t; sluizen havens Drie beroemde vioolconcerten van hoog artistiek gehalte Kruimels aan kapstok in Heemskerkse raad G. Olivier jubileert bij Hoogovens nappa jasjes 298 Marineman vond boom op zijn nad 3 Opgepast voor truc met geld Schipner van gezonken schip onschuldig Velser Sportstichting besprak de medische sportkeuring HERENMODE I i I G. J. TIMMERMANS ALS VOORZITTER HERKOZEN VERA BETHS EN EMMY VERHEY IN GEDURFD PROGRAMMA Raad v. d. Scheepvaart 12 13 1974 MAART Microfoon Kievitsei Demonstratief Plaats Logopedist Compliment far te dragen 1 kant nappa en 1 kant suède VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden S IJMUIDEN Ruim zestig jaar geleden was er in Milford Haven een trawlerrederij van twee sche pen die het eigendom waren van M. H. Howell. Het waren de Cen taur, die voer onder schipper B. Foster en de Gwenllian waar H. J. Hewer schipper op was. Van deze twee schepen werd er één in het jaar 1913 naar IJmuiden ver kocht en dat was de Centaur M. 3, een stoomtrawler die in mei 1904 was opgeleverd door Smith’s Dock Company te North Shields. VELSEN Het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Or kest gisteravond in de Stadsschouw burg te Velsen heeft gegeven en dat met medewerking van de Velser kunstkring „Voor Allen” tot stand is gekomen, heeft een verheugend grote belangstelling gekregen van talrijke muziekminnaars uit de IJmond. Berisping V R IJ D A G 2 9 Ji (Van een medewerker) De ARIE VANDER VEER. 1 (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE De de (Van een onzer verslaggevers) •t Naam Adres J. HLH (Van een medewerker) ADVERTENTIE zeer moderne I. aan beide kanten van (Van een onzer verslaggevers) ik Telefoon 1 23 48 IJmuiden L. Nieuwstraat hk. Marktplein M BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? 'i Tenslotte vermeldde de heer Timmer mans nog eens nadrukkelijk dat de VSS uitsluitend optreedt als belangenorgaan van de verenigingen. Hij hoopte daarom ook op volledige medewerking. Mevrouw Olivier gespt haar echtgenoot het gouden horloge om. De heer Brink horst, die dit namens de raad van be stuur aanbood, kijkt toe. NATIONAAL VOORLICHTINGSINSTITUUT Naar aanleiding van allerlei andere ingekomen stukken wilde de heer De Groot (PvdA) weten hoe het nu staat met de aanstelling van een logopedist(e) voor het kleuteronderwijs. Hij kreeg van wethouder Van Herpen te horen, dat er overleg is geweest met de gemeenten Limmen en Uitgeest over een gezamen lijke aanstelling, maar deze gemeenten willen er geen geld voor beschikbaar stellen. Nu zal Heemskerk eerstdaags een advertentie plaatsen. Een discussie over de nota woonruim teverdeling werd uitgesteld tot de vol gende vergadering. IJMUIDEN. De schipper van het IJmuider vissersvaartuig „Lucia Hendri- ka” IJM 49, dat op 19 juli 1973 op weg van de visgronden naar IJmuiden op de Noordzee is gezonken, is door de Raad voor de Scheepvaart vrijgesproken van schuld. sa- ver- 1 Wi DRIEHUIS. Op de Driehuizerkerk- weg ter hoogte van het Marine Revali datiecentrum heeft een medewerker van dit Centrum waarschijnlijk door met hoge snelheid te rijden zijn autorit tegen een boom beëindigd. Een ambu lance van dit Centrum heeft de gewonde naar het Marinehospitaal in Óverveen vervoerd. Tot het succes van de vertolking van het Vioolconcert van Brahms heeft ze ker ook belangrijk bijgedragen het fraaie, beheerste solo-spel van de hoboist Ryckle van der Heide in het Adagio. P. ZWAANSWIJK. Geeft u gratis advies waar u naast een goede service met de hoogste korting onderstaan de artikelen in uw omgeving kunt kopen. autobanden diepvriezers televisie kleur/zwart-wit wasautomaten koelkasten gashaarden afwasautomaten