Radio: Revolutionaire prestatie Weer weekeinde van geweld in Aanklachten tegen drie Toestand ramp Noord-Ierland in Brazilië militaire dictaturen onoverzichtelijk Den Uyl: Prof. Rogier Olie wordt Antillen belasten de overleden nog duurder olieconcerns hoger Huursubsidies omhoog 99 TWEEDE RUSSELL-TRIBUNAAL OVER ZUID-AMERIKA Inzage in boeken geweigerd AMERIKAANSE MINISTER IS DE PERS WEER EENS TE SLIM AF: Surinaams bankpersoneel wil geen Nederlander in directeursfunctie MAANDAG Uitnodiging Adviseur Libië nationaliseert Shell BEIROET (Reuter) De Libische regering heeft zaterdag opdracht ge- pers- 1 t L na DR. HENRY KISSINGER Nancy Maginnes, nu Mevrouw Kissinger. 5 t l r 5 5 Kissingers „donderslag Peking heet Nancy 5 5 BELFAST (UPI). Het aanhoudende geweld in Noord-Ierland heeft in het afgelopen weekeinde weer aan vijf men sen het leven gekost. De Britse premier Harold Wilson hield gisteren een spoed vergadering met zijn adviseurs voor dat gebied. DEN HAAG. (ANP) Minister-presi dent Den Uyl verwacht „een scherpe prijsstijging” van olie, omdat afgezien van het Midden-Oosten-conflicl olie toch een schaars energieprodukt is ge worden. Hij voorspelde, dat de aardgas pres uiteindelpk gelijk zou komen te staan met die van olie. 5 ROME (AFP). Het (tweede) inter nationale Russell-tribunaal, dat zich be zighoudt met schendingen van de men senrechten in Latijns-Amerika, is zater dag in Rome geopend. Het behandelt drie aanklachten tegen Brazilië, Chili en Uruguay. meldde dat de revolutionaire raad zater dag een wet heeft uitgevaardigd waarbij de Shell oliemaatschappij wordt genatio naliseerd. De wet, aldus het persbureau voorziet in de overdracht aan de staat van het eigendom van alle fondsen, rechten, be zittingen, aandelen, activiteit en belan gen in elke vorm die de maaschappij heeft. De Shell zal worden schadeloos gesteld en een commissie zal de grootte van de schadeveroeding vaststellen. In een commentaar van radio-Tripoli wordt gezegd dat de nationalisatie het antwoord van de Libische revolutie is op de opheffing van het Arabische olie- De bekendmaking van het huwelijk, zaterdagochtend, had op de kranteredac- ties in de Verenigde Staten hetzelfde effect als drie jaar geleden de medede ling dat Kissinger een geheim bezoek aan Peking had gebracht. DEN HAAG. (ANP) Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening heeft de regeling voor individuele huursubsidie met ingang van vandaag herzien in verband met de ontwikkeling van het niveau van de inkomens ener zijds en die van de huurprijzen ander zijds. aldus het ministerie. RIO DE JANEIRO (Reuter). In het zuiden van het door de zwaarste watersnoodramp uit zijn geschiedenis getroffen Brazilië is het water dit weekeinde gaan zakken, doch uit het noorden van het land komen berich ten over nieuwe overstromingen. Deze slag komt op het ogenblik dat sommigen het oliewapen hebben begra ven”. De radio noemt het nationalisatie- besluit „een nieuwe revolutionaire pres tatie” ter gelegenheid van de viering van de vierde jaardag van de ontruiming van Libië door de Britse strijdkrachten. De Libische revolutie zet de strijd voor de Arabische zaak en tegen zionisme, imperialisme en reactie voort, aldus ra dio-Tripoli. Het eerste Russell-tribunaal werd in Zweden en Denemarken gehouden en handelde over het Amerikaanse optreden in Vietnam. Het tribunaal heeft enige tijd geleden de betrokken regeringen uitgenodigd zich te verdedigen, maar zij hebben niet geantwoord. Het tribunaal zal tot 6 april in een congreszaal in het universitaire centrum bijeen zijn en getuigenissen ho ren en documenten in ontvangst nemen. De jury, onder leiding van de Itali aanse senator en jurist Lelio Basso, be staat uit een vijftiental bekende perso nen, onder wie de Franse Nobelprijswin naar Alfred Kestler, Francois Rigaux, De burgemeester van Tubarao, een 70.000 inwoners tellende stad in de zuidelijke staat Santa Catarina, deel de mee dat meer dan 200 slachtoffers in massagraven waren