Velser oefenmeester twee jaar naar Utrecht JAN RAB VERRASTE TELSTAR /e GEURENS WEER IN OPSPRAAK Knobel: „Het is nog niet Arbiterincident overschaduwde Sparta-Haarlem afgelopen” Joop Brand: „Fouten genadeloos afgestraft” Hughes: „Grof schandaal dat die man betaald voetbal fluit” f 1' w PI I APRIL 11 1 MAANDAG 1 974 - ki.'i Geen voorkeur s g Woedend Derde motor Besnoeiing Waarschuwing Simpel - Ax 71 (Van onze sportredactie) Hoewel SPORTEF Middenveld van Telstar hield AZ in houdgreep (Van onze sportredactie) Jos Jonker, een van de uitblinkers in de wedstrijd tegen AZ, passeert keeper Schröder voor de derde maal. THEO KLEIN. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) MARC SERNE om zag ergernis van de arme Nygaard, die daar door totaal niet uit de verf kon komen. geropr Rab ambieert nu eenmaal een club die bij de bovenste drie kan eindigen.” „We hebben bij Telstar altijd de weg van de geleidelijkheid gevolgd. Met weinig gekt werd er langzaam gebouwd. Het publiek was het daar in de markt liggen. Er werd zelfs de mogelijkheid van een driehoeksruil: Rab naar Utrecht, Jacobs naar Sparta en Steegman naar Telstar gesugge reerd. Belangrijker is echter de hou ding van het bestuur. Ton Zwikstra liet gisteren al duidelijk merken dat zijn voorkeur uitgaat naar een figuur a la Jan Rab. Zwikstra: „Dat zou volgens mij de beste oplossing zijn. Ten eerste omdat gebleken is dat de rust die een man als Rab in de club brengt op den duur toch naar resultaten leidt en ten den zich pas na afloop. Vooral bij Barry Hughes, die zich zelfs realiseerde dat zijn uitspraken over de arbitrage hem wel eens voor de tuchtcommissie kun nen brengen. Hughes: „Het is een grof schandaal dat deze mensen betaald voet bal fluiten. Iedereen heeft de rotzooi gezien die deze man bij Ajax-AZ heeft veroorzaakt en nu ontsteelt hij ons twee belangrijke winstpunten en de jongens ook nog eens een winstpremie van vier honderd gulden. Je mag als trainer niets over de scheidsrechter zeggen maar dit is toch te schunnig om over te zwijgen. Die man is volkomen onbekwaam”. Het incident overschaduwde Sparta- Haarlem volledig. Het was ook de oor zaak van een vinnige slotfase, waarin Piet Hoeben nog een waarschuwing op liep wegens aanmerkingen op de leiding. Het was echter voldoende voor Haar lems zoveelste schlemielige nederlaag in dit seizoen. Want naast het „buitenkans je” Kowalik heeft Sparta, dat alleen via enkele afstandschoten van Visser en een inzet van Kowalik. nauwelijks de mc ge lijkheid gekregen om Haarlem ernstig te verontrusten. Integendeel. Met een ver sterkt middenveld controleerde Haarlem de wedstrijd volledig. Was de vaak een zaam in de spits opgestelde Vosmaer (Steegman: „Dat had ik niet verwacht, maar hij viel me toch een beetje tegen”) iets doortastender geweest, had fadek iets zorgvuldiger gehandeld toen hij bij een plotselinge uitval alleen op Does burg afging, dan had Haarlem deze wed strijd zelfs nog in zijn voordeel kunnen beslissen. ROTTERDAM Scheidsrechter Henk Geurens blijft dit seizoen weinig bespaard. Haalde de Haagse arbiter al ruimschoots de publiciteit met zijn wei nig gelukkige optreden in de bekerwed- AZ-trainer Joop Brand zal niet als bondscoach in dienst kunnen treden van de KNVB, zoals Van der Leek, secretaris van de WON in een discussiestuk aan de KNVB had voorgesteld. Brand: „Ik had tot 1 april de mogelijkheid om te veranderen. Dus daar is het nu te laat voor. Ik blijf gewoon bij AZ. Hoewel de rol van de drie middenvel ders in deze wedstrijd van beslissende betekenis was, zouden de overige leden van het team, op