Rustplaats Pompidou Rapport belastingcommissie: f P/z miljoen terugbetalen in Israel Machtsbalans GESCHIEDENIS IN HET KORT Overstromingen in Algerije Kritiek op ontslag generaals r V/ „Nixon is te weekhartig” o insimon-fiuulen met verkoop van VERS VLEES GELOKi T/H 6 AFRIL -.I." SI I rz Overstappen op zee 3 BINNEN» EN BUITENLAND DONDERDAG 4 'APRIL 1974 - - Verdachte Haldeman: WE W,. - f (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON. President Nixon heeft gisteravond bekendge maakt dat hij de bijna anderhalf miljoen dollar die hij verschuldigd is wegens achterstallige belastingen .--- I WB' fiscusschrod Nixon in -ƒ■ ADVERTENTIE ADVERTENTIE 7. NA VO: ZIL VEREN JUBILEUM ZONDER GLANS (Van onze redactie buitenland) NAVO 2,5 miljoen miljoen Tanks 26.000 9.000 Vijf schepen van de permanente Atlantische vlooteenheid van de NAVO tijdens een oefening. wijs dat - de wijs ?ing jaar aagt nten eld- ittlp rke- een koe ren als izoen :haal 1 zal e zal )ver- acht ggen kon Het s ten rand doet ook. De tegenhanger van de NAVO, het Warschau-pact van Oost-Europa, wordt op 14 mei 1955 opgericht. NAVO in staat van paraatheid door het neerslaan van de volksop stand in Hongarije in 1956 door de Sovjet-Unie. Tegelijkertijd vallen Is rael, Frankrijk en Engeland Egypte binnen, dat het Suez-kanaal genatio naliseerd heeft. eveneens een obsessie met atoomwa pens schijnt te hebben. Het is ironisch dat naarmate de ontspanning tussen oost en west in Op verzoek van de eergisteren overleden Franse president Pompidou is vanmor gen een mis voor de zielerust van de PARIJS. (DPA) Hevige regenval, die de afgelopen dagen Algerije heeft getroffen, heeft volgens gisteren in Pa rijs ontvangen berichten van zeker vijf tig mensen het leven geëist. Er zijn ook talrijke gewonden. Geteisterd is vooral het gebied Groot- Kabylië in het noorden van het Afri- kaanseland. 1 in i de den ieid. om ken >lad reet ijke van voor nder zich riese LOS ANGELES. (UPI) Bob Halde man, de voormalige „stafchef” van het Witte Huis, heeft als zijn me ning te kennen gegeven, dat men het Amerikaanse publiek niet zo veel over het Watergate-schandaal had moeten vertellen: „Want het publiek mist het vermogen om de zaak te begrijpen”. 9.200 Vliegtuigen 3.400 iale and uit aar oen an- een de net De Ulo en van c als keur >rui- lieg- aagd van re- ;r de over dat srdag rooie „Het i dat Navo ijl de Izaak itrole i het iatste had jl de Van Uyl rich- p de n. Eén van deze kwesties was de omstre den affaire van de gift van Nixons vice- presidentiële documenten aan de staat, een gift die hem ongeveer anderhalf miljoen gulden aan belastingaftrek ople verde. Het rapport laat er geen twijfel aan bestaan dat de schenking plaatsvond nadat de datum verstreken was waarop een nieuwe wet van kracht was gewor den, die belastingaftrek voor dergelijke doeleinden verbood. Het rapport laat zich echter niet uit over de vraag of er sprake is van fraude, gepleegd door de advocaat van olks- i een r de wel iemd. heer ‘lijke mba. wil spest leent dko- kken met lakte r Voor het eerst in de geschiedenis van de zeevaart zijn 1.600 passagiers op zee „overgestapt’'. Ze verlieten gisteren de vende Queen Elizabeth II per motorsloep met machineschade hulploos ronddrij- en gingen aan boord van de Sea Venture, 230 mijlen ten zuidwesten van Bermuda. Nixon, die zijn formulieren opstelde, hoewel bekend is dat een datum ver valst werd om de schenking alsnog on der de oude wet te laten vallen. Ook wordt in het midden gelaten of Nixon op de hoogte was van deze frau duleuze handelingen. De commissie wil zich daarmee vrijwaren tegen een situa tie, waarin de leden al een