D ’66-top: Afdelingen moeten zelf beslissen over voortbestaan Amsterdam in cassatie Pleidooi voor harde inzake fluoridering aanpak van het bevolkingsprobleem Vrachtwagen botst op twee doden auto Landschapsparken eerst „op de proef Weer moord in Zwolle Nieuwe olie prijzen in België dit BOOREILAND AAN POOL Terlouw boos over uitspraak Beekmans dat partij opgeheven dient te worden Bijeenkomst „grenzen van de groei” Hoofdstad wil zaak uitvechten Verkeersongevallen in weekeinde Problemen bij natuurbehoud zeer ingewikkeld 99 0 Koerden zeggen leger Irak verslagen te hebben MAANDAG APRIL 1974 1 WEERRAPPORTEN 5f’ I (Van onze correspondent) „Als men geen bijzondere programma- VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: (Van onze correspondent) een nw zo ono 17 16 18 15 16 14 15 9 14 15 13 15 18 18 11 16 19 19 16 18 11 16 5 12 11 6 3 7 12 8 8 10 4 7 2 10 7 1 11 5 3 3 4 5 3 3 5 4 1 11 9 7 5 5 8 4 uur uur uur uur 0 0 0 o o o o o o o 1 o o o o o o o 0.3 o 15 0 0 o o o o o o o 3 1 0 0 o 0.2 De heer Terlouw is zeer boos op het D’66-Kamerlid Jan Beekmans, die zater dag in het VARA-radioprogramma „In de roode haan” zei dat D’66 als politieke partij opgeheven dient te worden. „Dat Mevrouw Mol stapte de tramrails op juist toen vanaf de brug tramlijn 1 naar links de Overtoom opdraaide. De vrouw werd ettelijke meters meegesleurd en bleek op slag dood te zijn. is veel te voorbarig, dat had hij niet moeten doen”, aldus Jan Terlouw. water stop te zetten, hetgeen de ge meente enkele dagen later dan ook deed. Sindsdien is het Amsterdamse leiding water dus niet meer voorzien van fluor. De gemeente wil echter geen enkel mid_ del onbeproefd laten om deze beslissing alsnog herzien te krijgen. Zij hoopt nog steeds op een wijziging in de Waterlei dingwet, waartoe eind vorig jaar een voorstel in de Kamer is ingediend. Als de wijziging zou zijn aangenomen zou de fluoridering immers wel een wettelijke basis hebben en dan lijkt de kans groot dat de Hoge Raad geen bezwaar meer zal hebben tegen een verwerping van de eis van de zes Amsterdammers. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Wenen Zürich Weer in binnen- en buitenland De Nederlandse Vereniging van Ex Politieke Gevangenen houdt op 12, 13 en 14 juni in Eindhoven haar jaarlijks con gres. In het poolgebied ten noordwesten van Canada werken hier technici van Im perial Oil Ltd., een dochter van Exxon Corporation of America, bij een tem peratuur van ongeveer dertig graden onder nul aan de constructie van een „eiland", dat het mogelijk moet maken naar olie en gas te gaan boren onder de dikke ijskorst van dat gebied. Tijdens een massale en goed voorbe reide actie zijn zaterdagmorgen in Hil versum negen woningen „gekraakt” en vijf door de gemeente onbewoonbaar gemaakte panden opengebroken en voor het publiek ter bezichtiging opengesteld. Een zeventienjarige Haagse scholier dronk zaterdagmiddag een fles rum leeg. Daarna kwam hij pas goed in actie en dook in het Zuiderparkzwembad, waarin echter geen druppel water stond. De jongen kwam eraf met wat schaafwon den en ontvellingen. BRUSSEL. (AP) De Belgische rege ring heeft zaterdag de nieuwe prijzen voor olie en olieprodukten bekendge maakt. Aan de eis van de oliemaat schappijen voor hogere prijzen is slechts gedeeltelijk tegemoetgekomen. De maat schappijen hebben een prijsverhoging van 2000 francs per ton geraffineerd produkt gevraagd, zjj hebben 1239 franc gekregen. De gedode Iraakse soldaten maakten deel uit van een groep van 3.000 man die was uitgestuurd om een door de Koerden belegerd garnizoen in de