Theatre Limited met Amayirikiti in Mickery Een fraai gestyleerde vlammenboom Stichting voor Groninger boek Toch drie radiozenders en TV-netten uitbreiding van Pleidooi geschonden kunstwerken DE OSCARS in oude luister te herstellen TOEGEKEND 9T Behekste wereld van Guido Goedheer en Klaas de Boer B LBt de wereld van Maison deBonneterie: Uit de wereldvan Maison deBonneterie: Accessoires, zomer74. Accessoires, zomer74. I i E 13 Uit rapport PTT-werkgroep Besten:Jack Lemmon en Glenda Jackson Hannes Postma bij Pander OPVALLENDE EXPOSITIE BIJ FELISON OP BEECKESTIJN Dorian Gray voor vanavond afgelast Jazzquiz Europese Radio Unie Unesco brengt „catalogus van cultuurvandalisme” BR' KUNST APRIL 1974 WOENSDAG 3 De tas is schouder-,hand- en enveloptas in één. Soepel leder in 9 kleuren. Prijs f 198.-. De tas en vele andere aktuele accessoires liggen op u te wachten in de Amsterdamse Kalverstraat en op het Haagse Buitenhof. Bij Maison de Bonneterie. De armband (er zijn brede en smalle) is bekleed met slangenleder in o.a. bruin of turquoise. Prijs 27,50. De armband en vele andere aktuele accessoires liggen op u te wachten in de Amsterdamse Kalverstraat en op het Haags© Buitenhof. Bij Maison de Bonneterie. gS W *~^4 h 2 n I CEES STRAUS (Van onze Haagse redacteur) Scène uit Amayirikiti dat gisteravond in het Mickerytheater in première is gegaan. mers. uit Een Franse libertijn uit de 17e eeuw die in de gevangenis was beland, schreef over een schilderij van Nicholas Poussin dat hij als troost meenam naar zijn cel: ,.de Venus is werkelijk te bloot en te onzedig. Door in het doek te snijden en de gestalte van Venus te bedekken, kun nen kuise ogen er echter zonder gevoel van schaamte naar kijken. Ik heb de prachtige benen van de godin vernietigd en het hoofd aangebracht waar de voe ten waren”. ADVERTENTIE Deze staaltjes van vernietigingsaotivl- teit zijn ontleend aan een catalogus van cultuurvandalisme die is samengesteld om het wereldgeweten wakker te schud den en te pogen de kunstwerken in hun oude luister te herstellen. „Aan meester werken uit elke periode in de meeste Europese landen is grote schade toege bracht. Het is nu in het belang van deze Tijdens de Franse revolutie vernielde een menigte een Parijs schilderstuk dat koning Lodewijk de XIII als jongen voorstelde te zamen met zijn raadgevers. Delen daarvan zijn aangetroffen in de Sovjet-Unie, België en Polen. Deskundi- Een der bladen in gemengde techniek van Guido Goedheer. AMSTERDAM. Door een keelaan doening van David Knutson, die de titel rol vertolkt in de opera Dorian Gray van de Haarlemse componist Hans Kox, kan de voorstelling die de Nederlandse Operastichting vanavond in de Stads- schouburg in Amsterdam zou geven, niet doorgaan. De voorstellingen op 5 en 8 april in de zelfde schouwburg zullen wel doorgaan. ADVERTENTIE Toen het Louvre in Parijs een frag ment van een Franse triptiek van het Rijksmuseum in Amsterdam wilde le nen, ging dit gepaard met een ruil voor niet minder dan Rembrandts Titus. Dit staat in een door een PTT-werk- groep samengesteld rapport over de ver spreiding van omroepprogramma’s via de ether en via de kabel. De uitspraak over de drie middenzenders komt niet hele maal overeen met wat staatssecretaris Van Hulten kort geleden in de Eerste Kamer heeft gezegd tijdens het debat over de zogenaamde anti-Veronicawet- jes. Toen, en ook eerder, heette het dat Nederland blij mocht zijn als het twee middengolfzenders zou kunnen houden. Met Amayirikiti heeft Mickerey gisteren een voortzetting gemaakt van het Derde Wereld Festival dat in de afgelopen dagen met een filmopname was gestart. In feite is het een uitbreiding van de GRONINGEN (ANP). In Groningen is een stichting „Het Groninger boek” opgericht. Het doel is meer belangstel ling te kweken voor het Groninger boek en de uitgave ervan te vergemakkelij ken. Er zal een kring van begunstigers van de stichting worden gevormd, die regelmatig op de hoogte wordt gehouden van de uitgaven. De stichting is bereid de uitgave van bepaalde boeken of ge schriften onder haar auspiciën te nemen. Tussen 1826 en 1833 knipten de kinde ren van een Londense advocaat