Drugpatiënten moeten meer zonder medicijnen kunnen worden behandeld valt WA-bestuur aan I I 1 Pavel Litvinov: .Er is eelt op Russische harten gegroeid’ Capelie a. d. IJssel wil leegstand koste wat kost bestrijden Vijfkamerflats voor f 45 per maand Nixon „moet geld lenen” oooEnta „Nieuw Dennendal” „Einde maken aan schijnlegaliteit” SCHOOLKINDEREN HERDENKEN POMPIDOU S( DIRECTEUR VAN HAAGSE EMILIEHOEVE: OPROEP VOOR PROTESTDAGEN If VI V R IJ D A G 1974 5 APRIL BINNEN- EN BUITENLAND 99 99 KAPOT BR t t c UTRECHT (ANP) De werkgroep Nieuw-Dennendalbestuur heeft gis teren een beroep gedaan op de politiek verantwoordelijken in de regering en in de provincie en de gemeente Utrecht om „een eind te maken aan de schijnlegaliteit van het bestuur van de Willem Arntszstichting”. CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) Mocht er iemand in het Rijnmondgebied zin hebben om in een flat te gaan wonen, dan zou hij er goed aan doen eens te informeren in Capelle aan den IJssel. In deze, aan de oostgrens van Rotterdam ge legen gemeente staan momenteel vijfkamerflats te huur, splinter nieuw en met uitzicht op de IJssel, die in vele gevallen gedurende het eerste half jaar bewoning niet meer kosten dan 45 (all-in) per maand. „RARE STELLING’ IR Inl 1 gevierd. VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: in verandering WEERRAPPORTEN w meer- zw. bew. ZATERDAG 6 APRIL ZATERDAG fi APRIL Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Hoog water Laag water onbewolkt onbewolkt onbewolkt zzw zo nno no no 15 16 20 18 18 13 17 18 1 4 8 16 9 7 0 11 1 8 12 7 uur uur Deze extreem lage huur is mogelijk, doordat er de plaatselijke en de landelij ke overheid alles aan gelegen is om de flats vol te krijgen. De. flats, ongeveer 500 in getal, staan namelijk al bijna een jaar leeg, hetgeen in het gunstigste geval uJ leider fot een verlies van vier mil- Pavel Litvinov doet een beroep op het Nederlandse publiek zich achter de wereldwijde oproep te stellen voor het houden van drie protestdagen te gen de onderdrukking van de burger lijke vrijheden in de Sowjet-Unie en in Tsjecho-Slowakije. Hij wil 7 mei a.s. tot Grigorenko- dag maken. Op 7 mei bevindt de generaal Grigorenko, bekend uit de Tweede Wereldoorlog, zich vijf jaar in een psychiatrische inrichting. De tweede protestdag moet volgens Litvinov op 27 november en de derde op 29 maart 1975 gehouden. Enkele jaren geleden werden op 27 novem ber Jaroslav Sabata en Jiri Muller gearresteerd. De schrijver Wladimir Soekavski werd acht jaar geleden op 29 maart gevangen genomen, omdat hij een boekje over de psychiatrische inrichtingen in de Sowjet-Unie had opengedaan. (Van onze correspondente in Amsterdam) donmethode ziet hij als een noodop lossing, een tussenstap, met een on voldoende definitieve werking. 1 ve wo tei vh ter rir rej in Weer 1» binnen- en buitenland 3.06 11.11 uur uur I eni om bot ten vat ple gis da; D seg ton' B blit dat ver Ber VOO gen ren cor. dist A VO gist uit« NA aan tuss O in 1 stac It me vat mis in ver lijn get Bri roe ree (mt ger hoe sch bes ser kui ges blit 2 ter wa de wo gel zw bie om aar I ind ba: DE spi I be: vot scl DE en dig VOI set M ono no no nno no no no no no no no 1 vet coi ter ke du ge a ri 19 19 19 17 19 14 18 19 18 18 10 15 14 17 13 20 18 9 19 13 15 de werkgroep een schijnlegaliteit gewor den, die onmogelijk langer kan worden erkend. „Pas wanneer de betrokken instanties dat bestuur uit deze positie hebben ge haald, kunnen verdere bemiddelingspo gingen zin hebben”, aldus de werk groep: „Tegen driekwart van het betrok ken personeel in, de grote meerderheid van de ouders, de publieke opinie en de vernieuwing in de gezondheidszorg mag en kan deze schijnheiligheid niet langer bestaan”. soorten hard drugs hebben gebruikt. De laatste tijd neemt het aantal he- roïneverslaafden onder hen enigszins toe. De Emiliehoeve startte twee jaar geleden en heeft na een chaotisch begin een methode ontwikkeld, die steunt op het uit Engeland en Ameri ka overgenomen werken met encoun- ter-groepen, en op een dagelijkse hiërarchisch gestructureerde werkverdeling op de boerderij. