de man Hofje bloeit Slachtoffers Paalmalaise De sfeer van Wenckebach Paashaas Thailand Nienhuis die Mak van Waay groot maakte w 1 GVB sleutelt aan betere service en nieuw „station” MET DE ROMANTIEK HEB IK DE De zaaier overeind (BRITSE) HEREN VERSLAGEN”' I „Je raakt je auto niet ’t centrum” ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING IER blijft ER i „ALS JE honderdvijftig jaar in dit vak zit. weet je het nog niet”. Toch een onthullende uitspraak van een man, die tenminste 100.000 schilderijen door zijn handen heeft zien glijden en als kunstkenner ook over de grenzen vermaard heid geniet. Van een man ook, die het veilinghuis Mak van Waay groot maakte en (voorlopig) de vloer heeft aaneeveegd met de Amster dam hinnenoestapte. Britse con cerns Sothehy en Christie’s. TERWIJL HET openbaar vervoer in de andere grote steden op het oude peil blijft of afbrokkelt, krijgt Amsterdam er jaarlijks een dikke vier miljoen passa giers bij. Het klinkt vreemd maar men vreest dat het allemaal wat te hard zal gaan. GVB-baas ir. J. M. Ossewaarde zegt tenminste: „Mijn grootste zorg is de trend bij te houden. Ik verwacht hier binnen korte tijd een dusdanige toename van het openbaar vervoer dat meer kwijt in ll die te veel tramp assagiers Vondelstraat met paardetram. EEN VAN DE voorgestelde verbete ringen is een overkapping van de hal- IR. OSSEWAARDE inspraak publiek NIENHUIS romantiek terug met een verdienste van 3 gulden per week, een jongen van 15 jaar die idioot is en twee kinderen van 12 en 8 jaar. Van het loon van de oudste leeft hoofdzakelijk het gezin. Het ge- heele gezin leeft in dat kamertje. De bedstee is in twee verdiepingen ver deeld. De oudsten slapen in het bo vengedeelte, de moeder met de ande ren beneden. De vrouw is lidmaat van de hervormde kerk maar nog nooit is er iemand van de kerk bij haar geweest. Daarover heb ik veei, zeer veel horen klagen. Voor ik mij verwijder, zegt de vrouw, dat zij zich vergist heeft, zij wordt toch bedeeld. Elke maandagmorgen gaat zij 3 cen ten halen aan de kosterij in de Wes- terkerk. Dat is een bedeling in geld om zich een kop koffie te kopen. Die bedeling begint om 8 uur en c a. komen er wel honderd arme vrouwen opduiken uit de inpandige pc gelegen in de Jordaanbuurten en lo pen een kwartier of lange r m centen te ontvangen. Ik zou zo door kunnen gaan, maar het is zowa overal hetzelfde, overal de schreeu wende ellende”. sagiers in- en uitstappen en hoe lang ze over een rit hebben gedaan- Onlangs drong de gemeenteraad er in een motie op aan dat de invloed van het publiek op het GVB-beleid vergroot moet worden. Ossewaarde is het daar mee wel eens. ..Tenslotte is het publiek onze baas”, stelt hij vast. Dat contact is trouwens al vel intensiever geworden. Bij plannen worden in een vroeg stadi um de wijkcentra ingeschakeld en men sen van de in juni 1973 opgerichtte afdeling passagiersbelangen zoeken re gelmatig de scholen op. De service is nog een zwak punt. Ossewaarde (realistisch): „We bieden nog helemaal geen alternatief voor de auto. Het openbaar vervoer voldoet nog niet aan de hievoor te stellen maatstaven. De lijnvoering is ook nog niet goed. Alle lijnen gaan naar het Centraal Station en als men ergens anders moet zijn, moet men teveel overstappen. In regen en wind is dat een narigheid. Nee. we moeten een heleboel aan het comfort gaan doen." GROTE SCHRIK na het bericht van het Delftse laboratorium voor Grondmechanica, dat de fundering van driekwart van de woningen in de Dapperbuurt ondeugdelijk is. Inmid dels is deze „paalmalaise” ook in andere burten opgetreden en dat is voor het stadsbestuur aanleiding om het funderingsonderzoek tot alle vooroorlogse wijken uit te strekken. Daar staan 150.00 woningen. Dat on derzoek gaat vijf jaar duren en zal ongeveer 15 miljoen gulden kosten. Volgens directeur Nieuwenweg van Bouw en Woningtoezicht moet men er op rekenen dat het voor bevolking en stadsbestuur nog een aantal ver velende zaken zal opleveren. Groot probleem bij dit alles is 'de herhuis vesting van gezinnen, die bij de opera- tie-stadsvernieuwing „op straat" ko men te staan. Op het