DE VROET: DEINING OVER HET PLAN Riessen te ziek voor tegenstand ONWAARDIGE KWARTFINALE Miljanic: Ordinaire vechtpartij op het ijs Kampioenskandidaat Vultink speelt niet om wereldtitel SPORTfflWi Frankrijk-Ajax JOOP ZOETEMELK IMPONEERT NIEUWE BONDSCOACHES’ „ALLEMAAL EENDER Morena de uitblinker bij Uruguay uitstel r West-Duitsland geloot Nederland-Oostenrijk: ZATERDAG 30 MAART 1974 13 A Gorman sterk Ongenoegen KNVB remt Van der Leek af (Van onze sportredactie) Tom Okker: geen moeite met het bereiken van de halve finales door ziekte van tegenstander Marty Riessen. (Van onze sportredactie) de Ludo Dielis: „Het begint nu pas” losbarstte. WCT-toer- als Het was gewoon KNVB heeft de zo’n vreselijk fi- ANDORRA De complete doorbraak van Joop Zoetemelk als ronde-renner is een feit. Na twee weken geleden Parijs Nice gewonnen te hebben, sloot hjj nu ten koste van ploeg- en landgenoot Cees Bal die zo stevig op zjjn leiders plaats leek de ronde van Catalonië af. Een weelde die Zoetemelk in vier jaar profwielrennen nog niet beleefde. Tijdens internationale wedstrijden in Moskou zwom Enith Brigitha de 200 meter vrije slag dames in 2.9,4, waarmee ze de finale won. De gangmakers Noppie Koch en Bru no Walrave zijn hun proces tegen de internationale wielerorganisatie UCI be gonnen. Het gaat om de reglementsver- andering dat gangmakers geen renners van andere nationaliteit mogen rijden, een beslissing die afgelopen zomer in kort geding door de Utrechtse rechter werd geschorst. De uitspraak van het nu begonnen proces is op 15 mei. Avery Brundage schonk een bedrag van negen ton aan de universiteit van Illinois, waar hij studeerde. Er wordt van dat geld een fonds gevormd met zijn naam, voor studenten met bijzonde re kwaliteiten op het gebied van weten schap en sport. Voor Morena de score opende, had hij al in de eerste tien minuten de Jamaicaanse doelman Lloyd Morga twee keer in moeilijkheden gebracht. In de 27e minuut maakte Carl Brown hands in het strafschopgebied en Mo rena scoorde gemakkelijk van de elf- meterstip nadat hij eerst Morgan de verkeerde hoek had opgestuurd. Het overwicht van Uruguay bleef na rust en de 10.000 toeschouwers constateer den met bewondering hoe groot de inbreng van Morena in de Uruguese aanvalsacties was. Hij gaf de schitte rende pass waaruit Alvares koppend de voorsprong vergrootte, hij joeg zelf met een machtige kopstoot de derde treffer langs Morgan. De finish van Joop Zoetemelk in An dorra, waar hij de ronde van Catalonië won. moet voorop staan is zijn devies. Ook hij weet wel dat grote trainers niet naar je toe komen. KNVB’er Wagenaar: „Juist nu wjj trachten via een behoorlijke procedure de zaken aan te pakken, door open heid, is het jammer dat Van der Leek niet inziet dat hij een foutje heeft gemaakt. Wij waren al zover dat wij de WON bij de zaak betrokken”. Van der Leek: „Dat is toch logisch, als je een tec'hnisch lichaam als de WON hebt”. Jim Verstappen krijgt maandag niet Fighting Nell geblesseerd als te genstander in Ahoy, maar de Zuidslavi- sche bokser Salko Brkic. Leeds-spits Allan Clarke werd voor twee wedstrijden geschorst wegens in correct gedrag tegen een scheidsrechter. Leeds mist momenteel ook centrale ver dediger Norman Hunter door een schor sing (van eveneens 2 weken). Jaap van der Leek: „Ik wil er met de KNVB niet meer over praten." BERN (DPA) Het Nederlands amateurelftal zal in de halve eind strijd van het toernooi om het Euro pese kampioenschap voor amateur