Miel Puttemans kan niet tegen zware schorsing in beroep gaan NA PRESSIE COLLEGA’S I HOORZITTINGEN GEPLAND KNWU bestudeert herzieningen Chamonix wil Doping affaire in Lombardije winterspelen EDDY MERCKX WAS NIET SCHULDIG Johan Heins op tweede plaats Kobayashi en Ceulemans samen aan de leiding TWEE FAVORIETEN OVER VOOR DRIEBANDENTITEL SPORWBM Cruyff ook in Spanje Voorzitter biljartbond BELGISCHE ATLETEN HEBBEN Qfckey nu toch nog gewipt in München KENNELIJK ALLEEN PLICHTEN” op hitlijst? E B.V. 33 SPORT 1974 APRIL 5 ly R IJ D A G Geen rechter Barthes verloor Bond beslist De mond gesnoerd Sponsor-studie Met één keu Revanche Doggen (Van onze sportredactie) BRUSSEL Miel Puttemans zit thuis. Hij staart wat naar de flonke rende medailles in een kastje aan de muur en zegt: „Dit atletiekseizoen 1974 kan ik wel vergeten”. Zijn vrouw richt zich inmiddels stotterend van woede op uit de gerieflijke kussens van een zeer modern bankstel en krijt: Ze hebben je willen pakken. Het is alleen maar jaloezie”. Puttemans se nior staat dit alles in de deuropening verslagen aan te zien. Okker: Staking. Puttemans: „Bij Europese kampioenschappen ben ik nergens”. LAUSANNE Chamonix heeft ne- arlem fueling ie Puttemans: „Als ik niet vaker in het buitenland kan lopen, kom ik dit jaar nergens meer als die schorsing voorbij is. Bij de Europese kampioenschappen ben ik dan gewoon een nul. Als je Eddy Merckx in België alleen maar kermis- koersen laat rijden en je stuurt hem dan naar de Tour de France dan fietst hij ook achteruit. naar voren brengen want ze snoeren je meteen de mond." ANTWERPEN (ANP) De 28-jarige mr. P. de Booij uit Utrecht wordt de nieuwe voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond als de op 27 april in Amster dam te houden bondsvergadering met zijn kandidatuur akkoord gaat. Het interim- bestuur, dat werd gevormd na de moeilijkheden in de bond die vier bestuursleden noopten tot heengaan zal, echter eerst voorstellen het bondsbestuur terug te brengen van dertien tot elf leden .Als dat word aangenomen zullen er naas de heer De Booij nog drie nieuwe bestuursleden gekozen moeten worden. De kandidaten voor die plaatsen zijn de heren J. Graus (Maastricht), F. Tusveld (Goor), G. H. Nijenhuis (Kolmschate), F. A. M. Pasmans (Den Bosch), D. van der Meer (Amersfoort) en A. Nout (Wijk bij Duurstede). Onzeker is nog of de heer N. Even, die op de laatste bijzondere vergadering werd heengezonden, in het bestuur zal terugkeren. Hij heeft tegen die uitspraak bij de commissie van beroep cassatie aangetekend maar heeft nog geen uitsluitsel gekregen. Barthes, verloor donderdagmiddag in drie sets van de Australiër Phil Dent: 3-6 6-2 4-6. Een verrassing was de neder laag, die de Amerikaan Tom Gorman leed tegen de Spanjaard Manuel Oran- tes. Gorman, die in Rotterdam finalist was, kwam er in het geheel niet aan te Prins Claus reikt na afloop van de finale NAC-PSV (1 mei) de beker uit- Tour de France winnaar Louis Oca- na behoort hoogstwaarschijnlijk tot de deelnemers aan de Amstel Goldrace die 13 april in Limburg wordt verreden. pas: 0-6 3-6. De Amerikaan Marty Ries- sen bereikte de kwartfinales door een regelmatige zege op de Fransman Chan- freau: 6-3 6-2. Miel Puttemans, houder van acht we reldrecords, zonder enige twijfel 's we relds sterkste loper op alle afstanden tussen 2000 en 10.000 meter, ’s werelds beste veldieper ook, al wint hij dan niet altijd, is voor vier maanden geschorst. De Koninklijke Belgische Atletiek Bond heeft dom doch onverbiddelijk toegesla gen. Om redenen die weliswaar regle mentair omschreven staan, doch waar van de diepere achtergronden zich lijken te verliezen in de mistige naijver van autoritaire maar amateuristische sporbe- stuurderen. Op voorstel van het bestuur benoemde de vergadering de heer W. van Steen bergen (onder meer oud-voorzitter van de sportcommissie) tot lid van verdien ste. Atleten van het slag Puttemans zijn zeer gevoelige uurwerkjes. Zij lopen per jaar zo’n 12 