n [kastje 1 Ikijken t jp Lijsttrekker Hans de Boer verwacht twaalf zetels te behouden Boete voor aanrijding Kieslijst BOMEN VOOR HOOGOVENS /1/leubel kd maand I deWesjE^ VEILINGEN Spanjaard dodelijk verongelukt ROOIER PARIS? DitisNeeiiands zachtste borrel Inbraken in Santpoort JON< Wh K O I - met invaller 7HEUBEL-IN «SMOBEVERWIJK <1 ■oO Rilt: IC 11 donderdag 1974 4 APRIL PLAATSELIJK NIEUWS Afspiegelingscollege HEEMSKERK 1 A R' i Democratisering Bungalows I W Mm iaiiiq JhAi ~wi ADVERTENTIE CDA Velsen start enthousiast met verkiezingscampagne (Van een onzer verslaggevers) sa- (Van een onzer verslaggeefsters) ONDERTROUWD: s 4 GETROUWD: I X 1 f „Ja nerlid nister rstaat larom slheid 0 km luden lus de e be ll km elwe- Van geen a zou >r dit lijzeil doen, Zeer veel aandacht besteedt de CDA voorts aan de democratisering. In het programma wordt onder meer uitge sproken dat het gemeentebestuur en het ambtelijk apparaat op eenvoudige wijze voor alle burgers bereikbaar moet zijn. Verder wordt de democra tisering bevorderd door het openbaar maken van de raadscommissieverga- deringen. komen en dat verder het B. en W.- college van Velsen bestaat uit vijf bestuursleden. Haarlem Centrum, Kruisstraat 30-32, Tel.023-321051 tt Wallwood, met barindeling, vak met rookglasdeuren, TV-vak. In wit laqué 1095"- 695,- Haarlem Schalkwijk Andalusie 3, Tel. 023-330063 BEVERWIJK. De noteringen van woensdag 3 april aan de Beverwijkse veilingen waren als volgt. Groenten: an dijvie 145-185; prei 52-92; radijs 39-54; Rabarber 58-78; sla 24-27; spinazie 24- 69; uien 22-48; waspeen 44-48; witlof 72- 88. Bloemen: amaryllis 65; anjer 16-32; trosanjer 120-250; anemoon 35-70; an- thurium 40-220; fresia 40-260; gerbera 16-32; iris 110-150; ixia 40-90; lelie 30- 85; narcis 40-120; narcis (koude grond 25-50) orchidee 25-65; roos 20-55; baby- roos 12-30; tulp 50-185. Planten: achmea 450-650; anthurium 350-780; azalea 150- 550; amaryllis 125; begonia 40-130; cine raria 80-125; gloxinia 85; geranium 100- 135; hedera 80-200; hortensia 650-1300; kalanchoe 45-90; potchrysant 35-65; st. paulïa 80-155; primula 25-60; vriesia 550. De eerste vijftien CDA-kandidaten bij het begin van de verkiezingscam pagne. De heren Kraetzer en Hin ont breken. Centraal lijsttrekker Hans de Boer. HAARLEM. Een 53-jarige schilder uit IJmuiden is vanmorgen door de Haarlemse rechtbank tot 150 boete en vier maanden veroordeeld. De schilder had in IJmuiden een overstekende vrouw op een zebrapad aangereden. Johan Bronkhorst, 21 jaar en Grietje C. C. IJntema, 18 jaar, Johannes A. M. Kamps, 24 jaar en Maria C. A. Stengs, 21 jaar, Nicolaas J. H. M. de Reus, 24 jaar en Rosalia B. Welboren, 21 jaar. De CDA spreekt zich nog eens uit tegen de vestiging van een voorhaven en voor het behouden van het Staats- vissershavenbedrijf. De CDA vindt ten aanzien van de volkshuisvesting dat zowel in Velsen als in de over- loopgebieden het bouwbeleid afge stemd moet worden op de behoeften en de belangen van de bevolking- De christelijke groeperingen richt zich niet tegen de bouw van een bunga lowpark in Zeewijk, omdat zij het niet rechtvaardig vindt alleen maar te bouwen voor de bevolkingsgroepen met de lagere inkomens. De CDA verwacht bovendien dat de doorstro ming bevorderd kan worden. Aan de hand van een kwaliteitsonderzoek van de