Mercurius Prins reikt in beeld Voer meldingsplicht prijs uit kindermishandeling in NKV-bond richt zich tegen plan Van Gorkum verbaimingseiland F b B Iraakse leger rukt op Vredesplan van Zuid-Vietnam Statis Panagoulis op i een miljoen gulden aan prijzen IH I 1-• Ministers moeten beter op budget letten HA Dr. Copius Peereboom: „Schadelijk voor mens en milieu” 9 0 üt Bt Itt Justitiële willekeur in Griekenland „k oHKk Misvorming Medewerker Vrije Universiteit: PLEIDOOI VOOR MEER ZENDTIJD VOOR VARA 2 ZATERDAG 30 1974 MAART 99 99 o on Staat van beleg WEERRAPPORTEN Ki I tinj een Zal r bez wij: juis tter der Jan bri< er ove niei ove gaa ven Elke dag dosis -z /z X I 1 Een DAF 66 SL Sedan t.w.v. 9.550,- is de weekhoofdprijs van de 26ste puzzel van de Aktie Natuur. Aangeboden door DAF Nederland BV. Puzzel mee en win 'm voor 1,-1 1 1 z H Ook deze week zijn bij de politie van Rotterdam weer veel aangiften binnen gekomen van mensen die gedupeerd werden door diefstallen uit hun gepar keerde auto’s. Dertig automobilisten le den een schade van totaal zevenduizend gulden. iHiiÈ. v< in plastics verbieden’ (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE licht is zon. maan- uur uur uur uur uur uur Hij zei, dat de aanwezigheid van ver trouwensartsen onmiskenbaar de bereid heid van de artsen heeft bevorderd om met een vermoeden van kindermishan deling „buiten hun spreekkamer” te ko men. De drempel van het beroepsgeheim is niet langer onoverkomelijk, doordat ze zich tot een collega kunnen wenden. Mr. Doek vindt het wat merkwaardig, dat de overheid artsen vraagt voor een functie die alleen goed kan worden ver vuld als de betrokkene bereid is, andere Wat kan een vakbond immers doen onder de staat van beleg, die nog steeds in Griekenland van kracht is. Veelbete- kend is dat pas geleden een twintigtal vakbondsleiders is overgebracht naar Ja ros. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Muenchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zuerich Istanboel Tunis no wzw n w no nw wzw zo nno o o wnw zw w n ozo zo ono nnw windstil n wnw ono nw nno ono o zw wnw zo windstil zo zzo ono nnw ono ozo D heef men helf ring kon E gaa den zo gev spri Jan des: het den ter van teft M? fabi cier ren wor M in stre ®ve; Di alsn ovei Suri Ned grip het den Ned „I hooi om hij se t Pj Will negi prof uit aart Jl de lam wei initi pel, als bist lant P vooi rent bov opgi den hoo vooi litie juis stee D han< Eur ach: schi trot sche van stre had nen ovei gin vine de staa 13 17 15 16 13 10 13 16 12 15 10 18 17 17 15 10 17 17 7 19 12 17 16 15 11 17 22 15 18 16 13 10 20 19 11 21 18 17 10 21 Volgens dr. Copius Peereboom krijgt een mens in een geïndustrialiseerde sa menleving elke dag een dosis van een weekmaker naar binnen. Dit voorname- zoon zou worden overgebracht naar Ja ros. Het miniscule en onherbergzame eiland is een concentratiekamp dat al door de Romeinen werd gebruikt voor de uitschakeling van politieke tegenstan ders. Naar schatting ztiten er meer dan honderd personen, onder wie veel pro minente burgers. De internationale juris tencommissie in Genève, heeft deze week de toestand in Griekenland ver oordeeld. Volgens deze commissie is de justitiële willekeur groter dan onder Pa padopoulos. Enige maanden geleden werd een po ging van de typografen om in staking te gaan in de kiem gesmoord. De bestuur ders van hun bond werden eenvoudig gearresteerd. Een nieuwe maatregel, nauwelijks drie dagen oud, is dat de werknemers in Griekenland onder mili tair bevel kunnen worden gesteld. Zij kunnen als het ware worden gemobili seerd. UTRECHT. De Industriebond NKV moet niets hebben van het plan van het PPR-Tweede -Kamerlid Van Gorkum, een adviesbureau namens zijn partij voor leden van ondernemingsraden op te richten. uur 3.29 uur zw. bew. zw. bew. mist ver.derl. bew. mist ZEIST. (ANP) Het zou goed zijn om een meldingsplicht voor kindermis handeling in