OPVANGCENTRUM GEDETINEERDEN LOS VAN HUIS VAN BEWARING Inkomens tussen 23 en 30 mille in koopkracht vooruit Energieverbruik lager oneerlijk Spoed gevraagd met afbreekbare „Spiekbrief voor Lubbers” niet plastic vuilniszak ooOEnta dit Kritiek dr. De Jong is kwetsend Pavel Litvinov in Amsterdam 11 DUISENBERG OVER BELASTINGVOORSTELLEN: Meer Britse soldaten naar Noord-Ierland MR. LINTHORST HOMAN IN MEMOIRES: 99 99 RECHTER: DONDERDAG 4 APRIL 1 974 BINNEN» EN BUITENLAND 2 D i (Van onze parlementsredactie) Voorindexering (Van onze Haagse redactie) VERWARRING I 1 DEN HAAG. Inkomens tussen 23.000 gulden en 30.000 gulden zul len dit jaar in koopkracht vooruit gaan. Dat betekent dat de belasting voorstellen van de regering ook gunstig zijn voor de middengroe pen. Dat verklaarde minister Dui senberg van financiën gisteravond in de Tweede Kamer. De bewinds man gaf verder te kennen dat er volgend jaar weer sprake zal zijn van inflatiecorrectie, dat wil zeggen teruggave van de door de inflatie teveel geïnde belasting. DEN HAAG. De memoires van mr. J. Linthorst Homan, die onder de titel „Wat zijt gij voor een vent” bij Van Gorcum zijn verschenen, zijn veel meer dan levensherinne ringen van een man die een leven lang in de „kantlijn” van de poli tiek heeft vertoefd. Ruim de helft van het boek is een duidelijk ver weer tegen de ernstige beschuldi gingen die de officiële geschied schrijver van „Het koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereld oorlog”, dr. L. de Jong tegen Lint horst Homan heeft geuit, met be trekking tot diens rol als het meest omstreden lid van het Drieman schap, dat in het eerste jaar van de Duitse bezetting de Nederlandse Unie oprichtte en leidde. Hij vat dit verweer samen met de woorden: „Mij kwetsen toon en teneur diep, want ik wil steeds graag fouten er kennen, maar niet dingen die ik niet heb begaan.” Niet veel te tomen m (Van onze redactie economie) WEERRAPPORTEN Zon onbewolkt licht bew. onbewolkt n n wnw nnw nno wnw nno no zzo ver. nno zzw no no no ono no ono ono ono no no ono 20 20 20 20 20 18 20 19 19 19 21 20 19 19 18 0 15 19 20 22 19 13 14 18 13 17 16 14.44 22.55 7 6 7 3 8 8 6 6 8 6 uur uur 11 0 0 2 0 0 2 0 0 0 0 0.2 7 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o o 2 0 1 0 o o o o of zij al dan niet in voorlopige hech tenis zullen worden genomen. gegeven. Wat Linthorst Homan de histo ricus voornamelijk verwijt is dat hij weinig begrip kan opbrengen voor de houding van degenen die zich in juli 1940 tot directe actie geroepen volden. Volgens hem waren de beweegredenen, in het zicht van de acute situatie, zuiver. feit dat in het advies niet ondubbel zinnig stelling wordt genomen tegen de bouw van het nieuwe complex bij Diemen. „Een typisch justitieel stuk”, aldus een woordvoerder. „Aan de ene kant berust het advies op het uitgangspunt dat we steeds minder mensen zullen moeten gaan opsluiten, terwijl aan de andere kant de bouw van een peper duur nieuw gevangeniscomplex niet wordt bestreden- Het komt er onge veer op neer dat de reclasseringsraad tegen de staatssecretaris zegt: „als u ons nu ons opvang- en adviescentrum maar geeft, maken wij geen bezwaar meer tegen de nieuwbouw. Wij vin den dat inconsequent. Er moet ge woon geen nieuw huis van bewaring komen.” Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel We«r in binnen- en buitenland o no wzw 5 9 6 8 8 6 5 -3 2 3 6 4 8 8 2 7 9 1 12 0 8 10 7 0 0 7 6 3 15 9 terwijl de BELFAST. (AP) De Britse regering heeft besloten meer militairen naar Noord-Ierland te zenden. Dit is gisteren in goedingelichte kringen in Belfast ver nomen. Daarom is besloten het boek niet uit te geven doch te deponeren in het rijks- archief in Den Haag met een embargo van vijfentwintig iaren. Hel manuscript werd wel ter inzage van dr. De Jong Het besluit was genomen om kracht dadiger te kunnen optreden tegen het IRA, dat de laatste tijd heeft getoond nieuwe strijdmethoden en nieuwe wa pens te zijn gaan gebruiken. De verster king der troepen zou >,over een dag of wat beginnen”. Amsterdam licht bew, onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt de 13.650 gulden tegemoet te komen. Hij kondigde aan dat voor deze groep de drempel van de vrijwillige ziekenfonds premie di eop dit moment op 43 gulden per maand ligt, verlaagd zal worden. Deze verlaging gaat in op 1 juli van dit jaar. In totaal is hiervoor dit jaar vijf miljoen gulden gereserveerd. