kan worden gebruikt voor het uitstallen van woning textiel. VELSEN-NOORD. „De overbelas ting van het zelfreinigend vermogen van het oppervlaktewater is niet de schuld van de Nederlandse huisgezinnen maar van de industrieën. Voor deze gezinnen behoeven dus geen dure zuiverings-in- stallaties te worden gebouwd. Daarom is het absurd deze gezinnen een riooiaf- voerrecht te laten betalen”. Dit schrijft de afdeling Velsen-Noord van Milieu Aktiecentrum Nederland (M.A.N.) in een open brief aan het college van B. en W. en de gemeente raad van Velsen naar aanleiding van de aan de bewoners van Velsen opgelegue milieubelasting, rioolafvoerrecht ge noemd. Maar het is de Ier Sygne in zijn eerlijke volkstoneel niet om het droge verhaal te doen geweest; hij wilde het slechts gebruiken als symbool. Het stuk werd geschreven vlak na de eeuwwisse ling, de tijd dat de protesten tegen de vorm waarin Engeland de Ieren regeer de, snel toenamen. De Ieren verkondig den in de herbergen en kroegen hun heldenmoed. Maar wellicht ook gehandi capt door een remmend primitief bijge loof, bleef die moed tussen de spiritua liën steken. En dat bedroefde Sygne. Hij zette in „The Playboy” di heldenmoed lelijk te kijk en maakte de Ieren die het stuk zagen er woedend mee. Sygnes stuk is dus toch boeiend ge noeg om ook in deze tijd, waarin Ierse driften en kortzichtigheid hoogtij vieren, een opvoering te rechtvaardigen. De opvoering die de Velsense gymna siasten ervan gaven onder regie van A. F. Boomgaard, waarin werkelijk aardige typeringen te zien waren, droeg alle elementen van het betere schooltoneel. Het was duidelijk een resultaat van hard en serieus werken. En het was bijvoorbeeld de uitbeelding van de ver moorde vader die mijn gedachten de kant van het absurde theater uitstuurde. Omdat deze uitbeelding door Gerard Ha- li er zo grotesk uitzag. kwam de door de auteur bedoelde symboliek er naar mijn gevoel hier het sterkst uit. Ook Martijn Zegels uitbeelding van de verloofde Shawn Keogh, misschien wat kinderlijk, leek wel in die richting te gaan. Michel le Overdorp sloot zich daar trouwens als spinnende trouwgrage weduwe bij aan. Overigens vonden de jeugdige toneel spelers alle steun van het decor, waar, voor de schouwburg meer dan behulp zaam geweest is. Er stond een juweeltje van een Ierse gelagkamer op het toneel, waarvoor een beroepsgezelschap zich niet zou hoeven schamen. Om maar even in verkiezingstermen te blijven: ook hier kwam grote winst voor deze voorstelling vandaan. KO VAN LEEUWEN IJMUIDER. Aan de woensdag- markt werd te IJmuiden aangevoerd: 136 kg tong; 2 kisten tarbot en griet; 261 kisten kabeljauw; 768 kisten koolvis; 378 kisten schelvis; 866 kisten wijting; 90 kisten schol; 4 kisten schar; 3 kisten haring en 265 kisten diversen. Prijzen in guldens Per 1 kg: grote tong 5,84-5,67; groot- middel tong 9,29; kleinmiddel tong 9,44; tong één 9,82; tong twee 9,39; heilbot 9,20. Per 40 kg: tarbot 236-233; griet 184- 117; kabeljauw één 86-70; kabeljauw twee 110-76; kabeljauw drie 100-77; ka beljauw vier 84-71; kabeljauw vijf 84- 38; koolvis één 50-47; koolvis twee 50- 46; koolvis drie 54.45; koolvis vier 48-44; schelvis vier 39-18; wijting twee 40-31; wijting drie 55-40; haring twee 22-19,20; haring drie 21; schar 80-72; grote en middel hake 164; hake één 164-152; hake twee 144-122; hake drie 76-72; ham 208- 188; leng 66-52; lom 58; lever 32-28; bot 32-20. De besommingen waren: VL 34 f 52.600; VL 90 50.400; UK 245 3.300; VD 25 2.300; IJM 23 ƒ3.100; YE 23 ƒ3.100; YE 25 en ZL 6 ƒ3.700; UK 54 en UK 208 1.550; VD 9 en VD 19 8.600. Het spreekt bijna vanzelf dat de nieuw ste Nederlandse succesfilm „Help, de dokter verzuipt!” wegens de grote be langstelling zowel in „City” (Velsen) als in het Kennemer Theater (Beverwijk) moet worden geprolongeerd. De enige veranderingen in de weekprogramma’s van deze theaters bestaan hieruit dat ONDERTROUWD Arnold I. v. Wieringen en Maria J. Kraaijeveld; Jozef G. M. de Graaf en Adriana A- C. Vriens; Robert v.d. Beu- kel en Marjolijntje op ’t Hof; Albert Glim en Hendrika J. E. Samshuijzen. Feestmiddag bejaarden. In het dorpshuis De Moriaan te Wijk aan Zee wordt voor alle bejaarden uit de bad plaats vrijdagmiddag 5 april een feest middag gegeven. Wie met de auto ge haald wil worden kan bellen naar nr. 585. De middag begint om 13.30 uur. Jaarvergadering. In het Wijk aan Zeeër Café De Zon houdt de VVV Beverwijk/Heemskerk vrijdag haar jaar vergadering. Aanvang 20 uur. DE RAGE met Chinese knokfilms heeft nog steeds geen einde genomen, zodat nu van heden- tot en met woens dagavond in Luxor „Tien gele vuisten der wrake” kan gaan draaien. Het ver haal hiervoor is weer geheel volgens het zo langzamerhand overbekend geworden recept samengesteld, zodat de ene klap de andere volgt en het rode bloed bij stromen over het witte doek vloeit. In de matinee van zondag wordt evenmin op een druppel bloed gekeken, want dan zal de oorlogsfilm „Zesendertig uren in de hel” vertoond.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5