te voeren. Het mishandelde kind is niet iemand die tot vrijblijvend gedrag kan leiden. Het gaat om kinderen die een grote kans lopen, opnieuw te worden mishandeld, nog ernstiger dan voordien. Sinds 1967 wordt er in Griekenland inderdaad niet meer gestaakt, maar dat is zeker niet te wijten aan het feit dat de Griekse arbeiders tevreden zijn. De economische nood van de arbeiders nijpender dan ooit. Ir gev: uits hen waa dee EEC woc buil desj den brie Maar al is de kans op een directe ftalaatvergiftiging dan gering, daarmee is het gevaar volgens Copius Peereboom niet geweken- Hij wijst op de vruchtbe- schadigende werking van de weekma kers. Dierproeven hebben duidelijk aan getoond dat ftalaten een schadelijke werking uitoefenen op de ontwikkeling van een embryo. R Tijdens een controle-actie van de rijkspolitie in Utrecht, de algemene in spectiedienst van de rijkspolitie en de groen Wijk bij Duurstede van de rijks politie zijn gisterochtend twee illegaal in ons land verblijvende Marokkanen ontdekt. Tegen een veehouder in Wijk bij Duurstede werd proces-verbaal opge maakt weeens het bezit van tien kilo niet gekeurd kalfsvlees, een hoeveelheid anti-biotica en een vuurwapen. Sinds 1972 functioneren er in Neder land vertrouwensartsen bij wie iedereen (vermoedeljjke) gevallen van kindermis handeling kan melden. Het eerste jaar konden zij ten behoeve van 430 mishan delde kinderen advies geven, de behan deling op gang brengen of in ieder geval pogingen doen om verdere mishandelin gen te voorkomen. Volgens mr. Doek ligt dit aantal voor 1973 waarschijnlijk boven de 600. Weekmakers, door chemici ftalaten genoemd, vormen een groot bestanddeel van vele plastics. Deze kunststoffen zijn namelijk vrij hard en bros en zouden zonder weekmaker snel verweren in de buitenlucht. De ftalaten komen voor in plastics in concentraties tot soms zelfs 60 pet. Het gevaar van de weekmakers schuilt erin, dat zij vrij snel migreren in stoffen, die in direct contact zijn met het plastic. Volgens dr. Copius Peereboom, een deskundige op het gebied van de milieu toxicologie, dienen de alom gebruikte weekmakers zo snel mogelijk te worden verboden. j Z (Van onze redacteur in Athene, Ab Courant) r ATHENE De Griekse familie Pana goulis moet het opnieuw ontgelden. Sta tis Panagoulis, de broer van Alexo, is overgebracht naar het kamp op ’t Griek se verbanningseiland Jaros. Statis werd twee jaar geleden tot acht jaar veroor deeld wegens een complot om zijn broer Alexo te bevrijden. PARIJS (AP). Zuid-Vietnam heeft gisteren voorgesteld om met de Vietcong een aantal gemengde werkgroepen te vormen die het Vietnam-conflict binnen een maand zouden moeten oplossen. Daarnaast heeft Saigon voorgesteld om algemene verkiezingen uit te schrij ven voor 20 juli of een vroegere datum na ondertekening van een definitief ak koord met de Vietcong- Dit „voorlopige ontwerpakkoord” werd door Zuid-Vietnam gelanceerd tijdens de besprekingen over een politieke oplos sing die zich al langer dan een jaar in de Franse hoofdstad voortslepen. De Vietcong-gedelegeerde leverde kri tiek op de nieuwe voorstellen en ver klaarde dat er eerst een alles-omvattend akkoord dient te Worden bereikt door de voltallige conferentie. „Daarna zijn wij echter niet tegen het creëren van werk groepen” zo verklaarde Vietcong woord voerder Duong Dinh Tao. DEN HAAG. Het kabinet heeft alle ministers en staatssecretarissen de pin op de neus gezet als het gaat om de financiële voorbereiding van allerlei plannen. Op voorstel van minister Duisenberg van Financiën is de bewindslieden nog eens duidelijk gewezen op de comptabi- liteitsafdelingen, die alle ministeries be zitten en waar alle plannen eerst door gespit moeten worden. De chefs van die afdelingen moeten van meet af aan bij de voorbereiding van de beleidsvorming van de top van het departement worden betrokken. De financiële oekaze is giste ren in het