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder licht bew. Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg onbewolkt Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel i Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno 1 Londen uur 5.03 uur Hij noemt de kritiek van dr. De Jong kwetsend. Zoals wij openbaar maakten vinden belangrijke medewerkers van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, als prof- Ben Sijes, de beoordeling door De Jong van de rol van het Drieman schap veel te mild. Wie het boek van Linthorst Homan leest en zijn kritiek op de werkwijze van De Jong verwerkt, komt tot geen andere conclusie dat De Na het lezen van zijn memoires, komt de lezer tot de conclusie dat Linthorst Homan nog steeds niet met zichzelf in het reine is over de rol die hij tijdens het eerste oorlogsjaar heeft gespeeld. Hij erkent wel dat er fouten zijn gemaakt, maar hij meent nog steeds dat hij juist heeft gehandeld. Opvang- en Adviescentrum volledig te ontkoppelen van de nieuwbouw- plannen. Het centrum dient in de stad zelf gesitueerd te zijn. De raad zou het op prijs stellen als de mogelijk heden zouden worden onderzocht om in het Antoni van Leeuwenhoekhuis aan de Sarphatistraat een dergelijk centrum in te richten. Ligging en capaciteit van dit leegstaande gebouw lijken de raad geschikt voor dit doel. Zolang het Antoni van Leeuwenhoek huis niet verbouwd is, dient vanaf 1 oktober 1974 het huis van bewa ring I aan het Leidsebosje als op- vang- en adviescentrum te functione ren. Het centrum zal tot taak krijgen als „sluis”, als „buffer” te fungeren voor diegenen, die aangehouden wor den en over wie beslist moet worden DEN HAAG (ANP). Van regerings wege moet bevorderd worden dat de vervaardiging van snel-afbreekbare plas tic vuilniszakken ten spoedigste ter hand wordt genomen Aldus het Tweede-Ka- merlid Verbrugh (GPV) in gisteren aan minister Vorrink van Milieuhygiëne ge stelde schriftelijke vragen. De vraag is ingegeven door de octrooi aanvrage van TNO voor een ontwikkel de werkwijze van een goedkope kunst stof. Deze stof wordt, op de wijze van papier, in een vochtige bodem snel afge broken. Het Kamerlid vindt het van belang, dat een Nederlands bedrijf in de gele genheid wordt gesteld een proeffabriek te bouwen om de produk'tie voor te bereiden. Dan kan nog dit jaar voor dezelfde prijs als voor de oude onaf breekbare plastic zak, de nieuwe zak in de handel worden gebracht. In de nota doet de raad geen uitspraak over de stichting van het nieuwe huis van bewaring. Bepleit wordt de realisering van het plan wordt opgedrukt van: „die man heeft gezeten”. Een telling in de Amster damse huizen van bewaring heeft aangetoond dat dertig percent van de voorlopig gedetineerden „thuisloos” is, dikwijls een indicatie voor voorlopige hechtenis. Ruim vijfendertig percent is psychisch labiel en ruim twintig pecent is druggebruiker, waarvan en kele met ernstige onthoudingsver schijnselen. Hoewel deze getallen el kaar overlappen vindt de raad hun aantal groot genoeg om voor deze categorieën een Opvang- en Advies centrum in te richten. Hoewel men bij het actiecomité „Stop huis van bewaring” het pleidooi voor de oprichting van een centrum over het algemeen positief beoordeelt, is men ernstig teleurgesteld over het om een commissaris van de koningin, die een duidelijke a-politieke functie heeft, gebruik heeft willen maken van de bezetting en de medewerking van de Duitse autoriteiten om een politieke ver nieuwing in gang te