Prof. H. Bosman BLIJVENDE SPECULATIES OVER REVALUATIE MARK EN GULDEN Reorganisatie bij Nievelt Goudriaan AKTIE NATUUR helpen Betere positie verwacht Westduitse economische groei geschat op 2 pet Duitse Shell Prof. J. Goudriaan, markant econoom moest zich verantwoorden Regering wil Pelgerpersoneel kroonlid af bij SER BEURS KW® NAM vindt I f Loonbetaling aan poort USFA-vestiging weer gas puzzelaars. ZATERDAG 30 MAART 19 74 11 krijgen de effectenbeurzen WAPEN STIMULANS Prijsstijging Specialistentarieven 5 percent omhoog De oplossing(en) en de prijswinnaars vindt u in de krant van zaterdag 13 april a.s. Vermeldt de gevonden slagzin op de adreszijde van de briefkaart en op de andere kant het totaal door u gevonden N’s. JOJO-SPEL Met prof. Goudriaan is een van de markantste economen van de vorige generatie overleden. In 1922, meer dan een halve eeuw geleden, promoveerde hij aan de Technische Hogeschool te Delft. Maar dit proefschrift van de inge nieur behandelde eigenlijk een eco nomisch probleem. Het ging over de broodbezorging in een grote stad. Goudriaan paste hier, als een van de eersten, de werkmethoden van de ingenieur toe op een economisch vraagstuk. Daarvoor is kenmerkend: „Door meten tot weten”. Uitdaging Tot a.s. woensdag 3 april kunt u uw oplossingen van de laatste puzzel (nr. 26) van de Aktie Natuur inzenden plus het totaal aantal N’s uit alle 26 puzzels tezamen. Maar denk eraan: op iedere oplossing moet tenminste 1,- extra aan postzegels worden bijge plakt. anders is uw inzending waardeloos. U mag net zoveel oplossingen inzenden als u wilt. Het vergroot uw kans op de: eindhoofdprijzen 50.000.- 30.000,- 2x 20.000,- en auto plus caravan, een sta-caravan) en de: extra eindhoofdprijzen (vakantie naar Tanzania/Kenia voor twee personen, een Komplete Bauknecht-keuken reis van 5.000,- voor 2 personen, een volautomati sche naaimachine (1.079,-), een Kodak-Super 8 filmcamera en een jaar lang Skol-bieren Knorr- produkten). (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM. De meeste belangrijke effectenbeurzen van de moderne industriële wereld lieten het ook deze week weer bij het bekende hang- en wurgwerk. Weer was de oliecrisis of in elk geval het prijs- explosiegevolg daarvan de belangrijkste invloedsfactor voor dit weinig opbeurende schouwspel. Langzaam maar zeker gaan de verschillende be langrijke nationale economieën zich aan de nieuwe toestand met hoge prijzen voor het energiegebruik aanpassen en het patroon daarvan te verwerken. Pessimisme overspoelt beurzen ADVERTENTIE (Door prof. dr. W. J. van de Woestijne) een hem Prof. dr. ir. J. GOUDRIAAN De derde bijdrage van Goudriaan aan I Amerika heeft echter in zijn zweven de dollar een machtig wapen tegen al te zware terugval op zijn betalingsbalans. Nu de dollar vooral in maart fors is teruggelopen, lijkt het grootste gevaar voor de buitenlandse betalingspositie van het land geweken. Dat Wall Street er niettemin nogal van onder de indruk was, is begrijpelijk omdat in het recente staan van l een baar is. Bundesbank wordt gehandhaafd om de kans op prijsstijgingen zo klein mogelijk te houden. Dit stimuleert ook de economie in de Bondsrepubliek en dat geeft weer steun aan onze economie, die steeds meer ver weven wordt met die van onze oosterbu ren. verleden ernstige crises rond de beta lingsbalanstekorten zijn uitgebroken. Op het Westeuropese vasteland kreeg de olie-economie eveens belangrijke ont wikkelingen in zijn greep. Hier blijft het echter door gebrek aan voldoende gege vens nog hoofdzakelijk bij vermoedens en verwachtingen. Maar nieuwe specula tieve bewegingen rond enkele valuta’s wijzen er toch wel op in welke richting de knikkers zullen rollen. Daarbij is de Duitse mark wederom centraal komen te staan