TOCHT TROK ONGEVEER 1500 SPANJAARDEN Medische hulp ’s nachts en in het weekeinde moeilijk 99 Inbraak in Driehuis 1 PORION 1/2 kg 1 kg 2 kg 'K96 ƒ8,75 ƒ15,60 i j||< O UJ HERENMODE unie Umuiden Telefoon 1 23 48 L. Nieuwstraat hk. Marktplein „Pardon” MfS I .Rfi! BRILJANT gezet in gouden ringen of als losse stenen in elke grootte en in elke prijs van 180,- tot 50.000,- Uiterst scherpe prijzen door rechtstreekse inkoop op de internationale diamantbeurzen. Jeans en jackets van ri Es* t® a 5 PLAATSELIJK NIEUWS 1974 VRIJDAG 5 APRIL door Ko van Leeuwen In drommen r i gewicht in karaat Zwijgen ware grootte (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Commissaris H. Bremer van de Beverwijkse po litie liet zich lovend uit over het verloop van de demonstratieve tocht. „Deze mensen hebben laten zien, dat een demonstratie niet in een chaos hoeft uit te lopen”. Geen goed woord IJMOND „Zoals de Spanjaarden gereageerd hebben op de dood van hun collega Camina Romero, dat zie ik als de uiting van een algemeen gevoel van onbehagen. Zo van: We zijn maar buitenlanders en daarom is het in het weekend zó verrekt moeilijk om iemand te pakken te krij gen als je iets mankeert. Die uiting heeft zich nog verhevigd, naar mijn gevoel, doordat er ontzettend toevallig gisteravond weer een Spanjaard bij een verkeersongeluk gedood werd. Het heeft hun gevoel van „we zijn in dit vreemde land onbeschermd” alleen maar versterkt. Ik zeg altijd tegen iedereen die iets met ze te maken krijgt: realiseer je dat je met een buitenlander te doen hebt. Hou er rekening mee dat alles hier vreemd en onbekend voor hem is L I I ft, ADVERTENTIE Demonstratie verliep ordentelijk ■S) de Spanjaarden vrij baan te geven. tegengehouden Het verkeer in de Breestraat werd op de rechterrijweg om (Van een onzer verslaggevers) reel ADVERTENTIE 0.50 0.75 1.00 1.50 JUWELIERS DIAMANTAIRS I I I I I I I Het ven v-estigd, len bij t stad- Zerzoe- eten in Cieswet de ge- ■egister lersoon hijnen, iterlijk cht in zullen sen de 1, zodat ti bepa- iber de menge- 'kiezing weken aks )4 el. 1685 eekend- nsstraat we niet werken? Waarom niet? Omdat we er ziek van zijn. Zo reageren wij, dat is ons hete bloed! Wij hebben zo ge- Hoe het de Spaanse werknemers in zo’n barakkenkamp bevalt? „Goed. We zeggen niets”. Onmiddellijk wordt er in het Spaans overlegd en besloten daar Haarlem: Grote Houtstraat 63 Amsterdam, Rotterdam, Den Haag In de stoet liepen niet veel vrouwen mee. Hier een vrouw, die knielend vier mi nuten stilte in acht neemt, terwijl haar baby de slaap belangrijker vindt dan het gebeuren in de Vondellaan. 1 kg ƒ8,75 op- eeft 5 kg ƒ30,50 icas iui- de hij op an- laar ider op- Gezins- 'eekuren lenhulp: imskerk, en met 'penbare Oranje- 9-54321. tg van 9 ne- J»e >ver d door emeen- kunnen ezer, te (tot en oot van >ot van igenoot, i (voor geling). lijkheid i tot de •ie (tel, n wen- beno- >or na- oor de i moet eeld) is meente van de wen in I I I I i I )ING 1 -I Binnen zegt de Spanjaard Casal tegen ons: „We gaan gewoon een passieve mars houden naar het hospitaal. Dat is ons verdriet. Omdat onze collega dood is en omdat we geen hulp krijgen. Waarom De politie, met veel manschappen in het centrum van de stad aanwezig, on dervond geen enkele moeilijkheid bij het begeleiden van de 1500 Spanjaarden, die donderdagmiddag en masse van het woonoord Euro Casa aan de Spoorsingel via de Breestraat naar het Rode Kruis Ziekenhuis wandelden om zo hun nega tieve gevoelens te uiten omtrent de naar hun mening onjuiste medische behande ling van een 32-jarige collega, die dins dagavond aan verwondingen, opgelopen tijdens een verkeersongeval, was overle den. Wij kregen de Nederlandse tekst er van eerder op de dag bij de Peregrinus- Stichting. Er stond gechreven: „Moge God de heer Ramon Camino Romero in zijn glorie opnemen, maar wij vragen om een uitleg waarom de heer Camino gestorven is zonder de nodige genees kundige bijstand. Wij vragen aan een ieder die dit geschrift leest dat hij deze, onze eisen, onderschrijft. Deze eisen zijn alleen maar menselijk. God geve dat we niet nogmaals iets dergelijks zullen