NEDERLANDERS TRAINDEN WEINIG SPOR1WO Zeer soepele opening van ambitieuze Dielis Rob Slote- maker race CIJFERS Een talent diende zich aan THUNG LASTIG VOOR BARTHES Kampioen Jan Timman opvolger van Sosonko Tom Okker Oefenschema nu tegen GEEN STEK Chileense elf Riessen Boeking voor Boksers in Venezuela Extra totoprijzen op foute formulieren aangeslagen DE VISSER HEEFT NOG manager TOTO- Bijl FM H+4 MAART 1974 Routine tekort MM 4 v M'T TT i v l 4 -r y 4 4 s-k V l-li U i i i m tt y l'T'T pHf-I 4-4-4- 4 4- TT H T t Y ZANDVOORT. Al na Doornik I (Van onze sportredactie) een Jan Timman: eerste nationale titel sportredactie) Voor Tom Okker leek er aanvankelijk Tom Okker: nauwelijks in moeilijkheden fc (Van onze sportredactie) één mentaliteit van de mensen tegenover het Nederlandse tennis heb veranderd". Desondanks was Thung later niet som ber gestemd. „Alles by elkaar ben ik enorm tevreden over dit toernooi, ook al besef ik dat er misschien nog meer in had gezeten. Ik hoop dat ik met mjjn spel de veld aanvoert en de Belg Raymond Ceu- lemans nog altijd niet van zijn drieban- dentroon te stoten lijkt. Van der Smissen (links) en Vultink: niet goed voorbereid. DEN HAAG (ANP). De cijfers van sporttoto 38 van het afgelopen weekein de zijn: De stand na de voorlaatste ronde is: 1. Timman 8; 2-3 Ree en Sosonko 6; 4-5 Donner en Schooll 5 Va; 6-8 Van Dop, Hartoch en Vogel 5; 9. Ligterink 4 Va; 10 enklaar 4; 11 Langeweg 3Va; 12 Baljon 2. De uitslagen van de 4e ronde van het Friesche Vlag-damestoernooi zijn: Nico- lauBruinenberg 1-0; VreekenTimmer afg; V.d. GiessenBuchmuller 1-0; De stand na 4 ronden is: 1-2 Vreeken en Timmer 2 Va; 3. Nicolau 2 Va; 4. Van der Giessen iVa; 5-6 Bruinenberg en Buch muller 1. CARACAS (UPI, AFP). George Foreman, de wereldkampioen in het zwaargewicht, die dinsdagavond in Caracas met succes zijn titel verde digde, mag evenals zijn uitdager Ken Norton Venezuela niet verlaten. Donderdag toen beide boksers met hun gezelschap op het vliegveld van Caracas kwamen, kregen zij te horen dat zij het land niet mochten verla ten voordat 18 percent inkomstenbe lasting van de gages was betaald. Virgilio Tacamente, hoofd van de belastingdienst in Venezuela, ver klaarde dat de boksers niet eerder kunnen vertrekken voordat iemand de belasting heeft betaald. Cees Bal leidt nog altijd vóór Eddy Merckx in de Catelaanse week. Gerben Karstens won gisteren het eerste deel van de vierde etappe, de Spanjaard Casa pakte de tweede helft (een tijdrit). DEN HAAG. Niets goed, tóch een hoofdprijs in de toto. Rara hoe kan dat? Met deze leuze start de nationale sport- totalisator haar dertien weken durende actie met als doel de toto-omzet te verhogen. In de periode van 7 april tot 7 juli zullen extra prijzen te winnen zijn, beschikbaar gesteld door een achttal sponsors. De extraprijzen, onder andere reizen, auto’s en televisie’s, kunnen op ieder formulier vallen, ook die waarop alle kruisjes verkeerd zijn geplaatst. Het gevecht om de wereldtitel tus sen Foreman en Norton, heeft niet de verwachte recette opgebracht. Er is een bedrag van ongeveer 5 miljoen dollar binnengekomen, dat is plusmi nus 14 miljoen gulden. Het grootste gedeelte komt uit de Verenigde Sta ten, waar de bokswedstrijd in 200 zalen op een groot scherm te zien was. Slechts veertig tot vijfenveertig percent van de plaatsen was ver kocht. De organisatoren hadden gere kend op een bezettingsgraad van 65 percent. het wachten op de komst van de lotto in Nederland. De sportbonden en organisaties steunen voor een groot deel op de toto. Het geld voor een uitzending van ploegen