en met haar de verschillende tot de zgn. „slang” beho rende nabuur-valuta als de gulden. Het zgn. harder worden van de gulden is dan ook niet zo vreemd. Dit te meer Goudriaan verdedigde dat de voorde len van beide opvattingen bereikt kon- Dit zal op zich dus al een krachtige bodem onder de effectenbeurs op het Damrak moeten leggen. Maar de inter nationals bleven ook nu in boofdzaak de speelbal van buitenalndse operaties. En die waren met Londen en New York als basis niet opbeurend. Deze sector van de beurs bleef dan ook bij het zgn. jojo- spel met de korte slag. Sindsdien heeft hij ons en zijn vader land nog maar enkele keren laten genie ten van zijn spitse polemische geest. Op 22 maart 1974 overleed hij in Pretoria. Hij was een markante figuur en een stimulerende persoonlijkheid, maar ook een moeilijk mens. Toch is Goudriaan wel iemand, die nog stimulerend op economen kan werken. In vergelijking met het voorgaande jaar zijn de resultaten van Shell in 1973 verbeterd, maar dat was dringend nood zakelijk na een aantal slechte jaren, zo zei Grunow. daar de dure buitenlandse olie voor een belangrijke energiebron. En dat onze exportpositie nog altijd gunstig is be wijst onder meer het Fokker-concern, dat thans de ene order na de andere boekt op zijn nieuwe straalvliegtuig. Het aandeel kon er zich deze week van 35 gulden tot boven de 40 gulden door optrekken. Het grotere vertrouwen van de Bonds regering in de economische ontwikkeling in 1974 blijkt uit een correctie van de aan het begin van dit jaar verstrekte gegevens over het te verwachten verloop van de economie. Zo zal de werkloosheid op jaarbasis gemiddeld twee percent be dragen, de investeringen zullen met vijf tot zes percent en de bruto-inkomens en salarissen met 10,5 a 11,5 percent toene men. De particuliere bestedingen groeien met 10,5 tot 11,5 percent, de uitgaven van de overheid met vijftien tot zestien percent. De Bondsregering houdt verder rekening met toeneming van de inkom sten uit ondernemerschap en vermogen met twee tot drie percent. De inkomsten DEN HAAG. De specialistentarie ven voor particuliere patiënten gaan per 1 april met vijf percent omhoog. De ministers Lubbers (Economische zaken), Boersma (Sociale Zaken) en staatssecre taris Hendriks (Volksgezondheid) hebben deze verhoging goedgekeurd na overleg met de Landelijke Specialisten Vereni ging en de sectie specialisten van de Nederlandse maatschappij tot bevorde ring van de tandheelkunde. In een toelichting op de nieuw’e gege vens en het beleidsoverzicht zei Frider- ich« dat de prijzen minder snel zullen stijgen, dat de werkloosheidssituatie be ter zal uitvallen en dat West-Duitsland i|n staat zal zijn om het stijgen van de kosten van grondstoffen uit eigen zak te betafen zonder daarvoor schulden in het buitenland te maken. In het economi sche vaarwater zal de Bondsregering een middenkoers varen waarbij aan de prij zen en aan de werkgelegenheid gelijke aandacht zal worden besteed. Het strin gente monetaire- en kredietbeleid van de uit de handel met het buitenland gaan vermoedelijk' met ongeveer 24 miljard mark omhoog (handelsoverschot vermin derd met tekort op dienstenbalans). Maar ook de obligatiemarkt lag daar zwaar en er is het nodige rumoer ont- i over mogelijke hypotheekrentes 13 tot 14 procent. Langzamerhand economie die nauwelijks meer leef den worden door in plaats van het goud de wereldgrondstoffen tot basis van het geldwezen te maken. Dit zou, volgens hem, aan de prijsdalingen op de wereld markt een einde maken zonder dat een inflationistische prijsstijging zou kunnen ontstaan. Bij de tariefsverhoging is uitgegaan van de algemene inkomensontwikkeling per 1 januari, daarbij rekening houdend met de stijging van de ambtenarensala rissen. Verder