berg streek van Roewandiz te ontzetten. Radio „De stem van Koerdistan” maakte geen melding van verliezen bij de Koerden. De uitzending werd opge vangen door een Turks persbureau. AMSTERDAM. (ANP) De gemeente Amsterdam heeft vlak voordat de ter mijn daartoe verstreken is, bij de Hoge Raad cassatie aangetekend tegen het rechterlijke verbod om het drinkwater van fluor te voorzien, zo heeft de ge meente bekendgemaakt. Voor een eerste behandeling is deze zaak voor 26 april op de rol van de Hoge Raad geplaatst. Een tram heeft de 78-jarige mevrouw E. M. Th. Mol-Somers zaterdagavond aan het einde van de Overtoom te Amsterdam het leven gekost. WIERINGERMEER (ANP). Zater dagochtend heeft op rijksweg 7 een botsing plaatsgevonden op de kruising met de Oudelandeweg in de gemeente Wieringermeer (NH) waarbij twee perso nen het leven verloren- Het afgelopen weekeinde is vergeefs gezocht naar een 52-jarige inwoner van Bergen, wiens omgeslagen vissersboot zes mijl uit de kust tussen Bergen aan Zee en Kamperduin is aangetroffen. Verschillende gewonden, onder wie een politieman, vielen zaterdagavond in een bar-dancing in Vlissingen, waar on geveer 650 mensen aanwezig waren, bij een massale vechtpartij die was begon nen toen enkele bezoekers met elkaar op de vuist gingen. Amsterdam geh. bew. mist onbewolkt onbewolkt Droog, zonnig en overdag zacht voorjaars weer, maar op enkele plaatsen nachtvorst. Aantal uren zon: 5 of meer. Minimum tem peratuur: omstreeks 4 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 15 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Deelen Eelde Eindhoven Den Helder geh. bew. Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Lissabon Locarno Londen een haalbare plaats op de kandidaten lijst hebben, in de gemeenteraad komen dank zij de stemmen die op de partners zijn uitgebracht. Het hoofdbestuur was afgelopen zaterdag nogal verdeeld over de toelaatbaarheid van dit verschijnsel. Een meerderheid vond het beter voor lopig geen advies over het „onderduiken” uit te geven. In sommige steden zijn reeds PAK-lijsten (D’66 met PvdA, PPR en soms PSP) opgemaakt. Ook na de vergadering blijft de toe komst van de partij onduidelijk. „Het belangrijkste is onze houding ten aan- De 74-jarige landbouwer J. H. Roerdink uit Ratem (gem. Winterswijk is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn fiets in een beek in zijn woonplaats te recht gekomen en in 30 cm diep water verdronken. Vermoedelijk was de man verdoofd door de val die hij maakte. De 25-jarige Helmuth Schulz uit Lu beck in Duitsland en zijn 19-jarige broer Manfred zijn zaterdagmiddag in Harden- berg om het leven gekomen, toen de motor waarop zij zaten uit een bocht vloog en tegen een boom botste. De broers namen deel aan een internatio naal trefpunt van motorrijders in Har- denberg. Een vrachtauto met aanhangwagen stak de weg over op het moment dat uit de richting afsluitdijk een personenauto naderde. De personenauto werd door de vrachtauto gegrepen en op de andere weghelft geslingerd. Beide inzittenden, de 48-jarige machinist P. J. Knop alsme de zijn 44-jarige echtgenote uit Harlin gen waren op slag dood. Op rijksweg 16 tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug is in de nacht van zaterdag op zondag de 22-jarige G. Stal uit Dordrecht om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat een 31- jarige inwoner van Tilburg komende uit de richting Rotterdam met zijn voortbestaan in een aantal werkgroepen, die pressie kunnen uitoefenen op politie ke partijen. „D’66 zelf is van een profclub terugge vallen tot