Vakbeweging besprak stakingsrecht met twee ministers Conflict over korter werken Drabbe kandidaat vice-voorzitter van NVV Onzekerheid bij oliemaatschappijen Slang met Januskop OESO verwacht stilstand in economische groei Meisje onthoofd Bezwaar tegen gasstation aan het wad Voorbereiding zware’ federatie in laatste fase 1 Ziekenfondsraad: AWBZ-indicatie alleen voor erkende inrichtingen een miljoen gulden aan prijzen MBt M fcïSI bij Signaal ONTWERPBESLUIT STAATSSECRETARIS OVER BEJAARDEN ONTRADEN 1 I I Onderhandelingen met olielanden moeten tot duidelijkheid leiden INFLATIE BLIJFT GROOTSTE PROBLEEM Kamerlid: dreigden olieconcerns met boycot? Weer korter werken bij DAF-fabriek I i' M F1 MAART 1974 V R IJ D A G 2 9 Nationalisatie? Hogere prijs II Maatregelen Twijfel (Van een onzer verslaggevers) AMSTELVEEN De Ziekenfondsraad heeft gisteren in zijn maande lijkse vergadering vooral aandacht besteed aan twee punten: de zogeheten AWBZ-indicatie voor ouden van dagen, die in bejaardenhuizen verblijven en de tandheelkundige noodgebieden in ons land. ziekenfondsverze- voor (Van onze redactie economie) aanzienlijke verbete ren 'i UTRECHT (ANP). Frans Drabbe is kandidaat gesteld voor het vice-voorzit- terschap van het NVV. Het NVV-con- gres op 23 april in Rotterdam zal daaro ver een beslissing nemen. De heer Drab be (48) is sinds vorig jaar mei secretaris van het NVV. „niet in redelijkheid” kan worden ver langd dat hij zich laat overplaatsen naar een erkende inrichting. van de internationale vraag zullen de OESO-landen een dreigende recessie in de tweede helft van 1974 kunnen voor komen, zodat de inflatie als dringendste probleem overblijft. tandartsen weigeren kerden aan te nemen. teitseisen voldoen. In 1973 werden de verwerkings- en verkoopbelangen in de oliesector van deze tak dan ook ver kocht aan de Staatsmaatschappij ENI. De ENI kan niet goedkoper dan de Shell, maar de Italiaanse staat (belas tingbetaler) draagt de last. Onzekerheid over de nieuwe participa- tie-overeenkomst maakt het ook onmo gelijk een voorspelling te doen over de resultaten in dit jaar. 1973 Was voor de Koninklijke-Shell-Groep, zoals reeds be kend, een bijzonder gunstig jaar, met een winst van niet minder dan 730 miljoen pond sterling, tegen ƒ282 mil joen pond in het overigens zeer slechte jaar 1972- In de winst voor 1973 zit een effect van de waardevermindering van het pond sterling van ongeveer 150 mil joen. Ook door het systeem van afschrij ving op basis van de historische kost prijs is de winst geflatteerd. Nochthans is het herstel van de rentabiliteit (17,3 percent van het netto actief, tegen 7,2 percent in 1972) ook in de ogen van de DEN HAAG (ANP). Kamerleden van zes verschillende politieke partijen hebben bezwaren naar voren gebracht tegen de voorgenomen bouw van een gasbehande- lingsstation in de Emmapolder aan het Groninger wad in Uithuizen. Bij de extra-eindhoofdprijzen, deze prachtige komplete keuken ter waarde van 5.000,-. Te winnen voor 1Een geschenk voor de Puzzel Aktie Natuur van BADKNECHT Nederland BV, Karolusstraat 14, Oosterhout (NB). Als vice-voorzitter volgt hij Adri de Boon op, die eind april afscheid neemt van het NVV wegens vervroegde pensio nering. De heer Drabbe blijft loonpoli tieke zaken behandelen. Voor de vacature in het NVV-ver- bondsbest'Jur is kandidaat gesteld de heer A. de Bruin, algemeen secretaris van de vervoersbond-NVV. De heer de Bruin (52) werd in maart 1957 lid van het bestuur en in 1969 secretaris van deze bond. Het ligt in de bedoeling dat de heer De Bruin in het NW-bestuur de portefeuille medezeggenschap Zijn rekening gaat nemen. HENGELO (ANP). De gekozen le den van de ondernemingsraad van de Hollandse Signaalapparaten in Hengelo heeft met de directie van dit bedrijf geen overeenstemming kunnen bereiken over de invoering van de werktijdver korting, zo hebben wij van de zijde van de Industriebond-NKV vernomen. Woensdagmiddag hadden de twee mi nisters al een soortgelijk gesprek ge voerd met een vertegenwoordiging van de raad van bestuur in arbeidszaken, het samenwerkingsorgaan van de centrale organisaties van werkgevers en van on- Deze vestiging betekent, naar hun me ning, een onverantwoorde