Belastingverlaging Dit weekeinde eerste bollendrukte geen voorbode van inflatiecorrectie Mercurius heeft mini-atmosfeer Laagstbetaalden en arme landen mogen niet in de knel komen I Jmuider tandarts in hechtenis Banko vervuiler op de foto Hilversum 1940/45 Verdachten van Excuses van geldvervalsing burgemeester aangehouden /paarbank we/t nedarland dansen Griffioen Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN GARAGETARIEVEN HET WEER Zonnige perioden AGENDA Spaardeposito’s en spaarbiljetten aan toonder rente tot ROZIJNENBOLLEN v.d. Vooren bakt ze Dekkers Kajuit WEER OMHOOG 2 pagina 7 Sport 12, 13 ZATERDAG 30 MAART 1974 64e jaargang nummer 124 Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s, waarin opgenomen „Erbij E. H. C. O. b.v. BERENDSEN B.V. Kantoor: Lange Nieuvvstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 IK Jmuider Courant Inayat Khan der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwartaal (p. post f 34,—), p.jaar f 117,- (p. post f 134,—). Losse nummers 45 ct. r SER is somber over energie ge- ADVERTENTIES Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 Achtergrond 3 Kastje kijken 4 Kerkdiensten 4 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Radio en televisie 9 Strips 9 Economie 11 F Verder in Erbij vele andere boeien de onderwerpen en natuurlijk de vas te rubrieken. den geremd door de gewijzigde situatie ten aanzien van de energievoorziening. De noodzaak voor dit internationale overleg is al gebleken bij de recente oliecrisis en de eerste aanzetten daartoe zijn ook al gedaan. Ook Nederland moet, naast maatregelen tot beperking van het eigen energieverbruik en tot bevordering van het ontwikkelen van andere ener giedragers, een constructieve bijdrage le veren aan het verwerkelijken van inter nationaal overleg. Weersverwachting van het KNMI tot zondagavond: Uit de memorie blijkt, dat het huidige kabinet geen plannen heeft tot opheffing van de belastingvrije sommen. In ant woord op vragen vanuit de Kamer zegt de bewindsman de huidige belastingvrije sommen niet te hoog te vinden. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON: 310561 -323488 b.g.g. tel. 322031 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Met zes arrestaties hebben de Amsterdamse en de Middel burgse politie na maandenlang speuren de oplossing bereikt van een omvangrij ke dollarvervalsing. Het gaat om meer dan twee miljoen dollar in goed nage maakte biljetten van 50 en 100 dollar. Plaatwerkerij Spuiterij M.L. Tectyleerstation Breek er eens even met uw vrouw uit Een saté, een borrel bij Marktplein 60, tel. 1 35 00 EDISONSTRAAT 4 Telef. 1 55 44 - IJmuiden moet ge- 18+ laatste zaterdag v. d. maand 8.30 uur 20+ laatste zondag v. d. maand 8.00 uur Kennemer Danscentrum Haarlems 1e danscentrum Paiklaan 6a Droog weer met zonnige perio den. In de nacht en ochtend in het binnenland plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Minimum temperaturen om het vriespunt. Maxima morgen ongeveer 16 gra den, maar aan de kust enkele graden lager. VELSEN (ANP). De burgemeester van Velsen heeft als voorzitter van de statenkring Velsen in een brief zijn verontschuldigingen aangeboden aan de 89 kiezers uit Velsen-Noord, die afgelo pen woensdag als gevolg van een fout bij de verzending van stembiljetten, of ficieel niet hebben deelgenomen aan de verkiezingen voor de provinciale staten. PASADENA (Reuter). Door middel van de Amerikaanse Mariner-10, die vrijdag Mercurius is gepasseerd, is vast gesteld dat die planeet, die zich het dichtst bij de zon bevindt, een atmosfeer en een magnetisch veld heeft. De atmos feer is zeer ijl en bestaat uit gassen als argon en neon, met wat waterstof en helium. De kracht van het magnetisch veld is ongeveer een honderdste deel van die van het aardse. