Minister Van der Stoel geloofwaardigheid van militair bondgenootschap aan Griekenland raakt geïsoleerd Unieke puzzel voor Duitse rechters „Totalitaire regimes knagen „Duidelijk politieke sabotage” Frans Volksfront kandidaat” 3 SOBERE'VIERING VAN ZILVEREN NAVO IN BRUSSEL EN DEN HAAG „EEG kan verdrag met Griekenland niet opzeggen” BINNEN- EN BUITENLAND 1974 V R IJ D A G 5 APRT.L r 9 (Van onze redacteuren in Brussel en Den Haag) Consequent (Van onze redacteur in Athene) Eenheid Sovjet-Unie Turkije Europese commissie ATHENE Griekenland dreigt steeds meer geïsoleerd te worden van het buitenland. De weergaloze onderdrukking van het Griekse volk heeft zelfs reacties gewekt bij de Amerikanen, die hier toch als steunpilaren van het militaire regime gelden. MOSKOU (Reuter) „In de Ver enigde Staten bestaat een complot om de ontspanning de grond in te boren. Progressieve kranten, zionis ten, rechtse extremisten en leiders van het militair-industriële com plex zijn daarbij betrokken”. Aldus gisteravond het Russische partij- dagblad Pravda. BRUSSEL/DEN HAAG „Sociale vooruitgang kan slechts worden bereikt onder de beschermende paraplu van de NAVO. Zij leidt echter dikwijls tot verminderde bereidheid om voor die verdedi ging te betalen. Als dit doorgaat, zal de paraplu dichtklappen en de sociale vooruitgang verloren gaan”. „Bourgeois-pers” Langtiit Den Haag 4 uit (Van onze redacteur in Bonn) (Vervolg van pagina 1) heeft in UjB Ierland) zd voor werpen, n giste- grana- wan ing van waterlo ze con- Zeeland ens het van de stranden eek het aliteit. aan baan Op het gazon voor het hoofdkwartier in Evere, net buiten de Belgische hoofd stad en dus demonstratievrij, namen de nikov over de besprekingen die de Ame rikaanse minister Kissinger vorige week hield met de Russische partijleider Leo nid Breznjev. Den Haag, belegd door de Atlantische Commissie. zijde ook opzichten, de relatie PARIJS. De aanhangers van Pom pidou. onder wie de jonge minister van t Har- geko- op een veg te- in ver- erlijden lou za- Ünicef- Rijks- vroeger ikt. Een en twee ostelijke ifondsen le leden lem aan st wets- akt het rater te e aanleg van het ■wo- heid de eem men men ,op- voor s de van ■ken leve sch rie ls tij- ders in >m het :ns zijn in een istikt. igdraad Neder- Vrede- tegen lir ge- ir Kees tot 21 :lag uit De kans is inmiddels groot dat Ingrid Brückmann in het Westen kan blijven. Want juridisch mag de DDR dan „ge woon Duits” zijn gebleven, zonder be zwaar maken de rechters gebruik van het feit dat het in de praktijk allemaal heel anders is. BONN. Wat moet de Bondsrepu bliek beginnen met een 18-jarig meisje dat in de DDR haar vader doodde, vervolgens naar haar moeder in West- Berlijn vluchtte en niet terugschrikt voor zelfmoordpogingen om uitleverin gen aan de DDR te voorkomen? Giste ren bleek dat zelfs het Westduitse hoge ronstitutionele gerechtshof met de juri dische puzzel niet goed raad weet. 1 school ragenin- vijf jarig elderige aloemen „Als jij jou ook gezegd, n haar klacht eters in t tevre- percent :offie en het tot ■t- Deze enquête wensen: nt met er geva- idschrif- Tijdens de herdenking van het 25-jange bestaan van de NAVO in de Haagse Ridderhof van links naar rechts: Minis ter Van der Stoel, ex-NAVO secretaris generaal mr. D. U. Stikker, koningin Juliana en jnr. C. Cas, voorzitter van de Atlantische commissie. weten dat ze Ingrid Brückmann alleen vanwege moord (maximum gevangenis straf tien jaar) voor de rechter wil brengen en niet ook nog wegens „Repu- blikflucht”. LUXEMBURG. (ANP). De Eu ropese commissie is van mening dat de assaciatie-overeenkomst met Grie kenland niet kan worden opgezegd. Het lid van de Europese commissie, Claude Cheysson zei dit gisteren in Luxemburg in antwoord op een mon delinge vraag van de socialistische fractie van het Europese parlement. n zekere Aldus it Diaco- zou het irtsen en merken- i roepen, an spre- ieur van ligheids- rie jaar. met het huisraad heid als en. als Vereni- ’SP gaat ter gele- „25 ’aar zal ten fers van aland en de PSP over dat uistering enkingen van de :e wordt Gisteren beschuldigde Sterlnikov „be paalde organen van de bourgeois-pers” waarbij hij de „New York Times” en de „Washington Post” met name noemde ervan dat ze opzettelijke onjuiste in formatie geven aan hun lezers. „Ze dopn alles wat Ze kunnén om het voor te stellen alsof Kissingers missie naar Mos kou volkomen mislukt door de onver zoenlijke hpuding van het Kremlin”, zo schrijft hij; Hij wijt dit pessimisme in de kranten aan „verholen sabotage van de ontwik keling van de Russisch-Amerikaanse di aloog. Sommige politieke waarnemers hier zijn ervan overtuigd dat dit duide lijk politieke sabotage is”. Aangenomen wordt dat het Kremlin er hoge prijs op stelt dat Nixons bezoek doorgaat en dat verhinderd zou kunnen worden door suggesties dat er grote problemen bestaan tussen de VS en de Sovjet-Unie. Van hun kant hebben de communisten al laten weten dat zij voorstanders zijn van één enkele kandidaat voor het hele linkse volksfront. En die linkse kandi daat is dan uiteraard Francois Mitter rand. die al tweemaal aan de wedloop naar het Elysée heeft meegedaan. De gehele socialistische fractie stel de dat de situatie in Griekenland er niet beter op geworden is en dat opnieuw Griekse democraten worden Premier Den Uyl heeft gisteroch tend namens de Nederlandse regering in de Franse ambassade het condoleancere gister getekend in verband met het overlijden van de Franse president Ge orges Pompidou. Daarin werd beslist dat territoriale wateren en continentaal plat twee verschillende zaken zijn en dat een land het recht heeft buiten zijn terri toriale wateren boringen te verrich ten. Aldus, samengevat, waarschuwde NA- VO-secretaris-generaal mr- Joseph Luns gisteren in zijn toespraak bij de wel uiterst sobere viering van de 25e NAVO verjaardag. Hij wilde ook een aantal paragrafen aan de verhoudingen tussen Europa en de Verenigde Saten. Amerika zou zijn gebaat wanneer Europa met één stem zou kunnen spreken. Amerika heeft geen veto opgeëist ten aanzien van de politieke besluitvorming van de Negen. Wat de Verenigde Staten wel verlangen, is tijdig overleg over zaken van gemeenschappelijk belang, voordat de Negen definitief positie kie zen. Dergelijke consultaties dienen ech ter op basis van reciprociteit plaats te vinden”, aldus de minister. Wegens soms uiteenlopende belangen zullen Europa en de Verenigde Staten weleens tegenover elkaar komen te staa. Maar een uiteendrijven van Europa en de Verenigde Staten zou een zeer nade lig effect hebben op de veiligheid en stabiliteit in de wereld. Uit alles blijkt dat de Grieken zich politiek' niet zo sterk voelen. Ze zijn niet ingegaan op een nota van Anka ra inzake het recht van boringen in de Egeïsche Zee door Turkije. De Griekse autoriteiten beschouwen de Egeïsche Zee als een Grieks binnen meer maar de Turken zien haar als een internationaal water. Het argument van de Turken is: de Grieken beschouwen de Egeïsche Zee zelf als een open zee. Dat blijkt uit het feit dat oorlogsschepen van vreem de mogendheden vrije doorvaart heb ben zonder dat ze verplicht zijn voor af de Griekse autoriteiten te verwitti gen. vérder wijst de Turkse regering op een precedent van het geschil tussen Nederland, Denemarken ener zijds en de Bondsrepubliek anderzijds betreffende een soortgelijke kwestie. Uit Strelnikovs verhaal blijkt een dui delijke bezorgdheid van het Kremlin over de negatieve beschouwingen over het resultaat van dit overleg. Hij schrijft dat sommige politieke waarnemers in Washington het pessimisme in de pers over de resultaten ervan beschouwen als politieke sabotage. Het artikel in de „Pravda” volgt op herhaalde verzekerin gen in de pers en van radio en televisie dat de besprekingen nuttig zijn geweest, De aanwezigheid van koningin Juliana zette luister bij aan de bijeenkomst, die verder door tal van leden van de rege ring en vele ambassadeurs en andere hoogwaardigheidsbekleders werd bijge woond. Bij de ingang van het Binnenhof ston den Amsterdamse studenten en PvdA- jongeren met spandoeken, waarop de verdwijning van de NAVO werd ver langd. In de Ridderzaal diende minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken, die