tot 15 grote wedstrijden op de buitenbaan, 10 veldlopen in de winter over zorgvuldig gemeten afstanden en twee tot vier grote wedstrijden op kleine overdekte banen. Hun hele bestaan wordt zorgvuldig op dat schema gericht want het is tenslotte ontworpen om zo’n atleet altijd onder optimale omstandig heden en met de beste kansen op succes aan de start te brengen. BRUSSEL (AP). Een internationale commissie die toezicht houdt op het gebruik van stimulerende middelen door sportlieden heeft donderdag verklaard dat Eddy Merckx geen doping 'heeft gebruikt tijdens de Ronde van Lombar dije in 1973. Normaal is het zo dat je in beroep kunt gaan en dat dan tot aan de uit spraak de straf wordt opgeschort. Alleen dat kan niet als je meer dan drie maanden buiten de baan bent gezet en dat nu is met mij het geval.” Het ligt in de bedoeling van de com missie. waarin onder meer secretaris J. van Duim zitting heeft, door het hele land hoorzittingen voor leden en clubs te houden, waardoor het mogelijk zal zijn voor het hoofdbestuur een rapport op te stellen waarin wensen en verlan gens van heel wielrennend Nederland naar voren komen. In deze „nieuwe lijn” paste ook volledig de opmerking van mr. Van Ballegoijen de Jong, dat een gesprek met vertegenwoordigers van de ama- teurrenners zeer positief is geweest. Bij de buitengewone algemene ledenverga dering van 23 januari 1974 lagen juist deze amateurs dwars ten opzichte van het bestuursbeleid. De almachtige atletiekbond echter legt verplichtingen op. De loper die niet wil gaan waar zijn bond uit naam van het hoog geprezen vaderland hem aan de start wil hebben, stelt zich bloot aan de niets ontz’ende ijver waarmee die be- stuurdéren vervolgens op jacht gaan. Volgens de reglementen heeft Putte mans, werkzaam in het Vossense water leidingbedrijf, dan ook geen been om op te staan. Hij wilde niet starten in de landencross van Monza (en wilde ver moedelijk daarom ook liever geen veld- loopkampioen van België worden want dan kon hij gemakkelijker wegblijven), mocht vervolgens van de bond tien da gen niet aan crosses deelnemen in het buitenland, vertrok niettemin naar Italië om in een zeer grote cross een fantasti sche zege binnen te halen. Johan de Spaanse te Bij dit alles zorgvuldig (gadegeslagen door de bestuurders van de Atletiekbond die één der grootste hardlopers aller tijden schorsen omdat hij hun formaat zo overduidelijk is ontgroeid. Het is de slavernij die door hypocrisie wordt op gelegd. De 35-jarige toptennisser Rod Laver heeft verklaard dit jaar niet aan Wim bledon te zullen deelnemen. WCT-manager Dickie Dillon en hoofd scheidsrechter Helmut Penzel zijn don derdagmiddag op deze beslissing terug gekomen. „Het mag geen rol spelen dat Barthes door een zeker schuldgevoel zich bereid heeft verklaard Okker de overwinning te geven. Okker heeft de partij gewoon gestaakt en volgens de geldende regels komt dan de tegenstan der de zege toe Iedere andere beslissing zou het scheppen van een precedent betekenen, waaruit ongekende moeilijk heden kunnen voortkomen”, aldus Pen zel. Het vaantje en de gouden medaille die in San Vittore Olona verdiende lig- >r> nu als voorlopig laatste trofeeën dig op e-n bureau- Want de bond liet na een spoedvergadering weten: vier "-aarden niet in het buitenland lopen behalve in de nationale selectie. Daar mee was Puttemans gestraft maar had de bond zich althans wat België betreft verzekerd van de belangstelling die Put temans nu eenmaal trekt en bovendien van zijn diensten voor de nationale waardigheid. Merckx won die ronde met een voor sprong van meer dan vier minuten op de Italiaan Felice Gimondi, maar uit urine-testen na de finish was gebleken dat hij een middel gebruikt had wat verboden was. Net als in Rotterdam werd de ditmaal als tweede geplaatste Ilie Nastase met een vroegtijdige uitschakeling gecon fronteerd. In de tweede ronde verloor de grillige Roemeen met 6-4 6-7 6-7 van de Zuidafrikaan Bob Maud. Het eerste deel van de