Consumenten- bond aangeklaagd Koeien vreten nieuws Afschaffing van wijnaccijns van huren bepleit Hoechst maakt forse winst van f 38 miljoen RT Olie in België Soek van de Maand bedrijven tar HE ze bijna op Zig-zagbeleid op energiegebied Rente van tot 9% „Achterstand UUXatt- Nu nog grotere winsten met de 6 NMB- inhalen” Spaarwinst- biljcttcn. Regering: „Doorvoeren maatregelen nodig” F F Molens van'Nederland ■V’C C.- 4». V ■V ik 4» "C In speciale Beek n de Maand oplage f 12.50. VOORZITTER LANDBOUWSCHAP: U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: ■boekI I I r i 19 ECONOMIE APRIL 1974 DONDERDAG 4 ip 1 KVP-FRACTIE: 5 cent N gedetailleerde molenkaarten. Haal het nü bij uw boek handelaar. Looptijd 2 jaar 2 jaar 414 jaar 4/2 jaar 6 jaar 6 jaar ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- U stort 865,33 4.326,66 699,96 3.499,81 f 596,27 ƒ2.981,34 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Drirtb'ilrl f tV. aanbieding is geldig t/m mei 1974. Echter zolang de voorraad strekt.) Rente U ontvangt 7’/2 772 81/4 8/4 9 9 I teü- W. IP- WB W V W W W W Met het nieuwe Boek van de Maand komt u ze allemaal op het spoor. Molens van Nederland. Een kostelijk boekwerk met 300 foto’s (waarvan 200 in kleur) en 6 pagina’s vol ■van de maand De wieken draaien. De stenen malen. De vlaggen staan in top. De molens van Nederland komen weer tot leven, in het nieuwe Boek van de Maand. Daarin vindt u alles over deze markante bakens van Hollands’nijverheid. Anecdotes, feiten, prenten. Die vertellen het levensverhaal van onze stille werkers. Wél met een tikje weemoed. Maarniet in mineur .Want Nederland is nog rijk aan mooie molens. EF I ADVERTENTIE Werkloosheid blijft zorgen baren (Van onze correspondent) de 9 naken gheid, tse en ichten bus 9. De heer Knottnerus verweet de rege ring ook dat bij de jongste toegestane verhoging van de prijzen voor aardolie- produkten helemaal niets uit de bus is gekomen met het oog op de tuinbouw. Het zou zijns inziens een daad van wijs beleid geweest zijn als de regering bij de goedkeuring van prijsverhogingen voor energie met maatregelen was gekomen voor de zeer zwaar getroffen sectoren. lander, gisteren op dat een kwart van de huidige arbeidsreserve structureel werk loos is en een kwart tevens permanent werkloos. Vraag eens inlichtingen over deze spaar mogelijkheden. BRUSSEL (ANP). De onafhankelij ke brandstofdistributeurs in België heb ben gisteren tijdens een persconferentie meegedeeld dat ze binnen enkele dagen geen brandstof meer zullen kunnen le veren. Dat wil volgens hen zeggen dat dan ziekenhuizen, scholen en partikulie- ren in de kou komen te zitten. LUXEMBURG (ANP) Het Europe se Parlement wil dat de Europese Com missie nieuwe voorstellen indient die gericht zijn op de afschaffing van de accijns op wijn in de landen van de EEG, waar deze belasting bestaat. De pogingen van de Nederlandse Tweede- Kamerleden Notenboom (KVP) en Wiel- draaijer (PvdA) om ook voorstellen te laten maken voor het afschaffen van de accijns op bier kreeg niet de benodigde meerderheid Oude kranten worden met water tot pulp vermalen en aan deze brij worden schimmels toegevoegd. Het eindprodukt is volgens de onderzoe kers zeer voedzaam. Het heeft geen nadelige invloed op de melk of het vlees van slachtvee, aldus het mede delingenblad van de VAM (Vuilaf voer Maatschappij). Op dit ogenblik beval de heer Knott nerus een zo vlug mogelijk overschake len op aardgas toch nog wel aan als enige uitweg voor de glastuinbouw en voor een aantal andere agrarische be drijven. De overheid wil namelijk de aardgasprijzen op den duur wel gelijk hebben aan d( olieprijzen, maar van minister Van der