GEEN NIEUWE STIMULANSEN VERSTREKT AAN HET GAULLISME Vanmorgen herdenking in Tweede Kamer Antillen: Geen onafhankelijkheid Opperste Sovjet nodigt mr. Berkhouwer uit WOENSDAG 3 APRIL 1974 3 BINNEN- EN BUITENLAND De Gaulle President Ambteloos Premier „Broeders” Koloniaal Spanningen Twee regels Verlies Eerbied L Al IÉ Pompidou: lange tijd in de schaduw van De Gaulle (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) Dood van Pompidou schokt de wereld door de Nederlandse regering (Van onze redacteur in Willemstad) in (Vervolg van pagina 1) PARIJS. De toestand van president Pompidou ging gistermiddag snel achteruit. Door middel van een speciaal communiqué was al bekend gemaakt dat Pompidou - met een beroep op grondwetsartikel 21 - premier Messmer had opgedragen de wekelijkse zitting van het Franse kabinet van vandaag te presideren. WILLEMSTAD. Het ligt niet in de lijn van de verwachtingen date de bijeenkomst van de parlementaire delegaties uit Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, die deze week op Curasao gehouden wordt, veel soelaas zal opleveren in de nu al jarenlang slepende onafhankelijkheidskwestie. Een variant op de Babylonische spraakverwarring, die bijna kenmerkend is geworden voor de be sprekingen die tot nu toe over dit onderwerp zijn gehouden, ligt meer voor de hand. PARIJS. Georges Pompidou werd op 5 juli 1911 in het dorpje Montboudif in het departement Cantal (Auvergne) geboren. Hij kwam voort uit de bescheiden boerenstand, ofschoon zijn vader onder wijzer was. Maar in zijn karakter heeft hij altijd wel eigenschappen behouden van de geboren Auvergnaat: zuinig, voorzichtig, zo niet berekenend, en weinig geneigd tot enig avontuur. Die karakter trekken demonstreerde Georges Pompidou eigenlijk gedurende zijn hele leven. Tijdens de bezettingstijd heeft hij geen aandeel aan het verzet genomen, een verzuim dat hem later door de gaullisten van het eerste uur ook wel eens kwalijk is genomen. De verkiezingsoverwinning van de Creoolse partijen in Suriname heeft in ieder geval nieuwe perspectieven geopend, waarbij men in Den Haag wel heel makkelijk voorbijgaat aan de toenemende raciale spanningen die deze verkiezingen met zich mee heb ben gebracht. een kon Op dit punt staat Suriname er veel gunstiger voor met een bijna onbe perkte bauxietvoorraad en met moge lijkheden in de land- en bosbouw’ die nog nauwelijks benut worden. Suri name heeft dan nog het dubieuze Begin 1962 ontvangt Georges Pom pidou achter zijn bureau bij de Roth- Even verrassend als zijn entree in de politiek zou Pompidou’s afgang zijn, althans zijn voorlopige afgang. Hij wordt praktisch op staande voet ontslagen, nadat hij niettemin, na de bewogen mei-dagen van 1968 de ver kiezingscampagne voor de gaullisten had georganiseerd- geleid en bovenal gewonnen. Op verzoek van mevrouw Pompidou zette de politie gisteravond na de be kendmaking van het overlijden het ge bied rondom de Quai de Bethune af. Alleen de zoon van de overledene, Alain, werd doorgelaten. Talrijke hoogwaardig heidsbekleders die hun medeleven wil den komen betuigen, werden terugge stuurd. iy- ie- ing el- m- m- itie in ?ns ten al- ge- de in in id- en iet ijn die au- de sr- sn- er- in len ien >n- ;en de et m ie n, et n. in ;e- let eft te Ier ds en ok d. ë- •ie st. ti et in eft a- en tse Dit iet id- ou an e- a- Ht ot s- ce n- Im er iet !t- is ■h- ’t n- n- lat de de tie Een sterke persoonlijke band met De Gaulle werd bovendien nog ge schapen doordat de bankier Pompidou in die tijd de zorg op zich nam van een stichting voor invalide kinderen, die de generaal ter nagedachtenis van zijn eigen jong gestorven, en onge lukkige dochtertje had opgericht. Lange tijd is Pompidou geheel in de schaduw van De Gaulle gebleven. Hij was het ook die, na de terugkeer van De Gaulle, nu als president der republiek, tijdens de Algerijnse oor log in zijn naam de beslissende on- derhandelingen voerde met het FLM, de Algerijnse verzetsorganisatie. Voor een politieke carrière voelde Pompi dou niettemin nog altijd weinig en enkele malen wees hij het aanbod van De Gaulle voor een ministerspor- tefeuille van de hand. Wel liet hij zich tot lid van de