Directeur Neuteboom van Sociale Zaken gaat Velsen verlaten Verenk^ngsnieuws springplank voor vakmusici QROTE MARKT 12: de ande r e zaak in modieuze lederen kleding „Zangers van Velsen” vormen i I i I en I I Wonderlijk vulmiddel voor viikiiian en gezin PORION 1/2 kg 1 kg 2 kg ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 99 99 _numBERonE2J I Voor suède I Nappa kleding Zeeverkennersgroep jubileum te water DUBBELKWARTET MAAKT MUZIEK VAN 1500 TOT NU „De Ruyter” viert k. \jiW a 5 5 IJMUIDER COURANT 1974 MAART VRIJDAG 29 3 door Ko van Leeuwen Doolhof.... Bejaarden.... Velsen-IJmuiden Heemskerk Velsen-Noord Concerten Beverwijk Uitzending n) en FM (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Ze maken muziek van 1500 tot nu. „Behalve avant- garde, want daar snap ik niets van”, zegt de dirigent. „Het moet wel door de mensen te begrijpen zijn. Ze moeten na afloop kunnen zeggen: we hebben een fijne avond gehad”. Ze zijn met zijn achten: vier vrouwen en vier mannen. Twee vrouwen zingen sopraan en twee alt; twee mannen tenor en twee bas. „Gemengd dubbel”, aldus de dirigent. Ze noemen zich de zangers van Velsen, ofwel „Cantores Feli seni”. Dirigent is Fred Schaap. Kant-en-klaar en met super hechtkracht VELSEN. „Ik heb hier wei eens een man gehad die voor mijn bureau met een stoel boven mijn hoofd stond te zwaaien. Dan moet je toch proberen om weer met die aan tafel te gaan zitten om te praten. Je moet weten waar nou precies de problemen liggen. Men sen komen hier soms alleen maar om geld vragen omdat ze menen dat daar de oplossing voor hun r^cilijkheden ligt. Maar heel dik wijls ligt de eigenlijke oorzaak van cr-.en veel dieper. Die oor- •','et je weten. Daar moet je dan achter zien te komen en als je daar wat over doorpraat denken ze dat je de boot wilt afhouden. Maar je bent er om te helpen en dan is het zaak dat dat zodanig gebeurt dat de oorzaak van de moeilijkhe den weggewerkt wordt”. Herhalingsoefening. Wijk aan Zee Van nature ben ik een onrustige kerel HaventaftÉfiaB Beverwijkse Kerkweg 45: 20 Huijgens- 20 uur: 45: 14 en ADVERTENTIE 1 lerares piano en u. i i i t i i i Voor dat laatste ben ik eerlijk gezegd wel een beetje bang”. „De bijstandverlening is veelal een automatische zaak. Maar er zijn ook wel gevallen waar je echt lol in hebt. Bij de kleine zelfstandige is het zaak dat je je inleeft in de mentaliteit van iemand. Niet iedereen kan de grote vaart waarin alles tegenwoordig verandert bijhouden. Als iemand daar achter komt en overal bot vangt op oudere leeftijd, dan verliest hij z’n zelfrespect. Het is dan zaak hem dat terug te laten krijgen”. Een zaak die momenteel in Driehuis speelt, is de stichting van een tehuis voor demente bejaarden. Hoe denkt de heer Neuteboom daarover? 5 kg ƒ30,50 VRIJDAG 29 MAART De Zon, Voorstraat. 20 u. jaarvergade ring WV. Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u- ZATERDAG 30 MAART Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 10-12.30 u. Zijlstr. 