en onnodige Versnippering van het Groninger kust- landschap en vergroot tevens de kans, dat de Eemshaven in westelijke richting Wordt uitgebreid. zeker omdat niet te voorspellen is wat de Arabische landen met hun oliedollars gaan doen. Toch acht hij het mogelijk dat de OESO-landen door een verstandig economisch beleid tegen het einde van het jaar iets boven de nullijn uitkomen. Het onlangs opgerichte directoraat voor energie zal een belangrijke rol spelen bij de vorming van een beleid dat is opge richt op het vinden van oplossingen voor de problemen die worden opgeworpen door de herverdeling van de nationale inkomens als gevolg van de hogere olie prijzen, zo meent hij. Door te manipuleren met de krachten Het rapport bepleit een aantal maat regelen om een einde te maken aan deze toestand, zoals: maatregelen met betrek king tot de tandartsspreiding, van soci- aal-tandheelkundige aard, met betrek king tot de opleiding, van tandheelkun dige aard en in het financiële vlak. Dr. W. L. P. M. de Kort, de voorzitter van de raad, vestigde er de aandacht op dat het rapport van voorlopige aard is en nog geen oplossing voor de proble men biedt. De heer P. D. A. van der Heijde, die in de raad zit namens de Nederlandse maatschappij tot bevorde ring van de tandheelkunde, zegde toe dat de maatschappij niet onbesproken zal laten om tandartsen te motiveren ziekenfondspatiënten aan te nemen. Wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd namen de volgende leden af scheid van de raad: prof. dr. P. Munten dam, C. Landheer, P. D. A. van der Heijde, mr. G. J. M. Stulemeijer en prof, dr. A. C. Drogendijk. De zes Kamerleden hebben de rege ring gevraagd te bevorderen dat het gasstation op het Eemshaventerrein ge bouwd zal worden. De vragen werden ingediend door de kamerleden Drees (DS’70), mevr. Groensmit - van der Kal len (KVP), mevr. Haas-Berger (PvdA), Jansen (PPR), van der Lek (PSP) en Terlouw (D’66). Besparingen op het verbruik van ener gie kunnen een belangrijke rol spelen bij het verminderen van de af hankelijkheid van dure importolie en zullen op den duur doelmatiger zijn dan bevordering van de export (en vergro ting van de produktie dus) om de duur dere olie te kunnen betalen, aldus de algemeen secretaris. De Arabische landen hebben angekon- digd zlefs verkoopmaatschappijen in Eu ropa te willen oprichten. Maar ook dat gaat volgens de Shell niet zo eenvoudig. De vraag is allereerst of ze er de capabele mensen voor hebben. oplossing voor diegenen, die niet naar een dergelijke inrichting wensen te wor den overgeplaatst, moet volgens de Raad worden gezocht in het kader van de Algemene Bijstandswet. De Raad adviseert de staatssecretaris tevens niet over te gaan tot regionale intrekking van de AWBZ-regeling voor ouden van dagen met een AWBZ-indica. tie in bejaardentehuizen, dan nadat ze kerheid is verkregen van de zijde van het departemen' van CRM dat de Bij standswet in de onderhavige gevallen soepel zal worden toegepast. Prof. mr. J. Mannoury en W. Derksen stemden tegen het advies, omdat zij meenden dat in het kader van de voorgestelde regeling de vrijheid van de bejaarden toch teveel wordt aangetast. De Werkgroep Noodgebieden van de Ziekenfondsraad heeft een rapport uit gebracht over de tandheelkundige situa tie in ons land. Uit het rapport blijkt dat het aantal ziekenfondsverzekerden in ond land per tandarts 3028 bedraagt tegen 1347 particulieren per tandarts. Van die verzekerden per tandarts blijken er 2105 niet gesaneerd te zijn, terwijl tevens blijkt dat er gebieden zijn, waar Door de prijzen zwaar aan banden te leggen, zouden de regeringen dus desge wenst de oliemaatschappijen kunnen dwingen hun belangen te verkopen aan staatsbedrijven, een soort vrijwillige na tionalisatie. In het algemeen is er trou wens een drang naar grotere staatsdeel neming in de oliewinning, verwerken en verkoop, al geldt dat vooral voor de nieuwe alternatieve energiebronnen. Een reëel gevaar voor al dan niet vrijwillige nationalisaties in de verbrui- kerslanden ziet de Shell echter niet. Geen land zal zich daardoor kunnen onttrekken aan de prijsverhoging aan de bron. Bovendien hebben de oliemaat schappijen in 50 jaar en langer