Verschil bij benzine- en autobelasting alleen al 750 miljoen gestremd botsing Haagweg uren na Groep hartpatiënten bezet Tweede Kamer Advies: mijnen eind ’74 dicht volgens plan Bollen op veld gestolen Kritiek PvdA’ers op Gruijters 1 El Nog steeds regen in Brazilië DRYWAY hairspray voor mannen N nijman Het woord is aan COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN WAARIN OPGENOMEN DE KENN Zonder vooroordeel HET WEER Weinig verandering AGENDA Bejaarde overvallen Benoemingen in leger T elef oonbeantwoorders TarT^I agde 2 3 pagina 7 Perspex lichtbakken en NEON REKLAMES voor de moderne man De ideale hairspray die het haar soepel en ’losjes’ in model houdt. I WW Umuider Courant Confucius Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate rers B.v. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwartaal (p. post f 34,—), p. jaar f 117,—, (p. post f 134,—). Losse nummers 45 ct. BELASTINGOPBRENGSTEN VALLEN STERK MEE van van mii/i/iiiiif/ii/iiiiiiiiiiimi/iiiiii) Crisis in de EEG door Britten LUXEMBURG Groot-Brittan- (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 3). ADVERTENTIES 3 EIGEN ONTWERPSTUDIO 7 7 9 9 11 Economie 13 Beurs 15 Sport 17, 19 Strips Kunst Kastje kijken Radio en televisie DINSDAG 2 APRIL 1974 64e jaargang nummer 126 Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Een edel mens toont zelfs tijdens een wedstrijd zijn innerlijke be schaving. (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) Deze krant bestaat uit twintig pagina’s (Van onze correspondent) GULPEN. Op de 80-jarige andere om „De minister herinnert zich deze pas sages uit Keerpunt’72 toch nog wel”, vragen de PvdA’ers zeer suggestief. Als citaten uit dit linkse regeerakkoord noe men zij dan onder andere: „Er komt zo spoedig mogelijk een wet op de open baarheid van overheidsdocumenten”. Zo lang die wet er nog niet is, moeten de ministers op basis van Keerpunt'72 maar alvast doen of die wet er al is, vinden zij. De vragen werden gesteld naar aanlei ding van de beslissing van de minister verdere wegenaanleg tussen de kust bij Zandvoort/Bloemendaal en het binnen land te verhinderen, zonder daarover eerst contact te hebben opgenomen met de provincie. Enkele van de bezetters, allen geopereerde patiënten, lieten de littekens van hun operatie zien. Brigade-generaal der infanterie L. P. van Oppen, nu directeur van het studie centrum voor militair leiderschap zal per 1 mei generaal-maj. C. Knuist op volgen als territoriaal bevelhebber west. Brigade-generaal der artillerie E. O’Her- ne wordt dan de opvolger van generaal- majoor L. A. D Kranenburg als territo riaal bevelhebber Oost. Generaal Knuist en geraal Kranenburg verlaten de mili taire dienst. DEN HAAG (ANP). Generaal-ma joor van de technische staf ir. T. A. van Zanten is per 1 mei genoemd tot kwar- tiermeester-generaal van de koninklijke landmacht. Hij volgt luitenant-generaal der intendance J. L. Antonissen op die de milietaire dienst gaat verlaten. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 KOOP vanaf 465, HUUR vanaf f 20,p.ni. NATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456458 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Vraagt inlichtingen Elektrotechniek en Lichtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De PvdA-Tweede-Ka- merleden Nagel en Voogd hebben nieuw voedsel gegeven aan de opvatting, dat het kabinet-Den Uyl slechts regeert op basis van het linkse regeerakkoord Keerpunt ’72. In schrifteiijke vragen aan minister Gruijters voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening citeren zij uit Keerpunt’72 om hun argumenten voor inspraak bij ruimtelijke ordeningsaange- legenheden kracht bij te zetten. Van de zijde van de ziekenfondsen, zo zei hij, is er een