Stee van Landbouw AMSTERDAM (ANP). De Neder landse bedrijven van het Duitse chemie concern Hoechst hebben in 1973 een geconsolideerde omzet behaald van 723 miljoen, een stijging met 21 percent. De winst voor belastingen ging omhoog van f 11 mln tot 38 mln. Enkele van de produktiebedrijven kwamen uit de aan loopfase, wat in de verhoudingsgewijze sterke stijging van de winst tot uitdruk king kwam, aldus Hoechst. Drentsch-Overijsselsche Hout. Drentsch- Overijsselsche Houthandel zal aan de jaarvergadering op 28 mei voorstellen over 1973 een dividend uit te keren van 15 pet in contanten alsmede 5 pet in aandelen uit de agioreserve, zo heeft het bestuur medegedeeld. Over 1972 werd 15 pet in contanten uitge keerd. Het streven van de regering is dat de huurachterstand na 1974 niet mag worden ingehaald. DEN HAAG (ANP) De werkloosheid van mannen en vrouwen betrof eind maart 132.800 personen, en dit betekende een daling met 12.000 ver geleken bij het einde van februari. Aldus heeft minister Boersma van So ciale Zaken gisteravond in de Tweede Kamer gezegd tijdens het voortge zette Kamerdebat over de recente regeringsmaatregelen. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen en vrouwen omvatte 140.500 personen, of wel 11.800 minder dan einde februari. Dit is een daling van 8 percent. De be windsman herinnerde de Kamer er aan, dat de daling in maart van het vorig jaar 10 percent bedroeg en in maart twee jaar geleden 13 percent. Tekort Europese betalingsbalans. De Eu ropese commissie, het dagelijks be stuur van de EEG, verwacht voor dit jaar een tekort van 22 miljard dollar op de betalingsbalans van de gemeen schap. Dat heeft Europees commissaris Wilhelm Haferkamp gezegd in een recente vergadering van de economi sche en monetaire commissie van het Europees parlement. Eén van de grootste problemen is, aldus Hafer kamp, dat de conjunctuurpolitieke si tuatie binnen de gemeenschap van lidstaat tot lidstaat sterk verschilt. Duitsland en de Beneluxlanden staan er veel beter voor dan Italië, Enge land en Frankrijk. De eerste groep landen kunnen een evenwichtige beta lingsbalans of zelfs een klein over schot verwachten. ENSCHEDE Sanders Supermarkt In Enschede gaat een proces beginnen tegen de Consumentenbond in Den Haag. Opmerkingen in de Prijswijzer over de Enschedese detailhandel vormen daartoe de aanleiding. Volgens Sanders is men in de Prijswijzer onzorgvuldig te werk gegaan. De supermarkt meent daardoor te zijn benadeeld. Er zijn ongeveer 3.000 zelfstandige dis tributeurs in België die, naar eigen zeg gen, ongeveer 60 percent van de markt hebben. Ze zijn zonder produkten ge raakt omdat de oliemaatschappijen hun weigeren te leveren. De distributeurs vinden dan ook dat de Belgische rege ring nieuwe dwingende maatregelen moet treffen opdat de grote maatschap- pi'fen weer gaan leveren. Premier Leburton heeft verklaard dat er aan de (onlangs verhoogde) prijzen niet meer valt te tornen en dat ze zullen blijven wat ze zijn. Hoechst verwacht dat de omzet in Nederland in 1974 ongeveer 895 mil joen zal bedragen, een stijging van 24 pet, terwijl de winst voor belastingen circa 47 mln zal zijn. De investerings uitgaven worden voor 1974 geschat op 75 mln. Deze zakten in 1973 van 62 mln tot 24 mln, hetgeen werd veroor zaakt door het feit, dat enkele projecten van 1973 werden verschoven naar 1974 of volgende jaren. Het personeelsbestand zal verder toenemen van 2903 (eind 1972' 2800) tot on geveer 3170 man. De heer Baumler. directeur van Hoechst-Duitsland, wilde tijdens een bij eenkomst in Amsterdam geruchten be vestigen noch ontkennen, dat Hoechst vé n plan zou zijn, het dividend te ver hogen (1972: 15 