RESTAURATIE WIJKERTOREN NA 2 JAAR ACHTER DE RUG Onderwijs experiment NAUWELIJKS EEN ROL „TAALBARRIÈRE SPEELDE Belangen Wijk aan Zee bepleit tijdens hearing over uitbreiding Hoogovens Vérenigingsnieiiws oO d „maar Spanjaarden voelen zich een buitenlander" Gedeputeerde De Jong:Nooit sjoemelen met milieuzaken” 11 I Keuze uit meer dan 100 serviezen ong HOEDEN KSiiai Glazen bord voor firma Woudenberg WOORDVOERDER PEREGRINUSSTICHTING: Dr. Mees Rode Kruis Ziekenhuis: 95 Kort IJmondnieuws (MM DONDERDAG 4 APRIL 7 1974 PLAATSELIJK NIEUWS V elsen-I Jmuiden (Van een onzer verslaggevers) Niet vreemd Beverwijk BEVERWIJK De restauratie van de toren van de Grote Kerk is achter de rug. Een handdruk van burgemeester J. G. S. Bruinsma voor aan nemer Woudenberg uit Ameiden symboliseerde het einde van een tijdperk, waarin de trots van Beverwijk door vele deskundige ambachtslieden onder handen werd genomen en het leven in de wijk als vernieuwd aanschouwt. Met spoed Onderzoek Heemskerk Velsen-Noord Wijk aan Zee (Van een onzer verslaggevers) Kanaalstraat 20 Huijgens- ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Grote Houtstr. 82 - 84 Na onderzoek en behandeling van de verwondingen heeft men de Spanjaard leiding van Euro Casa en de heer Fer nandas van de Peregrinusstichting aan wezig. /A/ HMOn rer vspkoop va h OHQEKI& tN 1-mu.ö£U>/6 ï/M iJVRlL „The Flying Dutchman”. De vlieg- vaartclub „The Flying Dutchman” uit Velsen-Noord heeft voor vrijdag 5 april een filmavond georganiseerd, te houden in de kleine zaal van het buurtcentrum „De Mei” aan de Geelvinckstraat. Het programma hiervoor vermeldt de verto ning van een film over vliegtuigen van de basis „De Kooi” bij Den Helder In verband met de beperkte ruimte kan deze avond alleen leden (gratis) toegang worden verleend. BEVERWIJK. Om de mogelijkhe den te onderzoeken van een beïnvloe ding van het onderwijs en het club- en buurthuiswerk over en weer, is in april 1972 bij wijze van proef een samenwer kingsverband opgelegd tussen de open bare Vondelschool en het club- en buurt huis Wjjk aan Duin. GROTE HOUTSTR. 28-30 HAARLEM DONDERDAG 4 APRIL Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. 45: u-. sinds 1876 Natuurlijk brengt Vogelzang hoeden voor u. Zojuist uit Parijs ontvangen 49 modelhoeden. Iedere hoed is een creatie met charme. De restauratie kostte een lieve duit; f 850.000 „en die raad wordt binnenkort gevraagd het laatste kredietje goed te keuren”, zei burgemeester Bruinsma in zijn toespraak. Het gezelschap genodigden-personeel van de firma Woudenberg, de wethou ders, leden van de raadscommissie, een vertegenwoordiger van Monumentenzorg en de directie van Openbare Werken, kreeg van de burgervader een op histo rische leest geschoeide speech voorge schoteld. Hoe kan het ook anders. De toren doorstond alle verdriet, in de loop der eeuwen boven Beverwijk uitgestort. De bouw van de middenbeuk begon in de 14e eeuw en een eeuw later stond de toren er. In Gotische stijl. De Spanjaar den sloegien in 1592 de toren in gruzele menten, maar met vereende krachten werd aan de opbouw begonnen. In 1817 diende het gemeentebestuur het toenter tijd lieve sommetje van f 6000,- te beta len voor het herstel van de toren en in 1867 was het van hetzelfde laken een pak. w gesteld is dat ingebruikneming van het terrein, voordat de vergunning er offi cieel is: „oogluikend zal worden toege staan”. Hoe zit dat? - wilde hij weten. Hij vernam, dat