constitutionele raad benoemen. schild-bank opnieuw een telefoontje van het Elysée, waar generaal De Gaulle dan sinds vier jaar als presi dent resideert. De Algerijnse oorlog is afgelopen. Een audiëntie van de president met zijn ambtsgenoot uit de Afrikaanse staat Rwanda werd geannuleerd. Bovendien kon Pompidou zjjn premier niet ontvan gen. zo meldt onze redacteur in Parijs. President Pompidou tijdens een diner in de Leidse Lakenhal in gezelschap koningin Juliana. Het diner werd in 1969 aange boden aan de EEG-delegaties die toen ons land bezochten. Pompidou werpt zich nu volgens zijn plannen in de verkiezingsstrijd, die hij wint van zijn rivaal, de cen- trum-kandidaat Poher. Georges Pom pidou, de onderwijzerszoon, de ex- leraar en de oud-bankier, doet nu zijn entree in het Elysée, het ambts- paleis der Franse presidenten, als opvolger van De Gaulle en als twee de staatshoofd der vijfde republiek. Zeker nu premier Arron zijn onaf- hankelijkheidsboodschap heeft laten horen, zijn de verhoudingen tussen Creolen en Hindoestanen zo gespan nen, dat de geringste vonk voldoende is om de vlam in de pan te laten slaan. Het zou natuurlijk een verve- lende zaak worden als de in Suriname gelegerde Nederlandse troepen als een soort afscheidsvoorstelling zouden moeten interveniëren bij een slaande ruzie tussen beide bevolkingsgroepen. Het Russische persbureau Tass meldde Pompidou’s dood gisteravond om vijf voor half elf in een tweeregelig bericht uit Parijs. Consternaties heerste in de Verenigde Naties in New York. Secretaris-generaal Waldheim was verwittigd door het Fran se persbureau AFP. Premier Edmond Leburton van België stuurde aan zijn Franse ambtgenoot Pierre Messmer een telegram van rouw beklag. In Rome werd in politieke kringen gewezen op de morele moed van de Franse president die tot het einde toe, hoewel hij ernstig ziek was zijn taak is blijven vervullen. In Luxemburg werd de ministerraad van de EEG onderbroken om eer te bewijzen aan president Pompidou. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Scheel prees hem als een groot man voor zijn land en voor Europa. Het heengaan van Pompidou, aldus onze redacteur in Brussel, heeft binnen de EEG een nieuw element van onze kerheid doen ontstaan op een moment dat de Europese Gemeenschap aan de ernstigste crisis in zijn bestaan dreigt ten onder te gaan. Het is ondenkbaar dat de EEG beslui ten van enige betekenis neemt die wel- In een klein wit huisje met een provinciaals voortuintje in het stadje Albi heeft Georges Pompidou zijn jeugd doorgebracht. Na de lagere school, volgde hij het lyceum dat hij met een eerste grote onderscheiding afsloot. Hij won na zijn eindexamen de eerste prijs met een opstel in het Grieks tijdens het „Concours Généra le” waaraan alleen de allerbeste leer lingen van het hele land mogen deel nemen.. Het was de eerste onderschei ding in een leven dat rijk aan onder scheiding zou zijn. Die prijs was tevens de veelbelo vende stap voor de aankomende stu dent die in Parijs leraar wilde wor den. Begaafd als hij was volgde hij verschillende colleges tegelijkertijd en verwierf hij de diploma’s voor de rechten, de Franse letteren en econo mie. Zijn latere leerlingen herinneren zich Pompidou als een voortreffelijk leraar. Aan zijn latere persconferenties gaf Georges Pompidou graag het karakter van een soort college, waarbij zijn zeldzame kennis van zaken, zijn uit zonderlijke geheugen en zijn heldere exposées frappeerden. Aan de oorlog van 1940-’45 nam Georges Pompidou deel als kapitein. Zijn regiment maakte in april ’40 de Maar juist die victorie scheen ge neraal De Gaulle hem moeilijk te gunnen. Pompidou, die intussen een Kamerzetel in zijn geboortedistrict van de Cantal met het recordcijfer van tachtig percent der stemmen had veroverd, is nu weer bijna een amb teloze burger, hoewel hij in het par lement blijft zetelen. Hij heeft, bij zijn afscheid, een vage belofte van De Hij had Charles de Gaulle toen nog maar één keer gezien als één der honderdduizenden Parijzenaars, de generaal op de legendarische gustusdag van 1945, lopende Champs Elysées zagen afdalen. Nadat Georges Pompidou zich in het minis- President De