teams uitkomen tegen West-Duits land. De wedstrijd wordt op 25 april in Rijeka (Zds) gespeeld. De loting, die in Bern plaatsvond, bracht in de andere halve eindstrijd Zuid-Slavië en Spanje tegenover elkaar. De fi nale zal worden gespeeld op 28 april. te blijven. Een zware keelontsteking bleef Riessen nog zoveel parten te spelen, dat hij niet in staat was tegenstand van enige betekenis te bieden. Met 64 en 61 behaalde Okker dan ook zijn gemak kelijkste zege van de week. Hij treurde overigens niet om de teleurstellende show die de 6000 toeschouwers was geboden. „Ik speel me elke week kapot. Een ge makkelijke wedstrijd kan daarom nooit kwaad”. ROTTERDAM. Tom Okker behoefde vrijdagavond bepaald niet al zijn talen ten aan te spreken om zijn boezemvriend Marty Riessen in de kwartfinale van het Rotterdamse prof-tennistoernooi de baas In de andere halve finale ontmoeten Hans Jurgen Pohmann en Ton Gorman elkaar. De Duitser Pohmann verbaast vriend en vijand met enkele knappe over winningen op achtereenvolgens Stone en Barthes, die in de kwartfinale met 61, 64 werd afgedroogd. Het is echter niet waarschijnlijk dat Pohmann veel kans zal maken tegen de man die in Rotter dam tot dusver het meest heeft geïmpo neerd, de Amerikaan Gorman. Okker prefereert Gorman dan ook niet als eventuele tegenstander in de finale op zondagavond. gevolg van een griepaanval aan het eind van ParijsNice opgelopen, maar wiens excuus niet sterk genoeg was om er het vertrouwen in een komend Tour- spektakel tussen hem en Zoetemelk mee te ondermijnen. Toen Zoetemelk in de beklimming van de „Engolaster” zijn slag sloeg kon alleen Labourdette zijn wiel houden, maar niet lang. Hij werd gelost en Zoetemelk reed een schitte rende solo naar finishplaats Andorra waar hij met ruim 2 minuten voorsprong binnenkwam. „Ik sta er zelf van te kij ken”, zei hij bescheiden. „Toen ik zag dat Merckx het moeilijk kreeg heb ik hem zo lang mogelijk laten af zien, tot ik kon vermoeden dat hij uitgeput was. Maar (Van onze sportredactie) LUBLJANA. Alles wat er in het ijshockeyduel NederlandOostenrijk (3-3 eindstand) aan zenuwen en ge treiter inzat en dat was heel wat kwam er tenslotte uit in een ver schrikkelijke vechtpartij. De twee ploegen in de B-pouIe van het we reldkampioenschap gingen zo ordinair met elkaar aan het straatvechten dat zich aan de rand van de ijspiste in Ljubljana waar de Nederlanders het te kwaad kregen met hun kalmte door gemene intlmidatiemethoden van Oostenrijk een van de groot ste knokpartijen afspeelde die het ijs hockey de laatste jaren meemaakte. dat ik deze voorsprong zou bereiken had ik nooit gedacht”. Die krachttoer kostte de jonge Cees Bal zijn overwinning die met bijna 5 minuten voorsprong bij het ingaan van de laatste rit zeker leek. Hij eindigde in de achterhoede (met o.a. Ocana) door vermoeidheid als gevolg van zware inspanningen om terug te ko men na een lekke band, juist op het mo ment dat voor in de groep het geweld „Ik groei” heeft hij altijd gezegd, „elk jaar een beetje. Dat was bij de amatejxrs al zo. In mijn laatste seizoen bereikte toen mijn beste prestaties. Ik heb een flinke aanloop nodig”. Die lijkt nu defi nitief genomen en daar is .zijn ploeg- verandering niet vreemd aan. AMSTERDAM. (ANP.) Ajax zal op 23 april in het Prinsenpark van Parijs oefenpartner zjjn voor het Franse nationale elftal, dat vier dagen later in Praag uitkomt tegen Tsjechoslo- wakije. De Franse bondscoach Stefan Kovacs, die het contact