oordeel hebben geveld over Nixons schuld of “’--'Ê-A.. De vijftien ministers van buitenlandse zaken die de NAVO-landen ver tegenwoordigen in vergadering. Nederland is thans nauw verbonden met de NAVO-leiding. Oud-minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns is thans de secretaris-generaal. Een andere Nederlander die deze hoogste NAVO-functie bekleedde was mr. D. U. Stikker van 1961 tot 1964. De huidige president van de Noordatlantische raad is Norbert Schmelzer van Nederland. Op 4 april 1949 tekenen de V.S., Canada, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, België, Nederland, Luxem burg, Denemarken, Noorwegen, Ijs land, Italië en Portugal in Washing ton het Noordatlantisch verdrag voor gezamelijke en wederzijdse verdedi ging tegen aanvallen. In februari 1952 treden Grieken land en Turkije toe, en in mei 1955 de Duitse bondsrepubliek dit Europa hoopvoller is geworden, de spanningen binnen de NAVO zijn ge groeid. Dit heeft dan ook de glans aan het zilveren jubileum ontnomen. Het Stockholm International Peace Research Institute vindt dat de NA VO met een „atoomwapen-complex” geboren is. Ook in documentatie die de NAVO ter ere van zijn 25-jarig bestaan heeft uitgedeeld. wordt veel nadruk gelegd op atoommacht. Er staat een lang citaat bij van James Schlesinger, de Amerikaanse minister van defensie, waarin deze veel belang hecht aan atoomwapens als afschrik middel. Maar de NAVO zal nu toch echt rekening moeten gaan houden met de veranderde situatie in Europa en de gepikeerdheid van de VS, uitgedrukt in deze woorden van dr. Kissinger: „Onze vrienden bezorgen ons soms meer last dan onze vijanden.” Daarbij komt ook het probleem van het isola tionistische gedrag van Frankrijk, dat Naar de ,Los Angeles Times” meldde, maakte Haldeman deze opmerkin gen op een lunchbijeenkomst van zakenlieden in de Mexicaanse bad plaats Acapulco. Zelf staat Halde man terecht wegens meineed, be lemmering van het werk van de Justitie en samenzwering ten aan zien van het schandaal. „Er is een verschrikkelijke hoeveelheid inlich tingen over Watergate bekendge maakt, die naar mijn mening en ik weet dat de president dit oordeel met mij deelt in het belang van het land beter niet openbaar had den kunnen worden gemaakt. Het Amerikaanse volk bezit niet het vermogen om de volledige waar heid in een breed en juist perspec tief te zien”, aldus Haldeman. Hij had speciale toestemming van de rechtbank nodig om naar Mexico te reizen. Volgens Haldeman is de grootste zwakheid van president Nixon, „dat hij zo weekhartig is”. over zijn eerste ambtstermijn zal betalen. Een rapport van de belas tingcommissie van het Congres heeft dat bedrag vastgesteld. De president had in december verklaard zich bij de beslissing van de com missie te zullen neerleggen. onschuld, terwijl zij straks misschien over zijn afzetting moeten stemmen en zich daarvoor zouden moeten diskwalifi ceren. De tweede grote portie van het terug te betalen bedrag, iets minder dan de helft, betreft door Nixon gemaakte, maar niet aangegeven winsten bij de verkoop van zijn flat in New York en van grond bij zijn villa in Californië. zijn verleden, bestaat de NAVO nog steeds en is Europa, gedurende de 25 jaar van het bestaan van de organi satie, vrij van oorlog gebleven. Wat er nu met de NAVO in de toekomst gebeurt, hangt voor een groot deel van de VS af. Onder diens atoomparaplu vluchtte West-Europa in de jaren na de tweede wereldoor log om een verdere uitbreiding naar het westen van de Russische in vloedssfeer te voorkomen. Maar als Amerika nu haar dreigement uitvoert om veel van zijn troepen uit Europa terug te