heeft men rekening ge houden met de stijging van de praktij k- kosten tot en met december 1973. De LSV heeft toegezegd dat het tot nu toe gevoerde beleid om de verschillen tussen de tarieven voor particuliere en zieken fondspatiënten te verkleinen, zal worden voortgezet. Ook zal de LSV zich beraden over de beperking van de huidige mar ges in de tarieven. Uit naam van de maatschappij ver weet Hans Holger Grunow het bureau zich te laten leiden door vage vermoe dens. Het is er niet in geslaagd zijn beschuldigen concreet voor te stellen en er bestaat geen belastend materiaal dat wijst op misbruik bij het vaststellen van de prijzen, zo zei hij. De beschuldi ging over het misbruik van de markt is ongegrond. Als men zich wil rechtvaar digen moet men ons met concrete be schuldigingen confronteren, zo zei Gru now. BONN (ANP). West-Duitsland zal dit jaar vermoedelijk een reële economi sche groei van twee percent kunnen realiseren, zo heeft de Westduitse minis ter van Economische Zaken, Hans Fri- derichs, gisteren in de Bondsdag meege deeld. In een debat over het jaarlijkse rapport over het economische beleid van de Westduitse regering zei Friderichs dat de gemiddelde stijging van de consu mentenprijzen in 1974 zal liggen tussen 8,5 en 9,5 percent. „West-Duitsfand zal aan het eind van dit jaar in een betere economische positie verkeren dan zijn Europese buurlanden. Japan en de Vere nigde Staten”, zei de minister. DEN HAAG (ANP). Prof. dr. H. W. J. Bosman, hoogleraar geld-, krediet- en bankwezen aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg, heeft te kennen gegeven niet voor herbenoeming tot kroonlid van de Sociaal-Economische Raad in aanmer king te willen komen. In de daardoor ontstane vacature zal nog nader worden voorzien. Op voordracht van de minister van Sociale Zaken zijn bij Koninklijk Be sluit nu veertien Kroonleden en veertien plaatsvervangende Kroonleden van de raad benoemd voor de tweejarige zit tingsperiode die 1 april begint. Deze veertien leden waren ook in de lopende zittingsperiode lid van de raad. algemeen in de economie aanvaard. Daarom is zijn proefschrift als baanbre kend voor de economie te beschouwen. De tweede belangrijke bijdrage aan de BERLIJN (DPA). Als vijfde in de rij van grote oliemaatschappijen in West-Duitsland heeft Deutsche Shell AG gisteren het Westduitse Kartelbureau opheldering moeten geven over haar prijzen. Zij bestreed met klem een over heersende positie op de markt in te nemen of haar positie te hebben mis bruikt. Evenals de maatschappijen die al zijn verhoord vroeg de Deutsche Shell de vervolging tfe staken. Veel positiever ontwikkelde zich ei genlijk de meer lokaal gerichte indus trie, waar deze week overwegend zeer gunstige bedrijfsberichten over 1973 het licht zagen. Gezien het meer plaatselijke karakter van de statenverkiezingen had den de uitslagen daarvan weinig invloed op de beurs. Des te meer echter hadden dat de uitstekende resultaten van Kappa, Lindeteves, Meneba, Van der Giessen-De Noord. Westland-Utrecht Hypotheek bank en zelfs de Bijenkorf op de koers ontwikkeling. Vooral Giessen-De Noord reageerde krachtig met een stijging van 475 tot 525 gulden. Albert Heyn daarentegen ging rond vijf gulden terug door een fikse winstdaling vorig jaar. Houthandel Pont Hij vergeleek de tijd nodig om een klant te bereiken met de tijd nodig voor de eigenlijke verkoop. Veel tijd voor het lopen met de broodkar was nodig, omdat een groot aantal bezorgers één straat bedienden. Deze concurrentie verhoogde de kosten van de bezorgers en leidde niet tot de laagst mogelijke prijs. Dat was een maatschappij-kritische conclusie in een tijd, toen de meeste economen nog volop vertrouwden in de prijsverla- gende werking van onbeperkte concur