bereidheid om voor deze operaties in de academische zieken huizen hetzelfde bedrag te vergoeden als in een ziekenhuis als St. Anthonius in Utrecht. Op het ogenblik is er slechts een vergoeding van 5000 per operatie mogelijk, terwijl een dergelijke operatie ongeveer 18 a 20.000 kost. Maar het is te verwachten dat het verschil zal wor den overbrugd en dat voor de zomer de resultaten van de nieuwe regeling al .te zien zullen zijn. Met deze toezegging zijn de hartpatiënten voorlopig akkoord ge gaan. Minister Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen en staatssecretaris Klein, die in het bijzonder verantwoor delijk is voor de Academische Zieken huizen, waren buiten Den Haag en niet bereikbaar. dat meer geld voor open hartoperaties beschikbaar zal komen. De patiënten ontvouwden spandoekjes waarop te lezen viel „Laat ons leven en niet doodvallen”. Bij het binnendringen van de zaal, waar vanmorgen niet ver gaderd werd, was het tot een korte schermutseling gekomen tussen de pa tiënten en het Kamerpersoneel. Volgens de heer Fietvet zijn de al jaren durende pogingen van de vereni ging vergeefs geweest. Jaarlijks sterven volgens hem nog 2.000 mensen die met hartoperaties geholpen hadden kunnen worden. In drie fasen zou een bedrag van 67 miljoen beschikbaar moeten komen om voldoende hartpatiënten te kunnen opereren, aldus de heer Fievet. DEN HAAG (ANP). Vijftien leden van de Nederlandse Hartpatiënten Vere niging zijn vanmorgen op het Binnenhof de vergaderzaal van de Tweede Kamer binnengedrongen om te protesteren te gen het uitblijven van voldoende open hartoperaties. Zij bezetten de stoelen van het presidium van de Kamer. DRY WAY VAN SILVIKRIN Een botsing tussen twee vrachtwagens op een vluchtstrook van ryksweg 4 (Am sterdamDen Haag) ter hoogte van Nieuw-Vennep heeft gistermiddag geleid Deze „Begeleidingscommissie inzake de coördinatie ten aanzien van de gevolgen van de mijnsluiting” is tot de conclusie gekomen dat de al eerder vastgestelde datum voor de sluiting gehandhaafd dient te worden ondanks de energiecri sis. De minister van economische zaken, aan wie het advies op 29 maart werd uitgebracht, zal binnenkort in een nota aan de Tweede Kamer zijn standpunt kenbaar maken. Jozef Hick te Gulpen is gisteren een roofover val gepleegd. Levensgevaarlijk gewond en buiten kennis werd de man aangetrof fen in zijn woning. Daar was een grote ravage in aangericht. Hoeveel er vermist wordt is nog onbekend. De Braziliaanse regering heeft tot dus ver nog maar 10 miljoen cruzeiros voor de slachtoffers beschikbaar gesteld. Het is hetzelfde bedrag dat het nationale voetbalelftal aan subsidie krijgt voor de verdediging van de wereldbeker van dit jaar. DEN HAAG. De twee nog functio nerende kolenmijnen in Limburg, de Oranje Nassau 1 en de Julia, zullen per 31 december van dit jaar gesloten moe ten worden, aldus het advies van de zogeheten commissie-Hellemans. De voorzitter van de vereniging, de heer H. S. Fievet, zetelend op de plaats van Kamervoorzitter Vondeling, deeldè mee dat de vijftien, allen geopereerde hartpatiënten, niet zouden vertrekken voor de minister in een gesprek met hem de toezegging zou hebben gedaan tot een file van ruim vier kilometer. De materiële schade was aanzienlijk. Er waren geen gewonden. Het verkeer in de richting Amsterdam is enkele uren ge stremd geweest. RIO DE JANERO (Reuter). Gif slangen en hongerige wilde honden heb ben de ellende van de Brazilianen die van overstromingen te lijden hebben, vergroot. nië zal zich uit de EEG terugtrek ken indien zijn positie niet ingrij pend wordt herzien. Met dit voor alsnog vage dreigement heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken James Callaghan de Euro pese Gemeenschap gesteld voor de ernstigste