VOLTOOIING MISSCHIEN IN 1975 bofevislial Nieuw blusmiddel voor autospuiten brandweer Veiligheidsman Hoogovens moet Effectiever inzet schuimspuit door arm missen speciale voorziening aan pont mode nieuws Zeewijk wordt verrijkt met tweede openbare basisschool n Burgerlijke stand Tit Zontertroe/ Q ...I lp 1 -I en ronze en Kort IJmondnieuws Inbraak bij Pen in IJmuiden \NNNXNNNNNXNNNNXNNNNXNN\XXXV V t I» 4 APRIL 5 3 WOENSD A G 1974 PLAATSELIJK NIEUWS LV. 26641 leden Vloerbedekking Speel-leerlokaal VELSEN 1 nver- mede idres. Costa del Sol 15 dg. v.a. 367.- X Tunesië 15 dg. v.a. 481.- I f I* fr Haven (Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) tocaat 6 .2» ADVERTENTIE ADVERTENTIE Grote Houtstraat 28-30 Haarlem Over de gehele breedte van de school loopt een doorgang die bestaat uit vier kante ruimtes die zonder afscheiding op elkaar aansluiten. De ontwerper heeft bewust afgezien van een lange rechte gang; over het algemeen blijkt een der gelijke ruimte onbruikbaar. Nu benut s het opbergen van speeltoestellen). Aan de noordzijde wordt de school begrensd door een speelplaats. Aan de achterkant is ruimte om fietsen op te bergen. men Pleiadenplantsoen. Woensdag vertrokken: Ursula Schulte, Narvik, IJmuiden; Clomping, Gateshead; Najace, Rotterdam; Irish Gate, Londen, IJmuiden; Tellnes, Simonsvik, IJmuiden; Orange, Marseille. drie één M. A. Noord, (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een 56-jarige werkne mer, in dienst bij de firma Nelis uit Uitgeest en werkzaam bij Hoogovens, raakte dinsdagmiddag ernstig gewond. De man, een grondwerker/spoorlegger, deed voor enige tijd dienst als veilig heidsman. Bij reparatiewerkzaamheden aan de kraanbaan in koudbandwalserij I, raakte hij door nog onbekende oor zaak bekneld tussen de kraan en de baan. Door het ongeval moet de man zijn rechter arm missen. Verder had hij ernstig letsel aan zijn rechter onderbeen en rugklachten. Hij is opgenomen in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk. het land moeten de kleinere draagbare kanonnen in de strijd worden geworpen, tenzij de schuimspuit vlak bij open wa ter kan worden opgesteld - en dan nog mag de afstand van wagen tot het water volgens de wet van Torricelli niet meer dan uiterlijk tien meter bedragen. Tot nu toe wordt voor het lesgeven aan twee klassen nog gebruik gemaakt van houten wagens aan de Scheiberg- laan, aangezien de in 1969 tot 13 lokalen uitgebreide „Zeewijkschool” niet genoeg ruimte biedt. In verband hiermee, en met het feit dat de leerlingenschaal is verlaagd tot 33 leerlingen per klas, ver wacht men in 1975 met drie klassen te beginnen. Er is ruimte voor zes klassen, zodat uiteindelijk 198 leerlingen kunnen worden geplaatst. De schuimspuit van Rijkswaterstaat op een van de Velserponten in actie tijdens een onlangs gehouden oefe ning. In Amerika heeft men een nieuw preparaat ontwikkeld, dat bijzonder ef fectief werkt. Het is het zogenoemde men de loopruimte tevens voor het in richten van documentatieboekjes. Hier kunnen de leerlingen in het kader van het onderwijs onder meer boeken, tijd schriften, en kranteartikelen inzien. Het licht valt binnen via lichtkoepels in het dak. De blouses zijn dit voorjaar en deze zomer zo ontzettend „in”, zodat wij natuurlijk mee ,in” zijn. Enorm uitgebreide collectie in mouwloos, ingezette korte mouw en lange mouw van 33.50 tot 98.— „light water”, dat een vrij harde film op de brandende oppervlakte legt. Dit pro- dukt, dat op fluor-basis is ontwikkeld - ziet er uit als vreselijk verdunde witte verf. Het heeft op schuim voor, dat de laag „light waiter” weliswaar door een of ander voorwerp in het water gespleten kan worden, maar zich er achter onmid dellijk weer sluit; terwijl schuim gesple ten blijft. Bovendien bevat schuim veel lucht, waardoor schuim door vuur kan worden afgebroken. Voor de afdichting van een laag olie of benzine is schuim daarentegen een zeer goed middel. Daar om dat het schuim in de schuimspuit gehandhaafd blijft. De autospuiten van de brandweer ech ter zullen met de Amerikaanse vinding worden uitgerust. Een aanwinst - zo mag men stellen. Een wens blijft echter nog voor de Velsense brandweer, de beschikking te krijgen over een groot vermogen-tank autospuit, welke ingezet kan worden zowel bij het kanaal en da sluizen, als in het industrieterrein. De plattegrond van de nieuwe basis school. Geheel rechts het speel-leerlokaal dat met zijn honingraatvorm het meest direct aansluit bij de kleuterschool. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Steyning, Southampton; Alca, Holtenau; Woensdag gearriveerd: Pierre Viel- jeux, Le Havre; Rijnstroom, Shoreham; Fair Jeniffer, Goole; Twadika, Antwer pen; Dunvegan Head, Londen; Narvi, Gdynia, IJmuiden; Marianne-C, Felixto- we, IJmuiden; Constance, Hartlepool; Douwe-S, Kristiansand. IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd te IJmuiden aangevoerd: 2400 kg tong; 22 kisten tarbot en griet; 889 kisten kabeljauw; 2379 kisten koolvis; 358 kisten schelvis; 309 kisten wijting; 468 kisten schol; 19 kisten schar; 4 kisten haring; 118 kisten diversen. OVERLEDEN: A. van der Sluis, 63 jr, echtgenoot van: N. Vlaar, IJmuiden. P. J. de Korte, 77 jr., echtgenoot van A. J. Medik, IJmuiden. T. Jasperse, 82 jr-, Santpoort. I I» IJMUIDEN. Bij een inbraak in het Pen-kantoor aan de Kennemerlaan zijn twee handrekenmachines ontvreemd, alsmede een bedrag van driehonderdvier- enzestig gulden. Tevens is ingebroken in een woonhuis aan de Santpoortse Hoofdstraat- Alles werd doorzocht, er wordt echter niets vermist. IJMUIDEN. Wanneer de gemeente raad van Velsen donderdag akkoord gaat met een voorstel van B&W, zal een bedrag van 1.400.000 gulden worden uit getrokken voor de bouw en de inrichting van een tweede openbare basisschool in Zeewijk. De school, ontworpen door ge- meente-architect H. Peters, zal worden aangebouwd aan de bestaande openbare kleuterschool „Drie in de pan” op de hoek van de Schiplaan en de Kruisberg- laan. Wanneer de school gereed is men hoopt in januari 1975 heeft men de eerste jaren genoeg ruimte voor het openbare basisonderwijs in de nieu we wijk. IJMUIDEN. Dinsdag arriveerden in IJmuiden: Pilar Gueznraga, Dordrecht; IJmuiden; Regal Star, Vigo; Dalewood, Londen; Capella, Kotka, Velsen; Irish Gate, Londen, IJmuiden; Smit Lloyd 18, Cont. Plat, IJmuiden; Charles H Merz, Brighton; Farel, Gools; Jenjo, Ramsgate, IJmuiden; Athel Chief, Rotterdam; Tor Anglia, Gothenburg; Ladoga 3, Rotter dam; Azalea, Lerwick, Zaandam; Blido, Hamburg; Arion, Rotterdam; Ording, Antwerpen; Baltisky 42, Immingham; Gazelle, Hartlepool, IJmuiden; Fiducia, Risbeck; Finnreel, Kotka, Velsen. kw. t Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen bij het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17,30 uur eventueel zullen wor den afgegeven. Een niet te negeren feit is, dat ook door het Noordzeekanaal deze produkten vervoerd worden. Dat vormde de reden dat men destijds ging nadenken aan een blus-eenheid, welke meegenomen kon worden op het water, naar het branden de object, Dat denken resulteerde ten slotte bij Rijkswaterstaat aan het ont werpen van een schuimspuit, welke op een pont kan worden meegenomen en waarmee men direct bij aankomst de aanval op het vuur kan ondernemen. Deze mobiele eenheid is echter zodanig geconstrueerd - om allerlei technische redenen, dat het schuimwekkend middel moet worden aangezogen. Daardoor is zij alleen op een pont te gebruiken, want daaromheen is altijd voldoende water om circa drieduizend liter water per minuut aan te zuigen - zo groot is de capaciteit van de pomp. Dat is niet mogelijk bij aansluiting op een brand kraan. welke 1000 tot 15000 liter per minuut levert. De schuim en waterka nonnen kunnen dus uitsluitend op het water worden ingezet- Bij branden op Tot dusver moest men brandslangen uitleggen, waardoor al varende het wa ter moest worden