rentie! De methode die Goudriaan meer dan een halve eeuw geleden toepaste, n.l. „door meten tot weten”, is thans ROTTERDAM (ANP). —Bij de Rot terdamse rederij Van Nievelt Goudri aan, onderdeel van het SHV-concern, zal een reorganisatie worden doorgevoerd, waardoor 55 man kantoorpersoneel overbodig wordt in hun huidige functies. In dit verband zal aan een tiental men sen een regeling voor vervroegde pensio nering worden aangeboden. trok aanvankelijk aan van 390 gulden tot 450 gulden, maar moest later terug omdat het resultaat over 1973 tegenviel. Gunstige winstverwachtingen voor Van Ommeren deden dit aandeel 20 gulden aantrekken. De BOZ won 25 gulden. Océ-Van der Grinten op het later in de week verschenen jaarverslag vijf gulden. En de VNU tien gulden. Evenals de reeds enige weken geleden bekendgemaakte jaarcijfers hadden de deze week verschenen jaarverslagen van Philips en de Koninklijke Shell nauwe lijks invloed op de beurs. Ook al zien de perspectieven er voor 1974 veelbelovend uit. Dit heeft het ministerie van Economi sche Zaken gisteren meegedeeld. Het is dan de bedoeling deze werkgelegenheid onder te brengen in een nieuwe particu liere onderneming. De ter beschikking te stellen middelen zullen dienen om de start van deze onderneming mogelijk te maken. Afspraken zijn reeds gemaakt opdat in de bedrijfsleiding van deze nieuwe onderneming kan worden voor zien. Maar het bleef niet bij Engeland al leen. Ook Wall Street ontmoette deze week onverwacht een golf van pessimis me, nu bleek dat in de februariemaand het overschot op de Amerikaanse han- delsbalans tot minder dan een derde van dat van januari is teruggelopen. Ook hier beginnen de gevolgen van de veel duurdere buitenlandse olie-importen zichtbaar worden. Voor geheel 1974 was enige tijd geleden voor Amerika weer een tekort op de handelsbalans voor speld tegen een fors overschot vorig jaar. Hoewel daar dus geruime tijd re kening mee kon worden gehouden, is menigeen toch de schrik om het hart geslagen nu de harde werkelijkheid dui delijker wordt. Twintig medewerkers kunnen her plaatst worden in andere bedrijven van het SHV-concern. Voor de resterende 25 man zal in nader overleg met de betrok kenen worden gezocht naar een andere werkkring, binnen de SHV of elders. Hiervoor zal geruime tijd beschikbaar worden gesteld. Het een en ander is gisterochtend door de directie van de SHV schriftelijk meegedeeld aan verte genwoordigers van de vakbonden en aan de ondernemingsraad en de overige per soneelsleden van Van Nievelt Goudriaan. DEN HAAG (ANP). Indien uiter lijk 5 april geen overname van Peiger in Emmen heeft plaats gehad zal de rege ring financiële middelen ter beschikking stellen om mogelijkheden te scheppen voor het handhaven van de werkgele genheid zoals die nu in dit bedrijf be staat. De regering in Bonn zal het „zweven” van de mark ten opzichte van de meeste andere valuta’s in de wereld gebruiken om buitensporige buitenlandse vraag naar Westduitse produktiecapaciteit te vermijden en om een vestingswal op te werpen tegen inflatoire druk, veroor zaakt door het stijgen van de prijzen van importgoederen. Belastingverande- ringen staan niet op het programma en reeds toegezegde structurele hulppro gramma’s zullen worden uitgevoerd. Fri derichs stelde zich nadrukkelijk negatief op ten aanzien van de invoering van een prijsstop of beperkende maatregelen in deze in een poging om de inflatie te beteugelen. Thans zijn deze grondgedachten, die Goudriaan veertig jaar geleden ontwik kelde, van actuele betekenis. De positie van de derde wereld hangt n.l. in hoge mate van de stabiliteit van de grondstof- fenprijzen af. Met zijn grondstoffenvalu ta heeft Goudriaan impliciet, en mis schien zonder dat hij zich dit toen in alle