kabinet goedgekeurd. artsen aan te zetten tot schending van hun beroepsgeheim of om dat zelf te doen. Zoiets mag in redelijkheid niet van iemand worden gevraagd, meent mr. Doek, die daarom opheffing bepleitte van de wettelijke plicht tot geheimhou ding in geval van kindermishandeling. Eergisteren zijn er weer dertig studen ten gearresteerd. De regering zal de vakbonden actievrijheid geven, aldus maakte het regime met veel tamtam bekend. Na de staatsgreep van 1967 be val de toenmalige heerser, Papadopoulos, de stopzetting van de activiteiten van de vakverenigingen Vele vakbondsleiders werden gevangen gezet. Men moet niet denken dat de Griekse werknemers we gens deze schijnbare liberalisatiemaatre- gel betreffende de vakbonden, van vreugde een gat in de lucht springen. Mr. J. E. Doek, wetenschappelijk me dewerker aan de Vrije Universiteit, be toogde dit gisteren op de vergadering van de Vereniging voor Gezondheids recht in Zeist, die voor een groot deel was gewijd aan het vraagstuk van 'de kindermishandeling. Kind en ouders moeten worden gehol pen om te voorkomen dat de mishande ling zich herhaalt. Maar het „probleem van het grote zwijgen” belemmert vaak een goede aanpak. Mr- Doek: „Buren, ■- familieleden, zwijgen omdat ze er niet in betrokken willen worden. Hulpverleners van diverse pluimage zwijgen óf omdat ze zich gebonden ach ten aan hun geheimhoudingsplicht, óf omdat ze het wel vermoeden maar niet kunnen of willen geloven”. PASADENA (AFP, DPA). De Ame rikaanse ruimtesonde Mariner-10 heeft gisteren aan de hoogste verwachtingen voldaan door vrij scherpe foto’s naar de aarde te seinen van de planeet Mercu rius. De Mariner passeerde Mercurius gis teravond op een afstand van slechts 772 km. Volgens een woordvoerder van de NASA waren de foto’s „buitengewoon duidelijk en toonden ze veel details”. Het eerste rendez-vous van een onbe mand ruimtevaartuig met de planeet die het dichtst bij de zon staat leverde voor de deskundigen verrassende resultaten op. De foto’s toonden onder meer veel kraters van verschillende grootte en om vang waardoor ongeveer eenzelfde beeld ontstond als dat van het maanoppervlak. Onder het mom de binnenlandse rust en veiligheid te moeten beschermen, zijn gewapende veiligheidsafdelingen van de Baath-partij enkele steden binnengetrok ken diie een Koerdische bevolkingsmeer- derheid hebben. Zij werken samen met Koerden die tegen de „Koerdische demo cratische partij” van Mustafa Barzani zijn. Het leger zou de opdracht hebben waar mogelijk een treffen met de Koer den te vermijden. Men zou Barzani’s hoofdkwartier in Hadsj Oemran in de bergen willen uithongeren. Daar Turkije sedert het begin van de moeilijkheden in Irak zijn grenzen heeft gesloten, kunnen de Koerden ook niet via die zijde worden bevoorraad. BI 4 Weekmakers ROTTERDAM (ANP). Het toevoegen van zgn. „weekmakers” aan plastics is schadelijk voor de mens en zijn milieu. Deze weekmakers zijn giftig en hebben een schadelijke werking op de ontwikkeling van een embryo. Dit schrijft dr. J. W. Copius Peereboom, directeur van het Insti tuut voor Milieuvraagstukken in Amsterdam, in het zojuist verschenen nummer van het „Chemische Weekblad”. Prins Bernhard reikte gisteren in Am sterdam de eerste prijs uit van de World Press Photo wedstrijd aan fotoredacteur Dane Bath van de New York Times, het blad dat de winnende foto „de laatste dag van president Allende” publiceerde en waarvan de maker onbekend is. In het midden de voorzitter van de World Press stichting, de heer G. van der Heijden. In het blad Industrie-Revue zegt voor zitter P. Brussel, dat de PPR van de ondernemingsraden moet afblijven. „Probeer in het parlement maar eens een redelijke subsidie te krijgen voor het scholings- en vormingswerk van de vakbeweging, dat handenvol geld kost”, aldus de voorzitter van de Industrie bond. Deze bond is vooral beducht, dat ook andere (rechtse) partijen zo’n