Oppositie wil meer voor middeninkomens Nederland blij met Demonstraties voor status Guinee-Bissau Ulrike Meinhof Grieks-Turkse twist over En Groep paters niet ingenomen met Chili-reis ex-premier h il li olie Verkeerscontroles het land w in Synagoge in Buenos Rode-Kruisconferentie IN DEN HAAG EN AMSTERDAM Aires verwoest 0 TUPAMAROS ACTIEF VREES VOOR MISBRUIK DOOR JUNTA 19 WOENSDAG 3 APRIL 1974 2 BINNEN- EN BUITENLAND Kritiek Achter beleid Gevlucht Lange termijn Kamer eist meer voor kleine zelfstandigen (Van onze parlementsredactie) even- (Van onze Haagse redactie) VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: (Van onze correspondent) WEERRAPPORTEN meer o te nno DONDERDAG 4 APRIL uur Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Hoog water Laag water DONDERDAG 4 APRIL wnw ozo zzw ozo ono nno o n no ono o nw 9 10 12 17 17 12 19 17 18 17 19 19 19 19 19 20 17 19 19 18 19 9 15 13 20 19 11 8 7 11 6 5 9 8 9 5 10 7 7 7 9 8 43 0 0 0 0 0 400 0 0 0 1 0 o o o 1 o o 4 0 om de fiscale oudedagsreserve voor een deel al dit jaar in te voeren, in plaats van pas in 1975. Voor diverse andere mogelijkheden die de kamermeerderheid zag om de kleine zelfstandigen uit de tang te halen, hangen ‘het kabinet moties boven het hoofd. Er waren tal van suggesties- Van de KVP: het verschil tussen de zelfstandi- en en loontrekkenden in van de premiegrondslag met instemming van diezelfde autoritei ten. Maar niemand kan zich ertegen wapenen misbruikt te worden. In de Rotterdamse wijk Katendrecht is weer onrust ontstaan nadat in de Atjeh- straat 2 bordelen zijn geopend. Volgens ’t Wijkorgaan Katendrecht „is de stem ming onder de bevolking op het ogen blik bijzonder geladen”. Men vindt dat de gemeente te tolerant is en dat de studie die de gemeente verricht naar de uitwassen van de plaatselijke situatie veel te lang duurt- De laatste tijd zijn op gebouwen in Buenos Aires tal van hakenkruisen ge schilderd. Een rechtse groep, die zich het „nationalistische vaderland” noemt, heeft vorige week aangekondigd een mis te zullen laten opdragen voor Adolf Hitler en wel op 30 april. ozo nnw n o o nw o o o o ozo o o o ono ozo Wmt M binnen- en buitenland 3 7 10 8 8 2 8 7 1 11 0 9 11 9 2 4 3 10 15 5 0 0 0 0 0 0 0.2 2 0 0 0 0.2 HILVERSUM Oud-premier P. J. S. de Jong is maandagavond naar Chili vertrokken om daar na te gaan of gelden van de Vasten actie onder bewind van de mili taire junta zinvol besteed kunnen worden. Ook zal hij een bezoek brengen aan Nederlandse missiona rissen, die na de coup in september vorig jaar niet uitgewezen zijn. Dit alles gebeurt tot groot ongenoegen van 38 Nederlandse paters, die vre zen dat het bezoek van de ex-pre- mier door de junta misbruikt zal worden voor politieke doeleinden. Voor de derde maal sinds Labour in Engeland aan het bewind kwam, heeft de minister van Buitenlandse Zaken Ja mes Callaghan een vlootbezoek aan een land met een regime, dat het Britse kabinet onwelgevallig is, afgezegd. Dit keer ging het om het bezoek dat het koninklijke jacht Britannia aan de Zuid- afrikaanse marinebasis Simonstown zou brengen. In maart werden bezoeken aan Chili en Griekenland afgezegd. BUENOS AIRES (Reuter). Een sy nagoge in de Argentijnse hoofdstad Bue nos Aires is door een bomontploffing verwoest. Van slachtoffers is geen mel ding gemaakt. Woordvoerder Herman Leemrijse, 37 jaar oud: „Wij hebben bezwaar tegen de reis van De Jong. Niet tegen hem per soonlijk hoor, integendeel, wij staan volkomen achter het doel van de reis. Nee, wij hebben bezwaar tegen het gaan van een politicus- En zeker een katho liek politicus, die nog minister-president geweest is ook. De junta zal zonder twij fel voordeel trachten te halen uit zijn bezoek. Dit had allemaal voorkomen kunnen worden, als het Mlssiesecretari- aat een niet-politicus had gestuurd”. Aantal uren zon: 3 tot 11. Minimum tempe ratuur: omstreeks 6 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 16 graden. Zonnige perioden, mogelijk een lokale bul en voornamelijk In het binnenland Iets minder zacht. Amsterdam heeft niet