Geheimzinnigheid rond Israëliër op songfestival Frankrijk trekt zich terug I Unicef door keur van artiesten geholpen Mark Jansen MANKIND op de oude rocktoer Muziekweken s Top de pop pop dertien gehandicapte kinderen 8 8 8 9 8 n in Zandvoort FUNGUS SOOSACENDA ZATERDAG OP TV onder redactie van Ferry Tromp wereldbekend aroma 17 KUNST DONDERDAG 4 APRIi: 1974 (Van onze RTV-redactie) MARK JANSEN, een naam met een bekende klank, maar wat deed ie ook alweer? Mark ieder geval de meest principiële, die zijn vingers uitsluitend leen de voor de authentieke boogie- woogie uit de dertiger jaren. Daarom benadrukt hij dat de oude rock-elpee die van hem deze week bij Negram is uitgekomen een zijstap is. Alleen McNeal was aan boord. Mouth was een dag eerder met de boot overgestoken, want hij is nog steeds te huiverig voor het lucht ruim. Hij was wel op het vliegveld aanwezig om zijn muzikale weder helft te begroeten. Jansen is boogie-pianist, een van de betere in Nederland en in BRIGHTON Het vakantie- Mekka van het Verenigd Konink rijk beleeft een vroegtijdig hoogsei zoen. De badplaats Brighton loopt langzamerhand vol met delegaties uit de zeventien landen die dit jaar aan het Eurovisie-songfestival deel nemen. Gistermorgen arriveerde ook de Nederlandse ploeg met een speciale Mouth en McNeal-charter. Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mall Export over gemakkelijk terug uit Niger, waar de documen- 310679. 1. (1) Tigerfeet Mud; 2. (2) Dyna-Mite Mud; 3. (7) When will I see you again Three Degrees; 4. (4) De Heilsoldaat Marc Winter; 5. (11) Ik zie een ster Mouth and MacNeal; 6. (13) Fly Away Teach-In; 7. (8) I’m a train Albert Hammond; 8. (5) The air that I breathe The Hollies; 9. Be my day Cats; 10. (15) Jet Paul en Lynda McCartney plus Wings; 11. (21) Si on chantait Julien Clerc; 12. (6) Devil gate drive Suzi Quatro; 13. (24) Season in the sun Terry Jacks. Royal Flush, Schalkererf, Berna- dottelaan, zaterdag: Discodansen. Moulin Rouge, Kleine Houtstraat, elke av.: bar-dancing-disco. Scuff, Lingestraat 1, zondagmiddag: disco. ■cpositie len wij s. Dan relkom staani tie- :e auto’s is er Waar rpen id met itie- silig, Portabel edere serie rarten- mis te wellicht re Citroen iOO refers. Vorig jaar waren Clive Lugg (solo), Stewart Drummond-Henderson (slag), Kim Blackwell (bas) en Ian de drum mer finalisten in de Melody Maker Rock en Folk Contest, en vorig jaar ook traden ze diverse keren op voor de Engelse radio en tv. Mankind is voor de eerste keer in Nederland en hoopt nog vele keren terug te komen. Zandvoort heeft de primeur. Wishbone Ash en met Deep Purple, maar ze heten Mankind. Zondagmid dag aanstaande speelt deze Engelse groep in gebouw De Krocht in Zandvoort, aanvang twee uur. De vier heren komen van het Engelse platte land wat vooral goed te merken is aan hun zelfgeschreven teksten waar in de seizoenen een grote rol spelen. dat is boogie. Voor mij is er maar één soort: dat wat Albert Ammons maakte en de latere imitaties zijn voor mijn gevoel op enkele uitzon deringen na kitsch. Deze rock-elpee moet je zien als iets anders. Boogie is mijn grote interesse, maar niet m’n enige Ik hou van mensen als Ray Charles, Jerry Lee Lewis, Fats Domi no en Chuck Berry en op deze plaat heb ik die voorliefde kunnen omzet ten in m’n eigen stijl. Persoonlijk ben ik er erg gelukkig mee, ook dankzij de voortreffelijke backing van Rob ten Bokum op gitaar en Rob Kruis man op sax. Als de plaat aanslaat kan er weer van alles gebeuren, ook op rookgebied”. boogie. Met zijn trio maakte hij een LP'bij Polydor en in 1971 nog een De Franse zangeres Dani, die na het overlijden van Pompidou niet in Brigh ton zal optreden. Fungus richt zich voornamelijk op de Schotse kant en heeft met haar uitgebalanceerde akoestische werkjes met name al in Engeland veel succes geboekt. Dat gebeurde tijdens een toernee vorig jaar over het Grote Eiland, in oktober gevolgd door de eerste single „Farewell tot Tarwa- thie”, die veel werd gedraaid. Fred Piek, Kees Maat, Koos Pakvis en Sido Martens zijn zich de laatste maanden ook steeds meer op Nederlandse tra ditionele muziek gaan werpen. De elpee, „Mark Jansen Rock ’n Roll Tunes” is één lange reis door heimwee-land: 24 onvervalste ouwe rockers aaneengesmeed tot een grote medley. Nummers als „Blue Sude Shoes”, „Heart Break Hotel”, „Be Bop A Lula”, „Maybelline”, „Lucille” en „Fm