Rente spaarbrieven vaak onduidelijk Houding Engeland schept grote problemen bedrijven Industriebond NKV: Bonaire krijgt olie-industrie Bij Bols weer dividendkeus Omzet op beurs weer lager j. „Philips pleegde woordbreuk” Doorlichten van bakkerijen is broodnodige zaak Nieuwe sluis Amsterdam- Rijnkanaal o# a 15 15 in M IBS CONSUMENTENBOND DIENT KLACHT IN ZWEEDS DISCONTO OP 6 PERCENT SECRETARIS VAN NW-BOND: 17 WOENSDAG 3 APRIL’ 1974 ECONOMIE Voorbeelden Arabic Overcapaciteit Waarschuwing R| hè Wwi - Europa staat voor zwaarste crisis r noodlottige gevolgen van dien, zei vak bondsman Van der Aar. „De trouw aan het gegeven woord van de meisjes van USFA steekt schril af De Consumentenbond heeft deze zaak ter hand genomen, omdat de ban ken de laatste tijd druk bezig zijn met het ontwikkelen van nieuwe spaarvormen. Dit heeft de termijn- In de studie zal ook de sociale positie moeten worden betrokken van de werk nemer voor wat betreft de arbeids- en rusttijden, een zaak waar nu nog het nodige aan schort getuige het grote per- De bond noemt in de consumenten gids een aantal voorbeelden: „Zo Hogere winst Hunter Douglas. De netto- omzet van de Internationale industri ële groep Hunter Douglas (consumen ten- en bouwartikelen, vrijetijdsarti kelen) is met 13,5 pet gestegen van 717,1 mln in 1972 tot 814,8 mln in 1973. De nettowinst nam met 14,7 pet toe van 28 mln tot 32,1 mln. De nettowinst per aandeel gaf een stij ging te zien van 4,50 tot 5,15 aldus Hunter Douglas. Het Eerste-Kamerlid Hartogh (CPN) heeft minister Boersma (Sociale Zaken) gevraagd of hij de voorgenomen sluiting van het Philips-USFA-atelier in Hel mond nog kan voorkomen. Bij het be leidsdebat over sociale zaken in de Eer ste Kamer vroeg de PSP-er Van Wijk of de regeripg nog iets kan doen voor het behoud van deze vestiging. Hij verweet de Philips-directie een „onverantwoord” beleid terzake te hebben gevoerd. UTRECHT. De agrarische en voe- dingsbedrijfsbond-NVV wil dat op korte termijn het noodlijdend bakkerijbedrijf via een breed opgezet onderzoek wordt doorgelicht. Wanneer de conclusie van dit onderzoek zou zijn dat een georgani seerde sanering noodzakelijk is dan zal men de consequenties daarvan moeten aanvaarden. het Lagerhuis had gewend antwoord de dat Callaghan persoonlijk aan het Huis verslag zou doen over zijn bespre kingen in Luxemburg met de andere acht van de gemeenschap. Het kabinet van de voorzitter van het Europese parlement gaf een verklaring uit waarin stond dat mr. Berkhouwer uiting had gegeven aan zijn >,zeer diepe spijt dat de heer Callaghan niet gunstig op zijn verzoek had kunnen ingaan.” De Westduitse Bondsrepubliek is bereid Engelands verzoek om nieuwe toela tingsvoorwaarden tot de EEG te steunen, maar zal een ontwrichting van het ver drag van Rome, stichtingsakte van de EEG, niet gedogen, zo heeft bondskanse lier Brandt gisteren meegedeeld. Internatio. Internatio-Muller NV voert gesprekken over aansluiting van J. P. Broekhoven BV in Zeist, een bagger en grondverzetbedrijf met ongeveer 150 man vast personeel, bij het Inter- natio-concern. Een woordvoerder van de Bouwbond NVV in Utrecht zei dat de vakbonden bijzonder tevreden zijn over de voorwaarden waaronder de overneming tot stand zal komen. De niet in een vakbond georganiseerde werknemers van Broekhoven krijgen een uitkeringen ineens van 100 per dienstjaar met een minimum van 200. De leden van een vakbond krij gen daar nog eens een extraatje