alleen sinds enige dagen duizend parkeerplaatsen voor invaliden, maar sinds gisteren ook duizend gemeentelijke bruggen. Dit bloei, ende cijfer werd bereikt door de officië le ingebruikstelling van één van de drie bruggen langs de Postjeskade in West. De brug is alleen bestemd om voetgan gers en fietsers toegang te geven tot het Rembrandtpark. uur uur Amsterdam licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca In eerste termijn werden twee belang rijke amendementen ingediend: één van de VVD-fractie waarin het alternatieve plan van de oppositie om de belasting verlaging te verdubbelen is verwerkt, en één van de CHU’er Scholten, die 50 miljoen gulden meer wil uittrekken voor belastingverlaging voor de midden groepen. Het alternatief van de VVD was te verwachten. Zoals bekend, wil zij de belastingverlaging ook laten doorwer ken voor de inkomens tussen de 18.000 en 25.000 gulden. Dat houdt evenwel in dat de overheidsuitgaven veel minder kunn enstijgen, iets waar de regerings partijen PvdA, PPR, D’66, KVP en ARP moeite mee hebben- Ik heb dan ook de indruk, dat de paters een beetje bang zijn voor hun eigen schaduw. Mijn status van ex- premier en KVP-fractievoorzitter in de Eerste Kamer zal de junta naar mijn mening niet extra aanmoedigen”. De politie houdt op verschillende pun ten in ons land onverwacht verkeerscon troles. Zo nam de Arnhemse politie gisteren op de Amsterdamsestraatweg in de Gelderse hoofdstad heel wat wagens onder de loep. Veertien auto’s moesten worden weggesleept. Er werden tiental len bekeuringen uitgedeeld. Jane Fonda, de Amerikaanse actrice en anti-oorlogsactiviste, die op het ogen blik in Hanoi verblijft, gaat een film maken in Vietnam. Zij wil daarin onder meer vraaggesprekken verwerken met voormalige gedetineerden uit Zuidviet- namese gevangenissen. De heer De Jong deelt de angst van de paters niet. Vlak voor zijn vertrek zei hij: „Ach nee, ik ben er niet zo bang voor om misbruikt te worden. En al zou de Chileense regering dat willen doen, dan kan je daar weinig tegen uitrichten. De autoriteit is inderdaad op de hoogte van mijn komst, en ook dat wij altijd alleen maar in andere landen werken Een man stapte gistermorgen de win kel van de firma Diamond aan het Am sterdamse Rokin binnen, gewapend met een pistool. Hij sloeg de binnenruit van een etalage kapot, deed een greep in de sieraden en stapte weer naar buiten, waar een maat hem in een auto met draaiende motor stond op te wachten. De lege auto werd korte tijd later aan getroffen in een steegje bij De Nes. ATHENE. De spanning tussen Tur kije en Griekenland neemt toe. Strijd punt is de olie die in de Aegeïsche Zee is ontdekt. Beide fanden maken er aan spraak op. Er is al een vlootincident geweest afgelopen week tussen de Griekse en Turkse marine. Gebruik of liever misbruik makend van de NAVO- manoeuvres hebben Turkse militaire vliegtuigen tot tweemaal toe het Griekse luchtruim geschonden. Ze drongen bijna tot Athene door. De financiële operatie van het kabinet, waarin een belastingverlaging voor de allerlaagste inkomensgroepen zit, kreeg een stortvloed van kritiek te verwerken. In meer gematigde vorm van KVP en ARP, in scherper vorm van VVD en DS’70. Men bestreed in die kring het „nivelleren zonder meer” van het kabi net, waarbij Drees van DS’70 zei: „Het kabinet is aan het potverteren, de reke ning komt later”. De financiële deskun dige van de PvdA-fractie Dolman vond daarentegen (evenals PPR-woordvoer- ders Jurgens en Van Gorkum) dat het kabinet nog niet ver genoeg is gegaan in het wegwerken van de inkomensver schillen. Pater Leemrijse fungeert zo’n beetje als secretaris van de 38 uit Chili uitge wezen missionarissen. Hij heeft zich ten doel gesteld om hen bijeen te houden en hen te blijven motiveren om straks, ais het weer kan, terug te gaan naar Chili. Bovendien tracht hij de informatie, die hij heimelijk uit Chili krijgt, zo breed mogelijk te verspreiden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Staatssecretaris Hendriks (Volksge zondheid) heeft meegedeeld dat het