Patricia Hearst zou binnen drie dagen vrij zijn Arrestatie van tandarts uit Haarlem Linkse partijen krijgen mogelijk grote kansen Kritiek van Brandt op Juso’s 1 Dood volgde op ernstig lijden Rapport maakt legertop zondebok; Goida Meir en Dajan vrijgepleit I -O' j lgvi's 7 Pompidou t v k Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 1 1 r HET WEER Minder warm AGENDA KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk Dekkers Kajuit DOUWMA KEES VELLEKOOP HOUDT STRAF WW (Van onze redacteurs in Parijs en Washington) ur. e ze Fraude ziekenfonds Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s 2 pagina 9 21, 23 plast Kastje kijken Kunst Radio en televisie WOENSDAG 3 APRIL 1974 64e jaargang nummer 127 15 17 KOOYMAN SANITAIR NUM A RESTAURANT -—„MALLE BABBE" kunt CL oueral Diurnn boet CL bij Isogal" Speciaal voor zakenlunches en familiediners Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 ,yg |i|ï- a IJmuider Courant der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling f 10,30 p. mnd-, f 29,80 p. kwartaal (p. post f 34,—), p. jaar f 117,—, (p. post f 134,—). Losse nummers 45 et. OPVOLGING POMPIDOU I PRESIDENT GEORGES POMPIDOU over (Zie verder pagina 3). V////////////////////////J7//7//////////// GENERAAL ELAZAR 3 3 op maat 13 dagelijks VEEL KANDIDATEN VOOR Strips Economie Beurs Sport Verwachting van het KNMI tot donderdagavond: 15 19 Breek er eens even met uw vrouw uit Een saté, een borrel bij Marktplein 60, tel. 1 35 00 TELEFOON 023 - 37 33 50 (Van onze redacteur in Parijs) Jeans dealer GEN. CRONJÉSTRAAT 38-44 Droog en in het algemeen zonnig weer. Zwakke tot ma tige oostelijke wind. Mini mum temperaturen rond 4 graden. Maxima van 13 gra den plaatselijk aan de kust tot 18 graden in het zuidoos ten van het land. De commissie maakt een duidelijk on derscheid tussen politieke en militaire verantwoordelijkheid. Zij komt dan tot de conclusie dat premier Goida Meir en minister van defensie Dajan juist heb- DEN HAAG (ANP). Het hoog mili tair gerechtshof heeft vanmorgen het krijgsraadvonnis bevestigd, waarbij de 22-jarige geschiedenisstudent Kees Vei- lekoop uit Delft wegens dienstweigering was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 21 maanden met aftrek van voorar rest en tot ontslag uit militaire dienst. JERUZALEM. Generaal David Ela zar heeft gisteravond ontslag genomen ais chef staf van het Israëlische leger. De nationale onderzoekcommissie naar de paraatheid van de strijdkrachten, on der leiding van de voorzitter van het Hooggerechtshof Agranat, beval, naast het ontslag van opperbevelhebber Elazar. tevens het ontslag aan van het hoofd van de militaire inlichtingendienst generaal Zeira, en generaal Gonen. die in de okto- beroorlog commandant van het zuidelijke front was. De commissie, die na de Oktoberoorlog werd ingesteld om de fouten te onder zoeken die in en voor de oorlog waren gemaakt, bestaat uit rechters van het Hooggerechtshof en oud-opperbevelheb- bers. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van Opperbevelhebber Elazar wordt in het rapport verantwoordelijk gesteld voor het niet tijdig mobiliseren van de reser visten en voor verkeerde instructies aan de commandanten aan het Egyptische front, die tot gevolg hadden dat er aan (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Bondskanselier Brandt de monstreert dat hij voor het peil van het vertrouwen in zijn sociaal-democratische partij (SPD) wil strijden. Hij zal een hoofdrol vertolken tijdens de verkie zingscampagne in Neder-Saksen, waar bij Landdagverkiezingen op 9 juni een heel kleine SPD-meerderheid op het spel staat. Brandt wenst bovendien de verhou dingen in de partij glashelder te maken. Hij is de uitvinder van het ..nieuwe midden”, maar op een grote persconfe rentie in Bonn wond hij er gisteren geen doekjes om dat de partij