pet). Hij wees er voorts on. dat Hoechst het resultatenniveau van 1969, waarna een sterke daling inzette, bij lange na nog niet heeft bereikt. De beslissing over het dividend is echter nog niet definitief gevallen, aldus de heer Baumler. DEN HAAG (ANP) De regering voert op het gebied van de energie een zig-zagbeleid. Aldus voorzitter ir. C. S. Knottnerus van het Landbouwschap gis teren in een bestuursvergadering van bet schap. De ene dag, aldus ir. Knottnerus, is de overschakeling van de glastuinbouw van olie naar aardgas zeer urgent, de volge-n de dag geldt het devies dat de aardgas- prijzen ongeveer gelijk moeten worden aan die van stookofie. Dan is overscha kelen niet meer zo aantrekkelijk. De permanent werklozen zijn volgens hem mensen, die om allerlei redenen minder arbeidsgeschikt zijn. Zij kunnen niet of slechts zeer moeilijk in het arbeidsproces worden ingeschakeld. Ten aanzien van deze mensen past niet een beleid van werkloosheidsbestrijding, maar van sociale ondersteuning. Wat de jeugdwerkloosheid betreft deelde de bewindsman mee, dat de laat ste maanden zich een ongunstige ont wikkeling heeft voorgedaan in de groep jongeren van 15 tot en met 18 jaar, met name bij de bouwvakarbeiders, het han- delspersoneel, de naaisters en de winkel bedienden. Het aandeel van de 19 tot en met 22-jarigen in de totale arbeidsreser ve daalde licht. Volgens minister Boers ma verloopt de totale jeugdwerkloosheid min of meer evenredig met de totale werkloosheid. De in de loop van gisteravond bekend geworden cijfers zijn voor de ministers Boersma, Duisenberg van Financiën en Lubbers van Economische Zaken aanlei ding geworden om de Tweede Kamer nog eens met nadruk te wijzen op de noodzaak van het doorvoeren van de aangekondigde regeringsmaatregelen. De stijging van de geregistreerde ar beidsreserve wijst er op, dat er een flink stuk structurele werkloosheid is, aldus de bewindslieden. Zij zeiden, dat de doorvoering van de maatregelen nodig is om de stiigende werkloosheid om te buigen. „Als we niet met het pakket gekomen waren, zou de gemiddelde werkloosheid dit jaar op 150.000 uitgeko men zijn”, zei minister Duisenberg. Volgens de PPR echter is het aantal werkelijke werklozen lager dan 125.000. Het Kamerlid Van Gorkum zei dat er veel minder werkelijke werklozen dan de 125.000 zijn, die officieel geregistreerd staan. Hij baseert deze bewering op verkregen gegevens van gewestelijke ar beidsbureaus, waaruit zou blijken dat het hooguit om 50.000 man gaat. De toerusting van de GAB’s schiet tekort, de opvangmogelijkheden zijn lang niet optimaal, aldus Van Gorkum. Op een bijeenkom?.*, van het Neder lands Centrum voor directeuren merkte de directeur van Het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen, mr. J. Hol- Een schriftelijke klacht bij de Consu mentenbond werd eerst telefonisch be antwoord. „Ik kreeg daarbij de indruk dat onze eis: nieuwe publikatie met juiste gegevens, zou worden ingewilligd. In het schriftelijke antwoord van de bond verdedigt men zich alleen met het argument dat de rubriek eenvoudig ge houden moet worden. Daarom willen wij een proces aanspannen”, aldus San ders. had de voorzitter gehoord dat dit nog wel enige tijd kan kosten. De duidelijke nadruk op de betekenis van de individuele agrarische onderne mer, die de tweede nota ruimtelijke ordening van 1966 kenmerkte, is in de pas verschenen oriënteringsnota (eerste deel van de derde nota ruimtelij ke ordening) niet meer terug *e vinden. Het Landbouwschap komt tot deze conclusie en betreurt deze verschuiving in benadering in hoge mate, omdat zij de centrale positie van die individuele ondernemer in het beleid en in de agra