Massale opkomst bij contactavond van gemeente Santpoorts burgerij kreeg opening van zaken over veel brandende kwesties Combinatie kantelde in Velsertunnel bifevishal Bethlehemschool uit IJmuiden schenkt f 1250 aan geestelijk gehandicapt kind OpSwfl®' an Boschverklapt de nieuwste keuken geheimen j 5 DIRECTEUR KIEFTE VERLAAT Kort IJmondnieuws VOOR INSTRUCTIEBAD HAARLEMSE DS. BLAUWSCHOOL „HOFFLANT” 4 DONDERDAG 4 APRIL 1974 PLAATSELIJK NIEUWS le (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) om- Uitstekende gedachte Wonen Leeszaal Speelterrein TEE in een droom van een keukenstudio! Een kijkje in de keuken? In de aller- allernieuwste keukens? Kom maar aan! Bosch heeft een keukenstudio voor u geopend. Daar bij die molen aan de Haar lemmerweg. Daar staan ze allemaal geëxposeerd. Kleine, grote met houten of kunststoffront in vele moderne kleuren. Elke dag, ook zaterdag, open van 9-16 uur. Op donder dagavond bent u ook welkom. Met uw hele gezin! BOSCH-DIENST AMSTERDAM Willem van Rijn B.V. Haarlemnierweg 475 Amsterdam 1015 Tel. 020-'18 52 22* SANTPOORT Met zeer grote openhartigheid en opening van zaken hebben Burgemeester en Wethouders, bijgestaan door de ge meentesecretaris woensdagavond in de IJmond MTS een contact- en in formatiebijeenkomst voor de bur gers van Santpoort voorgezeten. De belangstelling hiervoor was groot, want ruim vierhonderd inwoners waren aanwezig en tevoren waren meer dan driehonderd vragen aan het gemeentebestuur gericht. Deze waren vóór deze avond gerubriceerd en over de onderscheidene wethou ders verdeeld. Elk sprak aanvanke lijk een klein kwartier, daarna volg de een „vragenuurtje” met tot slot de beantwoording van nog een aan tal schriftelijke vragen. Het bleek onmogelijk alle vragen te beant woorden, waaruit B. en W. conclu deerden, dat deze proefneming heeft geleerd, dat in de toekomst anders zal moeten worden gehan deld, eventueel door het houden van meer bijeenkomsten. Daarnaast werd een ieder wiens vraag niet werd beantwoord of die er nog meer over wenst te weten, uitge nodigd on het spreekuur van Bur gemeester en Wethouders te komen. J 7 1 LI* o s >t I Haven (Van een medewerker) waren: (Van een onzer verslaggevers) Edward Paap uit IJmuiden telt sa men met mevrouw Roelofsen nog eens de twaalfhonderdvyftig gulden die de Beth- lehemschool voor het geestelijk gehan dicapte kind beschikbaar heeft gesteld. Johanna, IJmuiden; Ouders uit IJmuiden die zowel kinde ren hebben op de Bethlehemschool aan het Gijzenveltplantsoen in IJmuiden en op de b.l.o-school aan de nieuwe Lin- naeuslaatn kwamen op het idee om in IJmuiden een inzamelingsactie te orga niseren. Ook de Bethlehemjeugd voelde Tanger; Capella, Lt p d n 4 3 Kritiek was er ook over het verlenen van bouwvergunningen en daarover zei de wethouder: „Het college mag zo’n vergunning niet weigeren wanneer aan de bouwverordeningen is voldaan. Buren van een betrokken woning waarschuwen is een moeilijke zaak. Het college kan dat alleen wanneer zo’n verbouwing in strijd is met het bestemmingsplan. Maar bent u het met zo’n taak niet eens, stapt u dan rustig naar een advocaat”. Over de voorhavenkwestie bij IJmui den wilde de wethouder wel kwijt: „De aanleg daarvan is iets dat volstrekt on mogelijk in deze streek is in te passen. Als die haven er zou komen, heeft