een armzalig ploegje ama teurs”, zei de heer Beekmans. Intussen hebben de drie kandidaat- gemeenteraadsleden voor D’66 in Eind hoven, die op één lijst staan met PvdA, PPR en PSP, hun plaatsen ter beschik king, althans ter discussie gesteld. Op 4 april zal het besluit vallen over de vraag of de drie zich zullen terugtrekken. Een landbouwer, die kort tevoren met zijn tractor over het pad langs de sloot was gereden, had de man in de sloot zien liggen. De mogelijkheid van een ongeluk was al vrijwel dadelijk uitge sloten. In de berm vond de politie bloed sporen. Uit de inmiddels door dr. J. Zelden- rust ingestelde sectie is komen vast te staan dat de man getroffen werd door drie kogels. Het slachtoffer was geboren op 22 november 1935 in Emmen. Sinds enige tijd was hij in de psychiatrische inrichting Franoiscushof in Raalte opge nomen. Een 59-jarige Arnhemmer is zater dag, ongeveer twee maanden nadat hij in zijn woning aan een hartaanval was overleden, door de politie gevonden. Bu ren hadden gemeld dat al lang niets meer van de alleenwonende man was vernomen. Zo gaat de zaak dan ten tweede male naar de Hoge Raad, hoewel ook thans de wettelijke basis nog niet aanwezig is. Zich baserend op een desbetreffende passage uit het eerste arrest van de Hoge Raad gaat de gemeente nu aanvoe ren, dat het hof in zijn tweede arrest onvoldoende alle belangen van de be trokken partijen tegen elkaar heeft af gewogen. ZWOLLE. Drie schoten maakten zaterdagmorgen een eind aan het leven van de 39-jarige Pieter Rossingh. Korte tijd later werd zijn lichaam gevonden in een sloot, met het gezicht voorover in de modder. Dit was de tweede moord bin nen een week in Zwolle. Dertig politie mensen houden zich met deze zaak be zig. De nieuwe consumentenprijzen in Bel gië zijn: Superbenzine 13,26 francs per liter, normaal 12,68 francs, dieselolie 8.06 francs, huisbrandolie 3,80-3,96 francs, zware olie 3,40 tot 4,18 francs per kilo. Een Belgische franc is iets mindern dan 0.07. ROTTERDAM (ANP). Als men er binnen niet al te lange tijd niet in slaagt de wereldbevolking op vrijwillige basis in aantaf te doen dalen, dan zullen van overheidswege dwingende maatregelen zoals kinderrantsoenering en gedwongen abortus genomen moeten worden. Het is beter ondemocratisch te overleven dan democratisch te sterven. Internationaal zou onmiddellijk ontwikkelingssamen werking met elk land, dat geen wettelij ke maatregelen neemt om de bevolking te doen dalen, stop gezet moeten wor den. zien van de gemeenteraadsverkiezingen”, aldus Jan Terlouw. „Als die voorbij zijn, hebben wij geen enkele haast, op voor waarde dat het kabinet voorlopig blijft zitten. Dan kunnen we weloverwogen een extra congres organiseren, waar het definitieve besluit genomen moet wor den.” 4g, q O ui ANKARA (Reuter). De Koerden van Irak hebben gisteravond per radio meegedeeld dat ze tijdens gevechten in het noorden van het land met het Iraakse leger, honderden regeringssolda ten hebben gedood en drie vliegtuigen hebben neergeschoten. Aan het langslepende proces over deze kwestie blijkt dus nog steeds geen einde te zijn gekomen. De zaak gaat nu al voor de tweede maal naar de Hoge Raad. AMSTERDAM. De plaatselijke af delingen van D’66 zullen zelf moeten beslissen of zij aan de gemeenteraads verkiezingen van 29 mei gaan meedoen. Het hoofdbestuur van D’66, dat zaterdag in Amsterdam heeft vergaderd over de gevolgen van de Statenverkiezingen, raadt de afdelingen aan alleen in te schrijvende als er „klemmende en reële” mogelijkheden zijn om mee te doen voertuig op de verkeerde rijbaan