begraven en dat 1.500 mensen worden vermist. Toen hij dit via de radio bekendmaakte, kon de burgemeester zijn emotie niet de baas en brak hij in tranen uit. in 80 te bruid, een van haar drie broers, de broer en de schoonzuster van de bruidegom, zijn zoon en dochter uit zijn eerste huwelijk en Carlyle Maw, juridisch ad viseur van het State Department. Daar na werd een luch gegeven waarbij ook de kroniekschrijver Joseph Alsop aan wezig was. ding van Novib-directeur Sjef Theunis, voorzitter van de Nederlandse steun groep voor het tribunaal. In een brief aan de voorzitter van het tribunaal heeft de internationale vredesbeweging „Pax Christi” meegedeeld bereid te zijn met het tribunaal samen te werken. Tot deze medewerking werd besloten na de ontmoeting vorige maand tussen prof. Basso en het bestuur van Pax Christi onder leiding van kardinaal Alfrink. Het persagentschap gaf geen redenen voor deze stap van de Libische regering, maar oliekringen zeiden dat de maatre gel volgde op de verwerping door de maatschappij van een opdracht tot nati onalisatie van september 1973 tot over neming van 51 percent van de bezittin gen van de maatschappij in Libië. Het besluit tot nationalisatie van de resterende bezittingen waaronder in stallaties, raffinaderijen, pijpleidingen en opslagtanks werd genomen door de regerende Libische revolutionaire raad, Het was Nelson Rockefeller, oud-gou- verneur van New York en werkgever van Kissingers verloofde, die met de bekendmaking was belast. Rockefeller onderbrak zijn toespraak tot Republi keinse leiders in Chicago om kortweg te zeggen: „Ik heb een nieuwtje voor u. Kissinger is vandaag in het huwelijk getreden met Nancy Maginnes”. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken en zijn echtgenote waren toen al voor een tiendaagse huwelijks reis naar Acapulco in Mexico vertrok ken. Nog vrijdag had Kissinger verslag gevers toegezegd hen minstens een paar uur van tevoren op de hoogte te stellen als zijn vakantiereis naar Mexico een huwelijksreis zou worden. De 50-jarige dr. Kissinger had tot zijn genoegen de reputatie dat hij van vrouwen hield. Zijn naam werd in het verleden in verband gebracht met filmster Jill St. John, Claire Bloom en Samatha Eggar. Zelf zei hij hierover: „Na mijn werk poog ik een mooie vrouw in mijn gezelschap te hebben indien mogelijk niet al te intelligent. Ik houd van Hollywood-sterretjes. Zij ziin zelfs nog grotere cgo-maniakken dan ik ben. Zij praten voortdurend over zich zelf en ik hoef niets over mijzelf te praten.” Daarnaast zijn de mogelijkheden voor het geven van subsidies voor duurdere woningen met name voor de lage inkomensgroepen verruimd. Een en an der houdt in dat de grens van het inkomen waarbij nog een bijdrage wordt verstrekt, is verhoogd tot 22.000 (was 20.000) en het maximum van de bij drage voor de laagste inkomensgroep tot 1860 per jaar (was 1800 in de vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht en 1260 in de andere gemeenten). Als de huur lager is dan 1250 per jaar wordt geen bijdrage verleend. Voor een bijdrage kunnen in aanmer king komen de huurders van: embargo tegen de Verenigde Staten. „De Libische revolutie heeft een nieuwe zware slag toegebracht aan de op winst bejag uit zijnde oliemaatschappijen. WASHINGTON (AFP en UPI). Amerika’s minister van Buitenlandse Za ken, dr. Henry Kissinger heeft het afge lopen weekeinde weer eens voor een donderslag bij heldere hemel gezorgd door op een volkomen onverwacht mo ment in het huwelijk te treden met de vrouw van wie men al lang dacht dat hij haar zou huwen, de 39-jarige Nancy Mammies. De algemene vergadering van aandeel houders besloot de heer Plantinga te benoemen tot opvolger van de heer Wijnhoven wanneer deze in juni met pensioen gaat. De werknemers hebben bezwaar tegen deze benoeming „omdat daarmee capa bele Surinamers die thans in het bedrijf werkzaam zijn worden overgeslagen”. De werknemersorganisatie heeft van haar ongenoegen laten blijken in