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van Hoewel het voor de bollenvelden nog geen topseizoen is wordt vandaag en morgen in de Bollenstreek toch al een vrij grote drukte verwacht. Menig stede ling zal het (voorspelde) fraaie weer benutten om er met fiets of auto op uit te trekken en de kleurenpracht van de Bij dit internationale overleg uiteraard veel aandacht worden schonken aan de positie van de ontwik kelingslanden. Zoveel mogelijk moet worden voorkomen dat deze landen in hun zo noodzakelijke ontwikkeling wor- De commissie bepleit een heroriënte- aWWW- Het werkelijke doel van het leven is de ontwikkeling van de persoonlijkheid. Het hoofdmotief van Erbij van vandaag is de radio tijdens de Duitse bezetting (en de zuivering van om- roeppersoneel daarna). Dick Verkijk heeft zich twee jaar intensief bezig gehouden met speurwerk op een ge bied, waarvan de geschiedenis nog nooit is vastgelegd. De Haarlemse journalist, werkzaam als producer- regisseur bij de NOS-radio, heeft in die jaren geen vakantie genomen en al zijn vrije tijd aan het boek be steed. Verkijk, zichzelf een perfectio nist noemend, heeft stapels dossiers doorgenomen in het Rijksarchief voor Oorlogsdocumentatie en privé-archie- ven. Hij beeft uitvoerig met veel be trokkenen in zijn boek genoemde radio-medewerkers gesproken- Het boek heeft de allure van een proef schrift gekregen. Dr. L. de Jong is er zeer lovend over. In Hilversum (en elders) zal „Radio Hilversum 1940- 1945”, dat eind april verschijnt, wel de uitwerking als van een stuk trotyl hebben. DEN HAAG (ANP). De garagebe drijven mogen per 1 april 1974 de werk plaatstarieven met 0,50 per uur verho gen, zodat de totale verhoging sedert 1 januari 1974 komt op 3. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken vrij dag meegedeeld. De per 1 januari 1974 voor drie maanden toegestane verhoging van 2,50 blijft gehandhaafd, omdat er nog geen sprake is van een volledig herstel van de automobielmarkt. De ver dere verhoging ad 0,50 is volgens het ministerie noodzakelijk als gevolg van de loonkostenstijging per 1 april 1974- Evenals bij de verhoging per 1 januari 1974 heeft de beschikking een werkings duur van drie maanden, teneinde na afloop van deze periode te kunnen na gaan in hoeverre de bedrijfsomstandig heden zich hebben genormaliseerd. energie, vooral in de meest ontwikkelde landen- Het zal daarom nodig zijn te komen tot internationaal overleg tussen consu merende en producerende landen over de problemen die met de energievoorzie ning samenhangen. Er was nog maar een klein deel van de falsificaten in omloop gebracht. Toch prikkelden de kleine aantallen die tel kens met enige tussenpozen opdoken, de politie al tot uitgebreide speuracties. Zij leidden uiteindelijk tot de aanhouding van de grote animator van de affaire, een 47-jarige koopman uit Gorkum, vrije-tijdspredikant van de oud-gerefor- meerde gemeente, en van de twee finan- ciers-organisators van de zaak, een hotel eigenaar en Terneuzense werfdirecteur. In april vorig jaar kwam in Oegst- geest ook al een vervalsingasaffaire aan het licht. Daarbij ging het eveneens om valse dollarbiljetten, echter in coupures van twintig. De Gorkumse vrijetijdspredikant was al eerder aangehouden in verband met de vervalsingsaffaire, maar de officier van justitie moest hem toen laten gaan omdat hij onvoldoende bewijzen tegen hem had. De man waarschuwde toen de drukker van de valse dollars, die in Waalre woont, om alle sporen te vernie- tingen. In de auto van de drukker trof de politie echter nog materialen aan die gebruikt waren om de dollars te verval sen. Daarop