van f 25 per dienstjaar bovenop. De leider van de Britse liberale partij, Jeremy Thorpe, heeft minister Callag han „kinderachtig en klein gedrag” ver weten door de voorzitter van het Euro pese parlement, mr. C. Berkhouwer, niet in Luxemburg te willen ontvangen. Thorpe vroeg zich af of hieruit moest worden begrepen dat onhoffelijkheid ge lijk staat met onderhandelingen. Premier Harold Wilson tot wie Thorpe zich tijdens het vragenuurtje in spaarbrieven opgeleverd, die onder namen al kasbiljetten, spaarcertifi- caten, spaarbewijzen en dergelijke door de diverse banken en spaar banken worden aangeboden. Men betaalt voor een dergelijk papier een bepaald bedrag en ontvangt er na verloop van enige jaren een hoger bedrag voor terug. Het ver schil is de samengestelde rente. De samenspraak tussen Europa en de Arabische landen is zeer ver op dood spoor gezet omdat de ministers van Bui tenlandse Zaken van de EEG-Ianden het niet eens zijn over de mate waarin de Verenigde Staten bij de voorbereidingen van een vergaand samenwerkingspro gramma met de Arabieren moeten wor den geraadpleegd, zo meldt onze corres pondent in Brussel. De industriebond NKV heeft zich op 28 maart tijdens het gesprek met minis ter Boersma bereid verklaard, positief mee te werken aan een eventuele be middelingspoging. Philips had daar geen behoefte aan omdat ze meende dat er via overleg wellicht nog iets te bereiken zou zi.jn „Maar terwijl wij wachtten op een hernieuwd initiatief van Philips in die richting, nam men het besluit tot definitieve sluiting van USFA-Helmond op korte termijn. Dat is polarisatie”, aldus de industriebond NKV. toe van aldus het jaarverslag. Dit resultaat is voor tegen het gemak waarmee de hoogst betaalde top van Philips zijn woord breekt”, zegt de bond in een officiële reactie op het Philips-besluit. De bond beschuldigt Philips van woordbreuk zo wel tegenover de werknemers als tegen over de Helmondse gemeenschap aan wie de vestiging van een Philipsbedrijf was toegezegd. Dinsdag is de nieuwe Duwvaartsluis in het Amsterdam-Rijnkanaal bij Wijk bij Duurstede geopend. Hiermee is een be langrijke stap gezet in het geschikt ma ken van het kanaal voor de moderne duwvaart, die een steeds groter aandeel krijgt in de binnenscheepvaart. Op de Waal, die de verbinding vormt van Duitsland met onze zeehavens, zit de duwvaart duidelijk in de lift. Bij Lobith komt nu al bijna de helft van alle lading met duwvaart over de grens. Op de vaarweg naar Rotterdam ondervindt de duwvaart bijna geen belemmeringen. Dit in tegenstelling tot de verbinding met Amsterdam, waar de weg tot nu toe werd versperd door de 18 meter brede sluizen, terwijl voor de duwvaart sluizen nodig zijn me teen bredete van 24 m en een lengte van 260 meter. soneelsverloop in de bakkerij branche. Werkdagen van twaalf uur en meer zijn bepaald geen uitzondering, aldus de heer Van der Aar. In dit verband drong hij bij de over heid aan op een spoedige wijziging van de bakkerijparagraaf zodat de controle op de naleving van de bepalingen om trent de arbeidstijden effectiever zou kunnen geschieden. Voorts willen de vakbonden verbetering van de loon- structuur. betere begeleiding van de werknemers in de bedrijven en meer inspraak voor het personeel in het bak kersbedrijf. Hij vraagt zich af wat Philips zou zeggen als de bezetters onder deze om standigheden de beloofde geheimhouding zouden doorbreken en het atelier voor de pers zouden