Vragen over brief van Duitse minister aan Jamani Arrestaties in Ethiopië zou aan NIXON BUIGT VOOR EIS VAN JAWORSKI Zes doden na brand in Parijs Den Uyl optimistisch Arrest in zaak Rode-Jeugdlid verschoven Frankrijk boos op Bonn Tweede Russell-tribunaal bijeen Olie-boycot Nederland Scheel te wijten zijn E101 1^0 over uitslag debat Voorbehoedmiddelen Slechts één uur voor gesteld tijdstip: Chili wil Engeland geen koper leveren Kabinet blijft staan op Machtigingswet Bemiddeling Den Uyl om te komen tot Directeur van Kaski W. Kosters overleden Krantendistributie Italië in gevaar J Jacht aangehouden in Engeland gratis „koninkrijks-top” norm JFM 3 ZATERDAG 19 74 30 MAART Ld Amnesty International 1 (Van onze redacteur in Rome, Willibrord Nieuwenhuis) ROME Zonder enige steun van de Italiaanse regering en met de dreiging van demonstraties door neo-fascisten begint vandaag in Rome het tweede Russell-tribunaal. Dit keer worden de martelingen en onderdrukking in Zuid-Amerika aan een jury voorgelegd. Het eerste tribunaal in Stockholm veroordeelde de wreedheden in de Vietnamese oorlog. SPECIAAL |J| NU OOK COLA ENUREEN jl HEERLIJKE CITRUSDRANK Belangstelling (Van onze redacteur in Den Haag, H. J. Gerritsen) DEN HAAG De Nederlandse regering vraagt zich af of de voortzet ting van de Arabische olie-boycot tegen Nederland mede te wijten is aan een minder gelukkig optreden van de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel. ■jf t f Britse filosoof r\^ .9? M de namens WALTER SCHEEL mr. En ook al zou Scheel Nederlands hou- ADVERTENTIE Jamani zei in zijn recente gesprek met de Nederlandse journalisten dat Neder land en ook Denemarken eind januari weigerden mee te werken aan een Duits initiatief voor een nieuwe gemeenschap pelijke EEG-verklaring. Hij noemde dit als reden voor het besluit van de Ara bische olielanden de boycot tegen Neder land voort te zetten. Den Uyl zei nog over de „harde eisen" van bijvoorbeeld de KVP om meer te doen voor de kleine zelfstandigen en de middengroepen, dat hij uitspraken in de verkiezingsstrijd gedaan niet als „zo heel erg hard" ziet. Uitzonderingen moeten volgens Den Uyl wel worden gemaakt voor uitlatingen van ministers of staats secretarissen, omdat daarover eerst voor overleg wordt gepleegd. ABEBA Ethiopische Yovarune onthulde zijn plan tegenover mijnwerkers en verslaggevers die bijeen waren bij de kopermijn van Rio Blanco, 160 kilometer ten oosten van Santiago. F De Britse minister van buitenlandse zaken James Callaghan had woensdag verklaard dat zijn regering alle hulp aan Chili zou opschorten totdat de demokra- tie in het land was hersteld en de rechten van de mens daar weer werden gerespecteerd. RABAT (DPA). In de haven van Tanger is het Nederlandse jacht „Brun- hilda” aangehouden nadat de Marok kaanse autoriteiten er twee machinege weren met patronen en een groot aantal jachtgeweren met munitie hadden aan getroffen. Volgens het scheepsjournaal was het jacht van Marbella in Zuid-Spanje op weg naar Florida. Het jacht is eigendom van de in Londen wonende ex-Cubaan Rafael Garcia Novarro. Thuishaven van de Brunhilda is Cu racao en de kapitein is de Brit George Thomson. Behalve de wandaden van regering in Brazilië, Chili, Uruguay, Paraguay en andere Zuid- en Middenameri- kaanse staten wil men ook de activi teiten van de multi-nationals waar onder de Nederlandse Shell, Akzo, Unilever en Philips onderzoeken. derarts Benjamin Spock, de Columbi- aanse schrijver Gabriel Garcia Mar quez. de door de Amerikanen verdre ven president van de Dominicaanse republiek Juan Bosch, de Nobel-prijs- winnaar voor de biologie, dr. Georges Wald, de theoloog J. B. Metz, de Franse schrijver Simone de Beauvoir en de vrouw van de omgekomen president