BAZAR/FANCY FAIR VOOR JUBILEREND DKV Zeeverkenners willen tjalkschip aankopen NIEUW UIT JAPAN Auto-industrie voor keuze: groot of klein Brandweer tweemaal Acht percent bezoekers meer in actie Met band Qroatevishal Autodieven aangehouden kan bouwkosten vergoeden ft ’1 I en plaat paraat Jij Geen nieuws van Wijkermeerpolder JONGETJE LIEP PLOTSELING OPEN HUIS IN RIJBAAN OP ZWANENNEST Daarom zijn alle zaken gesloten van 31 maart tot 4 april. Samen met gaat het personeel genieten van een zonnige vakantie die hij aanbiedt APRIL MAANDAG T 1 974 4 Nieuws in 't kort Mocht u gedurende die periode toch informatie nodig hebben, bel dan Rotterdam 010-764666 öf Mallorca 09/3471 263128 a De autotentoonstelling die zojuist in Genève werd gehouden, heeft nog eens duidelijk gemaakt, dat de auto-industrie zware zorgen heeft. Ondanks de veelheid aan modellen, waaronder enige wereldpre mières, komt men er niet omheen dat er in industrie en handel een malaisestemming heerst. Er wordt over de gehele linie minder ver kocht, de garages klagen dat het aantal werkopdrachten snel terug loopt en de autorijders zelf kijken grimmig naar stijgende benzine prijzen en andere oplopende autokosten. Het is de fameuze cirkel: het autorijden wordt belangrijk duurder, men mag niet meer onbe lemmerd hard rijden, het parkeren wordt in toenemende mate aan banden gelegd en dit alles leidt tot voorzichtige bestedingen, aar zeling bij de aanschaf van een nieuwe wagen, enz. En als men al een wagen koopt, dan bij voorkeur een kleiner en zuiniger model dan voorheen. U vindt bij ons tegen de laagste prijzen in Europa: alle merken koelkasten, diepvriezers,fornuizen, droogtrommels, afwasautomaten en centrifuges. Wij verkopen geen teevee of radio. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De reeds uit 1970 daterende plannen voor het over kappen van de grote staantribune op het hoofdveld van het sportpark „Schoonenberg” in Velsen, lijken nu toch eindelijk voor verwezen lijking vatbaar. Mits de gemeente raad donderdagavond met het des betreffend voorstel van het col lege van B en W. akkoord kan gaan. Overdekte staantribune voor „Telstar” gK 'J S Wl (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van een medewerker) besommingen 08 (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een 4-jarig jongetje is zaterdagmiddag voor onderzoek in het Beverwijkse Rode Kruisziekenhuis opge nomen. Het ventje liep tussen twee ge parkeerde auto’s door plotseling de rij baan op, waar h(j door een bromfietser werd aangereden. Na onderzoek mocht hij weer naar huis. Toch is het Velsense college van me ning dat het bouwen van deze overkap ping niet uitsluitend met cijfermatige gegevens dient te worden bepleit, omdat ccn dergelijke voorziening nu eenmaal behoort tot een noodzakelijk onderdeel BEVERWIJK. In het Zwanennest aan de Dommelsingel is dinsdagavond 2 april een open huis van de Kritische Gemeente IJmond en de Hervormde Ge meente. Tijdens de bijeenkomst, die om 8 uur begint, wordt de film „De arbei derspriester” gedraaid. Voor een verkennersgroep, die meestal op en bij het water te vinden is, is zo’n varend wachtschip (troephuiis) een ideaal uitgangspunt voor hun aktivitei- ten. Daarom was de keus van het Stich tingsbestuur om een schip te kopen niet zo moeilijk, temeer daar zij van Rijks waterstaat alle medewerking ondervon den een vergunning voor een ligplaats bij ed Rijksbinnenhaven te krijgen. De auto-industrie bevindt zich van daag de dag „between the devil and the deap blue sea”. En toch zullen ze zichzelf uit deze benarde positie moe ten halen. Eenvoudig, omdat het spa ren van mensenlevens uitstijgt boven welk economisch belang ook. 8 X (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK De politie in Leeu warden heeft een 18-jarige inwoner van Heemskerk en een 19-jarige Leidenaar aangehouden in verband met een door het duo gepleegde autodiefstal. Tijdens het verhoor bekenden de knapen zater dagnacht om 1 uur in Heemskerk aan de Jan Ligthartstraat een auto ten nade le van een Alkmaarder te hebben ont vreemd. Zij kwamen met deze wagen tot in Leeuwarden, waar de pech begon. Zij stalen een andere auto en werden door de politie achterhaald. Op