de herdenkingsrede uitsprak, hen van repliek. Hij waarschuwde dat een uit eenvallen van de NAVO de Sovjet-Unie in staat zou stellen een zeer sterk stem pel te drukken op West-Europa, ook zonder militaire interventie. De minister zei dat onze houding ten aanzien van totalitaire regimes, van wel ke kleur ook. consequent dient te zijn. Geen probleem knaagt meer aan de geloofwaardigheid van de NAVO als bondgenootschap ter verdediging van de vrijheid, dan dat van de NAVO-landen die geen democratie kennen. Het beleid van de regering is erop gericht alle bondgenoten van de noodzakelijkheid van democratie te doordringen. Deze voorstelling van zaken wordt gegeven in een artikel van de Washing- tonse Pravda-correspondent Boris Strel- presidentschap af te kunnen snijden, zware druk op premier Pierre Mesmer uitgeoefend om zich eveneens in de strijd te werpen. Of Messmer aan die pressie gevolg zal geven, nu Chaban- Delmas hem dus juist het gras voor de voeten heeft weggemaaid, l<j kt niet erg waarschijnlijk. Aldus meldt onze re dacteur in Parijs. ?ent dat agesteld :en met >r plas- nd dat ptreden doenin- op, ten plechtigheden achter zorgvuldig gesloten hekken net iets meer dan een half uur in beslag. Vanwege het overlijden van president Pompidou werd een minuut stilte in acht genomen. De heer D. P.. Spierenburg, oud-per- manent Vertegenwoordiger van Neder land bij de NAVO, zei dat ondanks het toegenomen besef van Russen en Ameri kanen dat zij het risico van een conflict dienen te vermijden, de nog zeer funda mentele tegenstellingen tussen de beide supermogendheden blijven bestaan. De slotrede werd uitgesproken door de heer H. A Niezink, adjunct-directeur van de Rijks Pedagogische Academie in Den Haag en lid van de Atlantische Onderwijscommissie, die over de jeugd en de NAVO sprak. Hij zei dat wij het idealisme van jonge mensen niet mogen doden en evenmin exploiteren, maar wij moeten hen wel vragen niet te vluchten voor de harde realiteit en hun verant woordelijkheid. De conservatieve minister van Finan ciën Giscard d’Estaing heeft van zijn kant verklaard dat hij uit eerbied voor de overleden president pas volgende week zijn voornemen openbaar denkt te maken. Iedereen veronderstelt echter wel dat hij zich bij deze beslissende strijd moeilijk afzijdig zal kunnen hou den. gearresteerd en gedeporteerd. Op grond hiervan zou, zo meenden de socialisten, de associatie-overeen- komst die de EEG met Griekenland heeft, moeten worden opgezegd. De heer Cheysson merkte op dat de Europese commissie diep getroffen en geschokt is door het met voeten tre den van de rechten van de mens door het bewind in Athene. Hij wees er de parlementariërs echter op dat men gebonden is door een juridische ver plichting. Het associatieverdrag kent geen opzeggingsclausule. Bij een eventueel gewapend con flict tussen Griekenland en Turkije zal ongetwijfeld de NAVO onmiddel lijk ingrijpen, maar waarschijnlijk zal Turkije op meer sympathie en politieke steun kunnen rekenen. Het State Department heeft offici eel bekend gemaakt dat fase 2 van home-porting”, d.w.z. de overeen komst dat Griekenland havenfacilitei ten verleen' aan de Amerikaanse Middenlandsë-Zeevloot, voorlopig uit gesteld wordt. Zo zal er nu geen installatie worden gebouwd voor het meren van een Amerikaans vliegdek schip. Bijzonder hoog is door de Ameri kanen de deportatie oogenom'eh van de Griekse politicus oud-minister Ma- vros, naar het verbanningseiland Ja ros. Mavros was een bekende figuur in Amerikaanse politieke kringen en was een vriend van de Amerikaanse ambassade in Athene. Ook worden de broze goede betrek kingen van het Atheense regime met de Turken bedreigd. In de faatste 20 jaar heeft meerdere malen een gewa pend conflict tussen deze twee erfvij anden gedreigd. Nu is er een nieuw geschil tussen deze beide NAVO- bondgenoten op de belangrijke zuid- oost-flank van de NAVO ontstaan. Poher deelde niet mee wanneer de verkiezingen zullen worden gehouden. Daarover zal het kabinet onder voorzitterschap vandaag beslissen. Ook is er een kentering waar te