trekken, zal de geloofwaar digheid van de NAVO als „afschrik middel” voor de Sovjet-Unie onder- mijnd worden; want de VS houden de atoomparaplu nog altijd vast. Het Britse zondagsblad Sunday Ti- Oorlog dreigt in november 1958 als de Russische premier Nikita Kroesjtsjev de viermogendhedenover- eenkomst over Berlijn, wil opheffen en een eenzijdig verdrag met Oost- Duitsland wil sluiten. De NAVO doorstaat de crisis. In augustus 1963 ondertekenen Amerika en de Sovjet-Unie het ver drag tot staking van bovengrondse kernproeven- NAVO-bondgenoten Griekenland en Turkije komen in januari 1964 in conflict door de crisis op Cyprus. Op 9 november 1965 kondigt de Franse president Charles de Gaulle de terug trekking van de Franse strijdkrach ten uit de NAVO per 1 juli 1966. In maart 1966 eist Frankrijk het vertrek van de geallieerde strijd krachten en van de NAVO-staten van Franse bodem. Het militaire hoofd kwartier gaat naar België evenals het tarts poli- itge- orps den. richt een een d. islid Jgen iden gens ten- oon- de ame DEN HAAG Vandaag bestaat de NAVO 25 jaar, maar het feest schijnt niet uitbundig gevierd te worden. Er valt dan ook bij dit jubileum weinig te bejubelen, en de festiviteiten bestaan slechts uit een paar militaire muziek korpsen en een bescheiden défilé van vliegtuigen over het Belgische hoofd kwartier. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. Wie draagt in het Israëlische kabinet ministeriële verant woordelijkheid voor de fouten die in de Oktober-oorlog van het vorig jaar ge maakt zijn? De Agranat-commissie, die dinsdagavond een tussenrapport publi ceerde over de gebeurtenissen die aan de oorlog voorafgingen, als gevolg waarvan opperbevelhebber Elazar ontslag nam en het hoofd van de Israëlische militaire inlichtingendienst, generaal Zeira, even eens ontslagen werd, is niet ingegaan op de politieke vragen en verantwoordelijk heden van de ministers. Zij heeft alleen de technisch-militair-juridische kant be keken en beoordeeld. Meteen al is in Jeruzalem, na het bekend worden van de inhoud van het rapport, opgemerkt dat het onrechtvaar dig is dat opperbevelhebber Elazar alle schuld krijgt en Da jan vrijuit gaat. „Een onevenredige verdeling van de verant woordelijkheid”, heet het. Daarmee is de politieke discussie over de regering en het leiderschap van Israe' weer opgelaaid. De eerste partij die haar mening uitsprak was gisteravond de linkse Mapam, die deel uitmaakt van de regeringscoalitie: „Minister van Defensie Dajan moet aftreden. Het leger valt immers onder zijn verantwoordelijkheid en het falen van de opperbevelhebber en van de militaire inlichtingendienst is dan ook zijn falen. Dat is de betekenis van ministeriële verantwoordelijkheid. Nee, zeggen anderen, niet alleen Dajan draagt verantwoordelijkheid voor het defensieapparaat, ook de premier, en ei genlijk de hele regering. Moet de rege ring dus in haar geheel aftreden? Of kan zij volstaan met het uitvoeren van die verbeteringen die de commissie heeft aanbevolen? Het probleem is dat in Israel ministe riële verantwoordelijkheid tegenover het president gelezen in de Parijse parochie kerk St. Louis en Vile, waarbij alleen mevrouw Pompidou, haar zoon, verdere familieleden, het kabinet en intieme medewerkers aanwezig waren. Daarna werd de Franse president begraven op het kerkhof bij het kerkje van het dorp Orvilliers (zie foto). Zaterdagmorgen om elf uur kan het Franse publiek zijn eer betuigen, wan neer de regering een plechtige uitvaart mis laat opdragen in de Notre Dame van Parijs, voorgezeten door president ad interim Alain Poher, de plechtigheid zal door de televisie worden