29 Tel. 310766 1 kg ƒ8,75 Raaks 34 Tel. 310685 9-10, 15.30- „Wel, vanuit onze ervaring en gere kend naar de behoeften in deze gemeen te, is het gewoon hard nodig. Ik ben in zo’n huis geweest in Heerhugowaard en dan zie je hoe het kan in de moderne verpleging. Hoe de geestelijk zieke be jaarde daar wordt opgevangen zodat het weinige dat ze nog aan relaties bezitten gehandhaafd blijft. Dat het mensen blij ven. Vroeger werden ze ondergebracht in een soort schone opberghokken. Als dieren in een dag- en nachtverblijf. Nu wordt aan een dagstructuur gedacht. Het schrikbeeld dat ontstaat als een dergelij- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Met het dopen van zeven nieuwe toer. en wedstrqdkano’s, het demonstreren van speciaal ontwor pen kluivers voor de lelievletten en het installeren van bootslieden en nieuwe lingen viert de rooms katholieke zeever kennersgroep „Michiel Azn. De Ruyter” uit IJmuiden-Oost op tweede paasdag haar 15-jarig bestaan. De feestelijkheden beginnen om half drie ’s middags bij thuishaven Bleekers aan het Zijkanaal B, Dammerweg 15 in Spaarndam. Het is de bedoeling het watergebeuren gade te slaan vanaf het varend onderkomen van de zeeverkenners, „de Stamper”. Tenslotte over misbruik van de sociale wetten: „Aan goeie maatregelen zitten nu eenmaal ook nadelige kanten. Maar belasting ontduiken vindt men over het algemeen niet zo erg als misbruik van sociale voorzieningen. En neem nou ge woon het voetbalveld. Daar juicht het publiek ook dat ze een speler moeten pakken. Maar wel voordat het straf schopgebied bereikt is. Anders kost het een penalty. J. B. Neuteboom: „Je bent er om te helpen en dan is het zaak dat dat zoda nig gebeurt dat de oorzaak van de moeilijkheden wordt weggewerkt Toen directeur Neuteboom de burge meester van Velsen over zijn vertrek sprak, moet deze schuchter maar duide lijk gepoogd hebben hem voor deze ge meente te behouden. Neuteboom: „De burgemeester zei: ’t is eigenlijk een soort herhalingsoefening, wat je nou in Groningen gaat doen. Maar ik zie het toch anders. Groningen is een heel ande re plaats; heeft een heel andere struc tuur. De stad is natuurlijk groter, maar er zijn daar ook zo’n twaalfduizend studenten. Dat maak’t de problematiek weer heel anders. Het lijkt me erg leuk om weer wat nieuwe dingen tegen te komen. Daar komt bij dat ik van nature een beetje onrustige kerel ben. Ik zit hier nu dertien jaar. Het loopt hier goed en dan denk ik: nou, nu moet ik weer eens wat anders gaan doen. Aan de andere kant is het misschien ook wel een griezelig idee, alles straks anders. Spannend is het in elk geval wel”. „Maar ik heb hier altijd erg prettig gewerkt. Ik ga ook niet weg omdat ik ergens de pest over in heb. In IJmuiden heb ik me altijd erg op m’n gemak gevoeld. De maandag was me altijd even en een claveciniste, samen nu „Musici Felison” geheten, alhoewel de „muzikan ten van Velsen” niet uit Velsen, maar uit Haarlem komen. Sindsdien is het gezelschap uitgegroeid tot een soort collectief van kennissen uit de muziekwereld. Voor concerten kan men een beroep doen op muziekvrienden uit alle windstreken. Die worden dan toegevoegd aan de vaste kern van het Velsense kamerorkest: vier muzieklera ressen (hobo, viool, alt-viool en clave- cimbel) en een bioloog (cello). ke ontwikkeling bij een mens optreedt moet optimaal bestreden worden”. Over de bejaardenzorg: „Met de bouw van de nieuwe bejaardencentra zijn we een eind in de goede richting gekomen”. Hij staat op loopt naar zijn bureau en komt terug met een lijvig rapport. Over het dienstencentrum „Vaartbroek” in Eindhoven, een complex dat dient om bejaarden een zelfstandiger