die de meeste kiezers wil trekken gewoon de strijd om het midden moet winnen. Daarom laat de SPD zich door nie mand terugdringen in de „klassenstrijd- voorstellingen van de vorige eeuw”, al dus de bondskanselier. De SPD is een volkspartij, „die verantwoordelijk is voor het lot van een grote industriestaat” en daarom niet mag worden verlamd dooi’ discussies binnen de partij. Brandts kritiek treft vooral groepen jongeren (Juso’s) die de verantwoorde lijkheid voor het stemmenverlies bij de landdag- en gemeenteraadsverkiezingen in de afgelopen maand voor een goed deel in de schoenen wordt geschoven. De Israëlische ochtendbladen zijn van mening dat generaal Elazar de zondebok is geworden van het militaire falen in de oktoberoorlog, en dat de minister van defensie, Dajan, er te goed af komt. De verwachting wordt vrij algemeen uitge sproken dat, na de conclusies die de onderzoekcommissie op het gebied van de militaire verantwoordelijkheid heeft getrokken, de politici ook hun conclusies zullen trekken, en met name Dajan- Als nieuwe opperbevelhebber worden twee namen genoemd: waarnemend op perbevelhebber generaal Hofi en gene raal Gur, momenteel commandant van het noordelijk front. Gur was leider van de Israëlische militaire delegatie die be gin dit jaar in Genève met de Egyptena- ren heeft onderhandeld. het Suezkanaal geen tanks en artillerie waren en dat daardoor de Bar-Levlinie vrijwel onverdedigd was toen hij door de Egyptenaren werd aangevallen. LETTERS - LICHTBAKKEN eigen ontwerp-studio Spaarne 34 Haarlem - Tel. 320077 PERSPEX Diverse verwisselbare Lettersystemen Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9, 11 11 Er was niets meer vernomen over het lot van het 20-jarige meisje, nadat een derde geluidsbandcasette op 9 maart door de ontvoerders was af geleverd. Op dat bandje zei Patri cia dat ze het gevoel had dat niemand meer iets om haar gaf. Aan het einde van zijn liquide kapi taal en zijn geduld, na aan ver schillende eisen van de ontvoerders voldaan te hebben (zoals het ver strekken van gratis voedsel aan de armen in Califomië) vloog Hearst naar New York. In overleg met de beheerders van een van de Hearst-stichtingen, stelde hij daar een ultimatum op: wan neer Patricia binnen 30 dagen werd vrijgelaten zou nog een bedrag van 10 miljoen gulden aan voedselpak ketten ter beschikking van het Symbionese Bevrijdingsleger wor den gesteld. Enkele uren hierna ontving de alter natieve krant „The Phoenix” in San Fransisco bericht dat Patricia binnen drie dagen zou worden vrij gelaten op een nader bekend te maken plaats en tijd, indien Hearst woord hield. Dit bericht werd ont vangen in een boeket rozen met een afgeknipt stuk van Patricia’s rijbewijs- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN- In het fraudeschandaal rond het ziekenfonds „Kenncmerland” is opnieuw een arrestatie verricht. Het be treft hier een 53-jarige Haarlemse tand arts die door de politie in Velsen mo menteel wordt verhoord. Twee collega’s van hem en een apotheker zijn reeds eerder verhoord en inmiddels in vrijheid gesteld. Joubert: Het grote gevaar van zoveel nieuwe boeken is, dat zij ons ver hinderen de oude nog eens te ’ezen PARIJS Het is nog wat vroeg om een voorspelling over de politieke toekomst van Frankrijk te wagen. Maar de nieuwe presidentsverkiezingen zullen plaats vinden tussen 22 april en 7 mei. Wie de kandidaten zullen zijn voor de opvolging van de overleden president is op dit moment nog niet bekend. Waarschijnlijk is echter dat minstens drie a vier serieuze rivalen in het strijdperk zullen treden. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Een ultimatum van krantenuitgever en miljonair Randolph Hearst aan de ontvoer ders van zijn dochter Patricia, schijnt succes te hebben. Het „Symbionese Bevrijdingsleger”, die haar in handen heeft, zou haar nu binnen drie dagen vrijlaten. Georges Pompidou heeft zijn post als president van Frankrijk plotseling moe ten verlaten en is „gestorven in het harnas”, zoals men in dergelijke geval len pleegt te zeggen. Het harnas van Pompidou was niet alleen figuurlijk. Hij hulde zich in een isolatie die slechts door directe mede werkers kon worden doorbroken en dan nog alleen op tijdstippen die de presi dent bepaalde. Zijn contact met het Franse volk was gering en ijl, evenals zijn communicatie met het buitenland. Toch ging er een sterke invloed van hem uit op het landsbestuur en het was vaak te merken dat zijn beleid was afgestemd op wat hem van buitenaf, uit de kringen van de Franse samenleving, bereikt had. blijkbaar had hij een uitste kende inlichtingendienst en richtte hij zich vaak naar adviezen van vertrouwe lingen, die zich wat meer dan hij per soonlijk in de maatschappij bewogen. Men kan niét zeggen dat hij geliefd was, maar hij was al evenmin gehaat. In het algemeen respecteerde het Franse volk'zijn beleid, al was het sfinxachtige karakter van zijn persoonlijkheid vooral voor jongeren soms irritant en provoca tief. Hij was geen imitator van De Gaulle, die slechts kon functioneren als hij voortdurend het idee had Frankrijk van de ondergang te kunnen redden. Maar Pompidou heeft in één opzicht de voetsporen van De Gaulle gevolgd: hij heeft geen duidelijke opvolger gekweekt tn laat de natie achter in grote politieke onzekerheid en verwarring. WllHHWIWIIIIHIIIfl/IHnillllllh De bijna offioiële kandidaat van de orthodoxe Gaullisten is de oud-premier Jacques Chaban-Delmas die na zijn plot selinge ongenade echter nooit meer in goede termen met het verscheiden staatshoofd was geraakt. Hij blijft niet temin behoren tot de barons van het Gaullisme en zijn image is dat van een liberale reformator. Een andere serieuze concurrent uit het regeringskamp is ongtwijfeld de briljan te en nog tamelijk jonge minister van financiën Valéry Giscard d’Estaing, die echter nooit officieel bij de partij was ingeschreven. Hij heeft een éigen politie ke organisatie van de Onafhankelijke Republikeinen achter zich, die wat rechtser is georiënteerd. De orthodoxe Gaullisten hebben aan Giscard echter een broertje dood, maar volgens de peri odieke opiniepeilingen staat hij nog al tijd als de politicus in het regerings kamp met de grootste toekomst aange schreven. Op de linkervleugel lijdt het geen enkele twijfel dat de socialistenleider Francois Mitterrand zich als kandidaat in de strijd zal werpen. Evenmin is het uitgesloten dat, althans in de eerste ronde, ook een communist van de partij zal zijn. Ten slotte mag worden verwacht dat minstens ook één figuur van de centrum- oppositie zijn kansen zal willen wa gen. De keus zou dan kunnen vallen op Jean-Jacques Servan-Schreiber, op Jean Lecanuet, die al eerder met dit bijltje hakte, of op Alalin Poher, die bovendien het niet geringe voordeel heeft dat hij tijdens de campagne al in het Elysée zal zetelen, waardoor zijn aanzilen bij het kiezersvolk onmiskenbaar zou kunnen stijgen. A priori kan men zeggen dat de linkse partijen nu voor het eerst sedert de oorlog de wind krachtig in de zeilen kunnen krijgen. Het Gaullisme heeft onder Pompidou veel aan prestige inge boet en de economische malaise die nu overal heerst, zou de Fransen eindelijk wel eens rijp kunnen maken voor een links bewind. Pompidou’s dood komt voor Washing ton op een ogenblik van gespannen rela ties tussen de Verenigde Staten en Frankrijk. Pompidou’s opvolging door Michel Jobert, de minister die de ener- gie-conferentie in Washington in de wie len reed en die als een van de mogelijke kandidaten voor het Franse president schap wordt genoemd, zou ernstige span ningen kunnen creëren niet alleen tussen de beide landen, maar ook tussen de EEG en Frankrijk. Wanneer