protestbrie ven aan het Surinaamse ministerie van Arbeid en aan de raad van commissaris sen van de Surinaamsche bank in Am- sterdam- Duizenden inwoners van Tubarao, eens een bloeiend agrarisch centrum, probeerden gisteren het rampgebied te verlaten. Via praktisch wegge spoelde wegen, tot hun knieën in het water, zochten eindeloze rijen vluch telingen een goed heenkomen. De Braziliaanse regering heeft een hulpprogramma op touw gezet waar bij vrijwilligers en militairen zijn ingeschakeld om voedsel en medicij nen naar de getroffen gebieden te brengen. De geschokte bevolking schenkt hiervoor voedsel en kleding. De nieuwe belasting zal de Antilliaan se schatkist naar schatting jaarlijks 120 miljoen Antilliaanse gulden (ongeveer tweehonderd miljoen Nederlandse gul den) opleveren. De oliemaatschappijen Shell en Exxon hebben laten weten dat de belastingverhoging een onhaalbare zaak is. Nancy Maginnes is in elk geval wel een intelligente vrouw- Zij komt uit de New Yorkse society en werkte bij de televisie en in „public relations”. Sedert 1964 was zij adviseuse voor buitenlandse politieke aangelegenheden van Rockefel ler. Zij werd dat op aanbeveling van Kissinger die haar als leerlinge twaalf jaar geleden op de universiteit van Har vard had gehad. Toen Kissinger de afge lopen herfst in het New Yorkse stedelijk museum het corps diplomatique van de Verenigde Naties en de aan de Algeme ne Vergadering deelnemende ministers een receptie gaf ter gelegenheid van zijn benoeming tot minister van Buitenlandse Zaken, was Nancy Maginnes gastvrouw. Sedert die tijd werden zij vaak in ei kaars gezelschap gezien. NIJMEGEN (ANP). De befaamde historicus prof. dr. L. J. Rogier is in de nacht van vrijdag op zaterdag in het medisch centrum Dekkerswald te Nij megen overleden. De oud-hoogleraar in de sectie geschiedenis aan de Katholieke universiteit bereikte de leeftijd van 79 jaar. Ludovicus Jacobus Rogier, Rotterdam mer van geboorte, begon zijn loopbaan, eveneens in Rotterdam, bij het lager onderwijs, waarna zijn benoeming volg de tot leraar Nederlands aan de gemeen- te-HBS in Rotterdam. Zijn grote belang stelling voor geschiedenis bracht hem tot zo grote wetenschappelijke verdiensten dat de Katholieke Universiteit te Nijme gen de heer Rogier in 1947 ter gelegen heid van het vijfde lustrum het eredoc toraat in de faculteit der letteren en wijsbegeerte verleende- Kort daarop volgde zijn benoeming in Nijmegen tot gewoon hoogleraar in deze faculteit met als leeropdracht vader landse en algemene geschiedenis der nieuwere tijden. Een stroom van publikaties van zijn hand is in de loop der jaren verschenen. Het bekendste is de geschiedenis van het katholicisme in Noord-Nederland in de 16e en de 17de eeuw. De moord gisterochtend op de 28- jarige rooms-katholiek Sean McAstocker bracht het dodental in 4*/2 jaar van geweld op 990- Vrijdagavond werden twee katholieken gedood toen zij twee bommen trachtten te verwijderen. Twee protestanten die in een café naar paar denrennen op televisie zaten .te kijken werden gedood toen onbekenden een bom naar binnen wierpen. Felle brand, veroorzaakt door brand bommen, laaide op in de centra van drie steden in Noord-Ierland, waaronder de badplaats Bangor. 0 Een woning waarvan de huurprijs in het kader van de huurharmonisatie al eens met meer dan 6 pet. is verhoogd. 0 Een woning waarvan de huurprijs belangrijk is verhoogd als gevolg van een ingrijpende verbetering met over heidssteun. Dikke rookwolken stijgen op van een brand in de hoofdstraat van de bad plaats Bangor, dicht bij Belfast in Noord-Ierland. Er waren vijftien brand bommen ontploft in het stadje. De eerste aanklacht werd uitgesproken door de oud-gouverneur van de Brazili aanse staat Pernambuco Miguel Arrais die na de staatsgreep in Brazilië veroor deeld werd en in ballingschap in Alge rije leeft. Arrais beschuldigde de Braziliaanse regering ervan martelingen tot „een da gelijkse praktijk” te hebben gemaakt, die niet slechts wordt