openstellen. „Dat zou dan een misdaad worden genoemd en als zodanig worden behandeld, terwijl in deze maatschappij Philips, de machtige, straffeloos zijn woord mag breken.” UTRECHT (ANP). De industrie bond NKV beschouwt de beslissing van Philips om USFA Helmond te sluiten „op zijn zachtst uitgedrukt” als een po ging tot verdere escalatie, waarvoor al leen Philips de verantwoordelijkheid zal moeten dragen. Aldus secretaris J. F. van der Aar van de NVV-bond vandaag in Utrecht op een bijeenkomst van zijn organisatie waar de problemen in de bakkerij sector centraal stonden. Overigens loopt mo menteel het aantal bakkerijen in ons land jaarlijks al met circa 350 terug. Uitgangspunten bij een studie naar de rentabiliteit zouden moeten zijn het be lang van ondernemer, werknemer en consument. Ook de grenswisselkantoren ver wijderden het onjuiste percentage uit hun advertentie. Nederland telt momenteel 5.000 bak kerijen (waarvan slechts 120 stuks tot het groot- en middenbedrijf gerekend mogen worden) die worstelen met een forse overcapaciteit. De produktiecapaci- teit wordt afgesteld op de zaterdagpiek. De overcapaciteit probeert men zo veel mogelijk op te vullen door leveranties aan derden (supermarkten), met alle AMSTERDAM (ANP). Op de Am sterdamse effectenbeurs is de afgelopen maand voor ruim ƒ160 mln meer omge zet dan in februari. In maart werd voor een effectief bedrag van ƒ1,4 miljard verhandeld. Dit is de helft minder dan in maart 1973 (ƒ2,8 miljard). Over het eerste kwartaal 1974 bedroeg de omzet ƒ4,2 miljard tegen ƒ8,6 miljard in dezelf de periode van 1973, zo blijkt uit cijfers van de Vereniging voor de Effectenhan del. Aan aandelen werd in maart voor een effectief bedrag van ƒ1.026,1 mln ver handeld, waarin begrepen ƒ73,7 mln bui tenlandse aandelen, claims e.d. Voor fe bruari waren deze bedragen respectieve lijk ƒ824,4 mln en 49,9 mln. De effectieve omzet in obligaties be liep in maart ƒ383.7 mln, waarvan ƒ15,1 mln buitenlandse obligaties. Voor febru ari waren deze cijfers resp. ƒ421,2 mln en ƒ12,3 mln. Van de verhandelde Ne derlandse aarfdelen had in maart ƒ228,0 mln betrekking op de internationale concerns, vergeleken met ƒ186,7 mln in februari. Handel en industrie namen ƒ339,9 mln (ƒ226,9 mln) voor hun reke ning, scheep- en luchtvaart ƒ46.1 mln (ƒ213 mln), banken verzekeringswezen 99,7 mln 83,1 mln) en beleggings maatschappijen ƒ145,8 mln (ƒ231,7 mln). Koninklijke Olie, Robeco. Philips, Uni lever en Rolinco waren opnieuw de vijf meest verhandelde aandelen. De Consumentenbond heeft uitgere kend, welke rentepercentage er werkelijk wordt vergoed en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de banken dit percentage vaak te hoog of helemaal niet opgeven. De Helmondse gemeenteraad heeft gisteravond een door alle fractievoorzit ters ondertekende motie aangenomen waarin wordt aangedrongen op het be houd van de werkgelegenheid in Philips- verband in Helmond. Wie na dertig jaar komt, krijgt helemaal niets terug. Dat is althans de algemene regel. Er zijn echter banken die de zaak al eerder „in pikken”. Bij de grenswisselkantoren bijvoorbeeld vervallen rente en in leg al na drie jaar (spaar 8 pct.- bewijzen) of na vijf jaar (spaar 9 pct.