Jobert de nieuwe Franse pre sident wordt, dan zal deze door Wash ington ongetwijfeld gezien worden als een bevestiging van de separatistische politiek die Frankrijk gevoerd heeft. In dat geval voorspellen diplomaten hier dat ook de EEG in gevaar gebracht zal worden, omdat de kans steeds groter wordt dat individuele Westeuropese landen buiten de EEG om contacten zullen willen leggen met Washington. In dat geval wordt hier voorspeld dat West-Duitsland een steeds leidender rol zal gaan spelen in een nieuwe politieke structuur in Europa een ontwikkeling die in Washington minder zou worden betreurd dan in West-Europa. ben gehandeld op grond van de infor matie die tot hun beschikking stond. De commissie zegt over het functione ren van het Israëlische defensie-appa- raat dat de structuur niet deugt, en dat binnen deze foute structuur de regering geen ernstige blaam treft. De structuur is echter de afgelopen jaren zodanig gegroeid, dat de militaire inlichtingen dienst vrijwel absoluut gezag had over de militaire situatie, zowel in de rege ring als in het leger. Zo twijfelde tot de dag van de oorlog zelf, niemand aan de conclusie van generaal Zeira, dat oorlog uitermate onwaarschijnlijk was. Opperbevelhebber Elazar heeft in een brief aan premier Meir meegedeeld ont slag te nemen als opperbevelhebber, al hoewel hij de conclusies van het rap port, die voor hem uitermate belastend zijn, bestrijdt. Generaal Elazar beschul digt in feite minister van defensie Dajan en de militaire inlichtingendienst van een even zware verantwoordelijkheid als hijzelf. LIEFDE IS... exquis dineren bij: „Q.a. coquilles st. Jacques, steak au poivre-kalfshersenen escargots Ook voor intieme bruiloften, lam. en zakendiners. Reserveringen 312273 b.g.g. 313758 Geopend vanaf 17 00 uur of na afspraak Frankestraat 27 Kleine Houtstraat 44 Haarlem Telefoon 32 37 34 In een Parijse bistro lezen inwoners van de Franse hoofdstad over het overlijden van Pompidou. Senaatspresident Alain Poher zal het presidentschap waarnemen tot nieuwe verkiezingen zijn gehouden. Deze zullen plaats vinden tussen 22 april en 7 mei. Men heeft veel gesproken over de ziekte van Kahler, waarbij geleidelijk tumoren het hele lichaam overwoekeren en bovendien het beenderengestel onder mijnen. Maar in het algemeen gaat deze sporadisch voorkomende ziekte met een voortdurend sterkere vermagering ge paard, terwijl Pompidou sedert maanden juist steeds dikker werd. Sommige kran ten veronderstellen dan ook dat het staatshoofd tenslotte aan een hartaanval is bezweken, nadat zijn lichaam dcor het langdurig lijden vrijwel volkomen was ondeitnijnd. Dat zijn lijden ontzettend moet zijn geweest, is wel zeker. De laatste dagen moet Georges Pompidou zijn vrouw nog hebben toevertrouwd dat hij nooit had kunnen denken dat een mens deze ver schrikkelijke smarten die nu zijn deel waren geworden, kon verdragen. Niettemin heeft Pompidou zijn plich ten van Frans staatshoofd met de talloze audiënties, buitenlandse reizen en de be studering van vrijwel alle belangrijke dossiers tot bijna het laatste moment voortgezet. Hij is, zo kan men zeggen, in het harnas gestorven. De Franse regering heeft bekendge maakt dat president Pompidou donder dag in Orvilliers, ten zuiden van Panijs zal werden begraven in strikt intieme kring. Israëlische chef staf neemt ontslag f////////////////J7//////////7//////S///// (Van onze redacteur in Jeruzalem. i i mr. J. van Wesel) PARIJS. De geheimzinnigheid die sedert lange maanden Pompidou’s ziekte omgaf en die wel typerend was voor de gaullistische opvattingen over de soe vereiniteit van het staatsmanschap is met zijn dood nu nog niet opgeheven. Niemand weet precies waaraan het Franse staatshoofd nu eigenlek is ge storven. A Hl fflilÜÜi' ülifflPffi •1'

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1