uitgeoefend door bekende organisaties zoals de comman do’s van defensie, maar ook door derge lijke groepen als de „brigades des doods”- Over Chili sprak Carlos Vassallo, oud- ambassadeur van de regering-AIlende in Rome, over „het despotisme, de genocide en de terreur” waarop de junta in Santiago steunt. De regering van gene raal Pinochet, onwettig door haar oor sprong en haar daden, schendt de rech ten van de mens door haar concentratie kampen, terechtstellingen zonder vonnis, geraffineerde en moderne martelwijzen. Uruguay werd aangeklaagd door sena tor Miguel Michelini, die in Buenos Aires in ballingschap leeft. Hij beschul digde het bewind van president Borda- berry ervan van de marteling een insti tuut te hebben gemaakt, „marteling om inlichtingen te verkrijgen, te straffen, te wreken, te verijdelen een georgani seerde actie, waarbij de beul totaal straffeloos is. Alle drie laakten het opreden van de Amerikaanse economische groepen in hun landen en het „neo-imperialisme” dat zich daar ontwikkelt. Tien provincies zijn nu tot rampge bied verklaard. Duizenden mensen worden vermist en honderden zijn in haastig gedolven graven ter aarde besteld om het risico van epidemieën zo klein mogelijk te maken. Volgens officiële schattingen be draagt het aantal mensen dat dakloos is ongeveer een kwart miljoen. De hulpverlening werd gisteren in het bijzonder geconcentreerd op het dichtbevolkte dal van de Tocantins- rivier in de noordelijke staat Para, nadat de gouverneur bekendgemaakt had dat éénderde van het dal. met zes steden, onder water staat. directeur van het instituut voor interna tionaal recht van de universiteit van Leuven, de Joegoslavische schrijver Wladimir Dedijer, de Columbiaanse schrijver Garcia Marquez, de geestelijke Georges Casalis, prof. Benjamin Spock en Nobelprijswinnaar Georges Wald. De Franse filosoof Jean Paul Sartre, die wegens ziekte niet kon komen, is geko zen tot erevoorzitter van het tribunaal. Ereleden van de jury zijn onder meer mevrouw Allende en de bekende Franse theoloog Chenu. Het tribunaal wordt onder meer bijge woond door zes Nederlanders onder lei- Tijdens de behandeling in het parle ment heeft de Antilliaanse premier Ju- ancho Evertsz en ook de minister van economie en financiën Efraïm de Kort erop gewezen dat de verhoging van de fictieve winst van de maatschappijen van 1,15 Antilliaanse courant naar 6,10 is geschied na diepgaande studie en grondig onderzoek van de Antilliaanse regering, maar dat tot vandaag geen inzage is gekregen in de boeken van de bedrijven op Curasao. Wel heeft Shell Curasao zich kort geleden bereid ver klaard deze inzage te verschaffen en Lago op Aruba heeft, nadat de regering het voorstel bij de staten heeft ingediend, zijn bereidheid hiertoe getoond. Minister-president Evertsz heeft ge zegd dat de regering, indien na grondige studie van de te overleggen boeken van de maatschappijen mocht blijken dat de vrijdag aanvaarde verhoging te hoog Een woning waarvoor na 31 maart 1960 rijkssubsidie is verleend. WILLEMSTAD, CURAQAO. Het Antilliaanse parlement heeft vrijdag het wetsontwerp ter verhoging van de winstbelasting die de olieraffinaderijen op Curacao (Shell) en Aruba (Lago- Exxon) moeten betalen, unaniem aan vaard. De regering geeft geen cijfers over het aantal slachtoffers, kennelijk om paniek te vermijden. Intussen zijn de strijdkrachten en federale gezond- heidsautoriteiten een vertwijfelde wedloop met het epidemiegevaar be gonnen. Reusachtige Hercules-trans- portvJiegtuigen vliegen af en aan om hulppakketten aan parachutes omlaag te werpen. De donderslag bij heldere hemel van Rockefeller werd gevolgd door een laco niek communiqué van het ministerie van Buitenlandse Zaken dat luidde: „De weduwe Albert Bristol Maginnes maakt het huwelijk bekend van haar dochter Nancy Sharon met Henry Alfred Kissin ger te Arlington, Virginia, 30 maart 1974”. Kissinger had Rockefeller precies een week tevoren gevraagd diens privé- vliegtuig te mogen