een grote know-how opgebouwd, die niet zo maar kan worden overgenomen of nieuw opgebouwd- Verder is voor een dergelijke staatsaanpak een samenwer king tussen de diverse landen nodig die nu ontbreekt. Ieder land heeft verschil lende soorten olie nodig uit heel ver schillende streken. De oliemaatschappij en zorgen daarvoor, bilateraal zou dat moeilijk gaan. PARIJS. (Reuter) De organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) verwacht dat de reële economische groei in de 24 aange sloten landen in de eerste helft van dit jaar nihil zal zijn, zo heeft algemeen Secretaris Emile van Lennep gisteren meegedeeld. In de eerste helft van het afgelopen jaar bedroeg de groei acht procent en in de tweede helft drie procent. De stil stand die nu is ingetreden is het gevolg van de stjjging van de olieprijzen. Van Lennep acht de vooruitzichten voor de tweede helft van het jaar on- De Belgische situatie is met de Itali aanse vergelijkbaar. Om politieke re denen worden daar de benzine- en olie prijzen laag gehouden, met de bekende reactie van de oliemaatschappijen: de bevoorrading van de oliepompen stopzet ten. De oliemaatschappijen zeggen aan de huidige prijzen in België op jaarbasis 700 a 800 miljoen dollar te verliezen. Er is deze week overigens weer overleg met de Belgische regering geweest. Andere Europese landen, ook Neder land, hebben zich anders opgesteld. In ons land is men er met de olieprijs overigens nog niet. De prijsstijging aan de bron wordt voor driekwart gedekt door de prijsverhoging van olieproduk- ten hier. In Frankrijk moet er ook nog iets gebeuren. Ook in Japan zijn de prijzen nog te laag; daar hebben de maatschappijen enorme moeite gehad om er iets bij te krijgen. Uiteraard kijken de olielanden naar elkaar - de een wil het niet slechter doen dan de ander - en de wens is nu algemeen om tot een deelneming van 60 procent te komen. Van de olie die de olielanden zo zelf in handen krijgen, kunnen de oliemaatschappijen een deel terugkopen, de zogenaamde buy back- olie. Maar tegen welke prijs is evenzeer een onzekerheid. Men moet erop rekenen dat de nieuwe overeenkomsten een terugwerkende kracht tot 1 januari krijgen. Daarom heeft de Shell zelfs, nu het eerste kwar taal bijna voorbij is, geen flauw idee hoe het met de kwartaalresultaten is gegaan. UTRECHT (ANP). De voorberei dingen om te komen tot een federatie van NW en NKV naderen de laatste fase. Verwacht wordt dat de verbonds- besturen van beide vakcentrales begin volgende week een pre-advies voor hun hoogste beleidscolleges zullen opstellen. Als het zover komt zal het nog in de loop van de volgende week openbaar worden gemaakt. Het ligt in de bedoe ling op 10 juni de oprichtingsvergadering te houden. Het staat vast dat de prijs van de terug te kopen olie hoger zal liggen dan de prijs die voor de concessie-olie wordt betaald. Die prjjs (belasting en royalties) is overigens in het laatste kwartaal van 1973 vier keer zo hoog geworden: 7 dollar per barrel, tegen voorheen 1,75 dollar. Wanneer de Saoedi-Arabische oliemi nister Yamani onlangs sprak van gelijk blijvende of zelfs lagere prijzen voor olie, dan had hij het over deze belas- tingprijzen en over de prijzen op de vrije oliemarkt, die op een gegeven mo ment heel hoog zijn opgelopen, tot 20 dollar toe, maar die al zijn gezakt. Hij sprak niet over de prijzen van buy back-olie, en die willen de Arabische landen wel degelijk verhogen, tot 1 of 2 dollar boven de concessieolieprijs of zelfs nog meer. Dat kan voor de Shell tussen de 5 en 10 miljoen dollar per dag schelen. Het wordt dus tijd dat er ze kerheid komt en daarom zoals gezegd de noodzaak om te onderhandelen- Er is voor de oliemaatschappijen nog een onzekerheid: in hoeverre mogen in de verbruikerslanden de prijzen voor olie en benzine worden verhoogd. Door de strenge prijsbeheersing in Italië kon Shell Italia niet meer aan de rentabili- Signaal valt sinds 1 januari onder de Philips-cao. Op grond van een cao-bepa- ling zou de wekelijkse arbeidsduur bij het bedrijf in Hengelo ingaande 1 april met 21/a uur moeten worden bekort. Het voorstel van de directie om de arbeidstijdverkorting te verwezenlijken door de werkdag om half vijf in