werd de Gorkummer voor de tweede maal gearresteerd. De politie heeft verder in deze zaak wegens heling nog een man uit Terneuzen en twee uit Zaandam gearresteerd. ring op het gebied van de export door ons land van aardgas. Van de totale in ons land aangeboorde hoeveelheid gas van ongeveer zesentwintig miljard ku bieke meter is circa negenhonderd bil jard voor export gecontracteerd naar België, de Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk en Italië, voor levering in een tijdvak van twintig tot vijfentwintig jaar. De exportcontracten zijn aangegaan op basis van toen bestaande inzichten, vooral ook bij de overheid, die bij het afsluiten van alle contracten een belang rijke rou heeft gespeeld. Sinds het af sluiten van de contracten zijn de om standigheden op energiegebied echter grondig gewijzigd. Het beleid moet daar om worden gericht op aanpassing van de exportcontracten. De economische waarde van aardgas wordt voor een aantal gebruiksdoelein den mede bepaald door de prijs van de concurrerende grondstof olie. Vooral ten behoeve van bepaalde industriële toepas singen en ruimteverwarming heeft het aardgas zelfs een zekere premiewaarde. Dit verband zal ook in de prijs die het buitenland voor aardgas betaalt voldoen de tot uitdrukking moeten komen. Daar door zal deze exportprijs, komen op een veelvoud van de huidige die circa vijf cent per kubieke meter is. Evenals de exportprijs moet ook de binnenlandse aardgasprijs aan de olie prijs worden verbonden. Bij een langdu rige verschil tussen de prijs van aardgas en die van andere energiegrondstoffen zou immers een sterke drang op extra gebruiksmogelijkheden van gas ont staan. Bij de concrete uitwerking van het tarief, dat in elk geval niet aflo pend moet zijn, mogen de lagere inko menscategorieën niet in het gedrang ko men. Naar aanleiding van vragen over de situatie van de Nederlandse economie stelt minister Duisenberg, dat alles er op duidt dat de onderbesteding, die zich reeds vorig jaar manafesteerde, in dit jaar wordt versterkt. Niet alleen de stagnatie van de binnenlandse vraag, maar ook de externe positie geeft hier voor, naar zijn mening, een indicatie. Minister Duisenberg stelt zich in de memorie afwijzend op tegenover het VVD-belastingplan. Volgens hem heeft het „niet verantwoorde budgettaire gevolgen. In afwijzende zin reageert de bewindsman ook op vragen naar de mogelijkheid van toepassing van de wie- beltax alleen voor de omzetbelasting. De bloeiende bollenvelden gaan aanschou wen. Een overstelpende drukte verwacht de politie echter nog niet. Daarvoor is het nog te vroeg in het seizoen. Maar voor alle zekerheid zijn voor sommige politie mensen de vrije dagen onder voorbe houd ingetrokken, zodat men wanneer het werkelijk echt druk wordt op de wegen direct extra mankracht kan in zetten. De grootste drukte wordt verwacht bij de deze week geopende vijfentwintigste Keukenhof in Lisse. Deze foto Mercurius maakte de Mariner op een afstand van ongeveer 40.000 kilometer. De grote vlakke krater rechts heeft een doorsnede van ca. 90 km. regering, aldus de memorie, ziet op dit moment geen aanleiding de wiebeltax in deze zin te wijzigen. Volgens de minister heeft het belastingvoorstel „ten hoogste een bescheiden” invloed op de particu liere besparingen. De belastingverlaging maakt deel uit van een breed pakket van maatregelen, waarmee het kabinet beoogt aan de dreigende verdere ongunstige ontwikke ling van de werkloosheid een halt toe te roepen en de inkomenspositie van de minder draagkrachtigen in de samenle ving te beschermen. Volgens minister Duisenberg gaven de beweegredenen voor het voorstel geen aanleiding tot fiscale maatregelen in het kader van de