adviesbu reau zouden beginnen, maar dan in hun straatje. De democratisering van het bedrijfsle ven kan door een dergelijke ontwikke ling ontaarden in een ordinaire zieltjes- winnerij, waardoor de politiek van het parlement naar de, bedrijven wordt ver plaatst. Met het gevaar, dat binnen de werkgemeenschap grote tegenstellingen gaan ontstaan, waarbij niemand is ge baat. Door de invoering van externe advi seurs kan de ondernemingsraad een meer zelfstandig leven gaan leiden, ter wijl het doel van de vakbeweging juist is om de ondernemingsraad meer aanslui ting met de achterban te geven, aldus de Industriebond NKV. C nj 0 0 0 o o o o 0.4 0 0 o o 0.1 o o 0.4 0 0 0 o o o o o o o o 0.1 o 11 o o 0.2 o o o o 5 0 o -- R In de vijf maanden dat de campagne voor het afstaan van nieren van de St’chting Ideële Reclame (SIRE) nu inopt, hebben de media voor zes ton aan advertenties beschikbaar gesteld. In au gustus van het vorig jaar waren in centra van postmortale donoren zestig meldingen geregistreerd. In december was dat ongelopen tot 120. Het succes van de actie is zo groot dat Eurotrans- plant aan de SIRE heeft gevraagd of zij de camnagne ook in de andere aangeslo ten landen mag gebruiken. Bij verschillende doses bleken zij mis- J vorming te veroorzaken in het skelet en een vergrote kans op doodgaan van het embryo. Copius Peereboom acht het niet uitgesloten dat ook menselijke embryo’s door de weekmakers beschadigd worden. „Ik kan het uiteraard niet bewijzen, maar de dierproeven geven mij wel te denken”. Om deze redenen, maar ook omdat het milieu ernstig bevuild wordt door de weekmakers (afkomstig van afval en weggeworpen plastics), acht Copius Peereboom het dringend gewenst dat deze stoffen geheel verboden worden. lijk doordat de weekmakers „oplossen” in levensmiddelen, die verpakt zijn in plas tic. De aanwezigheid van weekmakers in levensmiddelen is gekwantificeerd door de Westduitse chemicus Wandel van het Bayer-concern. Daarmee is niet gezegd dat men grote kans loopt op een directe vergiftiging door een weekmaker. De directe giftig heid van de ftalaten is namelijk slechts gering, al moet men deze stoffen ook niet rechtstreeks in het bloed krijgen. Dan is er namelijk wel degelijk kans op een ernstige vergiftiging. Copius Peereboom herinnert eraan dat iets dergelijks gebeurd is toen patiënten een transfusie kregen met in plastic fles sen bewaard bloed. Deze zou een aanslag op het leven van ex-dictator Papadopoulos hebben ge pleegd. Afgelopen zomer kwamen beide broers op vrije voeten ten gevolge van de amnestie. De 27-jarige Statis, bouwkundig-stu- dent, werd onmiddellijk ingelijfd in het leger, maar kort daarop werd hij door de krijgsraad veroordeeld tot zes maan den wegens een vergrijp tegen de krijgs tucht. Tijdens zijn gevangenschap schijnt Statis ernstig te zijn mishandeld. In maart kwam hij op vrije voeten, waarna hij bijna onmiddellijk weer door de militaire politie werd gearresteerd. De leden van de militaire politie kwa men de bejaarde moeder van Panagoulis twee dagen geleden mededelen dat haar BEIROET/BAGDAD (DPA). Een heden van het geregelde Iraakse leger zijn naar de Koerden-gebieden in het noorden opgerukt en hebben volgens gisteren ontvangen berichten de belang rijkste centra al onder controle. Weer In binnen- en buitenland Ws; UTRECHT (ANP). —De VARA komt als omroepvereniging door de versnippe ring van de zendtijd over allerlei nieuwe zendgemachtigden en het grote NOS- aandeel niet meer aan haar trekken. Ze zal met name op de televisie meer zendtijd claimen. De verkiezingsuitslag van woensdag heeft aangetoond dat het socialistische volksdeel een onevenredig klein deel van de zendtijd krijgt. Dit pleidooi voor meer VARA-zendtijd heeft VARA-medewerker Jan Nagel („In de Rooie Haan”), lid van het partijbe stuur van de PvdA en omroepspecialist van deze partij gisteravond gehouden in het Utrechts „Politiek