stof- wisselingsonderzoek op pasgeboren ba bies op 1 september zal beginnen. Dit onderzoek heeft betrekking op een tot zwakzinnigheid leidende stofwisselings- stoornis. DEN HAAG. „De Nederlandse re gering vindt het verheugend dat verte genwoordigers van Guinee-Bissau en van de Afrikaanse bevrijdingsbewegin gen met de status van waarnemer heb ben kunnen deelnemen aan de Rode Kruis-conferentie over de herziening van het humanitair oorlogsrecht, die af gelopen week in Genève is beëindigd”. Dit zei staatssecretaris Kooymans (Bui tenlandse zaken) gisteren in Den Haag. De twee „kernleden” van wat eens de Baader-Meinhof-bende heette, zouden ge vangen worden gehouden in een „doden afdeling” van de Keulse gevangenis. Het comité laat door Nederlandse sympathisanten in Amsterdam een brief aanbieden op het consulaat. Daarin wordt het in de Bondsrepubliek de laat ste tijd herhaaldelijk geuite verzoek ge daan om de twee vrouwen over te brengen naar een andere afdeling van de gevangenis. Artsen en psychologen, die bij de actie betrokken zijn, beschouwen het bestaan „De Wereldomroep zou eigenlijk nu en dan informatie moeten verstrekken. In Chili kunnen ze dat op de middengolf ontvangen. Want daar weten ze eigenlijk helemaal niet wat er in hun eigen land gebeurt. Toen ik in Nederland kwam, wist ik in twee dagen meer over de staatsgreep dan in al die dagen in Chili”. MONTEVIDEO (DPA). Bij een schietpartij in de hoofdstad van Urugu ay, Montevideo, tussen de politie en een groep leden van de linkse stadsguerrilla, de „Tupamaros”, zijn een politieman en een guerrillastrijder om het leven geko men. De Tupamaros hielden in een hotel een geheime bijeenkomst. Zij werden door een politiepatrouille ontdekt. Uit Marokko is aan Amnesty Inter national gemeld dat 46 lyceïsten, studen ten en leraren sinds 11 maart in honger staking zijn. Zij zouden sinds april ’63 in voorarrest zitten zonder uitzicht op een proces, nadat ze hadden deelgenomen aan een schoolstaking tegen slechte on derwijsmethoden. De aanklacht tegen hen zou echter luiden: „Aanslag op de binnenlandse veiligheid van de staat”. BONN. Met demonstraties voor de Westduitse ambassade in Den Haag (morgen) en voor het consulaat in Am sterdam (overmorgen) en met een pers conferentie in Parijs, probeert een „co mité tegen het folteren van politieke gevangenen in de Bondsrepubliek” inter nationaal de aandacht te vestigen op de behandeling van Ulrike Meinhof en Gu drun Ennslin. Momenteel bevindt Herman Leemrijse zich in Rome, waar hij als getuige optreedt voor het Russell-tribunaal. Leemrijse heeft ruim 6 jaar in Chili in Santiago gewerkt. „Allende motiveerde de mensen, hij bracht bewustzijn onder hen. Dat noem ik socialisme. De mensen ontdekten dat ze wel degelijk veel konden doen voor de samenleving. Groepen mensen zetten hele projecten op. Vaak hoefde de rege ring zich er helemaal niet mee te be moeien. De mensen konden dingen zelf organiseren en regelen, dat ging prima. Er was een keer een tekort aan brood. Toen organiseerden de mensen in de wijken zelf een distributiesysteem. Ze gingen na, hoe groot de gezinnen waren en stelden toen voor iedereen een rant soen vast. Ze maakten zelf distributie bonnen. Regering en administratie wa ren niet nodig. Het werkte. Niemand kreeg honger” de berekening moet worden opgeheven. Van de CHU: een soepeler prijsbeleid voor de zelfstandigen en met een doorberekening van de gestegen in koopprijzen. Van de PvdA en de PPR: meer subsidie in de vrijwillige ziekte kostenverzekering en verlaging van de sociale premies. De VVD herhaalde de zware kritiek op het uitblijven van maatregelen terwijl ook het CHU-ka- merlid Tolman felle kritiek uitte en met een motie dreigde. In politieke kringen wordt overigens wel verwacht dat het kabinet nog wat wisselgeld achter de hand heeft. De vorige week al vergaderde de ploeg-Den Uyl over tegemoetkomingen aan met name de zelfstandige ondernemers in landbouw, tuinbouw en visserij. Onder meer kan worden verwacht dat er een verruiming komt in de steun aan bedrij ven in