naar de Olympische Spelen, Europese en wereld kampioenschappen kwam uit de toto. Dr. van Zijll: „Zonder de toto bestond er geen Papendal, geen wedstrijd- en re creatiesport en zou de sport nimmer die vlucht hebben kunnen nemen zoals» dat tot nu toe het geval is geweest De secretaris van de NSF hoopt dat aan het eind van dit jaar de lotto in Nederland kan worden ingevoerd. „Het wachten is op de uitvoering van de vorig jaar aangenomen wijzigingen in de wet op de kansspelen. Door de lotto kunnen de steeds groeiende tekorten, ontstaan door het teruglopen van de toto, een halt worden toegeroepen. De aanvragen voor subsidies voor sporthal len en zwembaden hopen zich op bij het ministerie van CRM”. Okker ontmoet in de volgende ronde Marty Riessen, die zijn koortsaanval te boven schijnt te zijn. Nog slechts twee weken geleden won Okker in drie sets van zijn Amerikaase vriend. Een op merkelijker feit was donderdag de neder laag die de Australiër Allen Stone be dwinger van Nastase tegen de Duitser Pohmann leed. ROTTERDAM Het lijdt geen twijfel meer dat zich in het Nederlandse tennis een talent heeft aangediend, dat de volle kansen op ontplooiing verdient. Wat de 22- jarige Hilversummer Rolf Thung donderdag in het Rotterdamse proftoernooi aan kwaliteit en durf demonstreerde, behoort op onze tennisbanen vooralsnog tot de zeldzaamheden. Degenen die Thungs zege op de Australiër John Alexander als een toevalstreffer beschouwden, kwamen ernstig bedrogen uit. De zeer geroutineerde Fransman Barthes (32) had twee uur nodig om zich de flegmatieke, zelfverzekerde Nederlander van het lijf te houden: 36, 63, 64. Rob Slotemaker zal als teammanager optreden voor de rijders Jan Lammers (17) met Simca Rally 2 en Cees van Dongen (20) met Simca Rally 1, doch hij blijft tevens aan races deelnemen als onafhankelijk rijder. De jeugdige rijders debuteerden het vorig jaar op het circuit van Zandvoort en werden nationaal kampioen in hun klasse. Beide coureurs verschijnen op 15 april bij de Paasraces voor het eerst aan de start in Zandvoort. Directeur van de Taxameter Centrale is Ben Staartjes, de huidige Europese kampioen Tempestzei- len. Sepp Maier, doelman van Bayern München, speelt begin april een tennis wedstrijd tegen Uwe Seeler, de oud- international. Seeler daagde Maier uit na diens partij tegen Hela Masthoff, de beste Westduitse speelster van dit mo ment. Het spel van Thung contrasteert sterk met de strijdwijze van de spelers die de laatste jaren in Nederland de toon aan geven: Jan Hordijk en Fred Hemmes. Geen moment schuwt Thung de aanval, een agressiviteit die hij ook op de kritieke momenten ten toon durft te spreiden. Vooral door dat vertoon van moedige brutaliteit is Thungs spel een verademing in de vaak zo angstig acte rende Nederlandse tennistop. Die lovende woorden doen uiteraard de vraag rijzen waarom Thung zo laat hij is 22 jaar dit niveau heeft bereikt. Tot dusver speelde hij immers geen bijzonder opvallende rol in de elite van het nationale tennis. Zijn belang rijkste wapenfeit was tot dusver Sfe finaleplaats, enkele jaren geleden, in het Nederlands kampioenschap Zelf schrijft hij die merkwaardige omstandigheid toe aan een fysieke tekortkoming. „Ik heb eigenlijk altijd veel last gehad van geïr riteerde pezen in mijn knieëën. Dat had tot gevolg dat ik nauwelijks door mijn knieën kon gaan. Daardoor heb ik vorige winter zelfs helemaal niet kunnen spe len. De medische behandeling lijkt nu gelukkig eindelijk resultaat op te leve ren. Sinds mijn tournee naar India, eind vonig jaar, heb ik geen last meer gehad”. ZANDVOORT (ANP). Rob