walking” die Jansen een eigen, swingende stijl heeft meegegeven. Mark Jansen, dertig jaar oud nu en een streekgenoot (hij woont nog op een woonark in Vijfhuizen en ver huist binnenkort naar Heemstede) speelt al vanaf zijn vijftiende jaar In Neerlands piepkleine maar des ondanks soms behoorlijke onoverzich telijke muziekwereldse neemt de groep Fungus die zaterdagavond in het Amsterdamse Paradiso speelt, een zeer bijzondere plaats in. In feite heeft de muziek van de groep zeer weinig met pop te maken maar sinds de successen van Fairport Convention zijn de oren van een steeds groeiend publiek open gaan staan voor traditi onele Engelse folkmuziek. vele gasten die zullen meewerken aan het Unicef-gala. Jansen: „Op een gegeven moment ging de lol er een beetje af. Vroeger was het publiek in de sociëteiten en clubs enthousiast, meelevend. Dat be gint nu weer een beetje terug te komen maar het is een paar jaar lang erg vervelend geweest. Toen moest ik kiezen of delen. Mijn baan als cameraman bij de NOS kon ik niet meer combineren met optreden”. Mark Jansen verdween drie jaar van het muzikale toneel, maar niet van harte. Toen Negram dan ook bij hem kwam met het idee voor een rock- elpee zei hij zonder veel aarzelen ja. „Ik kan het nu weer een beetje regelen met m’n werk en er zijn dan ook plannen om veel te gaan optre den Ik speel op het bluesfestival van Keulen en ook in Amstelveen. Maar DEN HAAG. De Vereniging voor Huismuziek organiseert in samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Re validatie deze zomer twee muziekweken voor lichamelijk gehandicapte kinderen, die op een of andere manier actief met muziek bezig zijn. Ze moeten kunnen zingen of een instrument (blokfluit of ander melodie-instrument, slagwerk of Orffinstrumentarium) bespelen. De muziekweek voor kinderen van 10 tot 13 jaar wordt van 29 juni tot 6 juli in „Het zilveren schor” te Arnemuiden gehouden. De week voor 13-16-jarigen vindt plaats in het buitencentrum „Gil- well St. Walrick” te Overasselt (bij Nij megen) van 3 tot 10 augustus. Tot nu toe werd het deelnemen van gehandicapte kinderen aan de muziek weken van de Vereniging voor Huis muziek belemmerd door het ontbreken van geneeskundige hulp en het niet aangepast zijn van de cursusaccommo daties en de muziekprogramma’s. Daarin is nu verandering gebracht. Hoewel beide muziekweken speciaal op deze groep kinderen zijn gericht, zijn de cursussen niet uitsluitend toeganke lijk voor gehandicapten. Bewust heeft de vereniging gekozen voor een vorm waar bij zowel plaats is voor gehandicapte als valide deelnemers. Aan de gezonde kin deren zal, aldus de Vereniging, worden gevraagd hun leeftijdgenoten, waar no dig, te helpen bij het verplaatsen, eten en kleden. Voor nadere infoimatie kan met zich wenden tot de Vereniging voor Huismu ziek, Begijnehof 7, Utrecht, tel. 030- tweede met de zangeres Viktoria Va- rekamp op een klein label, een werk stuk dat alleen bestemd was voor de echte bluesliefhebbers. Dat tekent Jansen. H’j staat op zijn principes, heeft altijd veel opgetreden in jazz clubs, had redelijk succes maar wei gerde toe te geven aan modische trends om méér succes te behalen. Ook nu neg, althans als het de boogie betreft, met uitzondering dan van de stunt die hij en vijf andere boogie- pianisten waaronder Rob Hoeke vorig jaar in het tv-programma „Music-all- in” uithaalden. Zes boogie-freaks achter even zovele piano’s die geza menlijk één stuk speelden bleek goed genoeg voor een herhaling op Oude jaarsavond. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De TROS-TV geeft zaterdagavond op Nederland 1 een inte grale uitzending van het daags tevoren opgenomen UNICEF-gala. Het program ma „Artiesten helpen Unicef” zal daar mee gedurende 10 minuten het Eurovisie Songfestival op Nederland 1 overlappen. Gasten op dit gala zijn uit Nederland The Cats, Kayak. Martine Bijl, de Stra- novsky Singers en Dimitri van Toren. Uit Amerika komt de bekende zanger Andy Williams en voorts zullen onder meer optreden Cockney Rebel (Sebastian en Judv Teens). Matt Monroe. Lori Lie bermann. Gilbert O’Sullivan, Heino, Al bert West, Margritt Schramm en een Roemeens kinderkoor. Het doel van het programma Artiesten helpen Unicef zal op vrijdagavond 5 april om 22.15 uur op Nederland 2 worden ingeleid door een documentaire van Wibo van der Linden, getiteld „Een kwestie van 200 gulden”. Dit bedrag is gemiddeld nodig om in door waternood geteisterde gebieden zuiver en veilig bo demwater aan de oppervlakte te bren- gen. Regisseur Lex de Rooi kwam giste- ren terug uit Niger, waar de documen taire werd gemaakt. Hij illustreerde de Riverside, Spaarne 91, wo.: soos; vr.: aanloop; zat.: disco. Disco Dubois, Berlagelaan 45, zon dagmiddag: disco. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: Loek Dikker’s Improvisators Guild. grote waternood in de gebieden die grenzen aan de zuidkant van de Sahara, met de opmerking dat slechts 4500 van de 10.000 dorpen in Niger over één waterpomp beschikken. Eigenlijk zit de helft van het land zonder water. En dat water is weer nodig om de pindabomen te laten groei en, want pinda’s vormen het enige ex- portmiddel van het land. Maar die pin da’s zijn er ook niet meer, omdat er geen water is. Nog afgezien van het feit dat deze mensen toch nog wat moeten drinken”, aldus Lex de Rooi. De verhoogde toegangsprijzen, de ver koop van de gelijknamige elpee met artiesten van deze avond en de televisie rechten moeten de aankoop van de wa terpompen mogelijk maken. De toegangs prijs bedraagt 20 gulden. Met andere woorden: 10 bezoekers zijn goed voor één waterpomp. De optimistische stemming van de Ne derlandse ploeg werd veroorzaakt door de stand bij de bookmakers in de Engel se badplaats. De weddenschappen wijzen met een verhouding van een op vijf in de richting van een Nederlandse over winning. Mouth en McNeal wagen zich niet aan een voorspelling. „We weten helemaal niet wat de andere kandidaten gaan brengen”, aldus Willem Duyn, alias Mouth. „We kunnen niet vergelijken en daarom ook niet oordelen”. De concurrentie is iets verminderd nu de Franse afgevaardigde Dani thuis blijft. De Franse ploeg heeft zich terug getrokken naar aanleiding van het over lijden van de Franse president Pompi dou. Nu Frankrijk niet meedoet, zijn de kansen voor landen als Monaco en Bel gië sterk afgenomen: de Franse jury laat uiteraard ook verstek gaan. Het was te verwachten dat de Franse jury voor keur zou hebben voor de Franstalige liedjes van België en Monaco. Er is veel geheimzinnigheid gekweekt rond de deelneming van de Israëlische afgevaardigde Poogy. Het is niet bekend of de ploeg al is gearriveerd. In welk hotel wij logeren komt niemand te we ten. Opnieuw is de veiligheid tot in de puntjes verzorgd. Het festivaltheater The Dome is hermetisch afgesloten. Wie wel naar binnen mag, wordt omringd door minstens tien veiligheidsagenten en moet zich uitgebreid legitmeren. Een pasje is absoluut noodzakelijk om maar een voet over de drempel te kunnen zetten. Via een metaaldetector mag men ten slotte naar binnen. Ook de artiesten worden zwaar be waakt vervoerd naar de repetities. In de speciaal daarvoor bestemde auto’s wor den zij van het hotel gehaald. In die wagen mag alleen de artiest zitten en geen enkele begeleider. Via een aparte ingang gaan zij het theater binnen, al weer omringd door een hoeveelheid ge üniformeerde personen. Van een zenuwachtige stemming is nog weinig te merken. Die zal de ko mende dagen wel komen. Het is ook geen kleinigheid om in drie minuten een tv-publiek van 500 miljoen kijkers te vreden te stellen, plus een kritische jury. De BBC heeft besloten om de jurering weer in oude stijl te doen. Elk deelnemend land wordt tijdens de uitzending gebeld om de puntenwaarde ring door te geven. Het zweet parelt de BBC-medewerkers nu al van het voor hoofd, want het verleden leerde dat met die telefoonverbindingen iets verkeerd kan gaan. de ADVERTENTIE PEN, Kanaalstraat 257, IJmuiden, vrijdag: disco; zaterdag: groep City; zondagmiddag: disco. TIOLI, geb. Njord, Nrd. Schalkwij- kerweg 93, zaterdag: disco. Zero, Bakenessergracht 8, vrijdag: Kameleon, klassiek kwartet, zaterdag: Sight, swingende muziek met jazz- en rockinvloeden op Zuidamerikaanse basis met veel improvisaties die ech ter steeds tot een herkenbaar werk stuk leiden (22.30 uur). Paradiso, Weteringschans, Amster dam, zaterdag: Fungus en Second Spring; zondag: Strawinsky progr. Ned. Blazers Ensemble. Zodiac, Amsterdamse vaart 142, vrijdag, zaterdag en zondag: disco. De Weijman, Santpoort, elke av. be halve maandag: disco. De Ark, Kerkplein 5, Velsen-Zuid, vr. en zat.: disco. Can-Can, Stoofsteeg 1, elke av.: bar-dancing-disco. MARK JANSEN

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17