legde met zijn oude vereniging, trekt daarmee de lijn door, die hij ook volgde voor de in terlandwedstrijd tegen Roemenië. Enkele dagen voor die wedstrijd oefenden de Fransen, in Rjjssel, tegen Anderlecht. In de uiterst professionele stal van Gan-Mercier (geleid door de zeer ervaren Louis Caput en met routinier Raymond Poulidor als steunpunt) krijgt Zoetemelk in de koers een beduidend betere steun dan voorgaande jaren bij het bescheiden Gitane. Zoetemelk zelf echter brengt een grote dosis vechtlust en durf in, eigen schappen die vroeger bij hem niet tot ontplooiing kwamen. Deze kwaliteiten liet Joop Zoetemelk vrijdag voluit gje- rieëren in een bijtend gevecht op de „Engolaster”. een van de vele cols in de zware Pyreneeën rit waarmee deze ron de van Catalonië werd afgesloten. Hij loste daar Eddy Merckx die achteraf klaagde over een slechte conditie als In de halve finale ontmoet Okker de Zuidafrikaan Cliff Drysdale, die rustig op de been bleef tegen de irritante Joego slaaf Nikki Pilic (62, 64). Pilic tracht te zijn tegenstander uit diens ritme te halen met veel misbaar en flauwe grap jes, maar Drysdale bleef stoïcijns onder deze provocaties. Okker is niet helemaal gerust over het duel met Drysdale. „De laatste keer heb ik in Miami met 75 in de derde set van hem verloren. Hij speelt de laatste tijd erg constant. Hij blijft veel achterin, om je met zijn dub bele backhand te passeren als je aan het net komt. Ik zal zeker niet als een dolle naar voren kunnen stormen”. Arie de Vroet, de bondscoach die het amateurteam onder zijn hoede heeft, had weinig voorkeur voor een bepaalde tegenstander in de halve finales. „Ach, in die fase van een toernooi ontmoet je nu eenmaal geen slechte tegenstander meer” was zijn commentaar. „Zuid-Slavië speelt een thuiswedstrijd en dat is een factor die meetelt. Die ploeg is in het voordeel en zo’n tegenstander kan je beter niet direct krijgen. En ach, Spanje heeft een goed team en West-Duitsland ook. Het is eigenlijk allemaal een beetje eender. We kennen het Duitse spel, dat van de Spanjaarden en Zuidslaviërs ook. Vorig jaar hebben we in Den Bosch nog met 2-1 van West-Duitsland gewonnen. Veel ver schil in kracht was er toen niet.” Jupp Derwall, trainer van de West- Duitsers, toonde zich bijzonder tevre den over het lot. „We kunnen nu de finale halen”, verklaarde hij, „welis waar hebben we de laatste wedstrijd tegen Nederland verloren, maar onze ploeg won echter daarna duidelijk aan kracht.” ZANDVOORT. Hans Vultink blijft ook na de tweede dag van het Europees kampioenschap bandstoten in Zandvoort kandidaat voor de titel. Maar zelfs als hij zondag als de opvolger van Ludo Dielis gekroond zou worden, blijft zijn besluit vast staan: hij neemt niet deel aan de strijd om de wereldtitel die half mei in het Belgische Doornik wordt gehouden. Vultink zou daar als hij zijn huidige vorm weet te handhaven opnieuw tot de kanshebbers behoren, „maar”, zegt de 36-jarige Groenloër, „ik knoop liever samen met mijn vrouw een paar dagen vakantie vast aan het Europese kampi oenschap 47-2 eind april in Alicante, dan dat ik in Doornik mee doe. Bovendien heb ik genoeg gezien in deze sport om de conclusie te kunnen trekken dat je van biljarten niet kunt leven. Ik moet ook aan mijn zaak denken en daarmee heb ik het half mei erg druk”. Dat Vultink het kampioenschap 47-2 in Spanje ook benut om wat vakantie te houden heeft verder te maken met het feit dat hem in de zomermaanden wei nig vrije tijd