Slote maker, Nederlands bekendste anti-slip- school specialist, heeft donderdagmiddag in Zandvoort zijn eerste racing team gepresenteerd. Dank zij de medewerking van een sponsor de Taxameter Cen trale uit Amsterdam zullen twee jonge rijders nu in staat zijn dit seizoen aan toerwagenraces, zowel in als buiten Nederland, deel te nemen. Zaterdag starten pikeurs uit 12 lan den in Hamburg in de strijd om het Europees kampioenschap. Zondag wordt er in Wenen gereden. De -37-jarige Jan Wagenaar is de enige Nederlandse verte genwoordiger. dag bandstoten om het Europees kampioen schap is het duidelijk dat titelverdediger Ludo Dielis zondagmiddag als winnaar van dit toernooi gehuldigd wil worden. De 29-jarige Belg die vorige week halverwege het wereldkampioenschap biljart-vijfkamp in Nice de strijd staak te om t'huis te kunnen genezen van een griepje, wenst in ieder geval het Euro pees kampioenschap bandstoten in Zand voort en in mei het wereldkampioen schap in Doornik superieur te winnen, juist nu de Nederlander Hans Vultink zo duidelijk het internationale kadristen- De financiering van de sport kent moeilijke tijden. Dr. van Zijll, algemeen secretaris van de Nederlandse Sport Fe deratie, gaf donderdagmiddag bij de pre sentatie van het totoplan aan, dat de toto-opbrengsten de laatste jaren aan zienlijk teruglopen door de invloed van de Duitse lotto („De Nederlanders speel den voor ongeveer 40 miljoen, geld waarvan de Duitse sport profiteerde”) en DOETINCHEM. Oefenmeester Piet de Visser heeft donderdagmiddag be stuur en spelers van De Graafschap meegedeeld na drie jaar afscheid te nemen van de eredivisie-vereniging. De Visser die vroeger bij Sparta, Telstar en DFC werkte, wil hogerop. „De sfeer bij De Graafschap is prima. Toen ik hier kwam stond de club onder aan in de eerste divisie, nu willen we ons handhaven in de eredivisie. Ik ben ambitieus en wil graag naar een vereni ging waar ik wat meer mogelijkheden heb. Een van de gegadigde is NEC, daar praat ik volgende week nog mee. Maar er zijn nog andere kandidaten die ik liever niet noem. Dat vind ik niet prettig voor collega’s. Het bestuur van De Graafschap beslist waarschijnlijk binnen twee of drie weken over mijn opvolger”. donderdagavond niets aan de hand te zijn. De middelmatig begaafde Fransman Georges Goven had in de eerste set biets in te brengen (6-0). Daarna was Goven zo verstandig op een andere tac tiek over te schakelen. Hij bleef in het achterveld hangen en vertraagde het spel. Okker raakte helemaal uit zijn gewone doen en begon pijnlijke missers te slaan, die hem zelfs de tweede set kostten (3-6). In de beslissende set maakte Okker aan alle onzekerheid echter snel een eind: 6-1. Een lachende Okker later: „Ik was blij dat hij dat verdedigende spel letje liet varen. Hij werd er zelf veel te moe van. Je verspeelt met die lange rallyes nu eenmaal veel energie. Toen hij weer aan het net kwam, kon ik hem vlot passeren”. Enith Brigitha eindigde in Moskou als eerste op de 200 meter rugslag in 2.25:4. Veronica Stel pakte een tweede plaats op de 400 meter vrije slag (4.41.2). ZEIST (ANP). De tuchtcommissie van de KNVB heeft boekingen uitge deeld aan Klaas Bijl van Telstar en Frank Kramer van MW. Dieter Schwemmle van Twente kreeg een schorsing van één wedstrijd onvoor- waardelijk en een boete van tweehon derd gulden. Sparta-speler Jan van der Veen werd op gelijke wijze bedeedl. De afgelopen dagen heeft Thung be wezen dat zijn achterstand op de inter nationale tennisvedetten nog niet hope loos is. „Je komt gewoon nog routine te kort. Mijn service vormt daarvoor het