plaats van vijf uur te beëindigen, was voor de gekozen leden van de ondernemingsraad onaanvaardbaar. Op grond van art.27 van de wet op de ondernemingsraden probeert de directie nu het fiat op haar voorstel tekrijgen van de bedrijfscommissie voor de me taalindustrie. Uit een door de gekozen leden van de ondernemingsraad onder het personeel gehouden enquête, is gebleken dat 77,45 percent van het personeel de voorkeur geeft aan toepassing van de werktijdver korting op vrijdagmiddag. De arbeidsdag zou op vrijdag dan om half drie kunnen worden beëindigd. De gekozen leden van de onderne mingsraad zijn van mening dat de Phi- lips-cao geen dwingend voorschrift bevat met betrekking tot het dagelijks aantal werkuren. Volgens de Industriebond- NKV zou de arbeidsinspectie geen be zwaar hebben gemaakt tegen het voor stel van de gekozen OR-leden- Districts- bestuurder Leo Peeters van de Indus triebond-NKV staat volledig achter de opvattingen van de gekozen leden van de OR. Zij menen dat de overwegingen van driekwart van het personeel, de arbeidsinspectie en de vakbonden dienen te prevaleren. dernemers in midden- en kleinbedrijf en in landbouw. De ministers hadden reeds tijdens de voorbereidende besprekingen over een ontwerp-centraal akkoord voor 1974 in het najaar van 1973 partijen voor derge lijke oriënterende gesprekken uitgeno digd. Het zouden afzonderlijke gesprek ken worden omdat de standpunten van beide groeperingen, die samen het be stuur van de Stichting van de Arbeid vormen, te zeer uiteenlopen voor een gesprek van de bewindslieden met het bestuur van die stichting. Beide groeperingen hebben begin 1972 bezwaren geuit tegen het wetsontwerp wettelijke bepalingen met betrekking tot de werkstaking dat de toenmalige minis ters van justitie en van sociale zaken en volksgezondheid in het zittingsjaar 1969- 1970 van de staten-generaal hadden in gediend. De memorie van antwoord van de ministers verscheen in februari 1971. De ministers Boersma van Van Agt hebben, door de vele werkzaamheden die de oliecrisis met zich meebracht, eerst nu aan hun voornemen om nader door partijen te worden ingelicht gevolg kun nen geven. Zij zijn voornemens op korte termijn de commissie uit de Tweede Kamer die met de parlementaire voor bereiding is belast hun inzichten ken baar te maken. De Kamercommissie heeft in 1972 op verzoek van partijen enige hoorzittingen gehouden waar bleek dat de vakbewe ging geen enkele behoefte meer had aan het wetsontwerp. De heer A. de Boon, woordvoerder van het overlegorgaan, verklaarde giste ren desgevraagd dat de vakbeweging in trekking van het wetsontwerp voorstaat. Er zou een klein wetje moeten komen, waarin wordt bepaald dat de arbeidsver- plichting voor een werknemer die aan staking deelneemt wordt opgeschort. Er zou dan niet meer van een wanprestatie kunnen worden gesproken. In dit wetje zouden geen normen moeten worden neergelegd die bij stakingen in acht zouden moeten worden genomen. De vakbeweging heeft voorts in het licht gesteld dat zij ratificatie van het Europees sociaal handvest geboden acht. Zij vindt verder dat de „eenmansrecht- spraak” door een president van de rechtbank in kort geding, vanvangen moet worden door een meerhoofdige. bijvoorbeeld door een arbeidskamer bij een der gerechtshoven. Omdat de Ziekenfondsraad van me ning is dat over de uitleg van het begrip „niet in redelijkheid” teveel twijfel mo gelijk is, daar er nogal wat categorieën blijken te bestaan, die om uiteenlopende redenen opname in een erkende inrich ting zouden kunnen weigeren, heeft zij de staatssecretaris nu geadviseerd het ont- werp-besluit in te trekken. In gebieden, waar voldoende voorzie ningen voor zieke bejaarden bestaan, zo meent de raad, kunnen geen uitzonde ringen worden toegestaan op de bepaling dat een AWBZ-uitkering alleen mag gelden voor diegenen die in een erkende inrichting zijn opgenomen. Een DEN HAAG. De oliemaatschappij en zijn door de onzekerheid waarin ze nu verkeren, gedwongen tot onderhan delingen met de Arabische landen over een grotere deelneming van deze landen in de winning van hun olieschatten. „We weten niet of de door ons gewonnen olie wel van ons is en we kennen de kost prijs nog