GEORGE LUCAS FILMT AMERICAN GRAFFITI Onderwijs band tussen drie generaties NOS-radio behoudt Christie’s veilt zend-uren unieke collectie incunabelen Auteursbeiirsen Schaafsma pleit voor „algemene wet culturele voorzieningen •kt fadetyW- Alphenaar jggjX Syncopators in nieuwe bezetting In jaarverslag Culturele raad Noord-Holland Manuscript Chaucer Nieuwe recordprijs Grammofoonplaten Nieuw uitgekomen op Melodia Russische opnamen voor slechts 10- ■k VRIJ DAG 2 9 MAART 19 74 Rockmuziek Filmmuseum Afstotend Nachtvoorstellingen Shaft in Africa 99 10,— 'r BRAHMS: 10,— DE ONTEVREDENHEID en het onbehagen, de onzekerheid en de angst die de doorsnee-Amerikaan op het ogenblik scherp voelt of onbewust ondergaat, laat zich misschien het beste afmeten aan de groeiende belangstelling bij lezers- en filmpubliek voor een vrij recent verleden toen alles er zoveel rustiger en gelukkiger uit scheen te zien. Vooral de jaren vijftig en begin zestig, toen de mannen van nü hun jeugd afsloten, maken sentimentele herinneringen wakker aan laatste schooldagen, eerste liefdes en vooral aan de toekomst dromen en idealen die een eerste stap in de grote wereld begeleidden. „Wat leefden we gelukkig toen”. Vooral als je dan terugdenkt aan die tijd vanuit een bureaustoel in een kantoor op de zoveelste ver dieping van een wolkenkrabber temidden van de grimmige werke lijkheid van groeiende onveiligheid, toenemend geweld en om zich heen grijpende corruptie tot in de hoogste regeringskringen. BEETHOVEN: BERLIOZ: DVORAK: 2e pianoconcert op 18 Sviatoslav Richter/ piano voor slechts 6 Last Picture Show 1 irffe'g Droevig afscheid van jaren ’50 als (Van onze kunstredactie) (Van onze rtv-redactie) (Van onze kunstredactie) ADVERTENTIE De mode van de nostalgie, van het wegdromen in de goede oude tijd heeft al de nodige literaire bestsellers en succesvolle films opgeleverd, maar alles schijnt nu weer in de Verenigde Staten geslagen te worden door ,,A- merican Graffiti” van regisseur Geor ge Lucas en producent Francis Ford Coppola. ZEKER IS DAT niet op die gron den „Graffiti” zo’n waanzinnig succes in Amerika is geworden. Of dat suc ces hier herhaald zal worden, staat te bezien. De film is zo typisch Ameri kaans, zinspeelt voortdurend op situa ties en gewoontes die we hier niet of nauwelijks gekend hebben en heeft dialogen met plaatselijke toespelingen die in onze bioscopen over de hoofd en van het publiek zullen gaan. Dan blijft de muzikale kant van de film met zijn veelvuldig gebruik van de rockmuziek over. tieke jaren ’50 te vergelijken met die van leeftijdsgenoten aan de andere kant van de oceaan al was het alleen Charles Bronson is in Calypso, ter wijl John Boorman’s „Deliverance’ behalve in de vertoningen ’s middags en ’s avonds ook in de nachtvoorstel lingen van Kriterion te zien is. Twee films uit de alternatieve manifesta ties, „Ludwig” en „Le Salamandre” zijn in de loop van de week ’s nachts in The Movies te zien. Vioolconcert op. 77 Leonid Kogan/viool CHOPIN: 2e pianoconcert op. 21 Jevgeny Moguilevsky/piano 10,— on en PAGANINI: Vioolconcert no. 1 op. 6 Victor Tretjakov/viool City deze week op het programma heeft genomen, terwijl „Shaft in Africa" (Rembrandtplein Theater) Ri chard Roundtree als de negerwreker John Shaft naar Ethiopië brengt waar slaven geronseld worden om in Europa te werken. De regie is dit maal in handen van John Guillermin die Shaft op verzoek van afgevaar digden van de Verenigde Naties naar Afrika laat gaan om er een moderne vorm van slavenhandel te ontmaske ren en te bestrijden. BEHALVE „AMERICAN GRAFFI TI” die in de Uitkijk in eerste verto ning is gegaan en hierboven uitvoerig besproken wordt, heeft Amsterdam nog een première en wel in Flora, waar „Het recht van de Sterkste” („Walking tall”) is gaan lopen. AMSTERDAM (ANP). De Stichting Amsterdams fonds voor de kunst heeft voor 1974 aan enkele auteurs stipendia toegekend „opdat zij zich gedurende eni ge tijd onbelemmerd kunnen wijden aan de door hen voorgestelde literaire