dat tot gevolg dat er dag en nacht zo’n dertig tot vijftig zware treinen komen te rijden en nog veel meer zwaar wegver keer. Ook zou het een aanzienlijke ver meerdering van stofopwaaien van erts en kolen tot gevolg hebben. Het stand punt van het gemeentebestuur is dan ook onverkort en unaniem dat die voor haven er niet moet komen. Economisch heeft Amsterdam er geen enkel voordeel van; de werkgelegenheid wordt er alleen maar door verplaatst”. De heer Kiefte zal worden opgevolgd door de heer Trappenburg, die momen teel het adjunct-directeurschap bekleedt. De heer Trappenburg is reeds vanaf 1962 aan de scholengemeenschap verbonden. Van vele kanten werd er gepleit voor het verdwijnen van een tot aan de rijbaan uitlopend tuintje aan de Over- biltweg. Voetgangers moeten steeds over de rijbaan om hun weg over het trottoir te kunnen vervolgen. Wethouder Ocke- loen: „Helaas is dat particulier eigen dom. Betrekkelijk kort geleden zijn we Enkele vragen hielden het verzoek in een verzorgingsflat in Santpoort te bou wen. „Een uitstekende gedachte”, sprak de heer Ockeloen, „Maar deze is al gerealiseerd. We hebben De Luchte in Driehuis en daar wonen ook mensen van buiten onze gemeente. Als daar plaatsen vrijkomen gaan deze in eerste instantie bezet worden door inwoners uit onze eigen gemeente.” „Wordt de Santpoortse Dreef in de toekomst doorgetrokken naar de rijks weg en komt er dan over die weg een viaduct?” luidde de vraag van een ande re Santpoorter. Wethouder Oeckeloen stelde hem gerust. Het ligt volgens de wethouder inderdaad in de bedoeling dat de Santpoortse Dreef een toegangsweg tot het in ontwikkeling zijnde recreatie gebied Spaarnwoude gaat worden en gaat aansluiten op wegennet daar. Een wegennet dat volgens hem wel een spe cifiek karakter zal gaan dragen. Wel zal een dergelijke voorziening nog een aan tal jaren op zich laten wachten. Over historische pandjes in de Vlugt- hovenstraat werd door een buurtbewo ner enige bezorgdheid geuit. Wethouder Ockeloen deelde mee dat hij onderzocht hoe van deze vier pandjes tweemaal één woning zou kunnen worden gemaakt, terwijl dezelfde gevels zouden kunnen blijven gehandhaafd. HAARLEM-IJMUIDEN. De tienja rige Edward Paap heeft woensdagmid dag namens leerlingen, ouders en be stuur van de Bethlehemschool uit IJ muiden een bedrag van twaalfhonderd vyftig gulden overhandigd aan ver tegenwoordigers van de Ds. Blauwschool uit Haarlem. Deze laatste school voor geestelijk gehandicapten uit heel Kenne- merland voert al gedurende drie jaar een actie voor een eigen overdekt instructie- bad. Tot nu toe heeft de school door giften en toezeggingen een bedrag van tachtigduizend gulden beschikbaar, maar de benodigde som bedraagt ruim twee honderdduizend gulden. Het nu aanwezi ge bedrag is groot genoeg om met de realisering te beginnen wanneer volgend jaar in Haarlem-West de nieuwbouw van start gaat, maar de b.l.o.