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Aantal uren zon: 4 tot 13. Minimum tempe ratuur: omstreeks 4 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 15 graden. Leerlingen van een school in een voor stad van Parijs staan naast hun banken tijdens de minuut stilte die ze in acht namen om de overleden president Pom pidou te eren. Amsterdam onbewolkt onbewolkt onbewoukt onbewolkt onbewolkt Dat de voorstellen die de commissie- Langemeijer na wekenlang geduldig be raad heeft ontworpen en die op 26 maart door vrijwel alle partijen in het conflict om de zwakzinnigeninrichting Dennendal van de W.A.-Stichting posi tief waren ontvangen, toch zijn gestrand, is volgens het Nieuw-Dennendalbestuur „in de grond van de zaak de zoveelste herhaling van hetzelfde patroon". De werkgroep stelt, dat de heren Wie- gersma en Hessel op 7 januari toen het conflict nog niet tot grote proporties was uitgegroeid uit het W.A.-bestuur zijn getreden omdat zij wel met de werkgroep wilden praten en de andere twee bestuursleden, de heren Drechsel en Middelhuis, niet. Sindsdien is er een hele serie bemiddelingspogingen gedaan: door staatsecretaris Hendriks, door het nieuwe bestuurslid mr. A. J. Bransen. door vakbondsbestuurder J. D. R. Trap pel en uiteindelijk door de commissie- Langemeijer, die dpor de staatssecretaris is ingesteld. uur uur De eerste zwaluwen hebben, vroeger dan gewoonlijk, Nederland bereikt. Een vogeldeskundige heeft er gisteren twee in Zeeuws-Vlaanderen in noordoostelijke richting zien trekken. Het zwemwater in de monding van de Westerschelde is door rioolwaterlo- zingen slechter geworden. Tot deze con clusie is de watermaatschappij Zeeland gekomen na een onderzoek tijdens het badseizoen 1973 van het zeewater van de Scheldemonding. Alleen aan de stranden van Breskens en Oostburg bleek het water van de gewenste zwemkwaliteit. a 8“ C oi 0 0 o o o o o o o o o o 15 o 1 o o o o o o 0.1 o o o o 6 o 14 300 0 8 0 0 0 0 0 0 Al deze pogingen, waarbij van de kant van Nieuw Dennendal steeds verder gaande concessies moesten woeden ge daan en werden gedaan, „sloegen kapot” op het bestuur van de W.A.-Stichting, zo stelt de werkgroep Nieuw-Dennendalbe stuur. De werkgroep komt daarom tot de conclusie, dat „welke commissie met welke toegewijde, gezagsvolle en des kundige mensen er ook worden ingezet en welke voorstellen met welke geduld ook in elkaar worden gezet, niets het conflict rond Dennendal kan oplossen wegens de „legaliteit” van het restantbe- stuur dat klaarblijkelijk van zins is om iedereen te bruskeren en de gehele ver nieuwing in de gezondheidszorg op te offeren aan haar eigen legaliteit”. Die legaliteit is daarmee naar de mening van ners aan druggebruikers, die de daar gevolgd^ methode dan elders kunnen gaan toepassen, aldus Kooyman. Hij evrwacht vooral veel van jongeren die zelf verslaafd zijn geweest aan hard-drugs en die in centra als de Emiliehoeve zijn behandeld. In de staf van Emiliehoeve is sinds kort een ex-verslaafde opgenomen die de behandeling had voltooid. Volgens de leiding van de Emiliehoeve is dit uniek in de psychiatrische hulpverle ning in Nederland. De