een missaal van een monnik uit de 14e eeuw in 1588 stukken. In 1926 sneed een particuliere verzamelaar twee schilderij en van Henri Toulouse-Lautrec in stuk ken om deze als tien afzonderlijke doe ken te verkopen. nog voorzien moeten zijn van een fre- quentiewisselaar Alleen collectieve an- tennevoorzieningen kunnen de kosten aanvaardbaar maken. Dat geldt ook' voor het opvangen van (buitenlandse) TV- programma’s, die per satelliet worden verspreid. Duitsland begint ermee in de jaren tachtig. PARIJS. (UPI) Toen de geestelij ken van de kathedraal van Krakau in Polen een 16e-eei«ws Perzisch tapijt aankochten voor de altaartreden, bleek het te groot te zijn. Dus knipten zij bet in tweeën. Gezegd wordt dat de taak van het herstel moeilijk is. Zo is de ene helft van het Krakause Perzische tapijt eigen dom van het museum voor decoratieve kunsten in Parijs en de andere helft eigendom van ’t Koningskasteel Wawel in Krakau. Voor een speciale tentoonstel ling werden beide delen in 1966 samen gevoegd. Toen de expositie voorbij was werden zij weer voorzichtig losgemaakt en aan de resp. eigenaars teruggegeven. catalogus die bij Mickerey avant-garde theater heet, met de rubriek Derde We reld. Het zou echter gevaarlijk zijn om Amayirkiti geheel onder de noemer avant-garde toneel te plaatsen. Te vaak en te veel laat het daarvoor de sporen van oude tradities zien. De boom heeft sterk bindende krach ten in zich, maar eenmaal omgehakt worden ook elementen van zwakte ge toond. Is het zover, dan stelt de groep zich agressief op ten opzichte van de buitenwacht. Het is als een waarschu wing: wij Afrikanen verdedigen onze cultuur, ook als die op sterven staat. De UNESCO zegt dat veel fragmenten kunstwerken op zich zijn. „Maar in gevallen waarin onderdelen veel van hun historische, artistieke en esthetische waarde verloren hebben, zou herstel moeten worden overwogen indien dat een bron van grote vreugde zou zijn voor alle gevoelige mensen in onze tijd.” potten, voorzien van inscripties. Die kunnen kreeftachtige dieren voorstellen, een soort holenmensen, maar ook tek sten. Zijn kleuren zijn grijs, blauw en bruin en die versterken een bepaalde primitiviteit, die echter geraffineerd wordt toegepast. Daarnaast zijn er zijn dier- en mensfiguren, ook met zo’n voorkeur voor het primitieve. En daar sluit dan zijn nieuwste werk bij aan, zwamachtige stenen „groeisels”, die te vens de nestjes zijn voor een soort vriendelijke knaagdiertjes. Ook andere diertn komen voor met verbijsterde rui tertjes op hun rug. Bij Klaas de Boer dus eveneens een voorkeur voor wezens uit een behekste wereld, een soort heel persoonlijk sprookje in boeiende kera miek voorgedragen. HEIN STEEHOUWER DEN HAAG. De PTT meent de voorzichtige conclusie te mogen trekken dat Nederland bij de in 1976 te houden internationale conferentie tot herverde ling van de frequentiegebieden de be schikking zal bfijven houden over drie landelijke zenders op de middengolf. Begunstigers van „Het Groninger boek” zullen jaarlijks gratis het jaar boek Groningen ontvangen. Dit is een nieuwe, door het provinciaal bestuur gesubsidieerde uitgave waarvan over en kele dagen het eerste jaarboek uitkomt. Geïnteresseerden kunnen voor mini maal 25 begunstiger van de stichting worden. Het secretariaat is gevestigd Fa zantenlaan 30 te Haren in Groningen. HAARLEM. De Haarlemse graficus Hannes Postma exposeert schilderijen en tekeningen in het Pander Kunstcentrum in Den Haag. De expositie wordt mor genmiddag om 4 uur geopend en zal tot 29 april duren. De derde, waarop Hilversum 3 overdag opereert, is semi-officieel. Het verdrijven van zendschepen uit het middengolfge- bied heette nodig te zijn teneinde al thans twee middengolfzenders veilig te stellen. In het PTT-rapport staat voorts dat in de ether ruimte is voor een fm-radio- zender in Utrecht, in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Hilversum, Gronin gen, Breda, Zwolle, Roosendaal en Me- gen, en wellicht ook in Hengelo en Eindhoven. Elke provincie in Nederland kan zijn eigen TV-zender krijgen. Voor Amster dam, Rotterdam en Den Haag zijn bo vendien per stad twee TV-zenders