film/foto-apparatuur Zet een kruisje in het betref fende vakje en zendt deze cou pon aan Nationaal Voorlich- tingsinstituut, Postbus 616 te Hilversum. T. Cremer is in oktober 1916 verloren gegaan. Op 10 oktober was het schip het laatst gezien door de stoomtrawler Ger- berdina Johanna IJM. 134 maar keerde met de 10 bemanningsleden niet in de thuishaven terug. Zo kwam in 1924 een andere J. T. Cremer IJM. 120 er voor in de plaats, de vroegere Anna Josina en P. Zwaan werd er schipper op. Tot aan het begin van de jaren dertig is het schip in de vaart gebleven. De grote staking in het IJmui der stoomtrawlerbedrijf van 1933 beteken de het einde voor tientallen trawlers en zij werden opgelegd in de IJmuidense Haringhaven. Ook de J. T. Crjmer heeft daar enige jaren op het einde liggen te wachten. Tientallen stoomtralers kwa men niet meer in aanmerking van een uitvaart-certificaat, dat werd verstrekt door de Nederlandsche Visscherij Cen trale en in 1936 werd een groot aantal schepen voor de sloop verkocht waaron der ook de J.T.Cremer IJM.120. D grote terts, opus 77 van Johannes De heer J. S. Duijn (KVP) complimen teerde het dagelijks bestuur van het Regionaal Instituut voor het Voortgezet Openbaar Onderwijs voor de samenstel ling van de lustrumnota, die zeer veel informatie biedt en voor de voortvaren de wijze waarop men de zaken heeft aangepakt. De nota zou in bredere kring moeten worden verspreid. Met betrek king tot dit Instituut merkte de heer P. Vos (prot.chr.) op, dat het rijk eens wat vlotter moet worden met de betalingen waarop men recht heeft. Daar was we thouder Van Herpen het van harte mee eens. De heer Duijn (KVP) drong op nieuw aan op het betrachten van spoed met de buitensportaccommodatie ten be hoeve van de scholengemeenschap aan de Van Riemsdijklaan en de heer Van Herpen meldde, dat de gemeente bereid is medewerking te verlenen aan het creëren van een sportveld, zij het voor lopig in een enigszins provisorische vorm. Met al dergelijke kleine puntjes was er al heel wat tijd verstreken toen men aan de eigenlijke raadsagenda be gon. w. De heer Timmermans sprak in zijn openingswoord over de veelomvattende taken die de verenigingen op de schou ders nemen en dat daardoor ups en downs zullen voorkomen. In het aantal leden van de stichting had zich weinig verandering voorgedaan. De bestuursverkiezing, iets wat in de voorgaande jaren nog wel eens stroef verliep, gaf deze keer geen enkele moei lijkheid. Aftredend en herkiesbaar was voorzitter Timmermans. Met algemene stemmen werd hij door de leden herko- J zen. De heer Timmermans stelde zich evenwel voor om bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd een punt achter het voorzitterschap te zetten, om een ver grijzing in het bestuur te voorkomen. Aftredend en niet herkiesbaar waren de heren K. de Wit en J. G. Sier. Uit de B Zo was een brief van de Vogelwerk- groep Noordhollands Noorderkwartier voor ir. J. P. Kroon (PPR-D’66) aanlei ding om een hele verhandeling te hou den over de bezwaren van het zoeken naar het eerste kievitsei. De burgemees ter zou dat niet moeten stimuleren door het min of meer folkloristisch gebruik van het in ontvangst nemen van het eerste ei te continueren. Het zoeken door ondeskundigen zou er door worden be vorderd. De heer M. de Groot (PvdA) zou het later een mentaliteitskwestie noemen. De heer P. Vos (prot.chr.) wilde de uiterlijke raaptijd vervroegen en me vrouw Vervelde (VVD) sloot zich bij die suggestie aan. In Beverwijk heeft de PPR-fractie overigens een geheel ander standpunt ingenomen dan de Heems kerkse PPR-fractie, want de heer Dijk man Dulkes heeft laten weten helemaal geen bezwaar te hebben tegen het