vierde etappe in de Ronde van het Baskenland eindig de in een overwinning voor Domingo Perurena. Het tweede part was voor zijn landgenoot Manzaneque die nu het alge meen klassement aanvoert. Dielis had het zo mogelijk nog moei lijken Rico, die af en toe uitschieters heeft, bleef de Belg tot op vijf punten volgen en ging hem in de slotfase voorbij. Het werd zelfs 58-50 voor de Spanjaard, die zich een grootmeester in de verdedi ging toonde. Dielis doorbrak die echter, stond op 58 toen Rico uitging en scoorde in de nabeurt de verdiende remise, zijn tweede in dit kampioenschap. De grootmachten Kobayashi en Ceule mans hadden het aanmerkelijk minder moeilijk tegen respectievelijk Thögersen en Gonzalez. Even leek het wel alsof Raymond Ceulemans in de ontmoeting tegen de Columbinaan in moeilijkheden zou geraken toen hij in de beginfase maar geen afstand kon nemen. Na 24 beurten was er nog altijd hoop voor de Zuidamerikaan, die slechts twee punten achterstond: 26-24- Daarna schakelde de Belgische titelverdediger naar een hogere versnelling en liet Gonzalez, die nota De 40-jarige Hank Aaron, midvelder van de Atlanta Braves evenaarde het fameuze homerun-record van Babe Ruth. Voor 30.000 toeschouwers sloeg hij zijn 714 homerun. gering was dat men die niet in aanmer king had moeten nemen. PAU (AFP). Op de openingsdag van het Internationale Concours Hippi- que in Pau heeft Johan Heins met Golden Dream de tweede plaats behald in een springconcours om de Prix de la Vallee d’Ossau- Heins bleef over de der tien hindernissen in 84,2 seconden fout loos. Alleen de Fransman Houssin was met Quo Vadis sneller (80,3 seconden). Jan Doggen tenslotte nam revanche voor de enkele maanden geleden in het Europees kampioenschap in Eeklo tegen de Fransman Richard Bitalis geleden nederlaag. Op de helft van de partij kon Doggen pas los komen van de 28-jarige inwoner van Pau, die wat ongelukkig speelde en daardoor steeds nerveuzer werd. Toen Doggen met een paar kleine series tot 31-46 was ontsnapt was het slechts een kwestie van routine om de winst in handen te houden. Ook een serie van zeven in de slotfase baatte Ik moet gestraft worden, maar een man als Pol Thijs die ook in de landen cross wilde lopen heeft zondag eveneens aan een wedstrijd meegedaan en van hem wordt helemaal niets gezegd. Als atleet heb je in België kennelijk alleen maar plichten en geen rechten. Ik heb omtrent die schorsing geen bericht ge kregen; ik heb het in mijn auto op de radio gehoord. Ik ben niet in staat geweest om mijn mening te z eggen. Trouwens, je kunt bij de bond toch niks In de eerste wedstrijd van de finaic om de Korac-beker versloegen de bas ketballers van Partizan Belgrado het Italiaanse Cantu met 99-86. MÜNCHEN (SID). Tom Okker is als nog uitgesloten van verdere deelneming aan het WCT-proftennistoernooi in München. De als eerste geplaatste Ne derlander liep woensdagavond na een aantal incidenten in zijn partij tegen de Fransman Pierre Barthes van de baan en weigerde verder te spelen. Barthes, die te laat was, nam de schuld van alle verwikkelingen op zich en trok zich terug, waarop Okker tot winnaar werd uitgeroepen. Harry Wouters van den Oudenweyer eindigde met Figaro in een springcon cours om de Prix de la Vallee d’Aspe als zesde. De combinatie bleef over twaalf hindernissen in 39,7 seconden zonder fouten. Winnaar werd de Fransman Marcel Rozier, die met Brin d’Honneur 34,0 seconden nodig had. Rozier won ook het eerste onderdeel, een springconcours om de Prix du Haras de Gelos. Met Coeur du Logis bleef hij in 32,0 secon den foutloos. De Nederlandse deelnemers wisten zich niet bij de eerste vijf te plaatsen. UTRECHT (ANP). De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie zal in de komende jaren de weg naar een meer open organisatievorm berijden. In zijn behandeling van het jaarverslag tijdens de vlot verlopen algemene vergadering donderdag in Utrecht stelde voorzitter Mr. J. P. A. van Ballegoijen de Jong dat er als