van Chili, Salvador Allende alsmede zijn voormalige ambassadeur in Peking, Armando Uribe. MET DEZE tweede zitting van het Russell-tribunaal wil de Italiaanse senator Basso vooral bereiken dat een groter publiek belangstelling krijgt. LONDEN. (AFP)— De Nationale Ge zondheidsdienst van Engeland zal met ingang van 1 aprif gratis voorbehoed middelen verstrekken aan alle Britten, ongeacht hun leeftijd. Dit heeft de minister van Sociale Za ken, mevrouw Barbara Castte, in het Lagerhuis aangekondigd. Het besluit zal de Britse schatkist jaarlijks ongeveer 6,5 miljoen gulden gaan kosten. De voorbehoedmiddelen zullen te krij gen zijn in ziekenhuizen en speciale klinieken voor de gezinsbeperking. Men wil nagaan of men in Zuid en Midden-Amerika ook niet van een economische onderdrukking kan spre ken, veroorzaakt door de multi-natio- nale ondernemingen uit Noord-Ame- rika en uit Europa. ding niet expliciet in zijn gesprek met Jamani ter sprake hebben gebracht daii nog zou voor Jamani de conclusie dat Nederland dwars lag voor de hand heb ben gelegen. Vrijwel alle overige EEG- landen hadden immers al voor de ont vangst van Scheels brief een standpunt ingenomen dat neerkwam op het Duit se standpunt, namelijk dat Israël zich zou moeten terugtrekken achter de gren zen van voor juni 1967. Dat de Nederlandse regering een an der standpunt huldigt over deze „ju ridische consequentie” bleek begin de cember toen de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Chr. Thurkow, van zijn post werd ont heven nadat hij precies hetzelfde had verklaard. De jonge man heeft de Hoge Raad cassatie gevraagd van het arrest van het gerechtshof in Den Bosch, waarbij hij wegens het bezit van bommateriaal en van een revolver is veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met af trek van voorarrest. Het kabinet zal zich met hand en tand verweren tegen pogingen van de kant van de' WD om de Machtigingswet (die de regering buitengewone bevoegdheden geeft) alsnog te torpederen. Den Uyl zei gisteravond direct na af loop van het wekelijkse kabinetsberaad, dat het kabinet zich uren lang heeft be zig gehouden met de eventuele tege moetkomingen aan allerlei speciale groe pen, met name de visserij en de tuin bouw. Ook over de totale problematiek van de kleine zelfstandigen is gesproken. De kans zit er volgens de minister-pre sident in, dat de krediet faciliteiten voor Den Uyl is vrij optimistisch over het alsnog doorgaan van het „tripartite” overleg van hemzelf, premier Aron van Suriname en premier Evertsz van de Nederlandse Antillen. Hij heeft wel be grip voor de haast die Suriname wil met het overleg over het onafhankelijk wor den van de overzeese gebiedsdelen van Nederland- ..Maar ik zie de golven toch niet zo hoog gaan, dat we niet met z’n drieën om de tafel zouden komen te zitten”, zei hij gisteren na afloop van het wekelijk se kabinetsberaad. Bovendien wil hij het publiek er van overtuigen, dat er geen exclusie ve praatclub in Rome bijeenkomt. Daarom is de documentatie dit keer uitvoeriger, komt men met overzich telijk bewijsmateriaal van het on recht dat de Latijnsamerikaanse vol ken in de gevangenissen en daarbui ten wordt aangedaan. In Italië heeft men geprobeerd met matig succes overigens om de kerk en de vak bonden bij het proces in te schakelen. Jamani's weergave van het Duitse standpunt is correct, aldus een woord voerder van de Duitste ministerie van buitenlandse zaken. De EEG-verklaring van november spreekt over beëindiging door Israël van de territoriale bezetting van de Arabische gebieden. Terugtrek ken tot achter de grenzen van voor juni 1967 is juridisch een logische consequen tie van dit standpunt, aldus de woord voerder. DEN HAAG. (ANP) De Hoge Raad zal dinsdag 