zetten, waarvan iedere beroepspoliticus in die periode niets moest hebben. De onverschrokken prof. dr. B. M. Telders heeft hem die vraag in juni 1940 openlijk gesteld. „Vernieuwing is een goede zaak, maar niet nu. Eerst de Duitsers eruit en dan vernieuwen”, was het ondubbelzinnige standpunt van Tel ders. Linthorst Homan blijft ook nu nog van mening dat hij gelijk had, juist toen naar vernieuwing te streven, teneinde het Nederlandse volk een instrument te geven om zich af te zetten tegen de NSB en het Nationaal Front. Hij geeft geen duidelijk antwoord op de kritiek die vooral in politieke kring is geuit op het eigengereide optreden van het driemanschap in de nacht van 23 op 24 juli 1940. toen zonder nader overleg met de bestaande politieke groeperingen de Nederlandse Unie per manifest werd uitgeroepen. De 35-jarige Russische dissident Pavel Litvinov, die met zijn vrouw en twee kinderen de Sovjet-Unie heeft verlaten, verblijft voor een paar dagen in Am sterdam. Hier zien we hem (rechts) met zijn vrouw Maja en hun kinderen Dima en Lara op de Magere Brug over de Amstel. De Litvinovs zijn van plan naar de VS te reizen. Het Driemanschap heeft van meet af wantrouwig gestaan tegen de werkwijze van dr. L. de Jong. Daarom hebben zij in 1966 al besloten een eigen onafhanke lijke schrijver aan te stellen om een boek onder hun eigen verantwoordelijk heid te kunnen uitgeven. Zij vonden J. Bruna bereid en zijn manuscript kwam met „bekwame spoed gereed”. Het werd echter nooit uitgegeven. Volgens Lint horst Homan was het een gedegen werkstuk, maar het ging te ver in op zaken die buiten het gezichtsveld van het Driemanschap hadden gelegen en „het citeerde nogal wat personen die wij die aanhalingen liever wilden besparen”. Het verwijt van WD, CHU en DS’70, dat het kabinet te eenzijdig nivelleert met name wat betreft de middenstand, achtte de miniser onbewezen. Ook be streed Boersma het verwijt dat het pak ket loon- en belastingmaatregelen een zijdig de wensen van de vakbeweging volgt. „Ik zou net zo goed kunnen zeg gen dat de Kamerleden die de belangen van de zelfstandigen zeggen te vertegen woordigen even hard achter de midden standsorganisaties aanhollen”, kaatste Boersma dat geluid terug. DEN HAAG (ANP). De Consumen tenbond mag de advertentie „Spiekbrief voor minister Lubbers” van de verzeke ringsmaatschappij de Nederlanden van 1870 niet bestempelen als „geheel of ten dele oneerlijk”. Dit heeft de president van de rechtbank in Den Haag gisteren bepaald in het kort geding dat de maat schappij tegen de Consumentenbond had aangespannen. Aan de belastingplannen van het ka binet valt volgens Duisenberg niet veel te tornen. Wel kwam het kabinet tege moet aan de wensen van de christelijke partijen en de WD om steun te geven Minister Duisenberg verklaarde in antwoord op kritiek vanuit de Kamer, dat de regeringsvoorstellen niet zullen leiden tot een opheffing van de werk loosheid in ons land. Wel verwacht hij dat de groei van de werkloosheid erdoor beperkt zal kunnen worden. Minister president Den Uyl zei gsteravond met nadruk dat er nog steeds sprake is van een dreigende ernstige verstoring van de economie en dat de Machtigingswet nog steeds gehandhaafd zal moeten blijven. Over de wenselijkheid om in 1975 ook een Machtigingswet bij de hand te heb ben, wilde Den Uyl nog niet speculeren. De schatkistbewaarder van het kabi net kwam met zijn mededelingen tege moet aan de wensen van met name KVP en ARP, die voor volgend jaar zeker van de inflatiecorrectie wilden zijn. In de huidige belastingplannen van het kabinet constateerden zij wat te weinig aandacht voor de middengroepen. Volgens de mededelingen van de rege ring zouden alle inkomens boven 17.500 gulden dit jaar in koopkracht achteruit gaan. Minister Duisenberg legde gistera vond echter uit dat het daarbij gaat om de belastbare inkomens en dat een be lastbaar inkomen van 17.500 gulden in werkelijkheid dus aanzienlijk hoger zou kunnen liggen. aan