consequenties bewust was, op de betekenis van de derde wereld voor geheel de wereld gewezen. EINDHOVEN. Philips heeft gister middag het loon van de USFA-mede- werkers tot 18 maart de datum waarop de salarisstop is ingegaan contant uitbetaald. Dit gebeurde buiten de poort van de bezette Helmondse ves tiging. Het NKV zal het salaris aanvul len tot het normale niveau. Verwacht wordt dat deze uitbetalingen in de loop van de komende week gedaan zullen worden. Bezettingsleider John Vianen, dis- trictsbestuurder van het NKV, viert vrijdag temidden van de bezetters zijn 39 ste verjaardag. De boring was de derde die de NAM in dit blok verrichtte. Bij de eerste boring in het noord-oosten van het blok werd aardgas aangetoond in een struk- tuur van geringe omvang. Een tweede boring in het centrum van het blok bleef zonder resultaat. Zo ontstond er deze week in Londen een enorme druk op de beurs door de alarmerende begroting die de nieuwe Labour-regering gedwongen is in te die nen om het land weer in het jui«>e spoor te krijgen. De hoge inflatoire gol ven als gevolg van de oliecrisis en de wurgende stakingen hebben hun nade’x- ge invloed niet gemist en van iedere Engelsman wordt een extra offar ge vraagd. Zware belastingen op belangrij ke dagelijkse consumptieartikelen, hoge re leenrentes en moeilijker afbetalings- kredieten waren de oorzaak om vooral de aandelenmarkt in Londen naar nieu we laagteniveaus van jaar te doen tuimelen Maar door pertinente ontkenningen van minister-president Den Uyl vorige week dat de gulden in waarde zou worden verhoogd, bleef deze week alleen de mark nog sterk gevraagd. Zodanig zelfs dat ook het in stand houden van de zgn. slang nog problematisch dreigt te worden. Maar door de uitstekende naam die de Duitse industrie in de ontwikkelingswereld heeft, blijft men haar overal graag als een aantrekkelijk remplacant voor de Amerikaanse in vloed zien waardoor de nadelige invloed van de dure olie op de Duitse handels balans krachtig wordt gecompenseerd. ROTTERDAM (ANP). De Neder landse Aardolie Maatschappij heeft in flok F3 van het Nederlandse deel van het continentale plat, ongeveer 220 km ten noorden van Vlieland, aardgas aan getroffen. Er worden nu produktieproe- ven uitgevoerd om na te gaan of er sprake is van een economisch winbare hoeveelheid. de economie was het gevolg van weddenschap. Goudriaan had nl. de gewoonte, zich in de vele debatten, die hij voerde, nogal „scherp” uit te drukken. Zo had hij eens in een discussie met theoretische econo men gezegd: „Alles wat er aan werkelij ke exacte wetenschappelijke waarheid op economisch gebied bestaat, laat zich samenvatten in een dun boekje van misschien 12 of 16 bladzijden”. Natuur lijk daagden de schrijvers van dikke economische handboeken hem uit dit dan maar eens te doen. Welnu, veertien jaar later n.l. in 1952 loste Gouriaan zijn belofte in. Hij schreef het boek: „Economie in zestien bladzijden”. Hij bewees daarmee zijn stelling. Maar dun was het boekje niet! Behalve de zestien bladzijden, die inder daad de hele stof behandelden, waren er meer dan tweehonderd nodig om deze zestien bladzijden toe te lichten! In 1949 verliet Goudriaan ons land om een leerstoel in Pretoria te aanvaarden. Vele van zijn vrienden hebben die keuze niet kunnen begrijpen. economie leverde Goudriaan in de jaren dertig. Het was duidelijk dat de grote crisis iets, neen veel, met het geldsys- teem te maken had. De basis van het geldwezen was toen het goud. Twee stromingen stonden tegenover elkaar. De ene wilde het geld los van het goud maken. Daardoor zou aan de prijsdalin gen een einde komen. De tweede stro ming vreesde dat daardoor een onbe perkte inflatie mogelijk zou zijn.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11