Couperus en Willim (tegen het einde van de eerste helft uitgeschakeld door een beenblessure en vervangen door Ko Stout) na, te kort worden gedaan wanneer alle roem op de schouders van het middentrio werd ge laden. Telstar draaide gewoon als geheel erg goed. De eerste beloning daarvoor incasseerde het in de twaalfde minuut, toen Vonk over een pass van Willim heenstapte en toe moest zien hoe zijn vaste man Kees van Kooten de bal voor het inleggen kreeg: 1-0. Klaas Bijl, de derde motor van tiet gezelschap imponeerde gisteren vooral door zijn schier onuitputtelijke uithou dingsvermogen. Toen zijn collega's een versnelling lager moesten schakelen, draafde hij nog onvermoeibaar door, tot „Nog voordat de bal in het doel lag hadden de Haarlem-spelers de scheids- rechter al vast”, herinnerde Sparta-trai- ner Leo Steegman zich later. Woedend rende aanvoerder Theo van Duivenbode ook op de niet reagerende grensrechter af. Ook hij stelde zich achter de beslis sing van arbiter Geurens. De protesten van Haarlem duurden echter niet lang. Het elftal onderging de domper met de gelatenheid van een elftal dat deze com petitie toch al te veel tegenslagen heeft moeten incasseren. De emoties ontlaad- tweede omdat Telstar met zo’n type altijd buiten de negatieve publiciteit gehouden kan worden. Een man als Jacobs zou daarom niet bij Telstar passen.” Sparta: Doesburg-Jansen, walbeek, Visser, Van de Munnik-Venneker, Meutstege, Kreuz, Heijerman, Kowalik, Van Staveren. Scheids rechter Geurens. 3000 toeschouwers. De vraag is nf dat bij Utrecht, dat vorig jaar de uitgaven ai drastisch moest besnoeien, mogelijk is. De mo gelijkheden van de Stichtse vereni ging lijken niet zoveel ruimer dan die van Telstar. De beperkingen bij de Utrechters waren er zelfs mede oor zaak van dat Bert Jacobs zijn positie bij die club opgaf. Jan Rab: „Toch is het scala van mogelijkheden voor mij bij Utrecht groter. Mijn wensen bij Utrecht kwamen in grote lijnen over een met de verlangens die ik bij Telstar kenbaar had gemaakt. Ik acht de kansen dat ze bij Utrecht verwe zenlijkt kunnen worden echter gro ter. Een belangrijk voordeel van Utrecht is bijvoorbeeld dat de club in de regio geen concurrentie heeft. Als het Utrecht goed gaat, dan komt het publiek. Bij Telstar hebben we de laatste seizoenen ook prestaties gele verd, maar het toeschouwersaantal heeft daar geen gelijke tred mee gehouden. Dat wijt ik voor een deel aan de concurrentie die Telstar hier van de andere betaalde voetbalvere nigingen ondervindt.” JonkerHelling, dat de directe tegen standers Nygaard, Wildbret (na 25 minu ten geblesseerd en vervangen door Theuns) en Kist totaal overspeelde. strijd tussen Ajax en AZ, na Sparta- Haarlem ging hij bijkans nog feller over de tong. Sparta-Haarlem was namelijk precies achtenzeventig minuten oud toen uitgerekend Geurens de inleiding vorm de tot een opmerkelijke climax in een wedstrijd die tot op dat moment precies volgens Haarlem-planning, een gelijkspel of zelfs nog meer, was verlopen. Hoewel bij Haarlem het accent wel op de verde diging lag demonstreerde het elftal met zijn uitvallen toch meer intelligentie dan Sparta met zijn nogal doelloze pressie- voetbal deed- Het was logisch dat Haar lem zich sterk voelde met de eindstreep in zicht. Niet de eerste keer tijdens deze wedstrijd speelde Haarlems zelfverze kerde laatste vier, Wentink, Hoeben, Marijt, Huyg daarom op buitenspel. Vanaf de tribune, en ook in de dug-out leek het er op dat het dieptepassje van Visser Kowalik in buitenspelpositie be reikte. DEVENTER. „Wij hebben er voor gezorgd dat de