crisis in zijn bestaan. Een verzoek van plaatsvervangend Kamervoorzitter Weijters om de verga derzaal te verlaten legden de hartpatiën ten naast zich neer. DEN HAAG (ANP) De in de cember jongstleden verwachte aan zienlijke teruggang van de op brengst van de benzine- en olie- accijns en de bijzondere verbruiks belasting van personenauto’s blijkt volgens de nieuwste raming in gun stige zin omgebogen te zijn. In de eerste periode van de oliecrisis werd verwacht, dat die opbrengst met meer dan f 1 miljard zou terug lopen ten opzichte van het in de Miljoenennota geraamde niveau. Vandaag heeft minister Duisenberg aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat die teruggang rond 250 mil joen zal zijn. Als gevolg van de sjnds september 1973 opgetreden extra inflatoire ontwik keling wordt momenteel een hogere op brengst van 1.220 miljoen van de loon- en inkomstenbelasting geraamd, aldus de mededeling in het laatste schriftelijke stuk, dat tussen regering en Kamer ge wisseld is ter voorbereiding van het Kamerdebat van vandaag, morgen en donderdag over de recente regerings maatregelen. Sinds het indienen van de miljoenen nota, vorig jaar op prinsjesdag, wordt de totale belastingopbrengst 1.530 miljoen hoger geraamd, ten gevolge van de ge wijzigde raming van inkomens en beste dingen. Hogere opbrengsten geven, behalve de loon- en inkomstenbelasting, de omzet belasting 580 miljoen), de vennoot schapsbelasting 53 miljoen), de vermo gensbelasting 30 miljoen), de motorrij tuigenbelasting 20 miljoen), de belas tingen van rechtsverkeer 20 miljoen) en enkele andere belastingen 15 mil joen). Professor Piquet Carneiro, president van de Braziliaanse stichting voor na tuurbehoud, heeft de enorme ontbossing van de laatste jaren (omhakken van een miljoen bomen per dag en herplanting van maar 350.000) voor de ramp verant woordelijk gesteld. De andere lidstaten zijn weliswaar bereid om binnen het kader van de bestaande verdragen de Britten omstan dig tegemoet te komen in hun economi sche en monetaire problemen, maar zij willen het Verenigde Koninkrijk toch in geen geval tot een buitenbeentje in de Europese Gemeenschap verheffen. De lang verbeide stellingname van de Labour-regering heeft tijdens de twee daagse vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg nog allerminst duidelijk gemaakt welke wensen de Britten precies verwezenlijkt willen zien. Callaghan’s stellingname was na de eerdere Britse verklaringen nauwelijks meer een verrassing voor de EEG-ministers. Zijn verklaring werd in de wandelgangen bestempeld als een redevoering voor het thuisfront, meer dan een poging om op basis van Europe se saamhorigheid ernstige problemen op te lossen.” en een bui. zuidooste lijke wind. Minimumtempera turen rond 5 graden. Maxima in het binnenland 18 graden, elders rond 13 graden. (Van een onzer verslaggeefsters) LISSE. „Vandalisme” noemt de Lis- sense politie een merkwaardige diefstal op de bloembollen velden in Landelijk Gebied. Tijdens het weekeinde werden op vier plaatsen enige duizenden tulpen gekopt, de bloemen werden op een grote hoop gegooid en de bollen werden mee genomen. De schade voor de kwekers loopt vermoedelijk in de honderden gul dens. Voor de dief zijn de bollen vol strekt waardeloos, zij waren nog niet volgroeid. Nadat de hartpatiënten ongeveer een uur in de zaal hadden doorgebracht, kwamen minister Vorrink en staatsse cretaris Hendriks van Volksgezondheid bij de Kamer aan. Zij hebben met de actievoerenden in de Schepelzaal een gesprek gevoerd. In die bijeenkomst heeft staatssecretaris Hendriks meege deeld dat hij verwacht dat zeer binnen kort de knelpunten in de financiering van de hartchirurgische operaties zullen zijn opgelost. In het zuiden van Brazilië zakt