pro jecten”. Het zijn: J. M. Boersma (Alain Teis ter), Fritzi ten Harmsen van der Beek, Gerrit Komrij, Alfred Kossmann, Willi am D Kuik, Jacoba van Velde, Simon Vinkenoog, Hans Vlek, Joop Waasdorp, Jos Ruting en Riekus Waskowsky. De adviescommissie bestond uit dr. J. P. Guépin, Willem van Maanen en H. G. Hoekstra. wet op het openbaar bibliotheekwerk, de Omroepwet en zelfs de Grondwet (artikel 7, waarin aan de vrijheid van meningsuiting, die van de kunsten zou dienen te worden toegevoegd). De cultuurwet waar Schaafsma voor op de bres staat, zou een eind maken aan het jaarlijkse touwtrekken tussen de verschillende overheden over een groot aantal subsidieposten. Zo’n wet zou rechtszekerheid verschaffen aan de be trokken instellingen en personen en de continuering veiligstellen. De nadelen van het thans geldende systeem worden bepaald door de margi nale financiële vrijheden die provincie- en gemeentebesturen zich kunnen ver oorloven. Beschikkend over betrekkelijk geringe belastinggebieden zijn beide la gere overheden in hoofdzaak aangewe zen op door het rijk beheerste fondsen. Merkwaardig noemt Schaafsma het dat het rijk de normen bepaalt voor een muziekschool, die een middelgrote ge meente tonnen kost, terwijl dat zelfde rijk aan de instandhouding van dat mu ziekinstituut slechts enkele tienduizen den guldens bij draagt. ALs doeluitkeringen, zoals voor het in stand houden van onderwijsvoorzienin gen, ook voor de cultuur een wettelijke basis krijgen, kunnen de koppelsubsidies verdwijnen en is de cultuur niet langer afhankelijk van bereidheid en inzicht van steeds wisselende bestuurscolleges. Als de denkbeelden van Schaafsma in hogere bestuursregionen weerklank zou den vinden, zou dit van grote betekenis zijn voor alle gemeenten, die culturele instellingen als muzieklycea, etc. onder hun beheer hebben. Zo sympathiek en echt „Graffiti’ aandoet, ook in zijn poging een wei nig opwindend verhaal zo gevarieerd en boeiend mogelijk in beeld te bren gen, zo afstotend werkt „Walking tall” die let wel op ware gebeurtenis sen schijnt te berusten. Het is het ver haal van ex-sheriff Buford Pusser. die na wereldoorlog 2 „law and or der” in McNairy County in het wes ten van de VS. kwam herstellen. Pusser blijkt een succesvolle show- worstelaar in een circus te zijn ge weest voor hij zich als eerzaam bur ger in zijn geboortestad kwam vesti gen om er de houthandel van zijn vader tot nieuw leven te brengen Maar het stadje is veranderd in zijn afwezigheid, er zijn clandestiene whiskystokerijen. kroegen, een speel hol annex prostitutie-faciliteiten bij- gekomen. Als Buford Pusser bij een toevallig bezoek aan de speelzaal fraude ontdekt bij de croupier, wordt hij verschrikkelijk toegetakeld door de bodyguard van de eigenares van het landelijk complex wat door Pus ser al dadelijk als een Sodoma en Gomorrha is omschreven. Eenmaal hersteld van zijn verwon- Daar maken ze plannen voor de laatste avond die ze samen zullen doorbrengen, want minstens twee van hen vertrekken de volgende dag naar een universiteit aan de oostkust. De avond en nacht verloopt voor ieder van hen verschillend. Het voornaam ste vermaak is langzaam rijdend dooi de hoofdstraat ontmoetingen met meisjes forceren, bij de stoplichten het laatste nieuws uitwisselen of grapjes met elkaar uithalen, proberen aan sterke drank te komen en uitein delijk een vriendinnetje of loslopende vrouw te versieren. De film maakt daar een vrolijk en zorgeloos schouwspel van, maar tegelijk biedt dit panorama van herhaalde en wei nig gevarieerde activiteiten uitzicht op een wat geestloos, eentonig en triestig bestaan. Ouderen spelen nau welijks een rol bij dit hongerig rond rijden door de straten of het wat hangerig bijeenzitten in een eettent, de auto bepaalt het gedrag van de jongelui en biedt de mogelijkheden van contact en amusement. De auto- dingen, laat Pusser zich kandidaat stellen voor het sheriffschap en als hij de macht in handen heeft, ont staat er een oorlogssituatie, waarin