tussen deze hoorzit ting, het maken van de bepalingen en het gereed hebben van de vergunning met de voorwaarden ongeveer twee maanden zit. Dat is de ene kant van de zaak. Aan de andere kant is er een van de grootste bedrijven van ons land, die In deze tijd van economische moeilijkhe den, energiebeperking, olieschaarste en de omischiaikeling op kolengebruik ernstig gedupeerd zou zijn met lang wachten. Op een gegeven moment in die procedu- retijd van twee maanden is bij de offi- verricht, zal de Spaans sprekende arts van Hoogovens aanwezig zijn. De Gedeputeerde sprak deze woorden teneinde de twijfel weg te nemen bij de Wijk aan Zeeër deputatie, als zou men wel eens wat lichtvaardig de vergunning kunnen verlenen aan Hoogovens. Woordvoerdster van de Dorpsraad in Wijk aan Zee was mevrouw M. van der Linden, die zeer nadrukkelijk stelde, dat Wijk aan Zee ernstig bezwaar maakt tegen deze uitbreiding van de kolenop slag. De stofneerslag in de badplaats is al lang een ware plaag en dit zal nu nog erger worden, vooral bij de veelvuldige zuid-westen wind. Het bespuiten van de opslagterreinen met water -zoals nu ge beurt heeft weinig effect - aldus me vrouw Van der Linden, die als oorzaak daarvan aanwees de onbeholpe wijze waarop dit gebeurt, terwijl het water DONDERDAG 4 APRIL Openbare bibliotheek Velsen, filiaal Zeewijkplein, IJmuiden, 19-21.30 uur. Fi liaal Wijkerstraatweg, Velsen-Noord, 19- 21.30 uur. R.K. Gemengd Koor, Repetitie in Pe truszaal. Mercuriusstraat. Gymzaal Ossendorpschool, 20 uur: boksles en training boksclub „De Ring. PEN-jeugdcentrum, Kanaalstraat 20 u.: disco. Stadhuis, 19.30 uur: openbare vergade ring gemeenteraad. Pas de volgende morgen slaagde de vaste verpfeegkundige zuster van Euro Casa er in een arts te consulteren en toen pas werd de Spanjaard gezien de pressie van de verpleegkundige met spoed in het ziekenhuis opgenomen, waar men hem later doorzond naar Leiden, in welk ziekenhuis volgens de heer De Jong men heeft moeten consta teren, dat er weinig meer aan te doen zou zijn en hem derhalve terugstuurde naar Beverwijk, waar de Spanjaard om 2.45 uur is gestorven”. Zijn collega’s startten, mede in het licht van de algemene wrevel een hand tekeningenactie en zij verzamelden in korte tijd 2000 handtekeningen. Zij be naderden de Spaanse consul en de Spaanse zaakgelastigde voor werkgele- genheidsaangelegenheden met het ver zoek onmiddellijk naar Beverwijk te komen. Aan dit verzoek werd gehoor gegeven. Zij arriveerden woensdagmid dag om ongeveei vier uur, waar zij met de commissie van Spanjaarden overleg den. Daarbij waren ook de politie, de Bedrijfsongeval. Een 19-jarige in woner van Uitgeest, werkzaam in een bedrijfje aan de Beverwijkse Wijker- meerweg, is gistermiddag bij een onge val gewond geraakt. De jongeman kreeg de stalen bodem van een ketel, die door boutbreuk uit de takels viel, op zijn voet. Met waarschijnlijk één of meer gebroken middenvoetsbeentjes is hij in het Beverwijkse Rode Kruisziekenhuis opgenomen. nog ongeveer een uur in het ziekenhuis gehouden om hem nog even in de gaten te kunnen houden. Na geruime tijd klaagde de Spanjaard een beetje over pijn in zijn nek. Men heeft hem toen opnieuw uitvoerig onderzocht, maar de artsen konden niets constateren. Nadat hij normaal koffie had zitten drinken en wat had gepraat liet men hem met een taxi naar het woonoord Euro Casa brengen. „Wat zich daar ’s nachts heeft afgespeeld, onttrekt