nood. Over het „achter de hand houden” van steunmaatreglelen was men met name in VVD - en CHU-kring erg boos. Nederland is „minder gelukkig” met het voorgestelde eerste protocol voor deze herziening, waarin gesteld wordt dat het humanitair oorlogsrecht ook van en 14.00 en 22.09 1.39 uur 9.34 uur Amnesty meldt ook, dat in Meknes in Marokko zes politieke gevangenen in hongerstaking zijn gegaan. De gezond heidstoestand van politieke gevangenen in dat land is, aldus Amnesty, in het algemeen kritiek. De gevangenissen zijn er erbarmelijk slecht. van een „stille afdeling” in de gevange nis als een „middel van isoleringsfolte- ren” dat tot vernietiging van de gevange nen zou kunnen leiden. Een zegsman van de Keulse gevange nis ontkende het bestaan van zo’n „stille afdeling”. Ook de sociaal-democratische minister van Justitie in Noordrijnland- Westfalen, Posser, bestrijdt de beschuldi gingen van het comité. Ulrike Meinhof en Gudrun Ennslin zouden sinds 5 fe bruari in een afzonderlijk huis van het gevangeniscomplex verblijven, juist om de strenge isolering enigszins te kunnen verminderen. Zij verblijven in naast elkaar gelegen ruime cellen, zodat zij ononderbroken contact hebben. Dagelijks wandelen zij samen een uur en kunnen maximaal twee uur gemeenschappelijk in een zaal doorbrengen. Zij hebben elk hun eigen radio. Ulrike Meinhof leest acht kranten en heeft in de gevangenis 150 boeken. Gudrun Ennslin leest tien kranten en beschikt over 135 boeken. Toen minister Posser zich enkele we ken geleden met het verstrekken van deze gegevens tegen de kritiek van het comité verdedigde, werd bovendien be kendgemaakt dat de twee gevangenen de voorafgaande vier weken zestien keer bezoek hadden gehad van hun advocaten en zes keer van familieleden bezoe ken die tot vijf uur hadden geduurd. Ulrike Meinhof en Gudrun Ennslin zouden elk contact met artsen en psy chologen weigeren en ook met de offi cieren van justitie die het proces tegen hen voorbereiden. Dat de beide vrouwen als gevangenen een speciale behandeling krijgen, vindt de regering van Noordrijnland-Westfa- len nodig vanwege de kans op bevrij dingsacties. Volgens het comité leidt echter de door Posser als bevoorrecht beschreven behandeling alleen maar tot vertraging van het proces van geeste lijke demontage. Op de vraag, of hij veel van zijn reis verwachtte, vond de ex-premier het moei" lijk een antwoord te geven. „Dat kun je van tevoren haast niet zeggen. Ik ga eens rondkijken en met missionarissen praten en hun een hart onder de riem steken. Resultaten zie ik toch pas op langere termijn zitten”. Daarmee is pater Leemrijse het van harte eens. Volgens hem zijn er op dit moment geen concrete resultaten te boe ken. Het sturen van geld heeft dan ook geen zin. „We waren voor de coup in het kader van de Vastenactie bezig met de bouw van een jeugdhuis in Santiago. We hadden daarvoor geld gekregen. Maar nu heeft het geen zin nog geld te sturen, want de junta interes seert zich helemaal niet voor jeugdhui zen. Als er echter werkelijk ergens iets uit de grond gestampt kan worden, dan moeten we dat natuurlijk onmiddellijk steunen”- toepassing dient te zijn ingeval volkeren strijden tegen kolonialisme en „vreem de bezetting”. Het oorlogsrecht heeft zich nooit verdiept in de motieven die in een gewapend conflict een rol spelen, aldus staatssecretaris Kooymans. „Door de nieuwe bepaling wordt wel een motief ingevoerd, hetgeen levensgevaarlijke consequenties kan hebben”. Overigens staat nog niet vast dat het nieuwe protocol in deze vorm zal wor den aangenomen door de conferentie die, naar men aanneemt, pas volgend jaar gereed zal komen met de aanpas sing van het oorlogsrecht De voltallige vergadering van de deelnemende landen en bevrijdingsbewegingen (zonder de re gering van Noord-Vietnam en de Voor lopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam, die de conferentie verlie ten omdat de VRR niet op voet van gelijkheid werd toegelaten) heeft het eerste protocol in een resolutie slechts „verwelkomd”. In juni komen experts van de deelne