de tuinbouw en de visserij, die door de stijging van de olieprijzen in moei lijkheden kwamen. Versnelling van de fiscale oudedagsreserve voor zelfstandi gen zoals de christen-democratische par tijen in een motie hadden bepleit, wees Duisenberg voorlopig nog af, omdat een dergelijke maatregel vooral de rijkere zelfstandigen ten goede zou komen. Minister Boersma van Sociale Zaken liet weten wel bereid te zijn de kleine zelfstandigen met een inkomen beneden Boersma liet merken weinig te voelen voor een voorindexering, waardoor het minimumloon, de bijstandsuitkering en de AOW hoger worden. Normaal gespro ken zouden de sociale voorzieningen en het minimumloon niet eerder dan per 1 juli worden opgetrokken. Van diverse zijden uit de Kamer werd aangedrongen op een verhoging vóór die datum. Minis ter Boersma had echter berekend dat, uitgaande van een prijsstijging van tien percent, een verbetering van de sociale voorzieningen op 1 juli zal neerkomen op een reële inkomensverbetering van 4,4 percent, voor zwel het minimumloon als de AOW en van 6,4 percent voor de bij stand suitkering. DEN HAAG. De hoeveelheid olie die thans wordt aangevoerd is niet meer bepalend voor het financieel-economisch beleid van het kabinet, zei minister Lub bers van economische zaken gisteravond in de Tweede Kamer. Wel is de vermin derde aanvoer nog voelbaar in het gehe le Rijnmondgebied. Het beleid dat het kabinet-Den Uyl sinds november 1973 heeft gevoerd, heeft geresulteerd in een duidelijk lager verbruik van energie. Dit geldt voor aardgas, olie en elektriciteit. Toch zal het verbruik volgens de minis ter nog met acht procent per jaar toene men. Het grote probleem waarvoor het ka binet nu staat, is de bestrijding van de inflatie. Minister Lubbers zei dat dit thans een mondiale zaak was. Nederland heeft door de gerichte maatregelen ter verbetering van de koopkracht en het stringente prijsbeleid de afgelopen Volgens het vonnis moet de bond een rectificerend persbericht aan het ANP sturen en deze rectificatie ook opnemen in het blad van de bond, binnen acht dagen na betekening van het vonnis, op straffe van een dwangsom van f1000,- per dag dat de bond in gebreke blijft met een maximum van f 50.000. De president deed geen uitspraak over de inhoud van de advertentie. Hij over woog dat de Consumentenbond het recht heeft in het openbaar kritiek te leveren. De term „onjuist” kan volgens de presi dent hierbij door de beugel, de term „oneerlijk” niet, omdat deze op de ad vertentie niet van toepassing is en bo vendien de integriteit van De Nederlan den aantast. Wat heeft de advocaat uit Assen. later burgemeester van Vledder en commissa ris van de koningin in Groningen, bewo gen om vrijwel onmiddellijk na de Duit se bezetting een rol te willen spelen in de moeilijkste periode van de vaderland se politiek? Hijzelf noemt het onvrede met de vooroorlogse politieke situatie, het falen van de politieke partijen om de crisis van de jaren dertig te beheer sen en het zwakke optreden van de kabinetten Colijn en De Geer. Maar daarmee is de argwanende lezer niet tevreden. Die vraagt zich af waar- VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Droog, schraal en in het algemeen zonnig Lagere temperaturen. Aantal uren zon: 4 tot 13. Minimum tempe ratuur: omstreeks 4 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van S graden rond de opgegeven waarden. zw. bew. n 15 onbewolkt o 18 regen windstil 13 onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt windstil onbewolkt i onbew. half bew licht bew. windstil 17 no no mist windstil 14 onbewolkt windstil 14 n o Jong inderdaad mild is, want Linthorst Homan weerlegt zeer weinig, zoals dat voor hem mr. Einthoven in een brochu re in 1973 ook heeft gedaan. Boos is Linthorst Homan dat De Jong wel tenminste achtmaal heeft gesproken met bijvoorbeeld dr. Hirschfeld, maar nooit met het Driemanschap. Dr. De Jong heeft dat inderdaad niet nodig gevonden. Hij is van mening