woongenot te verschaffen. „Hier ben ik zelf eens geweest. Zoiets zou ik in Velsen ook wel willen. Woningen voor bejaarden met een voorziening voor dag-en-nachtalarm, maar wel echt woningen voor bejaarden die nog niet voor alles afhankelijk zijn. Dit rapport bekijken we nu samen met de Federatie Bejaardenzorg en met het Centraal Opnamebeleid. Als ik de kans nog zou hebben zou ik deze tussenvorm graag naast de huidige voorzieningen realiseren”. VRIJDAG 29 MAART Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u., 21 u. film en foto-avond met Peter Pennars. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek, volwassenen 19-21 u- ZATERDAG 30 MAART Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherenstraat. Ge opend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg volwassenen en jeugd 10-12.30 u. Het gezelschap heeft tot nu toe voor namelijk opgetreden in de direkte omge ving. Momenteel wordt door secretaresse Leni Prins echter druk onderhandeld over een serieconcert langs diverse plaatsjes in de kop van Noord-Holland. Daarvoor bouwt men nu al een goed programma op. Fred Schaap wil wan neer dat doorgaat wel proberen het kontakt met IJmuiden te bewaren, want „daar wordt toch al zo weinig gedaan.” De komende zomer treedt men mis viool bij Toonkunst, bewerkt nog wel eens een stuk muziek. Over het alge meen hanteert de dirigent van dubbel- kwartet en kamerorkest de regel dat iedereen die een goede bewerking heeft gemaakt, zijn werkstuk op het repertoire terugziet. Een repertoire dat overigens wordt opgesteld in overleg met alle muzikanten. De samenwerking tussen de gediplo meerde vakmensen van hét orkest en de amateurzangers van het dubbelkwartet loopt gesmeerd. Voor de vakmensen zijn de optredens met „Cantores Feliseni” van belang uit publiciteitsoogpunt. Wan neer iemand een goede solo speelt, een grote kans dat hij via het collectief weer eens voor een ander orkest wordt gevraagd. De kontakten met de musici worden in belangrijke mate gelegd via Coby Riemersma van het conservatorium in Amsterdam. Fred Schaap: „Het is vaak zo dat zij naar ons toekomt met de vraag of we nog iemand nodig hebben. Het is voor die mensen goed, omdat ze op die manier routine opdoen en voor ons omdat we kunnen beschikken over muzikanten voor het orkest. Wij zijn een springplank voor hen”. lief als de zaterdag of de zondag. Het is hier ook een bepaald leuke woonge- meente met veel recreatiemogelijkheden. Zoals het strand en de duinen. De dui nen, daar ben ik gek op. Ik ga er ontzettend vaak heen. Ik houd van wandelen en rust. Daarom ben ik ook altijd een frequent bezoeker van Duin en Kruidberg geweest”. Bang dat hij dat allemaal erg zal missen? „Ach nee, ik zit daar weer vlak bij de wadden. Ik heb al eens wadgelo- pen. Fantastisch!” Terug naar zijn werk. We praten over de sociaal-maatschappelijke ontwikke lingen van de laatste jaren. De jaren dat hij in Velsen directeur geweest is. Destijd begonnen in het oude pand in de Heidestraat, waarin later beeldend kun stenaars via Felison exposeerden en dat door Sociale Zaken in gebruik genomen werd toen het als schoolgebouw werd afgekeurd. „Een armoedige troep was het”, zegt Neuteboom. „De verf bladder de overal vanaf en de fietsen moesten in de gang gestald worden. Ik kan me voorstellen dat je daar niet gemakkelijk