woningen in Sluis wijk zullen de bestaande plannen voor herbouw be zien moeten worden. Tevens voelt de CDA veel voor de bouw van 3000 woningen in de Velserbroekpolder. Het samenwerkingsverband hecht verder veel waarde aan het kleuter en basisonderwijs. De CDA wil onder meer voor extra leerkrachten en as sistenten subsidies geven. Bij de ge zondheidszorg stelt de CDA zich voor zo spoedig mogelijk een voorlich tingscampagne te voeren ter bestrij ding van tandbederf, met name bij jongeren. Ook wil de christelijke groep zo spoedig mogelijk een snelle totstandkoming van een verpleeghuis voor geestelijk gestoorde bejaarden en chronisch zieken. Er wordt nog intern gepraat over een vestigings plaats. Zoals bekend geeft de ge meente de voorkeur aan de tuin van het voormalige missiehuis in Driehuis. Tot slot wat het verkeer betreft. De CDA wil maatregelen ter beper king van het doorgaande verkeer in de woonstraten. Het vrachtverkeer in de bebouwde kom dient beperkt te worden door het instellen van omlei- dingsroutes- Tevens dient zwaar vrachtverkeer in bepaalde delen van Velsen verboden te worden en moet onderzocht worden waar ter beveili ging van de voetgangers verkeerslich ten geplaatst dienen te worden. de eerste in Nederland dienstdoende vrouwelijke rangeerder, mevrouw M. C. Roos-Hoefgeest. Het laatste stukje naar het plantterrein werd lopend afgelegd met begeleiding van de drumband van de Hoogoven Harmonie. Na het planten van de tweehonderd boompjes vertrok ken de scholieren naar „De Schouw”, waar hun een drankje werd aangeboden. Er werden enige tekenfilms en de film „Zo maar Noord-Holland” vertoond. Te voren waren aan de klassevertegewoor- digers herinneringsvaantjes uitgereikt. Jozef P. M. van de Wakker, 24 jaar en Jacoba de Wijs, 20 jaar, Albert J. Kamps, 21 jaar en Maria G. C. Weiling, 18 jaar. king volgens hem anders. Er is bij de plaatselijke afdeling wel degelijk sprake van het evangelisch uitgangs punt, terwijl ook de praktische menwerking soepel verloopt. Er i s een groot onderling vertrouwen. Dit is onder meer gebleken bij het ont werpen van een verkiezingsprogram ma en het opstellen van een kieslijst. Gezien deze ontwikkeling wilde De Boer zich zonder meer als lijsttrekker kandidaat stellen, een besluit dat de drie groeperingen unaniem bekrach tigden. Niettemin vindt hij het een moeilijke zaak christendom met poli tiek te verbinden. „Je weet dat je dikwijls faalt. Ik wil het zo uitleg gen: Vaak kunnen we het niet aan, maar toch kunnen we er niet onder uit!” GEBOREN: Nancy d.v. J. R. Dekker en C. M. Beentjes, Stefan z.v. J. A. Wiegman en A. van den Heuvel, Oscar Steven z.v. E. D. Ottenhoff en M. Nagel, Miranda d.v- W. Nouris en J. M. C. Kramer, Michel z.v. A. G. R. Regeling en E. M. H. Veenhof, Anna Maria d.v. F. T. de Jeu (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Woensdag in de namid dag is in het Zeewegziekenhuis in IJ- muiden-Oost de 43-ja.rige Spaanse gast arbeider José Buiendia overleden aan de ernstige verwondingen welke het gevolg van een aanrijding zijn geweest. Als wiel rijder kwam hij bij het oversteken van de Stationsweg bij ’t viadukt in boitsing met ernstig hoofdletsel en inwendige ver wondingen naar het Zeewegziekenhuis werd overgebracht. De autobus is geheel vernield, doordat de chauffeur bij zijn pogingen