competitie weer aantrekkelijker is geworden”, zei Go Ahead-trainer Jan Notermans giste ren niet zonder trots, nadat zijn ploeg Europees kampioen Ajax door middel van een 2-2 gelijk spel van de eerste plaats op de ranglijst had gestoten. FC Twente en Feyenoord konden door deze kostbare misstap één punt op de titelverdediger uitlopen. Dus moest Rab zaterdag plotseling de knoop doorhakken, nog voor hij van Telstar precies te weten gekomen was wat deze club hem de komende jaren kon offreren. De 30-jarige oe fenmeester nam na vijf Telstar-jaren noodgedwongen het zekere voor het onzekere en tekende bij Utrecht een tweejarig contract. Telstar-voorzitter Ton Zwikstra: „De wensen die Rab op tafel had gelegd waren in onze ogen zeer redelijk. We hadden niet alles kunnen inwilligen, maar toch wel een belangrijk deel. Het rapport van Rab had voornamelijk betrek king op de versterking van Telstar op langere termijn. Onder meer door verbetering van de accommodatie en door de oprichting van een voetbal- school. (Op korte termijn wilde Rab verjonging en de zekerheid dat hij zijn beste spelers, Van Kooten en Jonker niet zou verliezen. In totaal lopen er dit seizoen zeven contracten af, red.) Wij nemen Rab niet kwalijk dat hij Telstar nu gaat verlaten, al kan ik niet zeggen dat we erg geluk kig zijn met de gevolgde procedure. Een visie waar Geurens het uiteraard niet mee eens is. Geurens: „Dit was a-b- c- voor mij. Kowalik kwam duidelijk achter de man vandaan. Dat hij zo snel is daar kan ik tenslotte weinig aan doen” En Sparta-trainer Leo Steegman: „Of het buitenspel was of niet kan ik vanaf mijn plaats op de spelersbank niet beoordelen. Maar hij (Hughes red.) ook niet”, en daarna: „Wij gingen door een arbitrale blunder in de bekerwedstrijd tegen Den Bosch ook de boot in”. Opstellingen Haarlem: Poldervaart-Wentink. Hoeben, Ma rijt, Huyg-Van Duivenbode Feterls (Wetzel), Van den Berg-Vosmaer (Fernandez), Sadek, Boszhard. Geen prettige gedachte voor trainer George Knobel, wiens club de kansen nu niet meer in eigen hand heeft omdat Ajax geen van beide vereni gingen meer tegenover zich krijgt. Feyenoord ontvangt nog wel FC Twente. En wanneer zich verder geen verrassende ontwikkelingen voordoen valt de beslissing over het kampioen schap van Nederland in die wedstrijd. Knobel was het daar gisteren ove rigens niet mee eens. „Door dit gelijke spel is de competitie voor ons zeker nog niet afgelopen; er komen nog zes wedstrijden, er kan nog van alles gebeuren”. niet altijd mee eens, maar we hebben op die manier toch een bepaalde positie opgebouwd. Nu is Telstar op het punt aangekomen dat er iets extra’s gedaan moet worden wil men nog verder kunnen gaan. Het nadeel daarbij is echter de gebleven geringe belangstelling van het publiek, waar door de noodzakelijke extra-inkom- sten uitblijven. Utrecht zit wat dat betreft dacht ik gunstiger”. Het Tel- star-bestuur en de commissarissen gaan deze Week nog om de tafel zitten om de wensen en mogelijkhe- ien ten aanzien van Rab’s opvolger te bespreken. Hetzelfde doen de spe lers van de a-selectie vandaag al. Op een viertal (waaronder Van der Mee ren en Stout) na hadden de spelers geen bezwaar gehad tegen het aan blijven van Jan Rab. André, lid van de spelersraad: „Het is de beste trai ner die ik bij Telstar heb meege maakt. Hij heeft ons het voetbal geleerd zoals we het nu spelen. Des ondanks vind ik het een juist besluit van hem om het na vijf jaar met een andere club te proberen”. RAB: „Ik kwam daardoor in tijds- moeilijkheden. Ik had er bij Utrecht zelf op aangedrongen dat er ook daar