voor stedelijk gebruik beschikbaar. Voor landelijk gebruik zou (a raison van ƒ24 miljoen, bouwtijd drie jaar) een derde tv-zendernet kunnen worden ge bouwd, maar dat zou wel betekenen dat de rechtstreekse ontvangst uit de ether van buitenlandse TV-programma’s vrij wel onmogelijk zal worden. Dat geldt ook voor de buitenlandse TV-program- ma’s, die worden opgevangen door cen trale antennes en die vervolgens via kabelnetten worden gedistribueerd. Na 1977 zijn 16 landelijke TV-netten mogelijk, maar de huidige TV-toestellen zijn niet gëschikt voor het ontvangen van zoveel programma’s en bovendien zijn paraboolantennes met een diame- tern van circa 50 cm nodig, die voorts De belangrijkste bladen zijn etsen of in gemengde technieken ontstaan, bij voorbeeld druksels, die met waterverf zijn ingekleurd. Ets-tempera-aquarel komt ook voor. Dat alles wijst al op een grote lust tot experimenteren met de materialen en «net zijn beeldvorming is het al net zo. Overheersend zijn voorstellingen met lompe en hulpeloze „mensachtige” figu- Hebzucht, preutsheid, oorlog, plunde ring, revolutie en wijzigingen in de smaak worden in de catalogus de hoofdschuldi gen genoemd bij het vernielen van kunst werken. Onderdelen van kunstwerken zijn verspreid over de wereld. Panelen van een altaarstuk uit de 14e eeuw van de kathedraal in Siena bevinden zich in Londen, New York, Washington en Siena. Een vergelijk met andere groepen uit deze contreien is nauwelijks mogelijk. Maar een vergelijk met bijvoorbeeld de Sengalese balletten ligt oppervlakkig ge zien duidelijk voor de hand, omdat in beide voorstellingen de folkloristische HILVERSUM (ANP). Zondag 7 april wordt in de VARA-studio in Hil versum de Nederlandse voorronde ge houden voor de jaarlijkse internationale jazzquiz van de Europese Radio Unie. Aan deze voorronde nemen acht kandi daten deel. De winnaar wordt door de NOS-radio afgevaardigd naar de inter nationale jazzquiz, die op 3 mei in Kopenhagen wordt gehouden en waar aan jazzkenners deelnemen uit België, Italië, Nederland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Finland en Frankrijk. De acht kandidaten, die aan de Neder landse voorronde deelnemen, zijn Maar ten Derksen uit Utrecht, Eddy Determei- jer uit Groningen, W. F. van Eijle uit Zaandam, Rein de Graaf uit Veendam, G. W' H. Kleinhout uit Almelo, R. M. Meijer uit Culemborg, Valentijn Smit uit Groenlo en Jan Schretzmeijer uit Dordrecht. landen, collectief en individueel, op te komen voor de bescherming van hun natuurlijk erfdeel”. Dit zegt de uitgave van de VN-organisatie voor opvoedkun de, wetenschap en cultuur (UNESCO) in haar jongste uitgave. De publikatie is getiteld „een geïllustreerde inventaris van verscheurde kunstwerken”. ideeënwereld zo zuiver mogelijk wordt benaderd. In Amayirikti heeft regisseur en au teur Robert Serumaga de boom de rol van totem willen geven. Met zo’n cen traal object is een verhaal-achtige in houd mogelijk, in ieder geval geeft het de schrijver een kapstok om zijn ge dachten over zijn cultuur vorm te ge ven. Serumaga geeft in zijn verhaal een mengeling weer van het dagelijkse leven in zijn land (stam?) met daarbij de hoogtepunten van het bestaan. Het zet het spel in fraaie styleringen neer, die niet effect verhogend werken, eerder de symbolen voor zichzelf laten spreken. Omdat tenslotte de muziek een integre rend deel van de culturele traditie vormt, laat Serumaga regelmatig meer stemmige gezangen horen die vaak de ontroering weten op te wekken. Zo ontstaat een korte impressie van een dagelijks leven dat zowel in beeld als in geluid helder overkomt. Ondanks de veelvuldig gehanteerde taal die mo gelijk een barrière zou kunnen schep pen. HOLLYWOOD. (UPI) De Oscar voor de beste film van het jaar is woensdag toegekend aan „The Sting”, die in totaal zeven Oscars in de wacht sleepte. De Oscars voor de beste acteurs gingen naar Jack Lemmon en Glenda Jackson. „La nuit Americaine” van Francois Truffaut is uitgeroepen tot de beste buitenlandse film. ren. Ze strompelen in looprekjes en zijn vaak vergezeld van kikkers en ratten. Soms lopen ze met simpele molentjes. Er is zo zelfs een