rische werkelijkheid van alledag tekort doet. Het Landbouwschap maakt zijn opmerkingen in e en nota, die gisteren door het bestuur is aanvaard. Die verschuiving in benadering, vindt het schap, wekt de indruk dat de rege ring de landbouw meer beschouwt als een soort onderhoudsdienst voor ons landschap dan als een voor de economie bijzonder belangrijke tak van bedrijf. Er is nu volgens het Landbouwschap sprake van een duidelijk onevenwichtige behandeling var de landbouw: de vorm van het agrarische landschap werd be langrijken dan zijn invloed; de landin richting kreeg zo’n zwaar accent, dat de lezer dreigt te vergeten dat die landin richting, landbouwkundig bezien, slechts een belangrijk middel is tot verbetering van de agrarische produktie-omstandig- heden. Het voor het seizoen gecorrigeerde cij fer van de geregistreerde arbeidsreserve liet een stijging met 7300 tot 128.300 zien, De geregistreerde openstaande vraag, voor het seizoen gecorrigeerd, steeg mei 800 tot 68.000. Minister Boers ma zei, dat in vergelijking met vorig jaar maart de werkloosheid regionaal onevenwichtiger gespreid is. Er is een daling in de provincies met lage werk loosheidscijfers en een stijging in de overige. Het debat in het parlement dat deze week in Luxemburg vergadert, stond gisteren geheel in het teken van de alcoholica, wijn en bier. Zo was het parlement het eens met het harmonise ren van de verschillende accijnzen die er in de negen lidstaten bestaan. Het parlement was het dan ook eens met de voorstellen van de Europese Commissie om de accijnsrechten op bier te harmoniseren- Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 41/2 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder en verkrijgbaar aan de kas van elk NMB kantoor. AMSTERDAM. Onderzoekers van de Universiteit van Aston, Bir mingham (Engeland) hebben ontdekt dat krantepapier uitstekend als voed sel voor koeien kan dienen. Hogere winst Van Nelle. De Erven de Wed. J. van Nelle heeft over 1973 een nettowinst behaald van 9,97 mln te gen 7,83 mln in 1972. Tot deze winstverbetering hebben vooral de buitenlandse bedrijven bijgedragen. Bij de Nederlandse bedrijven bleef de rentabiliteit bevredigend. De concern- omzet bedroeg 560 mln en nam met 12 pet toe. De winst per aandeel van 100 steeg van 31,30 in 1972 tot 37,38 in 1973, aldus het bedrijf. Aan de jaarvergadering op 10 mei zal wor den voorgesteld het dividend vast te stellen op ongewijzigd 17 pet over het met 6,5 pet vergrote aandelenkapitaal. Desgewenst zal in plaats van dit contante dividend aan aandeelhouders een bonusuitkering vrij van divi dendbelasting van 6 pet in aande len worden aangeboden, naar keuze ten laste van de winst of ten laste van de inmiddels vergrote agioreserve. DEN HAAG (ANP). De KVP-frak- tie in de Tweede Kamer vindt het nood zakelijk, dat na 1974 de huurachterstand mag worden ingehaald. De KVP-woord- voerder Bremen heeft dit gezegd bij het voortgezette Kamerdebat over de recente regeringsmaatregelen. Hij sprak in het bijzonder over het op grond van de machtigingswet door de regering geno men besluit de huurverhogingen in 1974 te beperken (maximaal 7 percent voor gesubsidieerde woningen uit laatste jaren maximaal 3 percent). Europese Investeringsbank. De Europese Investeringsbank heeft twee overeen komsten getekend waarbij een krediet van 14 miljoen Deense kronen (1,85 miljoen Europese rekeneenheden) ver strekt is aan Alpha-Diesel en een krediet van 15 miljoen kronen (1,98 miljoen rekeneenheden) aan Aktie- selskabet Holeby Dieselmotorfabrik. Beide leningen hebben 15 jaar looptijd en een rentevoet van 8,75 pet. A

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19