de glasplaat is een onderdeel van een seconde zichtbaar hoe water zich onder een autoband ophoopt. Het geheel wordt ge filmd. Een 50-jarige inwoner van Alkmaar kwam zaterdagavond op de Alkmaarse- weg met zijn bromfiets in botsing met een verkeersbord. Met hersenschuddingen werden hij en zijn 40-jarige duo-passa- giere (eveneens afkomstig uit de Kaas stad) in het Rode Kruisziekenhuis opge- Grote gebeurtenissen waren er in het afgelopen jaar ook voor de polder niet geweest. Een jaarlijks terugkerend agen dapunt is het vaststellen van de polder- lasten. De Wijkermeer die nu nog een 745 ha groot is mag bogen op de laagste polder lasten in de omgeving, want ook nu werden deze lasten weer vast gesteld op 35 per ha; een bedrag dat al vele jaren vaststaat. Verdere problemen en vraagstukken kwamen niet ter tafel zo dat de aanwezigen, net zo als hun ande re niet aanwezige collega’s weer spoedig naar de bouwlanden terug keerden om meit dit prachtige droge weer te kunnen gaan zaaien en planten. IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt in IJmuiden aangevoerd: 9150 kg tong, 126 kisten tarbot eri griet; 1340 kisten kabeljauw; 429 kisten koolvis; 636 kisten schelvis; 684 kisten wijting; 1613 kisten schol; 52 kisten schar; 160 kisten haring; 4 kisten makreel; 236 kisten varia. Prijzen in guldens: grote tong 5.86- 5,49; grootmiddel tong 9,40-9,09; klein middel tong 9,50-9,26; tong één 9,49-9,21; tong twee 9,19-9,07; heilbot 10.40-7,20; tarbot 11,23-10.01; zalm 12.11-10,00- Deze prijzen waren per 1 kg!!! van een sportpark dat aan de eisen van deze tijd wenst te beantwoorden. Zoals gewoonlijk is de vergadering van de gemeenteraad, waar dit voorstel donderdagavond in behandeling zal wor den genomen openbaar, dus voor een ieder toegankelijk. Dronken. Een 33-jarige inwoner van Heemskerk, die zaterdagavond in kennelijke staat over de Zeestraat zwalkte, is door de Beverwijkse politie ter ontnuchtering ingesloten. De man had tijdens zijn tocht tegen een auto geschopt, die daardoor licht werd be schadigd. Tegen de dronkeman is proces verbaal opgemaakt. De kosten van deze voorzieningen worden geraamd op 440.000, waarbij het college heeft berekend dat een derge lijk bedrag weer door inkomsten zal worden goedgemaakt, indien bij gelijk blijvende prijzen het bezoekersaantal toeneemt met acht percent. „Schoonen- berg” wordt nu jaarlijks door ongeveer 150.000 betalende sportliefhebbers be zocht. Bij uitgeverij Het Spectrum is de Prisma-autogids 1974 verschenen. Het kleine naslagwek zet alle in ons land verschenen auto-modellen nog eens op een rij, compleet met hun techni sche gegevens, maten, gewichten en snelheden. De autogids werd samen gesteld door de „Olyslager Organisati on". Een nieuw systeem van autover huur in Parijs. Men koopt een kaart je voor een bepaalde categorie auto. Met dit kaartje kan men 24 uur gebruikmaken van de huurauto. Slechts de benzine moet worden be taald het kaartje blijft een jaar gel dig. Apeldoorn zal de binnenkomende automobilisten al op de toegangswe gen verwijzen naar een parkeerplaats in de stad. Er is een zogenaamde parkeer-ring aangelegd, waaraan alle parkeerplatsen liggen. Deze p’-stsen hebben een nummer en een naam. In beslag genomen. Een twintigja rige Italiaanse inwoner van Wijk aan Zee, die zonder rijbewijs en verzekering in een auto reed, is zondag door de Beverwijkse politie aangehouden. De au to is in beslag genomen. Mazda heeft een nieuwe wagen met rotatiemotor toegevoegd aan de bestaande reeks. Het is de Mazda RX-4 hardtop, een coupé zonder middenstijlen, gebaseerd op de eind 1973 geïntroduceerde Mazda 929. De belangrijkste wijziging met deze voorganger schuilt in de twee- schijfs rotatiemotor, waarvan het vermogen nu 115 din-pk bedraagt. De nieuwe Mazda is verder uitgerust met radiaalbanden, vier ver snellingen plus een overdrive en als bijzonderheid, verschillende con- trolelampjes geplaatst in het dak van de cabine. De prijs bedraagt ruim 17 mille, inclusief BTW. Het hiervoor ontworpen bouwplan voorziet in een overkapping van de lan ge staantribune, zet aan de rechterkop- zijde een gelegenheid tot verkoop over de balie van consumptie-artikelen. Een zelfde voorziening is