beide partijen alle middelen gebrui ken om elkaar kapot te krijgen. Waarbij moet worden aangetekend dat Buford Pusser in het begin geen revolver draagt maar alleen uitgerust is met een zware knuppel, waarmee hij grote vernielingen bij mens en meubilair weet aan te richten. Enfin, het einde is dat Pusser’s vrouw bij een schietpartij gedood wordt, Pusser vroegtijdig het zieken huis verlaat met zijn zwaar verwond gezicht in een gipsverband om bij de begrafenis aanwezig texzijn, waarna hij in zijn auto stapt om met zijn laatste krachten de twee resterende tegenstanders dood te rijden. Het griezelige van het geval is dat Pusser eerst alle redenen toegespeeld krijgt (er wordt ook nog een bom aanslag op zijn huis gepleegd) om Plaats van handeling is een klein stadje ten noorden van San Francis co, de tijd is een zomeravond 1962. AGENT 373” is een traditonele po litiefilm van Howard W. Koch die Zowel de incunabelen als de twee manuscripten hebben gekleurde prenten. Eén van de manuscripten dat tussen 1440 en 1450 gedateerd wordt en in Londen zou zijn geschreven, is van de beroemde schrijver Chaucer en bevat de Canterbury Tales (Vertellingen van de Kantelberg). Ieder verhaal begint met een prachtig gekleurde prent. maar om te zien of we destijds dezelfde „tekens” hebben achtergela ten op de muur van onze beschaving, als Curt en Steve en John en Terry op de wanden van hun stadje in Noord-Californië. De naam Lucas is hier niet bekend. Hij debuteerde enkele jaren geleden met een sciencefiction-film „THX 1138” en het ligt dus voor de hand dat hij bij het maken van „American Graffiti” veel steun gehad moet heb ben van de ervaren Francis Ford Coppola als producent en dan minder van de Coppola die „The Godfather” maakte als wel van de regisseur van „You’re a big Boy now”. „American Graffiti” (de titel ver wijst naar de „tekens” die iedere generatie nalaat in de vorm van mu ziek, gedragspatroon, toegepaste kun sten, folklore) gaat dus weer over de jongelui die afscheid nemen van hun jeugd en zich, zoals dat heet op de drempel van het leven bevinden. t Schaafsma pleit voor wettelijke maat- E regelen op cultuurgebied omdat „ge- E meentebesturen nogal eens bereid zijn E de uitgaven voor cultuur lichtvaardig als E „toegevoegde waarde” of „luxe’ ’te zien P en tot sluitposten van de begroting te •E maken”. Over het bezwaar dat landelij- t ke maatregelen een aantasting van de t zelfstandige beleidsbevoegdheid van de E lagere overheden zou betekenen, stapt E hij met gemak heen. Schaafsma wijst in p dit verband naar de normen voor onder- E wijs, gezondheids-, maatschappelijke en F milieuzorg, die evenmin worden betwist. Met een algemene wet voor culturele voorzieningen zou, volgens Schaafsma, kunnen worden voorkomen dat de sa- E menstelling van bijvoorbeeld gemeente- E raden invloed heeft op het minimale E. voorzieningspeil op cultureel gebied. On- E der voorzieningen rangschikt hij zowel E gebouwen als instellingen en garanties E voor individueel werkende kunstenaars. F Schaafsma realiseert zich wei dat hij F met zijn pleidooi voor een dergelijke p wet heel wat overhoop haalt. Invoering p zou namelijk wijziging betekenen van de HILVERSUM (ANP). Programma- commissaris radio van de NOS, mr. W. J. A. Wagenaar heeft moeten afzien van zijn plan om zeven uur nachtelijke NOS-radiozendtijd per week zonder eni ge compensatie weg te geven en ter beschikking te stellen van zendtijduit- breiding van de TROS en voor de even tuele komst van Veronica. Het oudste van de 19 boeken werd in Mayence in 1459 gedrukt. Het is van de 13e eeuwse theoloog Durandus. Zijn werk Rationale Divinorum Officiorum is een liturgische verhandeling over de oorsprong en de symbolische betekenis van het christelijke ritueel. Onder de overige incunabelen bevindt zich voorts het eerste boek dat in Italië is gedrukt (in 1465) alsmede Cicero’s werk De Oratore. Ook de eerste gedich tenbundel is aanwezig, te weten de Son netten van Petrarca. De Britse staat zal de