naar binnen ging. Deze behuizing hier is dan wel even anders. Niet luxueus, maar wel keurig en helder. Die marmeren vensterbanken, daar kan ik niets aan doen, die zitten nou eenmaal overal in dit huurgebouw. Het is bij de huur inbegrepen. Maar verder ligt hier bij voorbeeld allemaal dezelfde vloerbedek king. In mijn kamer ligt hetzelfde als op de wc”. Robert Urn. 30, Meyert Menno IJm.209, Ora et Labora KW.51, Jacob KW.55, Geertruida KW.80, Albatros KW.87, Brit tenburg KW, 121, Marry Martin KW.149, Soli Deo Gloria KW.152, Francina KW.153, Onderneming III SCH. 117, Ur- sinus VL.l, Willem VL.121, MK. Alice Therese IJm. 15, Gelria IJm.18, Drie Gebroeders IJM. 20, Eben Haezer IJm. 23, Maarten Cornelia IJM.44, Wiron VII IJm. 207, Janny Jacoba KW.4, Deo Vo lente II KW.ll, Ada KW.29, Limanda KW.33, Rose Marie KW.34, Pelikaan KW.88, Helena Johanna KW.106, Wilma KW.113, Klazina Marijke KW.127, Tiny KW.145, Gijsbert Marian KW.150, Corne lia KW.174, Pieter Gijsbertha KW.175, Dirkje KW.178, Solea KW.180, Valk KW.185, Elly KW.187, Hans KW.189, An na Lydia KW.194, Alida Jacoba KW.195, Willem Senior KW.197, En Avant KW.210, Jana KW.213, Anna Hendrika KW.215, Arco KW.217, Arie Jacob KW.221, Dieuwina WR.45, Johanna Cor nelia WR.57, Leendert Jan Sch.256. Dinsdag 26 maart. MT. Wiron II IJm. 211, Ada VL.7, Michiel Jan V1.11Ó" ML. Delta Sch.129 naar Denemarken gesleept door de Dolfijn, MK. Willem Adriana KW.25, Yvonne Yolanda KW.206. Het dubbel-kwartet repeteert iedere week in de Ichtuskerk achter het kultu- reel centrum. Met het kamerorkest wordt alleen kort voor de concerten gerepeteerd, zo twee-driemaal per jaar. Voor elk concert wordt ongeveer vijf maal gerepeteerd. „De moeilijkheid is dat je telkens weer met een nieuw programma moet komen. Het repertoire dat we eenmaal hebben gebruikt, verdwijnt ,in de kast. Alleen als we ergens buiten deze omge-^ ving optreden kunnen we het nog ge bruiken”, aldus Fred Schaap. Dat repertoire varieert van barok, via roccoco en romantiek tot wat hij noemt gematigd moderne muziek. Moderne mu ziek van onder meer Hendrik Andriessen en Benjamin Britten. Fred Schaap: „Moderne muziek is erg moeilijk. Oude muziek is veel logischer. Muziek van Bach bijvoorbeeld is zuiver wiskundig; je weet op gezette tijden wat er komt. Dat weet je bij moderne mu ziek niet. Maar voor een groot deel heeft ons repertoire toch betrekking op kerk muziek. Met zo af en toe een uitstapje naar een drinkliedje.” Zijn vrouw Hilga, slot klaverj ascompetitie Harmoniekapel. De groep ontstond in 1970 toen Fred Schaap een paar mensen begeleidde op het orgel, tijdens een opname voor zie ken. Al direkt vanaf het begin werden de zangers begeleid door wat strijkers Over menselijke benadering: „We moeten van het ambtelijke af. Dat wordt nu wel de hoogste tijd. Een eerste vereiste is dat de mensen, de cliënten, je begrijpen. Maar er zijn nu eenmaal wel formele voorschriften, waarbij je toch moet proberen elkaar op een gewonere manier te benaderen. Maar vanuit Den Haag wordt het allemaal nog vaak zwaar aangedragen. Het is dikwijls een verschrikkelijke doolhof op papier, die je dan eerst moet „vertalen”. Ik heb altijd ’een grote openheid voorgestaan. De deur van mijn kamer staat ook altijd echt wijd open. Daar kunnen mijn me dewerkers zonder aarzelen binnenstap pen”. „In