Emiliehoeve, gelegen op het ter rein van het Psychiatrisch Ziekenhuis Bloemendaal en daar formeel ook mee verbonden, herbergt nu twintig jongens en meisjes, die vrijwel alle 8 5 5 2 8 5 4 8 5 2 9 9 3 9 8 3 1 7 3 Hl 8 5 15 De adjunct-directeur van een school voor voortgezet onderwijs in Wagenin- gen heeft afgelopen zondag een vijfjarig meisje van een deel van haar weelderige haarlokken beroofd, omdat zij bloemen had geplukt in zijn voortuintje. „Als jij de bloemetjes au doet, doe ik jou ook au”, had hij tegen het meisje gezegd. Daarop zette hij een schaar in haar krullen. De ouders hebben een klacht ingediend bij de politie. Het PPR-Kamerlid Jansen meent dat een onderzoek moet worden ingesteld naar de gevolgen van het werken met vinylchloride, een grondstof voor plas tics. Volgens hem is aangetoond dat blootstelling aan deze stof het optreden van leverkanker en andere aandoenin gen veelal met dodelijke afloop, ten gevolge heeft. niet meer te ontlopen en hun heil niet meer zoeken in bijvoorbeeld drugs. Medicijnen, alcohol en drugs zijn gedurende de behandeling op de Emi- liehoeve, die ruim een jaar duurt, taboe. De vijftig patiënten d ie de behandeling nu achter de rug hebben, hebben daar succes mee gehad. Ook de cijfers uit het buitenland zijn gunstig: 95 percent van de daar vol gens deze methode behandelde drug- patienten verviel niet opnieuw in verslaving, aldus Martien Kooypaen. Hij pleit daarom voor deze methode in plaats van andere zoals die waar bij methadon als drugvervangend middel wordt toegediend. De metha- AMSTERDAM. „De initiatiefgroep ter verdediging var de mensenrechten in de Sowjet-Unie, waarvan ik lid ben, zet zich in voor herstel van morele en geestelijke waarden in ons land. Wij zijn niet direct politiek gericht”, zei Pavel Litvinov, de Russische dissident, die te gen zijn zin met zijn gezin uit Rusland is vertrokken, gisteren op een persconfe rentie in Amsterdam. „Wij hebben de hulp van de westerse pers en radio nodig, omdat alleen op die manier onze ideeën door het Russische volk kunnen worden gehoord. Want het Russische partijblad Prawda, wat waarheid bete kent, schrijft helaas niet altijd de waar heid en zeker niet over critici van het overheidsbeleid”. cent van hen een jaar na de behan deling daar opnieuw drugs zijn gaan gebruiken. In de Emiliehoeve leren de bewo ners zelf medeverantwoordelijkheid te dragen voor een deel van de behandeling. Er is een werksysteem uitgewerkt om leersituaties te kunnen scheppen. In dit systeem kent men „voormannen”, groepsleiders en „op- jutters”. De laatsten moeten ervoor zorg dragen dat niemand tijdens de behandeling terugvalt in plaats van vooruit te gaan. De bewoners werken dagelijks op de bij de Emiliehoeve behorende boerderij, in de biologisch- dynamische tuin of in de constructie- afdeling. f ,.K1 DEN HAAG. (ANP) Het is hard nodig dat er in Nederland meer cen tra komen waar drugpatiënten van hun verslaving worden afgeholpen met de tot nu toe alleen in de Emiliehoeve in Den Haag toegepaste methode, waarbij drugs of medicijnen in het geheel niet meer worden ge bruikt. Hiervoor heeft de directeur van de Emiliehoeve, de psychiater Martien Kooyman, gisteren gepleit tijdens een werkbezoek van Haagse gemeenteraadsleden aan de hoeve. Vooral in Amsterdam en Rotter dam is dringend behoefte aan derge lijke centra. Op de Emiliehoeve wordt binnenkort begonnen met trai ningsbijeenkomsten voor hulpverle- WASHINGTON. (UPI) Als gevolg van de betaling van 467.000 dollar ach terstallige belasting is president Nixon „financieel vrijwel volkomen van de kaart geveegd”, zo heeft de woordvoer der van het Witte