Gaulle van Frankrijk keerde op 18 mei 1968 eerder dan de be doeling was terug van zijn bezoek aan Roemenië. Hij werd op het vliegveld af gehaald door Pompidou (links), die toen nog premier was. De gespannen situatie in Parijs zou tenslotte leiden tot het af treden van De Gaulle, waarna Pompidou tot president werd gekozen. voordeel dat de economie er mo menteel op zo'n laag pitje brandt, dat men onmogelijk nog verder terug kan. Een onafhankelijk Suriname kan bij punt nul beginnen en gezien de mogelijkheden van het land is er alle reden om aan te nemen, dat het land omhoog zal komen. De Venezolaanse president mag dan bij iedere voorkomende gelegenheid tot de Antillianen roepen: „Ruman nos ta”. („Wij zijn broeders”); de praktijk leert dat de Venezolanen deze familieverhouding zien als die tussen een hele grote broer en een onvolwassen buitenechtelijk nako mertje, dat wenig recht van spreken heeft. Een eventuele politieke onafhanke lijkheid is voor de Nederlandse Antil len een dubieuze zaak; over een mo gelijke economische onafhankelijk heid maakt geen enkele Antilliaan zich enige illusie. Een overbevolkt land zonder grondstoffen zal te allen tijde met handen en voeten gebonden blijven aan zijn broodheren. j* Charles de Gaulle na mei ’68 even eens lanceerde met betrekking tot een grotere sociale rechtvaardigheid en de participatie van de arbeiders in het bestuur van de fabrieken, werden door zijn opvolger met stille trom begraven. En zo werd Georges Pompidou wel steeds duidelijker de drager van de traditionele denkbeelden van het rechtse en behoudende Frankrijk. Zijn aangeboren voorzichtigheid van boerenzoon uit Auvergne heeft hem blijkbaar belet de geest van een nieu we tijd te verstaan en in die zin heeft hij het gaullisme geen nieuwe stumulansen verstrekt en heeft hij, in zekere zin- als opvolger van generaal De Gaulle gefaald. In Londen heeft premier Harold Wil son gezegd „bijzonder teneergeslagen” te zijn door de dood van de Franse presi dent. Oud-premier Edward Heath, die Engeland de Europese Gemeenschap heeft binnengebracht nadat hij persoon lijk een zeer goede relatie met Pompi dou had opgebouwd, verklaarde dat diens dood „een groot verlies voor Frankrijk, voor de zaak van de Engels- Franse vriendschap en voor Europa” is. Spanje deelt, aldus onze redacteur in Barcelona, in de rouw en de onzekerheid van het buurland Frankrijk na de on verwachte dood van president Pompidou. Rouwtelegrammen van generaal Fran co, prins Juan Carlos en de Spaanse regering aan Parijs; onderbreking van radio- en tv-programma’s voor het laat ste nieuws; vraagtekens in politieke kringen over de toekomstige betrekkin gen met de opvolger van Pompidou- Prins Juan Carlos, die sinds zijn be noeming tot toekomstig koning meer malen door Pompidou voor staatsbezoe ken aan Frankrijk was uitgenodigd, zal ongetwijfeld Spanje bij de begrafenis vertegenwoordigen. LUXEMBURG. De Opperste Sovjet heeft de voorzitter van het Europese parlement mr. C.Berkhouwer uitgeno digd een bezoek aan Moskou te brengen. Berkhouwer zou vergezeld van de chef van zijn kabinet en een particulier se cretaris eind mei naar Rusland vertrek ken. In Europese kringen wordt de Russi sche uitnodiging gezien als een zeer belangrijke stap in de richting van een erkenning van de EEG door de Sovjet unie en de Oostbloklanden. Men be schouwt Berhouwers bezoek als een be langrijke gelegenheid om van de Russen te vernemen welke bedoelingen zijn nu eigenlijk met de EEG hebben. Tot nu toe bestaan er tussen de Sovjet-Unie en de EEG geen officiële contacten. Tegenover de niet aflatende onaf- hankelijkheidsdrang van de Neder landse politici worden de Antillen meer dan ooit in de verdediging ge drukt, nu Suriname zich duidelijk meer positief opstelt. De regerings verklaring van de Surinaamse minis ter-president Arron, waarin deze stel de dat zijn land in 1975 onafhanke lijk moet worden, is door Den Haag met beide handen aangegrepen om het vastgelopen onderhandelingsme- chanisme weer in beweging te krij gen. Premier Den Uyl kwam met het initiatief tot het houden van een topconferentie. Daar voelde zijn Suri naamse collega ook wel voor, al moest hem