het hoge water, maar in het noorden en noordoosten valt nog steeds regen en heeft het buiten de oevers der rivieren getreden water enorme lappen land overstroomd. Het leger kan bij zijn hulpverlening niet overal komen. Ook zijn er te weinig vliegtuigen en helikopters. Veranderlijke bewolking slechts hier en daar Zwakke tot matige wind. De verdeling van de belastingdruk over directe en indirecte belastingen be draagt thans 58,3 41,7. In de miljoe nennota Werd deze verhouding geraamd op 57,5 42,5. Volgens de politie in het zich over tien staten uitstrekkende rampgebied met zijn ruim 300.000 daklozen, zijn al vijf naar hooggelegen gebied gevluchte mensen door slangen gedood en rukten hongerige honden het been van een 19- jarig meisje in de stad Tores in Rio Grande do Sul af, voordat ze door soldaten weggetrokken had kunnen wor den. Senator Konder Reis uit Brasilia ver klaarde na een bezoek van drie dagen aan het rampgebied dat hij geloofde dat de natie nooit eerder door zulk een nationale ramp getroffen was. Een lagere opbrengst wordt geraamd voor de bijzondere verbruiksbelasting op auto’s 160 miljoen), de benzine- en olie-accijns 90 miljoen), de invoer rechten 80 miljoen), andere accijnzen 55 miljoen) en de dividendbelasting 25 miljoen). Het verketteren van onwelgevallige regimes in het buitenland is een netelige zaak, die nutteloze en schadelijke schei dingslijnen in het eigen land trekt en de tegenstellingen op het politieke vlak on nodig verscherpt. Onze regering, die nu eenmaal in meerderheid uit socialisten bestaat, moet oppassen dat zij niet de verdenking op zich laadt minder vriend schappelijk te staan tegenover niet-soci- alistische regimes en van wel-socialisti- sche regeringen zoveel mogelijk door de vingers te zien. Aan de andere kant gebeuren in het buitenland dingen die het Nederlandse rechtsgevoel aantasten en een oprechte bewogenheid losmaken dingen waar aan ook een regering niet zwijgend kan voorbijgaan. Het criterium kan echter nooit zijn: welke politieke kleur heeft een bepaald regime? maar moet uitslui tend worden gevormd door het ant woord op de vraag, of een bepaalde regering essentiële mensenrechten aan tast, haar burgers slachtoffert omwille van hun overtuiging, huidskleur of ge loof, en zich gedraagt naar de regels van het tirannieke terrorisme zoals we dat in Europa van zo nabij hebben leren ken nen. Het iSf moeilijk in dat opzicht objectief te zijn, want emoties zijn meestal zeer subjectief, maar dat geldt niet alleen voor onze regering. Ook degenen die haar daden en uitspraken beoordelen moeten proberen, belangrijke algemene overwegingen in hun oordeel te betrek ken en te redeneren vanuit een aan vaard menselijk fatsoen, gedragen door een democratische opvatting van vrij heid en menselijkheid. Het communistische staatspatroon heeft veel van zijn oorspronkelijke tiran nieke vorm verloren, maar is zeker in de Sovjetunie nog lang niet genaderd tot wat wij in het Westen „politiek fatsoen” noemen. De jonge militaire junta’s in diverse landen munten uit door de erg ste vorm van onderdrukking die denk baar is, maar bovendien bewegen zij zich steeds verder voort op de kwade weg. Van Moskou en Madrid valt nog te hopen dat het daar langzaamaan wel licht beter zal worden, al lijkt het daar vaak trager te gaan dan men hoopt. Daarom is een principiële verwerping van de kwalijke praktijken in Chili en Griekenland urgenter en voor het toe komstige heil van de mensheid noodza kelijker. Maar het brandmerken van grove tekorten op het gebied van huma niteit en vrijheid moet over de gehele linie en onbevooroordeeld gebeuren. Alle verdrukten ter wereld hopen op hulp en steun. n het \v.- s*S:v. jEsa 7

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1