14 mei arrest wijzen in de zaak van het 23-jarige Eindhovense Rode-Jeugdlid. Het lag aanvankelijk in de bedoeling 2 april uitspraak te doen, maar de Hoge Raad heeft de datum verschoven, omdat het arrest dan nog niet gereed kan zijn. MANTOVA (UPI) De Burgo-papier- fabriek in Mantova, de grootste leveran cier van krantepapier in Italië, is giste ren door brand verwoest. De schade wordt op 25 miljoen gulden gesdhat. Men vreest dat de krantendistributie in gevaar gaat komen tijdens de om streden campagne voor het referendum ©ver de echtscheiding in Italië. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Premier Den Uyl heeft een bemiddelingspoging onderno men om alsnog te proberen in de tweede helft van mei een gezamenlijke vergade ring van de drie regeringsleiders van ons koninkrijk te beleggen Het organiserende comité kampt met financiële moeilijkheden en krijgt weinig steun van officiële in stanties. De Italiaanse regering zou (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Het voorstel van kanselier Willy Brandt de topconferentie van de negen EEG-landen, die voor juni op het programma stond, voor onbepaalde tijd uit te stellen, is in Parjjs niet in goede aarde 'gavallen. SANTIAGO (AP). De Chileense mi nister van mijnbouw, generaal Arturo Yovanne, heeft gisteren gezegd, dat hij de militaire regering zal vragen de ko- perleveranties aan Groot Brittannië te staken als vergeldingsaktie voor de „on beschaamde opschorting” van Britse steun voor dit land. VOOR HET beoordelen van de schending van de mensenrechten zal door dit tribunaal in Rome veel ge bruik worden gemaakt van de talrij ke rapporten die Amnesty Internatio nal in de loop der jaren heeft uitge bracht, bedrijven in nood uitgebreid kunnen worden. Meer wilde Den Uyl daar echter niet over zeggen. Een definitief stand punt heeft de regering nog niet inge nomen. Men wacht eerst de sprekers in de Kamer af. Hoe hoog de zaak door de regering wordt opgenomen blijkt uit het feit dat in de ministerraad de vraag aan de orde kwam in welke kwaliteit Scheel deze brief aan Jamani schreef, als minister van buitenlandse zaken Duitse Bondsregering of als voorzitter van de EEG-ministerraad van buiten landse zaken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister-president Den Uyl blijft de toekomst optimistisch tegemoet zien. Kort voor het Tweede- Kamerdebat over de belastingvoorstel len en het sociaal-economisch pakket van het kabinet zei Den Uyl, dat de uitslag van de Statenverkiezingen hem het gevoel heeft gegeven, dat men het onaanvaardbaar van de kant van de re gering niet nodig zal hebben om de be lastingplannen door een kritisch parle ment te loodsen. Het wordt niet uitgesloten geacht dat Jamani zjjn wetenschap dat Nederland en Denemarken niets voelden voor een verdergaande verklaring van de EEG heeft opgedaan in een gesprek dat hjj in januari met Scheel had. Nadat Ja mani Scheels brief over het mislukken van het Duitse initiatief had ontvangen, was het voor de Saoedische minister niet moeilijk te concluderen dat deze misluk king te wijten was aan de opstelling van Nederland. het liefst hebben gezien dat de bij eenkomst ver buiten Rome zou zijn gehouden zodat men beter gewapend zou zijn tegen het geweld van de neo-fascisten die tegendemonstraties voorbereiden. Men heeft hier slechts driehonderd experts uitgenodigd maar uit de gehele wereld heeft zich een groter aantal aangemeld. Uit Neder land 'onder meer de directeur van het Novib, Sjef Theunis. die 42 geluidsbanden wil hebben. Het Witte Huis stelit dat de commissie al 19 geluidsbanden heeft ontvangen of nog zal ontvangen en meer dan 700 documenten. Nixons besluit Jaworski alsnog het ma- t voor de telde tijd, andag als laatste