-school wil zo snel mogeiyk het vereiste bedrag inza melen om de schulden bij het in gebruik nemen van de nieuwe schoolaccommoda- tie laag te houden. Wat betreft het openbaar vervoer wordt overleg gepleegd met de NZH om tot verbetering te komen. Met ingang van september zal lijn 71 worden door getrokken naar het Marktplein. Hoe openhartig de contact- en in formatiebijeenkomst was bleek uit de woorden van burgemeester drs. J. Reehorst, die allereerst inging op een zeer bijzondere vraag welke zijn bu reau had bereikt: „Dat’s nou wel mooi, maar wat kost dat allemaal?” Welnu - aldus de burgemeester: „De uitnodigingen kostten f 1400,- ze zijn door de bodes bezorgd. Verder huur den we deze zaal en u krijgt koffie van cns. Bepaalt u dan maar zelf aan het eind van de avond of dat teveel was.” Dan meer ter zake komend vertelde hij, dat het gemeentebestuur nog geen behoefte had aan een wijkraad. Daar voor is Velsen te klein. Bovendien kost zo’n wijkraad handen vol geld, moet men er mensen voor vinden en vergt het veel tijd van de ambtenaren. Het con tact tussen het stadhuis en het landelij ke Santpoort is goed en het gemeentebe stuur doet zijn uiterste best het landelij ke karakter te behouden. Al mag niet uit het oog worden verloren, dat veran deringen onontkoombaar zijn. Het politiebureau is niet altijd bezet, zeker niet ’s nachts beaamde de burge meester een andere vragensteller. Maar één telefoontje naar het hoofdbureau en de surveillanceauto staat voor de deur. Er zijn wel enkele onopvallende politie auto’s langs de weg, doch men treedt liever op met open vizier om niet de indruk van een politiestaat te krijgen. Wie langere tijd zijn achteraf gelegen woning verlaat, kan dat aan de politie ter kennis brengen, dan wordt daar meer aandacht aan besteed. Voor de 133 man politiefunctionarissen is er in de gemeente meer dan voldoende te doen en men vangt al geweldig veel op. Zo wordt ook gelet op parkeerexcessen. Het plan bestaat parkeren op de Santpoortse Dreef geheel te gaan verbieden. Wat betreft het neerzetten van caravans en boten: dit is een welvaartsverschijnsel en daarvoor vroeg de burgemeester meer tolerantie; Aan het verschijnsel van paarden en ponies op de trottoirs zal een einde gemaakt moeten worden. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De heer Kiefte, sinds 1967 directeur van de Prot Chr. Scho lengemeenschap „Hofflant”, zal de school met ingang van 1 mei a.s. verla ten. Hij heeft een benoeming aan de Chr. Technische School te Amersfoort aanvaard. Wethouder Th. C. Witte sprak zich op deze bijeenkomst somber uit over de woonmogelijkheden in de gemeente. ..Wij' mogen van de hogere overheid in betekenende mate niet meer bouwen”, zei hij. „Maar we hebben 2000 woning zoekenden op de wachtlijst staan. Daar bij is een groot aantal gevallen met een medische en sociale indicatie. Verder hebben we te maken met de ontruiming van Sluiswijk en van het Rode Dorp in Velsen-Noord, onder de rook van Van Gelder, terwijl we ook bezig zijn met de renovatie van Velseroord. We zitten ge woon verschrikkelijk moeilijk”. daarover nog in onderhandeling geweest met de eigenaar om het te kopen. Vroe ger kochten we zulke tuintjes voor een kwartje, tegenwoordig zijn we bepaald niet kinderachtig, maar er zijn grenzen.” Hij beloofde weer eens contact met de eigenaar op te nemen. Onteigening bleek niet mogelijk, omdat er dan eerst een bestemmingsplan moet komen. Wat gaat er gebeuren met het bollen land van Nijssen? Wethouder Ockeloen: „We hebben dat gekocht om speculatie te voorkomen. Het zal nog een aantal jaren duren, voordat we weten wat er mee te doen. Ook moeten we voor ogen houden dat we niet het laatste college van Velsen zijn. We moeten niet alle mogelijkheden voor de toekomst volstrekt afsluiten”. Veel vragen hadden betrekking op voorzieningen aan wegen, kruispunten en verkeersvoorzieningen en in de mees te gevallen kon de wethouder van Open bare Werken al een geruststellend geluid laten horen. Hoogovens. Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken NV zal op 9 april een bericht uitgeven waarin de resultaten van Estel NV over het vierde kwartaal van 1973 zijn opge nomen. Donderdag vertrokken: Marianne-C, Odense, IJmuiden! Dalewood, Londen; Norderstedt, Rochester, IJmuiden; Kuz minki, Leningrad; Magdalena, Bremen; Arion, Stavanger; Ladoga, Tallin- Het vragenuurtje na de pauze leverde voor een aantal inwoners van Santpoort een antwoord op gestelde vragen op, maar zoals reeds gezegd: er waren er teveel om alle ter plaatse te beantwoor den. Wel was er soms enige hilariteit te bespeuren. Zoals bij de Santpoorter die de naam van zijn straat op elke platte grond en in het stratenboekje mist. Zijn visite weet hem nu niet te vinden en hij kan nooit iets laten bezorgen, want de bestellingen komen niet terecht. Woensdag arriveerden in IJmuiden: Stella Antaris, Swansea; Relay, Flixsto- we; Post Runner, Lissabon; Hirado, Ant werpen; Yuma, La Spezia, Baltinsky 46, Rostock; Andros, Baltimore; Lublin, Las Palmas; Edward Wilde, Kalinigrad; Fri- del, Whitby, IJmuiden; Norderstedt, Grangemouth, IJmuiden; Isle de Mar- nay, Grand Vernon; Sparta, Dagenham; Molan, Antwerpen; Eileen,-M. Antwer pen; Trident Amsterdam, Antwerpen. Donderdag gearriveerd: Vesta, Dagen ham; Chiron, Paramaribo; Harting, Lon den; Rurmashi, Oostende. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Festivity, St. Nazaire; Wild Ente, Ham burg; Tor Anglia, Gotenburg; Fiducia, Great Yarmouth; Rijnstroom, Harwich; Blidö, Cory ton; Argo Cantor, Narvik; Pirola, Grimsby; Relay, Felixstowe; Ko lomna, Rotterdam; Giovanni Queirolo, Dakar; Altair, Rotterdam; Jupiter, Hull; Friesenstein, Bridge Town; Alameda, Antwerpen; Smit Lloyd 3, Cont Plat, IJmuiden; Hanna Lünstedt, Antwerpen; C. de Redellin, Le Havre; Aegir, Buch- man; Constance, Stockholm; Janjo, Tees, Wethouder H. van der Werff ging uitvoerig in op de onroerend-goedbelas- ting en het rioolafvoerrecht, waarover wij echter al eerder vrij uitvoerig heb ben gepubliceerd. De openbare leeszaal is te klein geworden. Er zijn twee alter natieven: het badhuis uitbreiden of een nieuwe leeszaal bouwen achter het Bur gemeester Weertplantsoen. Dat er te weinig ruimte is voor ontspanning be streed hij, wijzend op zaal Zomerlust en andere zaalruimten. Met betrekking tot de creativiteit ligt er een verzoek van „Creater” om gebruik te mogen maken van het oude badhuis. VELSEN. Woensdagmiddag streeks half zes moest een 26-jarige inwoner van Vijfhuizen als bestuurder van een personenauto met aanhangwa gen in de Velsertunnel plotseling afrem men, waarbij zijn combinatie begon te scheren. De auto kantelde en moest daardoor met een takelwagen van de brandweer worden verwijderd en naar het hoofdbureau van politie in Velsen overgebracht. Bij een technisch onder zoek bleek de aanhangwagen niet van de voorgeschreven remmen te zijn voorzien, zodat tegen de bestuurder procesverbaal werd opgemaakt. IJmuiden; Audry Fridel, Poole, Gdansk, Velsen. iets voor dit idee en kwam met het idee van