reed. Hij botste frontaal tegen een andere personenauto. De bestuurder van deze auto raakte ernstig gewond, maar zijn naast hem zittende broer overleed ter plaatse. Een mede-inzittende liep verwondingen op, evenals de Tilburger, die oorzaak zou zijn van het ongeluk. De afgelopen nacht zijn op de Heel- weg in Varsseveld twee liftende meisjes door een prsonenauto aangereden. De 17-jarige M. Th. J. Geerts uit Ulft was op slag dood. Haar 20-jarige plaatsgeno- te M. J. G. Derksen werd met een schedelbasisfractuur naar een ziekenhuis overgebracht- In Delft is zaterdagavond een 16- jarige jongen door een onder invloed van alcohol verkerende automobilist uit Delft aangereden en op slag gedood. Hij vindt dat iedereen de discussie moet afwachten. Ook de vice-voorzitter van D’66 mevr. Ruby van der Scheer, noemde zaterdag de conclusie dat D’66 moet worden opgeheven, voorbarig. Beekmans stelde voor de VARA-micro- foon voor met het geld dat nu nog in de partijkas is, het secretariaat van D’66 af te bouwen. Het wetenschappelijke bu reau moet volgens hem wel blijven be staan. De partij zou moeten blijven Bij Emmeloord is gistermorgen de 18- jarige H. Kalteren uit Blankenham (gem. IJsselham) met zijn auto veronge lukt. Een buschauffeur vond de zwaar gewonde jongeman in de berm van rijksweg 6, dicht bij zijn auto die in de sloot lag. In de loop van de dag is het slachtoffer aan zijn verwondingen over leden. De politie vermoedt dat de be stuurder als gevolg van oververmoeid heid achter het stuur in slaap is geval len. Zon op Maan op 14.00 Een neo-aristocratische revolutie van bezorgde wetenschapsmensen zou min stens zo gerechtvaardigd zijn als de revolutie van arbeiders en studenten zo als die was bij de omverwerping van het Russische tsarendom. Deze gedachten ontwikkelde de heer J. N. Knecht tijdens een bijeenkomst van de stichting Interservice Nederland za terdag in Rotterdam. De „Grenzen aan groei” was het thema, waarover door de deelnemers werd gediscussieerd. Konin gin Juliana nam als erevoorzitster van Soroptimisten, een van de deelnemende clubs in de stichting, aan de besprekin gen deel. jongetje Eelco om het leven bestuurde een De meeste ondervraagden (54 percent) waren vóór drooglegging van de Mar kerwaard voornamelijk terwille van de houtvesterij. Een deel (18 percent) ziet in de inpoldering een schitterende gele genheid om Groot-Amsterdam wat meer recreatie te bieden. Anderen (16 percent) wilden drooglegging voor de aanleg van een tweede nationale luchthaven. Eén- vijfde van de geënquêteerden vond de landbouw het belangrijkste aspect van de inpoldering. punten heeft en geen geld voor een goede campagne, dan lijkt het ons wei nig zin hebben”, aldus Jan Terlouw, fractieleider van de Democraten in de Tweede Kamer. Vermoedelijk zaterdag zal een gesprek plaatshebben tussen hoofdbestuur, Ka merfracties en D’66-bewindslieden. Met name zal besproken worden welk stand punt de partijtop moet innemen ten aanzien van het zogenoemde onderdui ken: het opgaan van een afdeling in een progressieve combinatie. Langs die weg kunnen D’66’ers, als zij Bijna twee jaar geleden spanden zes Amsterdammers, die bezwaar tegen de fluoridering hadden, een kort geding aan tegen de gemeente, dat ze echter verlo ren. Ze tekenden tevergeefs hoger be roep aan bij het hof, dat het vonnis van de president van de rechtbank bekrach tigde. In juni van het vorig jaar besliste de Hoge Raad, dat fluoridering van drinkwater een wettelijke basis miste. Op grond hiervan werd het vonnis ver nietigd en de zaak terugverwezen naar hetzelfde gerechtshof. Na deze vingerwijzing van de Hoge Raad kwam het hof op 15 februari tot een andere conclusie. De zes eisers in het gelijk stellende, gelastte het hof de gemeente de fluoridering van het drink- Een 34-jarige Belg uit Ostende werd zaterdagmiddag door de Amsterdamse politie bij het nekvel gegrepen, omdat hij geen kledingstukken aanhad die een andere wijze van aanvatten mogelijk maakten. „Ik had het warm” verklaarde de Belg, die een half uur lang op het trottoir van de Singel bloot had liggen zonnebaden. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) vindt het noodzakelijk dat een studie zal worden gemaakt over de regionale vliegvelden in Nederland. Be keken moet daarbij worden, op welke wijze de infrastructuren moeten worden aangepast. Het rapport van de planning- groep tweede nationale luchthaven wordt volgens de minister in mei ver wacht. Het zal „terstond” openbaar wor den gemaakt. De ooievaar van Oudewater is er weer. Zaterdagmiddag streek het dier, wat vroeger dan tnen de laatste jaren gewend was, neer op zijn nest. bedreigen. Zijn bereidheid rekening te houden met de belangen van het na tuurbeheer, zal volgens dr. Verhove ge honoreerd dienen te worden. In dezelfde zin liet staatssecretaris Meijer zich uit. In zijn toespraak had hij opgeroepen tot nauwere samenwerking tussen de agrarische organisaties en de natuurbeheerorganisaties. Die samenwer king, zo zei hij desgevraagd, zal onont koombaar met zich meebrengen dat de overheid financiële middelen ter be schikking stelt voor situaties waar zon der die financiële steun de problemen niet kunnen warden opgelost. Of in de voor deze zomer aangekon- digde nota aan de Tweede Kamer al in concrete vorm over dit financiële aspect zal worden gesproken, kon de heer Meijer niet zeggen. Ook wilde hij nog niet kwjjt welke gebieden als proefgebied zullen worden aangewezen. Wel zei hij dat in principe voor de aanwijzing als land schapspark in aanmerking komen bij voorbeeld Zuidwest-Drente, Noordwest- Overijssel, Zuidwest-Friesland, Noord- oost-Twente, de Veluwe, delen van de Achterhoek en het Waterland benoorden Amsterdam. ono no w nnw w w w ono no mist windstil 18 nw 19 windstil .18 zzw nnw Uit het onderzoek is gebleken dat de man 14 jaar in Australië verbleef, waar hij als timmerman werkte. Sinds zijn terugkeer in Nederland moet hij zwervend bestaan hebben geleid. Aangenomen wordt dat tussen deze moord en die welke dinsdagavond op de Zwolse pompbediende Pierik werd ge pleegd, geen verband bestaat. uur en 6.54 uur en 20.00 DINSDAG 2 APRIL 6.14 uur onder 19.15 uur onder 3.58 Op rijksweg 12 nabij Bodegraven is gisteren het 2-jarige Kamphuis uit Arnhem gekomen. Zijn moeder auto, maar verloor de macht over het stuur toen ze een lekke band kreeg. De wagen raakte van de weg en sloeg enkele malen over de kop. De vrouw liep verwondingen op. UTRECHT. (ANP) Voorafgaand aan de invoering van landschapsparken in Nederland, zullen proefgebieden wor den aangewezen waar men gaat experi menteren met de beheersvorm van dit soort gebieden. Er blijkt een groot aan tal technische problemen op te doemen bij de voorbereiding van de parken. In de proefgebieden moet daarom praktijk ervaring worden opgedaan. Hierover krijgt de Tweede Kamer nog deze zomer een gezamenlijke nota van de ministerie van Landbouw, van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Dit heeft staatssecretaris W- Meijer van CRM zaterdag in Utrecht bekendge maakt op een congres over de veiligstel ling van nationale landschappen. Het congres is georganiseerd door de Utrechtse