tijdstip gesteld, maar Nixons ad vocaten wisten uitstel tot vandaag te krijgen. Jaworski zou anders een ge rechtelijke uitspraak hebben gevraagd en men veronderstelt dat Nixon dat heeft willen vermijden. Een woordvoerder van Jaworski’s kan toor had geen commentaar op de mede deling. Hij wilde slechts zeggen dat het materiaal nog niet binnen is. Inmiddels heeft senator Mike Mans field, leider van de democratische meer derheid in de senaat, gisteren gezegd te menen, dat er op het ogenblik een vol doende meerderheid in het buis van af gevaardigden is om een verwijderings- procedure tegen de president op gang te brengen. Voormalig onderminister van justitie William Ruckelshaus was het met de uit spraak van Mansfield eens. „In de afge lopen twee of drie weken is er een tame lijk dramatische wijziging van houding in het huis”, aldus Ruckelshaus, die sa men met minister van justitie Elliot Ri chardson ontslag nam toen Nixon in ok tober vorig jaar de toenmalige officier van justitie voor Watergate, Archibald Cox, ontsloeg. Het tribunaal, dat een week duurt, zal getuigeverklaringen horen van ballingen en van personen die nu nog in die landen zelf leven. Aan de presidenten van Brazilië en Chili is door de Italiaanse senator Lelio Bas so, die het tribunaal in Rome organi seert, gevraagd om advocaten te stu ren om het verweer van die regerin gen ook te laten horen. Maar tot op dit moment is er op die uitnodigingen niet gereageerd. De In Rome hoopt men meer dan voorheen diegenen te bereiken die in direct meewerken aan de onderdruk kingen in Zuid-Amerika. Met name de economische onderdrukking wordt volgens de organisatoren van dit tri bunaal gedirigeerd vanuit Noord- Amerika en West-Europa. De veran deringen in de landen die nu in Rome aan een nieuw onderzoek wor den onderworpen kunnen niet plaats vinden als de mentaliteit ook buiten Zuid- en Midden-Amerika zelf niet verandert In de ministerraad heeft men Zich af gevraagd of Jamani deze laatste uit- uitspraak baseert op een brief die Scheel hem eind januari heeft gestuurd en waarin de Westduitse minister mee deelde dat zijn initiatief voor een nieuwe EEG-verklaring was mislukt. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn verklaarde desgevraagd tegenover ons „dat de woor den Nederland en Denemarken niet in de brief van minister Scheel voorkomen”. DEN HAAG (ANP) In Den Haag is drs. W. J. J. Kusters gisteren op 50-jarige leeftijd plotseling overleden. Drs. Kusters was vanaf april 1964 direc teur van het Kaski, het Katholieke Soci- aal-Kerkelijk Instituut. President Pompidou heeft al eerder voorgesteld aan die Europese topconfe renties een periodiek karakter te geven, bovendien had Parijs de hoop nog niet opgegeven de acht overige Europese lan den bij het komende beraad op het hoogste niveau mee te kunnen krijgen voor een gemeenschappelijke energiepo- litiek waarvoor minister Michel Jobert juist vorige week in Algiers de eerste steen legde. Dat de Amerikanen er ook nu weer de hand in hebben gehad om de geplande Eurotop al bij voorbaat te torpederen, acht men in Parijs zeker niet onwaar schijnlijk. Kanselier Brandt heeft zelf trouwens nog eens heel dik de Atlanti sche lees Amerikaanse inspiratie van zijn buitenlandse politiek onder streept. Een Frans-Duits compromis had misschien nog wel uit de bus kun nen komen indien het halfjaarlijkse overleg tussen Pompidou en Brandt be gin volgende maand plaats had kunnen vinden. Die ontmoeting moest vanwege de gezondheidstoestand van het Franse staatshoofd echter worden uitgesteld. Niet nader geïdentificeerde radica len hadden miljoenen dollars van on bekende buitenlandse regeringen ont vangen om het land in moeilijkheden te brengen. Zeker vijf officieren be horen