Kaffee” in de Raadskelder. Jan Nagel meent dat de VARA de meer-zendtijd moet claimen op grond van art. 31 van de omroepwet, dat de minister het recht geeft af te wijken van de in de wet gestelde normen voor de zend tijd verdeling. windstil nw Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder geh. bew. Rotterdam Hebt bew. zw. bew. licht bew. Zd. Limburg geh. bew. onbew. licht bew. motregen zw. bew. zw. bew. mist onbew. zw. bew. onbew. regenbui Kopenhagen licht bew. zw. bew. geh. bew. licht bew. zw. bew. half bew. half bew. motregen licht bew. regen onbew. geh. bew. regen zw. bew. onbew. onbew. zw. bew. Casa Blanca zw. bew. licht bew. half bew. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG Overwegend droog met nu en dan Weinig verandering In temperatuur. Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp.: om streeks 5 graden; max. temp.: omstreeks 14 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent: kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Voor de temperaturen geldt voor dag een marge van 3 graden rond de opge geven waarden. ZONDAG 31 MAART Hoog water 8.51 uur en 21.34 Laag water 4.08 uur en 16.46 MAANDAG 1 APRIL Hoog water 10.11 uur en 23.06 Laag water 5.16 uur en 18.13 ZONDAG 31 MAART Zon op 6.18 uur onder 19.11 Maan op 11.17 uur onder 2.52 MAANDAG 1 APRIL Zon op 6.16 uur onder 19.13 Maan op 12.37 uur onder De centrale commissie voor studieza- ken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Far macie zal in mei beginnen met een post academische cursus voor alle apothekers. De apothekers krijgen de colleges thuis gestuurd in de vorm van cassettes met geluidsbandjes. Er worden afbeeldingen en vragen bij gevoegd. Elke drie weken wordt een cassette verzonden. De eerste cursus omvat tien cassettes, elk met een afspeelduur van tachtig minuten. Het onderwerp van de cursus is hart- en vaatziekten en de behandeling daarvan. Daarna volgen colleges over hoge bloed druk en de nierfunctie. Een 39-jarige Amsterdamse caféhou der is wegens zijn leidinggevende rol in een miljoenensmokkel van zeker twee duizend kilo hasjiesj veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met af trek van (bijna vijf maanden) voorar rest. Van het restant zijn twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie had drie jaar gevangenisstraf geëist. De ziekenfondsen voelen niet veel voor het idee van prof. mr. B. Frenkel, hoogleraar in het sociale recht in Til burg, om patiëntenverenigingen op te richten die cao’s zouden moeten afslui ten met de medische beroepsorganisaties. De ziekenfondsen vinden dat dat tot polarisatie leidt en daaraan bestaat ze ker geen behoefte, zeggen ze. IR Van een van de lippenbeerwijfjes in Artis is onlangs een haarlok geblon deerd. Uit modieuze overwegingen is dat niet gebeurd; het was alleen maar de bedoeling de berin een merkteken te geven waardoor ze gemakkelijk van haar soortgenoten kon worden onder scheiden. Ze is namelijk de enige van de drie lippenberinnen die dit jaar een jong heeft gekregen. Men weet nu precies bij welke van de drie berinnen het kleintje hoort en kan dus voorkomen dat het nog zuigende beertje ’s nachts bij de verkeerde wordt opgesloten. Het aan brengen van de versiering ging vrij een voudig. De berin kreeg een pannetje melk aangeboden. Terwijl ze daarvan zat te genieten smeerde iemand snel het bleekmiddel op haar kop. N Op verzoek van de Liga van Rode- Kruisverenigingen in Genève stelt het Nederlandse Rode Kruis een bedrag ter beschikking waarmee achthonderd ten ten voor vier tot zes personen kunnen worden aangeschaft voor hulpverlening van de overstromingsslachtoffers in Bra zilië. Het Braziliaanse Rode Kruis wendt al zijn fondsen aan voor het verstrekken van medicamenten, voedsel en kleding. Twente Vllsslngen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrueck te W"ij. Wl

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2