uiterlijk op 31 maart een beslissing zou vallen. Utrecht voelde er daarom weinig voor om me uitstel te geven. De hele procedure werd bovendien versneld doordat het bestuur van FC VELSEN. Eén ding stond gisteren op Schoonenberg als een paal boven water; de voortijdige aankondiging van Jan Rab’s vertrek heeft geen negatieve invloed gehad op het spel van Telstar- Het tegendeel was eerder waar, al trok ken de Velser spelers dat zelf in twijfel. Hoe het ook zij, de Velser club nam voor 9000 toeschouwers op overtuigende wijze revanche voor de dubbele neder laag die het eerder dit seizoen (uitwed strijd en de beker) tegen de Alkmaar- ders leed. Driemaal moest invaller-doel- man Schröder (Vooys liep tijdens de warming-up kort voor de wedstrijd een liesblessure op) vissen, terwijl Paul van der Meeren daar aan de andere kant ■van verschoond bleef. En daarmee was het krachtsverschil nog magertjes weer gegeven. Telstar was superieur en dank te dat bovenal aan het middentrio Bijl Zwikstra neemt aan dat er vol doende trainers in Nederland vrijko men om een juiste keus te kunnen maken. Hij besluit: „We gaan ervan uit dat de status van Telstar zodanig is, dat zich verschillende goede kan didaten aan zullen melden. Daarnaast gaan we er natuurlijk ook zelf wat aan doen....” Hoewel de selectie officieel nog geen voorkeur kenbaar heeft ge maakt, werd het gisteren al duidelijk dat Bert Jacobs en Sparta-trainer Leo Steegman het beste bij de spelers De Poolse spits aarzelde ook, keek ongelovig achterom, maar kon zijn ogen en oren (tenslotte was er niet gefloten) zelf nauwelijks geloven toen hij op en kele meters afstand een driftig gebaren de Geurens zag, die hem er op atten deerde dat hij door moest spelen. Kowa lik herstelde zich snel, had geen moeite om de uit zijn doel gekomen Polder vaart te passeren en maakte er op de doellijn vervolgens nog een soort circus voorstelling van voordat hij dé bal on bedreigd in het verlaten doel tikte. George Knobel: „Het is nog niet afge lopen.” Jos Jonker: „We hebben de laatste weken steeds goed gedraaid. Vandaag hebben we eigenlijk de bevestiging gege ven van onze uitstekende vorm”. Als de opvolger van Jan Rab over de verjon ging van het team zal gaan praten (wat met zes man van dertig jaar en ouder in de selectie ongetwijfeld gebeurt), dan hoeft hij wat het middenveld betreft niet verder dan zijn eigen club te kij ken. Rab voerde dit seizoen in die linie alvast een drastische verjonging door. Van Egmond en Van Essen moesten hun plaats afstaan aan de jongere garde, die nu stormenderhand de sympathie van het publiek heeft gewonnen. Met de geblesseerde Monne de Wit achter de hand hoeft Telstar zich zeker het ko mende seizoen nog geen zorgen over het middenveld te maken. Dat wil zeggen als de club tenminste tot overeenstem ming kan komen met Jonker en Helling, wier contracten aan het einde van dit seizoen aflopen. Dick Helling: „Aan het einde van het vorig seizoen dacht ik er serieus over terug te gaan naar de amateurs. Ik het in het betaalde voetbal niet meer zo zitten. Maar de laatste tijd heb ik er weer meer plezier in gekregen. Ik heb dit seizoen nog wel een week of acht met een meniscus gesukkeld, maar het herstel is de laatste zeven weken sneller gegaan dan ik had durven hopen. Zoals we nu bij Telstar spelen gaat het erg fijn. Ik geloof wel dat ik kan zeggen, dat we AZ vandaag weggespeeld hebben. Een man als Nygaard heeft duidelijk de grote vorm niet meer, ter wijl wij juist steeds meer groeien”. Zes minuten later besliste Willim in feite de wedstrijd al door een knappe voorzet van