beste bewijs. De ene game sla ik alle maal aces en een andere game volgen er drie dubbele fouten op elkaar. Dat is dus geen kwestie van een gebrek aan techniek, maar simpel een tekort aan ervaring. Die vastheid moet er als het ware ingeslepen worden”. Het serveergeweld van Thung sloeg Barthes aanvankelijk met stomheid. Bo vendien werd de Fransman keer op keer verrast door de briljante returns die Thung op zijn service sloeg. Thung liep uit naar 4-1 een voorsprong die hij bekwaam in handen hield (6-3). In het begin van de tweede set begon Thung grillen te vertonen op zijn eigen service. Hij sloeg even indrukwekkende aces vier in één game als dubbele fouten. Barthes hervond zijn ritme, leg de nog meer „spin” in zijn verraderlijke tweede service en vocht zich naar een regelmatige set-zege (6-3) In de beslissende set viel de beslissing in feite bij een stand van 3-3. In een minuten durende wisseling van kansen, verloor Thung tenslotte zijn service game. Barthes drukte zo snel mogelijk door, ook al kon hij de strijd pas bij het vijfde matchpunt definitief beslissen (6-4). ‘4 Aangezien het deelnemersveld in Zandvoort naast vier sterkeren ook vier uitgesproken zwakke broeders kent, zal Dielis pas op de laatste twee wedstrijd dagen met tegenstand van betekenis ge confronteerd worden. Biljarters als de Portugees Machado die hij in 18 beurten (200-49) liet staan, de Spanjaard Munoz, de Westduitser Siebert en de Oostenrijker Weingartner leveren hem normaal gesproken geen problemen op. De tegenstand op de laat ste dagen zal dan moeten komen van de jonge Fransman Connesson en van de twee Nederlanders Vultink en Van der Smissen. Connesson, die over zeer veel talent beschikt, speelde donderdag zijn eerste twee partijen ongelofelijk zwak, wellicht als gevolg van het deelnemen aan de slopende biljartvijfkamp in Nice. De Jonge Brabander Van der Smissen startte met een redelijke partij tegen Munoz (20-104 in 31 beurten) maar kwam ’s avonds tegen de Oostenrijkse Weingartner, die als geen ander carotte weet te spelen, in grote moeilijkheden. LEEUWARDEN (ANP). Jan Tim man heeft het zesde Friesche Vlag- toernooi om het schaakkampioenschap van Nederland gewonnen. Hij bereikte dit resultaat door in de 10e ronde in 11 zetten remise te spelen tegen Hans Ree waardoor hij een puntenaantal bereikte dat geen van zijn concurrenten meer kan behalen. SANTIAGO (Reuter). Het nationale Chileense voetbalelftal zal een intensief oefenprogramma afwerken alvorens af te reizen naar West-Duitsland voor de eindronden van het wereldkampioen schap met Australië, West- en Oost- Duitsland als poule-tegenstanders. Voordat de Chilenen op 12 mei in Santiago tegen Ierland spelen gaat de selectie op een zes wedstrijden durende tournee door Zuid-Amerika. Volgens een Chileense official zijn de volgende wed strijden gepland: Port au Prince: 20 en 23 april tegen Haïti, Guatemala-stad28 april tegen Guatemala, San José: 30 april tegen Costa Rica. In Columbia op 5 en 8 mei twee wedstrijden tegen plaatselijke teams. Ook wordt geprobeerd een oefenwed strijd te regelen tegen Griekenland dat in mei tegen Brazilië speelt. Die eventu ele ontmoeting zal dan op 16 of 18 mei worden afgewerkt. Jan Timman werd op 14 december 1951 geboren. Hij is internationaal mees ter maar verwacht wordt dat hij dit jaar zal worden benoemd tot internatio naal grootmeester. Hij heeft namelijk vorig jaar (in Londen en in Hastings) tweemaal een grootmeestersresultaat behaald. Timman, zoon van een Delftse profes sor, woont in een studentenflat in Am sterdam. Hij staat ingeschreven als stu dent