de wielrijder te ontwijken, te gen een staander van het viad-lkt tot stilstand kwam De echte vrouwelijke Franse Rodier-mode tri- cot-couture op haar mooist in een verrassend kleurengamma. Lente- en zomertoiletjes waar u wég van bent. Combi naties met frisse zwier en plezierige allure.... en dat zónder uitgaven die uw budget te boven gaan. GR. HOUTSTRAAT 26 HAARLEM Jonge Bols De drie christelijke partijen hebben vanaf 1948 in Velsen deel uitgemaakt van het dagelijks bestuur in de ge meente. Daarom kunnen de kiezers volgens lijsttrekker Hans de Boer niet verwachten dat de CDA in deze verkiezingsstrijd met een heel ander gezicht komen dan voorheen- De uit gangspunten vrijheid, verantwoorde lijkheid en rechtschapenheid geïnspi reerd door het evangelie van Jezus Christus blijven gehandhaafd en zijn duidelijk in het programma aanwezig, aldus De Boer. Hij is van mening dat veel van wat de afgelopen jaren be reikt is op rekening van de christelij ke partijen geschreven kan worden, maar hij wil gemaakte fouten niet uit de weg gaan. I» OVERLEDEN Antonie Baltus, 69 jaar, Marinus J. M. van Leeuwen, 77 jaar, Johanna Kwant, 77 jaar, Jan Docter, 75 jaar (overl- te Beverwijk) Gijsbert van Dommelen, 69 jaar, Aloysius Crombeen, 83 jaar. VELSEN. De CDA in Vel- sen verwacht zich met de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen te kunnen stabiliseren. Dit bleek gisteren toen deze christe lijke combinatie haar programma publiceerde en met de eerste vijftien kandidaten van de kies lijst de verkiezingscampagne startte. Lijsttrekker Hans de Boer, oud-wethouder en lid van de Tweede Kamer voor de ARP, dacht dat het juist was de lande lijke tendens van een zich sta biliserende CDA ook op Velsen toe te passen. Dit ondanks de resultaten van de provinciale ver kiezingen toen bleek dat de CDA in Velsen maar op acht zetels kon rekenen, in plaats van het huidige aantal van twaalf. Om dit laatste aantal te behouden, liefst nog te vergroten is de CDA in Velsen van plan enthousiast en keihard zich in de strijd te werpen. Ten aanzien van het milieubeleid spreekt de CDA zich uit voor het oprichten van een speciale studie groep en wordt het gemeentebestuur gevraagd open te staan voor acties vanuit de bevolking. Ook is een spe ciale milieupolitie gewenst. De ver werking van vuil door middel van afvoer via de VAM geniet de voor keur. Zoals bekend heeft Velsen in middels voor het CAIJ-samenwer- kingsverband gekozen. Dit orgaan prefereert een vuilverbrandingsinstal latie voor de vijf samenwerkende gemeenten. Het is de vraag of de wethouders Witte en Van der Werff die respectievelijk nummer 2 en 3 op de CDA-lijst staan door deze VAM- uitspraak in conflict komen met de overige drie college-leden. De Boer gaf als zijn mening dat politieke partijen in de verkiezingsstrijd, af ge zien van samenwerkingen en coali ties, met een strikt eigen standpunt De CDA-lijst van Velsen met de eerste twintig kandidaten ziet er als volgt uit: 1. H. A. de Boer, 2. Th. C. Witte, 3. H. van der Werff, 4. W. N. Koopman, 5. A. H. van Kilsdonk, 6. J. Visser, 7. A. Roosendaal, 8. J. A. Andriesma, 9. M. van Veelen, 10 N. E. A. M. Kraetzer, 11. C. Dekker, 12. L. Booy-Bukman, 13 H. van Leeuwen, 14. J. N. P. A. Hin, 15. L. de Boer, 16. E. J. M. van Leeuwen-Strijbosch, 17. J. Ritskes, 18. H. H. M. Grootjans, 19 C. J. M. Huizinga-Tesselaar, 20. J. van de Geijn. VELSEN. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken bij een per ceel aan de Johan Maurits van Nassau- laan in Santpoort, waarbij de woning kon worden betreden na het verwijderen van een bovenlicht achter het perceel. Vermist worden vijfhonderd gulden en enige betaalchèques. In dezelfde nacht werd ingebroken bij een perceel aan de Santpoortse Dreef, waar men op ongeveer gelijke wijze is binnengedrongen. Hoewel kasten en la den werden doorzocht heeft de bewoner nog niets vermist. De derde inbraak vond plaats bij de dependance van de gemeente-secretarie aan de Wüstelaan in Santpoort, welk ongewenst bezoek de inbrekers evenmin buit heeft opgeleverd. Het is een niet alledaags verschijnsel in een niet alledaags toneelstuk van. Bert Schierbeek, journalisten als acteur» aan het werk te zien. In Schierbeeks spel Het Ontwaken, dat de NOS woens dagavond uitzond, werden „de media” vertegenwoordigd door Ed Lautenschla- ger (u weet wel: de vroegere nieuwsle zer, thans vooral werkzaam in het recla mevak), radio-journaliste Sonja van Proosdij (van AVRO’s Radiojournaal), Joop van Zijl (onder meer van NOS- Panoramiek), dagbladjournalist Henk van der Meijden (de privé-columnist van De Telegraaf) en Theo Koomen (in ver schillende functies te aanschouwen via het TROS-scherm). Vooral tv-presentatoren beschikken natuurlijk van huis uit over een zeker acteertalent. Dat moeten zij wel, willen zij aardig bij het publiek overkomen. Maar een heuse rol in een heus toneel stuk is vanzelfsprekend weer heel ande re koek. Het moet gezegd dat Koomen en Van Zijl, die de tv-camera’s van zeer nabij kennen, zich verdienstelijk van hun taak kweten. Maar ook hun colle ga’s die de tv-studio wat minder goed van binnen kennen, bleken amateur toneelspelers die ruimschoots aan de ge stelde eisen voldeden. Het stuk van Schierbeek was om ver schillende redenen een interessante ge beurtenis. Om te beginnen is Schierbeek een schrijver van wie iets bijzonders mag worden verwacht. Die verwachting kwam uit. Zijn taalgebruik en vormge ving (veel herhalingen) deden het the ma de problematiek rond de werken de jongeren op alle fronten volledig recht. In het kort de inhoud: een jonge man bouwt bij gebrek aan werk en geld midden op een plein zijn eigen huis. De omgeving neemt dit niet, spreekt zich uit tegen elke verandering. De jongeman zegt dat het hem alleen maar gaat om „een nest om in te wonen”. Maar de maatschappij verzet zich te gen zijn activiteiten: het is verboden om aan de openbare weg zonder vergunning een huis te bouwen. De wet moet wor den nageleefd, de bestaande orde mag niet worden aangetast, het gaat om het handhaven en voortzetten van de „sta- tus-quo”. Als de jongeman toch doorgaat met het „scheppen van nieuwe vormen”, wordt de sterke arm erbij gehaald en neemt de discussie rond de jongeman en zijn pogingen om „radicale veranderin gen aan de basis van de samenleving” tot stand te brengen, vormen aan die doen denken aan opstand en oorlog. De politie maakt ten slotte een eind aan deze ontwikkeling: het „recht” zal zijn loop hebben, er zal geen revolutie ko men, televisiepanels en kranten zullen hooguit nog wat over de zaak napraten. Hans Tiemeyer als de nachtwaker, Ad Fernhout als de jongeman, Janneke