dat de parlementaire enquêtecommissie vol doende met het Driemanschap heeft ge praat. Hij heeft de leden daarvan wel steeds de manuscripten van zijn boeken toegezonden en hen uitgenodigd om commentaar te leveren. Van hun opmer kingen heeft hij vrijwel nooit gebruik gemaakt om zijn oorspronkelijke tekst te wijzigen. Wel heeft De Jong het vorig jaar een gesprek met het Driemanschap gehad. Maar ook dat gesprek heeft hem geen aanleiding gegeven om zijn visie op het Driemanschap te wijzigen. Het is een vraag of de memoires van Linthorst Homan hem op andere gedachten zullen brengen. maanden minder last van de inflatie ge had dan de ons omringende landen. „We zijn nu aangeland in een tijdperk waar in de spanningen in de wereld via de inflatie worden afgewenteld van het ene land op het andere”, aldus de minister. Premier Den Uyl heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd dat het tijdperk van goedkope energie voorbij is. Het regeringsbeleid zo zei hij, is dan ook afgestemd op een beperking van het energieverbruik. Dit betekent aandacht voor energiebesparende bedrijven en voor warmte-isolatie van woningen. De minister-president herhaalde wat hij enige weken geleden op zijn weke lijkse persconferentie al meedeelde: de prijs van het aardgas voor kleinverbrui kers zal slechts geleidelijk aangepast wor den. Nadere mededelingen daarover zul len worden gedaan in de aardgasnota, die over enkele weken aan de Tweede Ka mer zal worden aangeboden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De Reclasse ringsraad in Amsterdam heeft in een nota aan staatssecretaris van justitite mr. J. F. Glastra van Loon advies uitgebracht over de opzet van een opvang- en adviescentrum voor gede tineerden. In de nota wordt gepleit voor een dergelijk centrum in de stad zelf, en los van het huis van bewaring. Aanleiding tot het opstellen van het advies zijn de plannen van het Gevangeniswezen om bij Diemen een gigantisch nieuw complex te stichten, waar alle gedetineerden die in het licht bew. no 18 Luxemburg licht bew. no 20 half bew. windstil 11 licht bew. nw regen windstil onbewolkt regen zw. bew. windstil 13 half bew. mist half bew. windstil onbewolkt onbewolkt licht bew. zw. bew. windstil 16 mist Las Palmas geh. bew. Tunis zw. bew. arrondissement Amsterdam in voorlo pige hechtenis verblijven, moeten worden ondergebracht. Een actiegroep van Amsterdamse reclasseringsfunctionarissen verzet zich fel tegen dit voornemen. Eind februari ontving de staatsse cretaris een delegatie van de reclasse ringsraad. Mr. Glastra van Loon zeg de toen toe de aanbesteding van he nieuwe huis van bewaring uit te stellen tot 31 maart. Intussen zou de reclasseringsraad een advies moeten uitbrengen- Het centrum zal geen therapeuti sche functie krijgen, maar gedrags deskundigen zullen, in samenwerking met de justitiële autoriteiten tot een advies moeten komen over het al of niet in bewaring houden. Men gaat er bij de reclasseringsraad van uit dat er bij veel voorlopig gedetineerden zogeheten contra-indicaties voorko men, dat wil zeggen dat het noch voor de betrokkenen, noch voor de samenleving van belang moet worden geacht dat voorlopige hechtenis wordt toegepast. Men wil met name voor mensen, die voor het eerst met de justitie in aanraking komen voor komen dat onnodig het stempel VRIJDAG 5 APRIL Hoog water 2.25 uur en Laag water 10.27 uur en VRIJDAG 5 APRIL op 6.07 uur onder 19.20 Maan op 18.06 uur onder Het lijkt een 1-aprilgrap: Onder de kop „PSP wil met PvdA praten over samengaan” meldden wij maandag dat de PSP-er Bram van der Lek zaterdag in het radioprogramma „In de rooie haan” onder meer had gezegd: „Het staat de PSP bijvoorbeeld niet aan dat de PvdA blijft vasthouden aan de Navo en aan de Atlantische politiek, terwijl de PSP ook niet zo gelooft aan de noodzaak van nationalisatie en het onder controle van de gemeenschap brengen van het hele produktieproces”. Aan dit laatste gelooft de PSP nu juist