ac cepteren van dat eerste ei door de bur gemeester. De oorzaak van het vollopen en daar na kapseizen en zinken van het schip is bij het onderzoek van de Raad niet met zekerheid komen vast te staan. Aange nomen wordt dat de motorkamer is volgelopen doordat in de koelwaterlei- ding een scheur is opgetreden. Hoewel volgens de Scheepvaartinspec tie de tekortkomingen van het schip niet zodanig waren dat het moest worden aangehouden, was geen certficaat van deugdelijkheid uitgereikt. Het alarmsysteem had bij het in wer king treden bij deze ramp moeten wor den onderzocht door een deskundige, in dit geval de motordrijver. Na het stop pen van het alarm had de schipper de motorkamer regelmatig moeten contro leren, aldus de Raad. In het komende sportjaar zullen de diverse aktiviteiten in de gemeente Vel- sen weer gaan plaatsvinden. Een hoogte punt is ongewijtfeld de Velser Sport week, een gebeuren dat in veel andere steden al lang ter ziele is gegaan, maar in Velsen zeker doorgang zal blijven vinden. De vergadering maakte vervolgens geen bezwaar tegen de toetreding van vier zaalvoetbalverenigingen en het duikteam IJmond, al kon men aan de zaalvoetballers geen grote medewerking verlenen zolang een tweede sporthal nog niet tot de mogelijkheden behoort. gro en het blijmoedige Rondo. Die in druk werd mogelijk mede dankzij een begeleiding, die goed werd aangepast aan het karakter van Emmy Verhey ’s spel. Vera Beths, die na de pauze optrad, gaf aan haar dynamisch geladen, jeugdig stuwende voordracht van het Vioolcon cert van Brahms dramatische accenten. Haar meeslepend spel stelde grote ei sen aan de begeleidingsvaardigheid van dirigent en orkest, in het bijzonder wel in de finale. De veelkleurigheid van de instrumentatie liet eveneens haar in vloed gelden bij het streven naar klank- evenwicht en structurele vorming. Evenals het spel van Emmy Verhey getuigde ook dat van Vera Beths van een uitzonderlijke violistische begaafdheid en van het hoge niveau van de technische vorming waarover beide kunstenares sen kunnen beschikken. IJMUIDEN. De Velser Sportstich- ting, het overkoepelend orgaan van de J sportverenigingen in de gemeente Vel- sen, hield gisteravond in het stadhuis zijn jaarvergadering. Het meest belang rijke tijdens deze bijeenkomst was de mededeling van voorzitter de heer G. J. Timmermans, dat er in de gemeente binnenkort weer de beschikking zal zijn i over een medische sportkeuring. „U heeft uw carrière in grote mate te danken aan de eerlijkheid en de mense lijkheid waarmee u de mensen om u heen benadert.” Met deze woorden sprak de heer B. de Heer, onderdirecteur tech nische dienst, de heer G. Olivier uit Velsen-Noord toe ter gelegenheid van het feit dat hij deze week veertig jaar bij Hoogovens werkzaam was. De jubilaris is sinds 1969 opzichter en plaatsvervangend chef bij de algemene werkplaats. De langste tijd van zijn loopbaan heeft hij doorgebracht bij de voormalige buizengieterij, waar hij van handlanger promoveerde tot opzichter eerste klasse. vergadering waren drie kandidaten naar voren gekomen voor de twee opengeval len plaatsen, te weten de heer Martens van automobielvereniging „de Rijmon- ders”, de heer Lokkers van sportvereni ging „Terrasvogels” en de heer Velzel van „Exercitia”, voorheen als afgevaar digde van de gemeenteraad nu als be stuurslid. Na stemming werden de heren Martens en Velzel gekozen- Het meest opvallend tijdens de verga dering was het punt over de medische sportkeuring. Vorig jaar in september werd het bureau opgeheven, omdat er een tekort was aan keuringsartsen. Er is, zoals bekend, een commissie gevormd, welke inmiddels huisartsen en artsen die als assistent aan