een vak als dit is de toon waarop je met elkaar praat zo vreselijk belang rijk. We werken hier met een groot aantal jonge mensen. Die lopen al lang niet meer in het keurige pak, daar moeten de mensen soms nog wel eens aan wennen. Moet ik m’n moeilijkheden tegen zo’n snotneus vertellen, denken ze dan. Maar als ze met elkaar praten is dat zo verdwenen”. Over de bijstandswet, waarvan zo dik wijls gezegd wordt dat het tegenwoor dig maar gemakkelijk gaat: „Nou, dat is niet zo. Het tegendeel is vaak eerder waar. De speelruimte is door Den Haag bewust kleiner gemaakt en dat geeft minder mogelijkheden om voor inciden tele zaken een oplossing te vinden. U weet misschien dat we een aantal jaren geleden geschorst werden door Den Haag omdat we honderd percent van het netto minimumloon als maatstaf aan hielden. Tóen mocht dat niet, nu gaan we wel die richting uit. Verder is nu de beslissing gevallen dat er bijstandconsu- lenten voor de provincie komen. Die gaan het gemeentelijk beleid bepalen. Bij een aantal vooruitstrevende zaken zou dat als een domper kunnen werken. De grootste Speciaalzaak in SUÈDE NAPPA en LEDER-KLEDING ADVERTENTIE VRIJDAG 29 MAART Slof, Raamveld. 20 u. kienavond klaverj asdrive voor aktie „Schiet uit De Slof”. Sociëteit Alpha, Moensplein. 20 u. in- formatieweekend. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 19-21 u. ZATERDAG 30 MAART Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers- Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend op zaterdag en zon dag van 10.30-17.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. 14 u. in- formatieweekend en open huis met ge dachtenwisseling omtrent noodzaak over fociaal-cultureel jongerencentrum. Harmoniegebouw, Groenelaan. 20 schien op in een televisieuitzending, maar ook dat is nog niet zeker. Een derde punt op het toekomstprogramma is de Marcus-passion van Kaiser; „voor de mensen die de Mattheüs te lang vinden.” Fred Schaap, een 29-jarige ambtenaar, is op zijn twintigste begonnen muziek te studeren. „Mijn vader zei: vergeet dat maar, daar komt toch niets van terecht. Ik zei: we zullen een gokkie leggen; op m’n drieëntwintigste geef ik een concert. Mijn eerste concert was in 1968 ter gelegenheid van het veertigjarig jubi leum van Hendrik Lasschuit, mijn le raar. Ik dacht dat ik mijn belofte aardig gestand heb gedaan.” Aan het concert deed ook Rik van der Linden mee, op de piano. Het was in het Haarlemse con certgebouw. Fred Schaap: „Sommige mensen eindi gen in het concertgebouw. Ik begon er.” PROFESSIONEEL... MAAR AL LANG ONTDEKT DOOR DE DOE-HET-ZELVER! 1001 toepassingen; om u een idee te geven: Houtrot herstellen. Gaten, kieren, naden en scheuren blijvend af dichten, ook tussen muur en kozijn of langs de trapen rondom cv-pijpen. Betonreparatie of ragdun afpleis teren. Onderzadelen. Trapleuning muurvast zetten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot ”nul” zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV. Spaanplaten naadloos verwerken (verlijmen). Tegels zetten op hout, spaanplaat of betonemaille, enz. Pleisterwerk, maar evengoed stop verf bijwerken. Betonnen ramen be glazen, ook in een stal. Dakpan vast zetten. Dunne plek in goot of lek balkon dichten. Latten tegen muur of plafond hechten. Super hecht kracht tussen HOUT en STEEN of tussen andere materialen van een verschillend uitzettingscoëfiioiënt. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: STOPPEN. BLIJVEND AF DICHTEN, VOEGEN, UITVLAK KEN, RAGDUN PLEISTEREN, DIK PLAMUREN en blijvend HERSTEL LEN met PORTON, de in Zwitser? land ontwikkelde één-componen- tige, dus-kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas, al leen niet aan plastic. Blijvend ther moplastisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Alkali-, elec- trolyt-, olie- en dooizoutbestendig. Verwerking met: plamuurmes, plakspaan, voegspijker, hand- of luchtdrukspuit. Onschadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aan gebroken pot of emmer. IJMUIDEN. Zaterdag 16 maart. Hektrawler Frank Vrolijk Czn SCH. 81, Cornells Vrolijk Fzn SCH. 171. Maandag 18 maart. Hektrawler Elisa- bet Christina KW.41, Tetman Hette KW.74, MT.Elly V1.73, Bets en Gerda VL.112, Petronella VL.131, Liesje en Rutger VL.153. Dinsdag 19 maart. Hektrawler Rijn mond IV KW.85, Rijnmond VI KW, 135, Willy KW.141. Mt. Rean IJm. 29, Proti- nus IJM. 154, MK. Jacob Senior KW.226. Vrijdag 22 maart. Hektrawler Egmond IJM.36, Jan Maria KW.171, Onderneming I SCH.90. Zaterdag 23 maart. Hektrawler Rijn mond III KW.44. Maandag 25 maart. Hektrawler Rijn mond II KW.43, Holland KW.123, MT. De directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, J. B. Neute boom, 50 jaar, is een vriendelijk prater. Met zijn dienst wil hij openstaan voor de sociale onvolkomenheden en moei lijkheden van Velsens inwoners, zit ont spannen in zijn kamer op de eerste verdieping van het onderkomen van de dienst. Een kamer die hij over enkele maanden gaat verwisselen. Dertien jaar staat hij nu aan het hoofd van Sociale Zaken in Velsen en per 1 juli vertrekt hij naar Groningen om daar de huidige directeur op te volgen. Wie weet hoe Neuteboom bij zijn werk betrokken is, zal het zonder twijfel als een verlies voor Velsen zien. Maar zo somber ziet de heer Neute boom het zelf toch niet. Wie hem op volgt is nog niet bekend, maar over zijn naaste medewerkers zegt hij: „Ik heb hier een heel goede adjunct en de man daarachter is ook voortreffelijk. We hebben eigenlijk alles steeds met z’n drieën gedaan”. VRIJDAG 29 MAART Centrale bibliotheek, Plein 1945, IJ muiden, tot en met 30 maart gesloten; filiaal Wüstelaan 89, Santpoort-Noord 19-21.30 uur; filiaaal Wijkerstraatweg 17, Velsen-Noord 19-22.30 uur Christelijk Mannenkoor, 20 uur repeti tie in Cultureel Centrum Sporthal „Zeewijk” 19.30-23 uur: vol- leybalcompetitie. PEN jeugdcentrum, Kanaalstraat, uur: disco Petruszaal, Mercuriusstraat, klaverjassen voor koppels ZATERDAG 30 MAART Velserbad, Briniostraat 6.30-8, 10.30-11.45, 12.15-13.10, 14-15.15, 16.45, 19.30-20.45 en 21-22 uur: gemengd zwemmen. Openbare Bibliotheek Velsen.. De filia len Santpoort-Noord, Velsen-Noord en Zeewijk zijn geopend van 10-12.30 uur Wereldwinkel, IJmuider Marktplein 12 tot 17 uur. Sporthal „Zeewijk”, 8.30-9.45 uur: in stuif volwassenen; 10-22 badmintonitoer- nooi B. C. „Velsen”. PEN-jeugdcentrum, Kanaalstraat uur: disco; 20 uur disco en popfilm. ELEKTRON I- VRIJDAG 29 MAART Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 19-21.30 u. ZATERDAG 30 MAART Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 10-12.30 u. -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5