getroffen aan de kopeinden van de zittribune. Voorts is aan de linker kopzijde van de staantri bune nog een lokaliteit geprojecteerd voor de binnenverkoop van consumpties. Het college is van mening dat de verzorging van het publiek op de staan- tribunes hierdoor aanmerkelijk zal wor den verbeterd, hetgeen vooral bij ongun stige weersomstandigheden van belang Kan zijn. Het ligt immers in de bedoe ling hier ook koffie en soep verkrijgbaar te stellen. „Aquaplanning” is de naam van een gevaarlijk verschijnsel, dat zich bij regenval kan voordoen in het verkeer. Bij regen van enige beteke nis bestaat het gevaar, dat de banden van snelrijdende auto’s het regenwa ter niet meer tijdig opzij kunnen drukken. Tussen autoband en wegdek ontstaat dan een „waterfilm” die de band (en daarme de auto) het contact met de weg doet verliezen. De auto dreigt daarmee onbestuurbaar te worden. Om dit verschijnsel op de film te kunnen vastleggen heeft Goodyear op zijn testcentrum in Luxemburg een ondergrondslaboratorium ingericht Op een deel van de proefbaan is een speciale glasplaat in het wegdek aan gebracht. Onder dit bijna tiencenti- meter dikke venster bevindt zich een ruimte waarin naast highspeed-film- camera’s, allerlei meet-, licht- en re- gelapparatuur staat opgesteld. Op de glasplaats wordt water, vermengd met een fluorescerende vloeistof ge spoten. Wanneer een test wagen de plaat passeert, drukt het water de banden omhoog, waarbij tussen glas plaat en band een groene waterfilm zichtbaar wordt. Dit proces wordt gefilmd, waarbij een kamera als de testwagen bijvoorbeeld 130 km/uur rijdt 10.000 beeldjes per seconde opneemt. Het is ondoenlijk om bij een dergelijke opname techniek da camera met de hand te bedienen. Daarom heeft men een foto-electri- sche cel gemonteerd, die camera en belichting op het juiste moment in werking stelt. Het is de bedoeling van het ban denconcern om bij verschillende snel heden dit verschijnsel van „aquapla ning” vast te leggen. Daaruit kan men afleiden hoe dit proces precies ver loopt. Een dergelijk onderzoek zal dan als resultaat hebben, date de proffering "an de autobanden kan worden aangepast. Voordat het schip zo’n 25 tot 30 jon gens kan huisvesten, moet er nog heel wat gebeuren, maar met de aangeboden hulp van de vaders van de zeeverken ners en vrijwilligers heeft het bestuur goede hoop dat het schip met het zo merkamp wat van 4 tot en met 14 juli op de Kagerplassen gehouden wordt als moederschip van de zeilvletten gereed zal zdjn. Om de financiële kant rond te krijgen heeft het Stichtingsbestuur bij verschillende instanties subsidie aange vraagd. Zelf probeert de groep door middel van klaverj asavonden en oud papier het gield bij elkaar te krijgen. De klaverjasavond in de Dr. Aniënsschool aan de Heirweg begint om 20.00 uur. BEVERWIJK. De stemgerechtigde ingelanden van de Wijkermeerpolder za gen er weinig winst in om zaterdag de jaarvergadering van hun ruim honderd jarige polder bij te wonen. Deze werd in het dorpshuis in Assendelft gehouden onder leiding van voorzitter A. van der Stelt en voor het eerst zonder secretaris penningmeester C. Smeets, die deze functie had overgegeven aan de heer Popma. In de nacht van zaterdag op zondag rukte de brandweer uit naar de Sancta Maria kleuterschool aan de Konings- straat- Inbrekers, die in de school niets van hun gading hadden kunnen vinden, hadden een aantal gordijnen in brand gestoken. Het vuur werd door één der omwonenden al snel ontdekt. Hij waar schuwde de brandweer en ging zelf alvast blussen. Toen de brandweer arri veerde, was het vuur al uit. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. De oorzaak van dit alles wordt gelegd bij de energiecrisis en de be perkende maatregelen van de ver schillende overheden. Maar ook al is die crisis aan het verlopen en worden hier en daar de beperkte snelheden meer verruimd, het pessimisme lijkt te blijven. Het staat in elk geval vast, dat de fabriken voorlopig nog wel enige tijd in hun maag blijven zitten met de grote modellen en de peper dure, snelle sportwagens. Voor dit soort auto’s lijkt geen plaats meer te zijn op onze wegen. En blijkt dit gegeven definitief, dan wordt in dat autorijden van ons een wezenlijke wijziging aangebracht. Een wijziging in die zin, dat we blijvend moeten afzien van snel rijden. En daarmee vervalt een van de belangrijkste sti mulansen om een auto aan te schaf fen. De cijfers over de afgelopen maan den hebben duidelijk aangetoond, dat minder hard rijden mensenlevens spaart. Ook al zijn er deskundigen die dit nog wel eens „wetenschappe lijk willen onderbouwen”, zoals zij dat noemen. Tot die deskundigen be horen natuurlijk ook de autofabri kanten. Voor de auto-industrie heb ben beperkende maximum snelheden grote gevolgen. Allereerst een daling in de verkoop. Daarnaast komt voor een deel de technische ontwikkeling in gevaar, zoals zij menen. Immers, de voortschrijdende techniek heeft er niet alleen voor gezorgd, dat de auto veiliger is geworden, maar dat men met dat voertuig ook veilig sneller kan rijden. Een merk als BMW bij voorbeeld, heeft hier een groot deel- van zijn faam op gebaseerd. Het meest langzame model loopt altijd nog maximaal 170 km./uur, de snelste BMW haalt de 230 km/uur. Het is duidelijk, dat deze topsnelheden thans geen enkele rol meer spelen. Het is zinloos geworden om een dergelijk vermogen aan een auto mee te geven. En hier vindt men wellicht de grond voor dat pessimisme bij de industrie: men vraagt zich af in welke richting men de techniek dan nu buigen moet. Voor de leek lijkt dit duidelijk: duurzame, handige, zuinige en kleine auto’s bouwen. Dit is allang mogelijk, maar economische redenen, of laten we liever zeggen: het gebod om winst te maken, hebben dat tot nu toe verhinderd. En thans zijn er opnieuw, maar nu andere economische redenen die de produktie van dit soort kleine re auto's tegenhouden. Namelijk de realiteit van teruglopende investerin gen in de technische research en de ontslagen die daaruit voortvloeien. Per 40 kg: grote en middel hake 162; hake één 152-144; hake twee 148-132; hake drie 66-45; tarbot 344-210; griet 197-96; kabeljauw één 86-72; kabeljauw twee 102-76; kabeljauw drie 94-69; ka- bejauw vier 88-69; kabeljauw vijf 80- 45; blanke koolvis één 71; blanke koolvis twee 72; koolvis één 51-47; koolvis twee 49-47; koolvis drie 53-50; koolvis vier 48-41; schelvis één 66-63; schelvis twee 48-38; schelvis drie 49-39; schelvis vier 29-20; schol één 74-63; schol twee 77-66; schol drie 84-68; schol vier 70-56; wij- tin drie 44-35; wijting vier 50-36; ha ring drie 42; makreel twee 67; schar 67- 56; tongschar 92-73; leng 66-54; lom 54- 48. VELSEN-NOORD. —De Zeeverken- nersgroep Dr. Ariëns heeft de bestaande vloot uitgebreid door de aankoop van een origineel tjalkschip wat als wacht schip dienst gaat doen. De groep was de laatste jaren gehuisvest in de meisjes school aan de Corvenslaan, maar nu deze school door de nieuwbouw buiten gebruik wordt gesteld, moest de groep naar een nieuw onderkomen uitzien. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Tweemaal moest de Beverwijkse brandweer dit weekeinde in actie komen. Zaterdagmiddag raakte langs de Zeestraat een stukje duinter- rein in brand. Met een hoge- en een lagedrukspuit ging de brandweer het vuur te lijf. Circa 50 m2 helm ging verloren. staan heeft de korfbalvereniging „D.K.V.” zaterdag in de Ichtusburcht aan de Fahrenheitstraat een groots opgezette bazar annex fancy fair gehouden. Wet houder Ockeloen gaf ’s morgens <m elf uur het startsein door een welgerichte worp in de ballengooistand. Hij sprak de hoop uit, dat veel mensen deze bazar zouden komen bezoeken en dat gebeurde ook want honderden D.K.V.-aanhangers waren in de Ichtusburcht te vinden om daar te sjoelen, te schieten, iets te kopen op de rommelmarkt, in de ton te grab belen of een kansje te wagen aan het rad van avontuur. Toen ’s avonds om elf uur de laatste bezoeker naar huis ging, konden de organisatoren zesduizend gul den in het bouwfonds storten voor de nieuwe kleed- en kantineaccommodatie. De besommingen waren: KW 80 5400, 106 6500, 226 11.380. Um. 9 ƒ53.700, 15 11.800, 20 ƒ250. UK 115 1170, 245 3730. VD 6 4790, 25 f860, 89 f7670, 243 ƒ32.100; 29 ƒ42.690, 444 15.000. Tridens 6740. UK 23-UK 48 ƒ14.400, 54-208 840, 78-107 ƒ8080- VD 9-VD 19 3230, 46-115 3400.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4