-bewijzen en rentespaarbrie- ven). Aan de bank en bij Pierson, Heldring en Pierson gebeurt dat eveneens na vijf jaar. Een schan dalige zaak, noemt de Consumen tenbond dit- DEN HAAG (ANP). De Consu mentenbond heeft bij het ministe rie van Economische Zaken, bij de Nederlandse Bankiersvereniging en bij de Nederlandse Spaarbankbond een klacht ingediend over onvolle dige informatie over de rentever goeding op termijnspaarbrieven, die door een aantal instellingen wor den uitgegeven. Het is opvallend, zegt de Consumentenbond, dat in bijna alle gevallen, waarin de uit gevende bank of spaarbank weinig over het rentepercentage zegt, de opbrengst ook niet zo groot is. Mede in verband daarmede is de klacht ingediend. heeft de bondsspaarbank Sint Pan- cratius uit Heerlen het over 8V4 percent spaarbrieven, terwijl de werkelijke rente 75/s percent is. Zo zou de depositobrief van de Rabo bank bij tussentijdse opname na 18 maanden 61/» percent opbrengen, terwijl dat 63/s percent is. Zo wordt de werkelijke rente van de VAT- spaarbewijzen van de bondsspaar banken slechts door een van de onderzochte spaarbanken wel er gens genoemd. Zo noemt Van Lan- schot bij het „sparen met stijgren- te” verschillende rentepercentages, terwijl de werkelijke rente van 75/g percent over 5 jaar niet wordt vermeld. En zo zijn er ook folders en advertenties, waarin helemaal geen rentepercentage wordt ge noemd, alleen het te betalen be drag, de looptijd en de einduitke- ring- Met als gevolg dat er alleen Slavenburg’s Bank. In het 48ste boekjaar (1973) heeft Slavenburg’s Bank op nieuw een sterke groei doorgemaakt. Gesteund door een niet onaanzienlijke vergroting van de economische activi teiten bij een belangrijk deel van haar cliënten, uitbreiding van de relatie kring en door prijsstijgingen geïndu ceerde hogere omzetten is het balans totaal op een nieuw hoogtepunt ge komen van bijna 3,5 miljard. Dit betekent ten opzichte van de 2,4 miljard eind 1972 een stijging met 45,8 pet, aldus het jaarverslag. Een echt besluit hierover kon zelfs nog niet eens genomen worden, want men werd het niet eens over het bedrag (voorgesteld was door de Europese com missie 500 miljoen rekeneenheden) dat de gemeenschap daarvoor zou betalen en over de wijze van financiering (uit het lopende budget of op andere manier). Zelfs op het beginsel dat de gemeen schap wil meebetalen aan een noodfonds legde de Deense delegatie nog een reser ve. Op dat moment echter interesseerde niemand van de nog aanwezigen zich daar meer voor, noch voor de andere punten van de agenda. De speech van James Callaghan, de Britse minister, die maandag niets meer of minder geëist had dan dat de gemeenschap zich maar bij Engeland moest aanpassen in plaats van andersom en bovendien de absoluut negatieve uitkomst van het politiek be raad inzake een consultatieprocedure met de Verenigde Staten had de laatste fut uit het ministersberaad gehaald. Toen dinsdag tegen zes uur ook de Nederlandse minister Van der Stoel er de brui aan gaf en de agenda verder de agenda liet «omdat er toch geen resulta ten meer zouden uitkomen”, waren zijn Britse, Deense, Belgische en Franse col lega’s hem al voorgegaan. Het enige punt waarover men overeenstemming bereikte, is dat de gemeenschap, in de komende speciale VN-vergadering in New York, haar bereidheid zal tonen een extra inspanning te leveren voor die landen in de wereld die het nu bijzonder moeilijk hebben als gevolg van gestegen voedsel- en grondstoffenprijzen. NCM-Delft dicht. De activiteiten van NCM-Delft (Nederlandse Constructie bedrijven en Machinefabrieken), on derdeel van de staaldivisie van Vere nigde Bedrijven Nederhorst, zullen worden