biologenvereniging ter gele genheid van haar vijftigjarig bestaan. Dr. J. Verhoeve, directeur-generaal van het ministerie van CRM en voorzit ter van de sinds 1972 werkzame interde partementale commissie nationale par ken en nationale landschappen om schreef een nationaal landschapspark als een gebied van minstens 10.000 hectare, waarin zowel bos, agrarische grond als nederzettingen voorkomen, van grote natuurlijke, landschappelijke en cul- tuur-historische waarde en dat als zoda nig een samenhangend geheel vormt. Het is de taak van de staat, aldus dr. Verhoeve, het specifieke karakter van zo’n gebied in stand te houden en te ontwikkelen, waarbij met een groot aan tal belangen rekening dient te worden gehouden. De belangrijkste daarbij zijn de belangen van de agrarische bevol king, die van het natuurbehoud en na tuurbeheer en die van de bevolking van de nederzettingen. Bij de verweving van deze soms te gengestelde belangen tot een afgewogen beheersvorm van het landschapspark doen zich volgens de heer Verhoeve een groot aantal problemen voor. Zo zal de landbouwer of veehouder ingeschakeld moeten worden bij het natuurbeheer, hoewel ook zijn recht op een redelijk inkomen hem dwingt tot toepassing van technieken en methoden die de natuur De rijkspolitie heeft vanmorgen vroeg in Amstelveen twee Chinezen ge arresteerd, die ervan verdacht worden de afgelopen nacht een restaurant over vallen te hebben in Leiderdorp. Bij deze overval werden twee schoten gelost. Niemand werd gewond. Een derde bij de overval betrokken man is voortvluchtig. Een delegatie van de vaste Kamer commissies voor buitenlandse zaken is vanmorgen van Schiphol naar Belgrado vertrokken voor een bezoek van vijf dagen aan Joego-Slavië. De delegatie wordt geleid door het PvdA-Tweede- Kamerlid Piet Dankert. De Interservicedag werd geopend door prof. dr. C. J. F. Böttcher, lid van de club van Rome. W. van Dieren gaf een commentaar op de studie „Grenzen aan de groei” van Dennis Meadows. Hij con cludeerde, dat de wetenschappelijke on derzoekingen onder de maat zijn. Zestig percent van de honderden deel nemers aan de Interservice-dag meent, dat er een verplichte voorlichting over gezinsplanning op de scholen en in de leerdagen voor de werkende jeugd moet k'omen. Iets meer dan éénvijfde van de aanwezigen ziet eerder een oplossing van het bevolkingsvraagstuk in medische in grepen bijvoorbeeld sterilisatie, abortus en euthanasie, terwijl 18 percent meent de bevolkingsgroei af te kunnen remmen door belastingmaatregelen, zoals het af schaffen van de kinderbijslag en een progressieve kindertalbelasting. Dit was een van de conclusies uit de enquête, die onder de deelnemers werd gehouden over groeiproblemen. Men was er algemeen var. overtuigd, dat de oplos sing gezocht moet worden in een beper king van de Nederlandse bevolking, ver- duurzaming van duurzame goederen om energie- en grondstoffen te besparen, terugdringing van het vervoer terwille van het milieu en het behoud van na tuurgebieden ten behoeve van de leef baarheid. no ono ono no ono nno no no no zzo nnw geh. bew. windstil 16 o 16 zw. bew. windstil 16 onbewolkt half bew. mist onbewolkt zw. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. Luxemburg half bew. onbewolkt geh. bew onbewolkt zzw 16 onbewolkt nnw 19 onbewolkt windstil 15 mist n 15 geh. bew. windstil 17 zw. bew. - zw. bew. mist Casablanca onbewolkt windstil 18 Tunis zw. bew. w 19 DINSDAG 2 APRIL Hoog water 11.53 Laag water onbewolkt mist onbewolkt mist zw. bew. regen zw. bew.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2