Huis, Gerald Warren, gisteren gezegd. Hij moet waarschijnlijk een lening sluiten om de belasting te kunnen betalen. Op de vraag of Nixon zijn huizen in San Clemente (in Californië), of in Key Biscane (in Florida) zal verkopen, ant woordde Warren dat hij San Clemente niet zal verkopen omdat hij deze villa „aan het Amerikaanse volk heeft be loofd na het overlijden van hem en zijn vrouw”. anderhalf jaar en voor eenzesde na tweeënhalf jaar. Omgerekend betekent dit dat in dit geval een dergelijke flat in het eerste half jaar niet duurder is dan 45 per maand. De gemeentelijke bestuurderen van Capelle, die vanwege de leegstaande flats tot in de internationale pers gekri tiseerd werden, koesteren nu de hoop dat het einde van hun lijdensweg in zicht komt. De eerste indicaties daarvoor zijn er al. Sinds maandagavond, toen de huurverlaging bekend werd gemaakt, hebben zich tachtig kandidaten voor de flats gemeld. Nu, een jaar nadat de laatste van de betreffende flats werd opgeleverd, zijn de Capelse vroede vaderen wel bereid tot een „mea culpa”. Wethouder W. M. Ibelings (financiën): „Indertijd, medio 1969, toen wij de bestemming voor de grond vast stelden hebben we beoor delingsfouten gemaakt. We onderkenden niet dat er minder vraag was naar Pavel Litvinov werd om zijn kritische houding ten opzichte van zijn land voor de keuze gesteld: naar het Westen ver trekken of anders naar het oosten. Naar het oosten zou dan een verbanning naar een kamp in Siberië inhouden. Het zou niet de eerste keer zijn geweest, dat de 34-jarige natuurkundige naar het oosten verbannen werd, want hij heeft al vier jaar verbanning (wegens meedoer aan een betoging tegen dë invasie in Tsje cho-Slowakije), naar Mantsjoerije en niet in een kamp met zijn gezin joen gulden. Volgens externe adviseurs was de leegstand het gevolg van een te hoge huur: 445 per maand. Na een langdurig overleg met het ministerie van Volkshuisvesting dat tenslotte bereid bleek tot een forse financiële bijdrage, maakte de gemeenteraad van Capelle eerder deze week bekend dat de huren met 55 omlaag konden tot 390, welk bedrag net eerder dan 1 april 1976 verhoogd zal worden met het dan wette lijke toegestane percentage. Het ministerie deed nog meer Er werd bepaald dat nieuwe bewoners van de flats in aanmerking zouden kunnen komen voor een huurgewenningsbijdra- ge. Men moet dan wel ‘minder verdienen dan 30.000 per jaar. Iemand met een salaris van f 25.000, die een woning verlaat van 200 per maand, zal in aanmerking komen voor een huurge- wenningsbijdrage van circa f 3.500. Dit bedrag wordt voor de helft uitgekeerd na een half jaar, voor een derde na Maan vp „Bovendien worden drugpatiënten in psychiatrische ziekenhuizen in een verkeerde situatie geplaatst. Er wordt daar alles voor hen gedaan en dat versterkt juist het gedragspatroon waar ze vanaf moeten om beter te kunnen worden. Op de Emiliehoeve moeten ze alles zelf runnen en zo leren ze later zelfstandig en zonder drugs in de maatschappij te leven”, aldus Martien Kooyman. Volgens hem blijkt het verkeerde van opvang van drugpatiënten in psychiatrische ziekenhuizen wel hieruit, dat 95 per- Het partijbestuur van de PSP gaat een anti-NAVO-zegel uitgeven ter gele genheid van- wat het noemt „25 ;aar NAVO-ellende”. De opbrengst zal ten goede komen aan „de slachtoffers van de NAVO, met name in Griekenland en de Portugese koloniën”, aldus de PSP Het partijbestuur, is er verbaasd over dat de regering meent officiële opluistering te moeten geven aan herdenkingen waarin het 25-jarige bestaan van de NAVO op zedenkwetsende wijze wordt De patiënt heeft recht op een zekere garantie voor