wel van het hart dat niet Den Uyl, maar hij met het idee van een topconferentie was gekomen. Het initiatief was in ieder geval niet af komstig van premier Evertz van de Nederlandse Antillen. Die was men in het enthousiasme vergeten in het overleg te betrekken, wat Juancho Evertz eigenlijk hele maal niet zo erg vond, want nu Suriname in het Nederlandse straatje vertoeft, zit hij helemaal niet op een topconferentie te wachten. Formeel was hij natuurlijk boos en dit greep hij handig aan om ontstemd te laten weten dat hij niet voor eind mei beschikbaar zou zijn. terie van Defensie, waar generaal De Gaulle toen zijn zetel had gevestigd, had geïnstalleerd- werden zijn excep tionele talenten al spoedig ontdekt. Pompidou verzorgde de documenta tie voor de redevoeringen van de generaal en hij stelde ook dossiers samen, waarvoor hij samenvattingen redigeerde die door hun helderheid en hun volledigheid in het bijzonder de aandacht trokken van zijn illuste re patroon. Valt er met Suriname op dit mo ment in ieder geval over onafhanke lijkheid te praten, met de Nederland se Antillen is dit niet het geval. Niet over 1975 als streefjaar, maar eigen lijk helemaal niet over onafhanke lijkheid op korte termijn. Vanuit An- tilliaans standpunt bezien niet eens zo wonderlijk. Na een eventuele opzegging van de huidige band met Nederland staat de Antillianen niet veel meer te wach ten dan een uitsluitend politieke on afhankelijkheid met een nogal wate rig karakter. Waarbij het grote ge vaar bestaat, dat de semi-koloniale band met Nederland op den duur wordt vervangen door een veel meer knellende band met Venezuela. Zijn presidentschap heeft de belof ten, mag men zeggen, die hij als premier gewekt had, niet helemaal waargemaakt. Weliswaar heeft Pom pidou eindelijk de deur geopend voor Engeland als lid van de Europese Gemeenschap. Hij zette de gaullisti sche lijn die in het Franse nationalis me was verankerd voor de buiten landse politiek overigens voort, zon der dat die staatkunde door een mee slepende visie werd geschraagd. Hij had zich vooral ten doel gesteld van Frankrijk een machtige geïndustriali seerde natie te maken en onder zijn bewind heeft de welvaart zich inder daad lange jaren voortgezet. Maar de denkbeelden die generaal licht naar een oplossing van deze crisis zouden kunnen leiden zonder dat Frank rijks Europese en buitenlandse politiek nauwkeurig is gedefinieerd door een pre sident die niet alleen staatshoofd is maar ook regeringsleider. In EEG-kringen wordt het betrekke lijk korte lijstje van mogelijke opvolgers van Pompidou dan ook al diepgaand bestudeerd. Zijn verscheiden immers kan de weg vrij maken voor een gaullisme of wat daarvan overblijft, dat zich door binnenlandse omstandigheden gedwon gen minder isoleert binnen de Europese Gemeenschap en in de NAVO. Daaruit, zo zegt men, zouden dan mogelijk nieuwe perspectieven kunnen ontstaan voor een Europa waarin de scheuren momenteel steeds dieper wor den. Behalve deze topconferentie is er dan nu de bijeenkomst van de parle mentariërs uit de drie rijksdelen. Die hebben elkaar nu al zo dikwijls ont moet, dat men inmiddels wel van elkaar weet wat ieder zal gaan zeg gen. Misschien slagen zij erin om de werkzaamheden van de Koninkrijks- commissie, die na de vergadering van maart 1973 op dood spoor zijn ge raakt, weer op gang te brengen. Als gevolg van de „boom”-periode in de olie-industrie tijdens en na de Tweede Wereldoorlog vertonen de Antilliaanse eilanden een relatieve schijnwelvaart, waarvan de show nog verhoogd wordt door dure hotels en andere glinstervoorzieningen ten be hoeve van de zeker op Curacao zieltogende toeristenindustrie. Die schijnwelvaart brokkelt langzaam maar zeker af. De Antillen moeten eerst nog het punt nul bereiken, waar Suriname nu al kan beginnen. In Antilliaanse politieke kringen vraagt men zich trouwens af of Ne derland wel iets meer wil weggeven van een twijfelachtige politieke onaf hankelijkheid. Zodra Nederlandse economische belangen op het spel staan, toont Den Haag traditioneel koloniale trekjes. Dank zij de Nederlandse ontwikke lingshulp hebben vooral Nederlandse bedrijven een steeds vastere voet ge