wèl er had dan ook moeten staan: PvdA ook niet zo gelooft Staatssecretaris Hendriks van Volks gezondheid is niet bereid nogmaals een onderzoek te laten instellen naar de geneesmethode tegen kanker die ook wel de methode-Moerman wordt genoemd. Dit blijkt uit het antwoord dat de heer Hendriks heeft gegeven op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Amba. Het Tweede-Kamerlid Voortman wil preventieve inenting tegen varkenspest in Nederland verplicht stellen. Hij meent dat dat vele miljoenen guldens goedko per is dan het van rijkswege verstrekken van vergoedingen voor in verband met het heersen van varkenspest afgemaakte dieren- Bij een boerderijbrand in Over berg bij Rhenen zijn gistermiddag acht kalveren, twee zeugen en tien biggen omgekomen, het meeste grote vee kon door de brandweer worden gered. Het gezin dat op de boerderij woont, was ten tijde van het uitbreken van de brand niet thuis. De gemeente Apeldoorn gaat als voorbereiding op het toeristenseizoen haar „buitengebieden” op grote schaal stofzuigen: een groot aantal wegen zal stofvrij worden gemaakt. De operatie zal e/iige maanden duren. Inbrekers hebben uit de woning van een cafetariahouder in Steenwijk voor vijftig mille aan antiek gestolen. Onder do* gestolen voorwerpen bevinden zich een Friese stoeltjesklok en een Friese staartklok. Het KVP-Kamerlid mevrouw Van Heel-Kasteel heeft premier Den Uyl schriftelijke vragen gesteld over berich ten als zou bezuinigd gaan worden op de defensie van de Nederlandse Antillen. De PvdA-Kamerleden Konings en Knot hebben minister Westerterp van Verkeer gevraagd waarom aan Beek als uitwijkhaven van Schiphol de voorkeur wordt gegeven boven het blijven gebrui ken van in het buitenland gelegen vlieg velden. Ze hebben de minister gevraagd of hij instemt met het toekennen van een bovenregionale betekenis van de re gionale luchthaven Beek. De KVP-Tweede-Kamerleden Aarts en Krosse vinden dat het Deventer poli tiekorps moet worden vergroot en uitge breid indien mocht blijken dat het korps „te weinig slagvaardig”, zou optreden. Aanleiding tot de vraag is het bericht dat in Deventer de portiers van een aantal bars en dansgelegenheden een knokploeg zouden hebben geformeerd. Het Amsterdamse Kabouter-raadslid Melvin Visser heeft B en W vragen gezonden over een pension in de panden Warmoesstraat 18 en 20, waarin volgens hem 250 Surinamers en enkele buiten landse werknemers opeengepakt woon achtig zijn. De pensionhouder, zou de klanten van zijn pension in Suriname ronselen. Twee Rotterdamse politie-agenten hebben in een weiland aan de Vliegveld- weg in Rotterdam verloskundige hulp geboden aan een in barensnood verke rende koe. De agenten, van wie er een van boerenafkomst is, hielpen de koe een gezond stierkalf ter wereld te bren gen. Staatssecretaris Klein van Onderwijs heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat de maximale tegemoetkomingen voor de studiekosten bij het voortgezet onderwijs zullen worden verhoogd De verhoging gaat in met ingang van het studiejaar 1974-’75 De maximale toelage bedraagt nu tweehonderddertig gulden. Minister van Agt van Justitie zal in de eerste week na het paasreces van de Tweede Kamer geïnterpelleerd worden over de burgerlijke ongehoorzaamheid. De heer Abma van het SGP heeft om interpellatie gevraag n.a.v. de uitspraken van de heer Van Agt in een weekblad waarin hij o.m. zei, dat hij niet weet wat hij moet doen aan de burgerlijke ongehoorzaamheid. De directeur van de provinciale landbouwkundige dienst in Gelderland heeft stelling genomen tegen de uit spraak van de Wageningse hoogleraar De Wit dat jaarlijks zes a zeven miljoen kilo koper over weilanden en bouwlan den worden uitgestrooid doordat een deel van het koper via het voer in de mest terechtkomt Koperdelen zijn met name schadelijk voor schapen. Ir. De Bruin schatte dat jaarlijks 425.000 kilo koper via mest op het land komt.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2