gevolg van een al sinds jaren bestaand plan een commissie is be noemd, die gaat werken aan herziening van de sterk verouderde statuten en het huishoudelijk reglement. ANTWERPEN (ANP). Door een sensationele nederlaag van Yoshihara te gen de Amerikaan Torres en een Remise van Dielis tegen de Spanjaard Rico is de kopgroep van het wereldkampioenschap driebanden in Antwerpen in de vijfde ronde tot twee man uitgedund: de Ja panner Kobayashi en titelverdediger Ceulemans. De nederlaag van Yoshihara kwam hard aan voor de Japanner die halverwege nog meer dan twintig pun ten voor had gestaan. Niemand had toen meer gerekend op Torres, die tot dan in dit toernooi weinig had laten zien. Met een aantal series waarvan een zeven als top, kwam de Amerikaan gelijk (57-57). Hij verlsoeg zijn tegenstander vervol gens in 50 beurten: 59-60. zich alsnog bij het secretariaat van het Inter nationaal Olympisch Comité (IOC) in Lausanne aangemeld als kandidaat voor de organisatie van de Olympische win terspelen van 1980. Zaterdag, daags voordat de termijn van aanmelding ver streken was, heeft Chamonix de laatste papieren waardoor de kandidatuur for meel werd gesteld bij het secretariaat ingeleverd. Eerder meldden Lake Placid (VS) en Vancouver (Can) zich bij het IOC. De beslissing waar de spelen in 1980 zullen worden gehouden valt tij dens het IOC-congres, dat 22 oktober in Wenien begint. Tevens is, in samenwerking met de Bond van Amateursponsors een studie commissie voor sponsoring zijn werk begonnen. De unie is in die commissie vertegenwoordigd door de heren Midde link, Smidt en Van Gestel, de BVAS door de heren Van Turenhout, Lokker en Van den Ende. De begroting van de unie voor 1974 beloopt een bedrag van bijna 1 miljoen gulden. Bijna een-derde van dit bedrag wordt gevormd door de kosten voor topsporters, namelijk voor training, lan den wedstrijden en wereldkampioen schappen. De aftredende bestuursleden T. L. Nieuwenhuis en mr. G. Bergsma werden herkozen, de eveneens aftreden de bestuursleden P. van Dijk en H. J. van Hengel hadden zich niet herkiesbaar gesteld. Deze vacatures zullen niet wor den vervuld. Het gaat tuinier Puttemans kennelijk niet in eerste aanleg om het feit dat hij gestraft is. Hij wist dat hij niet mocht lopen. Hij wist dat hij niet mocht lopen. Hij maakt z ich vooral zorgen over de mate van de straf want die is buiten proporties. Zijn begeleider, lees manager. Marcel Mouton, is voor het leven uit de internationale atletiek wereld verwijderd omdat hij met Puttemans en nog een aantal andere ateleten naar de Italiaanse wedstrijd is gegaan. :ich te >elsza- nt ook Tele- i De partij was bijzonder spannend. De 28-jarige Maud speelde onverwacht sterk en liet Nastase in de tweede en de derde set niet in zijn spel komen. In de beslissende set was de stand in de tie break 6-6 waarbij Maud moest serveren. De return van Nastase mislukte, zodat de Zuidafrikaan zich voor de kwartfina les plaatste. Tom Okker, liet zich donderdag in een ziekenhuis in München onderzoeken. „Okker klaagde de laatste tijd over maagpijn”, aldus WCT-directeur Dillen, „en ik geloof dat dit zijn humeur heeft beïnvloed”. De wedstrijdleiding heeft zich min of meer tot de diskwalificatie van Okker gedwongen gezien, omdat een groepje vooraanstaande spelers, onder wie de Roemeen Ilie Nastase, gedreigd had het toernooi verder te boycotten als er geen maatregelen tegen de Nederlander zou den worden genomen. Aangezien de pu blieke belangstelling in München toch al tegenvalt (6000 bezoekers in drie da gen tegen 12.000 vorige week in Rotter dam) was dit voor de organisatoren een onverteerbare zaak. De conclusie van de commissie zal waarschijnlijk geen verandering meer kunnen brengen in de destijds genomen beslissing terzake van de Ronde van Lombardije. Later kwam aan het licht dat Merckx (lijdend aan bronchitis), een hoestdrank had gebruikt hem voorgeschreven door zijn arts, waarin een verboden middel zat. De arts heeft later dan ook