aangezogen. Door de vaart van de pont echter werden de slangen naar boven gedrukt tot boven water, waardoor ook lucht werd aange zogen. Door toepassing nu van zuigbuizen is dit euvel - zo wordt verondersteld - verholpen. De toepassing van schuim bij brand bestrijding is tot ontwikkeling gekomen door het vervoer van aardolieprodukten zoals het zo gevaarlijke acryl nitril, dat niet alleen vreselijk brandbaar, maar ook bijzonder giftig is. En uiteraard vliegtuigrampen. Doel ervan is de bran dende massa af te dekken. GEBOREN: A. E. Tinbergen-Clignett, z., Santpoort, de Baar-Kleverlaan z„ Velsen M. H. Schaafsma-Sanders, z„ Velsen Zuid, J. C. M. Kunst-Jong, z„ IJmuiden, K. Dik-Meijvogel, z., IJmui den, E- J. van der Peet-Verkamman, z., IJmuiden, W. Westerwal-Blok, z., IJmui den, M. Kara-Bayazit, z., IJmuiden, C. J. M. van Ewijk-van Wetering, d., IJmui den. Verder bevat de school een gemeen schapsruimte, die eventueel ook door de kleuterschool kan worden gebruikt, een kamei>voor het onderwijzend personeel (inclusief het schoolhoofd), een leermid delenberging en een buitenberging (voor VELSEN Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: autosleutel, étui met sleutels, ring met twee sleutels, damespolshorloge, plastic zak met sport- broekje, shirt, handdoek en basketbal- schoenen, dameshandschoen, speelgoed- wagen, verzekeringsplaatjes bromfiets (LBZ 184 en GVT 281), kinderschoen, bromfietsmandje, knijpportemonnee met inhoud, een paar rubber schoenen, ba bytrui, kanarie met ringetje, paar handschoenen. kettinkje, handschoen, muts, huissleutel, aansteker, twee sleutels aan veter, bril, hondje, sleutels. Een moeilijk punt is ook dat men het brandende object op het water tot op 25 meter moet benaderen om het vuur effectief te kunnen bestrijden - en dat is tamelijk dichtbij. Daarom dat er steeds vóór de pont een waternevelgordijn moet worden aangelegd. De aansluiting met de kleuterschool wordt gevormd door een zeshoekig speel-leerlokaal- Het is de bedoeling dit lokaal niet alleen bouwkundig (de ho- ningraatstruktuur) maar ook onderwijs technisch te laten fungeren als overgang van kleuterschool naar basisschool. Via spel worden de eerste-klassers geleide lijk vertrouwd gemaakt met het onder wijs. Naast het speel-leerlokaal liggen drie nagenoeg vierkante lokalen naast elkaar. Prijzen excl. brandstoftoeslag. Vraag de zomerreisgids bij uw reisadviseur of bij J Eindhoven - Rechtestraat 56. Tel. 040 - 6 92 11 Amsterdam - Heiligeweg 44, Tel. 020 - 6 51 86 r Fit Vliegreizen B.V. Den Haag - Wagenstraat 86, Tel. 070 - 18 01 36 Cl (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een speciale voorzie ning aan een van de ponten in het noordzeekanaal zal ervoor dienen de combinatie brandweer-pont bij een scheepsbrand in het Kanaal of in de sluizen aanzienlijk te verbeteren. Deze voorziening betreft het aanbrengen van vijf duims zuigbuizen op twee plaatsen voor en achter in de pont, welke lood recht door de pont worden aangebracht in de wand van het schip uitmonden. Zij moeten dienen om de schuimspuit van Rijkswaterstaat, welke bij de brandweer is gestationeerd, van water te voorzien. Eén pont is nagenoeg gereeed. Bevalt dit systeem en kan er goed mee worden gewerkt, dan zullen ook andere ponten op dezelfde wijze worden uitge rust. De school wordt opgetrokken uit met selwerk, met daartussen stalen glaspuien en (binnen) kastenwandjes. Evenals bij de St. Jozefschool in Velsen-Noord gaat men de vloeren bekleden met een zachte vloerbedekking in plaats van met het gebruikelijke linoleum. Als voordelen daarvan noemt men de geluiddemping en het rustgevende, warme karakter er van. Wel heeft de vloerbedekking een kortere levensduur en vergt het wat meer onderhoud. Het ligt in de bedoeling dat tussen de nieuwe school en de Kruisbergschool na verloop van tijd nog een gymnastieklo kaal zal worden gebouwd- Nu maakt gebruik van de sporthal aan het PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg: grote tong 5,84-5,61; groot- middel tong 8,97-8.82; kleinmiddel tong 9,36-8,90; tong één 10,76-10,15; tong twee 9,32-8.89; tarbot 10,32-10,11. Per 40 kg: hake één 160; hake twee 104; poontjes 32-16; haai 73-54; bot 20- 15; lever 28-26: kleine kuit 60; tarbot 370-264; griet 192-98; kabeljauw één 84- 60; kabeljauw twee 106-70; kabeljauw drie 100-64; kabeljauw vier 94-56; kabel jauw vijf 80-41; koolvis één 47-46; kool vis twee 48-36; koolvis drie 42-35; kool vis vier 37-32; schelvis één 73-60; schel vis twee 72-60; schelvis drie 72-54; schelvis vier 48-45; schol één 53-48; schol twee 63-52; schol drie 96-63; schol vier 73-45; wijting twee 35; wijting drie 49-29; wijting vier 36-32; haring één 48- 46; schar 70-38. DE BESOMMINGEN WAREN: VL 103 ƒ67.100. 11 119.320; KW 42 ƒ24.160, 135 49.560; IJM 211 ƒ22.380; HD 21 ƒ8.520; UK 218 1.560; VD 25 2-510; IJM 20 12.300, 23 ƒ1.15. Spanvissers: U K78 en UK 107 2.370, UK 200 en VD 1 680, VD 46 en VD 115 2.450, YE 25 en ZL 6 1.150. Dit laatste was zaterdagmiddag bij de autobandenbrand ook de oorzaak van het falen van de schuimspuit. Paaszangdienst. In de hervormde kerk aan d© Kanaalstraat in IJmufiden begint zondag 7 april om 19 uur de traditionele paaszangdienst, met als voorganger ds. J. M. D. van der Berg. Medewerking zal worden verleend door het koor en orkest van de Da Costa- school uit Bloemendaal. Jehova’s getuigen. De afdeling Vel sen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt dinsdag 9 april in gebouw „De Meerpaal” aan de Banjaert- straat haar voorlaatste bijeenkomst van dit seizoen. Spreker voor deze avond is ds. J. G. Bouwman uit Velsen-Noord met als onderwerp „Jehova’s getuigen”. Paasganzenbord. Door de leiding van het buurthuis „De Brulboei” aan de Kanaalstraat in IJmuiden worden voor zaterdag 6 april de kinderen tussen zes en twaalf geïnviteerd voor een „levend ganzenbord” dat geheel in het teken van het komende paasfeest zal staan. Het spel begint c<m tien uur en zal omstreeks twaalf uur zijn beëindigd. Alle deelne- mertjes ontvangen een aardige attentie. „Us Memmetael”. De Friese vereni ging „Us Memmetael” biedt de leden weer een dans- en kienavond aan, te houden op vrijdag 5 april in „De Vrij- burgt” aan de Vrijburgtlaan in Heems kerk. De pret begint om 20 uur. Jubileumloterij. Door de plaatselij ke afdeling van de KNZHRM wordt nog even herinnerd aan de grote jubileumlo terij met fraaie prijzen, waarvoor de loten thans ook in Velsen te koop wor den aangeboden. Deelnemen daaraan be tekent steun verlenen aan een maat schappij, waar vele schipbreukelingen het leven aan hebben te danken. Vrijwilligers gevraagd. In Heems kerk wordt particuliere autobezitters verzocht toe te treden tot het clubje vrijwilligers dat zich belast met het vervoer van zieken, gehandicapten en bejaarden naar ziekenhuis, specialist of verenigingsgebouw. Men kan zich hier voor aanmelden bij de heer R. Hols, Prof, ten Doesschatestraat 177, Heems kerk, telefoon 34321. Door een verspringing komt ieder lokaal iets meer naar voren te liggen; een struktuur, die door de heer Peters ook is toegepast bij onder meer de Zeewijk school en de Pleiadeschool. De rij loka len wordt afgesloten door een „dubbello- kaal”, twee achter elkaar liggende klas ruimtes, die van elkaar kunnen worden gescheiden door een vouwwand. Austvik, Ardö; IJmuiden; Kaia, Rotter dam, Velsen; Solet Sovitskoy Vlasti, Tal lin; Pauline-H, Flixborough; Arnstein, Antwerpen; Vlistborg, Alblasserdam; Balta, Flensburg; Memel, Dagenham; Regine, Kopenhagen; Louise. Grange mouth, IJmuiden; Salla, Torquai; Vecht stroom, Hull; Geulborg, Londonderry; Pallas, Rotterdam; Lenan 2, Antwerpen; Gena-F, Gent; Stutgart, Panama; Igniti on, Rochester; Estebrugge, Rochester, IJ muiden; MNAMDI Azikiwe. Lagos; Le- darö, Immingham. Maa! 4 N II II II n - -I «Wit» urn j J' ffifsl f 11 -I lokaat 1 3 I

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5