zijn behandeling. Aldus mr. J. Philippo, directeur van het Diaco nessenziekenhuis in Leiden. Hij zou het toejuichen als de ziekenhuizen, artsen en andere betrokkenen een „waarmerken de” instantie in het leven zouden roepen Persoonlijk voelt hij bij wijze van spre ken voor een waarmerk op de deur van een ziekeninrichting dat een geldigheids duur heeft van bijvoorbeeld drie jaar Hij zegt dit in een interview met het blad van de Nationale Ziekenhuisraad ter gelegenheid van zijn afscheid als secretaris van het NZR-bestuur en, als voorzitter van de Nederlandse Vereni ging van Ziekenhuiseconomen. De Amsterdamse ziekenfondsen dringen in een telegram aan de leden van de Tweede Kamer met klem aan „op spoedige aanneming van het wets ontwerp dat het mogelijk maakt het fluoridegehalte van het drinkwater te brengen op het peil dat voor de aanleg en het behoud van het gebit van het Nederlandse volk'nodig is”. achter de rug. Zijn dochtertje Lara is in die tijd geboren. Hoewel Litvinov over die tijd in Mantsjoerije spreekt als over „de mooi ste tijd van mijn leven”, heeft hij nu toch voor het Westen gekozen. Het was hem namelijk duidelijk gemaakt dat het hernieuwde verblijf in Siberië met min der „paradijselijke” omstandigheden ge paard zou gaan. Weer terug in Moskou besloot hij zich rustig te houden, totdat zijn gevoel voor rechtvaardigheid te zeer werd getergd door processen tegen vrienden, die tot zeer zware straffen werden veroordeeld hoewel ze naar -zijn mening onschuldig weren. Hij liet zijn protesten duidelijk horen- Zijn hernieuwde protesten leidden er toe. dat hem door de autoriteiten werd aangezegd naar het Westen te verdwij nen omdat hij anders opsluiting in een kamp in Siberië zou riskeren. Pavel Litvinov heeft verschillende malen gepubliceerd over zijns inziens onrechtvaardigheid in zijn land. Hij ver telde donderdag echter ook wat meer over de houding en de gevoelens van het Russische „gewone volk De hardheid die zich op de harten van het Russische volk heeft gezet. Dat is een gevolg van de stromen bloed en leugens in de stalinistische periode en daarna. Wij gaan niet zozeer uit van de kansen op succes: we kunnen niet anders dan pro testeren en hopen dat het helpt”. Hij vreest dat dat heel lang zal duren. Koffiedrinkers en broodjeseters in de Nederlandse treinen zijn dik tevre den. Over de broodjes is 97 percent tevreden. De kwaliteit van de koffie en de manier van serveren brengen het tot een dikke acht op het rapport- Deze cijfers zijn opgeleverd door een enquête onder 2800 treinreizigers. Geuite wensen: uitbreiding van het assortiment met sterke drank, hartige hapjes, meer geva rieerd broodbeleg, kranten en tijdschrif ten. o nw nno wzw w ono no wnw regen windstil 15 onbewolkt no 19 18 In de encounter-groepen wordt on der leiding van deskundigen geleerd de eigen gevoelens en emoties te ontdekken en te accepteren. De be doeling is dat de deelnemers hieruit leren hun gevoelens en problemen De politie in Huissen (Gelderland) heeft de bevolking gewaarschuwd voor op oorlogstuig gelijkende voorwerpen. Dit gebeurde nadat eergisteren en giste ren in Huissen oy scherp staande grana ten uit de Tweede Wereldoorlog warn gevonden. Mr. P. van Vollenhove zal in ver band met de hofrouw na het overlijden van de Franse president Pompidou za terdag niet aanwezig zijn op het Ünicef- gala in Den Haag. Dit heeft de Rijks- voorlichtingsdienst meegedeeld. Een elf maanden oude baby is tij dens een bezoek aan zijn grootouders in Wageningen door verstikking om het leven gekomen. Het kind is tijdens zijn middagdutje met zijn hoofdje in een trappelzak verward geraakt en