zich aan onze gewaarwordingen. Dat moet nog onderzocht worden. De veronder stelling hier is, dat er toch een klein bloedvaatje in het hoofd is gesprongen, dat heel langzaam bloed binnen de sche del heeft afgegeven, waardoor er langza merhand een druk op de hersenen is ontstaan. Uiterlijk' waren er geen ver- De directeur-geneesheer van het Rode dat de taalbarrière nauwelijks een rol kan hebben gespeeld. „De man woonde kier tweeënhalf jaar in Nederland en was goed te verstaan. Er vond een normale dialoog met de behandelende artsen plaats.” ciële instanties bekend waar men heen wil met de voorwaarden. Welnu, als Hoogovens zich daaraan houdt, is G.S. bereid een en ander oogluikend toe te staan. Die bereidheid openbaarde zich in de tijd, dat de energiecrisis in volle gang was - en iedereen dacht dat olie schaars was. Hoogovens is in die periode voor een groot deel van olie op kolen overge schakeld en heeft daarmee een wezenlij ke bijdrage geleverd aan de oplossing van de (vermeende) olienood. Tegen dat perspectief moet nu die bereidheid ge zien worden. Het was op dait moment diat Gedeputeerde De Jong de woorden sprak, waarmee wij dit artikel zijn be gonnen. De tot nu toe vrijgekomen gegevens geven een positief beeld. De proefneming is thans in het stadi um gekomen waarin kosten moeten worden gemaakt, mede door de noodza kelijke inschakeling van andere „disci plines”, zoals dat dan tegenwoordig heet. Deze kosten worden geraamd op 20.000 en B. en W. verzoeken de raad dit bedrag beschikbaar te stellen en dat wordt dan op de gemeentebegroting ten laste gebracht van de post „Bijdrage in de kosten van de regionale onderwijsbe geleidingsdienst”. Het karakter van het experiment is immers niet vreemd aan het onderwijsbegeleidingsdienst”, zo lich ten B. en W. in het betreffende raads stuk toe. Het onderhavige geval van de overle den Spanjaard ziet hij als een druppel, die de emmer heeft doen overvloeien. De heer De Jong vertelt over hetgeen 's nachts gebeurde het volgende: „Tussen twee en drie uur begonnen de kamerge noten zich ongerust te maken over Ro mero, die braakneigingen kreeg. Zij pro beerden via de nachtportier een arts te bereiken, maar het lukte niet een arts ter plaatse te krijgen. Het RKZ zag geen reden voor ongerustheid: „Maakt u zich niet bezorgd”. De kamergenoten hebben zich over deze nachtelijke telefonades zeer opgewonden. De Spaanse autoriteiten zegden een uitvoerig gerechtelijk onderzoek toe. In Euro Casa was het in die tijd onrustig. Men wilde iets doen. De politie liet namens de gemeentelijke autoriteiten van Beverwijk weten, dat voor een waardige, stille demonstratie zeker toe- tsemming zou worden verleend. Bij de sectie, die op 5 april wordt B. en W. zijn namelijk van mening, dat het leggen van een der gelijke relatie en derhalve het uitwisselen van kennis, ervaringen en dergelijke zal kunnen lei den tot een nog meer optimaal funktio- neren van het onderwijs en het club- en buurthuiswerk. bovendien nog met een schuitje moet worden aangevoerd. Het deed haar sterk denken aan de manier waarop een keu terboertje zijn stukje land moet nathou den. „In Wijk aan Zee heeft niemand er bezwaar tegen als Hoogovens de produc tie wil vergroten, maar dat moet niet ten koste gaan van de leefbaarheid in de badplaats.” Van haar woorden werd goede nota genomen door Gedeputeerde De Jong, die hier werd geassisteerd door wethou der C. Ockeloen en enige ambtenaren. Van