Lu- cardie als het meisje en Jan Vreeken als Jojo speelden uitstekend in het bijzonde re en zeer goed functionerende decor, evenals het grote aantal acteurs en ac trices, die in korte, afgebeten flitsen het publiek op het plein voorstelden. Tijdens de verkiezingscampagne van 1972 sprak De Boer zich in een interview voor onze bladen uit tegen de landelijke vorming van een CDA. Hij vond de samenwerking tussen ARP, CHU en KVP te weinig duide lijk geïnspireerd vanuit het christelij ke geloof. Bij deze uitspraak blijft De Boer. In Velsen ligt deze samenwer- Een kleine tweehonderd leerlingen van een aantal lagere scholen in de IJmond hebben woensdagmiddag hun aandeel geleverd aan de Nationale Boomplant- dag. Op het terrein van Hoogovens, na bij het hoofd-bedrijfskantoor, gaf ir. C. Koetzier, onderdirecteur Nieuwbouw, het goede voorbeeld door, geassisteerd door de heer T. van der Werff van de plant soenendienst als eerste de spade te han teren. Tijdens een gemoedelijke samen spraak met de leerlingen vooraf had hij al van hen „losgekregen” dat zij dit werk op de vrije woensdagmiddag best leuk vonden. De kinderen van de Spie- gelschool uit Heemskerk, de ir. Krijger- school en de Watervlietschool uit Vel- sen-Noord en de Heilig Hartschool en de Wilhelminaschool uit Wijk aan Zee waren bijeengekomen bij de voormalige halte Hoogovens in Velsen-Noord. Als verrassing werden zij daar op de specia le excursietrein gezet. Bijzonderheid daarbij was dat deze werd bestuurd door en A- C. Schutte, Ronald z.v. J. Dijkstra en M. van Dijk, Kim d.v. W. de Vos en H. C. Bekker, Chantal d.v. C. Ott en M. A. E. van Egmond, Patrick Petrus H. z.v. P. P. H. Jordens en J- Blaauwbroek, Mascha, d.v. H. van Eijkel en G. D. van Velsen, Sebastiaan M. z.v. F. J. Lode- wijks en I. M. van Delft, Richard H. z.v. C G. M. de Groot en A. C. M. Vendrig, Mariëlle M. T. N. d.v. G. Heeringa en W. C. J. Bootsma, Mascha J. S. d.v. G. Jellema en B. A. M. Mooij, Sanna S. d-v. C. P. G. M. Verduin en A. C. E. M. Neelen, Marcelino z.v. M. López de Anta en V. Knol, Mike M. z.v- S. C. van Zilt en J. C. Timmer, Paulina d.v. D. Log- chies en M. J. H. I. Hendriks, Nancy C. d.v. S. J. van Bezu en J- W. M.Zonne veld, Vincent R. z.v. K. W. Elsing en I. J. T. Koops, Bastiano z.v. P. Mastinu en A- A. Pes, Virginia V. d.v. I. H. J. E. Tan en A. A. C. Westra. Ruime aandacht vraagt de CDA voor sport, recreatie en cultuur. On der meer wordt de bouw van een overdekt 50-meter bad en een tweede sporthal noodzakelijk geacht. Verder dient de realisering van het plan Zeebad met kracht te worden nage streefd. In dit verband moet ook de spoorlijn Santpoort-Noord naar IJ muiden worden doorgetrokken. In het programma spreekt de CDA zich uit voor de vorming van een afspiegelingscollege dat op basis van een afgesproken programma aan het werk moet gaan. „We zullen niet accepteren dat een minderheid de meerderheid regeert”, vindt De Boer. „We geloven dat een afspiegeling van de raad in het gemeentebestuur Vel sen niet in een conflictsituatie zal brengen.” Daarbij is het van wezen lijk belang dat van te voren overleg wordt gevoerd over de uit te voeren programmapunten- Volgens De Boer kan hierbij een meerjarenplan en een prioriteitenlijst uitstekend van dienst zijn.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11