opbrengsten van de veiling gebruiken voor uitbreiding van de collecties van het domein. De boeken en beide manuscripten zullen in de eerste week van april in New York tentoon worden gesteld om bibliofielen, antiquaren en museumconscervatoren in staat te stellen de werken te bezichtigen. HAARLEM. „Een cultuurbeleid zal pas tot stand kunnen worden gebracht t als in de over het algemeen willekeurige r, versnippering van (financiële) middelen het mes wordt gezet. Een „algemene wet t culturele voorzieningen” lijkt me een L-' gelukkige oplossing”, aldus Henk E> Schaafsma, directeur van het bureau C van de culturele Raad Noord-Holland in E het zojuist verschenen jaarverslag van F die raad. De Raad van beheer van de NOS, de programmastaf en de ondernemingsraad hebben gisteren in een gezamenlijk overleg uitgesproken, dat een verdere afbrokkeling van de NOS-zendtijd, waartoe het voornemen van de heer Wagenaar onvermijdelijk toe zou leiden, als onaanvaardbaar moet worden be schouwd. De NOS radiozendtijd is de laatste jaren al belangrijk gedaald tot 20,5 percent thans. Volgens Raad van Beheer, programmastaf en onderne mingsraad is dit een alleszins redelijk percentage en moet verdere afbrokkeling worden voorkomen. o.a.: 5e pianoconcert op. 73 Rudolf Kerer/piano 16, Symphonie Fantastique Moskous radio Symfonie orkest 10,— Het muzikale intermezzo komt voor rekening van Sandra en Andres met Aimez-moi en Going down to the river. En voorts zijn The New Orleans Synco pators (destijds op de hitparade met Midnight in Moscow) in hun nieuwste bezetting te beluisteren met Sensation Rag en When you smile. Jeanne van Munster praat het programma „aan el kaar”. KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL 023-320244 HILVERSUM. Ook in de vijfde afle vering van het maandelijkse VARA- amusementsprogramma „Jong geleerd, oud gedaan”, dat morgenmiddag via Ne derland I van 16 tot 17.30 uur wordt uitgezonden, komen weer drie generaties uit één familie aan het woord: grootva der, dochter en kleinzoon hebben allen iets met het onderwijs te maken. Groot vader Nieuwland (73) vertelt over zijn loopbaan als onderwijzer in de Haagse Schilderswijk, waar hij 22 jaar geleden een aantal jongens met leermoeilijkhe den door middel van het spelen van een toneelstuk de nodige kennis bijbracht. zo op te treden en toch als handha ver van het gezag in bijna al zijn acties even fout zit als zijn vijanden. De handeling speelt zich niet af in het wetteloze westen uit de pioniers- dagen, maar in deze tijd En om deze „law and order”-man tot sympathieke held van een film te maken, roep* alleen maar herinneringen op aan recente gebeurtenissen waarbij onder meer een Agnew betrokken was. „Walking tall” is bovendien handig en traditioneel gemaakt moet het dus uitsluitend hebben van veel bloedig geweld en zinloze moordpartijen, waardoor het geheel (omdat het met de wet in de hand gebeurt) een vies fascistisch lucht je meekrijgt LONDEN. Bij Christie’s in Londen zullen op 6 juni 19 incunabelen alsmede twee waardevolle manuscripten ter vei ling komen. De collectie is afkomstig uit de beroemde bibliotheek Chatsworth, domein van de hertog van Devonshire, dat beheerd wordt door de Britse staat. Verwacht wordt dat deze veiling van incunabelen boeken die voor 1500 zijn uitgebracht de belangrijkste van na de Tweede Wereldoorlog zal zijn. De totale opbrengst wordt door deskundigen geschat op meer dan 3,25 miljoen gul den. „DILLINGER IS DOOD” van Mar co Ferreri is opnieuw W. Wielek- Berg’s keus (in „Trouw”) als meest gewaardeerde film van het vorige seizoen, waardoor de film vertoond wordt in „Nachten van de Filmcriti ci” in De Uitkijk. „The Valachi Pa pers” van Terence Young met o.m. Deze week dreigde bij de NOS-radio- leiding, zoals wij gisteren meldden, een vertrouwenscrisis te 'ontstaan, toen bleek, dat de programmacommissaris on danks sterk aandringen van de staf niet wilde terugkomen op zijn voornemen, de zeven nachtelijke uren radiozendtijd per week van de NOS