moeten meemaken, zo onbeschermd als onze geliefde collega Ramon, moge God hem in zijn glorie opnemen” Was gete kend door meer dan tweeduizend Span jaarden. Het zonovergoten woonoord was overi gens snel gevonden. Als we er aanko men staan dé Spaanse bewoners in drommen tot buiten de poort. Heftig gesticulerend praten zij met elkaar. Het is enige uren voordat de stille mars naar het Rode Kruisziekenhuis moet vertrek ken. Als we de poort langzaam binnen rijden springt er een man in zomertenue naar voren en beduidt ons te stoppen. werknemers geldt. „Dat is voor iedereen moeilijk”, zegt hij, „De medische wereld zit daar zelf mee. Ik ken medici die zich over dé kop werken om zich niet dat odium op de hals te halen”. Zijn mening wordt enige tijd laten bevestigd door enige Spanjaarden in het woonoord Euro-Casa aan de Spoorsingel in Beverwijk. Daar zegt de 27-jarige Spanjaard Casal Sameèro: „Je krijgt geen dokter. Maar moet wel ziekenfonds betalen. Is voor julie hetzelfde. Geen ver schil”. daan omdat het ziekenhuis niet naar ons luistert”. Voor de houding van het Rode Kruis ziekenhuis hebben de Spanjaarden geen goed woord meer. Als ze er in het Nederlands over beginnen, mondt hun informatie uit in een waterval van sprankelend Spaans. Maar Casal Sameé- ro herstelt zich. Hij vertelt: „Ramon was zo’n fijne vent. Hij sliep naast mij, ik ken hem goed. Drie weken geleden is zijn broer in Spanje overleden. Nu hij...”, en hij schudt zijn donkere hoofd. Dan vertelt hij verder: „Het was twee uur ’s nachts. Ik kwam van buiten en zie de slechte situatie van Ramon. Dus ik naar de portier vragen: „Meneer, alstublieft, kom naar de kamer. De por tier kwam. Hij zag het ook wel. Hij ging terug en belde het ziekenhuis.De woor den van het ziekenhuis waren: Die man was hier al en mankeerde niets. Wat konden wij verder doen. Dokter kwam niet, ’s Morgens half negen kwam onze verpleegster- Zag de man en zei O, God, dat is een gevaarlijke situatie. De con- troleman van het woonoord bestelde toen voor eigen risico de ambulance. En meer weet ik niet. Gisteren ben ik naar Den Haag geweest, naar Senor Sorriebes, de sociaal attaché, om alles uit te leggen wat er hier gebeurd is. Dat er geen dokter komt”. „Die klacht geldt ook voor jullie”, zegt zijn collega Canas Rufino, een 40- jarige Spanjaard. En Rodrigues Mendes, 27 jaar en ook al enige tijd in ons land, bevestigt die mening met een heftig knikken. „Zet niet in jouw krant dat we staken”, vraagt Canas Rufino met grote nadruk, „We zijn ziek. Tot vanavond tien uur. Dan gaan we weer aan het werk”. nite over te praten. En Casal verduide lijkt: Het gaat nu alleen om de dood van onze collega. Over dat eten, dat is geweest. Zij kijken elkaar veelbeteke nend aan en besluiten er verder het zwijgen toe te doen. We wandelen met elkaar de kantine weer uit. Het is steeds drukker gewor den. „Er lopen meer dan duizend man mee vanmiddag”, zegt Rodrigues met grote stelligheid. Bij de poort, waar de slagboom weer naar de blauwe hemel wijst, worden stencils uitgereikt- Dat zegt de maatschappelijk werker P. de Jonge van de Peregrinus-Stichting te Beverwijk over de „ziekmendingen” van ruim tweeduizend Spaanse werknemers bij Hoogovens. De Jonge en zijn mede werkers stellen alles in het werk om faciliteiten te verkrijgen voor de fami lieleden van de twee verongelukte Span jaarden. Maar de vrouw van Camina blijkt niet over een paspoort te beschik ken, dus het zal moeilijk worden haar naar Nederland te krijgen opdat zij haar overleden man nog even kan zien. De stoffelijke overschotten van de beide Spanjaarden zullen in hun geboorteland worden begraven. De Jonge meent overigens dat het moeilijk verkrijgen van medische hulp in het weekeinde en in de nachtelijke uren niet alleen voor de buitenlandse VELSEN. In de nacht van woens dag op donderdag is ingebroken bij een woning aan de Waterloolaan. Men kwam het huis binnen door de achterdeur. Laden en kasten werden doorzocht. Er wordt een portemonnee met honderd gulden vermist. Op het dak van de nieuwbouw van het Rode-Kruisziekenhuis hadden zich twee mannen gepost om de