gestikt. De landelijke hervormde jeugdraad en de katholieke jeugdraad voor Neder land hebben gisteren bij minister Vrede- ling van Defensie geprotesteerd tegen het vonnis van het hoog militair ge rechtshof tegen de dienstweigeraar Kees Vellekoop, die werd veroordeeld tot 21 maanden gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst- Een vijftienjarige jongen uit Har derwijk is gisteren om het leven geko men toen hij met zijn brommer op een met schrikhekken beveiligde overweg te gen een trein reed. en 15.26 en 23.34 dure flatwoningen. In de jaren daarvoor had Capelle nooit moeilijkhe den bij het vjnden van huurders voor hoogbouw. Daardoor zijn we vermoede lijk op een dwaalspoor geraakt.” De heer Ibelings vindt echter wel dat het gemeentebestuur niet alle hoon ver dient. Hij wijst erop dat men alles gedaan heeft om het ministerie te bewe gen tot hulp- Maar pas in januari van dit jaar slaagden we erin minister Gruy- ters naar Capelle te krijgen. Vanaf dat moment is alles veel sneller gegaan. Plotseling bleek het departement bereid om alle regels m«t de grootst mogelijke soepelheid toe te passen.” Tenslotte wil wethouder Ibelings nog vastgesteld zien dat de „5-kamerflataffaire” ertoe geleid heeft dat Capelle a.d. IJssel de proble matiek van de woningbouw met geheel andere ogen is gaan bekijken. „Wij heb ben er tenminste door geleerd, dat het niet langer om de kwantiteit gaat, maar vooral om de kwaliteit”. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder onbewolkt Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg onbewolkt Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg half bew. onbewolkt windstil 14 onbewolkt w 20 regen windstil 14 licht bew. zzw regen windstil licht bew. windstil 13 onbewolkt regen zw. bew. onbewolkt windstil licht bew. zw. bew. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen licht bew. wzw Zürich zw. bew. n Casablanca licht bew. windstil 16 Las Palmas zw. bew. nno 19 af uur IC.tv uuf De Utrechtse wethouder mr. A. J. Bransen, een van de vier bestuursleden van de W.A.-Stichting, noemde de uit spraak van Nieuw Dennendal over de „schijnlegaliteit” van het bestuur „een rare stelling voor een groep die zelf alles heeft gefrustreerd”. Het bestuur heeft gisteren weer ver gaderd, maar concrete besluiten zijn nog niet genomen. Het bestuur wacht nog op de reactie van staatssecretaris Hendriks op het interimadvies van de commissie- Langemeijer. Daar zal het eventuele maatregelen op afstemmen. De zes weken dat de commissie-Lange- meijer bezig is geweest met pogingen om een oplossing voor Dennendal te vinden, heeft het bestuur zich „in de schaduw” gehouden, maar als de staatssecretaris het advies aanvaardt, moet het bestuur zelf weer initiatieven gaan ontplooien ten aapzien van Dennendal. „Een groot aantal mensen zal dan een keus moeten maken”, aldus mr. Bransen, „de keus tussen Dennendal en Nieuw Dennendal. Een groot deel van het per soneel staat achter Nieuw Dennendal en ontmoet de ontslagen directeur Carel Muller en de zeven ontslagen stafleden nog geregeld in een „buitencentrum” dat is ingericht, toen de rechter de stafleden in kort geding verbood de terreinen en gebouwen van de W.A.-Stichting te be treden. „In een normale situatie kun je niet werken met personeelsleden die niet luisteren naar „het bevoegd gezag” en wel naar mensen die buiten de organisa tie staan”, zei mr. Bransen. Zonnig en droog. Weinig temperatuur. mist zw. bew. windstil zw. bew. windstil onbewolkt zw. bew. zw. bew. licht bew. licht bew. zw. bew. onbew. zw. bew. onder J9 21 onder 5.24

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2