overgeheveld naar Rotterdam. De ongeveer 300 personeelsleden heb ben de garantie gekregen dat zij el ders binnen het Nederhorst-concern een functie aangeboden krijgen. Het grootste aantal kan onmiddellijk in Rotterdam worden geplaatst, terwijl een beperkter aantal naar andere ves tigingen kan overgaan. De ministers hebben de nacht van maandag op dinsdag tot in de prille uren en vervolgens ook nog de gehele dinsdagmorgen besteed aan dit ingrij pende probleem. Eigenlijk was het be doeld om in de marge van de minister raad te worden afgedaan als onderdeel van de nog niet geformaliseerde politieke samenwerking tussen de lidstaten van de EEG. Welnu, het vastlopen van het initiatief om met de Arabieren over economische, technische en culturele samenwerking te gaan onderhandelen (4 maart) heeft thans ook de Europese politieke samen werking voorlopig illusoir gemaakt. Frankrijk is hardnekkig blijven wei geren een formule te aanvaarden die in zaken van wederzijds belang de VS een volledige Europese consultatie ga randeert. Minister Jobert verlangde dat ieder land bij elke gelegenheid om tot raadpleging van de VS te besluiten daarover een veto moet kunnen uitspre ken. STOCKHOLM (REUTER). De Zweedse centrale bank verhoogt woens dag haar disconto tot zes percent. Het stond sinds november 1971 op vijf per cent. LUXEMBURG (ANP, UPI en Reuter) De Europese Gemeenschap, die de laatste maanden toch al niet van activiteiten bruiste, is na de minister raad, maandag en dinsdag in Luxemburg in één van de ernstigste crises zo niet de ergste van haar bestaan terecht gekomen. Twee dagen vergaderen van de raad plus het daar tussendoor gevoerde ministerieel politiek overleg hebben niets anders opgeleverd dan een uitgeblust gezel schap van ministers, die gisteren, in de loop van de dag dan ook een voor een met sombere gezichten naar hun diverse hoofdsteden afreisden. De Consumentenbond waarschuwt dat men bijtijds het eindbedrag van de termijnspaarbrief dient op te vragen, als de looptijd ten einde is. Wie er vijf jaar na de afloop of nog later om komt, krijgt meestal alleen nog de oorspronkelijke inleg terug; de rente is dan vervallen. na uitgebreid rekenwerk kan wor den vergeleken. Dit geldt onder andere voor de Spaarbank in Rot terdam. Deze heeft het over 50 percent spaarbewijzen, wat natuur lijk wel goed klinkt, maar toch op niet meer dan 8V2 percent werke lijke rente neerkomt.” Tot de banken die met onjuiste per centages schermen, behoorde tot voor kort de Rijkspostspaarbank. Vóór op haar folders noemde ze wel de juiste percentages, maar achterop en in advertenties werden hogere genoemd. De fout werd her steld, nadat de Consumentenbond hier bezwaar tegen had gemaakt. Skol werkte bevredigend. Skol Brouwe rijen NV (onderdeel van het Engelse bïerconcern Allied Breweries heeft in het per 29 september geëindigde boek jaar 1972-1973 tot tevredenheid ge werkt. De nettowinst nam _t;c v". 4,8 mln tot 6,5 mln. jaarverslag. Dit resultaat is voor een deel toe te schrijven aan de goede zomer van 1973, doch daarnaast begin nen de gerealiseerde diepte-investerin- gen hun vruchten af te werpen. In het nu lopende boekjaar wordt Skol geconfronteerd met de gevolgen van de oliecrisis, die leiden tot sterke prijsstijgingen, en met hogere rente lasten alsmede kosten, verbonden aan lopende investeringen. Daarnaast kan Skol door de prijsmaatregelen van de regering de kostenstijgingen slechts zeer ten dele in de verkoopprijzen doorberekenen. De winst, essentieel voor de continuïteit en de daarmee samenhangende handhaving en groei van de werkgelegenheid komt hier door onder zware druk te staan. Daar op is het voorstel mede gebaseerd om, ondanks een hogere nettowinst in 1972-1973, het dividend te passeren en de hele winst toe te voegen aan de reserves. Over het voorgaande boek jaar werd 375 per aandeel van 2500 uitgekeerd. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW VENNEP. NV Koninklijke Distilleerderijen Erven Lucas Bols zal voorstellen over 1973 een onveranderd dividend van 3,60 per aandeel van 10 uit te keren, waarvan reeds 1 als interimdividend in contanten werd gede clareerd. Het slotdividend van 2,60 zal naar keuze in contanten worden uitge keerd dan wel zal op 30 (vorig jaar 40) aandelen een aandeel ten laste van het agio worden uitgereikt. De geconsolideerde omzet aan derden nam met 12 pct- toe van ƒ356,2 mln. in 1972 tot 400,5 mln. in 1973, zo heeft de raad van bestuur, vooruitlopend op het begin mei te publiceren jaarverslag, meegedeeld. De exploitatiewinst steeg met 11 pet van ƒ37,3 mln tot 41,5 mln. De winst na belastingen nam met 0,3 mln. ofwel 4,7 pet toe tot 17,7 mln. Daarbij dient volgens de raad van be stuur in aanmerking te worden geno men, dat in 1972 onder het hoofd „bui tengewone baten en lasten” 2,1 mln boekwinst op verkochte activa was be grepen. Voorts werd bij de bepaling van het belastingbedrag dat op het resultaat over 1973 drukt, in afwijking van voor gaande jaren, de belasting verschuldigd over de fiscaal niet geaccepteerde post „aanvulling afschrijving tot vervangings waarde” op de balans in mindering ge bracht op de dotatie aan de „reserve aanvulling afschrijving duurzame acti va”. Over 1972 beliep dit belastingbedrag 503.000. Eind 1973 bedroeg het uitstaande aan delenkapitaal ƒ22,1 mln tegen ruim 21,5 mln een jaar eerder. De winst per aandeel over 1973 kwam uit op 7,99 tegen ƒ7,82 in 1972. De cash flow per aandeel beliep 11,07 tegen 10,42. De jaarvergadering is op 17 mei. KRALENDIJK (ANP). Bonaire krijgt evenals de twee andere beneden windse eilanden van de Nederlandse An tillen een olie-industrie. De eilandsraad heeft gisteren definitief besloten een overeenkomst te tekenen voor de vesti ging van een olie op- en overslagbedrijf van de Bonaire Petroleum Company (BPC). Later zal de oliemaatschappij mogelijk een raffinaderij op het eiland vestigen. BPC is een dochter van de Ameri kaanse maatschappij „Northville Indus tries”. Sinds het moment dat de broodver- koop ook werd toegestaan aan andere sectoren dan de bakkerijbranche is er een ongebreidelde jacht ontstaan naar omzetvergroting. Een jacht die leidde tot moordende concurrentie tussen de be drijven onderling, niet alleen wat betreft de leveranciersprijs maar ook via ver strekking van extraatjes als „broodmeu- bels”, bonussen etcetera. De bakkerij-ondernemer zou er uit een oogpunt van rentabiliteit verstandig aan doen de onderlinge concurrentie te temperen en broodleveranties aan super markten en dergelijke ver beneden de kostprijs te stoppen. Als voor de juiste kostprijs zou worden geleverd, zou dit een verhogend effect kunnen hebben op de minimumprijs waardoor het verschil tussen minimum- en maximumprijs minder groot zou worden dan nu. het geen de eigen omzet ten goede zou kunnen komen, aldus de heer Van der Aar.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17