niet”. Aldus de heren drs. D. de Bruyne en ir. E. G. C. Werner, directeuren van de Koninklijke-Shell- Groep in een toelichting op het jaarver- slag-1973 van hun concern. BIRMINGHAM (AP). De 29-jarige Nigeriaanse student Okwzia Ikagha is gisteren in de Engelse stad Birmingham tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld omdat hij een meisje had ver moord en vervolgens haar hoofd had afgehakt. Toen het meisje bij hem kwam klagen over het feit dat zijn televisie te hard stond sloeg hij de deur zo hard dicht dat het meisje door de schok van een trap afviel. DEN HAAG (ANP). Het eerste- kamerlid Van Wijk (PSP) heeft minister Lubbers van economische zaken ge vraagd, of de oliemaatschappijen in het afgelopen halfjaar Nederland met een boycot hebben gedreigd zoals zij dat nu in België doen indien de regering zich niet zou verenigen met de door de maatschappijen bedongen hogere prijzen. De heer Van Wijk wil weten wat er wordt gedaan met het geld dat de olie maatschappijen per eenheid meer ont vangen en hoe groot de bedragen zijn die de maatschappijen sedert oktober Een slang met twee koppen lijkt ons wat te veel van het kwade, maar in de dierentuin van Los Angeles is deze won derlijke speling der natuur te zien. De koppen reageren onafhankelijk van el kaar hoewel ze bij één lichaam horen. De moeilijkheden rond de AWBZ-in dicatie komen erop neer dat bejaarden de kosten van opname in een zieken- of verpleeginrichting vergoed krijgen, wan neer de desbetreffende inrichting krach tens de Algemene wet bijzondere ziekte kosten erkend is. In de praktijk komt het dikwijls voor dat bejaarden met een zogeheten AWBZ. rindicatie, bejaarden dus, waarvan de gezondheid van dien aard is dat perma nente verpleging of behandeling nodig is, in een „gewoon” bejaardentehuis zitten. Wanneer in zo’n geval de AWBZ-uitke- jring wordt stopgezet en de gemeente •weigert een bijstandsuitkering te doen, joetekent dat, dat de desbetreffende be jaarde gedwongen wordt om te verhui zen naar een erkende inrichting, of hij wil of niet, wil hij zijn AWBZ-uitkering opnieuw verkrijgen. In de Commissie verstrekkingen be staat begrip voor het feut, dat in zo’n geval de sociale wetgeving wordt ge bruikt om een stuk menselijke vrijheid aan te tasten. De staatssecretaris van 'volksgezondheid heeft de Ziekenfonds raad nu om een advies gevraagd over deze zaak. De adviesaanvrage is verge zeld van e en ontwerp-besluit, waarin 'staat dat de AWBZ-vergoeding kan wor den voortgezet, wanneer van verzekerde BORN. De DAF personenautofa briek in het Zuidlimburgse Born heeft voor de vierde maal sinds december vorig jaar een werktijdverkorting aange vraagd van twee dagen voor een periode van zes weken. De directie verwacht dat de vergun ning zal worden verleend, omdat er slechts sprake is van een conjuncturele inzinking als gevolg van de energiecrisis. Deze crisis is voor DAF vooral in Engeland hard aangekomen. Daar is de verkoop van DAF personenwagens vrij wel tot het nulpunt gedaald. De verkoop in België en Frankrijk is daarentegen vrij stabiel gebleven. De directie van de DAF-fabriek verwacht dat de komende zomermaanden de verkoop van wagens zal stijgen en dat de afzet van DAF- personenwagens dan aanmerkelijk zal toenemen. Het personeel van de DAF-fabriek in Born zal van de werktijdverkorting geen enkel nadeel ondervinden. 1SX groep zelf ring”. Bij de olielanden leeft het verlangen om te komen tot een grotere deelneming in de oliewinning door de internationale oliemaatschappijen. Vorig jaar verkreeg Nigeria via een participatie-overeen- komst een overheidsaandeel van 35 pro cent in de winning. In Quatar en Aboe Dabi werd dit aandeel vastgesteld op 25 percent, maar Quatar heeft het inmid dels verhoogd tot 60 percent,. In Oman is verder een overeenkomst gesloten waarbij het regeringsaandeel voor 1974 is vastgesteld op 25 procent. DEN HAAG. (ANP) Minister Boersma (sociale zaken) en Van Agt (justitie) hebben gisteren in het gebouw van het ministerie van sociale zaken in Den Haag een oriënterende bespreking gevoerd met een delegatie van het over legorgaan der drie vakcentrales over het stakingsrecht.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 33