alle schuld op zich genomen. Het ging om bene naar Europa was gekomen met één keu en drie topeinden zonder pomeran sen, ruim achter zich: 60—43 in 46 beur ten. Betekende deze zege het herstel van Ceulemans? Er was na afloop nog twij fel. Want ook in eze partij had de Vlaming weer „schietjes” niet in punten kunnen omzetten. Hij komt bovendien steeds onder grote druk te staan omdat zijn achter stand in gemiddelde op Kobayashi bleef groeien. Het verschil na de partijen van donderdagmiddag bedroeg al 33 beurten hetgeen in de praktijk betekende dat de Belg zich geen nederlaag meer kon per mitteren. De Japanner daarentegen, die bovendien een lichter programma voor de boeg had, zou zelfs door een neder laag de kans nog in eigen hand hebben. Aan verlies van Kobayashi geloofde overigens niemand na de opnieuw gave demonstratie van de Japanner in de vijfde ronde tegen de bij voortduring falende Deen Peder Thögersen. Met se ries van acht, vijf, zes en negen als basis voltrok Kobayashi in 41 beurten een pijnlijk vonnis over de Deen: 22-60. BARCELONA. (UPI) Cruyff gaat proberen grammofoonplatenmarkt te verove ren. Kort geleden is in Spanje een plaat van de sterspeler van CF Bar- Bijna onderging Yoshihara hetzelfde lot als Dielis. In de slotfase wist de Oosterling echter toch de zich fel verzet tende Jan Doggen te bedwingen: 60-56 in 52 beurten. Doggen bezette daardoor op de ranglijst na zes ronden de zesde positie. Ludo Dielis viel laat op de avond nog verder terug door een verrassende derlaag tegen Bitalis: 43-60 in 67 beur ten- Trainer Jan Notermans heeft zijn contract bij Go Ahead Eagles met een jaar verlengd. Bitalis niet meer: 49-60 in 74 beurten Ceulemans pakte donderdagavond twaalf beurten van zijn achterstand op Kobayashi terug door in 37 beurten van Lopez te winnen: 38-60. De titelverdedi ger leek weer helemaal de oude. Met een serie van elf drukte hij zijn superio riteit overduidelijk uit. Kobaysashi had 49 beurten nodig om Gonzalez terug te wijzen: 41-60. celona in het Nederlands uitgebracht. Het nummer, „oei, oei, wat een loei”, dat enkele jaren geleden in Neder land de hitparades haalde, wordt op dit moment goed verkocht. De plaat zit verpakt in een blauw-rode hoes, de clubkleuren van de Catalaanse formatie. Het is de bedoeling, dat er ook een Spaanse versie van het num mer in de handel komt. Volgens het Spaanse persbureau Cifra heeft een muziekhal op Mallor ca reeds een aanbod gekregen van de muziekmanager van Cruyff voor een eenmalig optreden van de voetballer. Daarna werd Merckx gediskwalifi ceerd en Gimondi winnaar verklaard van de ronde. Mouton opereert doorgaans op eigen houtje, althans op meer eigen houtjes dan gefrustreerde bestuurders konden aanvaarden. Hij werd door zijn belang rijke contacten in de atletiekwereld belangrijker dan de bond zelf, juist om dat de grote ster Puttemans zijn raad blindelings pleegt te volgen. Gaat hij de atletiekbond niet opbellen om eens te vragen hoe het allemaal zit? „Ik bel niet, ik wil me niet kwaad maken en niets zeggen waardoor ik er zo weer wat bij krijg. Ik kan niet eens naar de rechter, omdat in reglemerften staat dat iemand die de bond via de Justitie aangrijpt automatisch voor het leven wordt uitgesloten.” Puttemans is in oktober 27 jaar ge worden. Hij is in topvorm en zegt: „Als ik mij rijk kon maken met lopen denk je dat ik dan elke dag naar het waterlei dingbedrijf ga om daar in de grond te graven?” Hij houdt gewoon van zijn vak. Als hij trainend alleen door de bossen snelt, noemt hij de Latijnse namen op van de boomsoorten die hij tegenkomt. Hij is een brok natuur met een polsslag van maar 45 per minuut en verslijt jaarlijks 12 paar trainingsschomen en vijf paar spikes. Norephedrine. De internationale commissie heeft nu verklaard dat er ten eerste van opzet tot doping door Merckx geen sprake was geweest en dat ten tweede de hoeveel heid norephedrine in de hoestdrank zo W

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 33