de overigen, die bezwaren hadden ingediend was er niemand, die deze mondeling wenste toe te lichten. De brief van de gemeente Beverwijk werd niet als een bezwaar aangerekend, daar Beverwijk alleen wenst mee te werken, als er goede maatregelen worden getrof fen; en dat is iets wat Velsen volledig onderschrijft en ook volkomen in over eenstemming met de nieuwe wet op de luchtverontreiniging. In het hierna volgend on-officiële ge deelte van de zitting werd nog eens duide lijk van gedachten gewisseld over de kwestie. Daarbij heeft de heer Borgers, technisch ambtenaar van de Provinicale Waterstaat uiteengezet, dat met sproeien het stof redelijk in de hand gehouden kan worden, maar dat men dan wel altijd moet sproeien en niet als het begint te waaien, want dan is men te laat. Bovendien is de nu toegepaste me thode zeer provisorisch. Er moet een verrijdbare installatie komen. En dan nog zal het moeilijkheden blijven ople veren op die plaatsen, waar men aan het afgraven is. Verder moet er niet alleen met water, maar ook met olie-achtige stoffen gespoten worden, die beter de zaak afdekken. mocht weer worden gevuld met bijdra gen van het rijk. De burgemeester rele veerde, dat de firma Woudenberg zeer deskundig te werk is gegaan. Vooral aan de oostzijde ondervond men nogal wat tegenslag door het verrotingsproces, dat tot diep in de voegen was doorgedron gen. De heer Woudenberg ontving uit handen van burgemeester Bruinsma het gloednieuwe relatiegeschenk van de ge meente; een glazen bord met het wapen van Beverwijk. Mevrouw Van der Linden vond het een vreemde zaak, dat alles al kant en klaar ligt om ingebruik te worden geno men, terwijl er nog geen vergunning is. Van de heren De Jong en Ockeloen vernam zij, dat dit een zaak is van Hoogovens. Op de grond ligt de bestem ming industrieterrein. Hoogovens kan er doen wat het wil. mits men de hinder wet niet overtreedt. En aan die bepalin gen moet de hand worden gehouden. Het Velsense gemeentebestuur zal dat zeker doen, want de bezwaren van de Wijk aan Zeeërs zijn dezelfde welke Velsen heeft tegen een Voorhaven met een ertsopslag. Daarnaast moet echter worden erkend, dat Hoogovens het spel goed en sportief meespeelt en zich na drukkelijk houdt aan de bepalingen in de wet op de luchtverontreiniging. Iemand een vergunning weigeren is één zaak. Hem dermate voorwaarden opleggen, dat hij ze niet uitvoerbaar acht - is een andere zaak. Een als belangstellende aanwezige heer Van der Kuip merkte op, dat volgens de briefwisseling met Hoogovens De gemeente Beverwijk betaalde van 1972 tot en met 1974 850.000,-. De schatkist van wethouder van financiën (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De heer De Jong van de Peregrinusstichting ziet als ach tergrond van het Spanjaardenprotest de de afgemene wrevel over de me dische behandeling van urgente ge vallen en volgens hem geldt dat in Beverwijk en omgeving niet alleen voor buitenlanders. Voor de buitenlanders is er evenwel de extra problematiek van de taal met daarbij, zoals de heer De Jong het vertaaft: „Hun eigen gevoel van toch maar een buitenlander te zijn”. De vernieuwde toren van de Grote Kerk overschaduwt het prille tafereel aan de Kerkstraat: burgemeester Bruinsma overhandigt de heer Woudenberg van de gelijknamige firma een relatiege schenk van de gemeente Beverwijk. Links de heer Woudenberg, daarna wet houder Klomp, wethouder Sigon, wet houder Schipperus, burgemeester