een inzameling met behulp van de overal bekende prikkaarten. In een mum van tijd brachten de jongens en meisjes van alle klassen een bedrag bijeen van zeshonderdzevenen- dertig gulden. Het schoolbestuur vond deze inzet en actie van de leerlingen zo verrassend dat het unaniem besloot de som geld aan te vullen tot twaalfhonderd- vijftig gulden. Er vielen woensdagmid dag bij de overhandiging dan ook alleen maar blije gezichten te zien, niet alleen bij de leerlingenafvaardiging van de Be thlehemschool, maar ook bij de ouders die waren gekomen, het hoofd van de Blauwschool, de heer H. Panneman, en bij mevrouw P. Roelofsen die als pen- ningmeesteresse van het comité voor het instructiebad het bedrag in ontvangst mocht nemen. Hoogovens neemt, zoals bekend, voor 50 percent del in Estel en voor 14,5 50 percent deel in Estel en voor 14,5 in Estel. 38 183 f 11.900,-, KW 39 85 f 48.000,-, KW 205 VD 25 f 1.800,-, Wethouder M. Roessingh had 66 vra gen gekregen. Hij nodigde de vragenstel lers uit op zijn spreekuur in het stad huis te komen. De aanwezigen hoorden van hem dat besturen vaak is het zoe ken van een compromis. De een vraagt ander wil besommingen waren: HD f34.000,-, HD 183 f 11.900,-, KW f 57.000,-, KW 85 f 48.000,-, KW f 1.200,-, EH 7 f 2.500,' IJM 23 f850,-. Span vissers: KW 33 en KW 180 f3.600,-, YE 25 en ZL 6 f2.120,-. om meer speelterrein, de speelterreinen opheffen. Verdere opmerkingen van zijn kant: De Brederodekleuterschool heeft twee ingangen. Toegang via het terrein van de Kweekschool vergt een recht van overpad. Dat zal worden aangevraagd. De Adolf van Nassauschool wordt ver beterd. Tijdens de bijeenkomst werden 600 handtekeningen overhandigd ter on dersteuning van het verzoek om het terrein tussen de Brederodeschool en de Kijkgrijp als speelterrein te gebruiken. Van achter de tafel werd opgemerkt, dat dit ernstig zal worden onderzocht, maar dat de aanwezigheid van een kwel een groot probleem vormt. Zwembaden in Santpoort en verwar ming van Velserend komen later aan de orde. Velsen staat eerst nog gebogen over een plan voor een nieuw overdekt bad in Velsen, ter vervanging van het verouderde, thans bestaande. IJMUIDEN. Aan de woensdag- markt werd te IJmuiden aangevoerd: 2500 kg tong; 22 kisten tarbot en griet; 258 kisten kabeljauw; 1796 kisten kool- vis; 242 kisten schelvis; 71 kisten wij ting; 446 kisten schol; 21 kisten schar: 34 kisten makreel; 129 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: heilbot 10.79-5-48; grote tong 6,15-5,70; grootmiddel tong 8,99-8,73; kleinmiddel tong 9,31-9,10; tong één 10.32-9.40; tong twee 9,55-8.91; tarbot 10,22-10,00; zalm 10,80. Per 40 kg: wolf 110-82; wolf twee 76- 70; leng 56-50; lom 46-44; ham 178; tarbot 332-240; griet 191-104; kabeljauw één 79-64; kabeljauw twee 104-64; ka beljauw drie 106-57; kabeljauw vier 98- 54; kabeljauw vijf 92-66; blanke koolvis 10; koolvis één en twee 47-42; koolvis drie 44-35; koolvis vier 42-32; schelvis één 65-60; schelvis twee 70-67; schelvis drie 67; schelvis vier 65-32; schol één 54-45; schol twee 75-50; schol drie 112— 65; schol vier 64-53; wijting twee 51-32; wijting drie 62-32; wijting vier 64-53; makreel twee 57,50-48; schar 67-41; haai 74-57; poontjes 24; schartong 43-38; bot 25-16. De

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5