demonstratie in de Vondellaan goed te kunnen bekijken. in bleu, zwart, blauw en beige. Uitgebreide sortering. „Ramon was zo’n fijne vent Voor de poort van het woonoord Euro-Casa dromen de Spanjaarden sa men in afwachting van de mars die komen gaat. Vooraan op de foto v.l.n.r. de Spanjaarden Canas Rufino, Rodrigues Mendez en Casal Sameéro, vrienden van de omgekomen Spanjaard uit dit woon oord. ADVERTENTIE PROFESSIONEEL.MAAR AL LANG ONTDEKT DOOR DE DOE-HET-ZELVER Ilondcrlijk vulmiddel voor vakman en gezin Kant-en-klaar en met super hechtkracht 1001 toepassingen; om u een idee te geven: Houtrot herstellen. Gaten, kieren, naden en scheuren blijvend afdichten, ook tussen muur enkozjjn of langs de trapen rondom cv-pijpen. Betonreparatie of ragdun afpleis teren. Onderzadelen. Trapleuning muurvast zetten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot ”nul” zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV. Spaanplaten naadloos verwerken (verlijmen). Tegels zetten op hout, spaanplaat of betonemaille, enz. Pleisterwerk, maar evengoed stop verf bijwerken. Betonnen ramen be glazen, ook in een stal. Dakpan vast zetten. Dunne plek in goot of lek balkon dichten. Latten tegen muur of plafond hechten. Super hecht- kracht tussen HOUT en STEEN of tussen andere materialen van een verschillend uitzettingscoëfficiënt. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: STOPPEN, BLIJVEND AF DICHTEN, VOEGEN, UITVLAK KEN, RAGDUN PLEISTEREN, DIK PLAMUREN en blijvend HERSTEL LEN met PORION, de in Zwitser land ontwikkelde één-componen- tige, dus-kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas, al leen niet aan plastic. Blijvend ther moplastisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Alkali-, elec- trolyt-, olie- en dooizoutbestendig. Verwerking met: plamuurmes, plakspaan, voegspijker, hand- of luchtdrukspuit. Onschadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aan gebroken pot of emmer. Eerst wordt de auto geparkeerd en als we bij hem terugkomen is de rood-witte slagboom bij de ingang neergelaten. De man brengt ons bij de leider van het woonoord, dat uit een aantal lage barakken bestaat. De bewoners hangen er wat rond, één poetst er zijn auto glimmend, anderen drinken een biertje in het zonnetje of in de royale kantine. De leider van „Euro-Casa”, een Neder lander, zegt ons dat we vrij mogen rondlopen. Een tolk is er op dat moment niet, maar wel enkele Spanjaarden die al langer in ons land verblijven en rede lijk Nederlands spreken. Met een groep je van hen gaan we naar de kantine. Het is er druk, want we zitten middenin de vierentwintig uur dat de Spaanse werknemers „ziek zijn”. Voor de kantine wapperen de Spaanse vlag en die van Hoogovens broederlijk naast elkaar, halfstok. Er werden in de tocht veel protestbor den meegevoerd, waaronder vele, diie een Spaanse tekst droegen. Onder de deelne mers aan de tocht bevonden zich ook leden van de Spaanse afdeling van de Peregrinus Stichting. In de Vondellaan kreeg de demonstra tie heel even een indrukwekkend karak ter, toen de Spanjaarden en bloc kniel den en vier minuten stilte in acht na men. Hoog op het dak van de nieuw bouw van het RKZ stonden nietig twee mannetjes naar beneden te turen. De Spaanse vlaggedrager bleef onbewogen staan. Fotografen en filmers verdrongen elkaar om de beste plaat te schieten. Toen het stadsbeeld omstreeks kwart voor zes weer het dagelijkse beeld van haastige automobilisten vertoonde had den 100 vrouwelijke werknemers van Hoogovens nog een verrassing in petto, door van Velsen-Noord uit via het cen trum van de stad naar het woonoord aan de Spoorsingel te wandelen. Een vergunning was niet aangevraagd. Dat beseften de vrouwen ook wel, want de route ging over trottoirs, terwijl de politie assisteerde bij het oversteken van drukke kruispunten. Eenmaal in het woonoord aangekomen verzamelde ie dereen zich in de kantine waar in gloed volle woorden nog eens de veronwaardi- ging over het vermeende gebrek aan medische hulp voor het verkeersslacht offer werd geuit. •I u !i ’r P

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5