uitgezonden. Onder de hoge buitenlandse gasten zullen zijn prins Philip van Engeland, bondskanselier Willy Brandt, koning Boudewijn van België en waarschijnlijk premier Harold Wilson en president Ri chard Nixon van de Verenigde Staten. -■ 'ar ■'•‘r Het rapport, dat 784 pagina’s beslaat, werd opgesteld nadat Nixon in dember de commissie vroeg een onderzoek in te stellen naar zijn belastingaangiften. Er waren namelijk ernstige twijfels gerezen over de geldigheid van een aantal finan ciële transacties, die de president hon derdduizenden dollars aan belastingaf trek hadden opgeleverd. mes schrijft hierover: „Dit argument is gebruikt als rechtvaardiging van een eigen, onafhankelijk atoomwapen- narsenaal voor Engeland, wat ge bruikt zou worden indien het om een vitaal nationaal belang zou gaan. Het groeiende potentieel van Frankrijk voor het voeren van een atoom-oor- log, is op dezelfde gedachtengang ge baseerd. Nu zijn het niet meer alleen de Fransen die over een nieuwe Eu ropese defensie-organisatie praten. Zelfs de Amerikanen zoals een groep congresleden die onlangs Euro pa bezocht beweren dat als de NAVO vandaag niet bestond, deze organisatie nu ook niet meer in zijn huidige vorm geschapen zou worden. Wat nu vereist is (volgens de Ameri kanen) is een politiek Europees or gaan met een defensie-onderdeel.” Natuurlijk blijven er dan ook nog de vooruitzichten op een gezamenlij ke Europese atoommacht onafhan kelijk van de VS bestaan. Dit zou echter een oplossing zijn, die toch weer veel onderlinge ruzie met zich mee zou brengen. aHr...... parlement en de bevolking een begrip zonder inhoud is. Een minister wordt niet door het parlement ter verantwoor ding geroepen, formeel natuurlijk wel, maar in feite gebeurt dat door zijn partij, in de meeste gevallen dus door de Arbeiderspartij. Zolang een minister het vertrouwen van de partijleiding heeft, kan hij zijn gang gaan. De grote uiting van verbondenheid die eigenlijk bij dit feest gemanifes teerd had moeten worden, blijft uit. De hoop dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, of zelfs president Nixon, het feest zou bij wonen, vervaagde tijdens de oktoberoorlog in het Mid- den-Oostem toen Europa geen politie ke of morele steun aan de VS gaf bij diens bevoorrading van Israel. Nixon’s „Jaar van Europa” werd af gelast. Uiterlijk vertoont de NAVO nog geen tekenen van crisis. Het is nog steeds dezelfde combinatie van 15 Atlantische naties, verbonden door een wederzijds defensie-akkoord, met vele adviesorganen en een minister raad .Ondanks verschillende crises in politieke hoofdkwartier, en het mili taire hoofdkwartier voor centraal- Europa komt naar Brunssum in Limburg. NAVO weer in paraatheid bij de aanvang van de derde Israelisch-Ara- bische oorlog in juni 1967. Er begint een ontspanningsproces in Europa met een NAVO besluit niet meteen met kernwapens te reageren (zg. „flexibele antwoord-strategie”) doch dit wordt in juni 1968 door de inval van de Warschau-pactlanden in het Tsjecho-Slowakije van Dubcek teruggeworpen. Ondertekening viermogenhedeno- vereenkomt voor Berlijn in septem ber 1971 Het eerste verdrag voor de be perking van de strategische kernwa pens (SALT) wordt in mei 1972 door de V.S. en de Sovjet-Unie getekend. Manschappen, totaal 2,9 miljoen Manschappen, gevechtsklaar 1,3 miljoen 1,5 -Tf ‘r Wé» STOCKHOLM. De machtsbalans tussen de NAVO en de landen van het Warschau-pact is door het Stock holm International Peace Research Institute als volgt opgesteld WARSCHAU PACT -.v v~ 2 StSHfiBBÈ gm.--- .ƒ-»-ƒ "”=::ë=:üiiSSh:- *^-3^ - ij -3.1 ■.ijl i 'in

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3