nemen in de betrekkingen tussen Griekenland en de Sovjet-Unie. Voor heen nam het Kremlin een soort welwillende neutraliteit ten opzichte van het Griekse militaire regime in acht. Terwijl de communisten in Griekenland vervolgd werden, onder hield de Sovjet-Unie vriendschappe lijke en zakelijke betrekkingen met het Atheense militaire regime. Mis schien waren deze betrekkingen wel Tegenover de regeringscoalitie, die twee dagen na de dood van Pompidou al bijna uiteen is gespat, ligt nu, nog voor het startsein is gelost, het linkse volks front, dat zijn eenheid voor het oog goed weet te handhaven, zonder twijfel een ronde voor- Komende dinsdag moeten alle deelne mers zijn ingeschreven. Verwacht wordt dat de verkiezingen op 28 april zullen worden gehouden. Als er dan geen kandidaat de absolute meer derheid behaalt, volgt een tweede ronde op 12 mei, waarbij het dan gaat tussen de twee gegadigden die in de eerste ronde als eerste en tweede uit de bus zijn gekomen. Het waarnemend staatshoofd, de voor zitter van de Senaat, Alain Poher, hield gisteravond een korte rede voor radio en televisie. Hij zei onder meer: „Over een paar weken zult u een nieuwe president kiezen. Deze keuze zal worden gemaakt na een campagne waarin kandida* n hun denkbeelden en plannen kunnen ontvouwen. Ik reken op u dat de demo cratie in Frankrijk in deze tijd zal worden versterkt.” Daarentegen heeft Kamerpresident Edgar Faure zijn plan om persoonlijk aan de competitie deel te nemen, wel al onthuld. Hij hoopt zowel stemmen uit het regeringskamp als uit de oppositie van het linkse centrum op zijn naam te kunnen verenigen. In de Egeïsche Zee is olie ontdekt en zowel Griekenland als Turkije maakt daar aanspraak op. In de Griekse pers wordt opnieuw een felle campagne gevoerd tegen Turkije. Er schijnt zelfs een vlootincident tussen de Griekse en Turkse marine te zijn geweest, maar details daarvan wor den geheim gehouden. De Griekse eilanden onder de Turkse kust wor den versterki uit vrees voor een plot selinge Turkse aanval. Binnenlandse Zaken Jacques Chirac, hebben de afgelopen dagen om de kandi daat voor het Franse Chaban-Delmas de pas In feite voelt geen rechter voor uitle vering, omdat die dankbaar zou kunnen worden gebruikt in de DDR-propaganda ter afschrikking van mensen met vluchtplannen. Niettemin hebben Westberlijnse rech ters zich uitgesproken voor de uitleve ring. Er bestaat namelijk sinds 1953 een regeling voor rechts- en ambtelijke hulp in strafzaken tussen beide Duitsianden. Die regeling is in het verleden altijd gehanteerd als gezochten moesten wor- uitgeleverd. De DDR heeft laten Ingrid Brückmann, die zich ook al vertwijfeld heeft gericht tot de Europese commissie ter bescherming van de rech ten van de mens, is met haar persoonlij ke ellende totaal verdwenen in de scha duw van het juridische probleem. Ingrid Brückmann rekende in de zo mer van ’72 voor goed af met haar vader, door wie ze jarenlang seksueel misbruikt en mishandeld zou zijn. Ze zit in West-Berlijn in voorarrest. De DDR verlangt uitlevering, en twee Westber lijnse rechters hebben besloten dat daar gehoor aan moet worden gegeven. Ingrid Brückmann heeft daarna echter een be roep gedaan op het constitutionele ge rechtshof in Karlsruhe. Al meer dan een jaar lang wordt nu (met een citaat uit de Frankfurter All- gemeine Zeiting) „op haar rug een hoofdstuk van intern-Duitse politiek ge schreven”. Het meisje beroept zich op de bescherming die de Grondwet elke Duit ser belooft. Uitleveringsovereenkomsten kunnen alleen met andere staten worden gesloten. De DDR is voor de Bondsrepu bliek officieel geen buitenland. Zulke argumenten kon de hoge rech ter in Karlsruhe echter niet hanteren, want voordat hij in actie kwam, hadden de drie Westelijke landen die verant woordelijk zijn voor West-Berlijn (En geland. Amèrika en Frankrijk) al be zwaar gemaakt. Het Berlijn-statuut ver biedt de Westduitsers, ook hun rechters, om zich met beslissingen in Berlijnse aangelegenheden te mengen. Dezelfde constitutionele rechter heeft indertijd in een interpretatie van het basisverdrag tussen