ogenblik wor den in de hoofdstad een kleine 10.000 woningen vernieuwd. DE ZAAIER blijft overeind. Deze rooms-katholieke kerk aan de Rozengracht zou volgens de plannen van het Bel gische concern Socol tegen de grond moeten om ruimte te krijgen voor winkels en woningen. De Haarlemse tapijt- ondernemer Kees Nijssen (op de foto met echtgenote) heeft ILLUSTRATIEF hiervoor is de gang van zaken op het Rokin. Voor de vrije baan er kwam, hadden de trams in de avondspits 5 tot 55 minuten nodig om het stukje van de Dam naar de Munt te overbruggen. Terwijl ze er nu nog geen minuut over doen. Die vrije baan moet er ook nog' op het Damrak komen, maar dat blijkt minder eenvoudig dan men had gedacht. Onder het Damrak bevindt zich in een gewelf nog een heuse gracht en bij Publieke Werken vreest men dat de trams bij verlegging van de rails door het gewelf zullen zakken. Dat daar op het laatste moment een stokje voor gestoken. Voor een dikke miljoen kocht hij de kerk annex klooster om er zijn zaak voort te kunnen zetten. Nijssen, die niet eens zolang geleden in een keldertje aan de Egelantiersgracht begon, kreeg veel positieve reacties uit de (Jordaan)buurt. „Men is blij dat de kerk blijft staan”, zegt hij. wordt straks afgebroken en in plaats daarvan komen er grote pijpen. „Een werk van een jaar of drie”, oordeelt Ossewaarde. Iet agressievere beleid bij -het GVB („We proberen de klacht voor te zijn is ook terug te vinden in de gele kleur van de trams. „We willen dat ie gezien wordt en we willen zien dat we er zijn. Het is niet zo van: We pesten de auto weg, maar meer van: We kunnen het ook” Hij prijst zich gezien de drukte en de belasting van het personeel gelukkig dat Ajax „de Cup uit is”. Volgend jaar wordt dat wellicht anders als naast de club uit de Meer ook de FC Amsterdam het internationale podium mag beklim men. Maar van die „Lieverdjes” is Osse waarde, de ex-Rotterdammer, toevallig een supporter. Ir. Ossewaarde vreest HET GROTE FEEST voor Amster dam (zeven eeuwen) nadert en dat is het bijltje naar de hand van de uitgevers, die dan ook een stroom van (foto)boeken over de historie van de hoofdstad op de markt brengen. Een fraai voorbeeld hiervan is het bij De Bezige Bij verschenen „Amster dam omstreeks 1900”, waarin behalve foto’s van Jacob Olie en anderen ook alle 231 tekeningen staan afgedrukt, die Willem Wenckebach voor een zondagsblad tijdens wandelingen langs tien pleinen van Dam tot Stromarkt maakte. Het zijn sobere reproducties van de werkelijkheid in die dagen, die vooral aanspreken door de sfeer die „Wenck” heeft aange voeld. Kostelijk zijn ook de bijbehorende teksten. Floewel de woonomstandig heden rond de eeuwwisseling door de betrokkenen stellig anders zijn erva ren. Dat blijkt uit het volgende frag ment over de krotten ert sloppen in de Jordaan, waarover L. M. Hermans in 1901 berichtte: „In de Laurier straat heb ik de Klokkegang bezoëht. Ik ben in de benedenwoning van perceel 125 geweest. Het is een een- kamer-woning, 3 meter diep en 2.50 meter breed. Geen doorlopend privaat maar wel duinwater. De huurprijs is een gulden per week. De bewoonster is een weduwe van 52 jaren, ze heeft vier kinderen: een jongen van 17 jaar in betrekking bij de stadsreiniging HET GVB wil dan ook gebruik maken van „de kansen die er liggen”. Wil dat ook professioneler doen. Vandaar dat deze dienst sinds kort ook over een eigen marktonderzoekafdeling beschikt, die op jacht is naar ten antwoord op vragen als: Hoe denkt men over het opnbaar vervoer, waarom stapt men nog liever in de auto en aan welke voor waarden moeten bus en tram voldoen. Voorts is er ook de elektronische telappa- ratuur, waarmee de nieuwe trams en bussen worden uitgerust en haarfijn kan worden berekend hoeveel en waar pas- Mak-direc'teur S. H. Nienhuis. 