Bruins ma en wethouder Camfferman. VRIJDAG 5 APRIL Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 810 u: Zeestraat 81, tel. 24617, of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 912 en 13.3015.30 u- Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44: volwassenen 1417.30 en 1921 u.; Am- stelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30—17.30 en 1921 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 15.3017.30 en 19—21 u. Wereldwinkel, 9.30-16 u., Markt, Sant poort. Bejaardensoos, 14-16 uur in gebouw Leger des Heils, Edisonstraat 14, IJmui den. Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg 19.30 uur: Damclub „IJmuiden”. Sporthal „Zeewijk”, 19.30 tot 23 uur: volleybalcompetitie. PEN -jeugdcentrum, uur: disco. Petruszaal, klaverjassen voor koppels. Openbare bibliotheek, Plein 1945, 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; jeugdbiblio theek, Willemsbeekweg, 15.30-17.30 uur; Wüstelaan, Santpoort, 19-21.30 uur; Wij kerstraatweg, Velsen-Noord, 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; Zeewijkplein, IJmuiden- West, 14.30-17.30 uur. DONDERDAG 4 APRIL Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. VRIJDAG 5 APRIL Progress-sociëteit, Const. Huijgensstr. Geopend vanaf 20 u- Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek, Kerkweg volwassenen 1417.30 en 1921 jeugd 15.3017.30 u. VRIJDAG 5 APRIL Openbare bibliotheek, Wijkerstraat weg: 14.30—17.30 en 19—21 u. VRIJDAG 5 APRIL Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 5a: volwassenen en jeugd 1921 u. wondigen aan het hoofd. Sectie zal het een en ander moeten bewijzen.” De heer Mees zegt het volste vertrouwen te heb ben in de sectie en het verdere onder zoek, wat de handelwijze van het zie kenhuis betreft Later vanmorgen heeft dr. Mees con tact opgenomen met het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Daar verklaarde men dat Romero na zijn aankomst in het ziekenhuis niet meer te redden was, ook niet door een operatieve ingreep. „Hij was volgens Leiden toen al te ver buiten bewustzijn en op de afdeling neurochi rurgie vond men dat de verwondingen onherstelbare schade hadden aangericht. Daar heeft men tem niet willen houden en toen naar Beverwijk vervoerd, waar hij buiten bewustzijn is aangekomen, nauwelijks levend”, aldus dr. Mees. VRIJDAG 5 APRIL Veiserbad, Briniostraat, IJmuiden, 6.30, 12.15-13.15, 16.45-18 u. en 19.30-21 uur: gemengd zwemmen. Stichting Huishoudelijke en Gezins- voorlichting. Spreekuur leidster 9.30- 12.30 uur in Willebrordstraat 102, IJmui den, tel. 10715. Volgens dokter Mees is de Spanjaard binnen gekomen met verwondingen aan armen en benen. Hij klaagde niet over pijn in het hoofd, was niet duizelig, had geen braakneigingen en is ook geen moment bewusteloos geweest. Geen symptomen dus die zouden kunnen dui den op hersenletsel. IJMUIDEN. Ook al zou de econo mische toestand slechter worden en de energiecrisis groter, dan nog zullen wij zeker niet gaan sjoemel met milieuza ken” aldus sprak de heer G. de Jong, lid van Gedeputeerde Staten van Noord Holland bij de behandeling van de be zwaren tegen het ingebruik nemen van een uitbreiding van kolenopslagveld 2 van Hoogovens. De bezwaren kwamen boofdzakelijk vanuit Wijk aan Zee en werden tijdens de hoorzitting woensdag morgen in het Velsense stadhuis nader toegelicht. Mercuriusstraat, 20 uur: si

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7