tot de gearresteerden, aldus onofficiële berichten. Eveneens in de noordelijke stad Asmara zeiden functionarissen dat een speurtocht is begonnen naai- een hefschroefvliegtuig met vier Amerika nen en een Canadees die verscheidene dagen worden vermist. De helikopter zou misschien zijn neergeschoten door het Eritrese bevrijdingsfront, dat voor afscheiding van Eritrea van Ethiopië vecht. getuige verhoren, de schriftelijke ver klaringen, foto’s en films van de toestanden in de gevangenissen en de praktijken van de geheime en de gewone politie in Zuid-Amerika zul len aan een jury worden voorgelegd die op 6 april een uitspraak doet. Twee schoenen van slachtoffers liggen op het natte trottoir voor een hotel in Parijs waar gisteren zes mensen door brand om het leven kwamen. Een van de slachtoffers was een 85-jarige man die in paniek naar beneden sprong. Twee personen werden ernstig gewond. De brandweer acht brandstichting niet uitgesloten. ADDIS ABEBA (UPI). Een groep Ethiopische militairen die trouw zijn aan Keizer Haile Selassie en die zic'h de „strijdkrachten van het noorden” noemen, heeft gisteren via radio-Asmara bekendgemaakt in het hele land arrestaties te hebben ver richt onder „verscheurende elemen ten” die het land in een burgeroorlog willen storten. De ministerraad heeft zich gisteren beziggehouden met de vraag op welke wijze Bonn zal worden gevraagd of het juist is, wat de Saoedi-Arabische minis- tter van oliezaken Jamani tegenover Ne derlandse journalisten heeft verklaard. Jamani zei dat minister Scheel in een brief aan hem heeft geschreven dat hij er niet in was geslaagd binnen de EEG overeenstemming te krijgen over een nieuwe gezamenlijke EEG-verklaring over het Midden-Öosten, dié verder zou gaan dan de EEG-verklaring van no vember jl. over het Midden-Oosten. De vraag af er een nieuwe, verder gaande EEG-verklaring over het Mid den-Oosten van de EEG zal komen is, zo wordt ook in Bonn officieel toege geven, aan de orde gekomen in het ge sprek dat Scheel op 15 januari had met Jamani en diens Algerijnse collega Ab- dessalaam. Scheel had toen gezegd dat het Duitse standpunt inzake het Mid den-Oosten inhield dat Israël zich ach ter de grenzen van voor juni in 1967 (dus van voor de Zesdaagse Oorlog) diende terug te trekken. WASHINGTON (AFP. Reuter, UPI en DPA) President Nixon zal de bijzon dere officier van justitie voor de Water- gate-affaire, Leon Jaworski, het aanvul lende materiaal leveren dat hjj voor zijn onderzoek heeft opgeëist, zo heeft woord voerder Ronald Ziegler van het Witte Huis gisteren meegedeeld. Ziegler gaf geen nadere toelichting waarom het precies gaat, maar bekend is dat Jaworski gevraagd heeft om 27 ge luidsbanden en een niet nader genoemd aantal documenten die betrekking heb ben op de bijdragen aan Nixons herver- kiezingscampagne door de zuivelindustrie en het concern International Telephone and Telegraph Corp. (ITT). Het Witte Huis is tot nog toe niet inge gaan op de eis van de commissie voor justitie van het huis van afgevaardigden Internationaal bekende juristen, schrijvers, Nobel-prijswinnaars en theologen legden de maatstaven aan van de processen in Neurenberg van vlak na de Tweede Wereldoorlog om de Amerikaanse interventie in Viet nam te beoordelen. De Franse schrij ver Jean-Paul Sartre speelde een be langrijke rol bij deze eerste rechtszit ting. Nu behoren tot de jury onder an deren de beroemde Amerikaanse kin- HET RUSSELL-tribunaal werd ze ven jaar geleden voor het eerst ge houden op initiatief van de Britse filosoof Bertrand Russell. teriaal te leveren, kwam één door de officier van justitie Aanvankelijk had Jaworski wisten uitstel tot vandaag te anders een

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3