op Hilversum 3 zon der meer weg te geven. LONDEN (ANP). Enkele uren na dat op een veiling in Londen een re cordprijs van 145.000 gulden was betaald voor een Japanse prent bracht een prent van Josjoessi Sjakaroe ongeveer 225.000 gulden op. De koper was een Ameri kaan. Te veel drank in „American Graffiti” sterkste attractie En misschien is er toch wel behoefte eigen evaringen uit die mys- Germaine Groenier, een van de sa menstelsters van het programma, ver telt: „Normaal werd in die tijd aan deze achtergebleven kinderen nauwelijks eni ge aandacht besteed. Ze werden als het ware in zo’n klas weggestopt. Niemand bemoeide zich met hen. Nieuwland daar entegen kwam op het opmerkelijke idee deze kinderen bij elkaar te brengen op de zolder van de school. Daar bogen ze zich onder zijn leiding over een toneel stuk. Er moesten rollen worden uitge schreven- waardoor ze hun taalachter stand mhaalden. Er moesten decors wor den‘gebouwd, waaraan flink wat reken werk te pas kwam. Het stuk bijvoor beeld speelde in Afrika, waardoor er automatisch wat aan aardrijkskunde werd gedaan. En dat allemaal gebeurde vanzelfsprekend spelenderwijs”. FILMS UIT INDIA kan men woensdag en donderdag in het Film museum zien, respectievelijk „De straat met de slechte naam” uit 1971 en „An unfinished Story” uit 1972, twee voorbeelden van actuele Indiase filmkunst die nieuwe aspec ten en nieuwe opvattingen uit dit land laten zien.De voorstellingen hebben nog steeds, dankzij een trage politiek van de overheid plaats in de aula van het Stedelijk Museum in Amsterdam. radio met de mysterieuze stem van Wolfman Jack, de disc-jackey is hun band met de buitenwereld. Zo geeft „American Graffiti”, on danks zijn vrolijke momenten en een sensationele autorace op het eind, in wezen een niet minder droevig beeld van het onvolwassen leven in een kleine Amerikaanse stad dan Bogda- novitch gaf in zijn „Last Picture Show”. De oppervlakkigheid en het kleine formaat van dit bestaan die in beide films een grote mate van au thenticiteit krijgen, werken eerder droevig en deprimerend dan dat zij aanleiding zouden moeten geven tot nostalgische terugblikken. En men vraagt zich af of in beide gevallen de makers op het jeugdsentiment hebben willen spelen dan wel gezocht hebben naar de oorzaken van een actuele malaise. Want als de pubers van „Graffiti” en „Last Picture Show” hun stadjes verlaten hebben en óp de universiteit een vernisje van bescha ving en kennis hebben opgedaan, worden ze straks de „bright young executives”, de advocaten en recla mejongens die dan het gezicht van de States zullen gaan bepalen. En dat is geen bemoedigend vooruitzicht. 9e Symph. (de nieuwe wereld) USSR Staats symfonie orkest 10 Met als klap op 4e vuurpijl Rachmaninov: IN VEEL OPZICHTEN herinnert Lucas’ film aan „The last Picture Show” van Bogdanovich, maar in te genstelling tot het armoedige en win derige plaatsje in Texas uit die laat ste film dat geen enkele toekomstmo gelijkheid meer bood aan de opgroei ende jeugd, heeft het Noord-Californi- sche stadje waar „Graffiti” zich af speelt, nog heel wat aan vertier, chroom en neonlicht te bieden. Met „Rock around the Clock” en de opgewonden stem van een legen darische disc-jockey uit die tijd wordt direct bij het begin van de film de sfeer bepaalt, waarna de voornaamste figuren, een viertal vrienden, geïntroduceerd worden als ze in hun uiteenlopende auto’s en scooters naar hun ontmoetingspunt, Mel’s Burger City gaan, een drive-in restaurant met bediensters op rol schaatsen. De „tweede generatie” wordt gevormd door mevrouw Merks, dochter van Nieuwland. die bij het onderwijs betrok ken is als „leermoeder” op een lagere school. Rob, de zoon van mevrouw Merks, is de derde generatie uit de familie Nieuwland. Hij heeft in het programma een gesprek met een jacht opziener van het Delerwoud bij Arn hem. En vanzelfsprekend is ook Rob nauw bij het onderwijs betrokken, want hij zit op school. ■»K

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23