het Zeeweg Ziekenhuis verbonden zijn, bereid heeft gevonden de helpende hand te bieden. De nieuw te vormen Stichting zal zich echter zelf moeten gaan bedruipen en het is de taak van het sportleven om te zorgen dat de benodigde financiën op tafel komen. Voorzitter Timmermans richtte daarom een noodkreet tot de aanwezige verte genwoordigers om dit op korte termijn te verwezenlijken. De gemeente heeft zich op het stand punt gesteld, dat de stichting door mid del van de verenigingen eerst zelf in de beurs moet tasten. Over de keuringsprijs viel in dit stadium nog weinig te zeggen, A VELSEN. Bij een grootwinkelbe drijf in deze gemeente meldde zich na mens een plaatselijk groot bedrijf een man, die in verband met een bedrijfs feest een grote bestelling aan bier en sherry deed. Hij vroeg tevens 200.- wisselgeld, omdat de kassier zonder klein geld zat. Dat kon dan bij het brengen van de bestelling verrekend worden. Zonder meer is aan dat verzoek voldaan. Toen echter de bestelling bij het desbetreffende bedrijf werd bezorgd, bleek men van niets te weten en was de naam, welke de man had opgegeven onbekend. maar zal ongeveer negen gulden gaan bedragen. Het beleid van de VSS nu en in de toekomst zal gericht blijven op het be hartigen van de belangen van de aange sloten verenigingen Om te peilen wat de behoeften zijn van de sportverenigingen is e r een enquête opgesteld en met behulp hiervan zal men in overleg met de gemeentelijke instanties kunnen ko men tot een lijst van prioriteiten. Mevrouw J. H. Vervelde-Wagenaar (VVD) tenslotte zorgde aan het einde van de lange raadsvergadering nog voor een klein incidentje, toen zij omstreeks 23.10 uur baar papieren bgeengaarde, de tas pakte- voorzitter Roozen de hand drukte en demonstratief met een vrolijk „Goedenavond allemaal” de vergaderzaal verliet. Meverouw Vervelde, voorstand ster van het beëindigen van raadsverga deringen om uiterlijk 23 uur, hield zich aan haar principe: na elven het in behandeling zijnde raadsstuk afwerken, maar geen nieuw agendapunt meer aan de orde stellen. De overige raadsleden hielden zich nog welgeteld vijf minuten bezig met „De Waterakkers” en toen klonk ook voor hen het vertreksein. De agenda was afgehandeld. In IJmuiden werd het schip eigendom van de N.V. Zeevisscherij Mij Nicolaas II onder directie van de heer W. Maar- leveld en kreeg de naam Anna Josina IJM. 169. Schipper werd Albert van Pel. Onder dezelfde directie voeren toen de Nicolaas IJM.166 en de Elizabeth IJM.181 toebehorende aan de maatschap pij van dezelfde naam. Van de drie schepen gingen er twee gedurende de eerste wereldoorlog verlo ren. De Nicolaas IJM. 166 vertrok op 30 oktober 1916 van IJmuiden ter visserij onder schipper L. Vuil en keerde van die reis niet in de thuishaven terug. Het schip werd met de 11 bemanningsleden als verloren beschouwd. De Elizabeth IJM 181 kreeg op 11 juli 1917 tijdens de uitoefening van de visserij nabij Ter schelling een mijn in het net die ont plofte en zoveel schade aanrichtte dat het schip zonk. Van de bemanning werden 7 man gedood, waaronder schip, per Joh. Cramer en 4 werden gewond opgepikt door de Petrus Paulus I.TM266 en in IJmuiden binnen gebracht. Het bedrijf werd voortgezet met de Anna Josina IJM 169 die we hier op foto zien. Zoals gezegd was het schip in 1904 nieuw in de vaart gekomen na te zijn gebouwd door Smith’s Dock Co Ltd. De bruto inhoud bedroeg 205 reg. ton, de lengte 35,15 m, de breedte 6,53 m en de holte 3,48. M. De triple expansie machi ne van het fabrikaat W.V.V. Lidgerwood te Glasgow ontwikkelde 350 pk. Dit duurde tot 1924 en in dat jaar werd het schip aangekocht door de Algemeene Visscherij Maatschappij