overblijft. Daar heeft hij het zakelijk veel te druk voor en boven dien wil hij zich toch ook wat voorbe reiden op het wereldkampioenschap 47-2 in Buenos Aires half augustus, voor Vultink overigens niet het hoogtepunt van het seizoen, want hij verwacht door gebrek aan voorbereiding en problemen met het acclimatiseren in Zuid-Amerika toch niet in optimale vorm’ aan het biljart te kunnen verschijnen. Hij heeft zijn zinnen daarom meer gezet op het wereldkampioenschap 47-1 eind septem ber in Marseille. Drie maanden geleden werd de Groenloër in Düsseldorf Euro pees kampioen in deze spelsoort. Dat Vultink niet naar Doornik gaat (eind mei doet hij nog wel mee aan een invitatietoernooitje vijfkamp in Wenen) betekent overigens wel een verarming voor dat toernooi. Per slot van rekening is hij in staat om, zoals vrijdagmiddag tegen Munoz die soms ideale aanvangs- BELGRADO (Reutter). De Zuidsla- vische voetbaltrainer Miljan Miljanic heeft volgens het Belgradose dagblad „Politika” van Real Madrid toestem ming gekregen zijn tweejarige ver bintenis met de in moeilijkheden ver kerende Spaanse club pas na het toer nooi om het wereldkampioenschap na te komen. Miljanic die om dit uit stel had gevraagd zal daardoor waar schijnlijk als trainer van het Zuid- slavische nationale elftal aanblijven. Aanvankelijk had het bestuur een vergadering belegd waarin de positie van Miljanic ter discussie zou staan, maar volgens insiders zal Miljanic door de houding van Real Madrid geen gevaar meer lopen op ontslag. Toen, nadat de kruitdamp weer opgetrokken was en de straatvechters wat gekalmeerd waren, de wedstrijd weer vervolgd kon worden, waren Jo Simons (Tilburg Trappers) en Herbert Haiszan in de kleedkamers achtergebleven: game misconduct. Coach Jastremski: „Simons wilde de scheidsrechter niet slaan, maar een Oostenrijker die hem een opdonder verkocht had”. En arbiter Hegedues na afloop lachend: „Ik geloof ook niet aan opzet van de Nederlander. Maar die man slaat wel hard. Ach ja, het zijn zo de risico’s van het vak.” In een van de spannendste wed strijden van dit toernooi (Nederland liet bijvoorbeeld in de tweede periode welgeteld zeven levensgrote kansen op een doelpunt als oud vuil liggen) duurde het vervolgens liefst 27 minu ten en 12 seconden voor Oranje ein delijk de stand op 3-3 brengen kon. En zelfs dit gelijke spel kwam nog, in de eindfase, herhaaldelijk in ge vaar. Blunders van Henk Brand en Henry Hunting onder anderen schie pen de overigens geheel uitgebluste Oostenrijkers naar de keel grijpende mogelijkheden voor een doelpunt. Het bleef 3-3. Handhaving in de B-groep was voor Nederland een zekere zaak. De eindstand: 1. Zoetemelk (Ned.) 26 u. 56min. en 44 sec.; 2. Merckx (Belg) 26.58.47; 3. Agostinho (Port) 26.59.14; 4. Lasa (Spa) 26.59.47 ;5. Bal (Ned) 26.59.56; 19. Ocana (Spa) 27.05.54. waarin ik medegedeeld heb dat ik van een verdere samenwerking met de <NVB, voor wat betreft de discussie over de aanstelling van nieuwe men sen, afzie”. Van der Leek is volgens le KNVB te voortvarend geweest. Hij iad over zijn (uitgelekte) plan reeds :ontact opgenomen met Kessler, Brand en Teunissen, die allen geen bezwaar hadden dat hun naam in het iiscussiestuk van Van der Leek voor kwam. De heer J. P. Wagenaar. secretaris tran de commissie ad-hoc die aan een lieuwe technische structuur binnen ie KNVB bezig is, vindt het een inverteerbare zaak dat Van der Leek zich in verbinding stelde met trainers zonder de commissie