lenen voor zijn va kantie naar Acapulco. Maar hij had niet gezegd dat hij zou trouwen. Pas zaterdag had hij Rockefeller verzocht het nieuws bekend te maken aan de Republikeinse leiders. aldus het Iraakse persagentschap. De Shell Exploratie- en produktie oliemaatschappij heeft samen met de Amerikaanse Amirada-Hess-maatschap- pij een minderheidsbelang in de Oasis- groep. De Oasis-groep, waartoe ook de Amerikaanse Continental en Marathon- oliemaatschappijen behoren, produceert 700.000 vaten van 159 liter olie per dag. Ook het Libische persagentschap Surinaamse heeft be zwaren kenbaar gemaakt tegen de be noeming van de Nederlander R. A. plantinga, op het ogenblik procuratiehou der van de Algemene Bank Nederland op Curacao als opvolger van de heer W. Wijnhoven, oudste directeur van de „.Surinaamse bank”. PARAMARIBO. —De bankwerknemersorganisatie Minister-president Den Uyl zei dit za terdagavond tijdens het jaardiner in Den Haag van de buitenlandse persvereniging in ons land. Hij zei, dat Nederland in de huidige energiecrisis een bijzondere posi tie inneemt, niet alleen omdat het een van de belangrijkste raffinagecentra van Europa is, maar ook omdat Nederland rijke aardgasbronnen heeft. Europa is door de oliecrisis veel kwetsbaarder geworden dan bijvoorbeeld de Verenigde Staten, aldus drs. Den Uyl. In tegenstelling tot Europa waren de Verenigde Staten in staat om in on percent van hun energiebehoefte voorzien. Nederland verkeert in een „cu rieuze positie”, afwijkend van de andere Europese landen. Dit speelt volgens hem een rol in de verhoudingen tussen de VS en Europa. Ongetwijfeld laat dit zijn sporen na in de onderhandelingen met de VS tot het sluiten van overeenkom sten om de huidige energiecrisis op te vangen, zei hij. De gehele situatie overziende, aldus de heer Den Uyl, kan men tot de concclusie komen dat Nederland op de drempel staat van een nieuwe periode. Behalve minister-president Den Uyl waren op het jaardiner van de buitenlandse pers aanwezig de ministers Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Westerterp (Verkeer en Waterstaat) alsmede burge meester Marijnen van Den Haag. geven tot de 100-procent-nationalisatie van de Brits-Nederlandse Shell Exploratie- en produktie oliemaatschappij. Dit heeft het Iraakse agentschap uit Tripoli gemeld. Samen met rector N. de Rooy schreef prof. Rogier een boek over de geschiede nis van het katholicisme in de 19de en 20ste eeuw dat in 1953 verscheen onder de titel „In vrijheid geboren”. Hiervoor verwierf hij de staatsprijs voor letter kunde, de P. C. Hooftprijs. Na zijn afscheid als hooleraar in 1964 trok prof. Rogier zich gaandeweg terug uit het openbare leven. Hij was adviseur van geschiedschrijver dr. L. de Jong bij zijn werk over de tweede wereldoorlog. mocht blijken, de regering in Willemstad bereid is ae staten (parlement) te bena deren voor een eventuele verlaging. Maar wanneer blijkt dat de aanslag nog te laag is, zal de Antilliaanse regering ook niet schromen met een voorstel voor een verdere verhoging te komen. De Antilliaanse minister van Sociale Zaken, drs. Rufus McWilliam heeft bei de maatschappijen schriftelijk benaderd met het verzoek hun plannen ten aan zien van het personeelsbeleid over te leggen en ook ten aanzien van de af vloeiing. In dezelfde brief wijst de Antilliaanse bewindsman voor Soiiale Zaken erop dat op 1 april de wet ten aanzien van de beëindiging van arbeidsovereenkomsten in werking treedt. Dit betekent dat ont slagen moeten worden goedgekeurd door het ministerie van Sociale Zaken. Bij de huwelijksplechtigheid waren slechts aanwezig de moeder van de Ook na het afscheidscollege van prof, dr. Rogier in 1964 is zijn pen in bewe ging gebleven. Zijn laatste werk, inlei ding op het gedenkboek ter gelegenheid van het in mei te vieren tiende lustrum van de Katholieke universiteit te Nijmegen, heeft deze markante we tenschapsman voor zijn heengaan nog voltooid.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3