en kwam onder de naam J. T. Cremer IJM. 120 in exploitatie bij de Vereenigde Exploitatie Maatschappij. Een oude naam keerde toen terug want deze was afkomstig uit de tijd van reder C. Planteydt die in korte tijd een grote stoomtrawlerrederij stichtte waarvan de maatschappijen na men van provincies hadden. De eerste J. T. Cremer IJM.120 kwam in 1905 nieuw in de vaart na te zijn gebouwd door de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam en be hoorde met de Mies en Truus IJM.119 toe aan de Stoomvisscherij Mij. Brabant. Die J. T. Cremer had een inhoud van 222 bruto reg. ton en ging inl908 toen de rederij in 1908 liquideerde met enige andere schepen over naar de Algemeene Visscherij Maatschappij die toen werd geleid onder directie van de heren J. F. Klercq en E- H. Hijmans. Die eerste J. chef van de buizengieterij. Zij lieten hun felicitaties vergezeld gaan van res pectievelijk een weegschaal en een sche merlamp. Komisch hoogtepunt van de jubileumviering vormde ongetwijfeld het door een aantal medewerkers van de algemene werkplaats op cabarateske wijze uitbeelden van een situatie die zich zou kunnen voordoen als de jubila ris anno 2035 „zijn zoveelste” jubileum viert. Vóór de aanwezigen de gelegenheid kregen de heer Olivier persoonlijk te feliciteren, sprak de jubilaris enige woorden van dank. De Raad voor de Scheepvaart heeft de schipper van het vissersvaartuig „Wil lem” VL 121, dat IJmuiden als thuisha ven heeft, een berisping gegeven wegens schuld aan een aanvaring met een bin nenvaartuig. De aanvaring vond op 14 februari plaats bij de ingang van de Vissershaven-Haringhaven te IJmuiden. Bij het verlaten van de Vissershaven raakte het visserschip het diep beladen binnenvaartuig „Variatie” dat juist de Haringhaven wilde binnenvaren. De „Variatie” liep enige schade op. De Raad baseert de berisping op het feit dat de betrokken schipper geen uitzicht op het voorschip heeft geplaatst, ondanks de onoverzichtelijke situatie ter plaatse. De schipper van de „Variatie” werd verweten bij het invaren van de haven, die schuin ligt ten opzichte van de monding, de bocht onvoldoende ruim genomen te hebben. HEEMSKERK. De Heemskerkse raad toonde zich donderdagavond op nieuw zeer bedreven in het vinden van kapstokken om er buiten de agenda punten om die zaken aan op te handen of na te vragen die geacht kunnen worden in de belangstelling van de kiezer te staan. Onder voorzitterschap van wethouder H. J. M. Roozen, die de burgemeester verving, gelukte dat niet altijd. Zo kapte hij een discussie over een mortuarium af, toen alleen maar de beheerverordening voor de nieuwe alge mene begraafplaats aan de orde was. Maar de ingezonden stukken blijven in Heemskerk een kapstok met zeer veel haken en soms ook wat ogen. Vrijwel alle plaatsen in de schouw burg waren ingenomen, toen gastdirigent Maarten Smit en de twee solistes van 1 deze avond: de violistes Vera Beths en Emmy Verhey het tot podium getrans formeerde toneel betraden voor de uit voering van het eerste werk van het programma, het Concert voor twee vio len en strijkorkest van Johann Sebastian Bach. Hiermede begonnen de drie jonge kunstenaars met het orkest aan een taak, die van hen een grote slagvaardig heid, te< hnische bedrevenheid, artistiek inzicht, stijlbegrip en muzikaal uitdruk kingsvermogen zou vragen, culminerend bij de solo-vertolkingen, die de violistes ieder alleen op zich hadden genomen en die voor Emmy Verhey het Vioolconcert in D grote terts, opus 61 van Beethoven, en voor Vera Beths het Vioolconcert in Brahms betroffen. Drie door talloze uitvoeringen bekend en beroemd geworden vioolconcerten vormden op deze avond een gedurfd