oudedagreserve en de in het bedrijf van haar echtgenoot medewerkende gehuwde vrouw. Hij zegt niet mee te kunnen gaan met de opvatting dat de onderne mers in het midden- en kleinbedrijf „in de tang worden genomen” nu de wette lijke inflatiecorrectie op de belastingta rieven achterwege blijft. Berekend wordt, dat de belastingverlaging zoals die in de voorstellen per saldo resulteert, voor de lagere ondernemingsinkomens in het midden- en kleinbedrijf nog hoger uitkomt dan het geval zoj zijn geweest bij een volledige toepassing van de in flatiecorrectie. Volgens de minister zijn er geen mo gelijkheden om in de fiscale sfeer vis sers en tuinders een compensatie te geven voor de sterk gestegen prijzen voor energie. In de memorie van ant woord wordt gesteld, dat met de voorge stelde maatregelen stellig een belangrij ke impuls wordt gegeven aan het schep pen van een beter ondernemingsklimaat in ons land, in het bijzonder als gevolg van de voorgestelde investeringsaftrek. Er is geen aanleiding daarnaast nog een tijdelijke tariefsverlaging in te voeren van de vennootschapsbelasting. Als ge volg van de verruiming van de investe- ringsfaciliteiten zal de volumegroep van de bruto-investeringen in vaste activa in 1974 en 1975 1 percent, respectieve lijk 2i!/2 percent hoger uitkomen dan zonder deze maatregelen het geval zou zijn geweest. (Van onze correspondent) LOOSDRECHT. Bij een filiaal van de Bondsspaarbank in Loosdrecht heb ben twee gewapende mannen vrijdaga vond ruim 10.000 gulden buitgemaakt. Een van de twee bankemploye’s slaag de er in om een camera, die door de veiligheidsdienst in het filiaal werd ge plaatst in te schakelen. De foto’s, die een speciaal ontwikkelprocédé vergen, zijn nog niet beschikbaar. In Simpelveld in Zuid-Limburg is vrijdagavond een roofoverval gepleegd op een inkoopcentrum. De met een sten- gun en een pistool gewapende overvaller is er met 20.000 vandoor gegaan. DEN HAAG (ANP). De voorgestel de verlaging van de loon- en inkomsten belasting loopt „in gene dele”vooruit op de vraag of en zo ja in welke mate per 1 januari 1975 inflatiecorrectie zal worden toegepast. Aldus minister Duisenberg in zijn memorie van ant woord over die belastingverlaging. DEN HAAG (ANP) Rekening moet worden gehouden met het optreden in de nabije toekomst van meer permanen te tekorten by de energiebevoorrading na de recente meer door politieke facto ren bepaalde acute olieschaarste. Aldus de commissie sociaal-economische gevol gen energievoorziening van de Sociaal- Economische Raad in haar gisteravond voor publikatie vrijgegeven ontwerp- rapport over de energievoorziening en de sociaal-economische aspecten daarvan. De commissie is op 21 december inge steld. Zij staat onder voorzitterschap van drs. J. W. de Pous, voorzitter van de SER, en wordt terzijde gestaan door vijf deskundigen. De commissie acht het niet waar schijnlijk, dat wanneer tekorten in de voorziening met aardolie en aardgas gaan optreden, andere energiedragers reeds in enigszins belangrijke mate be schikbaar zullen zijn. Dit dwingt tot een beleid waarbij enerzijds het zoeken naar nieuwe olie- en gasvoorkomens wordt bevorderd, de ontwikkeling van andere energiedragers dan aardolie en aardgas zoveel mogelijk wordt versneld, en waarbij aan de andere kant wordt ge streefd naar een zuiniger gebruik van (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In het politiebureau bevindt zich op dit moment nog in hechtenis een IJmuidense tandarts, die evenals een collega en een apotheker in IJmuiden is aangehouden in verband met de fraude bij het ziekenfonds Ken- nemerland, waarover wij vrijdag be richtten. -M- Si.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1