63 jaar nu, is ooit met niets begonnen. De Bra- bander-van-huis-uit herinnert zich dat hij door zijn aanleg voor tekenen en schilderen in de kunsthandel terecht kwam, maar ook daarin was voor de oorlog armoe nog troef- Voor een hon- gerloontje kwam hij bij Mak van Waay, waar destijds nog bij veilingen bewoners van het oude-mannen-tehuis moesten zorgen dat er niets werd gestolen. In de dertig jaar, dat Nienhuis direc teur is, is het hard gegaan en op het moment van ons gesprek zit hij midden in een drie weken durende marathonvei ling Hoe verklaart hij dat sukses? „lp de eerste plaats door hard werken. Vroeger draaide alles om jezelf. De hele dag was je bezig en ’s avonds ging je dan nog eens taxeren. Een van de essentiële din gen in het veilingwezen is. dat jé eerlijk moet zijn. Het is een kleine moeite om mensen rotprijsjes te noemen en te zeg gen: Daar heb ik wel een klant voor. Ik heb het laatst met een Schelfhout gehad. De eigenaar was blij geweest 100.000 gulden, maar hij bracht 360.000 gulden op. Zo komt het regelmatig voor dat je de mensen een plezier doet”. KUNST EN antiek zijn ijzersterke be leggingsobjecten. Nienhuis: „Een tinnetje heeft”, bracht vroeger 30 gulden op en nu 12 Moderne kunst ligt mille. Ik geloof ook wel dat het komt kelders van Mak doordat dë mensen een beetje beu zijn „De modernen komen niet zo aan bod van het hypermoderne. Dat zie je aan de hele vraag naar schilderijen met een romantische inslag. En verder vertrouwt men de aandelen misschien niet meer zo. Die kun je trouwens ook niet inlijsten”. De „veilingmeester” is er achter geko men dat veel mensen gewoon niet weten wat ze in huis hebben- „En dan moet je eerlijk zeggen: U weet niet wat u heeft, want wij doen geen zaken. Bij een oude koetsier vond ik eens twee schilderijtjes van Breughel. Die had hij gekregen omdat je veertig jaar achter een paar- dekont gezeten had, maar van Breughel had ie nog nooit gehoord”. DE komst van vrije banen en ver keersbeperkende maatregelen zijn voor een belangrijk deel debet geweest aan deze passagieswinst. Ossewaarde beseft dat. „We stijgen niet alleen, omdat we zo populair zijn of dat we het zo geweldig doen, maar omdat je je auto niet meer in de binnenstad kwijt raakt. Daarin moet je reëel zijn.” Naar zijn mening moeten ook de ge volgen van de oliecrisis niet worden onderschat. „Ik dacht toch”, zegt hij, „dat er een mentaliteitsverandering is. Meer mensen laten hun atuo thuis staan. Veertig percent van onze klanten zijn abonnementhouders en dat beslaat zo ongeveer het hele woon-werkverkeer in de stad. Nu moet je niet zeggen dat we allemaal zo enthousiast zijn over het openbaar vervoer. Dat ben ik ook niet, maar ik dacht wel dat men er wat sympathieker tegenover stond”. EVENALS vorig jaar wordt er voor Pasen een grootscheepse actie gehou den om de hoofdstad een schoner aanzien te geven. Het motto „Amster- dam-Paasbest”. De bevolking moet het doen en geluidswagens moeten er voor zorgen dat men de stoepjes weer eens schoon maakt. Amsterdammers, die op boenen en schrobben worden „betrapt”, krijgen van twee heuse paashazen een doos met tieneieren toegestopt. Als het meezit, brengen die eitjes hun geld wel op, want elke Amsterdammer gooit jaarlijks een hoeveelheid van vijf volle vuilniszak ken aan tramkaartjes, peukjes en blikjes op straat. De kosten om dit weg te vegen: een slordige dertig miljoen. we het slechts met moeite kunnen bijbenen. Daar ben ik bang voor. We krijgen nu 55 nieuwe trams, maar eigenlijk moet ik er nog honderd hebben. Om de veer tien dagen komen er 21 nieuwe bestuurders in dienst, want voor een tram heb ik vijf man nodig. Het was de bedoeling om de oude blauwe trams weg te gooien, zodra de nieuwe er waren, maar daarvan komt niets terecht.” Komt hij veel vervalsingen tegen? „Dagelijks, maar meestal halen we ze er wel uit en anders is er altijd wel een kunsthandelaar of particulier die het ziet. In de tijd dat de stukken van de Haagse school zo duur waren, zijn ze als waanzinnig nageschilderd. Ook in de ro mantiek kom je het vaak tegen”. NIENHUIS is goede maatjes met de (internationale) kunsthandelaars en anti quairs, die op de veilingen aan het Rokin en in de Nes kind aan huis zijn. Proberen die mannen nooit een deal te maken? „Ze proberen het wel je, maar er is altijd wel iemand die niet meedoet. In Engeland is het verboden maar het isr niet te controleren. Maar ik merk het wel”. Over de concurrentie van de