in de wiskunde maar hij doet de laatste jaren niets anders dan aan aller lei schaaktoernooien deelnemen. Het Nederlandse kampioenschap is bij Jan Timman in goede handen. Vrijwel algemeen wordt hij momenteel als onze beste spelers beschouwd. De overige partijen kregen door het succes van Timman niet de aandacht die ze verdienen. Opmerkelijk was vooral het herstel van grootmeester Hein Don ner die Jaap Vogels volgens de regels der kunst een pion afhandig maakte en dit voordeel snel en vakkundig in winst omzette. Verrassend was dat Sosonko tegen hekkesluiter Baljon niet verder dan tot remise kwam. De ex-kampioen kreeg wel enig overwicht maar hij slaagde er niet in dit in winst om te zetten. Tegen het slot moest hij zelfs even nauwkeurig spelen want de jonge Groninger ver weerde zich venijnig. Hartoch en Langeweg speelden slechts 15 zetten voordat ze de vrede sloten, maar Scholl en Enklaar probeerden el kaar 5 uren lang uit het zadel te lichten voordat ze het punt deelden. De partij DopLigterink was een zeer moeilijke Siciliaanse verdediging. Zoals gebruikelijk viel de witspeler op de koningsvleugel, de zwartspeler daarente gen op de damevleugel aan. Zwarts aanval bleek het gevaarlijkst te zijn. Op het moment dat de partij werd afgebro ken bleef van Dop nog een tijdlang nadenken over een af te geven zet. Bij nader inzien gaf hij zich evenwel ge wonnen. Van der Smissen is overigens zonder veel aspiraties aan dit toernooi begon nen: „Ik heb pas een toernooi drieban den achter de rug waarin ik me als ereklasser kon kwalificeren; dat is ge lukt met een goed moyenne van 0.9, maar het betekende wel dat ik voor Zandvoort maar weinig kon trrainen”. Niettemin lijkt het zeker dat Van der Smissen zich in de badplaats voor het wereldkampioenschap in Doornik zal kunnen plaatsen. Datzelfde geldt voor Hans Vultink die na Dielis de beste indruk maakte op de openingsdag van het in een wel erg kleine zaal gespeelde bandstoottoernooi- Hij had voor zijn eerste partij waarover hij dik tevreden was, slechts 22 beurten nodig: 200 voor hem, 113 voor Siebert. Ook de Groenloër, vroeger specialist in het bandstoten maar nu in het kader- spelen, heeft niet zo serieus getraind voor Zandvoort, maar de zekerheid en rust waarmee hij speelt maken hem toch wel tot de voornaamste kandidaat die Dielis van een nieuwe titel kan afhouden. Zeker nadat hij de sterk gespeelde avondpartij tegen Machado moeiteloos had gewonnen. Doordat verder Dielis Siebert laat op de avond in een aanmer kelijk zwakkere partij kansloos liet, zag het klassment na de eerste dag er in grote lijnen zo uit zoals ook de eind stand weleens zou kunnen luiden. Er zijn drie ongeslagen koplopers: Vultink, Dielis en qua moyenne ver daar achter Connesson, vierde is Van der Smissen op 2 punten achterstand als gevolg van zijn matige met uiterst klein verschil van Weingartner verloren duel. De Oosten rijker voert de rest van het veld, de zwakke broeders, aan. Deelnemers: 426.058. Bruto inleg: 983.015,-. Prijzenbedrag: 415.815, 35,-. Ie, 2e, 3e prijs en de premie elk 103.953, 83. Ie prijs: 28 winnaars, die elk bruto f 3.712,60 ontvangen. 2e prijs: 766 winnaars, die elk per kolom f 135,70 ontvangen 3.e prijs: 7.758 winnaars, die elk per kolok 13,30 ontvangen. De premie wordt na het verstrijken van de reclametermijn woensdag 24 april a.s. bij loting toegewezen aan een van de eerste prijswinnaars. In Liverpool wordt zaterdag weer de Grand National verreden, een uiterst zware steeple chase voor jockey en paard. s - it ''“itiHHüé.x JÉ!

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 37