Helling bij de tweede paal in te koppen. Keeper Schröder maakte dat mogelijk door op een afschuwelijke wijze onder de bal door springen, terwijl linksback Kees de Vries „Ik dacht dat de keeper ’m zou hebben”) Willim on voldoende dekte. Het was slechts één van de vele verdedigingsfouten van AZ, dat in Suurendonk en Vonk een uiterst onbetrouwbaar centraal duo had. Trai ner Joop Brand: „Telstars kracht van daag was dat het onze fouten genadeloos afstrafte. Telstar maakte zelf ook fou ten, maar daaruit werd door de slapheid bij AZ geen voordeel uitgehaald”. Niet dat het elftal groots voetbalde maar het spel maakte een toch nog wel verzorgder indruk dan dat van Sparta, waar Kreuz wel hard werkte maar nau welijks kans kreeg, Heijerman ook tegen Huyg geen schim meer was van de speler die hij in voorgaande seizoenen kon zijn en Kowalik vooral in de lucht kansloos was tegen het duo Hoeben- Marijt. Op het middenveld was Van den Berg altijd wel aanspeelbaar, verzorgde Feteris het element hardheid en blonk Van Duivenbode uit met het geven van vaak opensplijtende passjes. En toch had Haarlem vooral aanvallend te weinig macht. Dat bleek bijvoorbeeld uit het slotoffensief. Sparta hoefde geen noemenswaardige kansen, of het zou moeten zijn dat Wetzel buiten bereik van Doesburg vlak naast kopte, weg te geven om zijn voorsprong tot het einde onbedreigd vast te houden. Daarmee stelde de AZ-trainer de za ken toch wel iets te simpel voor. Telstar was gisteren zeker niet alleen afhanke lijk van de Alkmaarse fouten. Het creëerde zelf genoeg uitgespeelde kansen (omhaal Helling, doorgeschoven bal Hel ling net voorlangs. Van Kooten schiet Opstellingen. Telstar: Van der Meeren. Driesen, André, Zwaan, Bischot, Bijl, Helling Jonker, Willim (Stout), Couperus. AZ’67: Schröder, Mol, Vonk, Suurendonk, De Vries, Kist, Wildbret (Theuns), Nygaard, Schaafsfra, Frank. Vredenburg. Scheidsrechter Derks. Toeschouwers: 9000. Utrecht bang was voor voortijdige publicatie.” VELSEN. Hoewel het Telstar- bestuur al tien dagen op de hoogte was van de onderhandelingen van Jan Rab met FC Utrecht, werd men zaterdag niettemin onaangenaam ver rast door de mededeling van de Vel ser oefenmeester dat hij zich voor twee jaar aan de Utrechtse vereni ging had verbonden. Voor vandaag stond er nog een bespreking van het bestuur met Rab op het programma, waarin laatstgenoemde waarschijnlijk te weten gekomen zou zijn welke mogelijkheden hem in de komende jaren bij Telstar geboden zouden kunnen worden. Rab had zijn wensen al geruime tijd geleden op papier gezet en aan het bestuur aangeboden. Om verschillende redenen (drukke werk zaamheden van de betrokkenen) werd het beslissende gesprek over deze za ken echter steeds weer uitgesteld, zelfs met goedvinden van beide partijen tot na het verstrijken van de contractueel vastgelegde termijn (31 maart). We hadden Jan Rab graag nog voor twee of drie jaar gehouden, maar trainers willen nu eenmaal snel ho- alleen voor doel tegen keeper op en Bischot en Stout alleen voor Schröder), waar AZ in de eerste helft helemaal niets en na rust slechts een schot tegen de lat van Theuns en een handvol blunders van Frank tegenover kon zet ten. Alleen in de eerste minuten van de tweede helft had AZ enig overwicht. Telstar stelde zich iets behoudender op, maar toen de Velser spelers ontdekten dat dit tegen AZ helemaal niet nodig was, werd het initiatief weer overgeno- men- In de 22e minuut van de tweede helft zorgde Jonker er tenslotte voor dat Telstar kreeg waar het recht op had: 3- 0.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11