Bondsrepubliek en DDR vastgesteld dat er onverminderd sprake is van één Duitse natie. Dus heeft Ingrid Brückmann recht op bescherming, zoals de Grondwet het voor elke afzonderlijke burger voor schrijft. Bovendien is, in deze visie, een DDR-rechter gewoon een Duitse rechter en als die een arrestatiebevel uitvaar digt, kan de desbetreffende persoon best voor een andere Duitse rechtbank ver schijnen. Pravda: „Complot in VS tegen ontspanning” De gedachte dat een verenigd West- Europa los van de VSin staat zou zijn onze veiligheid te waarborgen is voor ons Nederlanders een gevaarlijke illusie. Een democratisch, verenigd Euro pa zonder machtsdromen waarnaar wij bewust streven is zeer wel denkbaar in een wijder verband van Atlantische samenwerking. galon. Helaas ging een hunner al kort na de aanvang van de ceremonie languit tegen het asfalt, zoals dat met militairen in gala altijd schijnt te moeten gebeu ren. Later rolde ook een lid van een Brits militair orkest machteloos, doch vergezeld van zijn instrument, in het gras tijdens een moeizaam stukje show- exercitie. De aanwezigen begonnen met het oog I op deze voortekenen reeds het ergste te vrezen voor hpt overvliegen van de uit eenlopende toestellen die bij het bond genootschap in gebruik zijn. Er gebeur den evenwel geen ongelukken. Soberheid vormde ook het kenmerk van de bijeenkomst in de Ridderzaal in Minister Van der Stoel stond uitvoerig stil bij de- verhouding Europa-Amerika. „Ik heb nimmer de indruk gehad dat de Verenigde Staten er op uit zijn het proces van Europese integratie tegen te gaan- Menigmaal heeft men van Amerikaanse laten blijken dat, in véle tussen Europa en ondanks andersluidende, berichten Washington.. Hoge Anjerikaanse functionarissen in het. geselschap van Kissingèr 'hebben vo rige week laten uitlekken dat Kissinger in Moskou niet was geslaagd in zijn belangrijkste doel: het bereiken van overeenstemming over de verdere gang van zaken om te komen tot een nieuw Salt-verdrag (ter beperking van de stra tegische bewapening). Het Kremlin had onaanvaardbare voorstellen gedaan en nu zou het uitge sloten zijn dat een zinnig nieuw Salt- verdrag kan worden getekend tijdens het voorgenomen bezoek van president Nixon aan Moskou, over drie maanden. beter dan met vroegere, meer pro gressieve regimes in Athene. Nu is er echter ook een crisissituatie ontstaan tussen de Sovjet-Unie en Griekenland. De Russische regering heeft een démarche bij Athene gedaan en het Griekse regime gewaarschuwd dat de Sovjet-Unie niet stil zal zitten als de onafhankelijkheid van Cyprus gevaar loopt. Het schijn* dat de Sovjet-Unie over inlichtingen beschikt volgens welke Griekenland van plan is een staats greep op Cyprus uit te voeren en Makarios de voorvechter van de Cyprische onafhankelijkheid met geweld ten val te brengen. Na een eventuele val of dood van Makarios zou er een chaos op Cyprus ontstaan en zouden de Grieken een voorwend- 1 sel hebben om in te grijpen. De Turken zouden natuurlijk niet afzijdig blijven, met als gevolg een splitsing van het eiland in een Turks en Grieks gedeelte. Deze delen zou den door de respectievelijke moeder landen worden geannexeerd, waarbij Cyprus automatisch een NAVO-land zou worden. De aanstaande opening van het Su- ezkanaal doet Cvnrus enorm aan s*rateeiqcbo betekenis winnen. Van daar dat Rusland wil voorkomen dat er een Amerikaanse basis on 300 kilometer van Port Ea’d komt. Naast de verkoeling in de betrekkingen van Griekenland met de VS en met de Sovjet-Unie kwam het natuurlijk ook zeer pijnlijk aan in Athene dat de Commissie van de Europese Gemeen schap opnieuw de Atheense rgering veroordeeld heeft. Het Grfiekse associatieverdrag met de EEG ligt sinds 1967 in de ijskast. Griekenland lijdt eronder, dat alle economische steun waarin het verdrag voorziet, aan zijn neus voorbij gaat. Dat wordt te meer gevoeld, nu Grie kenland er economisch bijzonder slecht voorstaat. Nederland was gisteren in Brussel fraai gepoetst vertegenwoordigd door militairen met beremutsen en veel goud-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3