in te lichten. „Hierdoor zou de illusie bij die men sen gewekt kunnen worden dat zij de Voor het internationale nooi in München is Tom Okker eerste geplaatst. Hij begint tegen Bar thes. posities liet liggen, een partij in slechts twaalf beurten uit te maken. Door enkele onverklaarbare missers in de slotfase ontging Vultink een nieuw Nederlands record partij gemiddelde dat op twintig staat, maar de kans dat hij zijn eigen record toernooimoyenne gaat verbeteren zit er dik in. Titelverdediger Dielis won moeiteloos van Weingartner: 200-105 in 18 beurten, waardoor de kans dat de Belg zijn titel gaat prolongeren behouden bleef. Voor het biljartfenomeen uit Deurne zijn de partijen die tot nu toe zijn gespeeld slechts voorspel geweest: „Zaterdag be gint het toernooi pas echt.” Dan ontmoeten Vultink en Dielis de twee andere sterke broeders uit het gezelschap: Connesson, die tegen Macha do met een slotserie van 57 aantoonde beter in vorm te komen, en de 19- jarige Brabander Van der Smissen, die met een knappe zege op Siebert in 14 beurten zijn zelfvertrouwen restau reerde dat wat onder de nederlaag van donderdag tegen zijn „Angstgegner” Weingartner had geleden. DEN HAAG. Jaap van der Leek, secretaris van de vereniging van oe- fenmeesters in Nederland (WON), heeft een schrijven van de KNVB ontvangen waarin hem in klare taal duidelijk wordt gemaakt dat het zijn taak niet is om zich (nu al) te oriënteren omtrent het probleem van de opvolging van bondscoach dr. Fadrhonc. Van der Leek vindt het een vreem de zaak dat de KNVB een advertentie gaat plaatsen. „Ze blijven op het standpunt staan alleen te kijken naar de schriftelijke reacties die op de advertentie binnenkomen. Ze wachten af en gaan dan selecteren. Ik stel voor om te regeren, geen adverten ties”. Van der Leek wil juist de mensen zelf benaderen. Kwaliteit De remmen sloegen los; het laatste greintje zelfbeheersing verdween. Vlak naast de baan ontrolde zich minutenlang een massale, chaotische vechtpartij. Politiemannen, suppoosten en scheidsrechters wierpen zich man moedig in het kluwen woedende, wild slaande spelers. Het was onbegonnen werk en de vredestichters betaalden hun pogingen met rake klappen. De vuist van Jo Simons raakte voluit de kin van Joegoslavische scheids rechter Hegedues; de Oostenrijkse captain Josef Puschnig sloeg gete kend al door een bloedende neus- wond als een razende met zijn stick om zich heen en het snel van de tribune gelopen vrouwtje van keeper Franz Schilcher trok Jack de Heer bijna de helm van het hoofd. Kortom, er speelde zich de ordinair ste vechtpartij af die men de laatste jaren in een Europees ijsstadion aanschouwde. nieuwe mannen worden”, luidt het commentaar van de heer Wagenaar. De drie trainers hadden Van der Leek echter duidelijk gemaakt dat zij wel weten dat zijn woord geen wet is. „Ik vind het vreselijk dat ze de brief geschreven hebben. Kinderach tig. Ze voelen zich zéker op hun teentjes getrapt. Ik heb alleen het beste met ze voor, een praatstuk. De laatste tijd toch al guur geslagen. Ik wilde meewerken daar verande ring in aan te brengen. We moeten toch af van situaties dat Van der Hart door Hogewoning als bonds coach aangenomen wordt en een paar maanden later hoort: „Dag, het kon niet”, aldus Van der Leek. Riessen werd bij het eind van de par tij zelfs dermate door zijn keelpijn ge kweld, dat hij geen kans zag zijn onge noegen over enkele foutieve scheids rechterlijke waarnemingen luidkeels te