programma dal de verantwoordelijkheid voor de uitvoering sterk deed beseffen. Zeker past respect voor de moed waar mede zij hun opdracht hebben aanvaard. Dirigent en solistes hebben gemusi ceerd onder omstandigheden, die extra aandacht noodzakelijk maakten, in het c bijzonder wel voor wat de vertolkings- eenheid, de klankverhoudingen en de dynamische expansie-graad betrof. Want al is de akoestische gesteldheid van de Stadsschouwburg voor muziek door de verbouwing aanzienlijk verbeterd, een sublimerende werking heeft zij niet en zij onthult elke oneffenheid. Met het oog op uitvoeringspratijk- ervaringen is het concert ongetwijfeld zeei nuttig geweest, maar ook heeft het veel artistieke resultaten opgeleverd, waarover men zich kon verheugen. Zo werd de vertolking van het Violen- concert van Bach door uitnemend menspel en onderlinge muzikale standhouding een verrassende inzet van de avond. Maarten Smit begeleidde met het strijkorkest zorgvuldig en het spel var> de twee solistes kenmerkte zich door harmonie in uitdrukkingskracht, al werd ieders persoonlijke geaardheid hierbij zeker niet verloochend. Die kon treffend aan de dag treden bij de solo-voordrachten. Emmy Verhey liet een gevoelige muzikaliteit blijken in eer, fijnzinnige vertolking van Beetho vens Vioolconcert, waarvan het Larghet to een innige expressiviteit verkreeg als een intermezzo van bezonkenheid tussen het goed opgebouwde en getekende Alle- Bij de behandeling van de agenda kwamen ook nog wat kleine puntjes aan de orde. Thans moeten twee raadsleden in de raadszaal samen doen met één microfoon. Nu er toch twee nieuwe microfoons moeten worden besteld voor de twee extra raadsleden die na de verkiezingen op grond van de uitbrei ding van het inwonertal hun intrede zullen doen, stelde het college voor, nu maar gelijk dertien nieuwe aan te schaffen, voor elk raadslid een. Kosten 7.400,-. De raadsleden (PPR-D’66) en Torken (KVP) In een overvol restaurant van het ontvangstcentrum vervolgde de heer De Heer met te zeggen dat het kenmerk de jubilaris is, het zich volledig inzetten voor zijn medemens. „De ma nier waarop u de goede kanten van de mens telkens het zwaarst laat wegen, maakt u tot een bewonderenswaardig mens”, aldus de heer De Heer, die zijn toespraak besloot met het uitreiken van de traditionele jubileumgeschenken, be staande uit een gratificatie en het gou den ere-insigne met briljant. De tweede spreker was ir. J. H. Brink horst, hoofd centrale technische dien sten. Hij bracht namens deze diensten de gelukwensen over en dankte de heer Olivier voor de inspanningen die hij zich voor de algemene werkplaats getroost. Namens het personeel van deze werk plaats sprak de heer F. de Ruyter. Hij overhandigde de heer Olivier onder meer: een poetsdoek (voor de bromfiets van de jubilaris „die soms zo vuil is dat je er bloemen op kunt planten”), een fles met geestrijk vocht, een bijzettafel tje en een fiets. Vervolgens spraken nog de heren M. Bal, chef van de algemene werkplaats, en ir. J. M. Nijhoff, voormalig bedrijfs- Kroon vonden twee nieuwe genoeg, maar wethouder G. Petersen (Prot.Chr.) vond dat heen en weer geschuif met die microfoons maar niks. „Er worden kopjes en papieren van tafel geveegd en straks in een nieuwe raadszaal wordt de afstand tussen de raadsleden ook groter omdat we ruimer komen te zitten”. De heer Torken stem de tegen. Bij het voorstel tot het asfalteren van de verlengde Luttik Cie en de Wentweg verzocht de heer P. Verduin (KVP) beter materiaal te gebruiken dan voorheen, „want nu slippen de mensen op het wegdek en worden de ruiten (van de huizen) ook zo vuil”. I

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13