kregen op Antilliaanse bodem. Als de Sabena op de Antillen wil gaan vlie gen of Pomair op Suriname, weet men in Den Haag toch weer de middelen te vinden om hier een stok je voor te steken. Als tijdens de oliecrisis de oliemaatschappijen zich niet helemaal veilig voelen, worden zonder veel omhaal van woorden Ne derlandse mariniers ingeschakeld om de raffinaderijen te bewaken. En daar had de Antilliaanse regering niet om gevraagd. Gaulle als doekje voor het bloeden meegekregen zich op een nationale bestemming voor te bereiden. De Gaulle heeft hem in de reserve der republiek geplaatst. Maar intus sen heeft de passie voor de politiek ook Pompidou in haar greep gekre gen. Tijdens een vakantietrip in Ro me deelt hij Franse journalisten mee zich kandidaat te stellen voor het Elysée, waar de generaal nog altijd zetelt. Generaal De Gaulle tilt erg zwaar aan die woorden en tot het einde van zijn leven zou hij zijn vroegere vol geling op een verre afstand houden. Het mislukte referendum van 1969 luidde tevens het einde in van het politieke, en spoedig ook het persoon lijke, leven van Charles de Gaulle. De Gaulle zocht in die dagen nieuwe medewerker die goed schrijven. Zo werd het eerste contact tussen de doctor in de Franse lette ren Pompidou heeft ook nog een anthologie van de Franse poëzie ge publiceerd en de bevrijder van Frankrijk gelegd. De Gaulle deelt Pompidou mee: „Een deel van mijn taak is nu ver vuld. Ik wil een nieuwe premier aanwijzen. Ik doe een beroep op u en u heeft niet het recht te weigeren”. Op 8 april van dat jaar wordt de daad bij het woord gevoegd en is Georges Pompidou als vrijwel onbe kende figuur voor zijn eigen landge noten eerste minister, als opvolger van Michel Debré. Als premier zou Georges Pompidou gedurende zes jaren viermaal worden bevestigd, ondanks het feit dat het parlement hem één keer zijn vertrou wen opzegt. Al spoedig heeft hij zich inderdaad ook als een geduchte deba ter ontpopt, die het parlementaire steekspel briljant beheerst. Toch zou ook Georges Pompidou eens in con flict geraken met de eigenzinnige en ongemakkelijke Charles de Gaulle, die hem uit de anonimiteit naar vo ren had geschoven. Na zijn vrijwillige aftreden in 1946 lanceerde De Gaulle zijn Franse volksconcentratie, de RPF, waarmee hij de politieke partijen wilde bestrij den en hij benoemde Pompidou tot zijn kabinetschef. Vanaf die tijd da teert de vrijwel dagelijkse samenwer king tussen beide mannen, die op een heel bijzondere manier elkaar com pleteerden. debacle in Noorwegen mee en het dramatische echec van het Franse leger heeft zeker niet weinig bijge dragen aan het scepticisme dat de briljante intellectueel Pompidou al lang tevoren vervulde met betrekking tot het politieke bestel van zijn land en de derde republiek. Na de oorlog, waarvan hij nog een deel als krijgsgevangene door maakte, besluit Georges Pompidou zijn leraarscarrière voor een loopbaan in de financiële wereld te verwisse len. Hij wordt opgenomen in het wereldberoemde bankiershuis van de Rothschilds, waar hij al gauw een leidende positie verovert. Via het gro te zakenleven raakt hij in de politiek verzeild, nadat hij dank zij een stu diegenoot, René Brouillet, de latere secretaris-generaal van het Elysée, in het kabinet van generaal De Gaulle was opgenomen. Minister-president Den Uyl bevond zich in de Tweede Kamer, voor de behandeling van de belastingvoorstellen, toen hem via onze redacteur het bericht over de dood van president Pompidou bereikte. De premier stond onmiddellijk geagiteerd op en verdween uit het ka mergebouw. Later verklaarde hij schokt te zijn door de dood van president. „Pompidou heeft een tijdperk Frankrijk gesymboliseerd, aldus premier Den Uyl. Men kan slechts eerbied heb ben voor de wijze waarop de president, ondanks zijn wankele gezondheid, zijn taak tot het laatst toe heeft verricht”. Vanmorgen herdacht de minister-presi dent bij het begin van de vergadering van de Tweede Kamer de overleden president. President Nixon zei dat „Frankrijk een van zijn grote leiders heeft verloren en dat de wereld een groot staatsman heeft verloren”. O»

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3