uiten. Kokend van machteloze woede de monstreerde hij daarom zijn afkeuring in de laatste game via een serie keiharde ballen, die ver achter de base-line be landden. Een onwaardig slot van een al even onwaardige kwartfinale. Alleen halverwege de eerste set waren er even gunstige perspectieven voor Ries sen, toen hij bij 22 door de service van Okker brak. Drie games later nam Ok ker echter revanche door de service game van zijn tegenstander op „love” binnen te halen. Vanaf dat moment ging het helemaal mis met Riessen, wiens conditie was aangevreten door enkele slapeloze nach ten. Geprikkeld door zijn fysieke on macht reageerde Riessen weinig profes sioneel toen een lijnrechter een foutieve waarneming deed. Een ground stroke van Riessen werd „uit” gegeven, hoewel de bal ook volgens Okker zeker enkele decimeters vóór de lijn terecht kwam. Okker: „Ik heb de lijnrechter gevraagd of hij er zeker van was, maar hij wilde niet meer op zijn beslissing terugkomen”. Dat omstreden punt betekende een nieuwe service-doorbraak van Okker, die vervolgens kon opstomen naar een ro yale 6-1-setzege, zonder dat Riessen hem daarbij verder een strobreed in de weg legde. Van der Leek had de KNVB zijn persoonlijke visie voorgelegd met be trekking tot de bezetting van het technisch apparaat. Hij achtte Georg Kessler, de huidige trainer van PEC, de juiste man om de leiding te ne men over alle bondscoaches. Joop Brand, momenteel bij AZ ’67, zou in het discussiestuk van Van der Leek trainer van het A-team worden ter wijl Evert Teunissen, die bij de FC Den Haag heeft opgezegd, de UEFA- jeugd onder handen kan nemen- In het plannetje van Van der Leek zou den dan wel enkele koppen vallen. Van der Leek witheet: „Ik heb iirect een brief terug geschreven De voelbare dreiging over dit tref fen, ontlaadde zich onmiddellijk na de eerste periode. De spelers schaats ten van het ijs, op weg naar de kleed kamers. Doelman Franz Schilcher en Gerry Schaeffer kwamen tegelijkertijd bij het geopend poortje. De een weigerde de ander voor te laten gaan. Er werd geduwd, gedreigd. Drukte Schilcher zijn stick hardhandig tegen de benen van Schaeffer? Haalde Karl Zahradnicek zijn vuist uit, of was het Gerry Schaeffer die het eerst sloeg? Nie mand kon het later zeggen. KINGSTONG (RTR). Het Voetbal elftal van Uruguay, tegenstander van Nederland in West-Duitsland. heeft in Kingstong met 3-0 gewonnen van Ja maica. Er waren 10.000 toeschouwers. De Westindische ploeg, die zich had teruggetrokken voor het Midden- Amerikaanse kwalificatietoernooi, had geen greep op aanvalsleider Fer nando Morena. De spitsspeler van Uruguay, die na de eindronde van het wereldkampioenscha voor bijna drie miljoen gulden getransfereerd wordt naar Italië, had de hand in de drie treffers. De KNVB zal begin april in week bladen advertenties laten zetten waarin om een trainer wordt ge vraagd. Van der Leek: „Ons blad van de oefenmeesters komt op 12 april uit en daarin wordt de advertentie niet opgenomen”. De WON-secretarispen- ningmeester verwacht overigens niet dat het trio dat hij voor ogen heeft zal solliciteren. Een uitzondering lijkt Evert Teunissen, daar hij reeds vóór het plan van Van der Leek contac ten met de KNVB onderhield over de mogelijkhheid dat hij de UEFA-jeugd zou gaan begeleiden. Brand en Kess ler zullen zeker niet solliciteren. Kessler: „Ik heb bij PEC nog een jaar bijgetekend en ik concentreer me op die club”.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13