twee Britse veilinghuizen zegt hij: „Sinds ze er zijn, heb ik het alleen maar drukker gekregen. Ze zullen wel eens iets weg slepen maar ik geloof niet dat het on rustbarend is. De mensen zijn er ook wel van overtuigd dat het hier evenveel waard is als in Londen. En met de i romantiek heb ik de heren wel versla gen. Bat brengt hier meer op dan in Londen”. Nienhuis („Ik geloof dat ik helemaal geen zakenman ben”) grinnikt als we haar de omzetten van de laatste jaren informeren. „Dat is een lijn schuinrecht1 omhoog. In vergelijking met vijftien'^ jaar geleden liggen de prijzen tien keer zo hoog”- HOEWEL HIJ het jammer vindt, dat>£ hij nog nooit een Rembrandt heeft ver-.,, kocht, ligt hij daar niet wakker van.E-i met venmin trouwens als van de animositeit rond het veilinggebeuren. „Dat komt door de routine”, legt hij uit. „Je ziet, zoveel dat je in het algemeen wel weet dat zo’n veiling een goede verkoop' er zelden in dé' opgeslagen. Nienhuis;,-, r.“ niet 'tti. omdat de Nederlander altijd erg behou dend is geweest. Die redeneert: Als ik- het nu koop, wat krijg ik er dan vol- >1 gend jaar voor terug?” Hij stelt tevreden vast dat het toch wel leuk is als je werk je hobby wordt, maar aan de andere kant is Mak met zijn twintig man personeel tot een be drijf uitgegroeid en dat geeft zorgen. Nienhuis (tussen twee happen van een broodje door): „Ik heb het zo druk, dat ik het me niet eens kan veroorloven veertien dagen naar Londen te gaan”. Dat moet mister Sotheby en Chriitic’t toch te denken geven. GEMIDDELD zijn er 154 bedden in de Amsterdamse ziekenhuizen bezet door verkeersslachtoffers. Daarvan staan er 32 in een revalidatiecentrum en de rest in een algemeen zieken huis. Dit rekensommetje is van de arts Joke Herngreen. Op basis van gegevens over 1972 is zij nagegaan in „welke mate de Amsterdamse gezond heidszorg door verkeersslachtoffers wordt belast. Daarbij „beende” ze 444 gevallen uit en kwam zij tot de conclusie zo blijkt uit een artikel van haar hand in Medisch Contact dat meer dan de helft van de slacht offers he t ziekenhuis binnen een maand mocht verlaten, maar nog twee maanden daarna medisch bege leid moesten worden. Daar staat'te genover dat 18 pet. langer dan een jaar klinische, specialistische of reva liderende hulp nodig had. Opvallend is dat het vooral aangereden voetgan gers zijn, die de langste tijd op een heelkundige afdeling moeten blijven. teplaatsen. Dat gaat mogelijk ook gebeu ren bij het tramemplacement voor C.S. Daar is het tijdens de spits overigens zo druk dat er bijna geen tram meer bij kan. „Je kunt ze daar bijna niet meer kwijt”, aldus Ossewaarde. „en het is de vraag of ze nog wel allemaal naar het station moeten”. In dat verband denkt hij hard over een verzwaring van de binnenring, het traject Marnixstraat- Weteringschans, waar nog ruimte is. ter wijl het voorts ook waarschijnlijk is dat er bij het eindpunt van de Schiphollijn in Zuid („Ik verwacht daar toch wel en station a la C.S.”) een tweede tram- knooppunt komt. „We zijn nu al bezig met de voorbereidingen hiervoor bij het Minervaplein”, aldus de GVB-directeur. die de winst van d§ vrije banen niet in de snellere rijtijd, („Lijn 1 is geen minuut sneller geworden”) zoekt maar in de regelmaat en de frequenties. HET TROPENMUSEUM dat als presentatiecentrum voor de Derde Wereld steeds nadrukkelijker „broe- ,der medemens” wil laten zien, biedt tot begin november een expositie over Thailand. Thema van deze aan trekkelijke, informatieve en veelom vattende tentoonstelling is „Ontmoe ting van stad en platteland”. Met be hulp van films, dia’s, muziek en au thentieke gebruiksvoorwerpen tot aan Boeddhistische tempels toe krijgt de bezoeker een beeld voorge schoteld van de leefwijze, kuituur en religie van de Thaise bevolking. HET BEGIJNHOF heeft er nieuwe „bewoners” bijgekregen: een massa tulpen. Een Keukenhof in zakformaat maar wel erg leuk. Het is het resul taat van overleg tussen de zakenjon gens in de Kalverstraat, die het cen trum wat willen opfleuren, en de bollenkwekers uit Lisse. i ME SÉ&LANÖS!

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15