stripfiguur, die Karei de Dwaze heet, een soort cartooneske clochard. Je komt ook vogels tegen met drie koppen, wezens met kop noch staart en andere zaken, die alleen maai’ als duveltjes uit de doos der verbeelding van Guido Goedheer zijn gesprongen. Het merkwaardige is eigenlijk dit: het ziet er schijnbaar allemaal ontluiserend en griezelig uit, maar door de gehanteer de stijl lijkt het, alsof al die gekke wezentjes met een bepaald soort mede dogen zijn weergegeven. De meeste fi guurtjes zijn in hulpeloosheid eigenlijk wel lief, alsof ze tegen hun eigen wil in de nachtmerries van hun schepper ge vangen zijn geraakt. Over Klaas de Boer, de creatieve ke ramist, heb ik al vaker geschreven. Nog zijn er zijn vazen, schalen en bolle AMSTERDAM In erg mooi ge styleerde vormen conserveert het Theatre Limited uit Oeganda met de voorstelling Amayirikiti een brokje Afrikaanse cultuurtraditie. Gebruikmakend van duidelijk her kenbare tekens (van initiatie, sek sualiteit, levensbron, kortom zeer vitalistisch) laat de theatergroep uit de amayirikiti (dat blijkens het programmaboekje vertaald moet vorden met vlammenboom) een welhaast nationaal symbool groeien waarop de eigen culturele ver worvenheden geënt kunnen wor den. De feestelijke uitreiking van de Oscars, die door alle Amerikaanse tele visiestations werd uitgezonden, moest even worden onderbroken toen een naaktrenner zich in de zaal vertoonde, juist voordat Elizabeth Taylor de film van het jaar bekend zou maken. Jack Lemmon kreeg de prijs voor zijn rol in „Save the Tiger”. De Britse actrice Glenda Jackson werd bekroond voor haar aandeel in „A Touch of Class”. De Oscars voor de beste ondersteunen de rollen gingen naar dertienjarige Ta tum O’Neal, die met haar vader heeft gespeeld in „Paper Moon”, een film over de depressiejaren, en naar de 71-jarige John Houseman, een regisseur-producer, die de rol van hoogleraar speelde in „The Paper Chase”. „The Sting” van regisseur George Roy Hill wist de favoriet geachte „The Exor cist” te verslaan in de strijd om de titel de „beste film van het jaar”. Hill kreeg de Oscar voor het beste scenario geba seerd op een roman. De ere-Oscar is toegekend aan Grou- cho Marx en een speciale Oscar ging naar de Fransman Henri Langlois voor „een leven dat geheel is gewijd aan het behoud van films. Langlois is directeur van de Franse bibliotheek van Filmop namen. Twee Oscars voor muzikale prestaties gingen naar Marvin Hamlisch voor de titelsong van „The Way we Were”, ge zongen door Barbara Streisand en de filmmuziek van „The Sting”. gen hebben echter succes geoogst bij het restaureren van kunstwerken. Een bij zonder voorbeeld was het weer bijeen voegen van de 1588 stukken op zes na van een oud Carmelieten-missaal. Binnen zijn grafische mogelijkheden heeft Guido Goedheer van alles gedaan. Hij heeft naturalistisch gewerkt, ook non-figuratief, maar geleidelijk aan is hij tot deze serie gekomen. In porte feuille ter expositie is echter ook vroe ger werk te vinden, zodat zijn ontwikke ling zich enigszins laat af lezen. Wat hij ook deed blijkt dangetuigt van een heel soepel talent, een gemakkelijke omgang met zijn materialen en een zeer rijke verbeeldingskracht. Er hangen hier kleine etsjes met een enkel insekt erop, ook miniatuurland- schapjes, die getuigen van een scherp observatievermogen in realistische zin, maar ook ander werk, waarin hij zijn fantasie een zeer vrije loop laat. Een vermenging van beide „zienswijzen” komt eveneens voor en dan ontstaan er merkwaardige surrealistische effecten, maar van een andere orde, dan men meestal ziet. VELSEN Het is niet gewoon meer bij Felison. De galerie op Beeckestijn is een behekste wereld, daar gecreëerd door twee Zaandam- Het zijn de graficus Guido Goedheer en Klaas de Boer met keramiek. Allebei werken ze met primitieve fabelwezens uit een nevelrijk, onheilspellend en toch van een gekke humor doortrokken. Hun werk past uitstekend bij el kaar en samen hebben ze een heel goede en vooral originele expositie bijeengebracht. Ik denk, dat ze zich in eikaars behekste wereld goed thuisvoelen. 2 -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13