mende landen bijeen om te bepalen welke categoriën „onmenselijke wapens”- (Napalm, fragmentatiebommen, etc) eventueel zouden moeten vallen onder een bepaling die het gebruik van derge lijke wapens beperkt of eventueel ver biedt. Nederland vindt het gewenst dat het gebruik van dergelijke wapens aan banden wordt gelegd”, aldus de heer Kooymans. Een paar dagen na de coup vluchtte pater Leemrijse naar het zuiden. De militairen zochten hem- Drie keer kwam de politie aan zijn deur. Toen bleek dat zijn leven in gevaar was en daarmee ook dat van anderen, nam hij met een paar collega’s zijn toevlucht tot de Ne derlandse ambassade. Vandaar vluchtte hij naar Nederland. Vanuit Helmond probeert hij nu voor de Chilenen doen wat hij kan. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder onbewolkt licht bew. onbewolkt geh. bew. Z.-Limburg licht bew. mist windstil licht bew. half bew. zw. bew. licht bew. onbewolkt mist windstil 17 licht bew. Kopenhagen half bew. -- licht bew. geh. bew. windstil 17 geh. bew. no 16 zw. bew. ono 18 geh. bew. windstil 13 zw. bew. windstil 20 zw. bew. windstil 16 onbewolkt zw. bew. licht bew zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. windstil 12 onbewolkt half bew. regenbui wnw Las Palmas geh. bew. Tunis mist windstil DEN HAAG De regering zal over de brug moeten komen met meer tegemoetkomingen om de po sitie van de kleine zelfstandigen te verbeteren. Dat was gisteren de be langrijkste eis van de meerderheid van de Tweede Kamer bij het be gin van het driedaagse debat over de financieel-economische plannen van het kabinet-Den Uyl. De oppo sitie is een frontale aanval begon nen op het belastingverlagingsplan, dat onvoldoende aan de midden inkomens tegemoet zou komen. Bovendien lijkt een Kamermeerder heid voor het opnieuw invoeren van de inflatiecorrectie met ingang van het komende begrotingsjaar 1975. De VVD heeft een motie ingediend, waarin van het kabinet wordt ge ëist om de Machtigingswet, die de regering vérgaande bevoegdheden geeft, per 1 juli van dit jaar in te trekken. Deze motie maakte wel geen kans. De linkse regeringspartijen PvdA en PPR reageerden nogal verschillend op het pakket van het kabinet. Dolman (PvdA): „Wij staan vierkant achter dit beleid, ook al moet het soms plotseling worden gewijzigid. Je kunt dat een zig- zagbeleid noemen, maar op gad ijs moet dat nu eenmaal”. Dolman maakte wel wat kanttekeningen, met name ten aan zien van de kleine zelfstandigen, terwijl hij „onaanvaardbaar” liet horen als de regering wil knabbelen aan de ontwik kelingssamenwerking. Hij pleitte ook voor het beschikbaar stellen van meer geld voor de woningbouw. De maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid kregen weliswaar de goedkeuring van het parlement, maar het had nogal wat twijfels over het nut op langere termijn van deze maatregele- len. De beschouwingen van de Tweede- Kamerleden in eerste termijn zouden vandaag worden afgerond, waarna in de loop van de middag de regering aan het antwoord zou kunnen beginnen. Uit protest tegen deze schending van de Griekse soevereiniteit gaf de Griekse regering de Griekse torpedojager, die deelnam aan de gezamenlijke NAVO- manoeuvres, opdracht onmiddellijk de oefeningen te verlaten en naar de thuis haven terug te keren. De manoeuvres stonden dit keer onder bevel van een Turkse admiraal. Een gewapend conflict tussen de twee NAVO-bondgenoten op de belangrijke zuidoostflank is niet ondenkbaar. Gedu rende de laatste twintig jaar heeft er meerdere malen oorlog tussen beide lan den gedreigd. Turkije lijkt gebruik te maken van de innerlijke zwakheid van het Griekse re gime waar ook weer volgens diplomatie ke kringen een zware strijd om de macht is ontbrand. Zon op 6.09 uur onder 19.18 Maan op 16.45 uur onder 4.43 uur De kritiek van zowel oppositie als de christen-democratische partijen KVP en ARP op het zelfstandigenbeleid werd gedeeld door de PPR. De KVP’er Van Amelsvoort diende alvast maar een amendement in, waarin wordt gevraagd

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2